Noordelijken blijven sterke druk uitoefenen „Gebruik Uw gezond verstand!" Regering zal bedreiging krachtdadig beteugelen Internationale toestand maakt binnenlandse vrede noodzakelijk WEERBERICHT Communistische wig bij Itsjonni opgeruimd 89ste Jaargang ZATERDAG 29 JULI 1950 No. 27061- XOtNlAN ■JONCA JO' lONC JOl l»OONO. jSAMSJO^OQ 'OHZJOHC' yKir>V. JOSOl £034™ VPELT-P» Gevaarlijke zwenking I PREMIER DUVIEUSART van Moskou Een reeks nieuwe gezichtspunten doemt op aan de horizon van het poli tieke firmament, waarvan de betekenis, helaas, nog niet ten volle is te overzien. De allervoornaamste daarvan is on getwijfeld. dat plotseling de Sovjet-Urne heeft besloten terug te keren in de Vei ligheidsraad, die het ongeveer zeven maanden geleden verliet, omdat men met wilde voldoen aan de eis, om de vertegenwoordiger van het nationalisti sche China te vervangen door een afge zant van het rode Peking. Tijdens deze afwezigheid van Moskou in de Veiligheidsraad deed zich het con- iiict in Korea voor en konden de resolu ties worden aangenomen, waarbij Noord Korea als agressor werd aangetekend en de maatregelen werden genomen, om deze agressie te keren en ongedaan re maken Weliswaar doodverfde Moskou deze resoluties als ongeldig, maar nie mand aanvaardde deze ongeldig-verkla- inz Er behoeft derhalve geen twijfel over te bestaan, dat, ware Moskou wel vertegenwoordigd geweest, beide resolu ties getroffen zouden zijn door een veto van het Kremlin. De afwezigheid ter Veiligheidsraad heeft Moskou dientengevolge slechts nadeel gebracht en daarom zien wij in de terugkeer in dit lichaam alleen maar een poging om verdere stappen te dwars bomen, niet een streven om te geraken tot een oplossing van de diverse vraag stukken die de wereld verscheurd hou den Jammer genoeg toont de enige macht ter wereld, die werkelijk ontspan ning kan brengen, in wezen immers nog geen enkele aanduiding, dat dit in het voornemen ligt. Nog altijd wordt achter een rookgor dijn van zogenaamde vredeswil het te genovergestelde gedemonstreerd. De mening, dat de terugkeer van Mos kou een overwinning van het Westen betekent verdedigd met het argu ment, dat Moskou de Chinese kwestie buiten beschouwing laat kunnen wij daarom niet delen, Integendeel vrezen wij het ergste van de zwenking van Mos kou vooral, waar de sovjet-vertegen woordiger Jakob Malik, als voorzitter zal optreden en dientengevolge in zekere zin de agenda zal samenstellen. Moskou zal in de eerste plaats nu ver dere beslissingen van de Veiligheidsraad kunnen torpederen door zijn veto slechts te ondervangen door de bij eenroe ping van de Assemblee, waar geen veto van kracht is en bovendien door nieuwe voorstellen grote verwarring kunnen stichten, daar de eenheid in de Veiligheidsraad niet zo hecht is als wel wenselijk zou zijn. Moskou kan daarbij handig gebruik maken van de bemiddelingspogingen van India's premier Pandit Nehroe, hoe wel door Washington terecht afgewezen als een concessie aan het Moskovitische standpunt zonder dat enige contra prestatie vast stond. Dat de aangenomen resoluties niet meer teniet kunnen worden gedaan, is slechts een weinig betekenende pleister op de wondel Hoe b.v. zulks om aan te tonen, hoe Moskou zal kunnen manoeuvreren - als Malik eens het voorstel doet nm te stemmen over de handhaving van het nationalistische China? Zullen dan zeven leden daarvoor stemmen? Dat lijkt twijfelachtig en zo zou Moskou door een negatieve stemming kracht aan zijn stelling kunnen bijzetten. Neen, de zwenking van Moskou ver mogen wij niet anders te zien dan als een verslechtering van de algemene si tuatie Een handige zet in het politieke steekspel ten voordele van het Kremlin. Geen wonder, dat het Westen dan ook in haastige spoed tracht zijn defensie op te voeren en zich aldus voor te bereiden op alle mogelijke eventualiteiten. Ware de wereld wijs en kon zij alle aan Mars weggegooide gelden gebruiken voor opbouw Of het, gezien de algemene situatie, overigens verstandig is geweest om, zoals Churchill deed. de positie van het Wes ten als zo hopeloos voor te stellen, lijkt ons zeer aanvechtbaar, ook al erkende de leider der Engelse conservatieven, dat de atoom-bom de beslissende factor zou zijn ten gunste van het Westen. Dat kan slechts stimulerend werken voor de rode leiders, die heus ln dit opzicht geen stimulerende kracht nodig hebben. Voor gerechtvaardigde waarschuwingen waren andere wegen te vinden geweest dan de ze ironiserende opsomming van krach ten, waarop bovendien van regerings wege moeilijk te antwoorden viel. Men licht officieel de tegenpartij nu eenmaal niet in over de krachten, waarover men beschikt Zeer te betreuren valt in dit stadium van het wereldgebeuren de gang van zaken in België Daar wordt om de ko ningskwestie, die een zaak der Belgen ij. langzamerhand een toestand gescha pen, die weinig minder dan een revol'i- tionnair karakter draagt En onverschillig aan welke zijde men zich schaart, men z-et iets kapot gaan, dat voor het Wes ten zeer gevaarlijke aspecten in zich bergt. Ontspanning is nog niet Ln zicht! Na afloop der Tiiting van de Kabinetsraad heeft de Belgische regering gisteren officieel laten verklaren, dat zij haar goedkeuring heeft gehecht aan een aantal maatregelen om de openbare orde te handhaven en de vrijheid van de arbeid te waarborgen. De zitting duurde meer dan zeven uur en werd 's middags twee uur onder broken. De minister van Binnenlandse Zaken, de Vleeschauwer, die verant woordelijk is voor de handhaving van de orde en de eerste minister, Duvieusart, hadden in deze pauze in het slot te Laeken een onderhoud met de Koning. WEES WAARDIG Premier Duvieusart, deed gisteravond in een radiorede een beroep op het Belgische volk om het gezond verstand te gebruiken en niet toe te laten, dat het Belgische industriepotentieel en België's veiligheid in gevaar worden gebracht. Hij kondigde de maatregelen aan, die de vrijheid van arbeid en de voor ziening in de levensbehoeften der burgers zouden verzekeren. Duvieusart verklaarde, dat de regering ieders mening eerbiedigt, doch er op staat, dat ook ieders vrijheid door ieder ander geëerbiedigd wordt. ,,De regering en de overgrote meerderheid van het land kunnen niet aan vaarden, dat sommigen zich het recht toeëigenen het werk en het verkeer stil te leggen"zo zeide hij. Iedere Belg, die deze .naam waardig is, veroordeelt het geweld, de aan slagen en de bedreigingen. De regering zal deze krachtdadig beteugelen en de gehele industriële uitrusting, die onmisbaar is om de arbeiders het bestaan te verzekeren, beschermen"aldus de premier. Duvieusart verklaarde, dat de regering er tevens voor zal waken dat de bevoorrading van de bevolking met de levensbehoeften verzekerd blijft en dat zij alle pogingen tot hamsteren en prijsopdrijving beteugelen zal. De Koning, zo zeide Duvieusart, heeft het verlangen te kennen gegeven de vertegenwoordigers der verschillende partijen te ontmoeten en is reeds met uitgebreide raadplegingen begonnen. ,,De Koning zal aldus een volledig overzicht krijgen van de toestand en hij zal in onpartijdigheid de maatregelen in overweging kunnen nemen, die een politiek van ruime toenadering künnen bevorderen. Dit kan echter slechts ver wezenlijkt worden in kalmte en waardigheid". Ten slotte wees de premier op de erpst van de internationale toestand, die een binnenlandse vrede in België noodzakelijk maakt. REGERING ONDERSCHAT BEDREIGING NIET. Deze redevoering heeft de ernst van de toestand, waarin het land is geko men, duidelijk aangetoond De actie, die ln Wallonië is begonnen en die thans ook naar belangrijke ste den ln Vlaanderen overslaat, is binnen enkele dagen uitgegroeid tot een bedrei ging, die door de regering niet wordt onderschat. Zij omvat nu reeds meer dan een half millioen mensen en is met zulke totale middelen Ingezet dat er ernstig gevaar is, dat het economische leven in België voor lange tijd schade zal oplopen. De regering heeft reeds door vorde ring van arbeid in het gebied van Luik en van Charleroi te kennen gegeven, dat Een Waalse regering? Naar U.P. meldt, wordt in Belgi sche socialistische kringen gezegd, dat de separatistische Waalse be weging in Luik plannen maakt om een voorlopige regering te vormen en uit te roepen voor het Walen land. zij voor krachtige middelen niet zal te rugdeinzen. De socialistische partyvoorzitter Max Buset, verklaarde op een vergadering van stakers te La Louvlère (in het in dustriegebied van Charleroi) dat hij niet naar Laeken wenst te gaan. indien hy niet by voorbaat zeker is daar de troonsafstand te kunnen vernemen. Niet alleen de socialistische pers, doch ook de altyd nog naar compro missen strevende liberale bladen be lichten er de regering van, dat zy in de oplossing van de kwestie steeds te laat met haar voorstellen is gekomen. Vooralsnog ziet het er dan ook naar uit, dat de tegenstanders van de Ko ning de nu ingeslagen weg zullen trachten voort te zetten tot het bittere einde. BRUSSEL BUITENGEWOON ONRUSTIG. De atmosfeer in de binnenstad van Brussel was gisteravond buitengewoon onrustig. Van alle zijden werden rel letjes gemeld en de mensenmassa's verkeerden in staat van grote opge wondenheid. Ongeveer 5000 manifestanten: socia listen, communisten, liberale en stu- WISSELENDE BEWOLKING. Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met aanvanke lijk in de Noordelijke helft van het land nog enkele plaatselijke buien. Overigens droog weer. Zwakke tot ma- "ge wind. hoofdzakelijk tussen Noord en West. Iets hogere temperaturen. 30 JULI. Zon op: 4H7 uur; onder: 20 34 uur. Maan op: 21.33 uur; onder: 6.06 uur Hoogwater te Katwijk te 3.53 en 16.33 J!:.,- Springtij. ,3'/7 te 4.36 en 17.05 uur). "ununer bestaat uit acht pajlua's. Donderdag, tegen het middernachte- li/k uur, landde op Schiphol de Con stellation Holland", met de leger commandant Indonesië, luitenant- generaal D. C. Buurman van Vreeden, en de voormalige chef-staf, generaal- majoor D. R. van Langen, aan boord. Vele hoge militaire en burgerli/ke autoriteiten waren ter begroeting cp het vliegveld aanwezig. De minister van Oorlog, mr WF. Schokking, was de eerste die luitenant- generaal Buurman van Vreeden de hand drukte. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllll Belgische regering wil onderhandelen Van gezaghebbende zjjde te Brus sel wordt vernomen, dat de ka tholieke regering van België gis teravond besloten heeft, dat de onderhandelingen tussen ».de drie traditionele partyen" (Chr. Volks Party, Socialisten en Liberalen) dienen te worden hervat om tot een compromis te komen. Voor de terugkeer van de Koning werd tussen de drie partyen byna een accoord bereikt over een tij delijke overdracht van de Konink lijke bevoegdheden aan de 19-ja- rige Prins Boudewyn. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll denten van de Vrye Universiteit ln Brussel, demonstreerden in Brusscl's stadscentrum voor de abdicatie van Koning Leopold. Het kwam tot een treffen met de po litie. waarbij aan beide zijden gewonden vielen. De „strijd" duurde ongeveer drie kwartier. Politie-versterkingen trachtten de manifestanten uiteen te jagen en sloe gen met de kolf van hun geweer. Onge veer'200 politiemannen en 300 leden van de Rijkswacht waren ter plaatse. De menigte greep de stoelen van de talrijke café's op de Broucker-plaats en gooide deze naar de politie. Toen een tweede versterking arriveer de, trokken de betogers zich terug en marcheerden, de Marseillaise zingend, langs de grote Boulevard van de stad naar het Noordstation, waar ze werden opgevangen door een nieuwe cordon van de Rijkswacht. De demonstranten maak ten daar rechtsomkeer en begaven zich opnieuw naar het centrum van de stad. Op de Grote Plaats zijn eveneens rel letjes gesignaleerd. Hier zouden onge veer 4000 betogers aanwezig zyn geweest. De politie slaagde erin na enkele char ges op de menigte te hebben uitgevoerd, de manifestatie uiteen te jagen. 16 men sen werden opgebracht naar het politie bureau. Naar Reuter meldt, is ook het zetterij- personeel van de Belgische Staatscou rant ln Brussel in staking gegaan. Het communiqué van MacArthur meldt, dat Noord-Korcanen gecon centreerde aanvallen op Amerikaanse stellingen ten Zuid-Oosten van Jong- Dong uitvoeren en langs het gehele front zware pressie blijven uitoefe nen. In het Westen van de centrale sector valt een Noord-Koreaanse over macht de Amerikaanse stellingen aan. Door ongeveer 800 man Noordelijken werd by Itsjonni „een smalle wig" tussen de 6e Zuid-Koreaanse divisie en de Amerikaanse 25ste divisie ge dreven. Het nieuwsbureau Transradio en het korps mariniers worden opge roepen. Het betreft hier ongeveer 1.000 manschappen en 50 officieren. De pro clamaties zyn uitgevaardigd in verband met het feit, dat gelijk bekend dc Britse vloot in het Verre Oosten op oorlogssterkte wordt gebarcht. NOORD-KOREAANS WAPEN: SU 76. Een Amerikaanse hoofdofficier heeft medegedeeld, dat de Noord-Koreanen op grote schaal gebruik maken van de DE MILITAIRE SITUATIE OP KOREA f RONTL'JN WEGEN SPOORWEGEN yKBERGRUGGEN m- CENTRUM VAN OE GEVECHTSHANDELlN meldt, dat de communistische wig ten slotte door de Amerikanen en Zuid-Koreanen is opgeruimd. Radio Pjong Jang deeld? mede, dat de Noord-Koreanen de stad Hamjang, ten Zuiden van Toejon, heroverd heb ben. DE AMERIKAANSE VERLIEZEN. De Amerikanen tellen tot heden 76 gedoden, 296 in de strijd gewonden en 79 op andere wijze gewonden en voorts 472 vermisten, aldus een Amerikaanse ve. lieslijst. Volgens een Amerikaanse woordvoer der is de verhouding in sterkte tussen Amerikanen en Zuid-Koreanen ener zijds en Noord-Koreanen anderzijds, een op vier. INTREKKING BRITSE VER LOVEN OP 1 AUGUSTUS. j Het Britse leger heeft gisteren in na- volging van de Marine het gropt verlof van zekere geregelde troepeaf' tijdelijk Ingetrokken en een beperkt aantal man schappen van de geregelde lege reserve opgeroepen. Deze maatregel is genomen als gevolg van het besluit landstrijd krachten naar Korea te zenden Een en ander zal van kracht worden met ingang van 1 Augustus. Koning George heeft gisteren p.ocla-> maties getekend, waarbij reserve offi cieren en -manschappen van de Marine zogenaamde SU 76. een kanon met motor, dat veel gelijkt op een tank, doch veel kwetsbaarder ls. Het voertuig is licht gepantserd en kan een tank buiten werking stellen. Het ls gemak kelijk wendbaar en kan op de weg een snelheid van 40 K M. per uur bereiken en op het open terrein een snelheid van 16 K.M. Het stuk geschut kan zich 320 K M. verplaatsen zonder dat nieuwe brandstof opgenomen wordt en het kan een voorraad munitie voor 70 schoten vervoeren. ANTWOORDEN AAN TRYGVE LIE. Costa Rica heeft de V.N. meegedeeld, dat het zee- en luchthavenfaciliteiten te; beschikking van de Veiligheidsraad wil stellen He: wil ook vrijwilligers naa; de Ver Staten zen jen. die na een militaire ople ding aldaar naar Ko ea zullen vertrekken. Colombia verklaarde onderhandelingen te willen openen met de Ver Naties over te verlenen hulp. 29 Leden van d? V.N. hebben thans op Lie's oproep geantwoord. EGYPTE'S HOLDING ONGEWIJZIGD. De Egyptische minister van Buit Zaken, heeft te Cairo verklaard, dat Egypte niet bereid zal zyn voor toela ting van het communistische China tot de Ver. Naties te stemmen, zelfs niet aLs Rusland deze kwe3tie volgende maand in de Veiligheidsraad opwerpt. Gistermorgen heeft de Minister van Economische Zaken, prof. dr J. R. M. van den Brink, de eerste steen gelegd voor nieuwe gebouwen van de N.V. Breedband. Dit nieuwe bedrijf, dat door de Marshall-hulp tot stond kon komen, wordt een uitbreiding van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden. Z.K.H. Prins Bernhard kijkt belangstel lend toe, terwijl minister van den Brink de eerste steen inmetselt. INCIDENTEN IN LUIK. Ook in Luik hebben zich gisteren heftige incidenten tussen betogers en politie voorgedaan. Op de Place St. Lambert is het tot een treffen geko men, waarbij traangasbommen en klei ne granaten werden gegooid. Er waren hier verschillende gewon den, onder wie een man, die door een ontploffing aan het been gewond Ls geraakt. Twee centra in het Waalse gebied, waar de stakingsbeweging niet sterk is, zijn Namen en Verviers. In Namen is het verkeer der treinen en trams nog regelmatig en de grote bedrijven heb ben het werk niet behoeven te onder breken. Daarentegen is de staking in het achterland van Namen, in de in dustriestreek van de Ardennen, com pleet. Ook in Verviers is de toestand nog al tijd normaal, doch de voorziening van electriclteit en gas wordt bemoeilijkten leidt tot het stopzetten van sommige tramdiensten. In Antwerpen was de staking in de havens Donderdagmiddag reeds prac- tisch algemeen. Uit Bergen wordt gemeld, dat ln de Borfnage de postdiensten en de gemeen telijke administratie zich geheel bij de totale staking hebben aangesloten. Uit het gebied van Bergen worden nog vijf nieuwe explosies op spoorlijnen ge meld Er deden zich daarbij geen per soonlijke ongelukken voor. doch de verkeersstremmingen zijn aanzienlijk. NAAR ONTSPANNING? Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenochtend, dat sommigen van oordeel zijn, dat de socialistische agitatie thans haar hoogtepunt heen bereikt en reeds in de loop van de ko mende week in kracht zal afnemen Al met al is door de energieke hou- dinz van de regering een zekere ont spanning in de toestand merkbaar. Het onafhankelijke links georiënteer de dagblad „Le Soir" heeft de ver wachting uitgesproken, dat de stakin gen geleidelijk zouden kunnen vermin deren en dat Dinsdag weer een normale toestand zou kunnen intreden Het blad voegt eraan toe, dat dit de eerste minister gelegenheid zou kunnen geven co cat tijdstip in de Kamers een ver zoenende verklaring af te leggen. HULP VAN VOORMALIGE NAZI'S? Het lijkt cr veel op, dat sommgic leden van het Duitse opperbevel van de tweede oorlog de hand hebben in de plannen en dc leiding van de Noord- Korcaanse operaties, zeggen Duitse kringen te Frankfurt. De Noord-Koreaanse taktiek, zeg- gen zij lijkt als twee druppels water op de Poolse campagne van dc Wher- macht en Rommel's Blitzkrieg in 1940 naar de Westkust van Frankrijk. Officiële kringen in Bonn zijn het er over eens. dat het heel wel moge'ijk is, dat een deel van de 60.000 of meer Duit se huurlingen" waarvan bekend is, dat zij dienen in de legers van een half do zijn naties van diverse politieke plui mage door de Russen naar Noord-Ko- rea zijn gezonden, om daar de strategi- cche plannen uit te werken en de strijd te leiden. Duitse officiële kringen zeggen dat 2.000 a 3.000 vroegere Duitse officieren en manschappen zich vrijwillig hij het Russische leger hebben gevoegd cn dat nog eens 5.000 a 8.000 „bekeerde" vroe gere Nazi's dienen bij Mao TscTocng's communistische strijdkrachten. Genoemde kringen achten het veelbe tekenend dat de generaals Friederich Paulus- en Walther von Seydlitz d'.e beiden te kennen hadden gegeven, be gin van dit laar uit Rusland te zullen terugkeren, noöit gearriveerd zijn Beid# generaals werden re Stalingrad gevangen genomen en vormden Duitse eenheden die met Rusland tegen de nazi's roch- tm. (TJ-PJ. Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst«n J. Brouwer f4,50 per kwartaal; 35 cents per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1