SCHEEFJESWOL Gunstiger mogelijkheden overgang KNIL-leden naar KL en LSK EN DE MEESTER-EDELMAN Voor teler breiwerk betere wol, das»», Dr. Leidekker Radio-programma 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 28 Juli 1950 Tweede Blad No. 27060 Zowel voor hoger als lager personeel Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Fens (K.VP.) in verband met de overgang van Europese KNIL-mill- talren naar de Koninklijke Landmacht, hebben de Minister en de Staatssecreta ris van Oorlog o.m. het volgende geant woord: De enige mogelijkheid, tot dusver aan het Europese personeel in vaste dienst van het KNIL geboden om in dienst te treden bij het Koninkrijk der Nederlan den is de overgang naar de K. L. en naar de L.SK. Voor overgang naar de K. L. en de L.SK. hebben de Minister en de Staats secretaris in de ruimst mogelijke mate gelegenheid willen bieden. Daarom is althans voor wat betreft de categorieën van officieren en onderofficieren ver klaard, dat degenen, die opteerden voor deze overgang en voldeden aan bepaalde voorwaarden, over zouden kunnen ko men. Van meet af is daarnaast duidelijk gemaakt, dat voor korporaals en solda ten van het K.N.I.L. de mogelijkheden, in verband met de aard van de forma ties van K. L en L. S. K., slechts be perkt zouden kunnen zijn. Overneming 100.000ste K.L.-militair repatrieert HUZAAR HUIZINGA WERD IN DE SIGARETTEN GEZET. Het vertrek van het Noorse troepen transportschip „Skaugum", dat Zondag middag om vijf uur de haven van Priok verliet, droeg een feestelijk karakter door de aanwezigheid aan boord van de 100.000ste per boot repatriërende K. L- militair. Hoogstwaarschijnlijk zou de thuisvarende huzaar H. Huizinga onop gemerkt gebleven zijn temidden van 1814 medepassagiers, die de „Skaugum" in 21 dagen naar Amsterdam zal brengen. Maar de administratie wees hem aan als de 100.000ste repatriant en daarmede werd huzaar Huizinga het feestvarken, dat ln de rooksalon van het schip het middelpunt werd van een intieme hul diging Generaal C. D. Toet sprak hem toe namens de legercommandant en ver raste Huizinga met Lucky Strikes genoeg voor de gehele reis. Na iedere yolgende speech nam de stapel cadeaux grotere vormen aan Tenslotte was huzaar Hui zinga verrijkt met een rookstel (van de havencommandant), een reisnecessaire (van lt.-kol. J. Eeuwfjk, commandant van het subsistenten bataljon) en slof fen sigaretten (van de Mij. .Nederland", de agentuur Wellenstein en Krause en de Noorse scheepskapitein Joergensen. BERTHA MAG BIJ MALEISE PLEEGMOEDER BLIJVEN. De 13-jarige Nederlandse Bertha de Hartogh mag bij haar Malelse pleeg moeder Aminah blijven, zo heeft het Hof van appèl te Singapore beslist. Het Hof annuleerde een vroeger gerechtelijk bevel, op grond waarvan Bertha aan haar ouders in Nederland moest worden teruggegeven. De pleegmoeder vluchtte met Bertha het oerwoud in toen de Japanners in 1942 Malakka binnenvielen. Zij heeft sindsdien het meisje als haar eigen kind opgevoed. Aminah had tegen de beslis sing van de rechtbank beroep aangete kend. „Ik wil niet langer leven als ik mijn dochtertje moet verliezen", heeft zü verklaard. Ook het meisje wilde niet terug. van K.N.LL.-personeel kan nimmer be tekenen, dat de Minister en de staatsse cretaris geroepen zouden zijn om, zonder acht te slaan op wezenlijke belangen van de opbouw van K. L. en L.S.K., allen, die zich van het KN.Ii. zouden melden, zonder uitzondering over te nemen. Het behouden van een evenwichtige perso neelsformatie in K. L. en L.SK. is voor waarde voor de levenskracht daarvan. Het verheugt hen intussen thans mede te kunnen delen, dat het moge lijk is gebleken om, op grond van de binnengekomen antwoorden op dc on der het K.N.I.L.-personeel gehouden enquête, te besluiten tot opneming in het leger en in dc luchtmacht van alle officieren en onderofficieren, die de wens tot deze overgang te kennen heb ben gegeven, met uitzondering van een kleine groep. Voor wat betreft de kor poraals en soldaten, voor wier over gang aanvankelijk slechts zeer weinig mogelijkheden werden gezien, is de si tuatie gelukkig iets gunstiger gewor den, aangezien thans reeds meer dan 1.000 hunner voor overgang in aan merking kunnen worden gebracht. Oproep 7 Dec. divisie en 2e divisie niet per radio In aansluiting op berichten betref fende de opkomst-oefening van één dag voor personeel van de 7 Decembcr- dlvisie en van tweede divisie, wordt er door de legervoorlichtlngsdienst de aandacht op gevestigd, dat de oproep hiertoe niet per radio, doch uitsluitend schriftelijk en tijdig tevoren zal ge schieden. Oproep per radio wordt uitsluitend voorzien voor het personeel van enige van de 22 compagnieën, welke op grond van het Kon. Besluit van 21 Maart jl. voor enige dagen onder de wapenen zul len worden geroepen, welk personeel op het moment van de oproep per radio reeds in het bezit van een schriftelijke mededeling over de op handen zijnde opkomst zal zijn. NEDERLANDSE FABRIEK SLUIT WEGENS DUITSE CONCURRENTIE. De enige glasfabriek voor korfflessen in ons land, die te Tiel is gevestigd, zal met ingang van de volgende week stil komen te liggen. Hierdoor worden 54 personen, waarvan velen kostwinnaars zijn, werkloos. Naax directie en personeel van de fa briek meedeelde is dit gelegen in het feit. dat men in prijs niet kan concur reren tegen het product dat in Duitsland op de markt wordt gebracht. Hieraan dient te worden toegevoegd, dat het fa- brieksproces bij onze Oostelijke buren geheel mechanisoh gaat. Indien er in de toekomst geen flessen meer worden gefabriceerd in Tiel of ge ïmporteerd zullen ook de tientallen mandenmakers werkloos worden. DODE EN ZWAARGEWONDE BIJ AANRIJDING. Op de Rijksweg Nijmegen—Druten, onder het dorp Winssen (gemeente Ewjjk) zijn gisteravond de twee gezusters Schonenberg uit Bergharen, die per fiets de weg wilden oversteken, aangereden door een auto. De 23-jarige mej. S. is kort, daarop aan haar verwondingen overleden, haar 19-jarige zuster werd zwaar gewond naar een ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. 'n héérlijke drank uit zuiver (ruit Opening zomerconferentie C.H.U. In het „Trefpunt" te Ermelo is gister avond de zomerconferentie geopend van de Christelijke Historische Unie en de Vereniging van Christelijk Historische leden van Gemeentebesturen. De secre taris van deze laatste vereniging, de heer K van Diepingen, burgemeester van Leiderdorp, opende de conferentie, die de eerste na de oorlog is. De heer H. W. Tilanus, voorzitter van de Chris telijk Historische Unie, hield een toe spraak. Hij schetste het doel van deze con ferenties: zich op ernstige wijze bezin nen op de huidige vraagstukken. Ook wordt de onderlinge band door een sa menzijn als dit versterkt. Spreker wees vervolgens op de groei van de C.H.U. en zeide, dat de kern van de samenbinding als Christelijk Historischen het Chris telijk geloof is. Mr dr I. N. Th. Diepenhorst burge meester van Epe, hield daarna een refe raat over samenwerking van gemeenten. Spreker herinnerde eerst aan de tot standkoming van de nieuwe gemeente wet in dit jaar, waarin gestreefd wordt naar een goede vorm van samenwerking tussen de gemeenten. Deze samenwer king kan slechts geschieden ter behar tiging van bepaalde belangen, waardoor onnodige annexatie voorkomen wordt. Generaal Buurman van Vreeden en Van Langen in ons land terug VERWELKOMING MET GROOT MILITAIR VERTOON. Met groot militair vertoon zyn gis teravond de luitenant-generaal D. C. j Buurman van Vreeden, oud-legercom mandant in Indonesië, en de voorma lige chef-staf van het K.N.I.L., gene- raal-majoor D. R. van Langen, op Schiphol bij hun aankomst in Neder land verwelkomd. Zij hadden de vier vaandels van het voormalige K.N.I.L. bij zich. Toen de K.L.M. constellation ..Holland" om precies kwart voor twaalf op het platform stopte, stond daar een groot gezelschap de generaal op te wachten. Wij zagen er de ministers Schokking, Van Maarseveen en Götzen, de staats secretaris van oorlog mr. W. H. Focke- ma Andreae, de staatssecretaris van marine schout by nacht H. C W Moor man, de chef van de generale staf ge neraal mr. H. J. Kruis, de chef van de luchtmachtstaf lt-generaal C. Giebel, de commandant zeemacht Nederland vice- admiraal J. J. L. Willinge, de Hoge Com missaris van Indonesië mr. Moh. Roem en talrijke andere hoge miirtairen. Het muziekcorps van het regiment stoottroepen en de tamboers van de ma riniers speelden de eerste strophe van het „Wien Neerlands bloed" toen minis ter Schokking naar voren kwam om ge neraal Buurman van Vreeden welkom te heten in het vaderland Nadat de ge neraal ook de andere autoriteiten de hand had gedrukt, Inspecteerde hij de erewacht. Van de zijde van de Leger Voorlich tingsdienst deelde men ons mede, dat de genoemde KN.Ii.-vaandels niet, zoals aanvankelijk in het voornemen lag, in het Legermuseum te Leiden zullen wor den geplaatst, doch aan bepaalde troe pen-onderdelen van de Kon. Landmacht zullen worden toegekend. In dit verband vertelde men ons dat uit de kern van het K.N.IXi. een nieuw regiment zal wor den gevormd dat een keurcorps van de Kon. Landmacht zal worden, en één der vaandels zal toegewezen krijgen. Het re giment zal de naam „Van Heutz" dra gen. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld: Indonesië: ma. „Java" (12 Aug.) Nieuw Guinea'rechtstreeks) s.s. ,Rot- ti" '12 Aug.); Ned. Antillen: sa. Bnne- kom" (3 Aug.); Suriname: ma. „Hecu ba" (2 Aug.). TWEE BROERS IN DE RIJN VERDRONKEN. Gistermiddag zijn in de Rijn nabij Wageningen bij het baden verdronken de 16 jarige scholier J. S. Woiters en de 19 jarige P. J. H Woiters. Belden zijn zoons van de gemeente-ambtenaar J. Woiters uit Wageningen. Zij konden niet zwemmen. Een tragische bijkom stigheid is, dat de oudste zoon uit dit gezin twee jaar geleden in Indonesië is gesneuveld. (Foto „L.D."/Van Vliet) koninKluke scheepjeswolfabrieken veenendaal FEUILLETON DE DOOD VAN Oorspronkelijke Nederlandse roman door Olivier van Brakel l) Vandaag is het Dinsdag. Hij verlaat het congres, verlaat Amsterdam, want Leidekker is dood. Waaraan is hij overleden? Waarom heeft Elizabeth zijn doodsoorzaak niet in het telegram vermeld? Die paar dubbeltjes meer of minder maken in dit geval toch immers ook niet uit. Elizabeth is bovendien niet bekrom pen en wat soms zwaarder weegt het is nog maar de zevende van de maand. Het is alsof er iets gebeurd is, Iets wat met de dood van Leidekker verband houdt Misschien heeft men «en pijnlijke ontdekking gedaan ten aanzien van zijn directoraat beleid. De laatste jaren liet hij overigens bijna ®'les aan zijn onderdirecteur over, die het vele werk niet afkon. Wijmans zucht. Hij is onderdirecteur geweest vanaf het. derde jaar van zijn leraar schap. 't. Was een verrassing voor iedereen, óók voor hem. Leidekker heeft hem wel meer verrast. Misschien is dit zijn plotselinge dood, de laatste ver rassing Op het Centraalstation wordt hij vlug geholpen, 't Is tien over acht. Bij de Krantenkiosk aarzelt hij even. Er liggen «mge interessante tijdschriften. Doch mj loopt door, hij zal er zijn gedach ten toch niet bij kunnen houden. Bij net raam van de tweede klas coupé «nat hij een zitplaats. Een g.-^et nt i m het zwart schuift wat op en ant woordt kortaf op zijn groet. De andere magers in de naaste omgeving knik ken. Bij avond reizen is een zwaar ll ®n niaakt de mensen zwijgzaam. lang studeerde hij in Amsterdam, vijf Jaar reisde hij op en neer van zijn ge boorteplaats naar de hoofdstad. Trap op, trap af, trein in, trein uit, tot hij klaar was, doctorandus in de scheikun de. De reis, die in Amsterdam begon, eindigde in Doorne, waar hij leraar werd en al spoedig onderdirecteur. Er zijn drie minuten verlopen. Het echtpaar begint een kort gesprek. Tot op dit ogenblik lazen ze ieder in een boek, maar bijna gelijktijdig kijken ze op. Hoe lang nog? Een minuut of vijf. Hoe vind je 't? Gaat wél. De gezette heer in het zwart leest in een tijdschrift. Wijmans moet zich zeer inspannen om mee te kunnen lezen. Vermoeid leunt hij achterover in ae kussens en sluit de ogen. Het is alsof het üoht uitgedaan wordt. Hij denkt aan het telegram met de woorden: Lei dekker overleden, kom dadelijk terug. Zaterdag heeft hij nog een speech ter gelegenheid van zijn jubileum gehouden. Hij heeft een rol in het leven van Wij mans gespeeld, van het. eerste ogenblik dat hij zijn intrede deed op de burger school. Iedere dag hebben zij elkaar ge zien iedere dag hebben zij gestreden, niet openlijk want Leidekker streed niet met open vizier. In het verborgene deed hij zijn aanvallen en Wijmans vocht en werd grijs Thans is er een einde aan gekomen, abrupt door de dood. Wijmans zucht en opent zijn ogen. Nog vier minuten. Hij denkt aan het. verleden. Met de dood van de directeur is een periode van zijn leven afgesloten, die hij nu volledig kan overzien. Het was een tijd van samenwerking, maar meer nog van tegenwerking. Het ving al aan bij het sollicltaitiebezoek. Vier minuten later begint d«e trein te rijden. De reis naar Doome is be gonnen. Zacht, sluimert Wijmans in. Den Haag! De residentie! Toen Wij mans d? plaats voor het eerst bezocht wilde hij er blijven. Sc-heveningen en de pier hadden zijn hart gestolen. Hij was indertijd tien jaar. Vanavond ontwaakt hij met een ge voel van onbehagen. Zijn keel voelt sohroelerig droog aan, 't is of zijn tong verschrompeld is. Dorst, denkt hij, water! Hij staat haastig op en snelt naar het balcon. Als hij echter het raampje heeft laten zakken, speurt hij vergeefs naar een man met koffie. Er zijn wei nig mensen op het perron. Bij de post wagen laden enige mannen pakketten ln. Een lang en mager heer loopt lang zaam naar de uitgang, een zware kof fer maakt hem het lopen bijna onmo gelijk. Als ik kon zou ik hem helpen, Het wrak van de gisteren op de rand van het vliegveld Valkenburg neerge storte Hawker Seafury. Het toestel drong met de neus in de weke bodem, zodat het ogenschijnlijk nog vrij intact leek. Toch was het toestel zodanig be schadigd, dat het afgeschreven kon worden, en derhalve bij de berging uit elkaar werd getrokken. De klap waarmee het toestel zich in de grond boorde was ook zo hevig, dat de piloot, de 24-jarige ongehuwde korporaal-vlieger L van Leeuwen uit Amsterdam, die op 20 Juni 1947 bij de M.L.D. in dienst was gekomen, met het hoofd tegen het instrumentenbord sloeg en onmiddellijk werd gedood. Algemeen Militaire Pensioenbond vergaderde ERNSTIGE ONTSTEMMING OVER SCHRIELHEID VAN REGERING. Gisteren begon in Esplanade te Utrecht de 22e algemene vergadering van de Al gemene Militaire Pensioenbond. De voorzitter, de heer W. Klooster uit Baarn, zeide dat deze vergadering zal staan in het teken van de zijns inziens ongehoord schriele wijze waarop de re gering is tegemoet gekomen aan de moeilijke levensomstandigheden van de militair gepensionneerden. De voorzitter richtte bittere woorden en harde verwijten tot de regering, die naar zijn mening de rechten van de gepensionneerden met voeten heeft getreden en de wens van de volksver tegenwoordiging heeft genegeerd. HU had meer verwacht voor bestaande rechten en was met vcrbUstering en teleurstelling geslagen door de gang van zaken. De voorzitter, die op deze vergadering herkozen werd, deelde mede dat hij met het oog op zijn leeftijd hij is nu 76 jaar dit jaar voor het laatst de lei ding van de bond op zich zal nemen. Hem werd door de vice-voorzitter het erekruis in goud voor bijzondere ver denkt wymans, maar ik kan het ge- diensten op de borst gespeld, een onder- lukkig niet en hij zou het misschien scheiding die nog niet eerder is uitge- nlet eens op prijs stellen. reikt. Voor de trein vertrekt, komt onver- I wacht nog de man met koffie en koe- I heher. TiarSniS^J!? ken. Als Wümans weer naar binnen j gaat, is zijn dorst gelest en zijn tong weer lenig. De slaap overmant hem echter weer. Als de trein onder de sta tionsoverkapping verder glijdt, ls hij weer ingesluimerd. Enige kilometers voor Doorne zal hij ontwaken. De avond is door een middag en de middag door een morgen voorafgegaan. Op de morgen van de zevende Novem ber is het druilerig weer. Een onafge broken motregen maakt de brede stoep voor het gebouw van de Hogere Bur gerschool schier onbegaanbaar. De man die naar de hoofdingang loopt, glijdt dan ook bijna uit. De balustrade is zijn redding. Even blUft hij staan en kijkt naar het gebouw. Boven de brede deur is het spaxregroen van het feest nog zichtbaar, doch het is al geheel verre gend. Uit één der ramen steekt een stuk serpentine. Het gele papier hangt slap naar beneden het waait niet. De vlag is de vorige dag al ingehaald. De rest van de feestversiering moet van daag verwijderd worden. Gisteren was er geen tijd meer voor. (Wordt vervolgd) wordt schroomvallig en slechts in derde klas coupé blijft iets smeu.en 'an een gesprek. Wij mans slaat de S®nsen. die tegenover hem zitten, gade. "et ls een burgerlijk echtpaar met veel ["sage, grote koffers en valiezen. Zij Rijgen tot zijn spijt. Hun gesprek zou nem afleiding hebben kunnen schenken. heeft met on2eduld te wachten. Hij zake de pensioenen. De regering wijst elk verband tussen de pensioenen en de latere salariswijziglngen af, aldus spr. De regering is zich wel bewust van de moeilijkheden der gepensionneerden door de voortdurende daling van de geldswaarde. Het was de regering finan cieel echter onmogelijk met meer bevre digende wetsontwerpen te komen. In de loop van de besprekingen werd een resolutie aangenomen, waarin de vergadering haar diepe teleurstelling uitspreekt over het door de regering ge voteerde bedrag als toeslag voor de in noodtoestand verkerende gepensionneer den. Illllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Ons Knippatroon Het knippatroon, dat wij Zater dag Jl. publiceerden en dat reeds Maandagmorgen was uitverkocht, is van morgenochtend 9 uur al weder om aan ons Bureau verkrijgbaar in beide maten, 44 en 48. iiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiij Kruistocht voor de vrijheid" LUIDKLOK TE BERLIJN ALS SYMBOOL. Tekeningen van een luidklok op mu ren zullen „de verzetscampagne tegen het communisme" aanduiden, die in de landen „achter het ijzeren gordijn" zal wordén gevoerd, zo heeft generaal Clay, de v.m. Amerikaanse militaire gouver neur te Berlijn, te Chicago meegedeeld. De campagne zal beginnen, wanneer een grote „vrijheidsklok" te Berlijn wordt geluid. De klok, die de inscriptie draagt „Moge deze wereld onder Gods leiding in vrijheid herboren worden", is te Croydon in Engeland gegoten. Generaal Clay zei, dat de klok te Ber lijn zal worden opgehangen ter ere van hen, die hun leven in de strijd voor de vrijheid geven. Het eerste gelui zal per radio naar alle vrije volken der wereld worden uitge zonden, aldus generaal Clay. Gelijktijdig zullen alle klokken in de Ver. Staten en ook in West-Europa luiden. De generaal kondigde een „kruistocht voor de vrijheid" aan, waarvan de klok het symbool zal zijn. GEEN ATOOMBOMMEN NAAR AMERIKAANSE HAVENS. Het Huis van Afgevaardigden te Was hington heeft zonder oppositie zijn goedkeuring gehecht aan een ontwerp van wet, dat president Truman mach tigt tot het uitoefenen van contróle op alle schepen onder buitenlandse vlag, die de Amerikaanse wateren binnen varen. De democratische afgevaardigde Cel- ler verklaarde, dat de bedoeling van de wet was te verhinderen, dat een poten tiële vijand atoombommen in Ameri kaanse havens zou brengen. zijn koffertje in het net gelegd *n zi)n natte jas opgehangen. Over tien mjnut«n vertrekt de trein. 15 ^et C^nfraal Station naar- »e«5tig als men wachten moet. De per- JJ®s en overkapping zijn grauw als Dit is de laatste plaats van af- neid. Niet de frisse helderheid van modern station, maar het beeld van Afvlogen tijd komt voor ogen: jpu roetzwart en somber. Het ls stil, «js ae krantenjongen met zijn eento- 6 geroep lijkt te zijn verzwonden in «woestijn van rails en wissels. Er Ls van Lettish' A of afleiding op Wit'» de2ie Srot-e verlatenheid. Hier 1 Wymans meer gewacht. Vijf jaar 45). Ik verzeker je, dat lang niet iedereen maar zo een Koninklijk Hof binnen kan wandelen. O neen dat gaat niet zo gemakkelijk! Bij alle deu ren staan schildwachten, portiers en kamerheren, en die hebben niets an ders te doen dan tegen iedereen te zeg gen dat de Koning geen tijd heeft. An ders zou het ook een mooie boel wor den, nietwaarneen, dat zou niet gaan, dat iedereen daar maar in- en uit liep. Maar voor Baron Joris Goedbloed van Malpertus leverde dit alles heel weinig moeilijkheden op. Hij schreed waardig en zelfverzekerd door de gan gen cn ging alle deuren door, en por tiers of opper-ceremoniemeesters, cUe hem wilden zeggen dat de Koning er niet v/as, keek hij zó vernietigend aan, dat de woorden in hun Adamsappelen bleven steken. Zo bereikten Joris en zijn schild knaap Panda al spoedig de troonzaal. Daar stond een heraut op post, en tot deze sprak Joris nadrukkelijk: „Geen praatjes, mijn beste! Doe een voudig en vlijtig uw plicht, en kondig met heldere stem aan. dat hier Baron Joris Goedbloed van Malpertus ls, met zijn schildknaap, om Zijne Majesteit te bezoeken. Roep dit kort dooh opgewekt, zoals dat bij mijn adelstand past!" Dat deed de heraut, en nu keek de Koning belangstellend toe hoe Joris en Panda daar deftig op hem aan kwamen wandelen. Maar de Koning had ook een schrij ver, die Martinus heette; en deze Mar- tinus zat naast de Koning met een dik boek op zijn knieën. In dat boek stond alles opgesohreven, wat een goed Ko ning moet weten. „Baron van Malpertus.... Malper tusmompelde deze Meester Mar tinus. „De naam komt me bekend voor, maar ik dacht.. ..hmik weet niet zekerik zal het eens ln het Boek opzoeken „Laat maar", zei de Koning goedig. 10.30; Holiday ln Spain: *11.00: „Rhytm. ..Met deze Baron Malpertus ls het wel Reverie" Orch.; 11.30 mil. ork.; 12.00: in orde. Iedereen ziet toch, dat dit nu Vlaamse liederen; 12.32: licht ork 13.15; eens een echte fijne edelman is!" ,1"°% Bel- En zo drongen .Tori^ pn Panna Hnc nn canto. 15.30. The 5 Melodlans, 16.00. koor- ShlnriPrH Hnnr Hn fenl °n" muziek; 16.30" Vlaams koor: 16.42: Vlaamse 1 gehinderd door tot voor de troon.... Icomponisten; 17.10: acc.; 17.25: walsmua.; VOOR ZATERDAG 29 JULI. Hilversum I (402 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.18: gram.muzlek; 8.00: nieuws en weerberichten; 8.18: gram.muzlek; (9.309-35waterstanden): VPRO 10.00: medische causerie; 10.05: morgenwijding; VARA 10.20: voor de arbeiders ln de con tinubedrijven; 11.30: pianorecital; 12.00: gram muziek; 12.30. mededelingen; 12.33: Hawallanmuzlek, 13.00: nieuws. 13.15: gram.muzlek; 14.00: voor de Jeugd; 14.20: trio; 14.50: gram.muzlek; 15.00: boek bespreking; 15.15: gram.muzlek; 16 00: „van de wieg tot het graf", causerie; 16.15: gram.muzlek; 16.45: sportpraatje; 17.00: gram.muzlek; 1730: voor de Jeugd; 18.00: nieuws: 18.15: mandoline-orkest: 18.35" populaire muziek: 19.00: artistieke staalkaart; VPRO 19.30: bijbellezing; 19 45: „passepartout", causerie; VARA 20 00: nieuws; 20.05: actualiteiten; 20.12: VARA-varla: 20.15: dansmuziek; 20.45: fram.muzlek; 21.45: actuele problemen; 2.00: sextet; 22 25: „de minister droom de", hoorspel; 23.00: nieuws; 23.16—24.00; gram.muzlek. Hilversum II (298 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15. ochtendgymnastiek; 7.30: gewijde muziek; 7.45: morgengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws: 8.15: gram.muzlek; 10 00: voor de kinderen; 10.15: gram muziek. 10.30: voor de zie ken; 11.50: gram muziek; 12.00: angelus; 12.03: gram.muzlek; (12.3012.33: mede delingen); 12.55: schaakoverzicht; 13.00: nieuws en katholiek nieuws: 13.20: orkest concert; 13.45: harmonie-orkest; 14.10: omroeporkest; 14.40: kroniek van letteren en kunsten; 15 15: gram.muzlek: 16.00 gemengd koor; 16.30: ..de schoonheid van het Gregoriaans"; 17.00: voor dc Jeugd: 18.00: gram.muzlek: 18 20: Journalistiek weekoverzicht: 18.30: voor de strijdkrach ten: 19 00: nieuws: 19.15: actualiteiten; 19.25: gram.muzlek; 20.05: gram.muzlek; 20.15: „lichtbaken"; 20.40: gram.muzlek; 20.43: „steek eens op. heren"; 21.00: gram.muzlek. 2145: puzzle; 21.55: popu lair concert: 22.35: commentaar uit de Benelux; 22.45; avondgebed en liturgische kalender ;23.00: nieuws; 23.15: nieuws ln Esperanto: 23 2024.00: gram.muzlek. HJn 3 distributienet 7.05: gram 7.30: kron.; 7.40: gymn.; 7.50: gram.; 8.05: lichte muziek; 9.10: verz.pr.; 10.00: orgel; 10.30: Holiday ln Spain: —«--S— Reverie" Oren.; 11.30; 17.40: verv. acc.; 17.55: econ. overz.; 18.00: Jazzmuziek; 18.30: v. d. sold.; 19.30: lichte muziek; 19.50: feuilleton; 20.00: omr. ork. m.m.v. „de Distelvinken"; 21.00: act.; 21.15: ork. de Winter; 21.50. gram.; 22.15: klas siek verz.pr.; 23.05: Jazzmuziek. Lijn 4 distributienet 7.15: gram.; 7.50: Lift up your hearts; 8.10: concert; 9.05: concert; 10.00: muziek; 10.10: gram.: 11.00: volksliederen; 11.30: concert; 12.00: gram.; 12.30: licht muziek; 13.10: Variety Bandbox; 13.50: Rugby reportage; 14.00: cricket; 14.05: mhn werkersorkest: 14.35: Macpherson; 15,00: Bonjour les Amis; 15.40: Rich. Tauber zingt; 16 00: harmo nica; 16.15: BBC Light Orch.; 16.45: sport; 17.00: Jazzmuziek; 17.30: dansmuziek: 18.00: v. d. soldaten; 18.25: Those were the days: 19 15: Journaal; 19.25: sportuitslagen; 19.30: Henry Wood, prom, conc.; 21.00: Ital. pianomuziek; 21.15: verv. prom, conc.; 22.15; ork. Stone, Samba ork. AGENDA DAGELIJKS: Den Haag (Scala) Revue „Hello Ice 1950", 8 uur nam. Woensdag en Zondag ook te 2.15 uur nam. BIOSCOPEN. Trianon „Do held op sokken" (14 J.). Zondag 2.15. 4.30, 7.15 en 9.15 uur- overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Rev „Moord ln de Tour de France" (18 Jaar). Zondag 2.15. 4 15, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 u. Lldo „Wilde Pracht" (alle 1 op het toneel de telepaath Wlmaro. Zondag 2.15, 4.15. 7 cn 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „De Gravin van Monte Crlsto" (alle 1.). Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. 'Casino „Casbah" (18 J.). Zondag 4.45 7 en 9.15 uur; overige dagen 7 en 9.15 uur; 2.30 uur vacantle-matlnee „Zn winnen de 6lag" (alle L). TENTOONSTELLINGEN. ENZ. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van dieren. 105 uur; 's Zondags 1—5 uur. (tot 13 September). De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van he denmiddag 13 uur tot Zaterdaa 29 Juli 8 uur waargenomen door: Anotheek van Drlesum .Mare 110 en de Zu'der-Aoo- tneek. Lamm^nschansweg 4. Te Oeest- Bboon boor: de Oegatgeeater Apotheek.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5