Vader van Bertha Hertog zal niet in scheiding van kind berusten Jokann Sebastian Bach Minister Spitzen opende de Ilsy op Ypenburg FIT M VAN DEZE WEEK: Met een enkel woord ZATERDAG 29 JULI 50 doden bij vliegtuig ongeluk BRAZILIAANS TOESTEL TIJDENS NOODWEER NEERGESTORT. Een constellation van de Air de Brazil is neergestort te Sao Leopoldö, bij Por to Alegre ln Brazilië. Er bevonden zich 43 passagiers aan boord en een beman ning van zeven. Het toestel was van Rlo onderweg naar Porto Alegre. Alle inzittenden zijn bij deze ramp omgekomen. Naar vernomen wordt verongelukte het vliegtuig tijdens noodweer toen de brandstofvoorraad was uitgeput. Communiqué der Atlantische plaatsvervangers VERSNELLING DER DEFENSIE PRODUCTIE. De 12 plaatsvervangers der ministers van Buit. Zaken van de landen van het Atlantisch Pact, tc Londen bij een, hebben zekere aanbevelingen goedgekeurd tot versnelling van de productiè voor de defensie. Zij verklaren, dat de verslechtering van de Internationale situatie, het meer dan ooit noodzakelijk maakt de stap pen te bespoedigen, die nodig zijn om de gemeenschappelijke verdediging van de 12 landen te verzekeren en bespra ken de practische maatregelen, vereist voor het in de korst mogelijke tijd op bouwen van de verdediging van het Westen De plaatsvervangers zijn hierop tot Dinsdag as. uiteengegaan. De voorzitter der conferentie, Charles Spofford (V.S.), verklaarde op een persconferentie, dat de plaatsvervan gers in de afgelopen week „tastbare re sultaten" hebben bereikt en verder zul len bereiken. Tot dusver was nog niet gesproken over het gebruik van tegenwaarde-gel den voor de financiering van een ver sneld Noord-Atlantisch 'verdedigings program. Spofford kenschetste het werk der plaatsvervangers als ..het begin van een permanente organisatie voor de be handeling van het vraagstuk van de verdediging van het Noord-Atlantisch gebied". Vergroting Amerikaanse militaire hulp aan buitenland President Truman heeft gisteren de mocratische en republikeinse leiders van het congres verzocht hem Maan dag in het Witte Huis te bezoeken om vergroting van de militaire hulp aan het buitenland te bespreken. Het congres heeft reeds 1.222.500.000 dollar voor hulp aan anti-communisti sche landen toegestaan. De Amerikaan se regering wil dit bedrag echter ver hogen. Truman zal mogelijk ongeveer 4 mil liard dollar meer vragen voor dr hulp aan het buitenland, zo zou Foster Dulles, de adviseur van Achesoh, aan republikeinse senatoren hebben mee gedeeld. VERZOEK OM 78 MILLIOEN. Truman heeft het Congres gisteren om 60 mJllioen dollar gevraagd voor het vormen van voorraden strategische ma terialen en 18 mlllioen dollar voor de vernieuwing van reservekoopvaardij- schepën; Veiligheidsraad besprak MacArthur's rapport De Veiligheidsraad kwam gisteren bg'een om 't rapport van generaal Mac Arthur te bespreken. De Sovjetafge vaardigde, Jacob Malik, was niet aan wezig. De Engelse gedelegeerde Gladwyn Jebb prees de snelheid waarmede land-, zee- en luchtstrijdkrachten in actie wa ren gekomen op Korea. De afgevaardigde van nationalistisch China Tsjang, zelde. dat de wereld zich met grote bezorgdheid afvraagt, wan neer en waar de volgende slag zou val len. Sir Benegal Rau van India deed een beroep op Noord-Korea. „zelfs in dit stadium", om zich te voegen naar de reso lutie van de Veiligheidsraad en zich ach ter de 38ste breedtegraad terug te trek ken, om het land veel onnodig lijden te besnaren. De Fransman Jean Chauvel sprak zUn waardering uit voor de vastberadenheid waarmee het verenigd commando een moeilijke situatie had aangepakt. Dr Antonio Quevedo van Ecuador sprak als zijn overtuiging uit, dat de besprekingen tussen de V. S. en de an dere ledenstaten tot verdere samenwer king van de V. N. in Korea zouden lei den. De Noorse voorzitter Arne Sunde ver daagde hierop de vergadering tot Maan dag. DEENS KONINGSPAAR IN NOVEMBER NAAR PARIJS. AJs datum voor het voorgenomen be zoek aan Parijs van het Deense Ko ningspaar is vastgesteld 7 tot 10 No vember. Het bezoek zal een officieel karakter hebben. AGENDA DAGELIJKS: Den Haag (Scala) Revue Hello Ice 1950", 8 uur nam. Woensdag en Zondag ook te 2.15 uur nam. BIOSCOPEN. Trianon „De held op sokken" (14 J.). Zondag 2.15 4.30, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9 15 uur. Rcx „Moord ln de Tour de France" (18 Jaar). Zondag 2.15. 4 15. 7.15 en 9.15 uur: overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 u. LI do „Wilde Pracht" (alle 1.): op het toneel de telepaath Wimaro. Zondag 2 15. 4.15, 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „De Gravin van Monte Cristo" (alle 1.). Zondag 2 30. 4 45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2 30, 7 en 9.15 uur. Casino „Casbah" (18 J.). Zondag 4 45 7 en 9 15 uur; overige dagen 7 en 9.15 uur; 2.30 uur vacantle-matlnee „Zij winnen de slag" (alle 1). TENTOONSTELLINGEN. ENZ. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van dieren. 105 uur; 's Zondags 15 uur. (tot 13 September) De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 29 Juli 13 uur tot Zaterdag 5 Augustus 8 uur waargenomen door Apotheek Duvster. Nieuwe Rijn 18. Tel. 20523 en dc Doéza-Apotheek. Doezastr. 31, Tel. 20313. Tc Oegstgecst door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8. Tel. 26274. De Zondagsdienst der Hulsartsen te Lel den wordt van hedenmiddag 2 uur tot Mnaodaemorgen 8 uur waargenomen t'wor do doktoren De Bruyne. P. v. Es. Kortmann Van Leeuwen en Teeuwen. Te Oegstgeest door dr Flu, tel. 22030. Thans maximale vacantie- spreiding over 6 weken HJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiris 1 Woord van bezinning 1 Onthutst over uitspraak Hof van Singapore Naar aanleiding van het arrest van het Hof van appèl te Singapore, waar bij is beslist dat de 13-jarige Bertha Hertog by haar Maleise pleegmoeder Aminah mag blijven, hebben wij ons gewend tot de vader van Bertha. Hij was zeer onthutst over deze uitspraak van het gerechtshof te Singapore. Hij vroeg zich af hoe het mogelijk is, dat een officiële rechtspraak een kind aan de rechtmatige ouders onthoudt. „Zou den de rechters wel op de hoogte zijn van deze aangelegenheid?" zo vraagt hij zich af Hij betwijfelt dit sterk, want, zo zegt hij, hoe Is het mogelijk, dat, ln het Reuterbertcht over deze uitspraak, wordt gezegd" ..De pleegmoeder vluchtte met Bertha het oerwoud in, toen de Ja panners in 1942 Malakka binnenvielen?" De werkelijkheid is anders, aldus de heer Hertog. Toen de Jappen kwamen, was Bertha nog bij haar ouders. Vader Hertog was reeds geruime tijd in krijgs gevangenschap, voordat de kleine Ber tha voor slechts drie dagen bij Aminah zou gaan logeren. Aminah heeft, aldus dc heer Hertog, geen enkel recht op het kind. Aminah heeft het op onrechtmatige wijze on der zich gehouden en de heer Hertog zal niet in deze uitspraak berusten. Wat hij zal gaan doen, heeft hij nog niet overwogen, doch hij denkt er over de bemiddeling van de Regering in te roepen. Wanneer hem daartoe de gele genheid werd geboden, zou hij desnoods zelf naar Singapore gaan om daar zijn rechten op het kind te doen gelden, zo verklaarde hij tenslotte. Inmiddels is Bertha gisteravond weer bij haar pleeg moeder teruggekeerd. Italiaanse leger krijgt 250.000 man VIJF NIEUWE DIVISIES. De Italiaanse regering heeft besloten het parlement om gelden te verzoeken voor bewapenlngsdoeleinden. Men ge looft, dat het kabinet heeft besloten een voorlopig bedrag van 50.000 millioen lire te besteden aan de bewapening van vijf nieuwe divisies. Hierdoor zou het Italiaanse leger op 12 divisies gebracht worden. Tezamen met de hulptroepen zou Italië dan beschikken over 250.000 man grondtroepen in totaal het toege stane aantal volgens het vredesverdrag Dit besluit is genomen met het oog „op de noodzakelijkheid om alle po gingen tot agressie af te schrikken". Uitbreiding der West-Duitse politie MET 12.000 MAN. De geallieerde Hoge Commissie heeft thans in een schrijven aan de West- duitse regering toestemming gegeven om de politiemacht in West-Duftsland met 10% ongeveer 12.000 man uit te breiden. Het toezicht over de nieuwe politie zal in handen komen van de regeringen der elf staten van de Bondsrepubliek. De brief is een antwoord op een mon deling verzoek van Adenauer om toe stemming tot uitbreiding van de politie in West-Dultsland met het oog op de vorming van de volkspolltie in West- Duitsland en de huidige hoge graad van decentralisatie van de Westdultse politie. Jules Moch vraagt waakzaamheid FRANKRIJK KAN NIET NEUTRAAL BLIJVEN. Jules Moch. de Franse Minister van De fensie, heeft gisteravond in de Nationale Vergadering verklaard, dat Frankrijk m geval van oorlog zijn gendarmerie en zijn nationale garde vier tot vijf maal zo groot moet maken om af te rekenen met parachutisten en leden van de vijfde colonne, zonder dat daarvoor sol daten van het front moesten worden ge roepen. Hij drong er op aan, dat het gehele land op elk ogenblik waak zaam is. Frankrijks verdedigingspolitiek, aldus Moch. is gebaseerd op de volgende be ginselen: 1. Frankrijk kan er niet aan denken neutraal te blijven; 2. Frankrijk zal niet deelnemen aan een agressie- oorlog; 3. Frankrijk kan zich niet al leen verdedigen en 4. het zoekt zijn eigen veiligheid in collectieve veilig heid. BRITS PARLEMENT VERDAAGD TOT 17 OCTOBER. Het Britse parlement is gisteren ver daagd tot 17 October. De leden kunnen echter elk ogenblik bijeen worden ge roepen, als de internationale toestand dit noodzakelijk zou maken. Het feit. dat het parlement is ver daagd in plaats van met reces is ge gaan. heeft de indruk gewekt, dat de verdaging niet tot 17 October zal duren. HANDHAVING STATUS VAN OOST-BERLIJN. Dr Reinhold Schwarz, de burgemees ter in Oost-Beriijn. heeft medegedeeld, dat de autoriteiten in de oostelijke sec- tor de vier-mogendheden-status van de j stad wensen te handhaven en dat Oost- Berlijn niet zal deelnemen aan de ver- kiezingen, welke in October a-s. in de j vijf provincies van de Sovjetrussische zone gehouden zullen worden. I Uitbreiding Amerikaans landleger STERKTE WORDT 831.000 MAN. Het Amerikaanse landleger is van plan zUn sterkte te brengen op 834.000 man een vermeerdering van 240.000 man zo maakte de voorzitter van de Commissie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardigden, Carl Vinson, bekend. De stafchef van het leger, generaal Lawton Collin, heeft de commissie medegedeeld, dat 1.651.000 dollar zou den worden uitgegeven voor tanks, kanonnen, veldgeschut e.d. RELLETJES IN WEST-BERLIJN. Studenten contra v.m. Nazi-generaal Remer. West-Berlijnse politiemannen gebruik ten gisteren voor het eerst sinds de oorlog traansgasbommen. toen 40 West- Berlijnse studenten een vergadering verstoorden van de rechtse ..Socialis tische Reichspartei", waarop Otto Ernst Remer. de voormalige Nazi-generaal, die het complot tegen Hitler op 20 Juli 1944 verijdelde, het woord zou voeren. Sterke politieafdelingen met gummi knuppels dreven de menigte terug, die het „Restaurant Preussenhof" in de Britse sector, waar de vergadering werd gehouden, wilde bestormen. Iemand, die de studenten voor "Remer aanzagen, werd mishandeld en moest door de po litie in bescherming genomen worden. Naar de politie verklaarde, was de gemolesteerde niet Remer. maar een van de oprichters van de Berlijnse af deling van de „Socialistische Reichs partei". SCHOOLVACANTIES KUNNEN NIET VERDER WORDEN VERLENGD. Slaagde het Centraal Werkcomité Va- cantie er vorig jaar reeds in de gebrui kelijke vacantiedrang in de top-vacan- tieweek de eerste week van Augustus over drie weken te verdelen, dit jaar ls, dank zij veler medewerking, een spreiding over zes weken (15 Juli tot eind Augustus) verkregen. Hoewel dit spreldingvlak voor de bij "het toerisme betrokken bedrijven nog onvoldoende is. betekent deze spreiding over zes weken toch het maximum, waartoe het comité met ontplooiing van al zjjn activiteit- kan geraken. Een bre dere spreiding der lagere school-vacan- tles. die verkregen zou kunnen worden door verlenging van de vacantie en/of wijziging van de examenperiode der middelbare scholen, stuit op onoverko- menlijke bezwaren van de zijde der over heid en overheidslichamen. GEREPATRIEERDE MILITAIR TRACHTTE EX-VERLOOFDE TE WURGEN. Dc onlangs uit Indonesië terugge keerde militair F. Hesseling uit Oude Pekela, heeft gisteravond in Blijhara zijn vroegere verloofde, die daar met een andere jongeman fietste, met zijn motor van achter aangereden. Het meisje werd daardoor licht gewond. Daarna sprong H. van de motor, wierp zich op het meisje en trachtte haar te wurgen. Dit werd voorkomen door de andere jongeman. H. wilde vluchten, maar werd tegengehouden door dorpsbewo ners. die hem aan de Rijkspolitie over leverden. H had reeds verscheidene malen gedreigd, het meisje te zullen vermoorden, wanneer zjj niet bij hem terugkwam. Duizenden bewonderden gevarieerde demonstraties De minister van Verkeer en Water staat mr D. G. W. Spitzen, heeft gis termiddag op het vliegveld Ypenburg de tweede Internationale Luchtvaartshow Ypenburg geopend. Minister Spitzen zeide dat, wanneer men de ontwikkeling van de luchtvaart gedurende de rujm veertig Jaar van haar bestaan nagaat, de verbazingswekkende sprong der lucht vaart in die halve mensenleeftijd een ieder opvalt. De demonstratie gedurende drie da-, gen op Ypenburg, hebben ten doel ln Nederland belangstelling voor de luch t- Begroting Franse luchtmacht goedgekeurd #De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren het 4 jarenplan voor wederopbouw van de Luchtmacht met 412 tegen 182 (communisten) goed gekeurd. De begroting bedraagt 290.600 millioen fr. gedurende 1951 tot 1955; de uitgaven voor de periode van 1945 tot 1949 be droeg 200.800 milioen fr. Door deze credleten zal Frankrijk een luchtmacht van 2.029 vliegtuigen krij gen, waarvan 1.814 voor de gewone luchtmacht en 215 voor de marinelucht macht. Indien er voldoende credieten worden verleend zal er een extra-groep van 547 vliegtuigen komen. Het luchtmachtpersonoeel zal van 84 950 officieren en manschappen in 1951 op 116 700 ln 1955 worden gebracht. vaart te wekken De luchtvaart betekent heel wat voor Nederland en ons land is tot bijzondere prestaties in staat. Minister Spitzen, die zijn kort ope ningswoord uitsprak, staande op de ba lustrade van de verkeerstoren gaf daar na met een seinlamp het starteken aan 't escadrille Tiger Moth lesvliegtuigen van de Rijksluchtvaartschool. Het program ma werd daarna, vrijwel op de minuut afgewerkt en de duizenden, die het feest bijwoonden, kwamen soms ogen tekort om alles goed te kunnen zien. Terwijl het eerste „nummer" werd vertoond, vlogen aan de Zuidoostzijde van het veld drie .Mitchell" bommen werpers en vele Firefly jager-verkenners en Seafury-deklandingsjagers van de Mia-rine Luchtvaartdienst op oefen-vlucht in dé richting Rotterdam. Bovendien kwamen elf sportvliegtuigen zich mel den die aan boord hadden vertegenwoor digers der elf provinciën. Weldra wa ren elf verschillende klederdrachten op j het veld te zien. De verrichtingen van het escadrille d'ELampes der Frans® luchtmacht, onder leiding van kapitein Perrier, van de Fransman Marcel Doret, de Zwitsers Doberer en Hans Walti. brachten allen ln verbazing. Wat voorts met het straal- zweefvllegtuig, de Franse Sylphe en door Nederlandse zweefvliegers en door de instructeur Lambermont met een Fokker S 11 werd vertoond kreeg keer op keer een stormachtig applaus van de ruim i zevenduizend toeschouwers, j Drie meteor straaljagers van de lucht- strijdkrachten besloten het programma van de eerste dag met verscheidene I kunstvluohten in formatie-verband. lll!lllllillllllllliiiiiliiiiiii!iiiiiiiiiii;ii!iiiiii;iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Gasbah: Derde Pépé le Moko Casino Wel niemand zal de film „Pépé le Moko" vergeten zijn, waarin Jean Gabin triomfen vierde. Het was een werk over vurige liefde, waarbij de spelers niet detoneerden met de om geving van de geheimzinnige Casbah. De Amerikanen, die met lede ogen het grote succes van deze Franse creatie zagen, besloten een eigen versie te ma ken. Voor de ln de nauwe straatjes en steegjes van de Casbah ronddolende en minnende juwelendief, waarop een exo tische bewoonster van Algiers haar vu rig oog liet vallen, koos menChar les Boyer, ln de laatste plaats pas ge schikt voor deze rol. De steeds een pruikje dragende met gevoileerde stem sprekende Fransman kan men zich wel voorstellen verkerende te midden van gasten van het Waldorf Astoria, maar niet als metgezel van Arabieren 1 Toch werd ook dit werk zulk een suc ces, dat Hollywood besloot een tweede Amerikaanse versie te maken, wederom onder de titel van „Casbah". Ditmaal werd Tony Martin, een fraai zingend heer. uitgekozen om de hoofdrol t% ver vullen. Hij doet het met bravour, doch weet zich evenmin als Charles Boyer een Casbahgezicht aan te meten. Ove rigens mogen zijn vurige liederen een nouveauté genoemd worden, daar noch in „Pépé le Moko". noch in „Casbah I" de held van de geschiedenis zyn liefde I door middel van een lied kenbaar maakte. Zijn Casbahiaanse tegenspeelster is Ivonne de Carlo. Zij weet zich goed van j haar taak te kwijten, hetgeen haar trouwens wel toevertrouwd is. Als de „Europese" ster schittert de beeldschone Zweedse Marta Toren, die rijkelijk ver- i sierd met kostelijke juwelen. Tony voor haar doet bezwijken (hetgeen in het ge heel niet verwonderlijk is) en zelfs zó. dat hij de veilige Casbah verlaat, aan welks poorten de politie hem wacht. (In j Parijs was hij een notoire juwelen- diefWel weet hij nog te ontsnap pen. maar op het vliegveld eindigt zijn vrije leven Ter meerdere glorie van het werk heeft met Katherine Dunham en haar exotische dansers geëngageerd om een ..specifieke" stemming te creëren. Wij zijn helaas nog nooit in de Casbah geweest, doch zullen er wel spoedig heentrekken nu wij die opwindende dansen gezien hebben! Al met al is deze „Casbah" lang niet de oude „Pépé le Moko" ondanks het feit, dat Peter Lorre veel aan de locale sfeer bijdraagt maar toch een werk, dat geen seconde verveelt. Daarvoor staan de acteurs en de regisseur John Berry borg. Voor de jeugd wordt «ln de middag uren vertoond „Zij winnen de slag" met Abbott en Costello benevens de Andrew Sisters. Ook zij, die niet tot de „Jeugd" gerekend worden, zullen met genoegen deze film zien. Op «en van de daken van de St. Jan te 's Hertogenbosch staat een klein beeldje. Het is door de Mid deleeuwse kunstenaar met grote liefde gemaakt het verraadt de naïviteit van de mens van zijn da gen. zoals het daar staat met het speels gebaar van zijn handen. Niemand kan het zien van de straat of uit de kerk. Het staat daar zo maar op een van de daken onder de hemel. De onbekende kunste naar maakte het alleen voor God. Johann Sebastian Bach, wiens 200ste sterfdag wij gisteren her dachten, wordt gekarakteriseerd als een „vakman" in dienst van God en van zijn meesters, precies als de Middeleeuwse kunstenaars. Hij componeerde op bestelling of voor het practisch gebruik van de kerkelijke eredienst. Soms ook pae- dagogische muziek voor z'n vrouw, voor z'n jongens of voor z'n leer lingen. Zijn werk is uitgegeven in zestig grote delen en de musicolo gen raken niet uitgejubeld over het universele genie van deze kun stenaar Behalve voor de opera, die met zijn vrome aard niet strookte, heeft hij schier alle vormen van muziek tot het hoogtepunt van vervolmaking gebracht. In Leiden zijn wij als leken enigermate ver trouwd geraakt met de passie muziek van de hand van Bach, waarvan de Mattheus-passion en de Johannes-passion behouden ble ven Vooral de koralen spreken ons hiervan aan en ons kerkboek heeft er enkele van opgenomen. Het koraal in de cantates en in de lijdensmuziek wil.ook zijn de uit drukking van het geloof van de gemeente, die de verkondiging onderbreekt door het deemoedig aanbiddend of lofprijzend kerklied. Onze protestantse kerkmuziek heeft op deze wijze aan Bach ont zaglijk veel te danken. Naast het koraal behoort de fuga tot het merg van Bach's scheppingen en de leek, die begiftigd is met enige zin voor de schoonheid der muziek kan on mogelijk ontkomen aan de greep van klank en muzikale constructie die tot hem komt, gedragen langs de hoge gewelven van onze kathe dralen. Toch zouden we meer van deze dingen moeten weten. Maar daarvoor is veel nodig. De huis muziek zou weer tot bloei moeten worden gebracht na de inzinking die de vlakke radiocultuur heeft veroorzaakt en verder zullen goede muziekpaedagogen ons moeten bin nenvoeren in het heiligdom van deze hoge kunst. O Het is niet doenlijk in dit korte bestek een -overzicht te geven van het leven van Johann Sebastian. Bach werd geboren in Eisenach (1635) en was een telg uit een zeer muzikale familie van stadsmuzi kanten. organisten en zangmeesters, die enige eeuwen lang prominente musici heeft opgeleverd. Op zijn 18de jaar werd Bach benoemd tot organist te Arnstadt, waar zijn broodheren echter niet erg over hem te spreken waren Zijn bege leiding van de gemeentezang was te ingewikkeld en bovendien spij belde hij nog al eens om in het naburige Lübeck van de kunst van Buxtehude te genieten. Na een korte activiteit in Mühl- hausen wordt hij op zijn 23ste jaar benoemd tot organist aan de hof kerk te Weimar, waar hij zich ont wikkelde tot een ontzagwekkend virtuoos. Zijn tijdgenoten en col lega's waren gewoon bang van hem. De zes jaren te Cöthen zijn de gelukkigste van zijn leven ge weest. De tintelende Branden- burgse concerten verraden iets van het geluk van Bach in deze tijd. Dit alles ondanks het feit dat hij toen zijn eerste vrouw verloor, waarna hij een jaar later met Anna Magdalena hertrouwde. Bach beleefde veel plezier van zijn zonen waarvan er drie met een uitnemend talent begiftigd waren. De laatste 27 jaren van zijn leven was Bach organist-cantor van de Thomaskerk in Leipzig. Hij had er vurig naar verlangd deze betrek king te krijgen, maar toen hij een maal was aangesteld, stond hij voor een reuzentaak. Hij moest muziek schrijven voor de kerkdiensten in vier kerken, het orgel bespelen en les geven tot zelfs in het Latijn. De historici gelagen dan ook allemaal van zijn driftige aard. Geen won- 1 der! Wie echter de lichte muziek hoort- van het „Klavier-büchlein", die Bach voor zijn tweede vrouw schreef, merkt dat de grote kun stenaar een liefdevol echtgenoot en huisvader was. Bach vond troost in zijn werk en in zijn gezin in alle omstandigheden. We hebben Bach een vakman ge noemd in dienst van God en van zijn meesters. Enige jaren voor zijn dood schrijft hij: „Die Kunst der Fuge" en het lijkt wel of Bach in dit laaste werk boven het men selijke begrip uitrijst en uit de we reld van de onrust binnentreedt in die van de vrede. Het is of hij dan reeds op het grensgebied van het eeuwige leeft. Nu geen aria's, geen recitatieven, geen koren en kora len. Alleen aan het slot „Vor dei nen Thron tret* ich hermit". De laat ste fuga daarvoor ls afgeknapt. Zijn zoon schrijft erbij „Der Verfasser gestorben". Het is verblijdend dat duizenden in onze tijd. ook de jon geren, de bijkans hemelse schoon heid van deze muziek op zich laten inwerken. We hebben dit ervaren bij de uitvoering van de Hohe Messe in het najaar '49. Mogen velen zich meer en meer de moeite getroosten tot het wezen van Bach's werk door te dringen. M .W. J. G. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiK „Moord in de Tour de France:: Geslaagd en niet geslaagd Hex De film ..Moord in de Tour de France" heeft dit grootste sportspectakel ter wereld tot achtergrond..Echter niet meer. Men is er niet in geslaagd ook maar iets van de sfeer en romantiek van dit wielergebeuren weer te geven. De regisseur heeft gebruik gemaakt van journaalflitsen van de Tour uiUhetjaar 1948, terwijl de hoofdrolspelers uit de film, die oorspronkelijk „Rode Tulpen" heette, voor deze gelegenheid als wiel renners vermomd zijn. Ook de journa liste. die ten slotte na de laatste étappe de geslaagde moordaanslagen op de fa vorieten voor de gele trui tot oplossing brengt, geeft al een bijzondere schamele indruk van het gepasseerde van een sportjournalist in deze wedstrijd. Nim mer zien wij haar temidden van de hon derden journalisten, die dikwijls op hun knieen voor de overspannen telefonistes moeten liggen om aansluiting met hun blad te krijgen en slechts zelden zien wij haar met een schrijfmachine bezig en dat terwijl de Franse bladen dage lijks zo'n drie tot vier pagina's copy over de tour publiceren. Met voorbij gaan van deze tekortkomingen is de film echter spannend en zeker de moei te waard om tc zien. Dit Franse pro duct kan men dus geslaagd en niet ge slaagd noemen. BINNENLAND Vandaag en morgen heeft de KLM ln verband met talrijk Engels vacantle- bezoek aan het vaste land. een groot aan tal extra diensten tussen Londen en Am sterdam Ingelegd met Convalrs, Constel lations. Skymasters en DC-3's. In totaal zullen op d'lt weekend per KLM 420 passa giers van Londen naar Schiphol vervoerd worden. Lt-generaal C. Giebel, chef lucht machtstaf. heeft gistermiddag ln de ofll- ciersmess van de L.S.K. op Schevenlngen de versierselen verbonden aan het Ridder schap in de Orde van Oranje Nassau met de zwaarden uitgereikt aan de vroegere Amerikaanse assistent luchtattaché in Nederland, captain Roland H. Brady. Een paspoort vormde de enige aan wijzing van de Identiteit van de 64-Jarlge Nederlander Marcus Beider, die deze week ln het Britse vacantlccentrum Grasmerc dood op zijn bed werd aangetroffen Dit werd meegedeeld op een gerechtelijk on derzoek naar de doodsoorzaak, die als een .natuurlijke" werd omschreven. Van 6 tot en met 9 September a.s. wordt het 20-Jarlg bestaan van dc Wle- rlngermeerpolder gevierd. Z.K.H. Prins Bernhard heeft de uit nodiging van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart om heden middag de Internationale Luchtvaart Show Ypenburg op Ypenburg bij te wo nen, aangenomen. Met Ingang van 1 Augustus kan de douane de uitvoer en wederinvoer toestaan van rijwielen met hulpmotor voorzover deze als vervoermiddel worden gebezigd. Dit geldt slechts voor die rijwielen welke na uitschakeling van de motor, als rij wielen kunnen worden gebruikt. Gistermiddag arriveerde de Zwitserse generaal Henri Gulsan met de Rijnsleep boot „Uzi" voor een nlet-officiccl bezoek ln ons land HIJ zal met de Zwitserse kolonie op 1 Aug. de Zwitserse nationale feestdag vieren. - BUITENLAND De Britse minister van Koloniën, James Griffiths heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de brand ln een rubber fabriek te Singapore door brandstichting is verooorzaakt Hij schatte het verlies op meer dan 11 millioen Straltsdollars. De commissie der V.N. voor het In ternationaal Recht heeft ln een rapport voorgesteld dat de algemene vergadering der Ver. Naties een Internationaal Ge rechtshof zal Instellen voor de berechting van oorlogsmisdaden, zoals bijv. rassen- moord. Meer dan 100 Noorse auteurs hebben de Sovjet-Russische schrijver IIja Ehren- burg meegedeeld, dat zij weigeren de com munistische vredesoproep van Stockholm tot uitbanning van de atoombom te ondertekenen, omdat „er geen woord tegen de oorlog ln voorkomt". Volgens het zevende verslag van de ECA-missle in België heeft de Belgische textlelproductle. dank z(J de opening der Nederlandse markt, het hoogste index cijfer sedert de oorlog bereikt. Alle gewoon dienstplichtige en vrij willige mannelijke en vrouwelijke leden van het Amerikaanse leger ln Eurooa zullen met ingang van Dinsdag a.s. onder wezen worden ln de atoomoorlogvoering en de radiologische verdediging. Dit werd door het Amerikaanse hoofdkwartier te Heidelberg bekend gemaakt. Het program zal tot 15 November gelden. De twee leiders der Engelse kerk. de Aartsbisschop van Canterbury en de Aartsbisschop van York. hebben een be roep gedaan op het volk om de vredes oproep van Stockholm niet te tekenen, omdat deze oproep niet de luiste feiten vermeldt en de mogelijkheid 'tot verkeerd begrip en verkeerde uitlegging biedt. Vier leden van de Noorse Himalaya- I expeditie hebben de top van de Tlrlch Mir bereikt. Deze ls op vier na de hoogste I berg ter wereld die beklommen ls. Wilde Pracht: „Donker Afrika" bestaat niet Lido De Amerikanen Armand Denis en Lewis Cotlow hebben op hun tochten door de binnenlanden van Afrika niet alleen bewoners voor die rentuinen met een lasso gevangen, doch tevens een kleurenfilm opgenomen, welke een schitterend beeld geeft van het leven in Centraal Afrika De eerste indruk die men krijgt is deze. dat „Donker Afrika" niet bestaat. De kleu renpracht is somtijds overweldigend, terwijl de verschillende negerstammen wel in het bijzonder het „donkere" loochenen! Met voorbijzien van elk gevaar wer den prachtige opnamen gemaakt, onder meer van enkele leeuwen, die een zebra verscheuren, neushoorns en nijl paarden. Vooral het gevecht tussen een krachtige neushoorn en de auto van de ontdekkingsreizigers is vol actie en spanning. De logge maar in het water uiterst gevaarlijke nijlpaarden werden gefilmd in hun schuilhoek, een onge kend helder meer, waar zij rustig op de bodem rondwandelden om nu en dan luid snuivend even de kop boven water te steken. „Wilde pracht" bezit te veel schone momenten om allen te noemen. Slechts willen wij nog wijzen op de beelden uit het leven van enkele negerstammen. Vele sprookjes worden hierdoor uit dc weg geruimd! Vooral Afrika's bewoners, die uitgedost als Kruisvaarders op hun prachtige rossinanten schijngevechten leveren, vormen een imponerend ge heel. „Wilde pracht" duurt slechts een uur. doch wat men te zien krijgt is bijkans te veel voor dit tijdsbestek, zoveel valt er te genieten. De supervisie van deze kleurenfilm had Jay Bonafield; hij heeft er zorg voor gedragen, dat de vaart geen ogen- I blik verdwijnt. 1 Op het toneel Wimaro. zich noemende i telepaath en psychometrist, die enkele 1 demonstraties geeft, waarnaar men met verbazing kijkt. Al mag men nog zo sceptisch staan tegenover verschijnselen als deze, het „gedachtenlezen" behoort zeer zeker niet tot de onmogelijkheden! Dit toont Wimaro duidelijk. De Gravin van Monte C rit to: Schaatsende Adel Luxor Weet men, dat Sohja Henle ln een film meespeelt, dan mag men er verzekerd van zijn, dat men weinig film ziet, doch veel schaatsenrijden. Het verhaaltje, dat de escapades op het spiegelende ijs aan elkaar meet lij men. heeft in de meeste gevallen slechts weinig om het lijf. De bedoeling is Son- ja's schaatskunst zo veel mogelijk uit t« buiten. Volgens dit recept werd „De Gravin van Monte Cristo" gemaakt, een vro lijk geheel, waarin niet alleen regelma tig een fraaie ijsbaan verschijnt, maar 1 tevens gezongen wordt, dat het een lie ve lust is. Frederic de Cordova, de regisseur, heeft zich niet zeer ingespannen, doen zijn werk is toch een lust voor oog en oor; Sonja's rijden is steeds fascine rend. Zij presteert het zelfs om mis schien wel in navolging van de tangos zwemmende Ester Williams een rum ba te schaatsen! Michael Kirby, Olga San Juan en Do rothy Hart zorgen er voor, dat de ster van Sonja hoog opschiet. De held op tokken: Gevaarlijke Jane Russell Trianon De Jorse en uitbundige Jane Russell werd, zoals men zich zal hu -inneren, „ontdekt" door Howard Hughes, de Amerikaanse mlllionnau. die zijn geld uitgeeft aan de filmma kerij, het bouwen van vliegtuigen en nog tal van andere zaken, om het ver meerderd weer te innen. „The Outlaw" werd haar eerste film. welke reeds direct wolken van stof deed opwaaien, en wel ln de kringen van de heren, die tot taak hebben films te keuren. Jane liep er volgens hen al te levenslustig bij, hetgeen cus niet gezien mocht worden door Neder landse ogen! Kort en goed; Howard's protegée was een ontdekking! In „De held op sokken" weet Jane wederom uiterst kundig schietwapenen te hanteren en mannen onder haar in vloed te brengen. Bob Hope. een tand arts, die vlucht voor een wild en rui? heer omdat h\j zijn gouden ln plaats van zieken kies heeft getrokken, worat door Jane, die moet naspeuren w.e wapens levert aan de Indianen, uitge kozen om als pseudo-spion op te tre den, zodat zij vrij spel heeft. Haar op zet lukt voortreffelijk. Niet alleen de op sokken lopende held meent een ge; raffineerd schutter te zijn, maar ook ae wapenhandelaars houden hem in het oog, daar zijn schietvaardigheid bijna legendarisch is. Vermeld behoeft het nauwelijks te worden, dat Bob de flui tende kogels slechts het zand Injaagt, terwijl Jane reeksen harten doorboort! Dit gekleurde avontuur geeft Bob Hope gelegenheid te over om te tonen. I dat hij een dwaze vent is, die uitstekend de lachers op zijn hand weet te krijgen- Jane Russell draagt thans niet. zoals in „The Outlaw", gescheurde blousjes, maar statige gewaden, waaronder angst aanjagend grote revolvers schuil gam1 Zelfs in het badhuis legt zij haar schietwapenen niet af! „Ds held op sokken" is zeker geen groots werk, maar toch een avontuur lijk en humoristisch geheel, waarin Beo en Jane elkaar uitstekend aanvullen. (Op verzoek v*n Bob géén happp «Ddl)

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2