Dwangarbeid in Rusland: Mensonterende en gruwelijke werkelijkheid Het Kremlin zwijgt sinister in alle talen Dalende koersen en stijgende goeder enpr ij zen Rubber, katoen en tin belangrijk boger "V" ZATERDAG 15 JULI De waarheid doorbreekt alle grenzen „Wetboek van Correctieve Arbeid van de Unie van Socialistische Sovjet Republieken" spreekt boekdelen Millioenen Russen leven niet doch vegeteren (Van één onze redacteuren) Ongeveer een jaar geleden vergaderde de Economische en Sociale Raad van de Verenigde Naties te Gcnève. By deze gelegenheid bracht de Britse gedelegeerde, Corley Smith, enige documenten ter tafel, waaruit onomsto telijk het bestaan van dwangarbeid in de Sovjet-Unie bleek. Tegenover persvertegenwoordigers verklaarde de leider van de Britse dele gatie, dat de Russische strafkampen ,.de grootste schandvlek op de geschie denis der 20ste eeuw" werpen. Verder deelde de heer Smith mede, dat zRn delegatie de Raad zou verzoeken een commissie van onderzoek naar Rusland tc zenden om de kwestie van de dwangarbeid nader te bestuderen. Enige dagen voordat Corley Smith zijn verklaring aflegde, sprak de Britse minister van Staat, Hector McNeil, ernstige woorden in het Lagerhuis als antwoord op de vraag van de heer Blackbird, die wenste te vernemen of de minister van Staat gegevens kon verstrekken over dwangarbeid in de U.S.S.R. en Oost Europa. Ondermeer bracht McNeil naar voren, dat het te Genève te produceren materiaal afkomstig was uit Moskou zélf, en dat het gehele wetboek, be handelende de dwangarbeid, (in vertaling) getoond zou worden. Tevens onderstreepte de minister het schokkende feit, dat niet-Russen gedwongen werden in verbanning dwangarbeid te verrichten. Beria, een van Ruslands machtigste mannen. Het behoeft natuurlijk geen nader be toog. dat niets terecht is gekomen van de door Corley Smith voorgestelde com missie van onderzoek. Niet alleen zou het al strijdig zijn met het verbod van het Kremlin, buitenlanders vrijelijk dooi de Unie der Socialistische Sovjet Repu blieken te laten reizen zo zij overi gens hiertoe de middelen zouden vin den maar tevens moeten de kampen voor dwangarbeiders met alle mogelijke (middelen beschermd worden tegen al te speurende ogen Het mag overigens, in het kader van dit betoog, nog wel eens gememoreerd worden, dat de buitenlandse diploma tieke vertegenwoordigers te Moskou géén bewegingsvrijheid genieten. Weggen zij zich verder van Ruslands hoofdstad dan enkele tientallen kilometers te begeven, dan dienen zij hiervoor een speciale machtiging te ontvangen. Zo is het in een land. dat de rech ten van de mens beweert te eerbie digen, dat zonder schroom toegeeft het recht van vrijheid en veiligheid na te komen! Al mogen dan de aanhangers van het Kremlin verwoed handtekeningen ver zamelen voor een .Vredsaotie" ter. uit banning van de atoombom, hun dema gogische woorden waarvoor met zelden ook niet-communisten bezweken, zijn in absolute tegenspraak met hun daden. Reeds ten tijde van het ten einde lopen'van de TWeède Wereldstrijd wroet ten communistische agenten in de Bal- kan-staten De Griekss burgerkrijg waarin de EAM het linkse element ver tegenwoordigde bracht het land tot een ware chaos. Haar troepen, de ELAS.. waren op zeker ogenblik zelfs meester van 20 der 20 Atheense polltiebureaux! Bulgarije. Hongarije. Joego-Slavië (thans een fervent tegenstander van Rusland). Tsjeoho-Slowakije, Polen vie len in de communistische fuik een wal vormende tussen het almachtige Rus land en het. Westen •Men mag de satelieten betitelen met de wonderbaarlijke term van volks-de- mocratieen, zij zijn en blijven tot dat eenmaal de ommekeer komt de gehoorzame vazallen van de orakels in het Kremlin. Ook deze staten dus ontkennen het bestaan tan dwangarbeid in hun ..moederland" en zijn er zelfs toe over gegaan het verderfelijke systeem na te volgen. In ruim honderd kampen heerst Koning Ellende Thans zijn er een twaalf maanden ver streken. sedert Engeland de wereld toonde dat vrijheid" in Rusland een vrijwel imaginair begrip is. Al moge Rusland dan wel het bestaan van het ..Wetboek van Correctieve Arbeid van de Unie van Socialistische Sovjet Re publieken" dat Corley Smith te Ge nève ter tafel bracht niet ontkend hebben het werd door het Kremlin als ..oud" betiteld en zou slechts zijn een soort van Wetboek van Strafrecht), steeds toch sijpelen uit het nagenoeg hermetisch afgesloten Rusland berich ten door, dat de dwangarbeid nog im mer een vorm van tewerkstelling is voor projecten- van groot economisch of mi litair belang. Volgens opgaven van David J. Dal- lin en Boris I. Nicolaevsky in hun boek „Dwangarbeid in Sovjet Rus land" waarover in het sterk links georiënteerde Britse blad „The New Statesman and Nation" een felle po lemiek verscheen bevonden zich in Europees Rusland in het jaar 1947 niet minder das 58 zogenaamde correctieve werkkampen en in het Aziatisch deel van het onmetelijke rijk 67. In 1932 luidden deze getallen (slechts) ontrevcer 6 en 31, waaruit maar al te duidelijk blRkt. dat de heersers van het Krem lin eerder streven naar uitbreiding van hun tewerkstelling van slaven een andere term is voor de dwangarbeiders moeilijk denkbaar dan beperking. Zolang in Rusland het ijzeren Stali nisme heerst en niet het zuivere com munisme, zullen de werkkampen blijven bestaan daar zij, die tot de correctieve straffen veroordeeld worden, een ont stellend groot aantal goedkope werk krachten opleveren, die behandeld wor den als gevoelloze machines en de Vijf Jaren Plannen tot werkelijkheid kunnen brengen. Het gehele economische Russische stelsel is thans gebaseerd op de be schikbaarheid van millioenen arbei ders. die her en derwaarts gesleept kunnen worden ter verwezenlijking van grootse projecten. Julia de Beausobre heeft in „Een mens overwon" op uiterst gevoelige wij ze het onnoemelijk leed beschreven, dat de gedeporteerden wordt aangedaan. Men zal er w el aan doen die. reeds enige jaren geleden verschenen boekje .te her lezen. daar het op geheel andere wijze dan Victor Kravchenko in zijn „Ik koos de vrijheid" een beeld geeft van het perfide systeem van geestelijke en licha melijke dwang welke uitgeoefend wordt op de weerloze dwangarbeiders. De kampen, waarin de verdoemden worden ondergebracht, vertonen de meeste gelijkenis met een varkensstal. Zü wemelen van ongedierte, het bed bestaat uit een plank zonder iets dat op lakens, dekens of matras gelijkt, het voedsel tart alle begrippen over voedingsleer. Het is voldoende om het idéé te krijgen iets gegeten te hebben! Warm water, waterige soep en wate rige pap, benevens een klomp baksel, dat brood genoemd wordt, moeten de dwangarbeider in leven houden. Zelfs een man. die de gehele dag letterlijk niets doet, kan onmogelijk op zulk een diëet leven, laat staan arbeiders, die onder de meest ongunstige omstan digheden uiterst zwaar werk moeten verrichten. Zeker mag het dan ook geen ver wondering baren, dat in een bepaald kamp gedurende twaalf maanden niet minder dan 700 mensen van de 1000 stierven! Een ontstellend feit, waar niemand ter wereld de ogen voor mag sluiten! Drie dwangbuizen Gedurende een beperkt aantal jaren zal zeker dit systeem voor de heersers van het Kremlin succes afwerpen. De arbeidskrachten kosten nog lang geen gulden per dag, zij zijn in het onmete lijke rijk t>e kust en 'te keur te .roven", terwijl zij onder grote druk gedurende een zeer beperkte tijdsduur geweldige hoeveelheden werk kunnen verzetten. Spoorlijnen door tvoeste streken worden door hen aangelegd, hout wordt gekapt, delfstoffen worden aan de aarde ont trokken, fabrieken worden gebouwd; kortom, zy werken zich letterlijk dood om de economische positie van Rusland te versterken. Eens moet echter dit systeem schip breuk lijden. Gedoeld wordt niet op een in opstand komen van de betrok kenen de MVD (geheime polltic) hanteert de knoet op zülk een drasti sche wijze en de kampen liggen zó ge ïsoleerd, dat een rebellie slechts plaat selijk enige invloed kan hebben maar op uitputting van het hoe wreed het ook moge klinken men sen-materiaal. Men kan niet ongestraft dag in dag uit honderden laten sterven en steeds maar weer nieuwe slaven aanvoeren! De tijd ls in deze een machtig wa pen. doch het zal zeker nog vele jaren duren, voordat het Kremlin gaat be seffen, dat „er geen mensen meer zijn". Het wetboek op de dwangarbeid, dat op 1 Augustus door de Raad van Volks commissarissen bekrachtigd werd en is opgenomen als deel 9 van de .Chronolo gische Verzameling van Wetten Decre ten van het Presidium van de Opperste Sovjet, en Ordannanties van de Rege ring van de Russische Unie van Socia listische Sovjet Republieken tot op 1 Maart 1940", kent drie categoriën van dwangarbeid. Ten eerste dwangarbeid op de normale plaats waar de arbeider zijn werk ver richt, iten tweede dwangarbeid in ver banning en ten derde, dwangarbeid op plaatsen van detentie (niet vallende onder 2). De gehele opzet van het systeem ls de tegenstanders uit te schakelen. Het tweede van de 147 artikelen zegt bijvoorbeeld, dat nagestreefd wordt de veroordeelden de mogelijk heid te ontncpien handelingen te be gaan, welke de socialistische maat schappij schade zouden toebrengen." Zoals bekend, is Berla de leider van de MJVD het Volkscommissariaat voor de Staatsveiligheid welke volgens be sluit van 27 Ootober 1934 de jurisdictie van de Ministeries van Justitie van de Republieken heeft overgenomen van de U.S.S.R. Een almachtig dictator staat dus aan het hoofd van het gehele „rechtskun dige" leven van de Unie! Zuiver dictoraal aegt artikel 8 van het wetboek, dat men tot correctionele arbeid nooit wordt gesproken van dwangarbeid! veroordeeld kan wor den bij vonnis van een rechtbank of bij ockase van een administratief or gaan, hetgeen dus wil zeggen, dat men zonder vorm van proces tot dwang arbeid veroordeeld kan worden! En dan te bedenken, dat wij in de twintigste eeuw leven! Wie .thans nog mocht menen, dat er in Rusland „vrijheid" heerst, wie thans nog durft 'te beweren dat Rusland de .Rechten van de Mens" naleeft, wie thans nog denkt, dat de Unie van So cialistische Sovjet Republieken een heil staat is. moet wel met blindheid gesla gen zijn. moet wel een deemoedig na volger zijn van de Kremllaanse ideolo gie. moet wel geheel en al verblind zijn door schone leuzen en demagogische woorden! ADVERTENTIE Indonesische gulden wordt sterker (Van onze financiële medewerker). Dalende effectenbeurzen stijgende goedcrenprijzcn, ziedaar de gebruike lijke verschijnselen bij oorlogsdreiging cn oorlogsvrees. Ook thans kan men die verschijnselen over de gehele we reld waarnemen, al blijven de bewe gingen aan beide zijden tot dusver betrekkelijk beperkt door de hoop. dat het conflict in Korea nog zal kunnen worden bezworen. De New Yorks? effectenbeurs heeft de scherp ste fluctuaties te zien gegeven; toch vallen de koersdalingen ook daar over het geheel genomen nog mee. Het spreekt overigens vanzelf, dat het aandeel der bedrijven, die oorlogs materiaal fabriceren bijvoorbeeld de vliegtuigfabrieken eerder een nei ging tot stijgen dan tot dalen tonen Een kleine koersvergelijking laten wij hieronder volgen: Hoogste Juni Thans Anaconda 32% 29 Cities Service 79% 64 Douglass 79% 81 Gen. Electric 50 43% Gen. Motors 98% 79% Beth. Steel 39 37 Kennecott 57% 56% Philips Petr. 68% 65% Rep. Steel 39 34 Shell Oil 48% 42% U.S. Steel 36% 32% Southern Rw. 38% 34% U.S. Rubber 46 39 De stijging van enkele goederenprijzen blijkt uit het hier volgende lijstje, dat het verloop sinds 1 Januari van dit jaar weergeeft, waarin wij achtereenvolgens geven de stand op 1 Januari, 15 Juni, 1 Juli en thans: New York: Koffie ($-ct. per lb.) 53.50. 49.50, 52, 54.50; Rubber 18%, 29%, 30%, 35%; Katoen 31 55, 34.47. 34.79, 38.10; Suiker 5 65. 5.11. 5.85. 5 99; Tin 7750. 77 50, 78.87, 84.75; Mais ($-ct. p. bush.) 156%, 169%, 178, 182. Londen Tin per ton) 600%, 605%. 602, 662: Rubber (d. per ld.) 15^, 23%. 24%. 29%. Singapore; (Straits $-ct. per lb.) 50%, 77%, 79%, Men ziet, dat de stijging voor som mige producten zeer belangrijk is en het is niet in de laatste plaats Indone sië, dat hiervan profiteert. Nu de on zekerheid omtrent de monetaire maat regelen vooreerst weggenomen is en de prijzen tot verkoop lokken, neemt de uitvoer dan ook belangrijk toe. Voor Indonesië's financiële positie is zulks ook dringend nodig; uit het ver slag van de president der Javasche Bank blijkt, dat in het jaar 1949 de uit- voerhoeveelheid (aardolie buiten be schouwing gelaten) van Indonesië' nog slechts 40 cb van die van 1938 heeft be dragen. Daar de importen zeer duur moeten worden betaald, is de ruilvoet opnieuw ongunstiger geworden,- zodat de export ver boven het vooroorlogs peil moet stijgen, wil hetzelfde wel vaartspeil worden bereikt. Het is overigens verheugend, dat de president der Javasche Bank sympto men ziet, die wijzen op een geleidelijk sterker worden van de Indonesische gulden. Men zou eraan kunnen toe voegen dat, indien de Indonesische regering erin slaagt rust en orde te herstellen en te handhaven en verder ingrijpende gebeurtenissen van bui tenaf achterwege blijven, de voor waarden tot een verder herstel aan wezig geacht mogen worden. Wat de Javasche Bank zelf betreft, haar positie is nog hecht en stevig, zij kon haar zelfstandigheid tot dusver bewaren, al is vanzelfsprekend geregeld overleg met de Indonesische autoritei ten nodig. Doch daar zij in Djakarta gevestigd is, luidt haar kapitaal In In disch courant en wordt haar dividend ook in Indonesische guldens betaald. Dit betekent onder de tegenwoordige verhoudingen, dat slechts 5 in Ne derlands geld wordt betaald. De aan delen zijn de laatste weken gevoelig ge daald en noteren nog slechts 92 terwijl wij dit schrijven. Zij hebben de ze koersdaling gemeen met alle andere fondsen, wier kapitalen in Indisch Courant luiden. Het moge op het mo ment qua rendement een nadeel zijn, dat sommige kapitalen uitgedrukt zijn in Indisch courant, het Wil ons voor komen, dat de beurs hier wel wat ver gaat en de mogelijkheden van herstel van de Indonesische gulden teveel voorbijziet. Bovendien te weinig reali seert, dat voor zover het geen Indone sische geldswaarden betreft, de rcëele waarde der bezittingen en der produc ten van de betreffende vennootschap pen niet verminderd is. Een herkapi talisatie zou hier uitkomst kunnen brengen, doch daarvoor zijn de onze kerheden nog te groot en de toestan den te weinig geconsolideerd Het spreekt overigens vanzelf, dat behalve deze speciale factoren ook de laatste dagen ter beurze heersende algemeen flauwe stemming, speciaal voor Indone sische fondsen (Verre Oosten!) aan de koersdaling der hier bedoelde fond sen debet is. In ruim een week tijds krijgt de beurs de grote emissie (f. 17.734.000) van de Kon. Ned. Hoogovens te verwerken. Dat dit een zeer zware proef is, bewijst wei de koers van de claim, die op de eerste dag van verhandeling slechts f. 12.— bedroeg, de tweede dag f. 9. bij een theoretische waarde van f. 30.—. Deze theoretische waarde is dan reeds ge baseerd op de sterk gedaalde aandelen koers van 135 (hoogste koers 1949: 281%!). Gerekend naar een claimkoers_ van f. 12.kan men zich thans een aandeel Hoogovens verwerven voor ca. 113 Over 1949 %0 zal 8 rb dividend op de (oude) aandelen worden betaald, d.i. 1 lager dan de uitkering over 1948/49. NEDERLANDSE PLANTER VERMOORD. Op het ereveld Pandoe bij Bandoeng werd het stoffelijk oversohot van ds heer E. van der Zee, employé van de onderneming „Tjisalak" ter aarde be steld. De heer Van der Zee werd 25 Juni in de tuinen van de onderneming in het Soekaboemische door een aantal dieven-, die hij op heterdaad betrapte bij het stelen van rubber, vermoord. Dezer da gen werd het lichaam van het slacht offer in de omgeving van de onderne ming gevonden. ROND DE VEEMARKT De aanvoeren van gebruiks- en jong fokvee vertoonden in de afgelopen week een stijgende lijn. Men zou dus allicht geneigd zijn te concluderen, dat er daarmede ook enige daling in de prij zen zou zijn ingetreden. Niets- ls echter minder waar, want de algemene tendenz is deze week nog weer zeer duur. Enerzijds dus een drang om wat te verkopen, doch anderzijds een kooplust, die groter is De politieke toestand in de wereld zal hieraan niet vreemd zijn. Immers onzs veeprijzen waren reeds zo danig, dat. niemand verwachtte dat deze in het midden van de zomer nog verder zouden stijgen. De vraag is echter bijna uitsluitend van binnenlandse aard, want de export van volwassen en jong fok vee is de laatste tijd van geringe bete kenis. Deze week was men alleen voor Griekenland aan de markt om een zeer matig kwantum Kalfkoeien. Dit legde dus weinig of geen gewicht in de schaal Meer misschien de buitengewoon rijk voorziene weiden en zoals we reeds op merkten. de politieke toestand, doen haar invloed gelden. Was de inzet deze week reeds duur derop het einde trokken de prijzen nog wat verder aam. Leeuwarden en ook te Leiden, was alles zeer duur. Het slachtvee incluis. We noteerden voor het gebrulksvee van goede en beste kwaliteit van f.750f. 1050.Voor uit muntende kalfkoeien voor export werd nog wel f. 200.meer betaald. Vaarzen f. 650—f. 900 Pinken f.400—f 600.- en graskalveren f 170— f 300.— per stuk. De magere gust-o koeien voor de na- weiden waren eveneens bijzonder hoog in prijs, n.l. f. 500—f. 825 per stuk. naar gelang de kwaliteit. Voor het slachtvee werd van f. 2.50f.3.- per kg besteed met iets vluggere handel. Voor al hier op de Leidse markt waren giste ren de slachtkoeien reeds vlug verkocht. Men blijft slachtvee importeren uit Ier land en Denemarken. Een boot met bij na 400 stuks arriveert heden té Amster dam. Ook een redelijk kwantum Frans slachtvee wordt, door de particuliere handel geïmporteerd gedeeltelijk voor de slagers en voor de vleeswarenindus- trie Voor het grootste deel besemd voor de Stichting De Ned. Slagêrs Centrale, die dit vee door een commissionnair in Ierland heeft doen aankopen. Het Ierse vee ls van uitmuntende kwa liteit. doch „in het vlees" meestal veel vetter dan ons vee. De consument zal dus de slager niet al te hard moeten vallen, als het „randje vet" wat breder is dan hem of haar beliefd. Ook het Deense vee ls hoewel veel lichter in gewicht veel vetter dan het onze. De algemene opinie ook de onze! ïsdat binnen enkele weken de eigen producten wel In aanbod zullen toenemen en de markt wat tot rust zal komen. Wat het wolvee betreft, mogen de fokkers van zuiglammeren niet klagen, Deze werden ook deze week zeer vlug en duur verkocht. Gemiddeld f. 60—f 65.— per stuk. Ook werd voor zeer besten f.70.besteed! De oudere schapen ble ven ook goed op prijs. En de Varkens! Ondanks de hogere heffing, die voor export naar Duitsland midden der week op 60 cent per kg werd bepaald, liepen de pry zen tot f. .74—f 1.80 en lichte soorten van f. 1.65—f. 1.72 per kg levend gewicht. In verband met deze prijzen, zal de heffing dusdanig worden opgevoerd, dat zij weer in de schaal van de richt- pryzen terug zullen vallen Dit ver klaarde de heer De Veer, de voorzitter van het Bedrijfschap voor Vee en Vlees, dezer dagen op het Bondscongres van de slagers te Groningen gehouden Dan zullen de varkens weer ts koop zijn voor de slagers tussen f. 1.85—f. 1.92 per kg fe??nht g?wicllt- Dez« week werd tot f. 2.10 per kg besteed. BESTE EMMIE, Je weet hoe argwanend ik ben tegenover al die nieuwe vindingen, die later toch weer niets blijken te zijn. Maar met Snel is 't iets anders! Ik heb nog nooit een afwasmiddel gezien, dat zó heerlijk de boel schoonmaakt. Jij weet zelf wel wat een enorme afwas ik iedere dag heb. Nou. ik kan je zeggen dat Jan en de kinderen niet begrijpen, .hoe ik nu plotseling in de helft van de tijd klaar ben. En weet je wat Jan vroeg? Waar om ik al het zilver gepoetst had! Toen heb ik hem Snel laten zien en was het raadsel voor hem op gelost. Ik ben blij dat je mij die tip hebt gegeven, want ik zou er niet meer buiten kunnen, temeer omdat het zo zuinig is in het' gebruik. Hartelijk dank en vriendelijke groeten, van LIEN Voor de Vrouiv Zomerslaatjes Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: Frisse, luchtige maaltijden, daar heb ben wij in het zonnige jaargetijde be- hoefte aan. Daarom vallen slagerechten nu ook zo in de smaak! Met sla hebben wij niet alleen krop- sla op het oog; alle soorten bladgroen ten. zoals spinazie, andyvie, postelein, snij biet, spitskool (heel fijn gesneden), evenals tomaat komkommer, geraspte wortel, en geraspte bloemkool lenen er zich uitstekend voor om tot rauwe slaat- jes verwerkt te' worden. Ook kan men gekookte groenten, zoals doperwten, peulen, worteltjes, bloemkool, bieten en slabonen met wat mayonnaise of sla saus tot koude sla verwerken. En wat nog menigeen niet weet en niet direct zal willen geloven: ook vruchten, zoals frambozen en pruimen, kunnen door een groentensla gemengd worden en er een verrassend goede smaak aan geven. Rauwe slaatjes zyn voordelig, omdat j er weinig groente voor nodig is. Daar bij zijn zy zeer gezond, omdat zij meer vitamines bevatten dan gekookte groen ten. De sla moet dan echter wel kort voor het gebruik klaargemaakt en goed, maar niet te langdurig gewassen worden. Hoe harder de groente, hoe fijner men ze moet snijden of raspen om een sma kelijk geheel te krijgen. Wanneer men groenten met verschillende kleuren in één slaatje gebruikt, kan men een aan trekkelijke schotel maken, die ieders eet lust opwekt. Behalve slasaus uit een flesje of ma yonnaise kan men voor het aanmaken van s!a ook gebruiken: 1 deel slaolie, 2 delen azijn of ci- troensap, iets zout, peper en suiker, wat fijngesnipperde ui en fijngehakte tuin kruiden. zoals peterselie, selderij, bies look, citroenmelisse, enz een fijngemaakte gekookte aardappel, vermengd met azijn of citroensap, olie zout. peper, mosterd en desgewenst tuin kruiden enige lepels karnemelk of yoghurt met peper, zout en tuinkruiden. Kouda restjes gekookte groenten kan men, vermengd met wat azyn, wegzet- ten tot de volgends dag, om ze dan tot sla te. verwerken. Wij laten hier enige voorbeelden van slaschotels (voor 4 personen) volgen. i Bloemkoolsla. 1 bloemkool. 1 hardgekookt ei, fynge- hakte peterselie 1 tomaat, wat slabla deren, mayonnaise of slasaus. Een schotel bedekken met gewassen en goed uitgelekte slabladeren. De rauwe bloemkool zeer fijn hakken of raspen en op de slabladeren leggen. De fijnge maakte bloemkool bedekken met ma yonnaise of slasaus en bstrooien met ge hakte peterselie. De sla garneren met plakjes hardgekookte ei en tomaat. Sla Tan aardappelen, worteltjes en dop- erwten. 500 g gekookte koude aardappelen 250 g worteltjes, 250 g doperwten, 1 klein kropje sla. gehakte peterselie, slasaus of mayonnaise. De aardappelen in plakken snijden. De doperwtjes en de in kleine stukjes gesneden wortel en een weinig water met zout koken, doch zo kort, dat de groente nog juist knapperig blijft. De groente laten afkoelen en met de aard appelen vermengen. De sla uiteen pluk ken en wassen. Men kan de kropsla door de massa mengen of op de schotel leg-1 gen. De groentensla afmaken met sla saus of mayonnaise en gehakte peter- 1 selie en op de schotel overdoen De sla gameren met slablaadjes dop erwtjes, stukjes wortel en peterselie. Vissla. 300 g ontgrate, ln kleine stukjes ver-1 deelde, visresten (bijv. schelvis, poon i wijting, kabeljauw), 2 tomaten. 1 kom-1 kommer. 1 eetlepel mayonnaise of sla-1 saus zout riets citroensap), peper, een paar druppels aroma peterselie. De tomaat wassen en in kleine stuk jes snyden, de komkommer schillen en in kleine brokjes verdelen. Tomaten,; komkommer, vis en slasaus met elkaar vermengen en de sla op smaak afmaken j met citroensap, peper, aroma, zout en1 gehakte peterselie. Men kan deze sla geven by de warme maaltijd of by de koffiemaaltyd. met brood of toast. Frambozensla. 1 kleine krop sla, 1 doosje frambozen, 2 eetlepels mayonnaise of slasaus, sui ker en citroensap naar smaak. De sla uiteenplukken. wassen en goed droog laten uitlekken. De frambozen I wassen, van de kroontjes ontdoen en grote vruchten klein snijden. De sla en de frambozen vermengen met de sla saus of mayonnaise, afmaken met suiker J en citroensap en deze er even in laten i trekken. Deze sla kan gegeven worden met be schuiten. Ook pruimen e a. vruchten kun nen in plaats van frambozen hierin ge- i bruikt worden. Een dergelijke sla is zeer 1 geschikt als verfrissend hapje op een I warme zomeravond of bij de koffie maaltyd. De Duitse export is intussen al wat afgeremd. Biggen en lopers waren deze week ook nog zeer duur. doch zullen dan onge twijfeld mee naar omlaag worden ge bracht. Tenminste als deze politiek van het B.V.V. slaagt! De prijzen der paarden en veulens I waren deze week ook zeer vast Voor- nimeiyk voor de slachtbank, OnsVljotd wetd in de W- k Wentiu/ gestagen (niet zo ecg boot/). •Red wal jongens mets jes vandwetse schoten be haalden Vima diploma. lie ptyzen van de Lusta/m tatowedsltijd woeden aan dewiaaaaxs toegekend 1 n Qngusdas komen 2 0 jongens meisjes air Hew potl inleiden, togexen tak. E Vl.%.0 ets wilden Ln deze ex amant g'd niet achteeblyven En wie rtog niet doot eun ol andet examen (Leen is. Wdt<& de moed maar Ln

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 6