„Wees! op Uw hoede voor onverwachte aanvat" Truman vraagt Congres tien milliard dollar extra Voor Koreaanse campagne en „andere mogelijke agressie" Onbeperkte bevoegdheid voor recrutering s MacArthur „Yijantl TRUMAN TOT VRIJE LANDEN: lieeft kans niet uitgebuit" WEERBERICHT „Oorlogsverklaring der socialisten tegen Koning Leopold" 89ste Jaargang DONDERDAG 20 JULI 1950 No. 2705? LEIDSCH m DAGBLAD 111 1 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN TelelooD Dit en Adm.: 25041; Red. 31501 Hoofdredactie: B VV Menkhorst en J Brouwer14.50 per kwartaal; 35 cents per week Witte Sinüel 1, Lelden Giro no. 81055 Boven de huidige militaire begroting van 13 milliard dollar heeft president Truman gisteren, in zijn boodschap aan het Congres, tien milliard dollar ge vraagd teneinde de gewapende diensten te versterken en zodanig uit te rusten dat zij de oorlog in Korea zullen winnen". Verder vroeg de president onbeperkte bevoegdheden voor het oproepen van dienstplichtigen en andere, vergaande machtigingen met het oog op de crisis in Korea en de mogelijkheid van gewapende agressie elders. Tegelijk met nieuwe militaire maatregelen stelde Truman een gedeeltelijke mobilisatie van het thuisfront voor. De minister van defensie, Louis Johson, heeft reeds opdracht gekregen zoveel eenheden van de Nationale Garde en ïoveel eenheden en individuele leden van de reserve van het leger op te roe pen als hij nodig acht. Voorlopig wordt geen prijscontrole of rantsoenering voorgesteldmaar de president behoudt zich het recht voor in te grijpen, indien scherpe prijsstijgingen dit nodig zouden maken. Het betrekking tot de strijd in Korea zei de president, dat niet op een snelle overwinning gerekend kan worden. Het verloop van de gevechten toont aan, dat geen gemakkelijke oplossing te verwachten is. De Verenigde Naties staan tegenover goed geleide en goed uitgeruste strijdkrachten, die een lange opleiding voor agressie hebben genoten. de wetsvoorstellen in de tussenliggende dagen snel bestuderen." ALVAST 1 MILLIOEN Het Amerikaanse Congres heeft kort na ontvangst van president Trumans boodschap de regering gemachtigd 1.222.500.000 dollar voor militaire hulp aan „vrije landen" te gebruiken „om het communisme in het buitenland te bestrijden". Het wetsontwerp was reeds door de Senaat goedgekeurd Het wordt thans ter bekrachtiging naar het Witte Huis gezonden. Bovenvermeld bedrag begin. vormt pas het Na voorlezing van de boodschap bleek de meerderheid yan het Congres be reid te zyn aan de president de vol machten te verlenen die hy noodza kelijk acht voor de heroriëntering van de Amerikaanse economie om aan de behoeften van de nationale veiligheid het hoofd te bieden. KOOPWOEDE. Gelijktijdig is het land door koopwoe de aangegrepen. De prijs van katoen en koffie stijgt. De prijs van autoban den stygt eveneens van vijf tot 13ró. De prijzen van stookolie en vlees stij gen eveneens. In kringen van het Witte Huis is men er echter zeker van dat het mogelijk zal zijn, enerzijds door het opleggen van een nieuw be lastingprogram en anderzijds door het nemen van een reeks maatrege len ter beperking van het crediet de inflatiedruk tegen tc gaan. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiii President Truman heeft zijn program neergelegd in een boodschap van 5 500 woorden aan het Congres, waarin een uitgebreid verslag is vervat van de ge beurtenissen in Korea. ..De aanval op de republiek Korea", zo zegt Truman, „maakt het boven alle twijfel duidelijk, dat de internationale communistische beweging voorbereid is om onafhanke lijke landen te veroveren. Wy moeten daarom de mogelijkheid van gewapende agressie in andere gebieden onder de ogen zien". In dit verband wees de president er op dat de vrije naties hun gemeen schappelijk veiligheidsprogram zullen moeten omschakelen voor de behoeften der verdediging. Er op zinspelend, dat wellicht hulp zal moeten worden geboden aan na ties die thans niet met de Amerikaan se defensie verbonden zijn, wees de president er op dat het misschien no dig zal zijn de kracht van „zekere an dere vrije naties wier veiligheid vitaal voor de onze is", op te voeren. De oorlogsinspanning in Korea plus de opvoering van het tempo van de de fensie der vrije naties, „zullen noodzake lijkerwijze een terugslag hebben voor onze binnenlandse economie", aldus Truman. Deze militaire inspanning zal grot-e hoeveelheden uitrusting en voorraden opeisen, die prompt, en tegen redelijke prijs ter beschikking dienen te komen en zonder het doeltreffend functionne- ren van de economie te beletten. Ame- rika's kracht moet niet worden afge meten in militaire begrippen alleen, doch rust fundamenteel op de produc tie-capaciteit en de energie van het volk. zo zei de president, die er met nadruk op wees, dat het van essentieel belang ls dat de economische kracht van de natie blijft groeien. De president besloot zyn boodschap met de woorden: „Wy zullen de weg blijven volgen, die wij hebben geko- j zen, met moed en vertrouwen, omdat wij in ons hart de vlam van de vrij heid dragen. Wij strijden voor vrij heid en voor vrede en met Gods zegen zullen wij slagen". GUNSTIGE REACTIE'S De eerste reactie's uit het Congres op Truman's boodschap waren zeer gunstig. Het bleek dat de volksvertegenwoordi ging snel zal handelen en het plan van de president weinig moeilijkheden in de weg zal leggen. De voorzitter Ray burn, zei: .Ik verwacht, dat het mogelijk zal zijn de wetsvoorstellen vóór volgende week in het Huis van Afgevaardigden te behandelen. De commissies kunnen In zijn boodschap aan het Congres heeft president Truman het Congres om dc volgende nieuwe wetten verzocht: 1. Opheffing van de bij de wet vastgestelde limieten voor dc omvang der gewapende strijdkrachten. Deze limiet is thans 2.005.000 man, terwijl de feitelijke sterkte 1.458.000 man bedraagt. 2. Prioriteit bij de toewijzingen van materialen, nodig voor dc verde diging. 3. Beperking van het gebruik van materialen voor niet-essentiële doel einden. 4. Verhindering van hamsteren. 5. Machtiging tot vordering van voorraden en materialen die nodig zijn voor de nationale verdediging, in liet bijzonder van goederen, waarvan bovenmatig grote en onnodige voorraden zijn aangelegd. 6. Controle op consumentencredict en crediet gebruikt voor goederen- speculatie. 7. Machtiging om productie-leningen te garanderen en leningen toe te staan om de defensie-productie op te voeren. Truman deelde het Congres mede, dat hy later aanbevelingen zal doen om tot wetten te komen op de volgende gebieden: 1. „Scherpe" verhoging van de federale belastingen. 2. Toewijzing van naar schatting 10 milliard dollar extra voor de natio nale defensie. 3. Extra gelden om Amerikaanse wapens naar andere naties te zenden. 4. Prysbeheersing en rantsoenering, indien een scherpe prijsstijging intreedt. De president somde ook de stappen op, die hy reeds genomen heeft buiten het terrein der wetgeving: 1. Machtiging aan de minister van defensie om voor zover nodig de „nationale garde" en rcscrve-ecnhcden op te roepen. 2. Opdracht aan de minister van defensie en de gezamenlijke stafchefs om voortdurend de militaire behoeften aan mensen te bestuderen. 3. Opdracht om de regeringscredieten voor de huisvesting te besnoeien. JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII!illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll>IIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIli President Truman heeft gisteravond in een radiorede tot het Amerikaanse volk, die over de gehele wereld werd uitgezonden, de vrije landen gewaar schuwd op hun hoede te zyn voor een onverwachte aanval van communisti sche strijdkrachten. „Het feit, dat communistische strijdkrachten Zuid- Korea zijn binnengevallen", aldus de president, „is een waarschuwing, dat dergelijke daden van agressie in an dere delen van de wereld kunnen wor den gepleegd. Dc vrije landen moeten meer dan ooit tevoren op hun hoede zijn voor dit soort overrompeling" VRIJ WARM De Bilt verwacht tot morgenavond: I a.Yeranc*erlijke bewolking met vooral Yankelijk op de meeste plaatsen op- v^."^8en en vannacht plaatselijk mist. VoYU de Schele dag droog weer.Zwak- 7iiirf ir 1Tiati?e wind tussen West en I a> ^nJ warm, (Opgemaakt te 10uur). 21 JULI. Zon op- 4.44 uur; onder: 20.41 uur. «aan op: 12 20 uur; onder: 23.07 uur. "oogwater te Katwijk te 107 cn 19.33 u. Dit niuamcr beslaat uit zes pafinas. Een mug en een olifant hebben elkaar op Schiphol ontmoet. De olifant was een strato-cruiser van de American Overseas Airlines, en de mug het vier- persoons sportvliegtuigje Ryon-Novion, dat werd gevlogen door de Ameri kaanse geoloog-zakenman, de heer Andrau. In de strato-cruiser, die een snelheid van 550 km. heeft, kunnen 65 perso nen worden vervoerd. De stroto-cruiser wordt voortgedreven door 14.000 pk. en de Ryan-Navion door 205 pk. En nu de prijs: de stroto-cruiser kost 1.500.000 dollar, terwijl de Ryan Navion slechts 11.000 dollar kost l Nadat hij een overzicht had gegeven van de stappen, die de Veiligheidsraad genomen heeft om de Zuidkoreanen te hulp te komen, verklaarde Truman; „De vrije landen hebben het nu duide lijk gemaakt, dat onwettige aanvallen op gewapend verzet zullen stuiten. De vrije landen hebben na 1930 de tragi sche les geleerd, dat toegevendheid slechts naar meer agressie en uiteinde lijk tot oorlog voert De president merkt op. dat de Verenigde Staten de belang rijkste krachtsinspanning hadden gele- verd om de pogingen van Zuid-Korea en van de UNO tot herstel van de vrede te steunen. Hy voegde hieraan toe: „Wij deden dit, omdat wij weten, dat wat hier op het spel staat, niets minder is dan onze nationale veiligheid en de wereldvrede". „WIJ ZIJN THANS OP STERKTE". De president las een rapport voor, dat generaal MacArthur, UNO-bevel- hebber op Korea, hem enkele uren geleden had toegezonden en waarin de generaal zei: „Wy zullen thans een volwaardige tegenparty zyn en wij zullen plannen uitvoeren, waarin wij het initiatief zullen hebben. Ons terrein in Zuid-Korea vormt een vaste basis en onze kracht zal voortdurend toenemen terwijl die van de vijand naar verhouding geringer zal worden. Zijn aanvoerlinie is niet veilig. Hfj heeft zijn grote kans gehad, maar heeft ze niet uitgebuit. Wij zijn thans in Korea op sterkte cn met Gods hulp zullen wy daar blyven totdat het grondwettig gezag van de Zuidkore- aanse republiek volledig hersteld zal z(jn". Truman las ook voor uit het rapport, dat de chefstaf van het Amerikaanse leger, generaal Collins, na zijn inspec tietocht naar Japan en Korea heeft uit gebracht. Generaal Collins verklaarde hierin, dat de Noordkoreaanse troepen op sommige tijdstippen minstens 20 maal zo sterk waren als de Amerikaanse strijdkrachten. Hij besloot echter: „De taak, die voor ons ligt, is niet gemak kelijk. maar ik heb vertrouwen op de einduitslag". COMMUNISTISCHE PARTIJ IN BIRMINGHAM (COLUMBIA) VERBODEN. Krachtens een éénparig goedgekeurde verordening van het gemeentebestuur is de communistische partij te Birmingham in de Noord-Amerikaanse staat Alaba ma verboden. Iedereen die „vrijwillig op een ge heimgehouden plaats contact onder houdt met lieden, die lid zijn of ge weest zijn van de communistische par tij" kan van communistische activiteit worden beschuldigd. De schuldigen kun nen bestraft worden met 1000 dollar boete of 180 dagen gevangenisstraf of allebei tegelijk. „HAMSTER-CAMPAGNE ONZINNIG". In het verdere verloop van zijn rede besprak president Truman de voorstel len,-die hij eerder op de dag in zijn boodschap aan het Congres had uiteen gezet Truman zei de Amerikanen, dat zij zich enige beperkingen zullen moeten opleggen in verband met de strijd op Korea en de toestand in de wereld. Een kooppaniek en een hamstercampagne noemde hij echter onzin en egoïstisch. De president legde uit, wat de feitelijke betekenis is van de maatregelen die hij van het Congres heeft gevraagd en wel ke persoonlijke inspanningen en offers zij zullen vergen. Nehroe blijft bij zijn standpunt „CHINA'S TOELATING GEEN AANMOEDIGING VOOR AGRESSIE". Uit de publicaties van de notawisse ling tussen Nehroe en Acheson, blijkt, dat Nehroe bij zijn standpunt blijft, dat reeds door Aoheson verworpen is, namelijk dat het communistisohe China tot de V.N. toegelaten dient te worden in een poging om het Koreaanse con flict te beëindigen. Acheson antwoordde gisteren, dat naar zyn oordcel de Koreaanse strijd in geen enkel opzicht afhankelijk was van het nemen van besluiten in dc Ver. Naties betreffende andere kwes-' ties. China's toelating tot de Veilig heidsraad vormt gelyk gemeld een afzonderlijk vraagstuk, waarbij men niet gedicteerd diende te worden door „onwettige agressie". In een gisteren hierop gegeven ant woord verklaart Nehroe, dat het terug keren van de Sovjet-Unie in de Veilig heidsraad en dus het opheffen van de impasse, in het kader ligt van de poli tiek van India tot handhaving van de vrede. „Ik ben niet van oordeel, zo zegt de Indische premier, dat het toelaten van China op dit ogenblik een aanmoediging voor agressie zou vormen". Hij voegt er aan toe, dat hij afschrif ten van de boodschappen aan Stalin zond via de Indiasohe ambassadeur te Moskou. CONGRES DER S.E.D. TE BERLIJN. Vandaag is te Berlijn het derde com gres van de ender communistische lei ding staande Oostduitse socialistische eenheidspartij begon. Onder de voor aanstaande niet-Duitse communisten, ■die het congres bijwonen, bevinden zich Almiro Tcgliatti, secretaris-generaal van de Italiaanse communistische par tij. Jean Duclos, die dezelfde functie bekleedt bij de Franse communistische „Onze militaire behoeften zyn groot party, Harrv Pcllit, algemeen secreta- en zullen harde arbeid en voortduren- ris van de Britse communistische par- de inspanning vergen. Maar ik weet tij. de Poolse minister-president Joseph dat wij kunnen voortbrengen wat wy Cyrankiewicz. de plaatsvervangende se- noöig hebben indien eenieder zijn deel j cretaris-generaal van de Tsjechoslo- verricht iedere man, iedere vrouw, - waakse communistische partij Josef iedere soldaat, iedere burger. Nu is dc Frank, twee der meest vooraanstaande tijd gekomen voor ons allen om aan j leden van het Poolse „Politbureau" en te pakken en samen te werken", zo I leden van het bestuur der Chinese com- zei hy. I munistische party. In gezelschap van haar vader zal prin ses Irene zich naar Londen begeven om de eerste steen te leggen voor een nieuwe kerk van de Nederlandse Her vormde Gemeente te Londen. Deze plechtigheid zal a.s. Zondag plaats hebben. De nieuwe kerk komt in de plaats van de in 1940 door een Duitse bom ver nielde Austin Friars-kerk, die het cen trum wos van de Nederlandse Protes tantse gemeenschap in Engeland. Op deze foto zijn werklieden bezig met de voorbereidingen voor de eerste steenlegging. 15 VOORMALIGE S.A. MANNEN TER DOOD VEROORDEELD. 15 voormalige S.A.-mannen zyn door een Oost'cerlijnse straf rechtbank ter docd veroordeeld in een proces van zes weken tegen 84 voormalige Nazi's, die beschuldigd waren van misdaden tegea de mensheid, in Juni 1933 bedreven. 13 der beklaagden werden tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld, de overige kregen gevangenisstraffen van 5 tot 25 jaar; 24 zyn voortvluchtig. Zij werden schuldig bevonden aan het deelnemen aan de massamoord op communisten ln de „bloedweek van Koepenick" (Ocst-Berlijn), kort nadat Hitler in 1933 aan de macht kwam. Bijna 1000 personen, merendeels com munistische arbeiders, waren aanwezig bij de voorlezing der vonnissen. Er werd geapplaudisseerd toen de president de doodvonnissen had uitgesproken. De meeste verdachten, die stram in een ry stonden, hoorden de vonnissen kalm aan. Sommigen glimlachten zelfs. Slechts een oudere man scheen flauw te zullen vallen. Hy werd echter ge- =rhe steund en staande gehouden door mede- sociaiisti.cne verdaohten Spaak: „Gij gaat ons vernederen" KONING PAS ZATERDAG OF ZONDAG NAAR BRUSSEL. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen Onder grote belangstelling van het publiek en van buitenlandse diploma ten werden gisteren in de Ver Kamers de algemene debatten over de Konings kwestie beëindigd. De debatten duurden van 14 tot 23 uur. Wy resumeren ze als volgt: 1. Een van de hoogtepunten van de debatten was, dat de Vlaamse liberale kamergroep onder leiding van senator Julius Hoste nogmaals een poging waagde om in extremis een vergelyk te vinden op grond van de boodschap des Konings. Een motie, waarin de wens werd geuit om de drie-party en-bespre kingen te hervatten, werd op het eind van de zitting, meerderheid tegen min derheid, niet ontvankelijk verklaard. 2. De president van dc socialistische partij, Max Buset, las een „oorlogs verklaring" voor. Alle soci: listischc vertegenwoordigers zullen de uitno diging van Koning Leopold om po litieke besprekingen te voeren, afwy- zen. De socialisten zullen hun decora ties aan de Koning terugzenden. De socialistisch? ministers zullen weige ren een zetel te aanvaarden en geen enkele socialist zal een ministeriële portefeuille aanvaarden. „Wij zullen politieke stakingen uitlokken en strijden voor de staatshervorming, waarin rechten van elk landsdeel zullen worden gewaarborgd. Er is nog slechts één oplossing, zeide de so cialistische partyleider ten slotte: abdicatie ten gunste van Prins Bou- dewyn". 3. De heer Spaak beschuldigde de minister-president van geen begrip ie tonen voor het.standpunt van de min derheid. En hij wees op grond van tal van „sentimentele" argumenten op de morele onmogelijkheid van Koning Leopold cm te regeren. De revolution - naire oorlogsverklaring van de socia listische partij aan Koning Leopold Is de reactie tegen de sectaire politiek van de Leopcldistische fanatici, die thans van hun 4 zetels meerderheid ge bruik willen maken om het land hun wil op te dringen. Spaak herinnerde de katholieken eraan, welke enorme beroering en agitatie zij in de 80-ei jaren over het gehele land ontketenden, toen de liberale regering een anti katholieke schoolwet in stemming bracht. Thans bevinden wij, anti-Ko- ningsgezinden, ons in eenzelfde ge moedstoestand". Gy gaat ons vernederen, zeide de heer Spaak. Op dat moment werd hij door de mi nister van Binnenlandse Zaken onder broken. die verachtelyk het woord „mlse en scène" lanceerde. Later zeide minister D? Vleeschou- wer. dat Spaak te Londen de meest Koningsgezinde der ministers was en dit ook nog was in 1945, toen hy het ge hele konlngs-dossier kende. 4. De minister-president weerlegde de argumenten van de heer Spiak. Hij las artikelen voor van vooraanstaan de socialisten, zoals Spaak, Buset en de hoofdredacteur van „Le Peuple Laroek, waarin deze socialisten dc eerlijke bedoelingen van Koning L"o- pold om het Belgische belang; ie die- OPENBARE AANKLAGER VLUCHT UIT OOST-DUTTSLAND. „Het recht wordt niet gediend". De openbare aanklager Persoheid, die door de S.E.D. aangewezen was voor het op handen zynde proces tegen de vroe gere minister van Financiën van Thü- ringen, Leonard Moog, en enkele van. zyn vrienden, is naar West-Berlijn uit geweken met medeneming van de pa pieren van de procecutie. Hy verklaarde uitgeweken te zyn, „omdat het juridische stelsel in de Sovjet-zone niet het reoht, doch slechts de doelstellingen van de (communisti sche) S.E.D. dient". De papieren zouden aan een anticommunistische commissie van onderzoek van juristen ter publica tie worden aangeboden. Uit de papieren zou blijken, aldus Perscheid, dal de" gerechtelyke uitspra ken cn vonnissen in de processen tegen „economische sabotage" niet afkomstig waren van onafhankelijke rechters, doch gedicteerd werden door de S.E.D. Zelfs het Oppergerechtshof in Oost-Dults- land werd door de party gecontroleerd. De vonnissen waren van te voren by het politieke bureau van de party be kend. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll TWEE VIERLINGEN L\ 3 AAR De 32-jarige Marianna Lioi, een Zuiditaliaanse boerenvrouw, heeft voor de tweede maal in drie ïaar het leven geschonken aan een vierling, thans bestaande uit jon gens Moeder en zoons maken het uitstekend. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ncn niet in Iwyfel trekken. Zyn juri disch betoog kwam er op neer te be wijzen, dat de Koningskwestie een politieke kw:stie is cn er van morele onmogelijkheid geen sprake kan zijn. Dc Koning heeft geen enkele on grondwettige daad gedaan. 58 van dc Belgen hebben zich voor hem uit gesproken cn zij zouden hun geloof in de democratische Instellingen verlie zen, indien aan hun wens, de terug keer van de Koning, niet zou worden voldaan. Heden zal, zoals voorzien, over de afschaffing van het regentschap wor den gestemd, nadat de Verenigde Ka mers he hulde-adres aan de Prim Re gent zullen hebben goedgekeurd. Na de zitting van gisteravond ver namen wy nog, dat dc Koning waar schijnlijk pas Zaterdag of Zondaf naar Brussel zal terugkeren en dm niet aanwezig za! zijn op de militairo paratU van morgen.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1