Ernstige waarschuwingen en critiek van Churchill ^est-Europese defensie laat veel te wensen Malik verzoekt bijeenkomst Veiligheidsraad Op 1 Augustus als voorzitter in functie Truman zal atoombom in Korea niet gel)ruiken Hij hoopt nog steeds op wereldvrede WEERBERICHT I 89ste Jaargang VRIJDAG 28 JULI 1950 00 No. 27060 Slechts V.S. atoom-overwicht voorkomt mogelijk derde wereldoorlog Een door Churchill, de leider van de conservatieve oppositie, gisteren in I het Britse Lagerhuis ingediend ver- roek, om een debat in het Lagerhuis I achter gesloten deuren te 'houden, werd met een minderheid van één stem verworpen. De liberalen stemden met de oppositie mee. 9 MOGELIJK NIET TE LAAT! I Toen Churchill hierop het woord nam, F reide hij. dat aangezien de vergadering. I niet besloten zou zijn, hij zich zou be- I perken tot het mededelen van feiten, I welke zeker reeds bekend zijn aan de I Sovjet-Unie en de generale staven in I Europa en Amerika. Churchill verklaarde, dat Engelands I verdediging thans zwakker is dan ooit j t» voren. Kij wekte de regering echter j op nog niet de moed te verliezen, daar het mogelijk nog niet te laat is, om de f reusachtige latente kracht van Enge- J land en het Gemenebest als nog te mo- I billseren. ANTI-TANKWAPENS GEWENST Churchill trok een vergelijking tussen ce 40.000 Russische tanks en de 6.000 Britse en vroeg of medegedeeld kon worden hoeveel Sovjet-tanks thans in I het Westen verzameld zijn. Indien de Sovjet-Unie slechts de helft van de 175 divisies gebruikt, kunnen 80 divisies zonder mobilisatie naar het Westen ge dirigeerd worden. In Korea heeft men gezien, hoe machtig een paar dozijn tanks zijn en welke kracht de Russi- ïche tanks hebben. Daarom is iedere verbetering van de anti-tankwapens zeer gewenst. Thans is er niets, dat be- I ftand is tegen de geweldige opstelling I pantservoertuigen, die men in het ge- val van een oorlog zou mogen verwach- I ten. I Volgens Paul Reynaud heeft de Wes- Itelijke Unie 12 divisies. Dit betekent 12 I tegen 80. Van deze twaalf zijn er min- I der dan twee gepantserd, tegen 25 tot |30 Sovjetrussische pantserdivisies. Churchill zeide zich niet te verwon- I deren over het heersen van een soort I paniekstemming aan de Oost-grenzen ^van West-Duitsland. Iedere Duitser, die met verantwoordelijkheidsgevoel werkt voor een verzoening met het Westen, weet, dat hij door de Sovjet- Unie opgetekend is om spoedig opge ruimd te worden. WAAROM STRAALVLIEGTUI GEN GEZONDEN? Behalve het Sovjet-leger is er nog het Poolse en het Tsjechoslowaakse, welke onder een strikte Sovjet-contröle staan, aldus Churchill. De Skodafabrieken zijn mogelijk de grootste wapenfabrieken in Europa. In dien de door hem (C'nurchili) genoem de feiten juist zijn, dan staat de West- europese defensiekracht op een lager peil dan ae Zuid-Koreaanse. Weliswaar is veel hiervan te wijten aan het feit, dat Frankrijk en de landen van de Be nelux zo zwaar onder de vorige oorlog geleden hebben. Door gebruik te maken van de Duitse kennis van raketten is het niet nodig, dat de startbanen aan de kust opgesteld worden. Op het gebied van straalaandrijving hebben de Russen grote vorderingen gemaakt en daarom was het zo lichtzin nig hen enkele jaren geleden van Brit se straalvliegtuigen te voorzien. Indien ae Sovjet-Russen de kust van Frankrijk bereiken, kunnen zij van de zelfde vliegvelden Engeland aanvallen als Duitsland tien jaar geleden had ge daan. Zij zouden echter een veel groter aantal toestellen hebben, dan Hitier ooit had bezeten. Het zenden van straal vliegtuigen naar Argentinië, de Sovjet- Unie en Egypte vormt een „niet te 'be schrijven" gebrek aan vooruitziendheid." In het Kanaal, zo schijnt het, bestaat geen effectieve verdediging tegen een mogelijke Sovjet-aanval met duikbo ten. Gelukkig, zo vervolgde Churchill, heeft Amerika een niet tc meten superiori teit in atoomwapens. Churchill was van mening, dat de Sovjet-productie van atoombommen tot nu toe zeer langzaam is geweest Om deze reden was hij van mening, dat een derde wereldoorlog niet op handen is en mogelijk geheel voorkomen kon wor den. SHINWELL: „PACIFISTISCHE HOUDING ONMOGELIJK. De minister van Defensie Shinwell antwoordde, dat hij niet bereid is enig risico te nemen. „Voor zover het het Westen betreft, weten wij precies wat wü nodig hebben." Churchill antwoordde: „Kunt u ons niet een beetje geruststellen door te zeggen, dat wij en de andere Westerse mogendheden een kwart bezitten, van wat wij nodig hebben?". Shinwell verklaarde, dat hij zich niet door Churchill van ae wijs zou laten brengen. Hij gaf toe, dat de huidige toe stand van het Westelijke verdedigings stelsel neg veel te wensen overlaat. Het is echter niet alleen een kwestie van wat wij hebben, of wat Frankrijk, België en Nederland kunnen bijdragen, het gaat er om wat de gezamenlijke mogendheden van het Noordatlantisc'ne verdrag aan de organisatie van de ver dediging kunnen doen, niet alleen in het Westen, maar ook elders." Op Churchill's verwijt, dat Engeland straaljagers aan Rusland heeft gele- verd, antwoordde Shinwell, dat dit was j gebeurd, toen Engeland nog op goede voet met de Sovjet-Unie stond. Verder antwoordde hij Churchill, dat het Brit- se leger in Duitsland inderdaad een pantserdivisie heeft van normale pant- I sersterkte. Ten slotte richtte Shinwell zich tot de pacifistische Labourleden met de opmerking, dat de huidige situatie een pacifistische houding onmogelijk maakt. „Wy hebben geen agressieve bedoelingen tegen wie ook en er zün geen oorlogsstokers onder ons," zo zeide hij- Het debat eindigde zonder stemming. w BEPERKTE DUITSE BEWAPENING? I In het Hegerhuis, waar gisteren het i debat over de defensie begon, verklaar- I de Lord Vansittart, de voormalige di- plomatieke adviseur van de Britse re gering, dat hij thans een beperkte be wapening van Duitsland nodig acht, hoe zeer hij tot dusver daartegen was geweest. Hij stelt zich voor, dat de Westelijke mogendheden Duitse eenheden met lichte wapens zullen uitrusten voor guerilla-activiteit achter het Russische front, indien de Russen tot invasie zou den zijn overgegaan. Hij achtte het ook wense.yk, dat verplaatste personen voor I dergelijke eenheden zouden worden ge- i recruteerd. Lord Addison, de Lord-grootzegelbe- waarder, verklaarde namens de rege- i ring, dat de Britse fabrieken onmidiel- lijk zouden kunnen overgaan tot de 1 productie van bepaalde types tanks. Tevens zijn voorbereidingen getroffen voor onmiddellijke uitbreiding van de j oorlogsproductie, als dit nodig mocht I blijken. Illlllllllilllllllllllllilllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllll ZONDAGAVOND REDE VAN ATTLEE De Britse premier, Attlee, zal Zondagavond een toespraak tot de Britse natie houden. De rede zal handelen over het Britse aandeel in de „verdediging tegen agressie". Hij zal een beroep op het publiek doen samen te wer ken „in de komende zware tüd". I Woensdag v/as het ongetwijfeld -de mooiste dog van de vacantie voor de kin- deren, die het kamp van „Het vierde Prinsenkind" te Montfoort bevolken. j Toen kwam n.l. H.M. Koningin Juliana kijken hoe de kinderen, die lichamelijk door de oorlog werden getroffen, zich vermaken. Met belangstelling volgde J de Koningin, die vergezeld was door mevrouw SmittAvis, het spel van de „darren" de jongens uit het kamp „de Bijenkorf"en de werkstersde meisjes). Temidden der kinderen gebruikte H.M. de maaltijd in de cantine van het kamp. Op deze foto ziet men H.M. de Koningin in gesprek met een patiëntje. Verder v.l.n.r. de kompcommandont Vogel, de secretaris F. Hofstede en dr B. v. Dijk. Sensationele en raadselachtige omzwaai: In het diplomatieke schaakspel is van Russische zijde een onverwachte en sensationele zet gedaan, welke van een ommezwaai in de tot nu toe gevolgde methode getuigt. Uit Lake Success wordt namelijk gemeld, dat Jacob Malik, de Russische gedegeleerde bij de Ver. Naties, en van 1 Augustus af bij toerbeurt voorzitter van de Veiligheidsraad, verklaard heeft, dat hij met ingang van die datum dit voorzitterschap zal overnemen. Men weet, dat Rusland meer dan zeven maanden geleden de Veiligheids raad verlaten heeft, uit protest tegen de aanwezigheid van de gedelegeerde der Chinese nationalistische regering. Malik heeft secretaris-generaal Trygve Lie telefonisch er van in kennis ge steld, dat de Veiligheidsraad op 1 Augustus onder zijn voorzitterschap bijeen zal komen. Sterke uitbreiding Amerikaanse luchtmacht ALLE DIENSTVERBANDEN WORDEN VERLENGD. De Amerikaanse luchtmacht zal haar sterkte van 48 groepen opvoeren tot 51 binnen 12 maanden en tot 69 groepen tegen Januari 1953, zo deelde de demo cratische afgevaardigde Carl Vinson mede. Er zal onmiddellijk begonnen worden met uitbreiding van het aantal officieren en manschappen van de luchtmacht tot 548,311. Onmiddellijk nadat hij daartoe door het Congres gemachtigd was. heeft pre sident Truman gisteren een decreet uit gevaardigd, waarbij alle dienstverban den bij de Amerikaanse strijdkrachten die vóór 9 Juli 1951 aflopen met een jaar worden verlengd. Het Amerikaanse Departement van Defensie heeft 100.000 dienstplichtigen voor de maanden September en Octo ber opgeroepen voor het leger. Dit is 30.000 man meer dan oorspronkelijk voor deze maanden was opgeroepen. Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 De leider von de Amerikaanse delegatie bij de Veiligheidsraad, Warren Austin (links), leest het eerste rapport voor von generaal MacArtuhr, com mandant von de strijdkrachten der Verenigde Naties in Korea. Verder zitten er aan de tafel: dr Ales Bebler (Joegoslavië), dr Tingfoe Tsiang (China) en dr John N. Tsjang (Korea). Generaal MacArthur verzekert in het rapport, dot de strijdkrachten der Verenigde Naties zich op Korea zullen hondhaven. Bijeenkomst Consultatieve Raad Westerse Unie HOEVEEL STRIJDKRACHTEN KUNNEN GELEVERD WORDEN? De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk, België. Ne derland en Luxemburg zullen op hun bijeenkomst in Den Haag op 1 Augus tus overwegen hoeveel strijdkrachten elk land kan leveren voor de West- europese verdediging. De ministers die gezamenlijk de Con sultatieve Raad van de West-europese Unie vormen, zullen de bevindingen on der ogen krijgen waartoe de ministers van Defensie der vijf landen onlangs ge komen zijn t.a.v. de beschikbare strijd krachten voor de West-europese verde diging. De Britse minister van Buit. Zaken, Ernest Bevin, zal Maandag as. uit Lon den vertrekken en via Brussel naar Den Haag reizen. Bevin hervatte gisteren na een afwezigheid van 8 weken in ver band met een operatie zijn werkzaam heden. REIMANNS PARLEMENTAIRE ONSCHENDBAARHEID OPGEHEVEN. De parlementaire onschendbaarheid van Max- Reimann, de West-Duitse communistische leider, is gisteren door de West-Duitse Bondsdag opgeheven met slechts de stemmen van de drie aanwezige communisten tegen. De open bare aanklager van Neder-Saksen had hierom verzocht, omd-at hij Reimann wil doen berechten wegens medeplich tigheid aan de ontvoering van de West-Duitse communist Kurt Müller. Mevrouw Müller heeft verklaard, dat haar man op 22 Maart in zyn huis te Hannover door leden van de commu nistische veiligheidsdienst uit zijn bed is gelicht en naar Oost-Duitsland ge bracht. Reimann was niet in de Bondsdag aanwezig. Naar alle waarschijnlijkheid bevindt hij zich thans in de Sovjet-zone. Nu diens parlementaire onschend baarheid is opgeheven, mag de open bare aanklager een vervolging tegen Reimann instellen, doch hem niet laten arresteren. Een Kominform voor het Verre Oosten Volgens berichten uit Bombay zai bin nenkort te Peking een Kominform voor het Verre Oosten worden opgericht voor het coördineren van de activiteit van alle communistische partijen in het ge bied van de Stille Oceaan en Zuid-Oost- Azië. Een dergelijke coördinatie zou van communistisch-Chinese en Sovjetrussi sche zijde vereist geacht worden tegen over de Amerikaanse politiek in Zuid- i Oost-Azië. DIPLOMATIEKE WESTELIJKE OVERWINNING? Amerikaanse regeringsfunctionna- rissen verklaarden gisteravond te ver moeden, dat Rusland in de Ver. Na ties terugkeert' om iedere verdere ac tie van deze organisatie inzake Korea te blokkeren. Moskou's besluit om de boycott van de Vera Naties op te heffen zo ver klaarden zij, moet beschouwd worden als een diplomatieke overwinning van het Westen, daar Rusland is terug gekomen zonder het doel van zyn boy cott: toelating van het communis tische China te bereiken De functionnarisscn achtten de on verwachte aankondiging een bewijs, dat het Kremlin zich bezorgd maakt over het standpunt, dat de openbare mening tegenover de communistische agressie in Korea had ingenomen". Zij verklaarden, dat- Rusland mogelijk zou trachten Nehroe's voorste) om het communistisch China onmiddellijk tot de Ver. Naties toe te laten, me: dien verstande, dat besprekingen zouden wor den begonnen over de beëindiging van de oorlog in Korea, nieuw leven in te blazen. ZAL MALIK VETORECHT HANTEREN? Het is ook mogelijk, dat Rusland zal eisen, dat de Noord-Koreanen worden Karl Arnold als premier herkozen SAMENSTELLING ENER NIEUWE REGERING. Het nieuwe parlement van de West- Duitse staat Noord Rijnland-Wcstfalen heeft gisteren de linkse christen democratische premier Karl Arnold met 202 tegen 120 stemmen herkozen. Men ziet in deze verkiezing een mis lukking van de pogingen van de West- Duitse kanselier Adenauer om het be stuur over West-Duitslands industriële centrum, de Roer. meer in de geest van zijn eigen rechtse christen-democra tische politiek te doen voeren Arnold is voorstander van nauwe samenwer king met de vakbonden en wil de coali tie van christen-democraten en sociaal democraten voortzetten. Adenauer en vele anderen in de partij beschouwen dit echter als een „onnatuurlijk" bond genootschap. Karl Arnold zal thans een nieuwe re gering samenstellen. gehoord over de kwestie wie de agres sor in de Koreaanse oorlog is, zo meen den functionnarissen. „Als alle Russische propaganda- manoeuvres zouden falen, zou Rus land gebruik kunnen maken van zyn veto-recht om iedere verdere actie der Ver. Naties inzake Korea te blokke ren", zo verklaarde men. De actie, die de Ver. Naties reeds hebben ondernomen, kan Moskou ech ter niet ongedaan maken, zo geloven deze functionnarissen. In diplomatieke kringen te Lake Suc cess hoorde men ook de mening ver kondigen. dat de Sovjet-Unie de kwes tie van de toelating van het communis tische China tot de Ver Naties op sub tielere wijze zou stellen, dan zy tot dus ver heeft gedaan. Malik zou de kwestie öm kunnen draaien en vragen, wélke landen bereid zijn te stemmen voor het handhaven FRANS MARINEPERSONEEL WORDT WEL GEDEMOBILISEERD. Verzegelde orders voor vissersschepen. Een woordvoerder van de Franse Ma rine heeft verklaard, dat Frankrijk niet voornemens is de demobilisatie van marinepersoneel af te gelasten, zoals in Engeland is geschied. Er zullen geen reserves worden opgeroepen, zei hij. Volgens een woordvoerder van het Franse ministerie voor de Koopvaardij zullen binnenkort aan grote Franse visserschepen verzegelde orders uitge reikt worden, waarin richtlijnen zijn vervat voor het geval er „diplomatieke spanningen optreden of vijandelijkheden uitbreken". van het nationalistische China alslid van de Ver. Naties. Sommige waarne mers geloven, dat de nationalistische delegatie geen zeven stemmen zal kun nen vinden voor de handhaving van haar zetel. De eerste reactie in Zweedse diplo matieke kringen was: „Dit jaar geen oorlog". President Truman heeft verklaard, dat hij niet het gebruik van de atoom bom in Korea overweegt. Hij gaf een hoopvol, doch negatief beeld van de toestand, zeide nog steeds ernstige hoop op een wereldvrede te koesteren en verder te hopen, dat een algehele mobilisatie der Ver. Staten niet nodig zal zijn. Zolang er geen algehele mobilisatie plaats vindt, zal geen prys- of looncontröle of rantsoenering inge voerd worden. Een correspondent vroeg Truman naar aanleiding van een verklaring, welke de laatste vóór het uitbreken van de vij andelijkheden in Korea aflegde en vol gens welke Truman met betrekking tot de wereldvrede optimistischer was dan ooit sinds 1946 of hij nog steeds hoop vol was met het oog op de wereldvrede. De president toonde zich door deze vraag enigszins in verlegenheid gebracht en zeide, dat men nog enige ontwikk»- I iingen af moet wachten en meer inlich- tingen dient in te winnen, alvorens een verklaring af te leggen. Een andere correspondent verwees naar een andere verklaring van Truman. Hierin had hij gezegd, dat hij niet zou aarzelen de atoombom te gebruiken voor het geval zulks door een geval van agressie nodig mocht zijn. Hierop ant woordde Truman beslist, dat hij het ge bruik van de atoombom niet overweegt. Truman verklaarde, dat hij het Con gres nog deze zitting zal verzoeken om machtiging tot het zenden van meer wapens naar de Noordatlantische mo gendheden in Europa, eden van zijn kabinet werken thans met zijn assistent voor Buit. Zaken, Harriman. aan het nieuwe program Truman ging niet in op vragen, of de kwestie van bewapening van Duitsland Japan ln overweging ia. LEIDSCH DAGBLAD Amerikaanse Vakbeweging tegen communisme front contra agressie en infiltratie. -Vertegenwoordigers van de A.F.C. ■(American Federation of Labor) en de CIO. (Congres of Industrial Organi- wtions), de tw.ee grootste vakvereni- ISmgen in Amerika hebben na een ge- I meenschappelijke vergadering in een ■communiqué o.a. gezegd: „Wij zijn ons oewust van de ernstige bedreiging van ■vni Wece^vrede en van ons land als ge- l\v:^ uan de communistische agressie Ion? ,oven Plechtig om gezamenlijk 1 rae volledige steun te geven aan onze gering in deze moeilijke dagen. De Amerikaanse Vakbeweging vormt front tegen de communistische "fressic en infiltratie". KANS OP ONWEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Ve®l bewolking met op vele ,nw«n £nkele buien, hier en daar met fcW-r'. Zv/akke tot matige wind uit Bran- j richtingen, later wellicht naar zuid-west of West. On- i(j3a_er dezelfde temperatuur als van- dS- 'Opgemaakt te 10 uur). 29 Juli. op: 4.56 uur; onder: 20.36 uur. n op: 21.17 uur; onder' 4.37 uur it - (V. M.) "oogwater te Katwijk te 3.04 en 15.37 oummer bestaat uit zes pagina's.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1