vJkm •Ï5S&1 Regen kon enthousiasme der Betuwe voor Koninklijk Paar niet schaden Algemene instemming van Tweede Kamer mei omitlbel„llng 0„J[>gtlijk Interim-Regeling Nederlandse Antillen Landelijke centraal woningruilbureau zal woningnood bestrijden Een zegetocht over de smalle dijken van Gelre's boomgaard BANDENPECH ORANJEBOOM BIER! Hagenaar wurgde echtgenote en fingeerde haar zelfmoord Definitieve constructie Koninkrijk zal nog zeer moeilijk zijn ,00' zuiver /f. vl lalitoü Met een enkel woord WOENSDAG 12 JULI Tweedaags bezoek aan de provincie werd een succes Zal het spel moeten worden afge last of zal het ophouden met rege nen,...?" Dat was de vraag, die gis termiddag in Kerk-Avezaath ieder, van hoog tot laag bezig hield en be zorgd naar de lucht deed kijken Het spel zou worden opgevoerd voor het Koninklijk Paar, dat de tweedaagse tocht door Gelderland ook hierheen voerde. In de kleine café'tjes hokten journalisten, persfotografen en came ramensen bij elkaar rond de biljarts in gezelschap van chauffeurs, politie mensen, motor-ordonnancen. ouden van dagen die het spel straks zouden mogen aanschouwen en jongelui, die er aan moesten deelnemen. De waar din kwam handen tekort en buiten bleef het maar gietregenen.een troosteloos uitzicht met weinig anders dan een bedorven en verregend feest in het vooruitzicht en de herinnering aan met veel moeite en enthousiasme gehouden repetities, die het uitein delijk succes niet zouden opleveren. Maar Kerk-Avezaath is beloond ge worden. Om drie uur brak de lucht nog wel niet, maar de regen hield toch vrij wel op en het spel kon beginnen. De ouden van dagen spoedden zich naar hun zitplaatsen. De deelnemers stelden zich op en Koningin en Prins, die met hun gevolg ten huize van burgemeester mr R. F. van Beekhof de lunch hadden gebruikt, betraden de tuin van de ambtswoning om van een speciaal op gericht podium af te gaan genieten van een spel. door de burgemeester zelf ge schreven en door de gemeentenaren in groepen opgevoerd. En het is iets aar digs geworden. Burgemeester en raadsleden in eigen persoon bespraken in een z.g. zitting van de raad de plannen voor het Ko ninklijk bezoek en telkens wanneer een plan werd geopperd "erschenen groepen gemeentenaren ten tonele, in casu de kleine weide in de tuin. om deze plan nen meteen In een daad om te zetten. De zangverenigingen, de jeugdvereni gingen, de plattelandsvrouwen, de boe ren met hun koeien en stamboekmer ries, de brandspuit van het plaatsje, en zelfs een zeug namen deel aan het défilé, dat een alleraardigste indruk maakte en de gemeentenaren levens dc voldoening schonk, dat zij Ko ningin en Prins zelf iets konden aan bieden. Enkele toespelingen in het stuk op een verblijf van de Koningin Indertijd in Zoelen als Prinsesje, zullen niet na gelaten hebben, bij haar aardige Her inneringen wakker te roepen Het was een spel. dat Kerk-Avezaath het vor stelijk paar, zoals de burgemeester me dedeelde. heeft mogen aanbieden na mens heel <fe Westelijke Betuwe en de Bommelerwaard. REGEN EN DROGE HALVE UURTJES WISSELDEN EL KAAR AF. De dag van gisteren is er ook overi gens een geweest van droge halfuurtjes en langdurige gietbuien. Kon men im mers werkelijk medelijden hebben met het Nijmeegs mannenkoor, dat op de Waalbrug Koningin en Prins in een stortregen een lied toezong, met de kin dertjes. die verderop verregend en ril lerig hun vlaggetjes zwaaiden; na de ontvangst ten stadhuize van Nijmegen werd de rondrit door de stad weer een ware zegetocht. Bij Wamel werd per veerpont de Waal overgestoken en daar lag het Betuwse landschap weer onder een dik en on doordringbaar regengordijn. In Tiel bood KOK IN IJSKAST. Een kok dankte het aan een ijs kast, dat hij nog in leven is! Toen de nachtclub te Detroit waar hij werkte plotseling in brand raakte en de vlammen hem de weg naar buiten al hadden afgesneden, klom hij ten einde raad in de ijs kast. Drie uur lang moet hij daar letterlijk koud angstzweet hebben gevoeld De brandweer bevrijdde hem toen het vuur was bedwongen. Toen de brand uitbrak was de kok alleen in de naohtclub. De schade wordt gesohat op 200.000 dollar. (UP.) MALIK STELT ZIJN VERTREK UIT. Ds voornaamste Sovjet-Russische af gevaardigde bij de V.N., Jacob Malik, heeft zijn reis op het Poolse schip „Ba- tory' uitgesteld. Malik zou met de „Ba- tory", die gisteren is vertrokken, voor vacantie naar de Sovjet-Unie terug keren. ENGELAND MAAKT ZIJN INVOER VRIJ. Sir Stafford Crlpps, de Britse Minis ter van Financiën, heeft bekendge maakt, dat Engeland ook zijn invoer uit België, -Luxemburg, de Belgische Congo en Zwitserland zal liberaliseren. Voor de eerstgenoemde drie landen zal de liberalisatie op 17 Juli as, van kracht worden en voor Zwitserland, zodra de Zwitserse regering haar voornemen be vestigt om met terugwerkende kracht van 1 Juli af daadwerkelijk lid te wor den van de Europese betalingsunie. Het enige O.E.E.S.-land, waarvoor Engelands lijst van open algemene in- voerlicenties nog niet geldt, Is West- Duitsland. MAURICE ORBAN OVER BENELUX. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons heden: In een persinterview heeft de Belgi sche minister van Landbouw, Maurice Orban verklaard dat een gedeelte van de Marshall-hulp, welke België verkrijgt, zal worden aangewend voor de moder nisering van de landbouw, o.a. de uit breiding van de TBC-bestrijding, een ziekte welke 18% van de Belgische vee stapel aantast, de recuperatie van land bouwgronden, de oprichting van nieuwe proefstations en van een landbouw eco nomisch instituut. Inzake Benelux verklaarde de minis ter dat België slechts een vrijere, in voer van Nederlandse landbouwproduc ten In overweging kan nemen wanneer Nederland de artificiële elementen in zijn landbouweconomie lage arbei derslonen, landboüwpachten op voor oorlogs niveau en het systeem der hef fingen laat varen. „Flipje" van .de Betuwe" in eigen per soon de Koningin bloemen aan. De Hoge Gasten bezichtigden er de inrich ting van de jamfabriek, die een der modernste in Europa is. Daarna klaar de het weer wederom wat op, en zo ging het voort van dorp tot dorp, over de smalle dijken, langs de boomgaarden en de boerderijtjes tot omstreeks half- vijf Enspijk in de gemeente Deil werd bereikt waar Koningin en Prins een krans legden bij het monument van de gevallenen en de nabestaanden, die daar waren opgesteld de hand drukten. Ondanks de stortbuien werd Drecles volgens tijdschema gereden Nergens heeft, men een minuut langer behoeven te wachten, dan vooraf was bepaald. En zo hebben ook de Gelderlanders gisteren hun Koningin en Prins kun nen zien en bejubelen. Wat vermag ten slotte een regenlucht tegen het enthousiasme, dat zich baan breekt als het Vorstelijk Paar in aantocht is In September begint artsenopleiding Rotterdam Zoals bekend werd in Mei van dit jaar te Rotterdam opgericht de stich ting „Klinisch Hoger Onderwijs", ten doel hebbende de opleiding van doc torandi in de geneeskunde tot arts. Thans kan worden medegedeeld, dat in September a.s. een begin zal wor den gemaakt met de volledige oplei ding van doctorandi voor het arts examen. In het curatorium, dat de algemene bebtuursverantwoordelijkheid draagt, hebben naast enkele Rotterdamse leden mede zitting drie curatoren van de Rijksuniversiteiten, terwijl een verte genwoordiger van de Rotterdamse par ticuliere ziekenhuizen de vergaderingen met raadgevende stem bijwoont Reeds is ook een adviescommissie ge ïnstalleerd en thans is een derde be stuurslichaam in oprichting, te weten de docentenvergadering, die de verant woordelijkheid zal dragen voor het te geven onderwijs. Naast de Rotterdamse, door de Minister van Onderwijs te be noemen docenten (in elk te onderwij zen vak één) zullen in deze vergadering zitting hebben drie hoogleraren, aan te wijzen door de medische faculteiten van de Rijksuniversiteiten te Leiden. Utrecht en Groningen. Een eerste groep doctorandi heeft zich voor de volledige opleiding te Rot terdam reeds doen inschrijven. Slagers achten druk der ADVERTENTIE Begraven lichaam twee dagen na daad gevonden De Haagse recherche Is er gister middag, na enkele dagen vruchteloos zoeken, in geslaagd de vermiste vrouw Elisabeth BrinksBreevoort op te sporen. Zij werd dood aangetroffen in een huis aan het Westeindc te 's-Gravcnhage. De politie heeft haar echtgenoot, de 26-jarige tuinders- knecht J. Brinks, die er van verdacht werd haar met voorbedachten rade te hebben vermoord, in verzekerde bewa ring gesteld. Dc man heeft een vol ledige bekentenis afgelegd. HET LEEK OP ZELFMOORD. Zaterdagavond omstreeks elf uur werd door een militair bij de politie aangifte gedaan, dat zich een onbeheerd staand damesrijwiel onder het viaduct aan de Viaductweg te 's-Gravenhage bevond. Onder het frame lagen een damestasje, een gebreid vest, een blouse en een rok In het tasje bevonden zich enkele girostrookjes waarop de naam Brinks stond vermeld. Het bleek, dat de kledingstukken behoorden aan de 25- jarige Elisabeth BrinksBreevoort, huisvrouw van de 26-jarige tuinders knecht J. Brinks. Er werd aan zelfmoord gedacht en gedurende de nacht van Za terdag op Zondag werd door de Haagse recherche zonder oponthoud het water van de nabij zijnde kade afgedregd,. echter zonder resultaat. Men trachtte de echtgenoot van de vermiste vrouw, die reeds gedurende twee jaren geschei den van haar leefde, op te sporen, doch daar de man slechts een postadres had en zijn nachten placht door te brengen in een tuinhuis, werd deze niet direct gevonden. Zondagmorgen meldde hij zich echter zelf bij de politie en deed daar een omstandig verhaal. VERZOENING S VERHAAL DAT NIET KLOPTE. Reeds gedurende twee jaren leefde hij tezamen met een 24-jarige juffrouw in 's-Gravenhage. Zijn wettige echtgenote was met haar eigen kinderen van an derhalf en twee-en-een-half jaar oud bij haar ouders ingetrokken. Zijn echt genote had hem echter de afgelopen week een brief geschreven dat zij hem wrenste te spreken. Deze ontmoeting had Vrijdagavond, aldus de verklaringen van B. voor de politie, bij het Capitool Theater plaats.. Het echtpaar zou zich die bewuste avond hebben verzoend en B. zou haar voorgesteld hebben weder om samen te gaan wonen in een huisje aan het Westeinde, dat hij enkele da gen te voren had gehuurd. Zaterdag avond ontmoetten zij elkander weer en zij zouden op weg zijn gegaan naar de nieuwe woning. Onderweg vielen er harde woorden. Een kleine vechtpartij ontstond, de man kreeg krabben in zijn gezicht en de vrouw zou met de woor den: „Nou weet ik wat mij te doen staat" op de fiets zijn gesprongen en weggereden zijn. Een en ander in dit verzoeningsverhaal klopte echter niet. LUGUBERE VONDST ONDER GANGVLOER. Dit was aanleiding voor de recherche om een diepgaand onderzoek in het ge noemde perceel aan het Westeinde te gaan instellen. Als eerste ontdekte dc dienstdoende rechercheur in het overigens geheel lege huis een gloednieuwe spijker in dc gang. Voorts bevond zich nog een kolenschop en een hoopje 'zaagsel in een der hoeken. Aan het einde van de gang stuitte men op een vers ge zaagd luik in de houten vloer, dat met carbolineum was bestreken. De verf was nog nat. Dit was reden voor de politie de gehele vloer open te bre ken en na het weggraven van 40 cen timeter aarde vond men het ontzielde lichaam van de 25-jarige vrouw, die aan dc hals sporen van wurging ver toonde. Na deze lugubere vondst werd B gis termiddag ten huize van zijn concubine gearresteerd. Op het hoofdbureau van politie legde hij een volledige bekente nis af. TWEE JARIGE MTS-CURSUS VOOR GEDEMOBILISEERDEN. De Vereniging van Middelbare Tech nische Scholen in Nederland heeft voor, alle gedemobiliseerde militairen, dus zowel voor hen, die in Indonesië of cle West. als voor hen, die uitsluitend in Nederland hebben gediend, de mogelijk heid opengesteld, een speciale MTS- cursus werktuigbouwkunde te volgen, Deze opleiding begint 5 September a s. en zal worden verbonden aan de MTS te Rotterdam. De duur van de opleiding, die als volledige dagcursus zal worden gegeven, is bepaald op twee jaar, met inbegrip van 6 weken prac- tisch werk in de vacantle-penode tus: sen de beide cursusjaren. EERSTE KAMER AANVAARDDE FINANCIERING ZIEKENHUISBOUW. (Van onze parlementaire redacteur) Na korte discussie hechtte gisteren de Eerste Kamer haar goedkeuring aan de wijziging der Rijksbegroting voor de ja ren 1948 en '49 inzake de financiering van ziekenhuisbouw. Ook de samenvoe ging van de gemeenten Werkendam en De Werken en Sleeuwijk werd z.h.st. aangenomen. Minister Van Schaik prees vruchtbare samenwerking (Van onze parlementaire redacteur). Sprekers van alle fracties betuigden gisteren in de Tweede Kamer hun in stemming met het wetsontwerp „Inte rim-regeling voor de Nederlandse An tillen", waarvan Minister Van Schaik in zijn beantwoording der sprekers nog eens de korte inhoud en de geschiedenis weer gaf. Op de gereserveerde tribune woonden de vaste vertegenwoordigers van dë Overzeese Rijksdelen en de An tilliaanse delegatie de behandeling bij. Toen de heer Van Schaik in het na jaar van 1948 tot de conclusie kwam dat het gewenst was een interim-regeling tot stand te brengen éér de definitieve structuur ,van het Koninkrijk (nieuwe stijl) zou worden gevestigd, stelde hij zich op het standpunt dat de Antillen het meest behoefte hadden aan autono mie. Niet meer de Nederlandse doch de eigen Antilliaanse wetgever en bestuur ders zouden de taken in handen heb ben, waarbij op democratische wijze de wil van het volk ln de landspolitiek tot uitdrukking zou kunnen komen. De huidige regeling is gebaseerd op de Nederlandse staatsinrichting, die aan hoge eisen beantwoordt en strekt tot bevrediging van de desbetreffende wensen van ons volk. Het is ook van belang dat ons uit Suriname, waar reeds enige tijd zulk een regeling geldt, van verschillende zijden klanken bereiken, aldus spreker, dat men met de autono mie en met de interim-regeling tevre den is. Het zal zeer moeilijk zijn een defi nitieve regeling voor het Koninkrijk tot stand te brengen. Dit vloeit voort uit de aard van het onderwerp, ter wijl het ook niet makkelijk -al vallen èn Nederland èn Suriname èn de An tillen te bevredigen. Het ware daar om onjuist om op de definitieve status te wachten zonder interim-regeling. Spreker bracht dank voor de vrucht bare samenwerking met de Westindische commissie van de Kamer. Ook het over leg met de Staten van de Antillen is alleszins vruchtbaar geweest, speciaal met hun vertegenwoordiger hier te lan de, de heer Gorsira. De nieuwe regeling der zetelverde ling voor de Staten heeft spr. na veel wikken en wegen gekozen. Het verheugt hem, dat dc Kamer deze oplossing dc beste acht, Curacao krijgt daarbij 12 zetels. Aruba 8, Bonaire 1 en de Bo venwindse Eilanden samen ook 1 ze tel. Theoretisch bestaat daarbij dc mogelijkheid van overheersing door Curacao. Een recht van beroep op de Ivroon in zulk een geval werd evenwel als kolonialisme beschouwd cn dus uit het ontwerp teruggenomen. In plaats daarvan is nu bepaald, dat bij alge mene maatregel van bestuur zekere instantie kan worden ingevoerd om te beslissen in gevallen, waarin een der kleinere eilanden zich niet juist behandeld of bedreigd acht. Ook de bepaling dat voor wijziging dezer re geling tweederden der Satcnstcmmen vereist zijn, is een plechtanker tegen overheersing. De zg. eilandenregeling, neergelegd in de art. 126 e.v., maakt het mogelijk, dat bij alg. maatregel van bestuur aan de eilanden afzonderlijk een hoge mate van zelfstandigheid wordt verleend, ja zelfs volledige autonomie van het cen trale Antillengezag. Spr. wacht met be langstelling het advies der Staten ter zake af en zal daarmede ten volle re kening houden. Na korte replieken werd het wetsont werp zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. WIJZIGING KINDERBIJSLAGWET. In de avondvergadering behandelde het Huis een technische herziening van de kinderbijslagwet. Deze beoogt slechts het wegnemen van in de praktijk ge bleken onvolkomenheden. In de grond slagen en doelstelling van de wet wordt geen wijziging gebracht, evenmin ln dc bedragen van de kinderbijslag. In de bezettingstijd aangebrachte wijzigingen, die haar nut hebben bewezen, worden hierbij mede gelegaliseerd- De meeste tijd besteedde de Kamer aan de bespreking van een amendement- De Kort (Kath.) om de kinderbijslag voor natuurlijke kinderen bij KB. te regelen en niet bij de wet, doch overi gens geheel op de voet van deze wet. Over de uitkering voor het le en 2e kind welke geschieden volgens een tijdelijke wet, die aan het eind van dit jaar haar geldigheid verliest wilde de Minister thans niet beslissen. Dit probleem behoort thuis in de al gemene loon- en prijspolitiek, die ln het najaar onder ogen zal worden gezien. De debatten worden heden voortgezet. :RB80oD REPUBLIEK INDONESIË HEEFT BEGROTINGSTEKORT VAN ANDERHALF MILLIARD. Bgna half millioen ambtenaren vergen te zware uitgaven. „De Republiek Indonesia heeft ln haar begroting over het. Jaar 1950 een deficit van 1 5 milliard en de regering Lacht dit tekort te verkleinen door een bezuiniging in te voeren op de staats uitgaven". aldus verklaarde de R.I- minister van financiën mr Loekman Ha kim in een onderhoud met Aneta. Minister Loekman Hakim zei, dat een belangrijk probleem waarvoor de RIS en de RI zich thans geplaatst zien de kwestie is van het formidabel grote ambtenarencorps. Er zijn 420.000 amb tenaren waarmee jaarlijks een bedrag van 1.6 milliard gemoeid is. Dit is te zwaar voor Indonesië. Kwatta blijven altijd geldig N.V. KWATTA - BREDA VER. VAN NED. GEMEENTEN. In de algemene vergadering van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, werd op voorstel van de voorzitter mr P. J. Oud aan de Koningin een tele gram van hulde verzonden. Als leden van het bestuur werden her kozen de heren B. C. Franke, wethou der van Amsterdam, C. J. van der Hoe ven, burgemeester van Voorschoten en G. G. Loggers, burgemeester van Wle- ringermeer en gekozen de heer C. H. P. W. van den Oever, wethouder van 's-Gravenhage. CONSUMENT EET THANS VLEES BENEDEN KOSTPRIJS. In de Harmonie te Groningen werd gisteren de algemene jaarvergadering van de Algemene Nederlandse Slagers- bond gehouden- dit ter gelegenhe'd van hst 60-jarig bestaan van de Groningse Slagersvereniging De vergadering werd gepresideerd door 'de heer B. v. d. Eyk uit Dodrecht die in zijn openingswoord I zei. dat de inkoopprijzen van hei vlees in verhouding met de verkoopprijzen, veel te hoog lagen De inkoopprijzen zijn 100120% gestegen terwijl de consump tieprijs slechts met 5060% steeg. Spreker noemde het onjuist dat de Ne derlandse slagerijals het ware door deze verkooppolitiek de subsidie van de Regering moet overnemen, want de con sument eet thans vfees beneden de kost prijs. De heer B v. d. Eyk werd als bonds voorzitter herkozen. Tot hoofdbestuurs leden werden bij enkele candidaatstel- ling gekozen de heren J. Beetsma en M. Weima te Leeuwarden. S. J. Hoorn stra te Borger. J, H Cleraad te Hengelo en J. Groeneweg te Den Haag. De vergadering zond een telegram naar de minister-president en de mi nister van Financiën, waarin de Ne derlandse slagers betogen, dat dc toe stand ln het slagersbedrijf door de sterk verhoogde veeprljzcn en de daaraan niet voldoende aangepaste verkoopprijzen van vlees en vlees waren, zodanig orecair .te noemen is. dat het onmogelijk is de zware lasten van de omzetbelasting te dragen. Zij verzoeken de ministers om dc omzet belasting od vlees en vleeswaren met ingang van 1 Juli on te schorten, waardoor een prijsstijging van het vlees niet zo drastisch behoeft te zijn. Pseudo vogelpest Bameveld over ergste stadium heen? 35.000 KIPPEN VAN 51 BEDRIJVEN VERNIETIGD. Barneveld verkeert opnieuw in span ning. Nu niet omdat de pseudo-vogel- pest zich uitbreidt, maar omdat ze se dert enige t(jd aan het afnemen is en iedereen zich afvraagt, of het ergste achter de rug is. In verband hiermee hebben wij een onderhoud gehad met de burgemeester van Barneveld, mr C. E. E. Kuntze. en de gemeenteveearts, dr M. H. Hoogland. Medegedeeld werd, dat in de gemeen te Barneveld in totaal sinds 30 Mei j.l. 51 bedrijven besmet werden, waarvan een groot gedeelte weer ontsmet is. In totaal werden 35.000 kippen ver nietigd. Men rekent, dat voor deze kip pen gemiddeld een schadevergoeding van f.4.— tot f.5.— per kip betaald zal worden, in het geheel dus een bedrag tussen de f 140.000.— en f. 175.000.— in. Men heeft verder uitgerekend, dat een pluimveehouder per kip f. 6.— tot f.7— per jaar verdient, dat wil zeg gen: dit is zijn arbeidsloon. Wanneer alle vernietigde kippen goede leghen nen zouden zijn geweest, zou er in to taal dus ondanks de schadevergoeding nog een schade van f. 210.000.— tot f. 245.000.— geleden zijn. Bij de vernie tigde kippen was echter een aantal slachtklppen, aangenomen mag worden ongeveer 10.000. En heeft Barneveld daarmee de pseu do vogelpest gehad? Neen, zo optimis tisch was dr Hoogland niet. Er is In dit opzicht geen enkele voorspelling te doen. De afneming van de ziekte wordt ech ter toegeschreven aan het beter opvol gen van de voorschriften, waarvan dc afzondering van de pluimveestapels zo uitermate belangrijk is. waarbij men er tevens voor zorgt, dat slechts ontsmet te personen bij de pluimveestapel ko- ,men. Overigens geeft de afneming nog geen enkele reden tot juichen. Het is nog steeds hoge noodzaak alle bestaande maatregelen stipt op te volgen. VEILIG VERKEER Wie met te_ grote snelheid rijdt Die kan niet stoppen meer op tijd! BINNENLAND. Mr J. H. Klatte, waarnemend secre taris-generaal van het ministerie van so ciale zaken, zal ons land vertegenwoordi gen op het binnenkort te Ostende te hou den Beneluxcongres van de moderne vak beweging. De Nederlandse sleepboten Humber en Noordzee zijn van een reis van 154 dagen In Melbourne (Australië) aange komen met baggermaterieel voor de aan leg van een nieuwe haven voor deze stad, Met het emigrantenschip „Volen- dam" zijn behalve 1200 emigranten ook 24 Belgische studenten naar Amerika ver trokken. Ruim 400 personen van meer dan 50 nationaliteiten schreven ln voor de col leges welke van 17 Juli tot 12 Augustus door de Haagse Academie voor Interna tionaal Recht in het Vredespaleis zullen worden gegeven. Voor het eerst zal er ook door de aca demie een diploma beschikbaar gesteld worden. De regering van India heeft met een opzegtermijn van een Jaar de van 30 Juni 1947 daterende luchtvaartovereen komst met Nederland opgezegd en on derhandelingen over een nieuwe overeen komst voorgesteld. Gistermiddag tijdens een plotseling opkomend onweer ls de Volendamse vis ser K. over boord geslagen van de botter, waarmede hij op het IJsselmeer viste. K. ls verdronken. In Arnhem is een Internationaal congres van reserve-ofl'lcleren begonnen, dat Zaterdag a s. gesloten zal worden ln aanwezigheid van Prins Bernhard. BUITENLAND Bij een proces te Hannover tegen drie Duitse medici, die er van beschul digd worden ln de oorlog honderden krankzinnigen te hebben gedood, heeft een getuige, een vroeger lid van Hitlers kanselarij, verklaard, dat 70 000 personen van 250.000. die zich in krankzinnigen gestichten bevonden tusser 1939 en 1945 gedood z()n. Karl Vorlander. ln de oorlog chef van de Duitse waterpolttlc bij het con centratiekamp Mlgne (Frankrijk) ls ter dood veroordeeld op beschuldiging van I het levend verbranden van verscheidene leden van het verzet. Meer dan 300 lijken zijn reeds uit het puin gehaald van de dorpen ln het 1 departement Noord Santandc. waar Zon- dag een hevige aardbeving woedde. Ver der zouden meer dan 1000 personen ver wondingen opgelopen hebbe.i. President Truman heelt Gordon Dean. tot nog toe waarnemend voorzitter, tot voorzitter van de Amerikaanse com missie voor atoomenergie benoemd. Bij Durban ls °en gezin van vier per sonen bij een vliegtuigongeluk om het leven gekomen. De vadei was de piloot. Maandagavond zijn te Parijs vier overeenkomsten tussen Frankrijk en. West-Duitsland getekend, die een „einde maken aan de oorlogstoestand tussen belde landen' Volgens deze overeenkomsten zullen ar beiders uit belde landen cv#r en weer dezelfde sociale zekerheid genieten. Beide landen mogen over en wee. arbeidskrach ten aanwerven. Een hevige brand verwoestte giste ren te Rome alle appartementen van prins Taverna ln zijn prachtige palels Ta- verna, waar ook het Franse gezantscha* bij het Vatlcaan ls ondergebracht. De brand ontstond door kortsluiting. De leden van het Franse gezantschap en de markiezin Gallaratl-Scottl. prinses Moncada dl Paterno, de markiezin Delle Chluse. graaf De Marsalnlch en generaal Alfredo Dall Ollo moesten uit voorzorg hun appartementen ontruimen. (U. P.). Catherine Cummlngs. een van de grote sterren uit de eerste tijd van de stomme film ls te Hollywood aan een hartaanval overleden Zij bereikte de leef tijd van 79 jaar. (U. P.) De Italiaanse Kamer heeft de be groting van Buitenlandse Zaken goed gekeurd en hiermede ln feite ook het door de Italiaanse regering ten opzichte van het Koreaanse conflict Ingenomen standpunt. Overheid en bedrijfsleven werkten vruchtbaar samen In de ernstige woningnood en de in het algemeen gesproken niet bevredi gende ontwikkeling van de particuliere woningruilbüreaux hebben enige ge meenten aanleiding gevonden zich tot de Vereniging van Nederlandse Gemeenten te wenden, met het ver zoek te willen nagaan of door een van overheidswege georganiseerde woning- ruil op doelmatige wijze bijgedragen zou kunnen worden tot vermindering van de woningnood. Voor een belang rijk deel stond hierbij de bedoeling voor de helpende hand te bieden aan de vele werknemers, die ver buiten hun woonplaats arbeid gevonden hebben en er niet of slechts na zeer lange tiid en na zich veel opofferingen, ook fi nanciële, getroost te hebben, er in slagen door woningruil in de werkee- meenten woonruimte te vinden. An derzijds zou een met het oog op de algemene economische positie van ons land zeer nuttige besparing verworven kunnen worden op de omvangrijke uit gaven die de werkgevers zich wegens reis- en verblijfkosten van elders wo nend personeel getroosten. Tussen een speciaal met dit doel in gestelde commissie der vereniging en de te Utrecht gevestigde ..Stichting Woningzaken voor het Bedrijfsleven" (waarin Spoorwegen. Philips. Unilever, BPM. KLM en AKU samenwerken) benevens het interdepartementaal wo ningruilbureau dat onder Binnenland se Zaken ressorteert, is overleg ge pleegd dat tot algehele overeenstem ming leidde Er zal een landelijke ruil- centrale worden geëxploiteerd door ge noemde Dartiien. De taak van het centraal ruilbu reau zal zich in hoofdzaak beperken tot het verstrekken van gegevens en het met elkaar in contact brengen van dc belanghebbend^ gegadigden, mede dooi- het verstrekken van rull- adres-scn. De gehele karthotcek van Stichting en R(jk zullen op het nieuwe centraal ruilbureau worden samengevoegd. De raad van beheer bestaat uit 21 leden en het bestuur uit 7 leden. De samenstelling van het bestuur ls zo danig geregeld, dat steeds zitting heb ben 2 door de Minister van Binnen landse Zaken, 3 door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en 2 door de Stichting Woningzaken voor het Bedrijfsleven aangewezen leden van de raad van beheer. Het voorzit terschap der stichting wordt bekleed door de heer H. A. Bekker, wethouder van Utrecht. De speciale Unie-conferentie over Nieuw-Guinea NOG GEEN NADER COMMENTAAR IN DEN HAAG. Zaterdag j.l heeft de Hoge Commis saris voor Indonesië, Moh Roem, zich tot de Minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen gewend voor het overbrengen van het verzoek zijner Regering tot het houden van een spe ciale conferentie der Nederlands-Indo nesische Unie. in de maand Augustus, over Nieuw Guinea, aldus werd van de zijde van het Hoge Commissariaat der RIS medegedeeld aan de vertegenwoor diger van Aneta in Nederland Van officiële Nederlandse zijde is thans aan de vertegenwoordiger van Aneta bevestigd, dat een dergelijk ver zoek de Nederlandse Regering heeft bereikt. Men wenst van Nederlandse zijde ten aanzien van deze kwestie echter nog generlei mededelingen te doen. In welingelichte kringen in Den Haag wordt aangenomen, dat Minister Van Maarseveen gisteren op de wekelijkse zitting van het Kabinet de Regering op de hoogte gesteld heeft van het ver zoek van de Indonesische Regering °;i dat dit een onderwerp van bespreking heelt gevormd.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2