3400studenten van 59 nationaliteiten te Parijs verenigd Resultaten kleine frawlvloot geleidelijk beier Ons Bridge-probleem ,De Cité Universitaireverjaart Nederlands Paviljoen verkeert in geldnood Voor de Vrouw Spiegeltje, spiegeltje aan de wand.... Gemiddelden vleetvisserij hoger dan verleden jaar Wie goed zoekt, vindt altijd wat! Ongunstig verloop van Nederlandse Handelsbalans 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 29 Juli 1950 Tweede Blad No. 27061 (Van onze Parijse correspondent) We beleven thans een maand van jubilea in Parijs. De metro bestaat een halve eeuw. het politiecorps is 150 jaar geworden, welke gebeurtenis gevierd zou worden met een ongekend pompeus nacht feest op de Seine (dat door een „technisch incidentje" echter in het water viel) en ten slotte herdenkt de „Cité Universitaire" het feit dat deze internationale studentenkolonie 25 jaar geleden aan de Zuidelijke ringbou levard Jourdan haar poorten ontsloot. Behalve met de nodige studentenbals en recepties, waartoe ook buiten staanders zullen worden uitgenodigd, zal aan deze verjaardag nog bijzondere luister worden bijgezet, door een conferentie, welke door ruim tweehon derd professoren, paedagogen en architecten bezocht zal worden, die dit studentikoze Babylon van dichtbij willen bestuderen. Want de Cité Universitaire, die een terrein van 43 hectaren beslaat, tus sen dc Porte d'Orléans, de Porte d' Italië en de randgemeenten Montrouge, is nog altijd de enige studentenstad ter wereld, en uit dien hoofde een soort bedevaartplaats, of althans een magnetische attractie voor alle jonge men sen, die gedurende een deel van hun jeugd in Parijs willen leven. Dit Baby- Ion is dus óók een Mekka He: rspronkeUjke denkbeeld van de jité Universitaire of de M.U., zoals de bewoners zeggen was afkomstig van een 'urnalist, Raymond Manévy, die inder- jji voor zijn krant een reportage moest hrijven. Hij kweet zich met grote nauw- etheid van die taak, maar werd als is, toch ook wel pijnlijk getroffen vr de miserabele omstandigheden, "behuizing en leefwijze, waaronder de ige Fransen en buitenlandse intelli- „rtlna daar gedoemd was te leven en werken. Hij schreef daarover in zijn ad en opperde toen het denkbeeld van ,n Franse studentenstad. Die gedachte oeg in. De Idee ontkiemde. Een plan lam vaste vormen aan. Een ontwerp weid ten slotte uitgevoerd. De C.U. was schapen! In dit verband dient hier allereerst de naam van de Franse Senator Honnorat genoemd te worden. Toen in de maand Mei het Koninklijk aar de studentenstad bezocht en Ko ningin Juliana in het „internationale is" enkele honderden jonge mensen tientallen landen zou toespreken, za- we, vóór haar binnenkomst een oud, gekromd, heertje op het podium zit- en. Ganselijk alleen. Op het moment dat Koningin, Prins autoriteiten zich onder de tonen van e'. Wilhelmus naar hun zetels bega- En. verhief zich niet zonder moeite, het jze heertje van zijn stoel om een nge, en helaas onverstaanbare rede- ering af te steken: dit was monsieur 'onnorat, aan wie de eer te beurt was rallen het welkomstwoord tot de Ko- iklijke gasten te richten, daarbij her- nerend aan de strijd, welke geleverd nu een goede kwart eeuw geleden om van de Cité Universitaire een ik levende werkelijkheid te maken. VEEL STRIJD GING AAN OP RICHTING VOORAF. Want gestreden moest er worden: in eerste plaats tegen de regerende icht Men zegt nauwelijks te veel, wan- sr men opmerkt, dat in die dagen de kat zich voor de jeugd nog voorna - slijk op het militaire plan interresseer- En in officiële kringen vond men het eigenlijk nauwelijks kwaad kon, jonge mensen het niet al te gemak- luk hadden. De studie moest een of- r zijn. Waarom dat verlichten? Een ander bezwaar, dat overwonnen 'oest worden, hield verband met het rrein Op het braakliggende land, waar initiatiefnemers hun oog hadden la- vallen, had de Franse legerleiding ens de oorlog namelijk een fort ge- Hiwa. Maar ook op dit strategisch mi- 7^ terrein heeft de heer Honnorat ^ucces gestreden. Uiteindelijk werd Staat bereid gevonden de ge- 2 terreincü af te staan tegen de oolische pachtsom van één franc per s en per hectare. Enige gefortuneerde genassen, Rockefeller en David Weill l»rai zegden toen ook nog belangrijke j es toe. En zo verrees binnen en- Jaren daar aan de rand van Parijs !fn 5 st-ad, waarvoor elk land zijn ontwerpen en bouwen kon. Sta2?l!e' België en Canada openden ir loo- centra- Omstreeks het llaii Pnnrt f«de Nederland met de ut ^nidation, ontworpen door Du- lï? door Koningin Wilhelmina psooniyk werd ingewijd. Het gebouw ligt aan de straat en is r«fiu lle* modernste en riantste •WUege van de hele Cité. Men ont- et er» naast de Nederlandse studen- ,n.0oIt altijd vele jongeren, die raolL les °P de Johana-Fondation faarne een beroep doen. Cité 2^n thans 59 verschillende ic er. v°tkeren ondergebracht, in erschillende nationale paviljoens. E^nkort zullen er enkele nieuwe z«n worden geopend, o.m van Tu rf! fn -Overzees Frankrijk". Er is paats voor 3400 mensen en zelden is rneen kamer of bed onbezet, ni e.°PPervlakte van het hele com- P'ex bedraagt, als gezegd. 43 H.A. Het Pnncipe der oprichters was: de wereld- dienen door de jeugd der erschillende landen, dc leidende fi- *"en van morgen, te Ieren: samen te nen. te leven, elkaar te begrijpen 'te waarderen. En inderdaad wordt men elke keer, •lat aen de C. U. bezoekt, weer getrof- VOOR DE JEUGD iiuSS^ der raadsels uit het vor*g Het zijn niet alle koks, die lange fessen dragen; het, lang, ijs, hond. Jj165. te, Dina, Arend, neen, zee, lel, Jag, kg, gans, keet, ei. 3 a Krat' 2' rose- 3 Assen' 4- tent' 'ki' c> de kat gaat mee, de hond p'yft thuis. Piep, zei de muis, Al 4 5 bet voorhuis oeiae worden geblazen. e i V, man te paard, t L 2 wak. 3. Echt, 4. Asten. ^aaaa: pan, aap, pand daar, gaar, haar, jaar, naar, Saar. fen door die openhartige en gezonde geest, die alleen maar stoelen kan op wederzijds vertrouwen en wederzijds begrip. Het practische voordeel voor de studentenbevolking is voorts, dat men hier onderdak vindt en gevoed wordt voor prijzen, waartegen geen hotelhouder of restaurateur zou kun nen concurreren. Een kamer vindt 1 men voor een f. 30 a f. 50 per maand, en voor een zeer behoorlijk maal be- j hoeft men niet meer dan een paar kwartjes te betalen!! GROTE SCHADE DOOR OORLOGSGEWELD. De oorlog is natuurlijk (en helaas) ook de Boulevard Jourdan niet onge merkt voorbjjgestormd. Eerst in 1940 werden hier vluchtelingen onderge bracht. Toen. richt ten de Duitsers er hun kazernes in. Daarna installeerden de Amerikanen er wéér Duitsers, doch nu in hun kwaliteit van krijgsgevangenen. En toen de gebouwen eindelijk weer aan hun rechtmatige eigenaars konden wor den overgedragen, wachtten de diverse directeuren er verscheidene verrassin gen, die niet alle van de aangenaamste soort bleken te zijn Vooral het fraaie Nederlandse huis met zijn oorspronke- lijk helle kleuren en moderne, doch i kwetsbare schoonheid, zag er erbarme- lijk vervallen en verwaarloosd uit. I De gevel was goor geworden, het meubilair bleek grotendeels verwoest, en muren en dak vertoonden verscheidene kogelgaten. I Met behulp van particuliere middelen heeft de energieke directeur, dr Van Wijk. gedaan wat er gedaan kon worden. Maar het Juliana-College is nog lang niet in zijn oude pracht en staat her steld. Dr Van Wijk heeft zelfs niet ge aarzeld te wijzen op zijn zorgen dien aangaande. tosn hij Koningin en Prins onlangs tos mocht spreken, nadat de hoge gasten van hun intense belang stelling voor het huis hadden blijk ge geven. En in een uitvoerig persoonlijk on derhoud. dat wij nadien met de voor zitter van het bestuur, de heer L. Her- ckenrath. mochten hebben, werd het ons nóg duidelijker dat officiële en/of par ticuliere steun voor het Nederlandse Studentenhuis in Parijs urgente nood zaak is gsworden! In de eerste plaats ter wille van de toekomst van onze studenten, die daar in wassende getale kunnen worden verwacht. En ten tweede voor het Nederlandse prestige in deze interna tionale stad. Wij hebben hier een taak aanvaard, die niet verzwakt mag wor den. De Nederlandse kleuren, helder gewassen, dienen te worden hoog ge houden op dit kruispunt der interna tionale wegen, dat uniek ter wereld is! Het Nederlandse paviljoen. Prijzen moesten veer laten De verwachting, dat het hoofdseizoen I voor de grote trawlvloot van IJmui- den betere aspecten zou openen, is tot op heden niet bewaarheid gewor den. Er zijn inderdaad wat meer bo ten in de vaart gebracht en de be sommingen zijn over het algemeen ook wel iets beter dan voorheen. De opinie is echter, dat in de huidige gang van zaken nog geen grondslag te ontdekken is voor een blijvende verbetering. Deze grote visserij-eenheden blijken nu eenmaal in onze Hollandse samen leving onder de huidige omstandigheden geen levensvatbaarheid te bezitten. De kostbare uitbreiding der outillage van de IJmuidense haven kan daarin geen verandering ten goede brengen. Het zal te bezien staan, hoe het visserijbedrijf te IJmuiden door deze slechte periode heen korht. Het Katwijkse visserijbedrijf is bij deze uitbreiding van dc haven-uit rusting (e IJmuiden slechts matig ge ïnteresseerd en de voortdurende in vesteringen door het Staatsvissers- havenbedrjjf zou wel eens een ob stakel kunnen vormen op de weg van het door Katwijk gestelde doel naar een eigen haven. Zou dit mogelijk het geval zijn, dan wordt er IJmuiden niet mee gehol pen en Katwijk zeer zeker niet mee gediend. De resultaten der kleine trawlvloot vertonen een geleidelijke verbetering, hoewel zich in de hal nog steeds be langrijke prijsschommelingen voordoen. De besommingen lagen op een iets ho ger niveau. Van zee werden er mooie tongenvangsten gemeld. Met de haringt.rekkerij gaat het ook iets beter. De goede dagvangsten wor den wat veelvuldiger, althans bij de loggers. Er worden weer pakkers ge meld, d.w.z. dat de vangst van één en kele trek in b.v. zes of zeven pak (ge deelten) moet worden scheep gezet. Van iets bezuiden de Fladengronden komen goede berichten binnen. De kwaliteit van de trekharing is uitstekend. Bij de vleetvissers werden ook enige goede nachten gerapporteerd, hoewel de visserij erg ongelijk is. De gemid delden blijven hoger dan vorig jaar. Tot 15 Juli j.l werden er aangevoerd 58.900 kantjes haring tegen 64.400 in 1949. Dat houdt dus in, dat er tot ge noemde datum naar verhouding van de duur der teelt, dit jaar meer ge vangen is dan vorig jaar. Bovendien ligt de gemiddelde prijs per kantje althans tot 30 Juni 1950. circa f. 3 boven die van 1949. Dc maatregel, waarbij de uitvaar-datum dit jaar 14 dagen later gesteld werd. zal daarop ongetwijfeld een gunstige invloed hebben uitgeoefend. Als gevolg van de gunstige vangstbe- richten van vorig weekeinde hebben de prijzen wel een veer moeten laten. Voor de grove maatjes liepen de prijzen de laatste dagen om de f. 27.per kantje, voor de kleine maatjes werd van de f. 35.— tot de f. 40.— betaald en de trekharing bracht circa f 50— per kantje op Mede met het oog op de duur van het seizoen wordt reeds druk aan voorraadsvorming gedaan, temeer daar de kwaliteit van de maatjes in de loop van de volgende maand gelei delijk minder wordt. REKENKAMER MAANT MINISTER TOT SPOED AAN. In het verslag der Algemene Reken kamer betreffende haar- werkzaamheden over 1949 zegt de Rekenkamer o m„ dat het wijzen op onjuistheden in het ver leden, en het geven van adviezen ter verhindering van fouten in de toekomst geen nut kan stichten tenzij hieraan door verantwoordelijke aut-oritedten het oor wordt geleend. Het is gewenst, dat met enige voortvarendheid de stukken in behandeling worden genomen, die door de Kamer worden voorgebracht. In de loop van het verslagjaar was zij genoopt verschillende Ministers per soonlijk te verzoeken tal van aangele genheden, die reeds lang bij hun De partement waren aangebracht, zonder verder uitstel in behandeling te nemen! NEDERLAND KRIJGT NIET GENOEG FINS HOLT. Finland blijkt niet in staat de ge contracteerde hoeveelheid van 135.000 standaards gezaagd vuren hout naar ons land te kunnen exporteren. Er zul len niet meer dan 95 000 standaards uit Finland ingevoerd worden. De beta lingsbalans van Finland laat geen gro tere hoeveelheid toe en bovendien moet dit land zijn verplichtingen jegens de Sovjet-Unie nakomen. Een commissie, bestaande uit verte genwoordigers van de Regering en de houthandel, zal pogen de moeilijkheden met Finland alsnog op te lossen. Bereikt deze pas benoemde commis sie geen resultaat, dan zal de Ned houthandel voor de overige 40^00 stan daards aangewezen zijn op de impoit van dennenhout uit Frankrijk. West- Duitsland, Tsjecho-Slowakije of Joego slavië, hetgeen een noodsprong zou betekenen, daar de Ned. houthandel de voorkeur geeft aan het Scandinavische hout. Vacantiemaaltijden Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: Vacantle!'Dit is een woord, dat vele harten doet opengaan ook die van de huisvrouwen, die dikwijls snakken om er eens onbekommerd tussen uit te kunnen trekken en de huishouding, al is het maar voor een dagje, te verge ten. Wat zich echter niet laat verge ten, dat zijn onze magen; moe en honge rig komt men 's avonds na zo'n vacan- tiedag thuis en dan smaakt een goede maaltijd wonderwel. Gelukkig zijn er vacantiemaaltijden te bedenken, die weinig werk en tijd vra gen, die voor een deel al tevoren klaar gemaakt kunnen worden, en daarbij toch voedzaam zijn, alle nodige voe dingsstoffen bevatten en smakelijk op gediend kunnen worden. Gebakken aardappelen bijvoorbeeld, zijn spoedig klaar, als men de aardap pelen een dag van te voren heeft ge kookt en koel heeft weggezet. Zo zijn ook eieren gauw gekookt. Heeft men een koele bergplaats, dan kan men ook de dag te voren vlees braden. Kropsla, op het laatste ogenblik klaargemaakt, smaakt daarbij heel goed; wèl moet men er aan denken, de kroppen op een niet te wanne plaats te bewaren. Pap en yoghurt kunnen kant en klaar in een 'fles gekocht worden. Er zijn echter nog meer mogelijkhe den. Gebakken aardappelen, tomatensla, rest vlees custardvla. De aardappelen de vorige dag koken en in plakjes snijden. Deze kunnen na thuiskomst direct gebakken worden. Ondertussen sla maken van verse to maten door de tomaten in plakken te snijden en deze te leggen in een meng sel van olie, azijn. zout. peper en fijn gesneden ui of klaargekochte slasaus. Het vlees koud geven of even warmen in de jus. De custardvla kan de avond tevoren gemaakt worden of 's ochtends terwijl men onder de hand de boter hammen „voor onderweg" smeert. Rijst met tomatensaus en blokjes kaas. sla yoghurt. De rijst 's ochtends even voorkoken en in de hooikist zetten. De tomatensaus de avond tevoren klaarmaken (van wa ter met bouillonblokjes, verse tomaten of een blikie tornatenpurée gefruite ui en bloem). Na thuiskomst de saus war men. de rijst vermengen met de saus en nog even mee verwarmen. In blokjes ge sneden kaas er door roeren. De sla klaarmaken. De yoghurt kan met sui ker gegeven worden. Gortschotel met gesmoorde soepgroen ten en rest vlees fruit. De gort een nacht weken, 's ochtends voorkoken dn in de hooikist zetten. De soepgroenten (op 300 g. gort 250 2. soep groenten nemen) de avond tevoren smo ren in margarine, goed laten afkoelen en, in een gesloten pannetje wegzetten om de geur te bewaren. Kort voor de maaltijd de gort vermengen met de soepzroenten. het klein gesneden vlees en een rest jus en het gerecht goed warm inaken. Stamppot rauwe andijvie, ei havermoutpap. De aardappelen van te voren schillen en zodra men thuis is. opzetten, gaar koken en stampen. Ondertussen de an dijvie wassen (op l.M; ks. aardappelen. 500 g. andijvie) en klein sniideti. De eleten koken De andijvie met de ge- starfipte aardappelen, margarine, melk en zout vermengen en even goed door wannen. De pap kan 's ochtends gekookt worden of klaar gekocht. Aardappelen, bloemkool, spiegelei vruchtengrueL De aardappelen van te voren schillen en na thuiskomst koken. De bloemkool koken. De spiegeleieren bakken in. ruim margarine. De spiegeleieren uit de pan nemen en de gebruinde margarine over de bloemkool gieten. Jus van de vorige dag opwarmen. De vruchtengruel kan de dag tevoren be reid worden. Ook kan men bloemkool en aardap pelen tevoren koken en eten als koude sla. De bloemkool wordt dan overgoten met een dikke slasaus of mayonnaise, de in plakjes gesneden aardappelen maakt men als sla aan. Ook al is de portemonnaie slechts matig gevuld Winkelen met een dikgevulde beurs is een genot, niet alleen omdat de in houd van die portemonnaie u veroor looft, dat aan te schaffen waarnaar uw voorkeur uitgaat, doch ook omdat geen winkeldeur voor uw lachende munten en gekreukelde bankpapiertjes gesloten b.,jft. Maar wie haar ogen goed de kost geeft vindt toch vaak duizend en een dingen die direct of indirect waarde voor haar hebben en toch geen grote geldswaarde vragen. Immers, gaf niet die originele tas u een vriendelijke wenk en maakt ge ze niet straks, met enige variatie, zelf na? Gaven de handwerk jes hier en de mutsjes elders u niet een practische tip? En waart ge niet verrukt over zoveel aardige banden en randen, dde in de passementerie-afde- ling onverwacht uw aandacht boeiden? Ten slotte koos ge uit een bonte mengeling van geborduurde smalle en brede banden verschillende aanlokke lijke dessins, die in kleur met elkaar harmonieerden en alle óf van wol óf van zijde waren. Ge besloot er een oud of een nieuw japonnetje mee te versie ren of er het „confectiejurkje van der tien in een dozijn" een ander en on herkenbaar aanschijn mee te geven. Ge dacht aan de grappige tas. zo juist ge zien. en de goedkope, strooien strand- hoed, dis nu al jaren ongebruikt thuis lag. 1. Op een effen linnen jurkje, dat met een modern, klein kraagje wordt ge sloten en dat geen mouwen heeft, wer den drie geborduurde, wollen randen van hetzelfde dessin aan de onderkant van het schouderpas genaaid. De lin lange zijkanten, is dichtgestikt, twee benen ringen houden de bergruimte in de beide einden der zak gesloten. Ook deze grappige zomertas werd met enkele randen wollen passement versierd. Van de tweede jurkje zijn het boven ste gedeelte der wijde klokrok en de onderste helft van het gedecolleteerde ltfje met gekleurde randen opgewerkt: smalle en brede randen in diverse kleu- ren wisselen elkaar in smaakvolle com positie af. De van zolder tevoorschijn gehaalde strandhoed werd van de te grol0 bol ontdaan en met kleurige ran den borduurwerk in een modern hoofd deksel herschapen. J. V. OPGAVE Nr XX. Zoals tot dusverre bij elke „lustrum- puzzle" stellen wij ónder de goede op lossers van ons 20ste bridgeprobleem wederom enkele prijsjes beschikbaar, n.I. één prijs van f. 5.en twee prijs jes van f. 2.50. Om voor een prijs in aanmerking te komen, dient men abonné te zijn van ons Blad. En hier is dan de opgave 1 Ruiten is troef. Zuid, aan slag, moet vier slagen ma ken. Sch 6 4 2 Sch 7 van 11 cc o^iiuuuc* jjao gtuaaiu. i-»w j TT nep tas is een vergrote cople van het j £a 0 (meestal gehaakte) geldbeursje, waar in grootmoeder haar munten placht te bergen. In beginsel is zij niet meer dan een dubbele, diabolo-vormige lap, die, behalve in het midden van een der Ru KI Het geld wordt duurder! (Van onze financiële medewerker). Het verdient dc aandacht dat op dc Amsterdamse Beurs sinds korte tijd een zwakkere stemming voor obliga ties bestaat, welke bijv. tot uitdruk king komt in een koersdaling van de 2'j% N.W.S. boven 80 tot 78%, van de 3 Investeringscertificaten tot 97 van de 3 Dollarobligaties Ne derland 1947 tot 961-2 9c en zelfs van de kortlopende 3 Obligaties Den Haag 1938 tot beneden pari. Dit verschijnsel staat niet op zich zelf. Want tegelijkertijd zien we op dc geldmarkt de laatste weken een ver- krapping. waardoor bijv. de rente van daggeld van ;>.i tot lVt is ge stegen en ook de discontokoersen van schatkistpapier thans aanmerkelijk hoger liggen en desondanks de vraag minimaal blijft. Wanneer straks belangrijke bedragen schatkistpapier vervallen, zal dit uiter aard op de geldmarkt van gunstige in vloed zijn, het is zeer de vraag of de stijgende tendenz daardoor geheel zal worden geneutraliseerd en of we hier niet met een stijgende rentestand te doen hebben. Tot op zekere hoogte heeft deze thans een onnatuurlijk karakter, door dien in verband met de gespannen po litieke verhoudingen bij banken en spaarbanken gelden worden opgevraagd, omdat men in verband met de onzekere vooruitzichten zo mogelijk over een be drag in contaten de beschikking wil houden. Maar afgezien hiervan, zal er in dit verband vermoedelijk ook moeten wor den gedacht aan het reeds enige tijd te constateren verschijnsel, dat de Neder landse invoer voortdurend toeneemt en dat daartegenover geen gelijke stijging van de uitvoer staat. De cijfers van de Nederlandse han delsbalans over Juni waren wel iets minder ongunstig dan die van Mei. in zoverre het invoersaldo f. 28 millioen lager en het dekkingspercentage dus iets hoger was. maar in vergelijking met Juni 1949 is er een schrikbarende stijging van het invoersaldo. nl. van f. 131 millioen tot f.262 millioen. Stellen we de maandcijfers van het eerste half jaar 1950 tegenover die van 1949 dan valt helaas een belangrijke achteruit gang van de Nederlandse handelspositie te bespeuren: Invoersaldo (in mill, guldens) 1950 1949 f. 185 f. 147 f. 209 f. 156 f. 193 f. 279 f. 183 f. 290 f. 154 f. 262 f. 131 f. 1437 f. 964 Het nadelig saldo van de handels balans is dus in het eerste halfjaar van 1950 weinig minder dan een half milliard slechter dan in hel vooraf gaande jaar en met een bedrag van f. 1437 millioen nagenoeg gclük aan het invoersaldo over het gehele jaar 1949. Het is dus duidelijk, dat de z.g. vrij making varr de Europese handel voor Nederland nog geen gunstige gevolgen heeft gehad. Een nadere beschouwing leert dal met name de import uit Bel gië en Luxemburg aanzienlijk is geste gen en dat textiel daarbij een zeer grote plaats inneemt, waaruit men de con clusie zou kunnen trekken dat te dien aanzien de inhaalvraag van het Neder landse publiek nog steeds niet bevredigd is Wanneer men van Belgische zijde thans bezwaar maakt tegen lagere prij zen dan die in België gelden, zal men terecht het „voor wat, hoort wat" als een eis van sportiviteit kunnen stellen. De handelsbalans tussen Nederland en België wijst 'over het eerste halfjaar 1950 een nadelig saldo aan van f. 300 millioen en wanneer België ons niet steeds weer nieuwe credieten wil ver lenen, zal het moeten goedvinden dat Nederland, zo de marktpositie daarvoor gunstig is, zijn export naar België, ook van agrarische producten, uitbreidt. Anders heeft heel de Beneluxovereen- konist en de vrijmaking van de Euro pese handel geen practische betekenis Omgekeerd zullen wij er van onze kant mee moeten rekenen, dat "test- Dultsland bij ons een nadelig saldo heeft van f. 300 millioen, dat het met de uitvoer van goederen zal moeten be talen, omdat gelijk minister Lleftlncs onlangs heeft opgemerkt van investe ring in Duitsland nog geen sprake kan zijn. gezien hot foit, dat voor het over maken van kapitaalonbrengsten van Duitsland naar Nederland nog steeds V K 9 6 Sch Ha Z Ha V 9 Rü A KI 2 Sch 9 5 3 8 7 10 nHa °Ru KI V Oplossingen onder het opschrift „Bridge moeten uiterlijk Woensdagmorgen 9 uur in het bezit zijn van onze Redactie. geen regeling is getroffen, waaruit wel blijkt dat er, ondanks alle besprekingen en besluiten ten aanzien van het inter nationaal kapitaalverkeer nog steeds veel te wensen overblijft. Om nu op de geldmarkt terug te komen, de ongunstige ontwikkeling van "de Nederlandse handelsbalans heeft dus ongetwijfeld ook op de geldmarkt haar Invloed. Waarbij nien zich mogelijk spiegelt aan de gang van zaken in De nemarken, waar de laatste jaren even eens een goeakoopgeldpolitiek is ge volgd, doch kortgeleden tot verhoging van het disconto van 3^ tot 4li ls beslóten Ook In Denemarken heeft de devaluatie de economische positie des lands niet verbeterd, maar slechter ge maakt, doordien de grote export uit de V-.S. evenals ten onzent, zoveel duurder moet worden betaald en er geen vol doende export tegenover staat. Ook in Denemarken wordt de econo mische noodzaak van een lager levens peil erkend, maar wil men daartoe, ook met het oog op de werkgelegenheid, niet overgaan. In het kader van de vrijma king van het handelsverkeer is thans een kwantitatieve beperking van de In voer niet meer mogelijk en ook daar heeft de grotere invoer tot een stijging van de rentestand geleid. Dat de Deen se staatsobligaties te New York in een maand tijds met ca. 20 9b zijn gedaald, is in dit verband veelzeggend. *1 Ook voor Nederlandse obligaties Is te New York een koersdaling ingetreden, wel niet zo omvangrijk als die voor de Deense obligaties, doch waardoor dan toch 3 3/4 Nederlandse Dollarobliga ties 1947 tot beneden pari zijn gedaald, wat de reden ls waarom ook te Amster dam voor deze obligaties welke een halfjaar geleden nog ca. 108 noteer den, thans niet meer dan 103 k 104 betaald wordt. Onder d? huidige omstandigheden valt ook voor de ontwikkeling van de geldmarkt minder dan ooit een ho roscoop te trekken, maar voorzover de situatie thans kan vorden beoordeeld, «chijnt toch met de waarschUnlUk- hrid van hogere geldkoersen te moe ten worden gerekend, vooral wanneer de regering, hij de stijgende goederen- prijzen en de toenemende behoefte aan geld. de Inflatie zoveel mogelHli wil voorkome».

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5