Rust in België teruggekeerd Sovjet-nederlaag in Veiligheidsraad WEERBERICHT West-Europese bewapening wordt vergroot Versterking der Amerikaanse troepen in Korea 89ste Jaargang WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1950 No. 27064 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 4.50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Nationalistisch China gehandhaafd De Sovjet-Unie, die na een zeven maanden lange boycott van de Verenig de Naties haar zetel in de Veiligheids raad weer heeft Ingenomen, trachtte eisteravond in een stormachtig debat ran 3 uur de Chinese nationalistische gedelegeerde zijn zetel te ontnemen. Onmiddellijk nadat hij de zitting ge opend had, verklaarde de Russische voorzitter, Jacob Malik, dat de Chinese nationalistische gedelegeerde niemand anders vertegenwoordigde dan zichzelf en de „groep van de Kwomintang" en oat hij niet als vertegenwoordiger van China zitting In de Raad kon hebben. De V. S. Engeland en Frankrijk pro testeerden tegen deze beslissing. Deze beslissing van Malik werd met 8 tegen 3 stemmen door de Raad ver worpen. Rusland, Joego-Slavië en In dia stemden voor Maliks beslissing. Malik noemde de beslissing van de meerderheid ..onwettig". Nadat zijn besluit met 8 tegen 3 stem men was verworpen, trachtte Malik de stem van de Chinese gedelegeerde te negeren door aan te kondigen dat de beslissing van de Raad was genomen met 7 tegen 3 stemmen. Austin eiste hierop, dat Malik de uit- giag „waarheidsgetrouw" zou meedelen. Malik riep Austin tot de orde en cor rigeerde zijn mededeling. Hij verklaar de echter, dat hij als vertegenwoordiger der Sovjet-Unie niet als voorzitter de beslissing „onwettig" achtte. De Chinese nationalistische vertegen woordiger Tsiang, protesteerde krachtig tesen de terminologie, die Malik met betrekking tot hem had gebruikt. „Ik vergeef het u echter, daar u deze taal waarschijnlijk uit onwetendheid hebt gebruikt", zo zeide hij. Tsiang verklaarde, dat hij de enige I Chinese regering vertegenwoordigde, die door het volk gekozen is. In zijn antwoord zeide Malik, dat de nationalistische regering geen gekozen, maar een verdreven regering Is. Hij trachtte vervolgens de door hem voorgestelde agenda aanvaard te krij gen, waarvan het eerste punt de Chi nese vertegenwoordiging in de Veilig heidsraad Is. De Amerikaanse afgevaardigde, Austin, >i:te echter voorrang voor de Ameri kaanse resolutie, waarin de leder der V N. worden aangespoord geen steun of aanmoediging aan Noord-Korea te geven. De Raad ging tot hedenavond uiteen zonder dat overeenstemming over de agenda was bereikt. Malik kondigde aan. dat hij zijn veto over de Ameri kaanse resolutie zou uitspreken. Malik, die herhaaldelijk verklaarde, dat de Sovjet-Unie de Verenigde Na ties als een instrument van de vrede beschouwt, keerde zich fel tegen de Ver enigde Staten, die hij van „flagrante agressie tegen het Koreaanse volk be schuldigde. .Als bewijs van de „agressieve politiek der Verenigde Staten haalde Malik Acheson's verwerping aan van „het no bele initiatief" van Pandit Nehroe, zo als hij diens bemiddelingspoging noemde. Malik beschuldigde de Verenigde Sta len er verder van. dat zij het Koreaanse conflict wilden uitbreiden tot China, Vietnam en de Phllippijnen. Hij be schuldigde Truman ervan een „de facto" bezetting van Formosa te hebben bevo len. Bij zijn komst werd Jacob Malik voor af gegaan door een soort „voorhoede", gevormd door wachten der Verenigde Naties. Zodra de Rus in de wandelgang voor de raadszaal verscheen, werd hij omsingeld door fotografen en journa listen. Geen filmster kon op onstuimi ger wflze zijn ontvangen. „Ik verwachtte een dergelijke ont vangst niet", was het commentaar van de Sovjetrussische vertegenwoordiger. Stalin over „socialisme" Stalin heeft in het orgaan van het Russische politieke bureau „De Bol sjewiek", verklaard, dat een socia listische staat te midden van een „kapitalistische omsingeling" zijn le ger en staatsapparaat moet versterken en niet verzwakken. Stalln verklaarde, dat Friedrich En gels" theorie betreffende het verdwij nen van staatsvormen onder het socia lism e geldig is wanneer de voorwaar den voor de verwerkeling ervan zijn vervuld: n 1. door de overwinning van het socialisme in een meerderheid van landen Hij bevestigde evenwel zijn geloof in de theorie, dat het socialisme in één land kan worden gevestigd. St-alin verklaarde, dat slechts „boe kenwormen en schriftgeleerden" door dergelijke „schijnbare tegenstellingen in verwarring worden gebracht, doch marxisten niet. De ministers van Buitenlandse Zaken van de Westerse Unie zijn gisteren onder voorzitterschap van minister Stikker in Den Haag in conferentie bijeen geweest. Na afloop van de conferentie v.l.n.r. de ministers Paul van Zeeland (Bel gië), Robert Schuman (Frankrijk), minister-president Willem Drees (Ne derland), Ernest Bevin (Engeland), Dirk Stikker (Nederland) en Joseph Bech (Luxemburg). Vier milliard extra voor bewapening TRUMAN'S AANVRAGE. President Truman heeft het Amerï- Hanse Congres medegedeeld, dat de wereldvrede In gevaar is gebracht door Koreaanse crisis. Hij vroeg het daar- uui in snel tempo zijn goedkeuring te hechten aan het door hem aangevraag de extra-bedrag van vier milliard dol lar. bestemd om de niet-communistlsche landen te bewapenen. Het grootste gedeelte van de nieuw aangevraagde gelden zal worden besteed *m de verdediging van West-Europa te ersterken. De extra vier milliard dollar zal aldus Worden verdeeld: 3504.000 000 dollar „ter versterking van -e veiligheid van de staten van het Noordatlantlsche gebied". 193.000.000 dollar om .de van belang -linde Amerikaanse militaire hulpverle ning aan Griekenland. Turkije en Perzië bespoedigen en te vergroten". 303.000.000 dollar om .Amerikaanse hilitaire hulpverlening aan de Philip- Pünse republiek en aan andere landen i Zuid- en Oost-Azië te bespoedigen en i' te breiden". Ben groot gedeelte van de te vervaar den wapens zal eerst 12 18 of 24 maan- na het afsluiten van de contracten "ci de wapenfabrieken kunnen worden geleverd. De Verenigde Staten zullen leeuwendeel van de wapens afleve- doch ook andere landen Canada - West-Europa moeten naar ver ben een deel van de productie voor bon rekening nemen. PLAATSELIJKE BUIEN. Be Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met opklaringen en Plaatselijk buien. Meest matige wind «ssen Zuid-West en West. Vrij koel (0&emaakt te 10 uur). 3 AUGUSTUS. ^.on op: 5 04 uur: onder: 20.28 uur. an op- 22 14 uur onder 11.19 uur. "oogwater te Katwijk te 6 32 en 18.56 u. Bit nummer bestaat uit vier pagina's. Gaat koning Leopold naar de Kongo? Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Hedenochtend heeft Brussel zijn normale gezicht hervonden: Trams en taxi's rijden, terwijl de arbeiders het bevel van de vakbonden om het werk te hervatten, nakomen. Reeds gistermiddag raakte het Brus selse leven in het oude spoor. Talrijke manifestanten van de mars naar Brus sel waren weliswaar in de stad aanwe zig, maar keerden zich niet tegen poli tie en rijkswacht. Voor het Maison du Peuple stonden deze Waalse manifes tanten opgesteld, en toen op het balkon de socialistische leiders Rollln en Van Acker verschenen, riep de massa: on voorwaardelijke troonsafstand. Onparle mentaire scheldwoorden werden door communistische agitatoren uitgeroepen. De socialistische leiders hadden gister middag over het algemeen grote moeite de massa de oplossing van de definitie ve machtsoverdracht te verklaren. De socialistische Peuple en de konings gezinde Libre Belgique brengen heden ochtend een verslag over de dramatische nacht van Maandag op Dinsdag, tijdens welke de konine zijn beslissing nam. Uit dit relaas blijkt, dat in tegenstel ling met wat Duvieusart verklaard had, de koning niet op de hoogte was van het accoord tussen de drie partijen. Verder blijkt er uit, dat koning Leopold de huidige formule pas Maandagavond te 22 uur kreeg voorgelegd, waarop hij daarmede niet Instemde. Hii wijzigde de tekst van het accoord. Met name wens*-0 hii zelf te beslissen, wanneer de tijdelijke overdracht aan de kroonprins zou eindigen. Minister-pipsident Duvieu sart weigerde tiidens de dramatische, op het kasteel te La eken gehouden minis terraad. een andere formule dan die der drie partijen in overweging te nemen. De koning dreigde met de vorming van een nieuwe regering, en men noemde reeds de katholieke senator Pholien als formateur. Eerst om zes uur des ochtends gaf de koning zijn toestemming, onder de druk van zijn regering en de drei ging van de Waalse mars naar Brussel, die een zeer bloedig verloon zou hebben gehad omdat zich onder de duizenden manifestanten gewapende beroepsagita toren bevonden. Gemeld wordt, dat de regering er nog in toestemde op 7 Augustus een nationale arbeidsronferentie bijeen te roepen, waarop de sociale eisen van de vakbeweging zouden worden onder zocht, In een hoofdartikel in de Peunle schrflft Spaak vandaag, dat de socialis ten ook de onvoorwaardelijke troons afstand hadden kunnen verkrijgen. Maar de strfld tegen de rijkswacht en de sol daten zou te ongelijk zijn geweest. Voor deze abdicatie zouden de socialisten in bloedige straatgevechten een te hoge priis hebben betaald Het essentiële doel is bereikt, aldus Spaak: Leopld ITT zal niet meer regeren. Thans is het onze beurt om blijk te geven van begrip. Wij mogen onze tegenstanders niet demo raliseren. De positie van de jonge prins is voorts moeilijk. Op hem ligt een zwa re verantwoordelijkheid, terwijl hij niet de minste ervaring heeft, en wij kun nen vermoeden, welke gevoelens hem bezielen. Doch „als de jonge prins zich strikt constitutioneel betoont, zal hij alle moei lijkheden te boven komen. Wij zullen hem helpen met al onze goede wil, met al ons verlangen om België in vrede zün goede naam in het buitenland te zien herkrijgên". Van andere zijde vernemen wij nog: Ook elders keerde de rust terug. Uit de eerste berichten uit Wallonië blijkt, dat zich daar geen grote moei lijkheden voordoen en dat de stakers in overgrote meerderheid het parool van de leiders hebben opgevolgd om zich naar het werk te begeven. Uit ver schillende plaatsen wordt weliswaar communistische actie gemeld, die erop gericht zou zijn de stakingen om spe ciale redenen nog te laten voortduren, doch een omvang van enige betekenis heeft deze beweging niet gekregen. De arbeiders die het werk hebben hervat, zullen om elf uur gedurende enkele mi nuten de machines stop zetten ter na gedachtenis van de drie slachtoffers van de „koude burgeroorlog" te Grace Ber- leur. Edgar Lalmand, het communistische kamerlid en secretaris-generaal der Belgische communistische partij, en zijn mede-Kamerlid Herssens, zijn gisteravond bij een meeting voor het Beursgebouw te Brussel door de poli tie aangehouden. De Belgische ministerraad heeft gis teravond besloten het wetsontwerp inzake de toekennihg der koninklijke bevoegdheden aan kroonprins Boude- wijn heden door een commissie van ministers te laten opstellen en Vrij dag aan de Kamers aan te bieden. Het ontwerp zou dan Dinsdag in Ka mer en Senaat behandeld kunnen worden. Daarna zal koning Leopold de wet kunnen tekenen, waarbij zijn 19-jarige zoon de bevoegdheden van het koning schap zal verkrijgen. Vernacht kan worden, dat er in bel de Kamers van het parlement door een deel der katholieke partij bij de behan deling van het ontwerp nog harde no ten gekraakt zullen worden! Naar het kabinet van de eerste mi nister meldt, blijft de mogelijkheid van een reis van koning Leopold naar dc Kongo in overweging. Men vestigt er van deze zijde de aan dacht op. dat tussen partijen is over eengekomen dat de koning, tot de troonsbestijging door kroonprins Bou- dewijn, in België gedomicilieerd zal blijven. Hij zal voorts, zo merkt men op. in deze periode alle eerbewijzen, verbonden aan de koninklijke waardig heid, blijven behouden, ook wanneer hij een reis gaat ondernemen. Het voorstellen van het diplomatieke corps aan koning Leopold op morgen blijft gehandhaafd. De uitnodigingen voer deze ontvangst waren reeds verzonden voordat het be sluit tot overdracht der koninklijke be voegdheden werd genomen. Het ligt, naar men ons zeide. niet in de bedoe ling deze ontvangst door de overdracht te laten beïnvloeden, daar de koning zijn bevoegdheden nog zal uitoefenen tot de beide Kamers de vereiste wet zullen hebben aangenomen. Roger Motz, de voorzitter van de Bel gische liberale partij, heeft verklaard te verwachten, dat prins Boudewjjn de ti tel „koninklijk regent" zal aannemen en niet de door de socialistische leider, Spaak, voorgestelde titel „luitenant- generaal van het koninkrijk", welke volgens Motz niet met Boudewijns posi tie, overeen zou komen. Ministersconferentie te Den Haag: Dringende noodzaak in verband met gebeurtenissen in Verre Oosten Eén grote markt Na afloop van dc conferentie van dc ministers van Buitenlandse Zaken te Den Haag verklaarde minister mr D. U. Stikker, dat de conferentie een aantal geheime besluiten heeft geno men. Deze besluiten zijn bedoeld om de bewapening van West-Europa te vergroten cn de weerbaarheid zo snel mogelijk op te voeren. Tevens is veel aandacht besteed aan coördinatie van dc West-Europcsc strijdkrachten met die van de andere landen van het Noord-Atlantische Pact. Minister Stikker zeide, dat snellere versterking van Europa blijkens de gebeurtenissen in het Verre Oosten uiterst noodzakelijk is. In het bijzonder de conclusies van de ministers van Defensie, opgesteld tij dens hun vergadering op 20 Juli te Fontainebleau, besproken. De raad heeft deze conclusies onder schreven. schappelijke leven, aldus minister Stik ker. Minister Stikker gaf als zijn persoon lijke mening te kennen, dat vergroting van de defensieve kracht van West- Europa een verder gaande integratie van de economie in dit deel van de wereld noodzakelijk maakt. Aan deze voorwaarde moet z.i. worden voldaan. Het scheppen van één grote markt in West-Europa zal productieproblemen oplossen en een aanpak van zaken gelijk in de Ver. Staten, mogelijk maken. Desgevraagd zeide minister Stikker, dat de mogelijkheid bestaat, dat een sterkere toespitsing op de defensie van Europa de levensstandaard van de vol keren enigermate zal beroeren. Dit is een kwestie, die iedere regering zelf ral moeten bezien. Aangezien echter voor een goede defensie niet alleen mannen en materialen doch stellig ook sociale rust nodig zijn, zullen wegen moeten worden gezocht om deze te handhaven. Er zijn voorts mogelijkheden van een grotere steun van de Ver. Staten, van een zekere inflatie en andere wegen, welke door de minister niet nader wer den aangeduid. De Nederlandse rege ring zal in elk geval streven naar een zo gering mogelijke invloed van de ver snelde defensieplannen op het maat- Ministcr StikkT verklaarde, dat de discussie over de situali? in het Ver re Oosten zeer openhartig is geweest Hoewel er verschillen in nuance wa ren, was iedere minister overtuigd van de noodzaak, dat niet alleen de strijdkrachten der Ver. Naties, doch ook die van West-Europa verst-rkt dienen te worden. Zulks is noodzake lijk voor het moreel der volkeren in het Verre Oosten. Ten aaftzien van het conflict op Korea, dat van een burgeroorlog in een open oorlog overging, acht men het ook voor West-Europa van het groot ste belang, dat deze open oorlog zo spoedig mogelijk tot een einde komt. I Naast de defensieplannen heeft de Consultatieve Raad van ministers aan dacht besteed aan culturele en sociale problemen, neergelegd in rapporten van commissies van de Raad. Of over een eventuele herbewapening van West-Duitsland gesproken is en of ook te dien aanzien besluiten zijn ge nomen, wilde minister Stikker zich pertinent niet uitlaten Iedere vraag te dien aanzien ontweek hij. De vijf ministers zullen elkaar op 3 Augustus opnieuw te Straatsburg ont moeten. Minister Bevin is gisteravond van Den Haag per trein naar Straats burg vertrokken Minister Schuman vliegt eerst nog naar Parijs terug. De ministers Van Zeeland en Bech zijn per auto naar hun hoofdsteden terig- gekeerd. INTERNATIONALE TAAL. In antwoord op vragen van leden van de communistische partij, naar aanleiding van een van zijn hand on langs in de „Prawda" verschenen arti kel over „marxisme in de taalweten schap", voorspelt Stalin de samensmel ting van regionale talen in een „ge meenschappelijke internationale taal, die vanzelfsprekend Duits, noch Rus sisch noch Engels, maar een nieuwe taal zal zijn, die de beste elementen van de nationale en regionale talen in zich zal dragen". Amerikaanse lening aan Spanje 100 MILLIOEN DOLLAR. De Amerikaanse Senaat heeft met 65 tegen 15 stemmen besloten toe te staan, dat de Ver. Staten een lening van 100 millioen dollars aan Spanje verstrek ken. via de Export-import bank. Kort voordat de Senaat over de le ning stemde, had de Spaanse regering, in een door haar ambassade te Washington uitgegeven verklaring, haar steun toegezegd aan de VS. in het Koreaanse conflict en de verzekering gegeven van haar bereidwilligheid om met andere vredelievende landen sa men te werken, teneinde aan de geva ren van het communisme het hoofd te bieden. Westerling verzoekt stopzet- ting uitleveringsprocedure Westerling heeft vandaag uan het Hof van appèl te Singapore verzocht, de procedure van zijn uitlevering aan Indonesië stop te zetten. MASSEY'S PLEIDOOI. Westerllng's raadsman, de heer F. R. Massey, voerde aan, dat verdragen tus sen Engeland en Nederland geen rechts kracht hebben met betrekking tot In donesië, onverschillig of Indonesië han delt als Ver. Staten van Indonesië of als de Indonesische Republiek. De waarnemende Procureur-Gene raal voor het Gouvernement van Sin gapore, C. H. Butterfield kondigde aan, dat hij op een later .tijdstip bij het Hof een exposé zal indienen handelend over het standpunt van de Engelse regering ten aanzien van verdragen met Neder land over Indonesië, zulks „in verband met de daarbij betrokken politieke be langen". De heer Massey stelde, dat het oor spronkelijk uitleveringsverdrag tussen Nederland en de Britse regering uit sluitend betrekking heeft op Indone sië zolang het nog een Nederlandse kolonie was. Hij persisteerde, dat volgens de in ternationale rechtsopvattingen, een op volger-staat als Indonesië niet automa tisch alle buitenlandse verdragen er kent, die door zijn voorganger zijn ge sloten en dat in de overeenkomsten van. de R.TC. door Nederland gesloten ver dragen niet uitdrukkelijk worden ver meld als te zijn overgenomen door de De'zitting van het Hof. waarin het voorgaande werd behandeld, trok slechts weinig publieke belangstelling. Wester ling stond onder bewaking van een. Maleise parketwacht met groene ba retten. R.I.S. TEGEN VRIJWILLIGE AANMELDINGEN VOOR KOREA. In verband met de aanmeldingen van Indonesiërs als vrijwilligers voor de strijd in Korea te SoeMibaja hebben er zich enige tientallen aangemeld heeft de secretaris-generaal van het Ministerie van Voorlichting, Roeslan Abdoeigani, medegedeeld, dat de rege ring der RIS op het standpunt staat, dat zij, die in vreemde krijgsdienst tre den, hun nationaliteit verliezen. Gezien de buitenlandse politiek van de rege ring der RIS zal geen toestemming worden gegeven voor dienstneming in strijdkrachten voor Korea. 15.000 ton boter naar Engeland VOOR f. 2,78 PER KG. Het contract voor de levering van 15.000 ton boter, waarvoor in het han delsverdrag met Engeland voor 1950 in een contingent is voorzien, ls dezer dagen getekend. De overeengekomen prijs bedraagt 265/.cwt. F O B d.l. f. 2.78 per kg. het geen ongeveer f. 1.- per kg lager is dan de boterprljs, berekend op de gegaran deerde melkprijs van f. 0.18 per liter Het accepteren van deze prijs wordt mogelijk gemaakt door de middelen, welke het onlangs gevormde Zuivelfonds hiervooi ter beschikking staan. Deze twee duikbootjagerswerden ge bouwd in East Yorkshire, Engeland. Hoewel de twee machines uiterlijk gelijk zijn, v/orden ze op verschillende manieren voortbewogen. De YB 1op de voorgrond, heeft twee gekoppelde schroef-turbines. De an dere, de YA 5, heeft een Rolls Royce zuigermotor. Door deze ontwikkeling in vliegtuig motoren, heeft de Britse Marine de keus gekregen tussen hetzelfde vlieg tuig, moor don met de enkelvoudige, of de dubbele motor. EEN GEDEELTE DER VOORMALIGE ..HERMANN GOERING"-FABRIEKEN WORDT NIET ONTMANTELD. Zoals gemeld zijn enige tijd geleden van Duitse zijde voorstellen ingediend om de voormalige „Hermann Goering"- fabrieken te Watenstedt-Salzgitter voor ontmanteling te behoeden. Deze voor stellen zy'n besprpken door een Brits- Duitse commissie met het resultaat, dat een gedeelte van de fabrieken gespaard zal blijven Onder meer zullen een pompstation, koeltorens en een water toren intact worden gelaten. DE BUITENLANDSE POLITIEK VAN WEST-DUITSLAND. De commissie van deskundigen, die een studie maakt over de herziening van het statuut voor West-Duitsland. is vol gens gewoonlijk betrouwbare bronnen overeengekomen, dat het voeren der Westduitse buitenlandse politiek in handen van de federale regering gelegd dient te worden als het nieuwe statuut, waarschijnlijk in hef najaar, van kracht wordt. Men verwacht echter, dat de Westelijke drie geallieerden voor een bepaalde periode het recht van veto In zake de Duitse buitenlandse politiek zullen behouden. Ook Australiërs komen in het veld Een communiqué van het aohtste Amerikaanse leger in Korea geeft thans het verlies toe van de plaatsen Tsjiud- joe, Langdjoe, Hamtsjang, Jetsjon en Andong, maar zegt, dat het front „over het algemeen weer rustig" ls. Een af deling van de 24ste divisie moest voor hardnekkige vijandelijke druk ten Noorden van Hyoptsjon. nabij Kots- jang, wijken. Er werd enig terrein ver loren aleer een hechte positie kon wor den gevestigd, aldus het communiqué De Koreaanse frontlinie is thans 320 kilometer lang. Het front loopt van de Oost-Koreaanse haven Jongdok naar Hamtsjang, in het binnenland, waar het in een vrijwel rechte hoek naar het Zuiden afbuigt om. via de door de Noord-Koreanen bezette plaatsen Koemtsjon, Tsjirye en Hyoptsjon, In Iets Zuidoostelijke richting af te buigen, niet de Zuid-Koreaanse havenplaats Ma san als eindpunt. Het Amerikaanse ministerie van landsverdediging heeft medegedeeld, dat „eenheden" van de tweede divisie infanterie, de eerste divisie mariniers en hulp- en verbindingseenheden ln Korea zijn aangekomen. "De mariniers, veteranen uit de oorlog in de Stille Oceaan tegen Japan, die een schitterende rol vervulden bij de Amerikaanse eiland-tot-eiland-verove ring in dit gebied, komen rechtstreeks uit de Verenigde Staten. De „Leather necks" 'leernekkem. zoal.- hun popu laire bijnaam luidt, zijn uitgerust met eusachtige gevechtswagens, vlammen werpers en ander oorlogsmateriaal, de beste uitruisting, die de Verenigde Sta ten thans beschikbaar kunnen stellen De medegenomen tanks zijn groter dan alle andere tot nu toe in Korea ge bruikte Amerikaanse gevechtswagens. De nieuwe versterkingen zullen on middellijk worden ingezet. Door de woordvoerders van het de partement werd echter meegedeeld, dat i i li S f Onhomg Hl rr'~WKoV s A <OV de nieuw-aangekomen eenheden niet op volledige sterkte stonden. De eenheid mariniers was ongeveer een brigade (6.000 man). De versterkingen dienen als wegbe reiders van de uitgezonden hoofdmacht, zo werd verklaard. Australië heeft besloten ongeveer 2 000 man landstrijdkrachten, die thans sn Japan zijn, naar Korea te zenden. Het merendeel van deze strijdmacht zou bestaan uit goedgeoefende en er varen mannen. Zij zou binnen enkele weken in actie kunnen komen. Vermoe delijk zullen later nog 2000 man volgen. 4

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1