100 milliorn pond extra voor Britse Defensie Shinwell: Engeland wil vrede bewaren Sovjet - voorbereidingen achter vredes-rook gordijn Uniek Militair Westelijk bondgenootschap weerbericht Belgische Kamer neemt motie van vertrouwen aan Truman vraagt economische noodvolmachten 89ste Jaargang DONDERDAG 27 JULI 1950 No. 27059 LEIDSCH DAGBLAD I Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 14.50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 De Britse minister van Defensie. Shinwcll, heeft in het Britse Lagerhuis I bevestigd, dat Engeland landtroepen voor de strijd in Korea zal zenden. En geland heeft de Ver. Naties ervan verwittigd, dat het een „effectieve ver- I, sterking aan grondtroepen" zal zenden, o.m. infanterie, artillerie en genie. Ook zal de administratieve staf gezonden worden, welke een dergelijke eenheid van node heeft. Deze strijdkrachten, zo zeide de minister, kunnen niet onmiddellijk ge zonden worden, maar men zal onverwijld met de voorbereidingen begin- nen, opdat dit zo spoedig mogelijk geschieden kan. De maatregelen, welke thans genomen worden om het Britse oorlogs potentieel op te voeren kosten een extra som van 100 rnillioen pond ster- ling:- SOVJETS BESCHIKKEN OVER 175 DIVISIES Shinwell verklaarde, dat Engeland „heel wat afweet" van de voorbereidin- f gen, die de Sovjet-Unie maakt „achter haar rookgordijn van vredespropa- ganda". Hij zeide echter niet van plan te zijn alles wat hij van deze voor- I bereidingen wist, wereldkundig te maken. Zeker is, dat de Russische defensie-uitgaven niet minder dan 13% van het nationale inkomen bedra- gen. De Sovjet-Unie, aldus Shinwell,, onderhoudt een leger van ongeveer 175 I divisies, waarvan een derde gemechaniseerd is. De Sovjet-Unie beschikt 1 over ongeveer 25.000 tanks. Een behoorlijk aantal hiervan bevindt zich in onmiddellijke paraatheid in de Sovjetrussische zone van Duitsland. Shin well deelde verder mede, dat de Sovjet-Unie 2.800.000 man onder de wape nen heeft. Dit aantal zou door mobilisatie kunnen worden verdubbeld. Achter deze strijdmacht staan ongeveer 19.000 vliegtuigen, w.o. straalvlieg tuigen van het nieuwste model, zowel bommenwerpers a<ls jagers. Daaren boven beschikt de Sovjet-Unie over aanzienlijke marinestrijdkrachten waar toe sterke duikbootvloten behoren. Vele hiervan zijn van een nieuw type. 55 GEEN TWIJFEL AAN EL EINDELIJK RESULTAAT. UIT- Met het voorbeeld van Korea voor ogen, aldus Shinwell, dient men aan dacht te schenken aan het Verre en het Midden-Oosten en vooral aan de verdediging van Europa en Engeland. De minister wees er op, dat de lan den van het Westen een militair bondgenootschap hebben ontwikkeld zoals in vredestijd nog nooit is voor gekomen. Ingeval van een krachtme-' ting tussen de Sovjet-Unie en haar bondgenoten enerzijds en de strijd krachten der democratieën anderzijds zou geen twijfel kunnen bestaan aan het uiteindelijk resultaat. De bronnen van manschappen en materiaal van de landen van het Atlantisch Pact en het Britse Gemenebest overtreffen die van elke andere tegengestelde combinatie, aldus Shinwell, Verder hebberjzij de atoomwapens tot bun beschikkins^Shinwell legde er ech- £r de nadruk op, dat Engeland noch ïiin bonigenoten een wereldoorlog wen- tën, waarvan de gehele mensheid de dupe zou worden. Het ligt .in de macht van één mogendheid om de spanning en ce vrees, die het Atlantisch Pact in het leven hebben geroepen te verminderen. I Shinwell verklaarde In verband met I si?gesties t,a.v. meer daadwerkelijke j rormen van Duitse deelneming aan de Westerse verdediging, dat de Britse re- I ;ering herhaaldelijk, tezamen met haar wndgenoten, zich tegen een herbewa pening van Duitsland heeft uitgespro- •en- fed ere verandering in deze politiek ïnaet het gevolg zijn van een gemeen- knappelijke beslissing, aldus Shinwell. UITEINDELIJKE BESLISSING VALT IN HET WESTEN. Volgens Shinwell zal een uiteindelij ke beslissing bij een oorlog in het nesten vallen. Daarom is cle verster king van de West-Europese l'nie een van zjjn belangrijkste doelen. Het opbouwen van de nodige divisies vormt een geweldig probleem. Het «ensenmatcriaal is aanwezig, doch ®r zijn obstakels van de ernstigste soort op financieel en politiek ter rein. Naar aanleiding van de besprekingen te Fontainebleau zeide Shinwell niet te willen verbergen, dat de terbeschikking staande strijdkrachten evenals dae, wel ke in de nabije toekomst gevormd kun nen worden, verre onder de behoefte liggen. De verslechtering van de inter nationale toestand geeft hieraan een bijzondere betekenis. De landen van de West-Europese Unie echter zijn over het algemeen bereid cle toestand onder ogen te zien en Engeland treft de ver eiste maatregelen. De defensiebegroting van dit jaar van 780 rnillioen pond sterling 15 pond sterling per hoofd vormt een zware last. Engeland kan echter niet voortgaan een leidende rol te spelen of zijn vitale belangen te ver dedigen zonder voldoende kracht. De .moeilijkheden bij de opbouw van her beroepsleger zullen niet opigelóst zijn door de -diensttijd van 18 maanden te verlengen. Indien nodig zal de regering echter de volmachten verzoeken, nodig voor het opbouwen der strijdkrachten. De Nationale Reserve van 400.000 man kan gemakkelijk opgeroepen worden en uit de vorige oorlog heeft men nog een. reserve aan geoefende manschappen van meer dan vier rnillioen. De voor raden van bruikbaar oorlogsmateriaal zijn in vele opzichten „niet in even wicht". De voorraad kleine wapens, artillerie, mortierenen veldkanonnen is voldoende Er zijn 6.000 tanks in reserve. Deze be horen hoofdzakelijk tot typen uit de vorige oorlog, doch een uitstekend nieuw type, de Centurian-tank, wordt thans geproduceerd en is reeds In aan zienlijk aantal in dienst. De toestand van de anti-tankwapens en luchtdoel geschut zal verbeterd worden. Indien nodig, zo vervolgde de minis ter, zal de strijdkracht (voor Korea) aangevuld worden met recruten. Het zal namelijk niet wenselijk zijn de troe pen uit Malakka of Hongkong te zen den. Er bestaat goede hoop, dat de troe pen op Malakka de operaties met suc ces zullen uitvoeren, SLECHTS EEN BEGIN. De extra som van 100 rnillioen pond Minister Shinwell. zal hoofdzakelijk gebruikt worden voor de aanleg van een reserve aan gevechtsvliegtuigen. Er zullen nog veel grotere sommen nodig zijn om de Britse strijdkrachten in staat van paraatheid te brengen. Behalve dit zullen mogelijk het volgende jaar sommen verzocht worden „om Enge land in staat te stellen zijn volledige rol in het Atlantische Pact te spelen". De minister zeide nog, dat er hard en met goed gevolg gewerkt is aan de ontwikkeling van geieide projectielen. De luchtmacht heeft niet de sterkte, die de regering wenste, „doch wij zijn verheugd over de aanwezigheid van Amerikaanse bommenwerpers en jagers. Ten slotte zeide Shinwell, dat het Engclands wens is do vrede te bewa ren en in goede nabuurschap met zijn buren te leven. „Wij zijn echter vast besloten iedere poging van welk land dan ook om zijn wil en zijn le venswijze aan ons of aan onze gealli eerden op te dringen te weerstaan". Winston Churchill, de leider van de oppositie, gaf uiting aan zijn teleur stelling, dat de regering niet tot ver lenging van de dienstplicht is overge gaan. Ook zeide hij liever een besloten zitting van het Lagerhuis te hebben gehad. Op de verklaring van minister Morrison, dat een besloten zitting in vredestijd zonder precedent Is, ^ver klaarde Churchill, dat Engeland for meel als mandataris van de Verenigde Naties in oorlog is met Noord-Korea HOOPVOLLERE VOORWAARDEN BESTAAN NIET MEER. Minister-president Attlee, die ant woordde op verschillende kwesties, die in het debat waren opgeworpen, ver klaarde. dat meer dan de helft van de extra 100 rnillioen pond sterling voor dev Luchtmacht zal worden gebruikt. Het leger zal-een groter deel krijgen dan de vloot Attlee zeide te geloven, dat de Wes telijke Unie thans beter marcheert. Hij waarschuwde niet- te veel aandacht te schenken aan „alarmerende verhalen over Russische vooruitgang in bewa- RUSTIG WEER. verwacht tot morgenavond: Büfp en tamelijk koele nacht met „n aaa-r mistbanken. Morgen over- s aroog en over het algemeen zonnig we*ni§ wind en iets hogere rrw en dan vandaag. l°P?emaakt te 10 uur). 28 JULI. on op; 4.54 uur; on(jer: 20.37 uur. (29/7 op: 2055 uuronder: 3.09 uur h7 v-m.). ^oogwater te Katwijk te 2.08 en 14.43 "ll trimmer bestaat uit zes pagina's. Van 1 tot 10 Augustus a.s. wordt te Ommen ter gelegenheid van het veertig jarig jubileum der padvindersbeweging een groot nationaal kamp gehouden, waar behalve 7000 leden van ,,De Nederlandse Padvinders" en de Katholieke Verkenners", ook padvinders uit Frankrijk, Engeland, Schotland, Denemarken en Duitsland aanwezig zullen zijn. Reeds enige weken zijn ruim 200 voortrekkers hard bezig om het kamp op 1 Augustus piekfijn in orde te hebben. b'nks op deze foto zijn ze bezig met de bouw van de kampingang. In het mid den werkt een padvinder met krachtsinspanning aan de grote totempaal, die midden in het kamp zal worden opgesteld. Rechts een voortrekker, die één der borden schildert, met een tekst waarvan de betekenis voor buitenstaan ders enigszins duister is, maar die door de padvinders heel goed wordt be grepen, en gewaardeerd. pening". Britse geleerden hebben hem als hun mening te kennen gegeven, dat- de Russen nog onmogelijk een water stofbom hebben kunnen maken. Betreffende de vraag, waarom Enge land niet geheel kan zijn uitgerust voor geval van nood, zeide de pre mier, dat Engeland voorzichtig zijn evenwicht tussen zijn defensie en zijn economisch herstel moest handha ven. Engeland zal nog voor zeer moeilijke economische problemen komen te staan. „Ik moet het land in alle ernst waarschuwen, dat de hoop vollere condities van enkele maanden geleden thans niet meer bestaan", zo zeide de premier. Attlee besloot met een beroep te doen op de soldaten om te overwegen, of het niet hun plicht is in deze moei lijke dagen hun land langer -te die nen dan de 18 maanden, die de wet voorschrijft. Churchill vroeg ten slotte om het debat vandaag in beslotèn zitting voort te zetten, doch Attlee zeide dit niet in het belang van het land te achten. Churchill zal vandaag de regering antwoorden. Britse verloven gedeeltelijk ingetrokken VOOR OFFICIEREN EN MANSCHAPPEN OVERZEE. Dc Britse admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat beroepsofficieren en -manschappen van de Britse Marine ook na het aflopen van de diensttijd in dienst zullen worden gehouden om op deze wijze de bemanningen van de vloot in het Verre Oosten te vergroten. Een beperkt aantal officieren en man schappen, die dringend nodig zijn zul len uit de reserve opgeroepen worden. De verloven van sommige officieren en manschappen overzee zijn inge trokken. BRITSE VLOOT OP OORLOGSSTERKTE. De Britse vloot in het Verre Oosten bevindt zich thans op oorlogssterkte. „The first Sea Lord, Admiral of the Fleet", Lord Fraser, verklaarde, dat Engeland thans een licht vliegkamp schip, drie kruisers, 16 fregatten en terpedobootjagers in het Verre Oosten heeft. Er bevonden zich voorts zeven torpedoboot jagers en fregatten van het Gemenebest. Lord Fraser schat het aantal manschappen wier diensttijd normaliter afgelopen- zou zijn op 1.090. Deze worden thans in dienst gehouden. Een vliegtuig van de Amerikaanse marine wordt aan boord van het vlieg kampschip .Valley Forge" voor de laatste maal geïnspecteerd, voor het zijn raketten en bommen, die onder de vleugefszijn aangebracht, zal gaan afwerpen boven Noord-Koreaanse ob jecten. VORDERINGEN IN HET PLAN- SCHUMAN. Jéan Monnet, de leider van de Franse delegatie naar de conferentie over het plan-Schuman, heeft verklaard, dat er sedert het begin van de besprekingen door de zes landen over het voorstel tot fusie der kolen- en staalindustrieën, grote vorderingen gemaakt zijn. Er be staat volledige overeenstemming, dat de „pool" onder leiding moet staan van een bovennationaal gezagsorgaan. De Neder landse delegatie bijvoorbeeld, zo werd vernomen, die op dit punt zekere reser ves maakte, steunt het thans volledig en ls een van de meest actieve delega ties bij het doen van concrete voorstel len met betrekking tot de toepassing ervan. Oppositie verliet de zitting Liberalen, socialisten en communisten zijn gistermiddag weer demonstratief uit de zitting der Belgische Kamer van Afgevaardigden gemarcheerd struction H.MB." is de staking gedeel tc-lijk. Het werk is eveneens gestaakt in j cle gieterijen en kachelfahrieken te Ta- mines. In de werkplaatsen van de spoorwege'n te Tamin^s wordt normaal gewerkt. Het treinverkeer tussen Charleroi en vooraleer deze overging tot stemming Namen ondervindt ernstige vertraging. over e^n door de katholieke fractie ingediende motie van vertrouwen voor de regering. Zfj lieten vier waarnemers achter. Dc motie van vertrouwen werd door Truman tekent wet „militaire hulp" WAARSCHUWING TEGEN AGRESSORS. President Truman heeft gisteren de wet op het verlenen van militaire hulp ten bedrage van 1.222.500.090 dollar ondertekend. Hjj deed dit ver gezeld gaan van een waarschuwing tegen „hen die geneigd zijn tot agres sie'' en zeide „dc vrijheidslievende landen zullen elkaar helpen bü de handhaving van hun vrjjheid." De door Truman ondertekende wet voorziet in hulp aan 9 landen vam het Ncordatlantisch' pact. t.w. Portugal (voor het eerst), Engeland, Frankrijk, België, Luxemburg, Nederland, Noorwe gen. Denemarken en Italië en in hulp aan Griekenland. Turkije, Iran, Korea, ae Philippynen en het algemene gebied China. Truman is ock gemachtigd hulp te verlenen aan andere landen, wier veiligheid voor de V.S. belangrijk wordt geacht. Verder kan de Amerikaanse presi dent maximaal 107o van de aan enig land of gebied toegewezen gelden voor gebieden bestemmen waar gevaar dreigt. Van het in de wet genoemde be drag kan ook een som% van maximaal 100 rnillioen dollar als credlet verleend worden aan bevriende landen, die in staat zyn wapens te kopen en deze wil len betalen. Leidende communisten naar Oost-Europa Leidende communisten, die het Con- res van de Socialistische Eenheidspar tij in Berlijn hebben bijgewoond, zijn in drie vliegtuigen van de Tsjechoslo- waakse Luchtvaartmaatschappij met niet nader rhedegedeelde bestemming naar Oost Europa vertrokken. De Oost- duitse ambassadeurs in de Sovjet-Unie, Polen en Tsjecho-SlowakUe reizen met ♦ïen mede. Een woordvoerder van de Oost-duitse regering antwoordde op een Velschillende treinen zijn zelfs uitge vallen. Uit Charleroi werdt nog gemeld, dat gas en electriciteit evenwel nog gele- verd WCrdt uit reservevoorraden. De gestelde vraag: „Het is gebruikelijk dat hefc rompparlcment aangenomen met 1S bijna volledig bij de aemeen- de leiders van de Kominformstaten van 105 (CVP) tegen 2 stemmen (socia- Lediensten De post wordt besteld met tijd tot tijd bijeen komen." listen) cn 2 onthoudingen (liberalen). vertra?ing Bij de telegraaf- en tele- Onze Brusselse correspondent telefo- foondiensten werkt een gedeelte van het neerdë ons hedenochtend: i personeel. De aanhouciing van twee socialistische J Vanmorgen is de heer Maudoux, se vakbond: fcretarissen, juist cp het ogen blik dat zij springstoffen op de spoor rails tussen Brussel en Antwerpen wil den bevestigen, heeft het vermoeden bevestigd dat de sa-botagedaden een socia.is'rich agitatieplan -vormen. Men verwacht dat socialistische burgemees ters, die sabotagedaden oogluikend toe laten, ?,uhen worden geroyeerd. Vandaag zullen de socialisten pogen, in heelWallonië een algemene sta king uit te lokken. De voorzitter van de Luikse socialistische Vakbond zei de, dat van heden af het woord „re volutie voor ons een practische bete kenis krijgt." Wij zullen de mijnen onder water laten lopen, de hoog ovens worden gedoofd en de cokes- fabrieken worden verlaten. Op het politieke plan deed zich gis teren een nieuw feit voor. De Koning ontving de voorzitter van de liberale partij, de Brusselaar Rose Motz- Deze keerde na de audiëntie onmiddellijk naar het Parlement terug en had daar een lang gesprek met de socialistische en katholieke partijvoorzitters. In de wandelgangen van de Kamer was men gisteravond van oordeel, dat het voor barig is te gewagen van nieuwe drie- partij en-besp-rekingen Dé informele be sprekingen van de Koning zijn inder daad pas begonnen. STAKINGEN BREIDEN ZICH UIT In Luik en omgeving is de aangeken- d;gde algemene staking in de kolenmij nen begennen. Ook in het merendeel der grete industrieën is het personeel in staking gegaan. Het tramverkeer tus sen Luik en Seraing is stopgezet. Het nieuwe crises ontstaan", aldus Truman, personeel der openbare diensten is in Die mogelijkheid betekent, dat de in- Luik in functie gebleven, doch te Se- dustriéle productie verhoogd moet wor- raing heeft het zich bij de stakers aan- den, mogelijk naar rato van 10 milliard gesloten. De grote magazijnen te Luik dollar jaarlijks vóór Januari a.s., en dat hebben hun deuren gesloten. de basis-lndur-trle zelf moet worden uit- Ook in de kolenmijnen in de streek gebreid met behulp van federale lenin- van Seraing, in de „Ateliers Jaspar" en gen en waarborgen. heerst tnans een al^em» e sta ng. schap om noodvolmachten builen die, Marshallhulp: Van economie naar defensie? De Amerikaanse Minister van Bui- cretaris van' de afd." Transportwezen tenl. Zaken, Dean Acheson, heeft mede van het A.B.V.V. gearresteerd toen hij gedeeld, dat de Ver. Staten de omscha- deel uitmaakte van een staklngspost, keling overwegen van de besteding der die in de buurt van de zetel van de middelen der tegenwaarde-rekening voor spoorwegen te Charleroi, was opge- i de Marshallhulp in Europa van econo- steld. I mische naar defensie-doeleinden. Voorbereiding voor eventuele drastische stappen PRIJZEN ONDER CONTROLE. President Truman heeft In zijn half jaarlijkse economische boodschap aan het Congres bij de Amerikanen aan gedrongen op „enige opoffering" op burgerlijk gebied en zich bereid ver klaard op te roepen tot algehele eco nomische mobilisatie wanneer „de verdediging van de vrijheid" dit zou eisen. Prijsstop, rantsoenering en ernstige tekorten zouden vermeden kunnen worden, aldus de boodschap, wanneer het Congres de president snel be perkte controlebevoegdheid zou toe staan en een belastingverhoging van vijf milliard dollar, ..Wij moeten bedenken, dat de actie in Korea veel zal kosten en niet krap gehouden mag worden en ons voorbe- reidep op de mogelijkheid, dat elders STAKERS LIGGEN OP DE RAILS In Charleroi en omgeving is de sta king thans algemeen in alle indus- trieen: staal- en metaalnijverheid, j glas-, gas- cn electriciteitsbedrijvcn, fabrieken en alle mijnen. Overal zijn j stakingspostcn opgesteld. Het gehele i tramverkeer ligt stil. i lïet treinverkeer is ernstig gestremd. De eerste trein uit Brussel is pas pu .9 uur in Charleroi aangekomen in welke een week geleden werden ge vraagd. ter controlering van crcdict- verlcning, toewijzing van schaarse materialenwaaronder staal), beper king van de productie voor civiele doeleinden, vordering van goederen, tegen speculatie cn voor hulp bij de financiering van industrie-uitbreiding voor oorlogsdoeleinden. Truman deed een beroep op de in dustrie om zich te matigen bij het vast stellen van de prijs harer producten en bij het doen van inventarisaankopen. De arbeiders riep hjj op geen eisen te stellen, die tot een inflatiespiraal zouden leiden. Hij deed een dringend beroep op beide partijen om de sociale vrede te bewaren. „Stilleggen van het werk in belangrijke» industrieën is iets, dat wij ons onder de huidige omstandighe den beslist niet kunnen veroorloven", zo zeide Truman. Hij raadde het publiek aan niet te hamsteren. Indien ieder niet meer koopt dan hjj nodig heeft, zullen er geen tekorten aan goederen ontstaan. Uitbreiding der Amerikaanse vloot MET 48 NIEUWE OORLOGS SCHEPEN De Amerikaanse Marine zal haar vloot met in het geheel 48 oorlogs schepen uitbreiden. De vloot zal ver groot worden met drie grote en zes lichte viicgkampschepen, twee krui sers, 32 torpedobootjagers en vüf on derzeeboten. Dit werd medegedeeld door Vindon, voorzitter van de Commissie voor de ge wapende diensten, na een vergadering met gesloten deuren. Hij zeide, dat de vloot en de mariniers ook op andere punten versterkt zouden worden. Transportarbeiders tegen het communisme plaats van om 6 uur. daar de stakers .De Internationale Transportarbei- De geyraa|dc volmachten zouden niet ders-conltrentie te Stuttgart heeft een i alleen aan de huidige vereisten tegc- i rasolurie aangenomen, welke zich uit- moet komen. doch ook een voorberei- spreekt voor steun aan het 50 rnillioen op de rails zita gaan liggen lPiins betekenen ™or ..drastischer" stap- leden telier.de anti-communistische op e raus zyn gaan liggen. wanneer de militaire toestand Ve~bond van VrHe Vakverenigingen bi] Ook in het gebied van de Beneden- slechter zou worden". Er zijn reeds ee- rijn poginzen om d» leglme» welke Satnbre is de staking ln de meeste mij- detailleerde plannen voor dergelijke vijandig zijn jegens vrijheid en sociale nen volledig. In de „Ateliers de Con- verdere stappen opgesteld. 1 rechtvaardigheid, omver te werpen.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1