r Een Zoeklicht tuoV Van de Indonesische boom van corruptie is nog slechts een enkele tak afgerukt OP DE BOEKENMARKT Ontstellende toestanden Ie Soerabaja UIT DE OMSTREKEN „Is is even goed mijnheer UIT DE RIJNSTREEK Beurs van Amsterdam VRIJDAG 7 JULI Vertrouwen in hoogste goed Jhr H. den Beer Poortugael heeft met „Op Erewoord" geen ïitteraii kunstwerk geschapen Dat was trouwens ook In liet geheel niet de bedoeling van de auteur. Hij wilde slechts - in prettige vorm ten eerste de grote gevaren, welke inhaerent zijn aan de doodstraf, naar voren brengen, en ten tweede een lans breken voor het In speciale om- standighêden tijdelijk vrijlaten van ge vangenen. Dat men de doodstraf niet moet zien als een zuiver leer-om-leer is reeds ge noegzaam bekend. De doodstraf toch wordt uitgesproken omdat de misdadi- 25 zaken In Nederland, ONTHEFFING VAN OFFICIERSEED INDONESISCHE KNIL-OFFICIEREN. In het Staatsblad van heden is opge nomen een Koninklijk Besluit, waarin bepaald wordt dat ae Indonesische offi cieren en onderluitenants van het Ko ninklijk Nederlands-Indonesisch leger, die in het kader van de reorganisatie van dat leger voornemens zijn naar de strijdkrachten van de Verenigde Staten van Indonesië over te gaan, op de dag van hun ontslag uit het Koninklijk Ne derlands-Indonesisch leger tevens wor den ontslagen van de bij hun benoe ming als zodanig aan H.M. de Koningin afgelegde eed van trornv. „FRAXC-TIREUR" HET KREMLIN. HEKELT ger zulk een schuld op zich geladen heeft, dat volgens de onderschrijvers van deze bestraffingsmethode voor hem geen plaats meer is in onze maat schappij. Het leven van de man wordt dus plotseling afgesneden, waardoor de absolute onmogelijkheid gecreërd wordt hem tot een goed lid van de samenle ving om te vormen. Er is echter een veel belangrijker punt, dat tot afwij zing van de doodstraf dwingt. De moge lijkheid blijft immers bestaan, dat de betrokkene ten onrechte veroordeeld ls, zodat hij óf een lichtere straf verdient, öf in het geheel geen. Dat dit geenszins zuiver problematisch is, is gedurende de laatste jaren reeds vele malen ge bleken. Niet dat het daarbij ging om een „per vergissing" uitgevoerde dood straf - het betrof vrijheidsstraffen maar principieel verandert hierdoor niets aan de gestelde kwestie. Naast zuiver menselijke overwegingen ls deze veronderstelling van cardinaal belang. Het tweede door schrijver aange- roerde probleem betreft het vrijlaten op erewoord. Dit is ongetwijfeld een uiterst belangrijk gedeelte en wel een van zulk een importantie, dat het niet wel doenlijk is in het bestek van deze korte bespreking er nader op in te gaan. Wel mag worden opgemerkt, dat in het onderhavige boek de kwestie slechts met „Ja" beantwoord kan worden. En dit brengt ons op de feitelijke inhoud van „Op Erewoord" De schrijver wenste zijn gedachten zo duidelijk mogelijk naar voren te brengen. Daarom schiep hij een ge schiedenis, welke vol toevalligheden zit en hierbij zeer zeker niet strevend naar een goedkoop romannetjes-succes. Desondanks is de historie niet van spanning gespeend, zodat naast de ver dediging van zeer zuivere motieven de „ontspanning" gediend werd. „Op Erewoord" verscheen bij M. Sten- vert en Zoon te Meppel. OUD GEGEVEN IN GEZELLIG JASJE. Men duide het ons niet euvel, dat wij „Dokter Jacob de Leeuw" gestoken vinden in een gezellig jasje. De achter grond van de geschiedenis is droevig genoeg, maar Max van Amstel wist op zulk een prettige wijze dit levensbeeld te schilderen, dat men met genoegen het boek leest. Originaliteit kan men overigens niet in opzet en uitwerking vinden. Jacob de Leeuw is een Joodse man, die zijn succesvolle medische studie bekroond ziet met een assistentschap van enkele jaren in een voortreffelijk en modern ziekenhuis en die later een practijk overneemt en opbouwt tot iets moois. Daarnevens bestudeert hij vol belang stelling het kanker-probleem en weet op dit gebied opmerkelijke vorderingen te maken. De tweede wereldoorlog en de Duitse bezetting breekt nog niet direct zijn vruchtbaar leven af daar hij getrouwd is met een niet-Joodse vrouw. Tenslotte echter wordt ook hij wegge voerd. De hoofdpersoon is dus wederom als in zo vele werken een medicus, die een zeker succes behaalt bij de be strijding van een zeer gevaarlijke vijand van 's mensen gezondheid cn tevens een Jood, die gevankelijk wordt weggevoerd. Een cliché-achtig gegeven. De verdienste van „Dokter Jacob de Leeuw" is niet een voortreffelijke sty- listische conceptie de schrijftrant is doodgewoon noch een opmerkelijke probleemstelling, doch een tot lezen no pende vlotheid. Herdrukken en vertalingen „Dokter Jacob de Leeuw" verscheen bij M. Stenvert en Zoon te Meppel. „Both your Houses" van de produc tieve acteur Philip Gibbs verscheen bij H. D. Tjeenk Willink en Zoon N.V. te Haarlem onder de titel van „Twee Kampen" in een goede vertaling van M. J. E. H. Halehof. Het werk heeft, evenals bijvoorbeeld „Volken van één stam" een sterk menselijke achtergrond Gibbs' opzet was echter niet een roman - zonder-meer te schrijven, doch een pleidooi tot eenwording (gericht tot de Britten), een tot verlating van de partij tegenstellingen ter opbouw van een ge- zamelijk front tegen het steeds verder voortwoekerende communisme. „Twee Kampen" is een buitengemeen vlot werk. De Uitgevers Mjj Kosmos te Amster dam deed een 2de en nieuw bewerkte druk van P. J. C. M. Wjjmers „Hengel sport" het licht zien als deeltje 214 van de reeks Weten en Kunnen, Een instruc tieve uitgave. ging „Centraal Beheer" G.A., uitgege ven door het Bureau FED te Amster dam. Een handzaam boekje, dat zeker door velen met vrucht geraadpleegd zal worden. „Strijd om ons luchtruim" door S. H. Hoogterp, majoor bij de Luchtmacht staf, uitgegeven door de Gebroeders van Cleef te Den Haag. Op zeer gron dige en duidelijke wijze behandelt schrijver de opbouw en de strijd van onze luchtverdediging tussen 10 en 15 Mei 1940 aan de hand van officiële ge gevens uit Nederlandse en Duitse bron, die momenteel berusten bij het Archief van de Koninklijke Landmacht en bij de Sectie Krijgsgeschiedenis van de Gene rale Staf. Van de hand van E. C. van Dissel verschenen bij het Instituut W'orld- Steno te Leeuwarden een „World-Dic- taat-Steno" leerboekje, een „Beknopt leerboek Stenografie Nederlands", sy steem van Dissel, en een geschriftje over handschriftverbetering, genaamd „World-Schrift". „Stadia der experimentele Organische Chemie", inaugurale rede uitgesproken bij de aanvaarding van het hoogleraars ambt aan de Landbouwhogeschool te Wageningen door dr H. J, den Hertog, evenals „Het vraagstuk van Hollands Welvaren tijdens Hertog Philips van Bourgondië", inaugurale rede uitgespro- j ken bij de aanvaarding van het hoog leraarsambt aan de Universiteit van I Amsterdam door dr T. S, Jansma, wer den uitgegeven bij Wolters te Gronin gen. Bij Uitgeverij Forum, Antwerpen/ Uitgeverij Helmond, Helmond, versche nen „By de laatste koppensnellers", een verhaal uit de rimboe, een jongensboek door Hans Lynch, en „Het betoverde vestzakje", goocheltoeren voor jong en oud door Walter Sperling met 144 af beeldingen van de schrijver, „De Avonturen van het aapje Pibo in Wonderland", een boekje voor kleuters dooi Ida LastTer Haar met illustraties van Teresita. verscheen bij Uitgeverij Hollandia te Baarn. ..Directrice", roman voor oudere meis jes, door Helen Dore Boylston, uit het Engels bewerkt door Nel M. Brands; uitgegeven door Uitgeverij Hollandia te Baarn. „Jongste staatkundige ontwikkelingen in Egypte", samengesteld door dr L. Adam, verscheen bij de Universitaire Pers te Leiden als uitgave van het Afrika Instituut aldaar. Egypte neemt in het Nabije Oosten de belangrijkste staatkundige en strate gische positie in. De Palestina-kwestie, de innerlijke tegenstellingen binnen de Arabische Liga, de verhouding Enge land—Egypte, zijn enkele politieke ont wikkelingen, die Westerse mogend heden en de Verenigde Staten in ver- I band met mogelijke toekomstige ver- I wikkelingen in de richting van de Mid dellandse Zee en het Kanaal van Suez I met grote belangstelling volgen. Van Delegatie Ned. Antillen op Schiphol De delegatie van de Ned, Antillen, die naar ons land is gekomen om bespre kingen te voeren over de in'erlmrege- ling is vanmorgen met een dag ver traging op Schiphol aangekomen. De delegatie bestaat uit de heren Plantz, da Costa Gomez. Tromp, Debrot en Kroon Prof. ir W. Schermerhorn, voorzitter van de commissie van voorbereiding, was ter verwelkoming aanwezig. GRATIE VERLEEND. Bij K B. is gratie verleend aan W. van der Neut tot de doodstraf veroor deeld bij sententie van het 'Bijzonder Hof te Amsterdam. De doodstraf ls ver anderd in levenslange gevangenisstraf. grote betekenis is dan ook hoe het land zelf zich politiek, economisch en sociaal ontwikkelt Van dit alles geeft dit boekje in kort bestek een overzicht, „Iets over vorming en vervorming van de menselijke persoonlijkheid", inaugu rale rede, bij de aanvaarding van het hoogleraarsambt aan de Rijksuniversi teit te Groningen, uitgesproken door «Ir G. Kraus, verscheen bij Wolters te Gro ningen. Voorts ontvingen wij: „Kleine Wereldatlas", uitgegeven door Elsevier te Amsterdam als eerste uit gave van de Bibliotheca Cartografica Elseviriana. Naast ieder der 26 kaarten zijn in het kort encyclopaedische gege vens vermeld. De kaarten zij in zes kleurendruk uitgevoerd. Uiteraard moesten, in verband met geringe om vang van het werkje, vele beperkingen in acht genomen worden, maar toch zal men niet al te vaak vergeefs naar het atlasje grijpen. „Wet op de Materiële Oorlogsscha den", een volledige uiteenzetting van de wettekst door mr J, den Duik, onder directeur van de Coöperatieve Vereni- (Van onze correspondent te Djakarta), Twee weken, nadat de minister van Defensie sultan Hamengkce Boewcno de negende de onttroning van de mili taire gouverneur van Oost Java kolonel Scengkono bekend maakte en met dezs figuur esn dertigtal andere hoofdoffi- I eieren en subalterne officieren aan de dijk zette, is er tot grote opluchting van de R.I.S.-regering nog geen bloed te Soerabaja vergoten. Het volk van Soe- rabaja heeft een zuo'at van verlichting geslaakt, bonafide binnen- en buiten landse handelaren, slachtoffers van strooptochten door 20.000 „niet-offici- ele" soldaten van Soengkono's 1ste di visie, welke 35.000 „wei-officiële" sol daten telt, berekenen neerslachtig hun verliezen en durven ternauwernood ho pen dat het tijdperk van corruptie voor bij gaat. Met leedwezen zien anderzijds grote Chinese kongsie's. die merendeels uit Singapore opereerden, hun deviezen in- Hr. Ms. „Evertsen" naar Korea vertrokken Hr. Ms. torpedoboot jager „Evertsen" is vanmorgen om halfvijf. Ned. Tijd (12 uur plaat-selyke tijd) uit Indonesië naar Korea vertrokken. In een hoofdartikel doet het uiterst linkse onafhankelijke blad „Franc-tl- reur" onder de titel „Tegen de leugen campagne" een vinnige aanval op Rus land en beschuldigt het er o.m. van het offensief van de Koreaanse communis ten voor te stellen als, een afweer te gen een voorgewende agressie van Zuid- Korea. Sprekende over de Verenigde Staten schrijft steller van het hoofdar- tikel: „Dit machtige land, dat de eerste j .(Maastricht) gezagvoerder Crouwel, dagen duchtig er van langs krijgt van i gisteren in Bangkok aangekomen, bi? achterlijke Noord-Koreanen, dat er Thuisreis; PH-TDC (Curasao) gezag- nog niet in geslaagd is een enkele tank voerder Reyers, ls gisteravond in Am- aan het front te brengen, en dat in het sterdam aangekomen. PH-TEP, gezag- geheel beschikt over twaalf en een hal- voerder Hofelt is gisteravond in Singa- ve divisie, die dan nog verspreid zijn p0re aangekomen, over de gehele'wereld, dit land zou de aanvaller zijn, Men vraagt zich af welk nieuw Pearl Harbour op de Verenigde Staten losgekomen zou zijn, zo zij dit maal hun zaak niet „gced hadden voor- 1 bereid". Gelukkg maar meent ae open bare opinie er het hare van. Zij heeft met een zo kort geheugen, dat zij na 12 dagen reeds zou vergeten zijn, wie de eerste kwade slag heeft toegebracht. Dat die Noord-Koreanen zich zo plotse- ling ontpoppen als buitengewone stra- J tegen, die in staat zijn om de grondig i voorbereide plannen van de Ameri kaanse staf tot mislukking te doemen, is voor iedereen zonder nadere uitleg j duidelijk. De falsarissen van de geschie- dènis, die hier oo heterdaad worden be- 1 trapt zullen van wn kale i-eis thuis - j Een Britse Spitflre b tüdens de ma_ aldus het Fianse b aa „Fr noeuvr€S nakjj het Britse vliegveld van POSITIE INDONESIË-VLIEGTUIGEN Uitreis: PH-TDP (Pontianak) gezag voerder Van Messel. is vanochtend in Damascus aangekomen. PH-TDN ge zagvoerder Van RaSsel is gisteravond uit Karachi vertrokken. PH-TDU is DE PRODUCTIE VAN ATOOM- BOMMEN. Men verwacht, dat president Truman vandaag het Congres om credieten ten belope van 300 millioen dollar zal ver zoeken ten einde de productie van atoombommen en de proefnemingen met het oog op de vervaardiging van een krachtiger waterstofbom te bespoedigen, aldus verneemt men in kringen die in i laatste roeireddingsboot. contact staan met de commissie voor de atoomenergie. KATWIIK AAN ZF.E Het aantal inwoners van onze ge meente bedroeg op 1 Juli 22.016. NOORDW/JK Ir A, D. v. d. Koogh alhier ls be noemd tot lector in de bedrijfshuis- houdkunde aan de Nederlandse Econo mische Hogeschool te Rotteram. DEMONSTRATIE MET REDDINGSBOTEN De Kon. Noord- en Zuid-Hollandse Redding Mij ls voornemens morgen een j grootscheepse demonstratie te houden, welke uniek genoemd mag worden in de annalen van de plaatselijke afdeling. Van 11 uur tot half 3 zullen op het parkeerterrein naast Hotel „De Sein post" gebroederlijk naast elkaar ter be zichtiging staan de oude Noordwijkse roeireddingsboot en de moderne motor- reddingsboot, getrokken door een trac tor van het kuststation Zandvoort. Om drie uur volgen op het strand bij Hotel „Huls ter Duin" zeer Interessante demonstraties. Onder het publiek zal gecollecteerd worden voor de nieuwe Noordwijkse mo torreddingsboot ter vervanging van de BOTSING TUSSEN TWEE BRITSE VLIEGTUIGEN BOVEN DUITSLAND. komen tireur" AUSTRALISCHE ZEELIEDEN- VERBOND WrEIGERT OORLOGS MATERIAAL VOOR KOREA TE VERVOEREN. Het federale bestuur van het Austra lische verbond van zeelleden heeft be kend gemaakt, dat zijn leden zullen weigeren mede te werken aan het ver voer van oorlogsgoederen naar Korea. Dit besluit heeft betrekking op bijna alle Australische zeelieden van de koop vaardij, daar zij bijna allen lid van het vakverbond zijn. Het verbond staat on der communistische leiding. BRITS PASSAGIERSVLIEGTUIG BESCHOTEN. Een Brits passagiersvliegtuig met zes passagiers aan boord is heden op weg van Hongkong naar Formosa bij Swa- tow door twee niet nader geidentificeer- de vliegtuigen beschoten. De twee vlieg tuigen, jagers, losten drie machinege weersalvo's, terwijl zf] het vliegtuig van achteren naderden. Daarna maakten de jagers een duikvlucht en verdwenen. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Gerarda, d. van E. T. Salman en J. de Laai; Phlllne Felicia, d. van J. F. Raar en H. W. van Wijk; Alida, d. van J, van Rijn en E. van Duijn; Jozefina Emma Geraraa, d. van P C. A. van Calmthout en G, F. van Vuuren. OVERLEDEN: J. C, W. G Blom, wedn., 81 Jaar. ONDERTROUWD: D. BelJ jm 23 Jaar en J. M. Brouwer Jd 21 Jaar; L. J, van Haalem jm 24 jaar en C. Strijd jd 18 Jaar, P. W. Hiep Jm 31 Jaar en J. A Zwetsloot jd 28 Jaar; P. den Hoed jm 28 Jaar en D. Pardon Jd 26 Jaar; J. A den Hollander jm 26 Jaar en H. van Leeu wen jd 19 Jaar; A van der Linden jm 44 jaar en J. van Loef wed. 44 Jaar; A. Meijero jm 39 jaar en S. van der Star. gesch. 31 jaar; M. Monteba Jm 31 Jaar eii J. Janse Jd 27 laar; T. Post Jm 26 Jaar en A. de Groot ld 22 jaar; J. de Wolf Jm 23 jaar en A. Bakker jd 24 Jaar; J. Gul- demond jm 25 Jaar en M. Kalhoven Jd 27 1 laar; C van Wijk Jm 29 Jaar en I. I. i Nyström Jd 29 Jaar; F G Sack Jm 28 Jaar en I. Boasson jd 26 Jaar; J. McrcciJ I Jm 24 Jaar en M. van den Berg Jd 22 Jaar. Bückenberg (Duitsl.) tegen een Avro- Anson-transporttoestel gevlogen. De twee toestellen zijn neergestort en verbrand. De piloot van het jachttcestel en de twee inzittenden van het trans portvliegtuig zijn om het leven geko men. Het rijke leven in de wijde wereld. Het gebeurde in een van onze grote steden. De wachtcommandant van een poli tiepost staarde voor zich uit en dacht nog eens aan de vele mensen, die met allerlei kleine zaakjes bij hem geweest waren. Het dagrapport lag keurig bij gewerkt naast hem, Plotseling kwam een „Hoge Piet" binnen. Nu ja, wel niet zo èrg hoog, maar toch aanzienlijker in rang dan onze waohtcommandant. Gespeurd werd in het kantoortje; er was echter niets te vinden waar op- FAMILIEBERICHTEN. Ontleend aan andere dagbladen. Getrouwd: Mr E. Ellas en H. Smit, Amsterdam; P. J. de Vries en A. J. van Hattem' Schiebroek. Overleden: W. G. WijthoffSeyn 50 jr, Den Haag; P. Zuidam 56 jr, Rotter dam; R. E. Schwalm 48 jr, Dallas (USA); P. v. d. Windt 53 jr, Vlaardln- NOORDWIJKERHOU1 JEUGD GING UIT. Gisteren maakte een vijftigtal school kinderen, die de meeste punten hadden behaald bij het opsporen van verkeers- fouten. een reisje per touringcar, hier toe uitgenodigd door de Middenstands vereniging. In Aalsmeer werd de veiling bezich tigd, terwijl ook Schiphol bezocht werd. Tenslotte ging de tocht haar Oud Val keveen, waar men zich enige uren ver maakte. De verjaarsbus ten bate van het Restauratiefonds der Ned. Herv. Kerk, heeft over Juni f. 46,23 opgebracht. OEGSTGEEST Mej. E. A. Holmer alhier slaagde te Arnhem voor 't eindexamen HBS-B. RIJNSBURG Onze plaatsgenoot, de heer Nic. v. Egmond Nz., slaagde voor het Kerke lijk voorbereidend examen aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam. BURGELIJKE STAND Geboren: Willem, z.v. J. Korpershoek en B. Schoneveld. Ondertrouwd: L. C, van der Marei 26 1. en A. M. Kromhout, 24 j.; H. van Delft, 25 j. en T Heemskerk, 22 j. Overleden: D, Rademaker 62 j., echt genote van J. J. Kort. WASSENAAR Bij de voortgezette jubileumw'ed- strijden van de K.N.V.S. behaalde W, A. Pannevis alhier op pistool vaste baan I een eerste prijs. BODEGRAVEN Voor het toelatingsexamen aan het Chr. Lyceum te Alpher a. d. Rfjn slaag den de volgend? leerlingen van de Da Costaschool: Gré Vroege. Hetty Groene- veld, Jo Doornbos, Slem Oppe, Jan Ke- nemans en van de Verhoeff-Rollman- school: Janny Bakker, Kees Karssen en Dick v. d. Poorte Voor het doctoraal examen in de theologie slaagde aan de R.K. Univer siteit te Nijmegen pater W. J. Vernooy S.C.J. RODE KRUIS ONDERSCHEIDINGEN. Een dezer dagen werden door het bestuur van de afdeling Bodegraven Zwammerdam van het Rode Kruis on derscheidingen uitgereikt. J, S. Akker mans, R, van Beek, C, J Hoogendoorn, C. Schellingerhout, P. 'Timp en mej. A. Honaut ontvingen de Landsteiner me daille. De medaille voor 10 jaar trouwe dienst In R. K.-verband werd uitgereikt of aanmerkingen over gemaakt konden aan dames A. Honaut, C Relfkens en worden. Het dagrapport werd doorge- I v* en aan heren G. v. Beek, T A "O ,i A keken, maar ook dat was in orde. De Hoge Piet liep door naar het ver blijf van de agenten. Maar ook hier was alles brandschoon. Zelfs de groot ste muggenzifter zou geen vuiltje aan de (heldere) lucht kunnen ontdekken Plotseling viel des Hogen Piets blik op een lucifer, die eenzaam en bij kans met beschaamde kaken op de vloer lag, vlak bij een tafelpoot. Zijn blik verduisterde en gestreng brulde hij tegen de hoofdagent ligt hout op de vloer, laat het verwij deren!" De aangesprokene, met zijn gezicht in ernstige plooi, riep twee agenten bij zich: „Neem deze balk op en werp haar uit het raam!" De Hoge Piet vertrok direct, de deur achter zijn vuurrood hoofd wijd open latend. Een van de agenten tegen de wacht commandant: „Was ie even goed mijn heer?" (Historisch) REIZIGER J. v. d. Poorte, R. v. d. Poorte, C. Schellingerhout en C. H van Velzen. Tot slot werd een 40-tal herinne ringsmedailles uitgereikt. Burgerlijke Stand Geboren: Hendrik, z. van H. Bergema en P. Oudshoorn; Leonardus Theodorus. z, van A, W. Veelen- turf en E. J. Vergeer; Johan Herman Jozef, z. van J. Beider en H, J. Welp; Jacobus Johannes Maria. z. van J. Th. Koot en A. M. van der Maat; Karei Jozef Maria. z. van J. Th. Koot en A. M. van der Maat: Hier Johannes Theodorus Maria, z, van Th. B Agterof en P. J. Pouw. G.trouwd; W. Verwelj, 30 Jaar en M. Doornik. 30 Jaar. Overleden: N. Helsloot, 83 Jaar, wed. van W. van Leeuwen. BOSKOOR Burgerlijke Stand Geboren: Alida Wllhelmina Maria. d. van C. Benschop en M. W, M. Benschop; Hendrik Jan, z. van H. van Tol en J. A. Heinen; Dirk, z. van C. Verboom en J. Abee; Klazina. d. van C. Boere en M C. v. d. Willik: Theodora I Adrlana Maria, d. van L. Groenendijk en 1 J, L. Lubbe. Ondertrouwd: P. van Os en T. VerwelJ; W. Hoogeveen en A. Tamerus; H. A. Jans sen en M. A, Bijland. Getrouwd: B. G. Kompeer en M. Th. Stolker; J Pellekooren en N. A. Udo. Overleden: J .de Jong. 82 jaar, wednr. van M. Loos. VLAAMSE KERMIS „De Vlaamse Kermis" werd gister avond in het R.K. verenigingsgebouw gc-opend. De baten van deze fancy-fair komen ten goede aan de R.K. gezins zorg. De grote zaal was kwistig versierd met groen en bloemen, zodat het geheel een prettige en gezellige Indruk maakte. Tal van attracties gaven de indruk van een werkelijke kermis. De jongelui kon den hun hart ophalen, indien zij een goed gevulde portemonnaie bij zich had den. De fancy-fair is geopend tot en met morgenavond. REISJE VAN „MET EN VOOR ELKANDER". De leden van de reisvereniging „Met en voor elkander" maakten gisteren in een 2-tS.l bussen hun jaarlijks reisje. Om halfzeven werd in een vrolijke stemming gestart met als eerste pleis terplaats Driebergen. Vervolgens ging de tocht over Woudenberg. Ede en Hoenderloo naar Loenen, alwaar een bezoek werd gebracht aan de water vallen. Hierna ging de reis naar Apel doorn. alwaar een broodmaaltijd stond te wachten. De terugtocht ging over Voorthulzen en Amersfoort naar Hil versum. Hier werd de inwendige mens versterkt. Tot besluit werd in „De Klei ne Betuwe" onder Haastrecht een af zakkertje genomen. Het gezelschap keerde hoogst voldaan in Boskoop te rug. BENTHUIZEN Binnenkort zullen collectes gehou den worden ten bate van de T.B.C.- sanatoria „Sonne va nek", „Zonnegloren" en „Het Hogeland". HAZERSWOUDE brengende handel bedreigd door de ver vanging van een aantal havencomman danten en de verscherpte bewaking van belangrijke uitvcerhavens. Heel onge rust maken zij zich overigens niet. in de wetenschap dat de Indonesische ma rine vooralsnog niet in het bezit ls van de minimaal benodigde 500 snelboten, die door een intensieve patrouillegan^j aan de levendige smokkelhandel tussen Malakka, Siam, Indo China en Indone sië langzamerhand een eind zouden kunnen maken. De economische drainering van In donesië is niet beëindigd door muta ties in de legerleiding van Oost Java, Van de tropisch vlug groeiende boom van corruptie is een tak afgerukt, doch nog immer staat de stam, ge voed door een uitgebreid en „gezond" wortelstelsel. Er raag ronduit over corruptie woden gesproken als men kennis neemt van hetgeen het linkse parlementslid, Ir Sakirman, van de arbeiderspartij, in een officieel rap port aan het parlement schrijft na te Soerabaja en omgeving een onderzoek te hebben ingesteld. Dat was vóór de zuivering in de legerleiding in Oost Java. Het rapport, dat eerst aan de leden van het parlement werd verstrekt en i daarna ingetrokken, versoheen enige dagen geleden. Ir Saklrman schrijft o.a.: „Volgens inlichtingen van het mi- j nisterie van Welvaart van de R.I.S. 1 heeft het militaire bestuur van Oost Java versoheidene bevoegdheden van de R.I.S.-regering aan zich getrokken, voor namelijk het regelen van import en ex port, het verstrekken van licenties aan handelaren en industriële ondernemers. By hët afsluien van dit rapport heeft de centrale regering, c.q. de ministe ries van Welvaart, Financiën en Defen sie onder meer in onderzoek: a. Het In beslag nemen van duizenden fietsbanden door de militaire regering van Oost Java, waaronder 2.000 ban den, die eigendom waren van de rege ring van de Republiek Indonesia. b. Het uit deen varen van een kof- fiesohip door zekere zijde, die daartoe vergunning had gekregen van de mili- taire gouverneur, naar het buitenland, j welk schip later door de R.I.S.-marlne in beslag werd genomen. c. Het in beslag r.* men docr 'net m'- litaire bestuur van Oost Java van het in verschillende koffielocdsen te Blitar en Kediri opgeslagene, terwijl men tot nog toe niet weet waar de in beslag genomen goederen zijn opgeborgen. d. De wijze van verdeling van luxe goederen, voornamelijk auto's, volgens prioriteit, hetgeen niet cp regelmatige wijze geschiedde. e. Het verstrekken van vergunningen voor het roulettespel 'aan degenen, die j bereid bleken te zijn te voldoen aan voorwaarden, welke door een groep personen in de legerleiding werden ge steld. f. Het verstrekken van vele licenties aan Chinese weverij-ondernemingen zender vergunning van officiële zijde, I die verantwoordelijk is voor de verstrek- I kingen dezer licenties. g. Het bezit aan spaargelden, die vol gens geruchten niet gering zijn, bij ban ken van verschillende hoge legeroffi cieren, DISCIPLINE RAAKTE ZOEK. Ir Sakirman zegt voorts ln zijn rap port dat het licht valt te begrijpen, dat de discipline in het leger zoek ls ge raakt en de soldaten zelf door inbraak en rampok in hun levensonderhoud zijn gaan voorzien. Terwijl hun slachtoffers eerst buitenlanders waren, zochten zij deze naderhand eveneens onder eigen landgenoten. In het licht van dit rapport is het thans gemakkelijker te begrijpen, dat de basis commandant van Soerabaja, Pak Djarot, in het bezit is gekomen van een Cadillac, een Buick, een Pon- tiac, en een Chevrolet, dat kolonel Socngkono zijn huis inrichtte voor een bedrag dat tweemaal zo groot ls als de minister-president van Indo nesië voor hetzelfde doel is toegestaan, dat de troepen van overste Soeraeh- inat die nu zelf ontslag uit dienst vroeg de goedwillende studenten- soldaten uit de T.R.I.P. boven Blitar van een rijke koffieonderneming ver joegen tengevolge waarvan doden vie len te betreuren. „Het zijn sterke benen, die de weelde kunnen dragen" geldt voor de uit het iood geslagen guerillastrijders uit Oost Java, die vier Jaren alle ontberingen van een leven in de bossen overleefden en te Soerabaja een paradijs op aarde vonden. Twee feiten vallen bij de uitvoering van het zuiveringsprogram der regering cp: de sultan van Djokja waagde zich ln het hol van de leeuw slechts ver gezeld door in burgerkleding gestoken lijfwachten om de leeuw Soengkono uit te drijven. Hij maakte hierbij ge bruik van de grote ontevredenheid on der de Soerabajase bevolking, de twee dracht in Scengkono's divisie, en steun de op het grotendeels goedwillende ci viele bestuur onder gouverneur Sama- dikoen, een erkend goede bestuurder. Ten tweede valt te constateren, dat de minister van Defensie een grote mate van moreel overwicht heeft op het officierencorps, dat hij aan strengs zuivering onderwierp, en dat de rege ring niet haar toevlucht zocht tot een wapenschouw door na te laten troepen van elders naar Soerabaja te laten op- wordt uitgezien naar door de gemeente rukken. BEURSOVERZICHT IETS VRIENDELIJKER STEMMING. Amsterdam 7 Jult. Het eind van de week bracht een ver rassende wending. De stemming was vandaag opmerkelijk vriendelijker. Niet slechts de Sumatra tabaksoorten, die gestimuleerd werden door de betaalbaar stelling van het dividend der Deli MIJ op Maandag a.s., maar praotisch alle fondsen lieten koersverbeteringen zien, gepaard met een iets grotere activiteit. Kon. Olie werd ex het dividend van 9% verhandeld. De koers was 260 (gis teren 266) en in feite dus 3% hoger. Zelfs werd nog 261 genoteerd. In de overige hoeken waren de cultures toon aangevend. Na de hogere openingskoer sen bleef de tendens opwaarts gericht; het slot kwam merendeels op het hoog ste punt van' de dag. Ook voor Amster dam-Rubber was enige vraag. Wederom werden aandelen Indische Bank in open hoek verhandeld, boven het slotpeil van gisteren. Tegenovergesteld waren aandelen Ja- vasche Bank, die 6% verloren. Scheep vaartfondsen waren aan de vaste kant, vooral voor Scheepvaartunie. Unilever benaderde nauwelijks de 200. Aku prijs houdend en Philips stil. Nederlandse Staatsfondsen onveran derd. Vrijdag 7 Juli ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige O. K. koers v. heden Ned. '48 3% 100% 100% Ned. '47 3% 3 9898% Dollar-Ing. '47 3 97% 97% Investeringscert. 3 99^ 99-^ Ned. p. 1962 4 m.b. 3 99{g 99B Indië '37 A 3 95% 100^ Grootboek '46 3 98 95]g ACTIEVE AANDELEN Kolon, Bank N. Ind. H.Bank Ned. Handelmij, A.K.U Lever Br. Philips 220% Wilton Feyenoord Kon. Olie Amst. Rubber Deli-Bat. Rubber Holl. Amer lijn Kon. Ned. Stoomboot Ned. Soheepv, Unie H.V.A Java Cult. Deli Bat. Mij Deli Mij Senembah 57% 57 87% 91% 142 143 169% 169% 197% 199% 222% 135 135% 266% 260 e.d. 119% 122% 97 97 144% 141 118 120 127% 130% 118% 120% 60 60% 94 97% 119% 121% 95% 97% NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 100% 100% Den Haag 1947 I 3 101% R'dam 37 I III 3% 101 Industr Obligaties Kommies C. Boevé is bevorderd tot L.cver's Zeep Mij 3% 102% assistent by de Directe Belastingen, i Kon. Petr. Mij 103% 10212 103% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletlnstellingen Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentsche Bank 157 157 163% 164 157% 157 Industriële Ondernemingen 297 Rott. Droogd. Mij Zwanenb. Organon 270 178% 178% Handelsondernemingen Born. Sum. H. Mij Internatio Albert Heyn 92 142 187 85% 92% Ned. My Walv. Vrt. Spoorwegen Deli Spoorw. Mij 28% 28% Amerik. fondsen Shell Union 30 42% Fondsen uit Leiden en omgeving. (Aandelen) V K. 6/7 Holl. Constructie 217 Int. Kunststof!. Ind. 97 96 L Kon. Ned. Edelmet. 81 Pref. w.a. idem 88 Kon. Ned. Grofsm... 113% GB 115 Textiel Gebr v. Wijk 136 135% Leldsche Wolsplnn, 181 182 Tieleman en Dros 93 90% Ver. Touwfabrleken 127% 126 127% Lathad Datu Cuit.mij 46 L -

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 7