Laatste Berichten M.B.A. Na de beslissing in België STADSNIEUWS BOEKHOUDEN Internationaal Muziekfeest in Aix - en - Provence Volmaakte Mozartkunst overtreft zelfs Salzburg dinsdag 1 augustus Ontspanning merkbaar Ken merkt in politieke kringen op, lat de in België gevonden oplossing jn wezen overeenkomt met de door de koning in April j.l. gedane suggestie, over de uitvoering waarvan echter toen door de partijen geen overeenstemming kon worden bereikt. Er is nog niets definitiefs bekend over dt vraag, of Leopold in België zal blijven of het land wederom verlaten, of over een eventuele verbreding van de basis der regering. Achillc van Acker, socialistisch oud- ininister. heeft echter aan te Brussel demontrerende stakers meegedeeld, dat een vliegtuig in gereedheid wordt gebracht en dat koning Leopold „mor gen vertrokken zal zijn". Van socialistische en liberale zijde is destijds ook geëist, dat Leopold, bij overdracht van de macht op prins Bou- dewijn, het land zou verlaten. De minister van onderwijs, Pierre Harmei. heeft hedenmorgen de pers medegedeeld, dat een wetsvoorstel be treffende overdracht van de macht binnen enkele dagen by het parle ment zou worden ingediend. HEDENAVOND BELGISCHE KABINETSRAAD. De Belgische ministers zullen heden avond 8 uur in kabinetsraad bijeen komen. STAKERS GAAN WEER AAN HET WERK. Toen Brussel hedenochtend vroeg het nieuws van de oplossing van de ko ningskwestie vernam, lag de stad nog in de ban van de algemene staking. Er reden hoegenaamd geen trams, duizenden mensen spoedden zich dus te voet naar hun werk. De mars naar Brussel, aangekondigd door de stakingsleider, is in feit niet meer afgelast kunnen worden. Vanochtend waren reeds duizenden betogers uit Wallonië in Brussel aan gekomen. nadat zij kans hadden gezien door de driedubbele versperringsring die de politie rond de stad gelegd had, heen te breken. De meesten hunner kwamen uit de Bo'rinage en uit het ge bied van Charleroi. Het merendeel was per fiets gekomen, doch ook heeft een aantal vrachtauto's met betogers kans gezien langs binnen wegen de politie te verschalken. Het socialistische partijbestuur Stelde alles in het werk om te voorkomen, dat de demonstranten in de loop van de dag toch nog onrust zouden verwekken. Hedenmorgen was overigens alleen nog maar de stopzetting van de café- en restaurantbedrijven opgeheven. Gister avond was zij in de stad vrijwel volle dig en daardoor hadden de vrijwel ver laten hoofdstraten der stad een doods uiterlijk gekregen. Er gingen toen nog vrij wat betogers rond onder het uit roepen van „Leopold aan de galg" en onder het zingen van de „Marseillaise" en een schimplied op de geestelijken. Uit enkele plaatsen uit het gebied, vaar dc staking een algemeen karak ter had, vernamen wij hedenochtend, dat de stakende arbeiders weer aan het werk waren gegaan. Uit tal van plaatsen wordt bericht, dat dc arbei ders voor de fabrieken klaar staan om op het eerste parool van de stakings leiding terstond het werk te hervatten. In Charleroi was het telefoonkantoor hedenochtend weer heropend en wer- Middenstandsexamens J. Sier, Leiden. G. Smon, Katwijk aan Zee. P. Slingerland, Nieuwkoop; W, Sloos. Leiden; Th. J. M. Sloothaak, Aar- landerveen; F, Smink. Lisse; F. J. Smit, Wassenaar; K. A. Smlt-v. Os, Wasse naar; A. Snel, Leiderdorp; G. M. Som- meling, Leiden: Jac. Spijker, Rijnzater- ffoude; H. M. Stam, Lisse; G. v. Star- kenburg, Rijnsburg; J v. Starkenburg, Oegstgeest; T. Stlgter «Woubrugge; J. Stol. Leiden: H. Stouten, Leiden; Joh. J. Stouten. Leiden; A. v. Straalen, Zoe- termeer; H. J. Straathof. Rijpwetering; p. A. Straathof, Rijpwetering; S. J. v. Stijn, Warmond; J. P. Suidgeest, Nieuw- Vennep; F. W. Swaak. Leiden; J. F. C. Tap, Wassenaar; M. Taverne, Leiden; Tii L. Theelen, Voorsohoten; A. v. Tolr. Amsterdam: M. v. Tol .Alphen aan den Rijn. P. G. v. Tol, Sassenhelm; A. P. Tolk, Alphen aan den Rijn; D Tonke- laar, Katwijk a.Zee; Aden Tom. Zoeter- meer; S. A. Treur, Alphen a/d. Rijn: M A. v. Trigt, Zevenhoven; W. van Turenhout, Lisse; A. M. J. Vale-v. Leeu wen. Nieuwkoop; H Tijsterman, Oegst geest; H Uitvlugt. Alphen a. d. Rijn; D. Th. v. Veen. Wassenaar: Joh. v. Veen Leimuiden; Th. H. v. Veen, Lei den: Th. W. A. v. Veen, Wassenaar; W. Veldhuyzen. Wassenaar; J. C. Velt- man, Lelden; G. W. L. v. Velzen, Lei- d?n, L J v. Velzen, Leiden; H. L. Ver del, Leimuiden; G. Verdoes. Katwijk; M. Verdoes. Katwijk a. d. Rijn; L. M. Vergunst. Lisse; A J. Verhage. Aar- landerveen;' E. Verhagen. Alphen a. d. Rijn; J M. Verhoeven. Nieuw Vennep; A. Verhoeven, Leiden; P. J. Verlooy, Nieuwkoop; C. Verzaal, Ter-Aar; H. Ves- seur, Oude-Wetering; R. A. R. v, Via- nen. Voorschoten; J. K. Vilders, Leiden; A Vink Leiderdorp; P. Visser, Leiden; J. P. Vlasveld. Voorhout; W. C. J. Vlas veld. Leiden; A Vletter. Rijnsburg; W. L de Vlieger, Nieuw-Vennep. TWEE jubilea en een afscheid bij de invoerrechten en accijnzen. Vandaag is hf t 25 jaar geleden dat de hoofdassistent de heer J. Elskamp. en de assistent, de heer J. H. Bouwman, thans werkzaam aan de Inspectie der In voerrechten en Accijnzen alhier, bij de belastingdienst werden aangesteld, ter wijl de hoofdassistent de heer A. v.d Werf eveneens aan dezelfde Inspectie werk zaam. vandaag de dienst met pensioen verlaat. In verband met deze gebeurte nissen was gisteravond In het belasting gebouw aan de Breestraat 91 'het ge hele personeel b\J elkaar om de jubila rissen te huldigen en van de vertrekken de afscheid te nemen. Het eerst werd gesproken door het hoofd van de Inspectie, de heer Bodde Bouman Hij wenste de heer v. d. Werf toe. dat hij nog vele jaren van zijn pen sioen zou mogen genieten en de jubila rissen. dat zü ook de volgende mijlpaal zouden bereiken. Uit zijn toespraak bleek grote waardering voor 'het door allen gepresteerde werk. De volgende spreker *as de hoofdcontroleur, dé heer War nar. Hij bood ieder namens het perso neel een fraai cadeau aan. De drie echtgenoten, die mede aanwezig waren, berden ook bedacht en ontvingen elk een fraai bloemstuk. Na de heer Warnar *erd nog het. woord gevoerd door de neren Lujjendijk en Ten Hooven. De eer- s'e sprak meer tot de heren v. d. Werf en Elskamp terwijl de ander zich in 't blonder richtte tot de heer Bouman. drie gehuldigden spraken een kort dankwoord. treinstoring leiden—den haag rm?ASteravonc* omstreeks kwart over tien ?nd een defect in de bovenleiding jan ae spoorweg bij de halte Den Haag- tenSevolge van blikseminslag merdoor geraakten de trajecten Den naag-Voorschoten. Den Haag-Scheve- ,y?*n Den Haag-PUnacker stroom- jjos- De reizigers van Leiden naar Den aag werden vervoerd met de blauwe am; extra wagens behoefden niet te gorden ingelegd Van Den Haag naar -iaën reden enige extra-bussen, ter- dérHmet de blauwe tram enkele hon- dpnA reIzi&ers vervoerd konden wor- eii. omstreeks één uur hedennacht was ae storing opgeheven. f. w. n. hugenholtz benoemd tot lector. Bij Kon besluit is dr F. W. N. Hugen- oitz te Oegstgeest, hoofdassistent aan Leidse Universiteit, met ingang van waarop hij zijn ambt zal aan- cnitbenoemd tot lector in de fa- dM TT er letteren en w'ijsbegeerte aan in rf Ul"versiteit om onderwijs te geven Qe geschiedenis der Middeleeuwen. r~~. Onze oud-stadgenoot, mr. C. J. oudsmit. wetenschappelijk hoofdambte- de afd- Volksgezondheid van het jnnisterie van Sociale Zaken, is be- tot lid van de Ziekenfondsraad. De heer F. de Haas. vakman tech nische groep der PTT. te Leiden, is 'geplaatst naar Den Haag. ADVERTENTIE Aanvang cursus 7 September a.s. 1018 mnds cursus aanvang 7 Aug. a.s. Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65, LEIDEN, TEL. 26558 BLIKSEM SLOEG IN EN RIOLEN LIEPEN OVER. Het korte maar .hevige onweer bracht gisteravond heel wat mensen in de weer om te voorkomen dat blikseminslag tot onheilen zou voeren en kelders onder water zouden lopen doof overstromende riolen. In de Callandstraat sloeg omstreeks halfelf de bliksem in in het woonhuis van de familie A P. De bliksem trof naast de schoorsteen het dak waarin een gat geslagen werd. Het plafond van de slaapkamers schroeide. De brandweer kwam er aan te pas maar had geen zwa re taak. Een kwartier eerder beliefde het een andere bliksemschicht een weg te zoe ken door de luchtkoker van de W.C. van het woonhuis van de familie J. de J. In de Tesselschadestraat. Ook hier werd het plafond beschadigd, terwijl enige dakpannen het moesten ontgelden. Op de Hooglandse Kerkgracht ging het onweer zo te keer, dat een plafond het begaf en naar beneden kwam Inmiddels werden de Tesselschade straat en de Hansenstraat blank gezet doordat de riolen het overvloedige he melwater niet konden verstouwen. Ook hier werd echter met bekwame spoed opgetreden, waardoor ernstige ongerief lijkheden voorkomen werden. den weer locomotieven uit de loodsen gereden. SABENA-DIENSTEN HERVAT. Hedenochtend heeft de Sabena zijn intercontinentale diensten en zijn dienst op de Congo normaal hervat. BELGISCHE PERSCOMMENTAREN De katholieke bladen in België, die hedenochtend commentaar op de te- ructredine van de koning leveren, be groeten de oplossing met weinig vreug de Zo schrijft La Nation Beige, dat de ernst van het ogenblik met bitterheid gepaard gaat Het blad meent, dat „een verderfelijk precedent is eescha- pen en dat een geducht vrijgeleide in de handen van oproermakers Is ge speeld". „Van de Belgen, die het sterkst in aantal waren en die hun vurige ge hechtheid aan de koning hadden be tuigd. wordt een zwaar offer gevraagd" zo schrijft het blad. De duistere voor nemens van sommige onder 's konings tegenstanders traden aan het licht en het erzoeningsgebaar werd overhaast geëist. Men voelt zich enigszins verne derd en men heeft de indruk dat de gehele zaak ons prestige in de wereld niet zal kunnen verhogen". Het blad vraagt zich voorts af, of de tegenstel ling. tussen Vlamingen en Walen niet zal gaan toenemen. Het onafhankelijke blad Le Soir is zeer tevreden over de oplossing en meent dat prins Boudewiin snel in contact zal kunnen treden met de be volking die alle vertrouwen in hem stelt. België zal ziin eenheid terug- vindén". meent dit blad. Onder het hoofd „de overwinning is aan de oproermakers" kondigt het katholieke blad „La Llbre Be'gique" het nieuws heden aan Het blad ver wilt de regering „moeilijk te verkla ren aarzelingen en zwakheden" en het acht het duidelijk „dat de capitulatie van de regering werd voorbereid door een van die achterbakse manóeuvres. waardoor enkele CVP-leiders hun gs- brek aan karakter en hun lauwe ko ningsgezindheid hebben blootgegeven". „La Libre Belgique" meent voorts dat aan de liberale politici ..verachting" toekomt voor .dit socialistisch-com- munistlsch succes". Het blad besluit: „De CVP zal al de haar nog resterende energie moeten gebruiken om aan het bewind te kunnen blijven. Uit deze re volterende en voor het regiem gevaar lijke dagen Is een nuttige les te trek ken. namelijk dat de socialistische par tij tot alles in staat is. wanneer het er om gaat haar doel te bereiken Het Vlaamse katholieke bal .De Nieuwe Gids" noemt dit ..de meest be schamende dag van onze geschiedenis". Volgens dit blad is de oplossing een zware slag voor het Vlaamse volksdeel en een bespotting der democratie". In de komende dagen zal men, volgens flit blad, zijn conclusies uit het gebeurde moeten trekken Ook het blad „Het Nieuws van de Dag" is van mening, dat de wil van de meerderheid van het volk miskend ls. Het socialistische blad „Le Peuple" schrijft in een extra editie, die zo juist is verschenen: ..De koningskwestie is op gelost op een wijze, die de rechten der minderheid eerbiedigt. De twee millioen Belgen die in Maart „neen" hebben gestemd, hebben de meerderheid de ware democratische op lossing afgedwongen, namelijk een op lossing. die rekening houdt met de ge voelens van geheel het land. Wij socialisten hebben nooit onze wil aan onze tegenstanders willen opdringen. Wij aanvaarden echter niet, dat zij ons de hunne zouden opleggen. „Le Peuple" noemt de oplossing niet de onmiddel lijke. doch wel de uitgestelde troonsaf stand." „De beslissing is klaar en ondubbel zinnig. Het gaat niet meer om de Instel ling van een ambt van luitenant-gene raal van het koninkdijk. noch om een uitdrukkelijke tijdelijke opdracht, waaraan Leopold III eenzijdig een einde zou kunnen maken", aldus schrijft dit blad. engels perscommentaar De Londense kranten brengen uitvoe rig commentaar op de gebeurtenissen in België. De „Times" schrijft in haar hoofdar tikel, dat de veiligheid van België ver eist, dat iedereen zou erkennen dat de regering van koning Leopold voorgoed een einde heeft genomen". Gedurende de lange- twist, aldus het blad is de koning steeds geneigd ge weest. de campagne voor zijn terugkeer op de troon te voeren als een campagne ter verdediging van zijn persoonlijke eer. Hij scheen de mening toegedaan, dat zo hij troonsafstand had gedaan, of aan vaard had definitief in ballingschap te blijven, zulks zou beschouwd worden als een stilzwijgende erkenning van de tegen hem uitgebrachte beschuldigin gen". Na te* hebben gezegd dat de kwestie van het vorstenhuis niet in het gedrang is gebracht en dat de voorstanders van de republiek voor het ogenblik weinig talrijk, zijn in België voegt de „Times" er aap toe- „Een jone,e en nieuwe koning heeft alle kansen om de vriend te wor den van alle klassen der bevolking en tevens niemands gunsteling te zijn". De ..News-Chronicle" (liberaal) schrijft „Het schijnt dat onder Leopolds bewind Belg.'ë nooit zün eendracht zou herkre gen hebben. Thans bestaat goede hoop dat het onder Boudewïjn opnieuw tot eendracht zal komen, wat eveneens het geval zal zijn met de stabiliteit en de macht, wat door alle vrienden van Bel gië wordt gewenst". „Door zijn optreden, zo schrijft de Daily Express" heeft koning Leopold een ontzaglijke schade berokkend aan het beginsel van de monarchie zelf en het is mogelijk, dat Leopold door ver geefs te hebben aangedrongen op een terugkomst in een land, dat hem af- vyst niet alleen zijn eigen reputatie heeft verbroken .maar de toekomst van zijn opvolgers in het gedrang heeft ge bracht". De „Daily-Mall", (conservatief) meent dat de koning een goede beslissing heeft genomen en het blad hoopt dat prins Boudewijn ln beter omstandigheden dan zijn vader aan het be^nd zal komen. Want ..een hervatting van het geschil zou de troon zelf in gevaar kunnen bren gen". Ook de ..Daily Graphic' (conservatief keurt de beslissing van de koning goed. Heden nog betoging te Brussel Gedurende de gehele ochtend heeft een menigte van verschillende dui zenden uit Walionië gekomen beto gers gedemonstreerd voor het socia listisch volkshuis aan het Emile van der Veldeplein. De menigte eiste de onmiddellijke troonsafstand van de koning en gaf haar misnoegen te kennen over de wijze waarop de kwestie geregeld is. Onder de socialistische leiders die in het gebouw verenigd waren om te be raadslagen over de oproep tot het be ëindigen van de staking, heerste een grote ongerustheid over de vorm. die de demonstratie zou kunnen aannemen Men zegt. dat zich onder de betogers communisten bevonden, die de menigte bleven aanwakkeren en een opmars naar de stad eisten. De socialistische afgevaardigde Isa bella Blume heeft vergeefs gepoogd om door een redevoering de menigte tot bedaren te brengen. Het gejoel was zo- HULPMONTEUR UIT GORINCHEM VERONGELUKT. Van 20 meter hoogte op betonnen vloer gevallen. De 46-jarige hulpmontcur A. Verha gen uit Gorinchem, die werkzaam was bij het in aanbouw zijnde pand van het gemeentelijk energie bedrijf aan de Ga- lileistraat te Rotterdam, viel gistermid dag van een hoogte van twintig meter op een betonnen vloer Met zware inwendige kneuzingen werd de man naar het ziekenhuis Cool- singel vervoerd, waar bij aankomst bleek, dat hij inmiddels was overleden danig, dat zij zich nauwelijks verstaan baar kon maken. Daarna heeft de oud-premier Van Acker de menigte toegesproken en haar bezworen te geloven, dat „de op* lossing der koningskwestie betekent een zuivere, volledige en definitieve abdica tie" en dat deze morgen door een wet zou worden bekrachtigd. Toen hij uitriep, dat het nu tijd was om aan sociale problemen te gaan wer ken. werd uit ae menigte geroepen: „te laat" Van Acker eiste de vrijlating van alle in de laatste dagen gear resteerde betogers. De menigte zette zich daarna in be weging voor een mars naar het Beurs plein. Van Acker en andere volksvertegen woordigers gingen voorop en de func- tionnarissen van de socialistische par tij doen het uiterste om de betoging een zo kalm mogelijk verloop te doen heb ben. Uit de stad wordt gemeld, dat talrij ke politiewagens en afdelingen rijks wacht op de Grote Plaats en omgeving zijn gestatior.neerd. In de Wetstraat zijn vraohtwagens met rijkswacht aangekomen, die de omgeving van het parlement hebben afgezet. Als voorzorgsmaatregel zijn in een van de zijstraten Spaanse ruiters opgesteld. De mars der 5 000 betogers door het centrum van Brussel had een rustig en ordelijk verloop. D? bctoge-s hielden zich aan dc aan maning van Van Acker om ordelijk en vrolijk te demonstreren. Het marstempo werd aangegeven door spreekkoren met de voornaamste leuze „l'abdication, nous l'avons". (Wij hebben de abdicatie). Behalve Van Acker ging ook senator Rolin in de stoet voorop Er was hoe genaamd geen politie in de straten waar de betogers door trokken De stoet werd op het Plein der Mar telaren ontbonden, nadat daar bloemen waren neergelegd. PRINS KAREL VAN BELGIË. Volgens een wethouder van de ge meente Middelkerke zou prins Karei van België van plan zijn zich definitief op zijn buiten te Raversijde-Middelker- ke aan de Belgische kust te vestigen. Het gemeentebestuur is van plan prins Karei het ereburgerschap der ge meente aan te bieden. DE STAKINGEN TE ANTWERPEN De Antwerpse diamantarbeiders heb ben hedenmorgen het werk neergelegd ingevolge een besluit van de „algemene diamantbewerkersbond". Zij hebben be sloten het werk te hervatten na de goedkeuring van de wet op de machts overdracht. Het personeel van de Ant werpse trams zou eveneens wachten tot de stemming over het wetsontwerp Hedenmorgen reden slechts enkele trams. De gastoevoer is afgesneden. Om 11.30 uur zal gedurende anderhalf uur gas worden geleverd. In de haven is de staking nog vrij algemeen. (Van onze Parijse correspondent). Dat kalme, bijna verstorven, stadje Aix-en-Provence, een 30 K.M. van het lawaaiige Marseille, pleegt sedert een drietal jaren, zo omstreeks de helft van de Julimaand, voor enkele weken uit zijn dommel te ontwaken. Dan vindt hier een der vele internationale muziekfestivals plaats, dat tientallen beroemd heden en honderden toeristen naar dc Middellandse kuststrook lokt. Het klein Aix herinnert zich dan weer eens zyn groots verleden als oudste cultuurcentrum van Europa, cn de Cours Mirabeau de slagader van de stad, doet dan aan een Champs Elysées-in-het-Méridionale denken. Er heeft zich een metamorfose voltrokken, die deze stad ineens vol leven maakt, 's Morgens, op een terrasje van de Mirabeau, merk je dat nog zo niet. Kwieke, bejaarde heertjes met slobkousen, die je alleen nog maar achter in de Franse provincie ziet, benen haastig naar hun bureaux, hulshoudsters, de boodschappenmand aan de arm, begeven zich marktwaarts, donkere Meriodo- naalse schonen wandelen cn niemand weet waarheen, en de postbode brengt de brieven rond, die hy uit een zwart kistje haalt, dat hij op zyn buik heeft hangen. Er wandelen hier ook „huisvaders-met- vrijaf", achter wagentjes met een wit linnen dak met franje, waaronder een blote baby sluimert. Rechts bij een* der volle fonteinen waaruit het minerale water spuit, staat een agent In hemds mouwen met een tropenhelm op het hoofd en onder de hoge beuken, waardoor aan beide zyden de Mirabeau wordt omzoomd, wacht voor een geel gepleis terd herenhuis een begrafeniswagen, die met hellichte doeken wat is opgefleurd. MUZIKALE BEDEVAARTPLAATS! Zo ziet in de ochtenduren Aix er uit: het Aix van elke dag, dat er géén „Fes tival" is. Maar tegen het middaguur wordt het al wat anders! De Festivalgangers hebben zich dan de slaap uit de ogen gewreven de uitvoeringen en concerten beginnen hier, als in de Zuidelijke streken, ta melijk laat en ze treffen in korte brcekjes gestoken elkander dan na tuurlijk op de Mirabeau. Aan elk ta feltje herkent men nu een beroemdheid. Auric, de componist, met zyn mas sieve gestalte van halsioze roofvogel, de romancier Francois Mauriac, me lange van boulevardier en apostel, Ro land-Manuel, gereputeerd musicoloog, steeds met een glimlach op het gelaat, Frangois Poulenc, vluchtig over het hele gezelschap zijn „bons mots" Uit strooiend, Messiaen, een aureool van kaalte op de schedel, dat zijn angelieke uiterlijk nog accentueert Na de dis capituleert Aix voor de nete, kokende middagzon om ln een siesta troost en genade te vinden. En tegen de avond verwisselt Aix eindelijk voor de rest van het etmaal definitief van allure: de provinciestad is dan can muzikale bedevaartplaats geworden. Het complete gezelschap van oude heertjes, huishoudsters, vaders plus ba- bies, moeders en schonen, heeft zich in- middels, zo omstreeks de klok van ne- i genen, naar de kathedraal verplaatst. Op het binnenplein van de Vroegere aartsbisschoppelijke abdij heef: ,1eschil der Cassandra hier een openluchtthea ter ontworpen. Een juweel van een schepping, waar zowel de Mozart-opera's worden opgevoerd als de concerten ge geven. Er is hier natuurlijk óók weer een fontein en er zijn nog hoge lommerrij ke bomen, en daartussen vormt dan Aix'-bevolking een haag van toeschou wers, die de witte smokingvesten en de i robes van Schiaparelli, van Dior en j van Fath bewonderen. Héél Aix leeft mee met het Festival En tóch, helaas: de entréeprijzen zijn nogal gepeperd en ze liggen ver boven óe financiële krachten van een weinig vermogende bevolking. Doch ook buiten het theater kan men de concerten vol gen, wat men dan ook doet. En een kind op straat citeert u zó het pro gramma. of de bezetting van de avond... Ik vermoed dat Aix momenteel de enige plaats in Frankrijk is. waar op straat drukker wordt gediscussieerd over de mérites van een opvoering van Cosi fan tutte, van het laatste pianoconcert van Poulenc of de nieu we symphonie van Messiaen, dan over de kansen en de prestaties van een Kobic of een Ockers. Gedurende die afmattend hete Juli dagen is Aix misschien het Laatste bolwerk tegen de verdwazing van de Tour de France festival-oorlog. Het zal zelfs degenen, die zich maar zijdelings voor het muziekleven in Europa interesseert, niet zijn ontgaan, dat sedert de laatste oorlog onze in ternationale concertpractijk zich vrij ingrijpend heeft gewijzigd. De verandering houdt hoofdzakelijk verband met 'de ongekende verbreiding van het versc{iijnsel-„Festival". En zonder al te veel overdrijving mag men wel zeggen, dat er, in het bijzon der in Frankrijk, thans moeilijk meer een provinciestad te noemen valt, die niet ééns per jaar met een muziekfeest of dansfeest een beroep op de inter nationale belangstelling wenst te doen. Die Festivals trekken publiek, meent men. en dat publiek doet het zakenle ven bloeien. Niets geen bezwaar. Alleen: de organisatoren dienden zich wat te matigen, omdat de spoeling al zichtbaar dunner wordt. Reeds nü wijden iy Frankrijk de autoriteiten zich aan het probleem van de coördinatie der internationale mu ziek-, dans- en theaterfeesten en in de kranten spreekt, men openlijk van de „guerre des Festival", de oorlog tus sen de Festivalsteden. Men mag gerust voorspellen, dat er in de komende ja ren heel wat Franse Festivals zullen moeten sneuvelen en het ligt dus voor de hand, dat men. zich in de leidende kringen reeds nü angstig afvraagt: zullen wij het in de toekomst halen? Wat Aix aangaat: ik geloof stellig van wél! Het Festival van Aix is, in tegenstel ling met verscheidene andere, namelijk niet slechts een onderneming ter sti mulering van het plaatselijk vreemde lingenverkeer. Het is in drie jaren óók een artistiek begrip geworden. De or ganisatoren van het feest (dat door een der vermogendste magnaten van Zuid-Frankrijk wordt gefinancierd) hebben bij de samenstelling van hun programma namelijk de goede smaak en het gezonde inzicht getoond om maar niet een willekeurige reeks con certen en voorstellingen als interna tionaal Festival te annonceren, doch naar een harmonie, een soort synthese, te streven tussen het lyrische karakter van de stad enerzijds met het mediter- reaanse landschap, en anderzijds de muziek, die moest worden uitgevoerd. MOZART IN PERFECTIE. Geen muziek eigent zich nu zozeer naar de aard van dit land, als die van dc Oostenrijkse componist Mozart, wiens opera's tot de vaste hoogtepun ten van het feest behoren. Aan die opvoeringen worden geen zorgen en kosten gespaard en waarschijnlijk heeft zelfs Salzburg nimmer een Don Juan in zulk een perfectie als hier in Aix aanschouwd of gehoord. De moeiteloze, onbezorgde schoonheid van Mozarts kunst krijgt eerst haar volle adeldom, wanneer een uitvoering technisch dodr geen enkel tekort of enige nalatigheid overschaduwd wordt. En dal is hier het geval: de volmaak te kunst van Mozart wordt volmaakt geïnterpreteerd onder leiding van de Duitse dirigent Roshand in décors van Cassandre en met een troep, die grotendeels uit dc artlsten van de Milanese Scala is ge- J recruteerd zodat men er voor vol gende jaren wel zeker van kan zUn dat de naam Aix in relatie met Mo zart een soort merkteken van de al lerhoogste waarde zal blijven! Doch rond Mozart heeft men ver scheidene andere componisten ge schaard, die allen of bijna allen ln hun muziek aqn een verwante geest van klassieke schoonheid en evenwich tigheid vorm hebben gegeven. Zo heeft men daar dit jaar voor het eerst kennis kunnen maken met een aantal totaal onbekende meesterwer ken van Boccerini een tweetal strijk kwintetten en van Vivaldi-U Giustl- ond en Gloria voor koor, orkest en so listen terwijl ten slotte óók de Euro pese premières van een pianoconcert van Francis Poulenc en van de Turan- galila-symphonie van Olivier Messiaen in het Festivalprogramma waren op genomen. Het werk van Poulenc werd door de componist persoonlijk uitgevoerd tij dens een concert, dat onder leiding slond van Charles Munch, die zichzelf deze avond met een magische Daphnis et Chloësuite scheen te overtreffen. Qua compositie biedt Poulenc hier wei nig nieuws: het is oergezonde muziek, fris voor de lever en zo uit de pen ge vloeid. en het stuk bezit alle eigenschap pen, die de Philisters triviaal en onbe tamelijk en de anderen verrukkelijk en onbezorgd noemen. Omdat in Aix (gelukkig!) genoemde Philisters vér In de minderheid bleken te zijn, had Poulenc een doorslagge vend succes te incasseren. Het was hem van harte gegund! EEN AGRESSIEVE EN ANARCHISTISCHE MESSIAEN. Van Messiaens symphonie valt dat moeilijk te zeggen, doch de oorzaak van de koele ontvangst behoeft men zeker niet bij het publiek te zoeken, Hoe be langwekkend het ook was met een nieuw werk van Messiaen geconfron teerd te worden want ondanks alle teleurstellingen door hem bereid, blijft deze componist toch een der boeiendste verschijningen van de huidige Franse muzikale generatie geleek zijn ver schijning op deze programma's niette min op een betreurenswaardige vergis sing te berusten: deze muziek met haar anarchistische en agressieve accenten, met haar disharmonie tussen intentie en realisatie, detoneerde in deze entou rage gelijk een olifant het in een stal met Arabische volbloeden zou doen. Waar men echter respect voor kon hebben, dat was het fameuse pianospel van Yvonne Loriod, Messiaens trouw ste discipel, en voor de zeldzaam knap pe directie van Roger Desormières. Doch ook zij hebben de partituur, die bijna twee uur heeft geduurd, althans in deze omgeving, niet aanvaardbaar kunnen maken en zelfs niet gered. Maar omdat aan alle kwade dingen een opbeurende keerzyde tc ontd?k- ken valt, ervoeren anderendaags de Fcstivalbezockers van Aix vo^r de organisatoren toch een gevoel van dankbaarheid, omdat na het Bar goens van Messiaen de laai van Mo zart nog edeler, nog klassi?kcr en nog onsterfelljker hoeft geklonken. FRANK ONNEN. De Nederlandse delegatie voor Straatsburg De Nederlandse delegatie naar de 5de zilting van het Comité van Ministers van de Raad van Europa dat cp 3 Aug. a-s te Straatsburg bijeenkomt, bestaat uit mr D. U. Stikker, Minister van Bui tenlandse Zaken, mr S. G. M. baron Van Voojji tot Voorst, chef van de di rectie Europa van het Ministerie van Buitenlandse Zaken en mr H. E. Schel- tema van het bureau Westelijke samen werking van genoemd Ministerie. Mr W. Riphagen van het bureau van de juridische adviseur van het Ministe rie van Buitenlandse Zaken zal assis tentie verlenen bij de bespreking van de rechten van de mens. De Nederlandse vertegenwoordigers in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa zijn de zelfde perso nen als verleden jaar. met dien ver stande dat thans de heer H. A. Kort hals als vertegenwoordiger optreedt en mr J. J R, Schnial als plaatsvervanger. Ministeriële conferentie Westerse Unie EINDE REEDS HEDENMIDDAG VERWACHT. Hedenochtend om kwart over tien is de in April aangekondigde korte con ferentie van de ministers van buiten landse zaken van de Westerse Unie in het Ministerie van Buitenlandse Zaken te Den Haag begonnen onder presidium van mr D. U. Stikker. Waarnemers verwachtten, dat de con ferentie in het begin van de middag reeds beëindigd zou worden Men meen de, dat besprekingen zouden worden gevoerd over de in opdracht der minis ters vervaardigde rapporten door hun militaire, economische, sociale en cul turele commissies. Het is niet onmoge lijk, aldus waarnemers, dat de drang der omstandigheden het bespoedigen van beslissingen zal activeren. Tot dus verre konden geen mededelingen wor den gedaan, welke punten voornamelijk besproken zouden worden. Het militaire rapport is reeds eerder door de minis ters van defensie der vijf landen van de Westerse Unie bestudeerd. DE TREINVERBINDING AMSTERDAM—BRUSSEL. De treinverbinding Amsterdam—Brus sel was omstreeks i2 uur nog steeds niet hersteld. De beide hoofdstations Brus sel-Noord en Brussel-Zuid zijn nog al tijd gesloten. Het station Schaerbeek is weliswaar opengesteld, doch door de stakingen in het Waalse land is de trein ParijsAmsterdam geheel omge legd vla Rijssel, Kor tl" ijk, Gent, Meche- len en Antwerpen. Bij de directie der Belgische spoor wegen verwacht men. dat binnen en kele uren de verbindingen in België veel zullen verbeteren. NOGMAALS DE ZAAK VRIJMAN. Waarom nog geen eervol ontslag? De oud-rijksbouwmeester J. A. W. Vrijman heeft zich met een verzoek schrift tot de Eerste Kamer der Staten Generaal gewend om zich er over te be klagen, dat de regering geen uitvoering geeft aan het votum dat de Eerste Ka mer op 29 Maart 1938 heeft uitgespro ken ten aanzien van zijn eerherstel. (In dat votum sprak de Eerste Kamer uit, dat aan de oud-rijksbouwmeester eervol ontslag en schadeloosstelling moest wor den gegeven. Red. L.D.). In het verzoekschrift dat de heer Vrij man dezer dagen aan de Eerste Kamer heeft aangeboden, verzoekt hij de Eerste Kamer de geëigende stappen te doen ter verwezenlijking van hetgeen zij destijds nodig achtte, POSITIE INDONESIË-VLIEGTUIGEN. Uitreis: PH-TDH (Holland), gezag voerder Rab, middernacht uit Rome; PH-AFD (Arnhem), gezagvoerder Van Breemen, vandaag In Djakarta. Thuisreis: PH-TDN (Vlaardingen) gisteravond uit Djakarta; PH-TDB (Walcheren), gezagvoerder Creel, mid dernacht te Basra; PH-TDP (Rotter dam). gezagvoerder Paap, middernacht uit Dharan; PH-TEZ (Zeeland), gezag voerder Newborne, vanochtend In Ka rachi; PH-TDL (Aalsmeer) staat in Dja karta, vertrekt morgen middernacht; PH-ALW (Overloon), gezagvoerder Ber- gemann, gisteravond uit Darwin. COMMANDANT VAN SYRISCHE LUCHTMACHT DOODGESCHOTEN. De commandant van de Syrisohe luchtmacht, kolonel Mohammed Nasser, is gisteravond door onbekenden doodge schoten. DUO-PASSAGIER TE ELST GEDOOD. Te Eist is gisteravond een duo-passa gier van een motor, de 27-jarige V. uit Nijmegen, die in een bocht te ver met zijn hoofd overhelde, in botsing geko men met een passerende kar. Hij werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij op weg naar het ziekenhuis is overleden. Belangrijke wapendiefstal te Semarang EERSTE LUITENANT TEXIER GEARRESTEERD. De arrestatie in Semarang van eerste luitenant Texier van de Kon. Land macht, heeft een groot schandaal aan het licht gebracht, aldus schrijft de cor respondent van de Java-bode te Sema rang. Luitenant Texier, die met klein zakenverlof werkzaam was bij een bank instelling te Semarang, schijnt betrok ken te zijn bij de verkoop van een grote partij wapens en andere goederen, wel ke gestolen zijn uit Nederlandse voorra den van de K.L. By de Indonesische mi litaire politie waren inlichtingen bin nengekomen, dat er in de bagageruimte van een der auto's van het bankagent- schap wapens verborgen zouden zijn. Men verzocht de bankinstelling de auto te mogen onderzoeken, waarna Texier zelf aanbood de wagen naar de mili taire politie te brengen. Uit de bagage ruimte kwamen 49 pistolen te voorschijn en 6 mortieren. Texier verklaarde, dat deze wapens aan een onderdeel van de T.N.I. verkocht zouden worden, hetgeen Inderdaad het geval bleek te zijn. De Nederlandse militaire politie werd op de hoogte gesteld ZIJ nam Texier een verhoor af, hij bekende en werd gear resteerd. Het bleek, dat nog tal van an dere goederen van het Nederlandse le ger waren gestolen, zoals horloges, kom passen enz. Deze goederen waren gesto len uit kisten, die naar Nederland moes ten worden gezonden. De kisten werden opgevuld met stenen. Nog enkele Ne derlandse militairen werden aangehou den. Verwacht wordt, dat nog meer ar restaties sullen volgen.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 3