Een beslissend week-end voor België Na lange besprekingen concessies te schijnt Koning Leopold zullen doen Het gewone leven is uit Charleroi en Namen totaal verdwenen In Wallonië streven uaar afscheiding WEERBERICHT 59ste Jaargang MAANDAG 31 JULI 1950 No. 27062 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4,50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 (Speciale reportage). ZATERDAG. Hetgeen Zaterdag In de ochtenduren te Brussel werd gevreesd is rond het middaguur bewaarheid. Als op afgesproken sein dromden om precies halfeen duizenden demonstranten bijeen op de hoek van de Boulevard Adolphe Max i de Kruittuinlaan. Zo snel ging alles in zijn werk. dat men ternauwernood gelegenheid kreeg oit het gedrang te komen. De duizenden demonstranten vormden levende kittingen dwars over de boulevard. Hetzelfde deed men in de Rue Neuve en bij df Beurs. Nog maar steeds stroomden ondertussen nieuwe betogers aan. Op Terschillendc punten in de stad waren gendarmes te paard in reserve ge houden. Zü kregen bevel om uit te rukken, maar hun verschijning werkte als rode lap op een stier. Een oorverdovend geloei werd aangeheven; toen Ineens werden op de hoek van de Boulevard Adolphe Max en de Kruittuin laan de tafeltjes van de café's omvergeworpen. Tussen het glasgerinkel door klonk het gegil van vrouwen en kinderen, doch boven alles uit het gekrijs der grevisten, de stakers, waarvan het overgrote deel zich bovendien van fluitjes bediende. De gendarmerie pro beerde het cordon te verbreken. Zü werd met tafeltjes, stoeltjes, glazen en kopjes bekogeld. Zelfs werden fietsen aan toevallige passanten ontrukt en naar de gendarmes gegooid. Ondanks het feit, dat deze tot de tanden gewapend waren, deden zij niets tegen de razen ds en tierende menigte en namen z elfs spoorslags de wijk. Ijlings waren ondertussen de zaken, welke die ochtend open waren, gesloten. Veiligheidshalve werden de ramen ge blindeerd. De nog spaarzaam rijdende rams werden door de overwegend Jeug dige demonstranten tot stoppen ge- d?.on2en. Gaf de bestuurder geen ge volg aan het bevel, om niet verder te tijden, dan werd de beugel naar be neden gehaald, terwijl ook de ruiten be: moesten ontgelden. Naar wy vernemen, schijnen de de monstranten over het algemeen Wallo nië:?. die vanochtend per trein naar Brussel zijn gekomen. Uit alles blijkt, cat de wanordelijkheden „volgens plan" tornen uitgevoerd. De omgeving van het paleis te Laeken 1? hermetisch afgesloten. Luik is prac- lisch geïsoleerd. De treinen daarheen lijden met grote vertraging, terwijl het rijverkeer op de hoofdwegen onmoge- lijk geworden, doordat het wegdek (verdekt is met kopspijkers. In Char leroi, Luik en Namen zit men reeds pi'.kele dagen zonder groente, water, gas on electrisch licht. Vanochtend heeft C: Belgische regering opnieuw de ern- i:.?3 toestand in deze gebieden bespro- r.n, en zo zou overwogen zyn, levens middelen per vrachtauto onder militaire lescherming naar deze streken te diri geren. In Brussel is geadviseerd in de komende dagen spaarzaam te zijn met g3s en electrlciteit. Critiek is de situatie in Wallonië, vaar de staking vrij algemeen is. Er is bezorgdheid bij de regering en bij het volk. Het heeft geen zin dit te verbloe men. Trouwens het viel te beluisteren in de ernstige woorden van Duvieusart voor de radio. De man, die de inzet vormde in deze tragische strijd, leeft in Laeken als In een belegerde vesting. Doch als men ?oed speurt is het allang niet meer de koningskwestie, welke de politieke hartstochten bij de Belgen doet op laaien. Nee, eerder met het Belgische drama, want dat is het, gezien wor den als een strijd tussen Vlamingen en Walen. En dat maakt het juist wveel erger. Gisteren meldde onze speciale verte genwoordiger: Op de muren in Namen, Charleroi er teik staat met grote letters te lezen: rDe vrije republiek aan de andere zijde van de Maas". Het moet de indruk geven dat ge in ten ander Belgie zijt aangekomen. Inderdaad, het is een ander-deel van ten natie, die momenteel in het brand punt der wereldbelangstelling staat. Dit flee.: Wallonië, wil zich volgens deze op- Knriften niet meer één voelen met Vlaanderen. Het gaat in Wallonië dan pk niet meer om koning Leopold. De ^eten, welke in de Borinage en in het tuikse vallen te beluisteren, willen méér oan alleen ..Abdication Leopold" Er RW hier machten en krachten aan het *trk. die aansturen op een afscheiding, streven dat ook de weldenkende so- ciaiisten en liberalen begint te veront rusten. }Vij hebben een dag door Zuid-Bel- E'e gezworven onder de supervisie van het Belgische stakingscomité. En met een auto van dal comité. Het reizen |>P andere wjjze of met eigen voertuig ls te riskant. Slechts een papier op de voorruit dat de namen der inzittenden Termeldt en ondertekend is door een vooraanstaand socialistisch party-be stuurder heeft waarde voor de „pi ketten", die op de weg staan gepos eerd. Voor een „laisser passer" van filmster Dc Vleeshauwer heeft men s'eehts minachting. In Luik zyn de stakers de baas, waartegenover zo nu en dan de gendarmes zich doen gel den. Men moet zeggen dat de staking in Wallonië algemeen is. Geen café, res- purant of winkel is er open. De stra- en in de steden liggen verlaten door net ontbreken van enig verkeer van kans op buien. jje Bilt verwacht tot morgenavond: v«.iL n<* bewolkt met plaatselijk en- - e buien. Meest matige wind tussen en West. Weinig verandering In iratuur. (Opgemaakt te 10 uur). 1 AUGUSTUS. Zon op: 5,oo uur; ondèr: 2031 uur. Maan op: 2L55 uur; onder; 8.49 uur. iU5°Srt6r t8 Katwljk 518 en N le&tperatuur, nummer bestaat uit zes pagina's. betekenis. De stations zijn gesloten en in geen fabriek of mijn wordt er ge werkt. Het schijnt dan ook een gans ander deel van België te zijn dat men binnen rijdt. De schoonheid van het ook bij ons. Nederlanders, zo befaamde landschap zinkt weg bij de verbetenheid, die is af te lezen van de gezichten der tien duizenden. die het werk hebben neeree- leed of bii de bezorgdheid, die is te be speuren in de ogen der vrouwen, die met een inkomen van 50 franc oer dag moeten zien rond te komen. Het is in deze gebieden sinds Zaterdagavond ang stig stil. Eén vonk is voldoende om de strijd in al zijn felheid te doen oplaaien. Hiervan ziin zich de gendarmes en de soldaten, die deel uitmaken van een bataljon valschermtroepen, en gelegerd zijn in de kazerne op de citadel van Luik, terdege bewust. Zal het tot een uitbarsting komen? D«* komende dagen zullen het leren. Want uit alles voelt men wel. dat men In het Belgische drama naar een hoog- fepunt gaat. De plattegrond van België leert, dat de afstand BrusselLuik per auto on geveer 120 km. bedraagt, maar dan over Leuven. Deze route is echter onder de gegeven omstandigheden minder aan bevelenswaardig. Het behoort niet tot de onmogeliikheden dat men blijft ste ken. Er is een andere, eveneens uitste kende. weg, welke dwars door het bo« van Sonien, via Waveren. recht naar Hoeii voert Ook deze weg wordt in deze dagen echter uiterst- SDaarzaem bere den. Immers, men moet rekening hou den met glasscherven of kopspijkers, welke zo hier en daar rijkelijk over het plaveisel liggen uitgestrooid. Een totale staking houdt namelijk in dat ook alle viiverkeer moet worden gestremd. Wi1 hebben het op eigen gelegenheid zowel over Leuven als over Waveren gepro beerd. doch ziin in beide gevallen hal verwege gezwicht voor de ernstige waar schuwingen om geen al te groot risico te nemen. Onze „laisser passer" zou geen enkele waarborg voor een ongestoorde doortocht bieden. Eén middel bleef slechts over en dat was de bemiddeling in te roeoen van de stakingsleiding in Brussel, die in het „Maison du Peuole" zetelt. Het bleek dat velen ons een pa pier konden leveren, dat ons tijdens de reis voor moeilijkheden zou kunnen be hoeden. Het document, dat wij kregen, droeg de handtekening van Tsabel Blu- me. socialistisch parlementslid en de meest gehate vrouw bij de pro-Leopol- disten. Ook een auto kon teeen betaling ter beschikking worden gesteld en zo zijn wij in gezelschap van een zeer links ge oriënteerde collega naar het Walenland gegaan. Urenlang duurde de rit en tien tallen plaatsen en dorpen hebben wij doorkruist-. Nergens hebben wjj zien werken, practlsch geen kantoor onen gezien en geen tram of trein zien rijden- Als ooit een stakinesbevel over een zo uitgestrekt gebied stint werd opge volgd dan is het wel in de Borinage en in het Noorden van de Ardennen. In dit verband moesten wij bil het zien van de verlaten station-emolace menten denken aan de spoorwegstakin gen in ons land van 19441945. Luik maakte een d°ndser indruk dnn Bergen Charleroi en Namen, in welke plaatsen van enig autoverkeer nog geen sprake kon zijn. Luik is het centrum van waar uit de staking in dit gedeelte wordt ge leid. Heftig is het hier de laatste dagen toe gegaan. Bii een botsing tussen sta kers en gendarmes die plaats had in de omgeving van de Place St.-Lambert. is door de laatste gebruik gemaakt van traangasbommen. terwijl eveneens een granaat is geworpen, ten gevolge waar van de voet van een der demonstranten werd afgerukt De staats- en gemeente diensten functlonneren hier vriiwel ntef Het telefoneren en telegraferen is in hoogst dringende gevallen en dan nog met" toestemming van de stakingsleiding toegestaan. In Luik ziet men ook de resten van de door de demonstranten opgeworpen barricades. Door de aanwe zigheid van soldaten en het leger gen darmerie kan men zich waneh in een stad. waar de'staat van beleg is# afge kondigd Als in een oorlog zijn hier de strategische punten, zoals de bruggen over de Maas. door militairen bezet ge weest. een bezetting, die Zaterdagmid dag is opgeheven, maar onmiddellijk weer effectief zal worden gemaakt in dien de omstandigheden daartoe aan leiding mochten geven. De winkels met voedselwaren zijn Buset naar koning Leopold Om twaalf uur hedenmiddag zal de Belgische minister-president een verklaring afleggen. Duvieusart heeft zich te elf uur op verzoek van de koning naar het slot Laeken begeven. Tc halftwaalf zal de koning te Laeken de socialistische partijvoor zitter Max Buset ontvangen. Er wordt aan herinnerd, dat de socia listische leider twee dagen geleden verklaard heeft, dat hy niet naar Laeken zou gaan, tenzij om daar de troonsafstand door dc koning te vernemen. Na het vertrek van de eerste mi nister naar het kasteel te Laeken, heeft de persattaché, van zyn kabi net een verklaring afgelegd, waarin uit naam van de eerste-minister een bericht van radio-Luxemburg wordt tegengesproken, dat troons afstand 'van de koning aankondigt. Hij verklaarde dat, dank zij de bemiddelingsdiensten van het na tionaal verbond van ex-politieke gevangenen, besprekingen tussen de partijen geopend zijn. In politieke kringen heeft men echter de indruk, dat men een op lossing tegemoet gaat. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! sinds Zaterdagmorgen slechts enkele uren in de ochtend geopend. Doktoren en verplegend personeel zijn degenen, die nog kunnen rijden zonder door de stakers lastig gevallen te worden Op verschillende punten groepen mensen samen, die veelal in druk gesprek zijn gewikkeld. De geblin deerde ramen van winkels en van som mige particuliere woningen deen iet wat triest aan. Het in de laatste twee wereldoorlo gen strategisch zo belangrijke Luik maakt meer dan enige andere stad waar wij doorheen kwamen, de indruk van een stad in de frontlinie. Er is niet het minste vertier'en de sfeer is uiter mate gedrukt. Door het staken van het personeel der reinigingsdiensten ligt het vuil her en der in de straten ver spreid, op enkele punten zagen wij ware asbelten. Het is moeilijk de stemming onder de bevolking te peilen. Direct valt op, dat men niet vrijuit durft te spreken en men kan door de gesprekken met de bewoners, hetzij arbeiders, handelsman of kantoorbe diende, niet aan dc indruk ontkomen, dat zeer velen gedwongen zijn ge weest om hun bedrijf te sluiten of het werk neer te leggen, al zeggen zü dat likt met zoveel woorden. De vrij jeugdige stakingsleiders, die comité's hebben gevormd en zeer intensief bui len en in de stad Luik posten, dein zen, zo is ons gebleken, voor niets terug, indien aan hun bevelen geen gevolg wordt gegeven. Een zogenaam de onderkruiper heeft bii hen geen leven. Onder de ouderen leeft een niet te miskennen bezorgdheid. Het be drijfsleven lijdt dan ook door dc hui dige stand van zaken enorme schade. De georganiseerde arbeider krygl. ge lijk gezegd. 50 francs per dag. maar de eerste uitkeringen schijnen niet erg vlot te zijn gegaan. Men is dan ook tot dc conclusie gekomen, dat de/t staking ntet lang zal kunnen duren, indien geen voldoende fondsen aanwezig zijn. De financiële kant heeft de Belgische socialistische par tij reeds voor grote problemen gesteld. In Brussel hebben wij reeds verno men, dat dc socialistische partijlei ding zou overwegen een beroep te doen op de socialistische partijen In het buitenland. Aanvankelijk bestond ook slechts het plan tot een algemene staking van 24 uur. Dat komt ook tot uitdrukking in de soms kinderlijke organisatie op de verschillende bureaux, waar de discipli ne ver te zoeken is. WU hebben aan enkele mensen de vraag gesteld of zij de gepleegde daden van geweld goedkeuren en merkwaardig is, dat de meesten hierop een ontwij kend antwoord gaven. Een mijnwerker uit de Borinage schoof de verantwoor delijkheid van een bomaanslag op een brug van de socialisten af. ..Dat. zyn communisten geweest, die alleen maar wanorde willen Neen. van een optimistische stemming onder de burgerij, is zeer weinig te mer ken. Men zou het aldus kunnen stellen: nu eenmaal a gezegd is, moet ook b gezegd worden Verschillende mijnen en fabrieken zullen in de komende dagen militaire bezettin? krijgen ten einde sabotage op grote schaal te voorkomen. „La Republiqué Libre d'outre Meuse". Zal men voor deze leuze, welke zo hier en daar is neergekalkt, de sympathie van alle Walloniërs kunnen krijgen? Het is de vraag De arbeider in Wallonië leeft onder uiterst moeilijke omstandigheden. Het leven voor hem is duurder en mind?r comfortabel dan voor de Hollandse arbeider. Of hy in staat zal zijn de offers te brengen, die de stakingslei ding van hem vraagt, slaat te bezien. Hij is een verbeten strijder, maar dan moet geen koningskwestie of de on afhankelijkheid van Wallonië voor hem de inzet vormen. Hiervoor is hij lijdelijk warm te maken, niet meer. Misschien beseft dat ook de B.S.P., die met het eigengereide optreden van liaar jeugdige leden niet altijd kan sympathiseren, omdat het idea lisme dezer lieden te veel naar Mos- .kou riekt. Uit Luik, Charleroi en Namen en omgeving, het centrum der Belgische zware industrie, is het economische leven geweken. De Bel gische export en ten slotte de gehele Belgische arbeidersbevolking zal er dc nadelige gevolgen van ondervin den. Het kan niet uitblijven, dat dit op dit alles werkeloosheid moet vol gen. En ls deze prijs niet te hoog? Na drie dagen van staking worden de gevolgen voor de kleine man in deze streken reeds merkbaar. Er is nog wel voedsel, maar liier en daar zyn de prijzen voor bepaalde artike len, ondanks alle voorzorgsmaatrege len. al gestegen. Deze staking kan gaan werken als een boemerang, waarvan de arbeidersklasse de dupe kan worden. Van dit gevaar zijn de organisatoren zich bewust en vandaar, dat zü op een climax aansturen. Met beledigende op schriften aan het adres van koning en regering vult men op de duur geen ma gen. Bij het aanschouwen van de verla ten fabrieken, enz., en het kennis ne men van de soms felle haat, die in de harten der jeugdige arbeiders leeft, hebben wij on6 afgevraagd hoe men op Eerste schoten gevallen DRIE DODEN, TWEE GEWONDEN. Voor het eerst zqn gisteren schoten gevallen in Belgie's „koude burger oorlog". In het dorp Grace Berleur. nabij Luik heeft de rüksveldwacht bü een botsing met een groep betogers van de vuurwapenen gebruik ge maakt. Er zün drie doden en twee ge wonden onder de betogers gevallen en volgens de laatste berichten zouden er ook enkele rijksveldwachters ge wond zyn. Het incident heeft tot een byeenkomst van socialistische leiders met Duvieusart geleid, waarbij de eer sten een protest hebben ingediend. Dit was de climax in een lange reeks van gebeurtenissen die de crisis in Bel gië dit weekeinde tot ondraaglijke span ning hebben opgevoerd. Velen hebben een mobilisatiebevel ontvangen, waar door de regering bijzondere eenheden van het leger tot volle sterkte wil op voeren. In de stakingsgebieden rondom Luik zijn troepen uit Duitsland aangeko men en zij hebben Zaterdag reeds met tanks door de straten moeten patrouil leren. Voorts heeft de regering andermaal een beroep op de arbeiders gedaan om de aansporingen der stakingleiders niet te volgen en de van hen door de over heid gevraagde arbeidsdiensten te ver vullen. De hoofdstad heeft critiek? dagen voor de boeg. wanneer de anti-Leopol- disten hun voornemen, om vanuit geheel Wallonië naar Brussel op te rukken, ondanks een door de regering gegeven verbod, zullen uitvoeren. Dat de rege ring de opmars verboden heeft, wekt geen verwondering, hoewel zij daarmee is afgeweken van haar politiek zich te beperken tot het voorkomen van inci denten. Bij een opmars van honderd duizend agitators uit Wallonië zouden ernstige incidenten in de hoofdstad nauwelijks hebben kunnen uitblijven. Zulke incidenten zullen overigens in de Zuidelijke delen van de Drovincie Brabant wel onvermijdelijk zün wan neer zoals aangekondigd de tegen standers van de koning zullen trachten hun weg naar Brussel te forceren, In Luik hebben de rijkswacht en de politie Zaterdag 200 arrestaties verricht en de politiemannen werden er her haaldelijk door de menigte bekogeld. De reeks aanslagen heeft zich ook tydens het weekeinde voortgezet, doch zij heeft volgens het ministerie van binnenlandse zaken geen ernstige schade aangericht. Aangekondigd is. dat de stakingsbe weging zich heden in Vervlers, Antwer pen. Oostende en Brussel zal uitbreiden. Doch men dient af te wachten in hoe verre de arbeiders aaJi de parolen der stakingsleiders gehoor zullen blijven ge ven. Te midden der ontreddering en de dreiging van de opmars naar Brussel gaat het politieke beraad van de koning voort. De koning heeft Zondag twee der liberale ministers van staat ontvangen, die vorige week geweigerd hadden zijn verklaring aan te horen. Er wordt ook gezegd, dat hij opnieuw een poging heeft gedaan om met de socialistisohe leiding in contact te komen. Bevestigd is, dat de kabinetschef van de koning een onderhoud met Spaak beeft gehad. Deze zou echter hebben geweigerd zelf de koning te ontmoeten en daarmee het voorbeeld 'hebben ge volgd van partyvoorzitter Buset. Voorts heeft de regering door middel van radiotoespraken van twee minis ters de verklaring van Duvieusart herhaald," volgens welke de koning be reid is na zyn consultaties maatrege len te overwegen, die dc toenadering zouden kunnen bevorderen. Vannacht heeft de regering verga derd. De premier had tevoren bespre kingen met de- leiders van C.V.P., so cialisten. communisten en met de lei der van het nationaal verband van politieke gevangenen Ros. die bemid deling zou hebben aangeboden, die ge protesteerd heeft tegen het ontreden bij Luik waar slachtoffers vielen. Het kan worden aangenomen, dat door de bemiddeling van deze orga nisatie, waarin de zo scherp tegen over elkaar staande partijen voor aanstaande vertegenwoordigers heb ben, de weg is geopend naar een formule die de dreigende burgeroor log zou kunnen voorkomen. Deze formule komt, naar wordt aangenomen, neer op een toepas sing van de in April jongstleden door de koning persoonlyk in uit zicht gestelde oplossing, waarbij hij zijn bevoegdheden zou overdragen aan de kroonprins. Men meent te weten, dat Spaak en Motz (liberaal), er in de bijeenkomst van de bond op hebben aangedron gen. dat de geste door de koning ten spoedigste zou worden- gesteld tenein de het onheil te vermijden, dat in de huidige omstandigheden ieder ogen blik zou kunnen losbreken. De Belgische ministens, die aan de Beneluxconferentie te Oostende deel nemen. ziin naar Brussel teruggeroe pen. Terstond nadat het incident bii Luik was bekend geworden is het hoofdbe stuur van de socialistische Dartii bij een gekomen en heeft een delegatie benoemd, die onmiddellijk bii de eerste minister zou gaan protesteren teeen het gebeurde. Duvieusart heeft de delegatie ont vangen. Zij werd geleid door Spaak. In de binnenstad van Brussel hebben zich heftige tonelen afgespeeld. Bij de ernstige relletjes, die in de binnen- stad plaats vonden, moesten verschil- lende tramwagens het ontgelden. De foto boven toont opgewonden demonstronten, die een tram-rijtuig met stenen en rookbommen bestoken. De foto beneden loot zien hoe het op de Place Rogier*. die door stokende demopstronten werd bestormd en waar bereden politie charges uitvoerde, toeging. Voorts maakten Anseele. Van Acker, Larock en Buset deel uit van de dele gatie. Na afloop van de conferentie deelde Spaak mede. dat het doel van het bezoek was geweest een veront waardigd protest te laten horen. Spaak zeide dat het verbieden van samen scholingen van meer dan drie personen in gebisden. waar tienduizenden arbei ders in staking ziin. neer komt op een uitdaging. Het bijwonen van ..vreed zame bijeenkomsten" kon volgens Spaak niet als een oproerige daad worden beschouwd. De socialistische partijvoorzitter Bu set verklaarde: .indien zich niet spoe- die een beslissend feit voordoet zal wel licht heden een burgeroorlog uitbre- i ken". In Luik heeft het stakingscomité naar aanleiding van het gebeurde re- volutionnaire taal gesproken. In een motie, die het. comité gisteravond heeft aangenomen, worden de plaatselijke stakingscomité's gelast „democratische verdedigingsorganen" op te richten, welke zich spontaan ter beschikking zullen stellen van de burgemeesters „ter verzekering van de grondwettelijke vrijheden". In het begin van de nacht heeft ko ning Leopold zelf een afvaardiging van de vroegere politieke gevangenen ont vangen, die by hem hebben aangedron gen op troonsafstand. De ministers hebben bij het verlaten van de vergaderzaal geen woord gezegd, doch hun gezichten stonden uiterst strak. Brussel weet op dit ogenblik nog niets van de in koortsachtig tempo gevoerde onderhandelingen, waarbij naar ver luidt reeds de principiële toezegging der socialistische en liberale party zou zijn verkregen. Het beeld van de stad ver schilt overigens in niets van de vorige stakingsdagen. Reeds in de vroege och- i tendschemering zag men enkele tram rijden, die als enige passagiers twee rijkswachten hadden De Brusselaars, die in drommen naar hun kantoren wandelen, kopen och tendbladen. waarin geen woord over de nieuwe politieke situatie staat en waar- in het vuurgevecht in het Luikse op i sensationele wyze wordt gepubliceerd. Reeds gisteravond werd van late reizi gers vernomen. dat politie en troepen een ring om de stad hadden gelegd om i te trachten het verbod van de Waalse opmars naar de stad te handhaven. Gis teravond laW werd vernomen, dat uit Luik reeds 40 vrachtwagens met de monstranten op weg naar de hoofdstad I waren. Met het oog op de dreigende situa tie. die zou ontstaan door de te ver wachten botsingen van naar Brussel optrekkende betogers met dc politio nele versperring, neemt men aan dat er naar gestreefd zal worden het compromis, waarbij dp koning het Laekense slot weer zal verlaten, ten snelste ten uitvoer te leggen. Nader vernemen wij. dat de ernstige incidenten, waarbij drie personen wer den gedood en twee gewond, zich voor- I deden op de Place de Pairoq te Grace I Berleur. korte termijn weer tot normale verhou dingen zou kunnen komen. A Zal dit geschieden door het aftreden van koning Leopold? Wij hebben de Marseillaise horen zingen in plaats van de Brabanconne en opschriften gelezen, waarin de wens voor een republiek wordt uitgesproken. Het is allemaal weinig hoopgevend voor de eenheid van België. Tegen morgen zijn de stakers van Wallonië opgeroepen en masse naar Brussel te komen. Het gerucht wil, dat zy voor een reis naar de hoofdstad vrachtauto's willen gaan vorderen. Als het waar is, wat men in Brussel weet te vertellen, namelijk dat er een ring van gendarmerie en militairen om de stad zal worden gelegd, 2ullen niet velen zonder geweld hun doel bereiken, en juist dat mogelijke geweld kan de vonk in het kruitvat zijn. Brussel heeft na een bewogen Zater dagmiddag een vrij kalme Zondag ge had. Hier en daar werd er wel gede monstreerd. maar het had niet veel om het lijf. Het verschijnen van een extra editie van de socialistische Le Peuple" gisteravond om 10 uur. waarin melding werd gemaakt van een schietpartij in De socialistische volksvertegenwoordi ger Paque was daar juist een toespraak tot een menigte betogers tegen de ko ning begonnen, toen de rijkswacht het plein opkwam en bevel gaf tot ontrui ming. Volgens een verklaring van de zijde der rykswacht werd daarbij een der rijkswachters door een betoger vast gepakt en geslagen Hij heeft daarop, naar hy verklaarde uit zelfverdediging, zijn revolver getrokken en een der beto gers neergschoten. Andere rijkswachters hebben daarop eveneens het vuur ge opend. De socialistische volksvertegenwoor diger Fnoue en de burgemeester van Grace Berleur Samson, die gewond Ls, „ijn door de rijkswacht gearresteerd. Ook het Internationale Belgische vlieg- I verkeer is door de staking stil gelegd, i Ook de Air France heeft de dienst op I Brussel gestaakt. j Hoewel geen officiële mededelingen I zijn verstrekt over het gebruik van legereenheden op door de staking be dreigde punten, verschijnen te Brussel i en Antwerpen berichten uit vele plaat- i sen. die mededelen, dat naar electrische centrales, mijnen, cokesfahrieken en ?ndere vitale industrieën militairen zijn I gedirigeerd Volgens mededelingen van i regeringsgetrouwe bladen heeft de re- gering aan alle gouverneurs van de j provincies, waar stakingen of onlusten voorkomen, het bevel gegeven een order uit te vaardigen, waarbij het voortaan j verboden zal zijn met meer dan vyf personen op de openbare wegen samen te scholen. „LE PEUPLE" SPOORT AAN TOT BELASTINGSTARING. In een extra editie van „Le Peuple", het Belgische socialistische partyblad, werden de lezers heden opgeroepen een bela-ringstaking te beginnen. De over heid kon volgens het blad niet meer i met recht eisen dat de burgers haar belasting betalen.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1