Drie-landen-athletiekwedstrijd bood sport van hoog gehalte Slijkhuis kansloos door Fransman verslagen De Ronde van Frankrijk Diederich en Kubler winnen 15e en 16e etappe Om het nationaal kampioenschap De Zijl wint de Zijl vijfkamp 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 31 Juli 1950 Tweede Blad No. 27062 Twee nationale records verbeterd Speciale berichtgeving. In Treebeek. vlak bij de staatsmijn Emma. werd gistermiddag een athle tlekwedstriid gehouden, die als de be langrilkste in ons land sinds de Olym pische Spelen van 1928 kan worden beschouwd. Daar kwamen namelijk niet minder dan drie landenploeeen te- pen elkaar uit: Frankrijk. België Nederland. Zelden zag men hier in Nederland zoveel prominenten van de sintelbaan bij elkaar. VOETBAL. Om de Casa-Cara-beker QUICK BOYS—NOORDWIJK 7—0. Als we de wedstrijd van Zaterdag om de Casa-Cara-beker tussen Quick Boys en Noordwijk als maatstaf zou den nemen om de krachtsverhoudin gen voor de a.s. competitie te bepalen, zou dit wel heel erg ten nadele van Noordwijk uitvallen! Met niet minder dan 7—0 werden de roodbroeken ge klopt. Niet dat Noordwijk in het veld zoveel zwakker was. maar in de Noordwiikse achterhoede waren de dekkingsfouten legio, terwijl de aan- valslinie van Quick Boys deze wedstrijd vel buitengewoon goed „liep". Het eerste kwartier verliep zonder dat één van de ploegen een bepaald overwicht had. hoewel Quick Boys een paar mooie kansen kreeg, doch en v d. Oever én Zandbergen zochten het doel te hoog. Twee zeer mooie aanval len over links tussen Zuyderduin en Verdoes. stelden laatstgenoemde in staat om op beheerste wijze Quick Boys een 2—0 voorsprong te geven. Aan de andere zijde zag Nic. v. d. Wiel een zeker doelpunt in rook op- eaan. toen hij met een magnifiek schot Bauw kansloos passeerde, maar de bovenlat een doelpunt in de weg stond. Dit gebeurde direct daarop ook bii het Noordwiik-doel. met dit verschil echter dft Zuvderduin de terugstuitende bal opving en er toch nog een doelpunt uit fabriceerde. Rust 3—0. Na de rust was het al spoedig 4—0 door v. d. Oever met een schot dat Maarten v. d. Wiel kansloos sloeg. De Vreugd smaakte het voorrecht om met zn eerste officiële doelpunt vla de staan der de stand op te voeren tot 5—0. v d. Oever maakte er 6—0 van, met wel ke stand de Noordwiikse doelman het terrein verliet wegens een blessure. De thuisclub geloofde het toen ook wel. De invaller-doelman had nog slechts éénmaal te vissen, waar weer y. d. Oever de schuld van had zodat de stand 7—0 werd. De aanvallen van Noordwijk hadden na de pauze even min genade kunnen vinden in Je open van de Katwykse achterhoede, waarin Vis en Bauw een subliern par- tiitie te zien gaven, maar toch had Noordwijk zeker 1 of 2 tegenpunten verdiend. U.V.S. BLEEF RIJNSBURGSE BOYS MET 2—0 DE B.AAS. De eindstrijd van een geslaagd L D. W. S. tournooi tussen een sterke u.v.to. combinatie en Rijnsburgse Boys is een van de meest aantrekkelijke ontmoetin gen geworden. Teohnisoh waren de Lei- denaars hun tegenstanders verre de 'oaas, doch het onstuimige enthousias me der Rijnsburgers was oorzaak dat mid voor Hiensch voor de rust slechts éénmaal doel kon treffen. Ook na de rust heeft het talrijke publiek van span nend voetbal kunnen genieten en weer was het Hiensch die tenslotte de eind stand op 2—0 bracht Na afloop volgde een prijsuitreiking in .De Harmonie", waar Oosterom als aanvoerder van U.V.S. d eerste prijs in ontvangst mocht nemen. De Rijnsburg se captain Van Duyn ontving een klei ne beker als tweede prijs, Lugdunum kreeg een lauwerkrans voor de derde plaats, terwijl aanvoerder Weers van DW.S. met een lauwertak naar Am sterdam terugkeerde. Het duo Bela, met medewerking van de accordeonist Henny Chaufour, bene yens enige Delftse gasten, besloten het vrolijke gedeelte van de avond met mu ziek en geslaagde voordrachten. BOSKOOP I-SURINAME-MINAHASSA 1—1. Onder zeer grote belangstelling heeft Zaterdagavond op het Boskoopterrein een wedstrijd plaats gehad tussen Bos koop I en een Suriname-MLnahassa elf tal. Met de rust was de stand 01 voor ds gasten. Een kwartier voor het einde maakte Boskoop gelijk, 11, wat ook het einde werd. De wedstrijd stond op een matig peil. De harmonie „Excelsior" verleende medewerking. ALPHEN ONTVANGT BRITS ELFTAL. Zaterdagavond speelde het eerste elf tal van Alphen een vriendschappelijke Wedstrijd tegen een elftal samengesteld uit Britse militairen uit Hoek van Hol land. Alphen probeerde enkele jongere spelers, die over het algemeen wel vol daan hebben. Het is een pittige, snelle wedstrijd geworden, die het talrijke pu bliek van de eerste tot de laatste minuut In spanning heeft gehouden. De eind uitslag werd ten slotte een 33 gelijk spel, waarmede beide partijen tevreden kunnen zijn. SUCCESSEN VOOR ALPHENSE ATHLETEN TE GOUDA. Op de door de ver. Gouda georgani seerde regionale athletlekwedstryden hebben verschillende Alphense athleten kans gezien een eerste prijs te behalen. Zo wist bij de meisjes R. van Arkel bij het hoogspringen eerste te worden met wn sprong van 1.36% M., waarmede zij tevens het Goudse record op haar naam hracht. Bij de jongens won W. v. d. Laan het verspringen met een sprong van 4.64 M. De 4 X 80 M. estafette werd door de Alphense jongens met ruime voorsprong gewonnen in de tijd van ^2.1 sec. De 800 M. C-klasse werd een dubbele overwinning voor de A A.V.-ers. H. Burggraaf zegevierde in de tijd van 2 min. 8 sec., terwijl I. Blakenburg tweede werd met een tijd van 2 min. 10-1 sec. A. v. d. Nagel werd eerste op de 100 M. heren C-klasse in de tijd van 12.3 sec. Aldus een serie successen, •He er weer mogen zijn. GROTE MOEILIJKHEDEN IN BELGIË. Niet alle beste athleten van Neder land, Frankrijk en België verschenen echter aan de start. Bijna hadden de ongeregeldheden In België tot gevolg gehad dat de gehele wedstriid niet doorging. Ir Paulen heeft echter on vermoeid dag en nacht België en een deel van Frankriik doorkruist om het doorgaan van het evenement in Tree beek te verzekeren. Het ergste was het met het Belgische team. Negen leden van de ploeg werden plotseling opgeroepen om hun plicht in het leger te vervullen, ook als ge volg van de ernstige moeilijkheden in het land En zo werd o.m. de excellente hordenloper Paul Braekman onder de wapenen geroepen. Het publiek in Treebeek bleef daardoor verstoken van een nummer dat voor de kenners een grote delicatesse zou zijn geweest: het duel tussen de Frame horden crack Marie en de Belg Braekman. Met een hautain gebaar heeft Gas ton Reiff. olympisch kampioen op de 5000 meter verklaard, dat hij niet wil de starten, hii achtte dit niet nodig teneinde zich te sparen voor de ko mende Europese kampioenschappen die eind Augustus in Brussel worden ge houden. ECHEC VOOR SLIJKHUIS. Wanneer we ons bepalen tot de be- langriikste dingen in deze drielanden- wedstrijd. 'dan gaat voor de Neder landse athletiek toch in de eerste plaats de interesse uit naar Slijkhuis, vrijwel onze enige manneliike athleet van internationale kracht. Welnu: de eerste maal waarop Slilkhuis dit sei zoen een gellikwaardiee tegenover zich zag. faalde hii in alle opzichten. Het was op de 1500 meter, waarop de ge duchte Franse kampioen El Mabrouck, een kleurling, eveneens startte. Hoewel in athletiekkringen bekend was dat Mabrouck een zeer sterke loper is. gaf men toch aan Slijkhuis de beste kans. Het is heel anders uitgekomen. Op ruim 200 meter afstand van de finish zette de Fransman er plotseling zo'n enorme spurt in dat Slijkhuis in lut tele seconden een niet meer in te ha len achterstand kreeg. Wel begon onze crack toen ziin uiterste krachten in te spannen, maar hii bleef met een zeer aanmerkelijk verschil op El Mabrouck achter, die won in 3 min. 51,2 sec., ter wijl Slijkhuis er 1.6 sec. langer over deed, Zjjn beste tijd was 3.43.8. welke prestatie hii nu onmogelijk kan be naderen. NOG EEN MISLUKKING. Er was nog een mislukking op deze overigens zo prachtige athletiekwed- striid, welke een reeks opmerkelijke prestaties bood Dat waren de twee pogingen, die onze Nederlandse dames- ploeg deed om het record op de 4 maal 110 yards weer in handen te krijgen. Dat record had met 47.4 seconden ja renlang op naam van Nederland ge staan. Maar de Australische dames snoepten het ons af met 47.2 sec. en nu probeerde men het record weer horde één was, maar de kraoht voor de eindsprint miste. Toch was zijn tijd voldoende om het record op de 400 M. horden, dat vele jaren met 55.5 cp naam van Jan Brasser heeft gestaan, op 55 seconden te brengen. Een week geleden had Buys het trouwens reeds op 55.3 gebracht. Verblijdend is het feit, dat we nu eindelijk een zeer sterke man op het vèrsprlngen hebben, namelijk Wessels, die op de nationale kampioen schappen het van 1928 daterende re cord van Hannes de Boer heeft gebro ken. Maar hij sprong met de wind in de rug. zodat het record niet kan wor den toegekend. Wessels komt zeker nog eens over de 7.37 meter. Gisteren was hij met 719 de beste vèrspringer jammer, dat hy al sinds zyn kinderja ren in België woont en vermoedelijk Belg zal worden. Wanneer we de verdere prestaties de revue laten passeren dan noemen we allereerst nog de kranige 1500 meter van Wolsink. die een harde vechter is en in goede tijd tweede werd. Sport van zeer hoog gehalte bood het hoogspringenwaarin de Fransman Thiam Papa Gallo ook al een kleur ling het tot de Indrukwekkende hoogte van 1.98 M. bracht. In schitte rende stijl probeerde Gallo zijn eigen record, dat hy dit jaar met 2.03 M ge vestigd heeft, te verbeteren. Maar die pogingen mislukten. Zonder dat de resultaten op zichzelf van hoog internationaal gehalte waren, moeten de overwinningen van Lamoree polshoog 3 80 Mi. en van Lutkeveld bij het speerwerpen (59 28 M.) worden vermeld. Houtzager zegevierde in het kogelslin- gëren en Van Egmond in hink-stap- sprong. Onze vroegere crack De Bruyn was minder fortuinlijk. Lammers. onze kam pioen-sprinter, werd in Haarlen plotse ling ziek en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Dat beïnvloedde onze sprintprestaties in ongunstige zin. Op de 3000 M. steeple chase waren de Fransen heer en meester en onze kam pioen Jonkers uit Bleriok bleef ver achter. Goed beschouwd werden er vier wed strijden gehouden: de hoofdontmoeting tusen de drie landen, en voorts: Neder landBelgië. NederlandFrankrijk en FrankrijkBelgië. Hoewel de Fransen enkele zeer sterke athleten misten, wonnen ze deze drie- landen-wedstrijd zonder moeite. Ze ver overden 151 pnt.. tegen Nederland 123% en België 115%. Nederland won van Bel gië met 106%- tegen 100% en verloor van Frankrijk met 91 tegen 103. Verder sloeg Frankrijk België met 115 tegen 77 punten. Door een knock out-overwinning ln de derde ronde van het gevecht tegen zijn Spaanse uitdager Luis de Santiago, te Madrid gehouden, heeft de Fransman Ray Famechon zijn Europese vederge- wlchttitel behouden. Op Zaterdagmiddag 12 Augustus organiseert de K.NAC., te Noordwijk, een Concours d'Elégance voor automo bielen met damesbesturing, waaraan ook niet K.N.A C.-leden kunnen deelne men en waarvoor de inschrijving op 5 Augustus sluit. naar de lage landen te brengen. Maar clc eerste maal wend het een volslagen fiasco. De tweede loopster, de nieuwe ster op de sprint, Puck Brouwer, liep te snel weg. zodat de eerste, Xenia Siadtde Jong, haar bijna niet kon halen: ze moest afstoppen, terwyl de laatste wissel tussen Gre de Jong en Fanny Blankers mislukte doordat Gré de stok zó slecht overgaf, dat deze kwam te vallen. Later werd het nog eens geprobeerd. Toen lukten de wis sels beter, maar werkelijk goed waren ze niet. De tyd was slechts 48 4, waarbij het o.i. een handicap was dat er geen tegenstandsters waren, die men even tueel met voorgift had kunnen laten lopen. Overigens waren er opmerkelijk goede prestaties en enkele races met zeldza me spanning. In de eerste plaats moet wel de 5000 meter worden genoemd, werkelijk het hoogtepunt van het pro gramma. De Belg Theys en de Franse kleurling Mimoum leverden daarin een ware titanenkamp. De Fransman, die in de Belgische Cross des Nations van dit jaar door de roodharige, oersterke Belg was verslagen, zon op revanche. Tn de laatste ronde liep hij vlak achter Theys. maar ondanks de hardnekkige pogingen van Mimoum verdedigde Theys zich met ware moed. De laatste tientallen meters persten beiden de uiterste krachten uit hun vermoeide lichaam, en de stoere blonde Belg won van de donkere Fransman. Een pracht race was ook de 4 maal 400 meter, waarin Nederland en België van meet af aan een nek-aan-nek race leverden. De eerste Nederlander Ma- hieu gaf een fractie van een seconde eerder over dan de Belg. Bakals en Hofmeester liepen eveneens kranig. Maar de laatste was, toen hij aan de Kroon over gaf, voor de laatste wissel, een tikje achter. Het was jammer, dat de wissel niet al te best was, de Kroon raakte nog wat terrein kwyt en hjj begon minder sterk. Maar toen liep hij tegen de Belg een race. waarin de strijd even fel was als op de 5000 M De kans scheen groot, dat de Kroon op de streep zou winnen, doch de Belg zette zijn laatste kracht in en won in 3.19. Ne derland noteerde 0.1 sec. meer. Het waren beide nieuwe nationale records, die resp. met 2.1 en 1.8 sec. werden ver beterd. Opmerkelijk was ook de prestatie van onze nieuwe hordenkampioen Buys, die op de 400 M. horden tot de laatste In het Sportpark Treebeek te Heerlen werd gisteren een Landenwedstrijd gehouden, waaraan werd deelgenomen door Frankrijk, België en Nederland. Tijdens record poging 4 X 100 Yards dames, in 1948 gevestigd met een tijd van 47.4 sec., geeft Gre de Jong over aan Fanny BlankersKoen. Deze poging slaagde echter niet daar een tijd werd gemaakt van 48.4 sec., dus 1 sec. hoger dan het bestaande record. Links Gre de Jong, rechts Fanny BlankersKoen. PAARDENSPORT. COURSES OP DUINDIGT. De uitslagen der Zaterdag gehouden draveryen te Duindigt luiden: Begonia-prys. Afstand: 1260 M.: 1. Prinses Julia B (J. M. v. d. Berg), tijd 1.57 (1.32.9; 2. Postduif je G <W. G. Geersen); 3. Peter Spencer <E. G. in 't Veen). Tot. w.: f. 6.20; pl. f. 1.80, f. 1.60, f- 3.90; gek. f. 3.40; cov. f. 4.20. Babiroessa-prys. Afstand 2100 M.: 1. Nac de Major (R, v. Wieringen), tijd 3.13.2 (1.32.9); 2. Oscar Major »J. Wa genaar); 3. Master Heny <Uhof>. Tot. w f.6.—; pl. f.190, f.190, f. 11.90; gek. f. 15.—; cov. f6.70. Baccarat-prijs. Afstand 2100 M.: Ie afd.: 1. Leonidas G (W. H. Geersen), tijd 3.09.4 (1.29.3); 2. Overste van Frese- na (G. W. v. d. Veen); 3. New Vlaming man (J. P. F. v. d. Broek)tot. w. f.3.40; pl. f. 2.20, f. 2.40, f.2 40; gek. f. 5.70; cov. f. 13.40. 2e afd.: 1. Memnon (M. Vergay), tijd 3.12.4 (1.29.9>: 2 Nevada L 'R. w". Laar man); 3. Lord v. Fresena (H. C. ten Ha gen»; tot. w. f.2.40: pl. f 1.40, f. 1.70, f.3.50; gek. f. 4.70; cov. f. 3.20. Bajadere-prys. Afstand 2100 M.: 1. My Darling (J. de Vlieger) tijd 3.02 (127.5); 2. Morning Star <W. H. Geer sen); 3. Kalida (W, Leeuwenkamp); tot. w. f.6.— pl. f. 2.10, f. 2.20, f. 2.20, f.4.90; gek. f. 14.60; cov. f.5.80. De uitslagen van de rennen luiden: De Twee Kilometer: 1. Etoile du Nord (H. J. v. d. Kraats) tyd 2 13.2; 2. Bon- heur Perdu (J. C. Pex)3. Kamila (A. W. van Dijk); tot. w.: f.4.—; pl. f. 1.70, f. 1.50; gek. f. 4.80; cov. f. 3.60. Bracolle-prijs. Afstand 2800 M. Hor- denren. 1 Tsatli (G. J. Riem) tijd 3.26.8; 2. Noordwester (L. Rance); 3. Black Rib bon (J. C. Pex); tot. w. f. 5.10; pl. f. 2.20, f.2.40: gek f. 13.40; cov. f. 4.70. De totaïlstor-omzet bedroeg: f.41.295.50. Kubler behoudt de gele trui De 62 renners, die Zaterdagmorgen uit Toulon waren vertrokken, hebben een nieuwe rit tegen de hitte afglegd. Van Toulon werd het een „wandelingetje" langs de boorden van de Middellandse Zee. Biomme, die nog niet helemaal bekomen was van de rit St. Gaudens- Perpignan, slaagde er in bij te blijven, maar Storms staakte de stryd, omdat hy ziek was door een zonnesteek. Te St. Maxime kregen wjj het vol gende toneeltje te aanschouwen: De helft van de renners kon de ver leiding een bad in het zilte nat te nemen niet weerstaan en de andere helft was zo collegiaal om te wachten tot dat de baders goed en wel weer op de fiets zaten. Na 100 km was het peleton nog broederlijk tezamen. Geen wonder, dat men op deze wijze een aanzienlijke achterstand op het tijdschema kreeg, dat op een gegeven ogen-blik zelfs tot drie kwartier was op gelopen. Zo bleef het een wandelingetje tot aan Nice, op 167 km. Toen nam de regionaal Remy het initiatief, maar hij werd van repliek gediend door de Lu xemburger Diederich cn verder door Castelin. Remy werd spoedig door deze twee renners ingehaald. De bestijging van de moeilijke Mont de Mules volgde. Aan de kep werd fel gevechten voor de overwinning. In de afdaling blonk Die derich uit en wist nog met een voor sprong van 1 minuut 2-4 seconden op Castelin als eerste de finish te Menton te passeren. Impanis volgde op 2 min. Euwe behaalt de titel Zaterdag werden in Amsterdam de afgebroken partijen uitgespeeld van de 11de ronde voor het persoonlijk schaak kampioenschap van Nederland voor he ren. De resultaten waren: Groep 1: CortleverOrbaan 10. In de hoofdgroep hebben dr Euwe, Van Scheltinga en van der Berg min stens 60 percent van het totaal aantal te behalen punten gescoord, zodat zij direct in de volgende kampioenschaps- tournooien in 1952 worden geplaatst. De overige spelers uit de hoofdgroep moe ten in 1951 een selectiewedstrijd spelen met de spelers uit groep b, die ook min stens 60 percent hebben gescoord en die dus reglementair het recht verkrijgen om in deze selectiewedstrijd deel te ne men. Dit zijn Bunt en Seewald, die bel len 7% pnt behaalden en Van Donk, Oosterwijk-Bruyn en Van den Tol, die elk 7 pnt, behaalden. De eindstand in de hoofdgroep luidt: 1. en kampioen van Nederland Euwe 9% pnt. 2. Van Scheltinga 7% pnt. 3. Van der Berg 7 pnt. 4. Cortlever 6% pnt. 5. Kramer 6 pnt. 6. Donner 5% pnt. 7. Stumpers 5 pnt. 8. en 9. Barendregt en Spanjaard 4% punt. 10 en 11. Henneberke en Muhring 3% punt. 12. Orbaan 3 pnt. WAT DE WEDSTRIJD ONS LEERDE. Onze schaakmedewerker tekent hier bij aan: In onze voorbeschouwing van de 12- kamp om het persoonlijk kampioensohap van Nederland, spraken wij reeds de verwachting uit, dat aan dr Euwe het hernieuwde kampioenschap niet zou ontgaan. Zo is het ook uitgekomen en meer dan dat! Want de vorm van onze kampioen sinds 1920 was weer dermate goed. dat hij geen ogenblik werd be dreigd en vanaf de eerste ronde reso luut de leiding nam en behield. Er gaapt nog steeds een kloof tussen hem en de groep spelers, die op hem volgt, hetgeen eens te meer in deze wedstrijd werd be vestigd. Al is het succes van dr Euwe en voor al de wijze, waarop dit werd behaald, verheugend anderzijds is het toch jam mer, dat uit de wedstrijd gebleken is, dat er onder de huidige sterke andere Nederlandse spelers niemand is. die de hoogte, waarop hij nu staat, weet te overschrijden. Van Soheltinga, Cortle ver, Kramer en ook Prins, die in deze wedstrijd jammer genoeg ontbrak lopen al jaren mede. handhaven zich voortdurend in de hoogste Nederlandse regionen, maar meer ook niet, Een tweede dr Euwe zal uit hen niet kunnen groeien. Zijn er onder de op de voor grond tredende jongeren dan wel. waar van dit. in de toekomst te verwachten valt? Dit is moeilijk te zeggen en uit de huidige wedstrijd zeker niet af te lel den. De jongeren in deze wedstrijd wa ren: Van der Berg, Donner. Barendregt, Een goede propaganda In de gistermiddag in de Zweminrich ting De Zijl gehouden zwemwedstrijden om De Zijl-bekers, heelt de organise rende vereniging de overwinning be haald. Het programma, dat zeer vlot werd afgewerkt, liet aan spanning en afwisseling in de puntentelling niets te wensen over. Omstreeks 2 uur richtte de voorzitter de heer v. d. Steen, enige woorden van welkom tot de deelnemende Haagse verenigingen en werd met de wedstrijden een aanvang gemaakt. Uitslagen 1) 50 m schoolslag meisjes: 1. T. Tamminga (SNA) 4S.9 sec.; 2. H. Han- selar (DVZ) 48.2 sec.; 3. W .v. Tilburg (Vitesse) 48.5 sec. 2) 50 m schoolslag jongens: 1. D. Ra- venstein (Zlos) 42.5 sec.; 2. R. Arbouw (Zios) 46.4 sec.; 3. H. Lenz (DVZ) 46 8. 3) 50 m schoolslag dames: 1. J. San ders (SNA) 44.1 sec.; 2. J Verstappen (Vitesse) 45.9 sec.; 3. L. Planjer De Zijl) 46.4 sec. 4) 50 m borstcrawl jongens: 1. F. Thyssen 'De Zijl) 29.3 sec.; 2. L. Stok- huyzen (De Zijl) 32 7 sec.; 3. J. v. Ney- hof (DVZ) 34.5 sec. 5) 50 m borstcrawl meisjes: 1 H. Groen (Vitesse) 37.5 sec.; 2. C. Teyn (De Zijl) 38.2 sec.; 3. M. v. d. Hout (DVZ) 38.5 sec. 6) 50 m rugslag dames: 1 H. v. As (DVZ) 39.4 sec.; 2. L. v. Veggel (DeZyl) 414 sec.; 3. H. v. Kempen (DVZ) 46.2. 7) 100 m rugslag heren: 1. H. de Tom be (De Zijl) 1.164 min.; 2. H Kuipers iZios» 1.27 4 min.; 3. J. v. Duyne (DVZ) 1.28.5 min. 8.) 3 x 50 m wisselslag meisjes: 1. S. N.A. 2 19.8 min.; 2. D.V.Z. 3.21.- min.; 3. Vitesse 2.22.5 min. 9) 100 m schoolslag heren: 1. J. Vis ser (Zios) 1.28.1 min.: 2. A. Plezier (De Zijl) 1.28.2 min 3. A. v. Asselt (Zios) 131.2 min. 10) 50 m borstcrawl dames: 1 E. Laar man (Vitesse) 35.6 sec.; 2. H. Appeldoorn (Vitesse) 36 2 sec.; 3. M. v. d Velden (DVZ) 38.4 sec. 11) 3 x 50 m wisselslag Jongens; 1. Zlos 2.01.4 min.; 2 De Zijl 2.07.9 min.; 3. S.N.A. 2 22.4 jnin. 12) 100 m borstcrawl heren: 1. F. Thljssen (De Zijl) 1.07.2 min.; 2. Ka merbeek (SNA) 1.10.- min. 3. J.v. Duyne, (DVZ) 1.11.2 min. Tot slot van deze sportieve en succes- Henneberke en Orbaan. Van deze groep verwachtte men het meeste van Donner. ln het, bijzonder op grond van zijn prachtige eerste prijs in de Internatio nale Hoogovenwedstrijd van dit jaar, waar hij o.m. dr Euwe achter zich liet. In vergelijking daarmede is zijn resul taat enigszins tegengevallen, maar toch zeker niet zó, dat hieruit definitieve conclusies zijn te trekken. De opwaartse lijn bij schakers gaat, naar de ervaring leert, dikwijls langzaam en met vallen en opstaan. Wat altijd en op ieder ge bied geldt. nl. dat tegenslagen er zijn om er van te leren en om overwonnen te worden, geldt wel heel in het bijzon der in het schaakspel Zijn grootste hoogte bereikt een schaker meestal pas in de leeftijd tussen 30 en 40 jaar en daaraan zijn onze jongeren nog niet tos. Het was opvallend resultaat kwam dit keer dan ook niet van Donner, maar van onze stadgenoot Van der Berg. Hij heeft zich in deze wedstrijd prachtig geweerd en vooral zijn winstpartij tegen Kramer in de laatste ronde, toen er voor belde spelers alles op het spel stond, was verheugend. Uit deze wed strijd kan dan ook worden geconsta teerd, dat Van der Berg en Donner zioh nu definitief een plaats hebben veroverd in de groep die direct op dr Euwe volgt. De mogelijkheid om zich daarboven ült te werken is er voor hen stellig nog, maar zij zrullen er hard voor moeten vechten en veel tijd en energie daaraan moeten besteden. Voor het overige is het slechte resul taat van Mühring opvallend. Deze spe ler, die zich in de na-oorlogse jaren be perkte tot deelneming aan enkele bui tenlandse toumooien en in lange tijd niet in een zuiver nationaal tournooi uitkwam, heeft, moeten ondervinden, dat het niet zonder bezwaren is het con tact met de spelers van het eigen land te verwaarlozen. NEDERLANDSE PLOEG VOOR DUBROVNIK. Het bestuur van de Kon. Ned. Schaak- Bond heeft in overleg met alle hierbij betrokken spelers besloten naar het landentournooi te Dubrovnik (Zuid- Siavië) een ploeg van 6 spelers af te vaardigen. Deze 6 spelers zijn: dr Euwe, Van Scheltinga, Prins. Cortlever, Kramer en Donner. In elke wedstrijd zullen 4 der ge noemde spelers aantreden. De heer J. J. van Oosterwijk Bruyn zal als leider van de tournee de reis meemaken. De Nederlandse ploeg zal waarschijn lijk op 14 Augustus a.s. vertrekken. Het tournooi begint op 20 Augustus. GYMNASTIEK. OPENLUCHTUITVOERING „NA ARBEID SPORT" (BENTHUIZEN). Zaterdagavond werd onder leiding van directeur J. J. J. Vos van Hazers- woude de jaarlijkse openluchtuitvoering der plaatselijke gymnastiekvereniging „Na Arbeid Sport" te Benthuizen, ge geven, op het terrein van de fam. A. H Rensink. Na de gebruikelijke opening door voorzitter G. C Diephout, werden de verschillende oefeningen in vlot tempo afgewerkt. De kleine jeugd, de schooljeugd en de dames en he. en voerden hun nummers op onberispelijke wijze uit en werden met applaus van de vele belangstellenden beloond. Ook deze uitvoering kan geslaagd worden genoemd. Ook nu weer bleek overduidelijk, dat onder de bekwame leiding van de heer Vos zeer veel bereikt is. WATERPOLO. BELGIËNEDERLAND 4—7. Te Brussel heeft het Nederlands wa- terpolo-zevental een verdiende 74 overwininng behaald op de Belgische ploeg. De overwinning werd behaald door de ploeg, die er gezien de betere tech niek en grotere snelheid en bewege lijkheid het meeste recht op had. Gedurende driekwart van de eerste helft konden de Belgen zich handha ven tegen het sterke aanvallende spel van onze landgenoten. Rust ging in met de stand 24, door doelpunten van Van Feggelcn (2x). Bijlsma en Braa- sem. Na de hervatting scoorde Bra asem, Billsma en Van Feggelen. De uitslag van de wedstrijd tussen volle middag werd een polowedstryd ge- Van en N^er_ spesld tussen een sterke Haagse combi natie en De Zijl I. In deze snel gespeel de wedstrijd ging de strijd vrijwel gelijk op en eindigde met 75 overwinning voor De Zijl. Al met al ls deze middag Ruststand22. Op Ypenburg is gisteren een zeer geslaagd driedaags vliegfeest beëindigd, dat werd bijgewoond door 44.000 bezoe- een goede propaganda geweest voor de kers, o.w Prins Bernhard. Piloten van zwemsport en kan De Zijl terugzien op zes landen verleenden hieraan hun me- een geslaagd zwemfeest. I dewerking. 9 sec., terwyl het peloton, waarin Do Ruyter weer goed reed, een achterstand op Diederich noteerde van iets meer dan 5 minuten. Dat was het verhaal van een onbelangrijke etappe, waarin Klibler de gele trui behield. FELLE 16DE ÉTAPPE. Sinds de Pyreneeën hadden vele ren ners er toeristengewoonten op na ge houden, en indien het al tot enkele schermutselingen kwam, meestal door toedoen van Ockers en Kiibler die munt trachten te slaan uit de vermoeidheid van Bobet en Geminiani, dan gold toch als regel dat de favorieten elkaar ont zagen. Gisteren is er echter uit een ander vaatje getapt. Reeds aan de voet van de pas van de Castellon (707 meter), even buiten Menton, dus na enkele ki lometers gereden te hebben, trokken. Robic en Bobet samen ten aanval. Vrij wel onmiddellijk rukten ook Brambilla, Geminiani en Molineris zich los, terwijl Klibler en Ockers, vlak achter elkaar rijdend, nog even de kat uit de boom keken. De een wachtte af wat de ander doen zou. Kort daarop zetten ze met nog enkele andere renners de achter volging ln. Na een klim van enkele ki lometers hadden Bobet en Roblc 20 sec. voorsprong op het trio BrambillaGe minianiMolineris. en 37 sec. op Ockers Klibler, Piot. Goasmat, Brule en Bon- naventure. Plotseling demarreerde Klib ler uit alle macht, zodat alleen Ockers aan zijn wiel kon blijven. Zij haalden Brambilla, Geminiani en Molineris spoedig in en reden hen voorbij. Op het hoogste punt passeerden eerst Robic en. Bobet, vervolgens Kübler, en daarna met enkele seconden achterstand Klib ler, Ockers en Geminiani. Bramibllla kwam pas ruim een minuut later. In de lange afrit naar Luceram (68 km) over bochtige bergwegen bleef deze rangschikking in grote lijnen gehand haafd. alhoewel Kubler cn Ockers in een verbeten jacht wel iets op de twee leiders inliepen. Zij kregen aansluiting op het veel minder geaccidenteerde parcours van Escarene naar Nice, dat nogal wat vlakke stukken telt. En zo arriveerden ze met z'n vieren in de stad aan de Engelenbaai waar de snelle Kubler als eerste over de streep ging voor Bobet, Ockers en Robic. De Ruy ter werd 39ste. Het algemeen klassement na de 16e etappe luidt: 1. Kubler (Zwitserland) 10341.23; 2 Ockers (België a> 103.4258; 3. Bobet (Frankrijk a) 103.53.00; 4. Ro bic (Frankrijk West) 103.53.40; 5. Gemi niani (Frankrijk a) 103.59.14; 6. Cogan (Frankrijk Z.W.) 104 00.09; 7. Piot (Frankrijk N.O.) 104.00.29; 8. Kirchen (Luxemburg) 104.01.03; 9. Brambilla (Frankrijk Z.O.) 104.01.41; 10. Diederick (Luxemburg) 104.02.33. In het algemeen klassement staat onze landgenoot de Ruyter thans 36e met een totaaltijd van 104.50.04. De Belg Biomme, die lang na de sluiting der controle binnenkwam, is uit de course genomen, DE NEDERLANDSE PLOEGEN VOOR DE WEGKAMFIOENSCHAPPEN. De Sportcommissie van de NWU heeft de Nederlandse ploegen voor de wereld kampioenschappen op de weg, welke 19 Augustus voor amateurs en 20 Augustus voor professionals op het circuit van Moorslede worden gehouden definitief samengesteld: H. van Breenen (Amsterdam). J. L. Dekkers (Eindhoven). W.Dielissen (Beek en Donk), J. H. Noltcn (Geleen). M. Roks (Sprungel) en C. F. Wifcteveen (Amsterdam). Reserves: W. Snijders (Zwanenburg) en A. Voorting (Haar lem). Beroepsrijders: W. van Est (St. Wil- lebrord), H. de Hoog (Borgerhout, Bel gië), J. 'h. Janssen (Elsloo), Th. Mid delkamp (Kieldrecht, België), G. B.M. Schulte (Den Bosch) en G. Voorting (Haarlem. Reserves: W. J. A. de Ruyter (Rotterdam). F Vos (Den Bosch), W. Wagtmans (Breda) en F. P. van de Zande (Halsteren). Bovendien is besloten C. Bakker als staver af te vaardigen, terwijl C. de Best voor eigen rekening zal gaan. GOLF NOORDWIJKSE GOLFCLUB Gisteren werd op de Noordwiikse Golf club een eclectlowedstrijd over 18 holes om de Offembeker gespeeld. De heer mr W. J. Woldringh van der Hoop (13) won de beker, terwijl de tweede prijs gewonnen werd door de heer H. ten Bokkel Huinink; derde werd mr D. Ne- derlof. DELCOURT-BEKER VOOR „DE PAN". Op de baan van de Golfclub „de Dom mel" te St. Michielsgestel, werd de eindstrijd gespeeld om de Del Court- beker. die gewonnen werd door mr D. van Aalst (10), die de G. O. „de Pan" vertegenwoordigde. In de halve eindstrijden won mr D. v. Aalst (10) met 3 en 2 van H. J. Koster (10, Haags GC.). terwijl J. v. Lanschot (5, G,C de Dommel) op de 19e hole won van zijn clubgenote mevr. Th. Swane-del Court van Krimpen (9). In de eindstrijd won Van Aalst met 3 en 2 van Van Lanschot, zodat de Dom mel", die houder van de beker was, deze aan „de Pan" moest overgeven. DRUK WEDSTRIJDPROGRAMMA IN AUGUSTUS. Nu de internationale wedstrijden en kampioenschappen achter de rug zijn, wacht de golfwereld in Augustus nog een aantal interessante nationale wedstrij den. Behalve de exhibitie-partijen van Bobby Locke tussen 5 en 8 Aug., noemen wy op 3 Aug. op de Haagse G.C. te Wassenaar de wedstrijden om de Da- mes-foursomes-beker en de Dames- Zomer-Wisselbeker, beiden open voor damesleden van alle Nederlandse clubs. Op 13 Aug. volgt de 36 holes-wedstrijd 'voor heren-leden) om ed British Chal lenge Cup Op 20 Aug. eveneen ste Was senaar, vindt het Nationaal Professional Kampioenschap plaats, over 36 holes, waarvoor de Harlequin Cup de inzet is. Dit belooft een interessante krachtme ting voor onze beste profs. Gerard de Wit zal hier zeker trachten op zijn eigen baan te winnen. Op 26 en 27 Aug. wordt op de baan van de G.C. de Dommel te St Michielsgestel de jaarlijkse wedstrijd om de Army Tankard gespeeld, telkens een gezellige foursomes-ontmoeting, waaraan onze beste speelsters en spelers deelnemen. Noemen we ten slotte nog 05» de Noordwijkse G.C. het Nationaal Cad- die-kampioenschap over 36 holes op 9 Aug. Dit wordt de hoogtijdag voor d« .dragend» medewerkers" ln ons goll.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 13