Dankbaarheid begeleidde de heer 0. E. E. Kuynfjes op zijn laatste gang Opening schilderijententoonstelling te Katwijk Onzekerheid in België Kerkelijk Leven Beurs van Amsterdam mesugsg* MAANDAG 31 JULI „Zijn arbeid blijft ook na zijn heengaan" Het stoffelijk overschot van de heer G. E. E. Kuyntjes, de alom diepbe- trèurdc directeur van de Leidse Am bachtsschool, werd Zaterdagochtend in aanwezigheid van velen uit de uit gebreide kring van vrienden, collega's en kennissen van de overledene op Westervcld gecremeerd, waarbü toe- I spraken werden gehouden, die dc il- gemene waardering tot uitdrukking brachten, die in ruime kring voor zijn persoon, zyn werk en zijn karakter I leefde en die er van getuigden, dat zjjn persoon in de herinnering van tallozen zal blijven leven. Onder hen, die de plechtigheid bij woonden, bevonden zich het voltallige bestuur van de Leidse Ambachtsschool benevens het vrijwel voltallige leraren corps, vele oud-leerlingen en leerlingen van die school, vertegenwoordigers van het bedrijfsleven uit Leiden en omge ving, waarmede de overledene uit hoof de van zijn functie nauw contact onder hield, vertegenwoordigers van nijver heids-organisaties in welker arbeid de heer Kuyntjes zo'n belangrijk aandeel heeft gehad, de heer G. Weyer namens E. en W. van Leiden, de directeur van MSG., benevens vertegenwoordigers van diverse academische instellingen, die door de heer Kuyntjes opgeleide werkkrachten onder hun personeel tel len Namens de overheid was de heer ir Hofstede afgevaardigd, als inspecteur van het nijverheidsonderwijs. VOORTLEVENDE HERINNERING EEN TROOST. In de aula van het crematorium, waar de met een indrukwekkende bloemen hulde omgeven baar stond opgesteld, voerde als eerste spreker het woord de voorzitter van het bestuur van de Leid se Ambachtsschool,'ir J. J. G. van Hoek, die herinnerde aan de treffende hulde die de heer Kuyntjes twee maanden ge leden in ontvangst mocht nemen bij de viering van zijn zilveren jubileum als' directeur van de school. Velen zagen toen reeds de schaduw van de dood bo ven deze algemeen gewaardeerde figuur, doch unaniem was de hoop van het hart, dat wat het verstand zag niet be waarheid mocht worden, en dat de di recteur zich zou mogen herstellen om zijn grote en steeds met liefde vol brachte taak voort te zetten. Bewonde ring moet men voelen voor zijn ener gieke wilskracht, dat hy allen, die nu Moordaanslag op vishandelaar in Haarlem DADER WERD DOOR OMSTANDERS GEGREPEN. Hedenmorgen omstreeks elf uur is dc 56-jarige vishandelaar A. Schraal, die met een haringkraam op de Bo termarkt in Haarlem staat, het slachtoffer geworden van een aanslag. Toen hjj bezig was met het schoon maken van vis werd hy op de drukke markt plotseling overvallen door een man, die achter hem stond en hem met een mes enige diepe steken in de hals toebracht. Het slachtoffer viel treuren om zijn heengaan, bij dat jubi leum in staat heeft gesteld, hem de grote hulde en dankbaarheid persoon lijk te doen toekomen, die zovelen hem verschuldigd zijn. Wat de heer Kuyntjes voor de Am bachtsschool heeft gedaan, is boven alle lof verheven. Zjjn arbeid blijft, ook nu hij is heengegaan, en op zyn arbeid kan in de toekomst worden voort gebouwd. Naast zijn verdiensten voor de maatschappij, waarop by zijn ju bileum zozeer de nadruk viel. treedt bij dit afscheid veeleer de mens naar voren, dc man die steeds klaar stond om.-te dienen In een bescheidenheid, die men te zelden aantreft. Hij was een vriend voor allen, in de kringen van de Ambachtsschool, in de Rotary- club, waarvan hij een gewaardeerd lid was. in de gemeenschap en bovenal in het gezin. Zijn ideaal was. dienen in de gemeenschap, in het gezin en in het werk, en deze idealen stempelen hem tot een figuur, die moeilijk te vervangen zal blijken. Bij al het leed over dit heengaan troost de dank baarheid, dat hij zal blijven voortle ven by allen, die hem hebben gekend. LICHTEND VOORBEELD VAN HARMONIE. De adjunctdirecteur van de school, de heer C Brilman, herinnerde sprekende namens het gehele personeel, eveneens aan de ten volle verdiende hulde, die de heer Kuyntjes onlangs nog tijdens zyn leven in ontvangst mocht nemen ter gelegenheid van zijn zilveren jubi leum en verbond daaraan de opmer king dat het uiterst moeiiyk zal zijn, te wennen aan de gedachte dat de in dertijd zo sterk gekoesterde wens van volledig herstel van kraohten een ijdele hoop is gebleken. De ongeëvenaarde kwaliteiten van de heer Kuyntjeszul len het moeilijk maken,'zijn werk voort te zetten en in die zin heeft de am bachtsschool een blijvend verlies gele den, hoezeer het werk van de heer Kuyntje3 ook na diens dood in stand zal blijven en als lichtend voorbeeld an deren zal Inspireren. De heer J. H. Eddes voerde het woord namens de directies van nijverheids scholen in Nederland, van wier vereni ging de heer Kuyntjes jarenlang secre taris en sinds 1945 voorzitter was. Spr. omschreef de heer Kuyntjes als een figuur,' die zich door wijsheid liet leiden in evenwicht tussen hoofd en hart. Een grote harmonie beheerste daarom allés, wat zijn stempel droeg, zijn omgeving, zijn werk, zijn arbeids terrein. Daarin paste ook, dat de heer Kuyntjes ieder op eigen niveau en in eigen taal tegemoet kon treden. Daarnaast stond zyn ,gave om alles te zijn en alles te doen, niets als teveel opzy te zetten. In dat verband herin nerde spreker aan de deze week begin nende vacantiecursussen, die een aan vang zullen nemen zonder hem als gees telijk vader en stimulerende motor. Staande als een rots temidden van de ideële en materiële golven van de we reldgeschiedenis heeft de thans overle dene zich getrouw getoond aan het ideaal, met grote toewijding de hem op gedragen taak te volbrengen, RUIME KRING TREl'RT. Dat niet alleen ln directiekringen en leeraarskring van de Leidse school, doch in de kring van het gehele Ne derlandse ny verheidsonderwys van hoog tot laag de heer Kuyntjes algemene waardering ondervond bleek uit de woorden van de heer G. N. Meurs, die sprak namens het Nederlandse Ver bond van directeuren en leerkrachten van het nijverheidsonderwijs, waarvan de heer Kuyntjes bestuurslid was., en de Nederlandse Bond van leerkrachten aan het nijverheidsonderwys, in welks wel en wee hij steeds zulk een intense belangstelling aan de dag legde. Deze spreker getuigde van de waardering, die een ieder moest gevoelen, die met hem in aanraking is gekomen en die' zyn kennis, ervaring en .oprechte men selijkheid mocht ervaren. Zijn stem kreeg gezag, een gezag, dat in de krin gen der organisaties niet door een an der bekleed kan worden. Spreker uitte zyn diepe erkenteiykheid, de heer Kuyntjes te hebben mogen kennen als leider, collega en bovenal als vriend. De heer P. Mikmak sprak namens de Bond van Verenigingen tot het geven van Nijverheidsonderwys over het ver lies, dat allen die ooit met de heer Kuyntjes te maken hebben gehad, iy- den: het verlies van het contact met een goed mens, die tyd kan vinden om allen tot steun te zijn. Een enkel treffend woord sprak voorts de heer J. P. Zwanenburg namens de oud-leerlingen, die dank bracht voor al les, wat de heer Kuyntjes voor hen is geweest en thans in het dagelijks leven nog steeds is en ook zal blyven. De heer E. Kuyntjes, oudste zoon van de overledene, dankte met een enkel woord voor de betoonde belangstelling, daarbij de nadruk leggend op wat reeds in vele toespraken tot uiting kwam: algemene dankbaarheid voor het feit. dat onlangs de heer Kuyntjes in leven de hulde gebracht kon worden, die thans by zijn afscheid in rouw heeft geklonken. Onze vertegenwoordiger te Brussel seinde ons vanmiddag: Algemeen is de verwachting, dat de Koning zijn bevoegdheden tijdelijk zal overdragen aan zyn zoon, Kroonprins Boudewyn, zoals dat in zyn boodschap van 15 Maart was aangekondigd. Het is echter de vraag of de socialis ten met deze gecamoufleerde abdicatie, zoals zij het noemen, tevreden zullen zijn. De gevoerde actie was en is nog steeds gericht op een volledige troons afstand. In het kamp der Vlamingen heerst hevig bloedend op de grond en over- i qqh nerveuze spanning, zy achten een leed enkele ogenblikken later. Dc da der. de 48-jarïge kellner J. Th. W, A., werd door omstanders gegrepen cn aan de, politie overgeleverd. Naar cie politie mededeelt bestond er reels geruime tijd een verhouding tus sen de vrouw van de dader en de vis handelaar. A. zou Schraal meermalen hebben gewaarschuwd „dat er iets zou gebeuren" als deze verhouding bleef be- rfTan. Het kwam vast te staan, dat de kellner het mes, waarmede hy de daad gepleegd heeft, pas vanmorgen heeft gekocht. Verontrustende suiker- en koffie-diefstallen in Oost-Java KWALITEIT LIJDT ONDER GEDWONGEN ONRIJP OOGSTEN. (Van onze bijzondere medewerker te Soerabaja). De suiker- en koffie-ondernemingen op Oost-Java lijden zwaar onder oogsidiefstallen. Thans verkeert men midden in dc oogstperiodc. De suiker diefstallen zijn zeer ernstig in de Si- doardjodelta ten Zuiden van Soera baja. Sommige ondernemingen heb ben meer dan een derde van hun sui- keroogst verloren. Koffie-diefstallen zyn er speciaal In de residentie Banjoewangi. Zy worden door grote gewapende benden gepleegd. Deze rampokken ook de be volking, die gedwongen wordt voor de benden koffie te stelen. De ondernemingen oogsten nu ge dwongen onrijpe koffie ten einde zoveel mogelijk te redden. Het gevolg is een slechte opbrengst en kwaliteit. De ram- pokkers vernielen door hun ondeskundig plukken bovendien veel struiken. De planters in het Banjoewangische achten de toestand zeer ernstig. „Vroe ger wist je door wie je werd aangeval len en door wie je werd gesteund. Dat Keet je nu niet meer", zeggen zy. De planters in het Banjoewangische hebben de weinige vrouwen op de on dernemingen verzocht zo spoedig moge lijk naar de steden te evacueren. het hoge commissariaat in indonesië. Nu dr Hirschfeld waarschynlijk 18 Augustus Djakarta zal verlaten, kan verwacht worden, dat hij de nieuwbe noemde Hoge Commissaris, de heer A. Th. Lamping, in ons land nog zal ont moeten. De heer Lamping zal namelijk Pas later naar zijn post vertrekken. Tij dens de afwezigheid van een hoge com missaris, zal deze functie worden waar genomen door mr Gieben, op het Hoge Commissariaat werkzaam. aanmeldingen voor korea in indonesië. Bij de ambassade der Ver. Staten te Djakarta en het consulaat te Soerabaja is een aantal aanmeldingen ingekomen van Indonesische en Nederlandse vrij- Kilhgers. die zich aanbieden voor de strUd in Korea. ambonese oud-knil-militairen naar zuid-molukken? Be Apris zal een niet nader genoemd aantal Ambonese militairen uitnodigen om een bezoek te brengen aan Boeroeh n Ceram, teneinde zelf te zien. hoe de xt ii. g ^aar over de republiek Zuid- lolukken denkt, aldus deelt een auto- h» DTc.an Ministerie van Defensie t.,r mede. Met deze Ambonese mili- l ,reJi worden bedoeld oud-leder, van KNIL. die thans de status hebben van lid der Kon. Landmacht. tydelyke overdracht der prerogatieven een bewijs van zwakte, een,buigen voor het geweld. Dat er nog tal van moeilijkheden zyn en een accoord' verre van gemakkelijk is blijkt uit het feit. dat minister Duvieusart; die reeds het ontslag van ziin kabinet schijnt te hebben aange boden, een toegezegde persconferentie om 12 uur heeft laten afzeggen. Naar wij vernemen, hebben de tragi sche gebeurtenissen in Grace-Belleur nabij Luik. waarbij -drie personen, zoals bekend, zyn gedood, op koning en.rege ring een diepe indruk gemaakt. Voorts zou van Amerikaanse zyde met klem naar voren ziin gebracht, dat een toespitsing der verhoudingen in Belgie op het ogenblik, gezien de internationale spanningen, hoogst ongewenst is. Uit het feit, dat ook de Busset, de voorzitter van de Belgische socialistische partij, aan de besprekingen in het paleis van Laeken heeft deelgenomen, kan men afleiden, dat ook de socialisten een einde aan de huidige crisis op korte termijn wensen ■te maken. Nog gisteren schreef het so cialistische dagblad „Le Peuple" dat men niet wenste te onderhandelen, al eer aan de eis van volledige abdicatie zou worden toegegeven. De manifestatie dersocialisten, van ochtend in Brussel, is rustig verlopen. De woordvoerders waren opmerkelijk kalm en vermeden met nadruk zich over een volledige troonsafstand uit te laten. Het leven in de Belgische hoofdstad krjjgt meer en meer een normaal karak ter. De spanning onder de burgerij is echter allerminst afgenomen. Na de tegenspraak der eerste berichten over abdicatie en het uitblyven van een re geringsverklaring. is er een sfeer van onbehagen gekomen. En het is die sfeer, welke een voedingsbodem is voor de wildste geruchten, geruchten, die zelfs gematigde bladen verleiden om bulletins èn extra-edities uit te geven, welke dan later soms weer prompt worden inge trokken. Voor het paleis van Laeken vinden ondertussen nog steeds huidebetogingen plaats en worden bloemen afgele,rerd, maar ondanks het feit. dat koning Leo pold bijna tien dagen in zijn land. terug ls heeft 'het Belgische volk nog geen glimp van zijn vorst te zien gekregen. ,,La derniere Heure" meldt 's konings aftreden In een extra-editie lanceerde het li berale blad „La Dernière Heure" het bericht van 's konings abdicatie onder kop: „Om België de verschrikkingen van een burgeroorlog te besparen heeft Leopold III besloten zich terug te trek ken". Niettegenstaande de weerlegging van het kabinet van de eerste minister heeft men het bericht in de middageditie ge handhaafd. Het blad voegt in de middageditie de volgende by zonderheden toe: de koning zou deze beslissing slecht snemen indien hy de garantie kreeg, dat zyn zoon Boudewyn, aan wie hy zyn bevoegdhe den zou overdragen, kon regeren in een atmosfeer van nationale eendracht, In dien ook prins Boudewijn het hoofd zou moeten bieden aan troebelen en oproer, zou de koning liever zelf op zijn post blyven. Volgens „Ladernière Heure" zou de liberale partij zyn instemming met deze regeling hebben betuigd. Ook Spaak zou voorstander van deze oplossing zyn. Met de socialistische party zijn nog besprekingen gaande, aldus het blad. DE MILITAIRE OPLEIDING VAN KROONPRINS BOUDEWIJN. Zoals gemeld, zal de negentienjarige' Belgische kroonprins Boudewyn in Bel gië zyn militaire opleiding voltooien. Hy zal te dien einde binnenkort als leerling van een militaire school voor pantser troepen -te Plawinne, in Wallonië, wor den ingeschreven. Later zai hij de in- fanterie-school te Arlon, eveneens in Wallonië, bezoeken. Tenslotte zal hy, ter voltooiing van zyn militaire oplei ding, college lopen aan de hogere krijgs school te Brussel. Illlilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ONS KNIPPATROON. Ons knippatroon Ls wederom ln belde maten (44 en 48) uitverkocht, doch wy hebben een laatste nabe stelling gedaan, zodat gegadigden zich alsnog van dit patroon kunnen voorzien. In ons Blad zal worden aangekondigd, wanneer wy deze nabestelling ontvangen hebben. Ge adviseerd wordt, reeds nu uw be stelling bij ons te doen (met be taling van i. 0.50 zodat u het fran co krijgt thuis gezonden) om te- teleurstelling later te voorkomen. De officiële mededeling van het te rugtrekken van koning Leopold zou niet j voor hét einde van de middag te ver wachten zijn. „Aangezien de bespre kingen hierover, die uiteraard zeer sub tiel ziin, nog niet beëindigd zyn," aldus het liberale blad. De onderhandelaars van de verschil lende partyen, die vannacht en heden morgen op het paleis zyn ontvangen, kregen de indruk dat de koning slecht en "onvolledig was voorgelicht over de toestand. De koning zou zeer ontsteld zijn geweest over de ernst van de tóe stand in het land, zoals die hem door de verschillende afgevaardigden werd beschreven. Het overleg over de oplossing van de koningscrisis is nog niet beëindigd en zal hedenmiddag worden voortgezet. Te kwant voor twee heeft Duvieusart ver klaard, dat hy een onderhoud heeft ge had met de koning en da*;, vervolgehs Max Buset, voorzitter van de socialisti sche partij, gedurende een uur met de koning heeft geconfereerd. Daarna heeft Duvieusart een onder houd gehad met Buset. De koning heeft hem verzocht na dit onderhoud opnieuw op het slot te Laeken te verschynen. Dit onderhoud zal hedenmiddag omstreeks 16 uur plaats hebben, Duvieusart deelde mede, dat hij in de namiddag verder contact zal opnemen met de socialisti sche party en waarschyniyk ook met de liberale party. In de wandelgangen van het parlement doen tegenstrydige geruchten de ronde. Senator de la Vallee Poussin, een voor aanstaand katholiek politicus, zei: „Er is niet alleen geen kwestie van aftreden, er is zelfs geen kwestie van. dat de ko ning zyn bevoegdheden aan zyn zoon zal overdragen". Voor zyn bezoek aan de koning ?ei premier Duvieusart echter: „Ik hoop, dat het mogelijk zal zyn vandaag een oplossing bekend te maken". De stakingen in België In de haven van Antwerpen was de toestand venochtend ongewijzigd. De voormannen, die met de aanwerving van arbeiders belast zijn, waren niet aanwezig, zodat het de havenarbeiders, die het werk wilden hei-vatten, onmo gelijk was, dit te doen. Van het perso neel by de openbare en gemeente diensten is meer dan de helft aan het werk. Te Gent heeft de staking zich uitge breid tot de water-, gas- en electricl- teitsbedrijven. 20 procent van de trams rijdt. Te 10 uur ls een groep betogers door het centrum van de stad getrok ken. In de Veldstraat zyn twee tramrij tuigen door de manifestanten bescha digd. De gouverneur van de provincie Bra bant heeft een besluit afgevaardigd, waarbij het tot nader order is verbo den électrische energie te gebruiken voor de volgende doeleinden: bioscopen, schouwburgen, sportinstallaties, zalen voor welke openbare vertoning dan ook, lichtreclames en verlichting van open bare gebouwen. Tevens zal in zekere bedrijven en particuliere industrieën de stroom wor den afgesneden. In het centrum van Brussel zyn de restaurants gesloten, evenals talrijke winkels. De grote wa renhuizen zijn dicht. Er zijn veel men sen langs de weg, In de hoofdstraten van de stad rijden geen trams. Volgens een bekendmaking van het A.B.V.V, breidt de staking te Brussel zich nog steeds uit. In het hotelbedrfjf schijnt het bevel tot staking onder het personeel, aangesloten by het A.B.V.V. gedeeltelijk te worden opgevolgd. Tsjindjoe door Noordelijken veroverd Tsjindjoe, de toegangspoort tot Poe- san, is door de Noord-Koreanen ver overd. Heden zyn nieuwe Amerikaanse troe pen in Zuld-Korea geland voor verster king van de defensielinie. Deze Amerikaanse versterkingen zyn dc eerste, die rechtstreeks uit de V. S. komgn. Officieel ls meegedeeld, dat de Ame rikaanse 24ste divisie, die byna twee weken lang alleen de Noordkoreaanse opmars van Soewon tot Taedjon heeft bestreden, weer in de stryd is geworpen om enkele hiaten in de „Westwal" te stoppen. Generaal Robert Elchelberger, oud adjudant van generaal MacArthur, heeft te New York verklaard, dat de Koreaan se crisis waarschijnlyk van lange duur zal zijn. Hij voorzag geen groot Ameri kaans offensief voor de herfst. Moordaanslag op portier te Groningen NA VECHTPARTIJ IN RUG GESTOKEN. Een schipper uit Leeuwarden, de 47-j. J. v'. d. Berg, heeft Zaterdagavond te Groningen een moordaanslag gepleegd op de 48-j. portier van een Snack Bar aan het Zuiderdiep, R. Schaafsma. Teen hy aan de bar enkele broodjes w ilde kopen, bleek de man onder invloed van sterke drank te verkeren. Hy viel enkele personen lastig, waarop de por tier van de bar opdracht kreeg v. d. 3. de straat op te zetten. Ondanks hevig protest van v. d. B. gelukte het de portier na een vecht partij de man uit de bar tc verwfjde- r<-n. TGen de portier even later voor de bar stond viel v. d. B. hem in de rug aan en stak hem met een brood mes, dat hij kort tevoren op de markt had gekocht, in de rug. Hy sloeg di rect op de vlucht. De Groninger politie zette een acn- tervolging in en kwam de voortvluch tige op het spoor toen hy reeds ir. Leeuwarden een onderkomen had ge zocht. De man werd naar Groningen overgebracht en in verzekerde bewaring gesteld. De portier werd naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Het slachtoffer was enkele centimeters onder de rech- terlong getroffen, doch levensgevaar is er niet. AUTO REED VAN DIJK. Melker dodelijk getroffen. De 57-jarige landbouwerskneoht J. Nieuwland zat een koe te melken aan de voet van de Strijpsedyk te Rockanje, toen boven op de dijk een personenauto van de firma Termaat passeerde. Juist ter hoogte van de melker geraakte de stuurinrichting van de auto defect, waardoor deze de dijk afreed en de melker raakte. De botsing was zó hevig, dat N. direct na aankomst in het zie kenhuis te Rotterdam overleed. De be stuurder van de auto kwam met de schrik vrij, maar de koe was zodanig gewond, dat ze ter plaatse moest wor den afgemaakt. POSITIE INDONESIË-VLIEGTUIGEN. Uitreis: Ph-TDN (Vlaardingen), ge zagvoerder Vlotman, vanmorgen in Dja karta: PH-TFD (Arnhem), gezagvoerder Van Breemen, vanmorgen uit Calcutta. Thuisreis: PH-TDD (Delft), gezag voerder Harries, gisteravond in Amster dam; PH-TDB (Walcheren), gezag voerder RUkhof. gisteravond uit Dja karta; PH-TDP (Rotterdam), gezag voerder Zwarthoed, afgelopen nacht in Bangkok: PH-TEZ (Zeeland), gezag voerder Neuborne, in Singapore: PH- TDL (Groningen), gezagvoerder French, gisteren uit Darwin vertrokken, inmid dels vermoedelijk In Djakarta; PH-TLW gelse, 61 j., Rotterdam; ir M C. Hoen- (Overloon), gezagvoerder Bergemann, jkamp, 62 j., Rotterdam .M Beider, 64 j„ afgelopen nacht uit Sydney. 'Rotterdam. De Amerikanen trokken uit Tsjindjoe terug om verdere verliezen te voorko men toen het duideiyk werd. dat zij de stad niet konden houden, zy hebben een nieuwe verdedigingslinie gevormd om de Noordelijke opmars te vertragen. Tsjindjoe ligt op ongeveer 100 km. af stand van Poesan, de Amerikaanse aan- voerhavéta. Vele Amerlkaanes militairen aan het front schrijven het verlies van de stad toe aan gebrek aan reserves en automa tische wapens. Een hoofdofficier ver klaarde dat zeer spoedig Masan, halver wege tussen Poesan en Tsjindjoe, en ook Poesan zelf direct gevaar zouden lopen als de Amerikaanse troepen niet krach tig worden versterkt. De Noordelijken maakten gebruik van een zwaar rookgordijn. Onophoudelijk voerden zij versterkingen aan. Toen een maal een bres in de Amerikaanse ver dedigingslinie was geslagen, hadden de Noordelyken de stad spoedig omsingeld. Zij vielen toen in de rug aan en de Ame rikanen kregen bevel terug te trekken. INBRAAK BIJ CIRCUS STRASSBURGER. Gisteravond heeft een onbekende door het overklimmen van een muurtje zich toegang verschaft tot het emplacement van het Circus Strassburger, dat op het ogenblik in Scheveningen staat. Uit een circuswagen heeft hij een aanzieniyke hoeveelheid juwelen en enkele honder den Belgische francs meegenomen. ROEIEN BESLISSINGSRACE TUSSEN NEUMEIER EN VAN DEN BERG. Zondagavond a.s. om zeven uur wordt op de Roeibaan in het Amsterdamse Bos de beslissingsrace geroeid tussen de skiffeurs Neumeier (Willem 3) en Van den Berg (DDS), waarna de Nederlandse skiffeur zal worden aangewezen, die ons land tijdens de Europese kampioenschap pen in Milaan van 1 tot en met 3 September zal vertegenwoordigen. familieberichten (Ontleend aan andere bladen). Geboren: Adolf Hendrik, zn. v. Put man CramerVan Hasselt Amsterdam; Gordon, zn v. WagenerBiemond, Rot terdam; Peter, zn. v. Hofman—Benard, Groningen. Getrouwd: G. F. de Roo van Alder- werelt en E. M. Hoog. Den Haag; H. M Schmidt Crans en M. J. Spandaw-Pauw. Badhoevedorp; J. N. Slersema en C, Krol Huizen; J. Lentscher en J, van Lis, Amsterdam. Overleden: mr B. J. L. Baron de Geer van Jutfaas, 66 j. Utrecht; A. L. van Det-Rank 83 j.. Bloemendaal; F. A, En HAARLEMMERMEER Dronkenmansruzie leidde tot moord DADER TER PLAATSE GEARRESTEERD. Zaterdagavond om kwart voor zes hebben twee Brabantse landarbeiders, die in de Haarlemmermeer werken, ln een café op de hoek van de Sloterwog en de Kruisweg een twist gekregen. Deze liep zo hoog, dat een van de arbei ders, die onder invloed van sterke drank verkeerde, het café verliet, naar zijn huis ging, een mes haalde en daarna het café terugkeerde. Hy heeft daar zijn tegenstander, de 25-jarige M. A. Acrts uit Etten en Leur, in dc buik gestoken, waardoor vcrmoedciyk dc liesslagader werd doorgesneden. Hoewel onmiddellijk medische hulp werd ingeroepen on het slachtoffer met grote spoed naar een ziekenhuis in Haarlem werd over gebracht, gelukte het niet zUn leven tc redden. In het ziekenhuis is Aerts omstreeks 7 uur aan zyn verwondin gen overleden. De Rijkspolitic, die onmlddeliyk werd gewaarschuwd, kon de dader ter plaatse arresteren. Naar uit het onderzoek ls gebleken, was dc ruzie ontstaan omdat de man nen de vorige weck een lampekap hadden vernield en het niet eens kon den worden over dc verdeling van de schadevergoeding, In het café waren verscheidene gasten aanwezig, maar de tragische gebeurtenis voltrok zich zó snel, dat niemand in staat was geweest om tussenbeide tc komen. VALKENBURG Ernstig gewond bij aanrijding Hedenochtend om 7 uur is de heer P. J. van Duyn, wonende in de Burs Lot- systraat alhier, die zich per rtfwiel naar z\]n werk begaf, op de Voorschoterweg bij het plotseling oversteken aangereden door een bus van de N.Z.H., die op weg was naar Leiden. De heer Van Duyn werd met ernstige verwondingen in het Academisch Ziekenhuis te Leiden opge- NED. IIERV. KERK. Aangenomen. Naar Zeist (Ned. Prot. Bond) J. Schmidt te Oudkarspel en Noord Scharwoude. Bedankt. Voor Amst (toez.) G. C. Roo sendaal te Llonden. Voor Vreeswyk, D. B. van Lokhorst te Bergschenhoek. Voor Wanswerd-Jislum, dr. J. J. Woldendorp te ZoetermeerZegwaard. Beroepen. Te Winkel A. D. Klaassen te Rotterdam. GEREF. KERKEN. Beroepen. Te Biya, P. Rlemersma te Vyfhuizen. Bedankt. Voor Her.wynen, J. Oussoren te Hazerswoude. CIIR. GEREF. KERKEN. Tweetal. Te 's-Gravendeel, G. Blom. cand. te Zaandam en J. de Waal, cand. te Apeldoorn. Aapgenomen. Naar Broek onder Akker woud©, C. Verhage, qaijd. te Middelburg, die bedankte voor: Baarn, Arnhem. Does burg, De Krlm, 's-Gravenzande. Ooster1- beek, Papendercht, Maarssen, Urk on IJ- muiden. Naar Drogeham. W. van 't SpU- ker. cand. te Zwolle, dlc bedankte voor 's-Gravenmoer en Lutjegast. REM. BROEDERSCHAP. Beroepen. Te Eindhoven. H. J. de Klevld te Groningen. Christelijke kunstenaar heeft thans belangrijke taak In de Oranjezaal van het Jeugdhuis te Katwijk had Zaterdagmiddag de opening plaats van dc tentoonstelling van schildcrycn die door leden van de Kring van Christelijke Beeldende Kunstenaars ingezonden waren. Aanwezig waren de burgemeester, mr W. J. Woldrlngh v. d. Hoop, wethouder D. C van Leeuwen, de waarnemend ge meentesecretaris J. C. Tleleman en vele genodigden. De voorzitter, de heer K: Bijlman uit Amsterdam, heette namens de Kring allen hartelijk welkom. Spr. bracht dank aan 'de kerkvoogdij der Herv. Kerk en aan V.V.V. voor de medewerking, want het is. momenteel moeilijk een geschikte ruimte te vinden, die niet kostbaar is. Het bestaan van de beeldende kunste naar is in deze tyd moeiiyk. Speciaal de Christelyke kunstenaar heeft thans een belangrykc taak. Wy leven in een tyd van ernstige cultuur dwang. Veie kunstenaars zyn daaron der bezweken. Wy kunnen constate ren, dat hierachter krachten actief zijn, die moedwillig deze destructie be werkstelligen. Wie gelooft in de roe ping van de kunst in het al omvatten de plan Gods, heeft hierin wel een zeer concrete taak. Deze expositie, hoe bescheiden ook, is een getuigenis van het feit, dat ook Christelijke kunstenaars iets tot U te zeggen hebben. Zy zeggen, dat er nog gezonde kunst bestaat, een kunst, die wortelt-op de rijke traditie, die ons land op het gebied van de beeldende kunst eigen Is. Hier en daar zult U enige modernere uitingen vinden. Probeer ze te begrij pen in de wetenschap, dat elke tijd zyn eigen vormentaal heeft. U zult op deze mnr tentoonstelling een grote verscheiden- in Brussel, café-s en restaSnnts hebben ^h&V'feluT hun deuren weer geopend en ook de ?™eSf geV-S Tegen de middag reden er meer trams j gerichte verzoek om op deze tentoon stelling een woord te spreken. Spr. herinnerde eraan, dat in de tyd van 1880 tot 1900 in Katwijk veel kunst schilders vertoefden. Er waren toen nog vele schilderachtige buurtjes en de boomschuiten voeren nog af en aan. Er is echter veel veranderd, doch het gevoel voor kunst ls hier steeds levendig gebleven. Hier is de sfeer te vinden zo besloot de spreker om de eerste tentoonstelling van deze Kring te houden! BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 31 Juli 1950. Dezelfde lusteloze stemming, die vo rige week heerste, was ook vandaag het kenmerk van de Beurs, Kon. Olie, waar voor locale vraag bestond, was het eni ge fonds, dat wat leven in de brouwery bracht. Het hoofdfonds opende ruim 2 punten hoger en avanceerde tegen slot zelfs tot 269%, hetgeen 5punt hoger is dan Vrijdag. Voor het overige was de stemming op de Industriemarkt licht verdeeld, met slechts geringe afwijkin gen. Aandelen Amsterdam Rubber bleken, van de Cultuuraandelen het meest ge vraagd te zyn en kwamen twee punten hoger op 130%. De voornaamste suiker en tabakswaarden sloten amper prijs houdend. De Scheepvaartsector blijft zich niet ongunstig ontwikkelen. De meeste soor ten waren vandaag 1 k 2 punten hoger. De Staatsfondsenmarkt was voor het merendeel prijshoudend, maar de in- vesteringscertlficaten waren weer ppa fractie lager. Op de Amerikaanse se^ tor waren de koersen in overeenstem ming met Wallstreet hoger. Maandag 31 Juli ACTIEVE OBLIGATIES. Staatsleningen ad f. 1000.— Ned. '48 3% Ned. '47 3 3 Dollar-Ing. *47 3 Investeringscert. 3 Ned. p. 1362 4 m.b.3 Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 ACTIEVE A/ Cult. Hand. en Ind. B. Mat. Handelsbank Ned. Handelmy A.K.U Lever Br Philips Wilton Feyenoord Kon. Olie Amst. Rubber Deli-Bat. Rubber Holl. Amer. lijn Kon. Ned. Stoomboot Ned. Scheepv. Unie H.V.A Java Cult Deli Bat. MU Deli MU Senembah NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Vorige slotkoers koers v. heden 100% 97% 97% 95 hè 95% 97 hè 99 97% Qfi J> 94% yo i 94% 97 96% NDELEN 54 V4 53% 90% 90 138 138 166% 167 201% 200% 213 211% 133 131% 264 268% 128% 130% 104 100% 142% 143% 121 121 127% 123% 115%* 114% 59% 58% 97 96 110% 109% 94% 93 warenhuizen zyn weer voor het j Het cement, dat ons bindt, is onze Chris- 1 Prov, en Gem. Leningen publiek.toegankelijk. Er ls nog meer volk tel(jke levensbeschouwing. Wij vormen langs de weg dan vanochtend, een vakgroep in de Bond van Christe- Te Charleroi was alles rustig heden morgen. Alle cafés en restaurant waren gesloten. De staking is algemeen. Er ls weinig gas voor huishoudelyk gebruik. lijke Kunstenaars, waarbij zowel litera toren en musici als beeldende kunste naars zijn aangesloten. De burgemeester zeide, dat hij met De electriciteitsvóorziening ls normaal, groot genoegen voldeed aan het tot hem A dam 1947 (3Vfe) 3 Den Haag 1947 I 3 R'dam 37 I m 3H Industr. Obligaties Lever's Zeep My 3% Kon. Petr. MU 99% lui 100% 101% 101% 101% 102 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentsche Bank 153% 162% 161 154% 163% Industriële Ondernemingen 293 Rott. Droogd. My 280 232% Zwanenb. Organon 174% 174% Handelsondernemingen Born. Sum. H. MIJ.. 99% 98 Internatio 151% 192 137 Ned. My Walv. Vrt. 85% 86 Spoorwegen Deli Spoorw. My 29 31 Amerik. fondsen 32^ 32% 44% 45i7g Fondsen uit Leiden en omgeving. (Aandelen) V. EL 28/7 Holl. Constructie 225 Int. Kunststof!. Ind. 87 84 exd. Kon. Ned. ^delmet. 79 80 Pref. w.a. Idem 86% 86% Kon. Ned Grofsm... 112% 113 Textiel Gebr v wyk 137% 138 Leldsche Wolsplnn. 177 Tleleman en Dros 94 96 GB Ver. Touwfabrieken 132 Pref, idem 127% Tiihari Datu Cult, my UL

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 11