Amerikaanse lennisprinsessen Louise Brough en Margaret Duponl weer in dames-eindstrijd Grote tumult in eerste zitting der verenigde Kamers in Belg'" WEK DE GAL IN UW LEVER OP Record aantal inschrijvers maakt schifting noodzakelijk DE MAX Radio-programma 89ste Jaargang rv* 1 drong- er on nan dat. n s Dl LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 7 Juli 1950 Tweede Blad No 27042 Dinsdag a.s. nieuwe bijeenkomst Reeds bij de aanvang van de zitting der Verenigde Kamer en Senaat in Eelgië is het gistermiddag tot inciden ten gekomen. Onmiddellijk nadat Frans van Cau welaert de vergadering had geopend, maakte de socialistische afgevaardigde van Remoortel bezwaar tegen de pro cedure. die werd gevolgd. Hij wenste dat, zoals de traditie dit wil, de deken van Kamer en Senaat de vergadering zou presideren. Toen de voorzitter. Frans van Cauwelaert. zjjn zienswijze te ken nen wilde geven, werd hem dit door uit roepen van alle linkse banken onmoge lijk gemaakt. Gedurende meer dan een kwartier trachtte Van Cauwelaert aan het woord te komen, doch door het onbe schrijfelijke lawaai, dat van socialis tische, liberale en communistische zijde werd gemaakt, slaagde hij hier niet in. Van socialistische zijde werden aller lei opmerkingen gemaakt aan het adres van twee senatoren van de CVP; de he ren Delwaide en Leemans, resp. bur gemeester van Antwerpen en secreta ris-generaal tijdens de bezetting. De uitroep: „De Duitsers de deur uit" was op zeker ogenblik niet van de lucht. Tenslotte zag de voorzitter zich ge noodzaakt de publieke tribunes te ontruimen en de zitting voor tien mi nuten te schorsen. De linkse banken antwoordden op deze verklaring met liet in koor zingen van: ,.A bas les calotins". Nadat de zitting een uur geschorst was geweest, verschenen de 212 Kamer leden en 175 Senatoren opnieuw in de zaal en nam het oudste lid in jaren, Cyriel van Overbergh (CVP), ln de voorzitterszetel plaats, terwijl de heren Van Cauwelaert en Struye, die tijdens het voorgaande incident gezamenlijk het voorzitterschap hadden waargeno men, in de rechtste- banken gingen zit ten. Nadat de nieuwe voorzitter had voor gesteld een voorlopig bureau voor de gezamenlijke Kamers aan te stellen, nam de socialistische volksvertegen woordiger van Remoortel opnieuw het woord. Hij verklaarde, dat de wet van 19 Juli 1945, die het regentschap instelt en bepaalt dat dit slechts kan worden opgeheven na bespreking in en goed keuring door de verenigde Kamer en Senaat, geen enkele richtlyn geeft voor de werking van de verenigde wetgeven de Kamers. Er bestaan geen voorschrif ten voor de inrichting en de leiding van de debatten, daar het reglement te dien opzichte voor de Kamers anders is dan voor de Senaat. Spr, was van oordeel dat. alvorens met de debatten een aanvang kan worden gemaakt, een procedure moet worden vastgesteld, die zowel voor Kamer als Senaat geldt. De socialisten, die de gehele mid dag kennelijk obstructie voerden, be klaagden er zich hierna over, dat zy de vertalingen niet konden volgen in het Frans of Vlaams, omdat er niet ge noeg microfoons waren voor de 387 par lementsleden. Spaak besteeg op zeker ogenblik het spreekgestoelte om erop te wijzen dat een groot aantal volksvertegenwoordi gers en senatoren zelfs geen zitplaats hadden en aan de discussie Staande moesten deelnemen. Hy maakte de re gering er een verwijt van de zitting on voldoende te hebben voorbereid en drong er op aan, dat a.s. Dinsdag voor alle senatoren en volksvertegenwoordi gers een microfoon en zitplaats beschik baar zouden zijn. Nadat de heer De Schrijver (CVP) had voorgesteld een vast bureau te be noemen voor de verenigde Kamers, sa mengesteld uit een voorzitter, een plaatsvervangende voorzitter, twee on dervoorzitters en zes secretarissen om de typische problemen op te lessen, die gepaard gaan met deze verenigde zit ting. nam.de socialist Hoyaux het woord. Hjj las een artikel voor, dat de CVP- senator Leemans tijdens de bezettings periode heeft geschreven en hij ver zocht de vergadering de heer Leemans van de debatten uit te sluiten. Hierop stond de heer Struye (CVP) op om de heer Leemans te verdedigen met een uitspraak van de socialistische minis ter van staat Rolin over Leemans. De voorzitter van de Belgische socia listische partij, Buset, verklaarde dat de heer Struye allerminst geroepen is om de heer Leemans te verdedigen, aange zien hjj zelf tijdens de bezetting een artikel heeft geschreven, waarin hij zegt dat het onder de gegeven omstan digheden het beste is maar mede te werken met de Duitsers. Deze onthulling ontlokte een hevig tumult op de linkse en rechtse ban ken en men slingerde elkaar allerlei beschuldigingen naar het hoofd over gedragingen tijdens de bezettings periode. De heer Spaak legde er hierna de nadruk op. dat de socialistische fractie niet wenst dat iemand als de heer Lee mans, die tijdens de oorlog heeft ge collaboreerd, deelneemt aan de debat ten. De heer Leemans gaf hierna ge hoor aan de uitdagingen van linkse zijde om zich vanaf het spreekgestoelte te verdedigen. Hij betoogde, dat het gewraakte ar tikel niet van zijn hand is, doch van iemand van het personeel van de Se naat, wiens naam hij niet kan onthul len. Vervolgens werd overgegaan tot de verkiezing van de voorzitter der ver enigde Kamer en Senaat, aangezien het voorzitterschap van de deken der par lementsleden van Overbergh slechts een voorlopig karakter droeg. De heer Gailly (soc.) wist op dat ogenblik evenwel het debat opnieuw te openen door het tonen van een foto, waarop men de CVP-senator Leemans ziet afgebeeld naast een aantal colla borateurs. die of wel gefusilleerd of voortvluchtig zijn. Dit was opnieuw aanleiding tot een hevig tumult, vooral op de linkse banken, waaraan de heer Van Overbergh slechts met veel geha mer een einde wist te maken. Nadat de rust was teruggekeerd, werd Frans van Cauwelaert (CVP) bij naamafroeping tot definitief voorzit- ADVERTENTIE U zult 's morgens „kiplekker" olt bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te> wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de pal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. ter der verenigde Kamers gekozen. HU wist 199 stemmen op zich te vereni gen, tegenover de socialistische can- didaat Soudan 170 stemmen. Paul Struye (CVP) werd tot plaatsvervan gend voorzitter benoemd. Buset (soc.) verklaarde vervolgens, dat hij meer dan duizend telegrammen had ontvangen van de leiders van on dernemingsraden, waarin geprotesteerd wordt tegen een terugkeer van koning Leopold naar België. Hierna werd een commissie benoemd, die het reglement zal opstellen voor de werking van de verenigde zitting van Kamer en Senaat. Dit reglement dient gereed te zijn voor Dinsdag a^., de datum waarop Kamer en Senaat opnieuw bijeen zullen komen om een aanvang te maken met de debatten over de opheffing van het regent schap. ANTWERPSE HAVENARBEIDERS STAKEN. Naar door het algemeen Belgisch vakverbond wordt medegedeeld hebben de Antwerpse havenarbeiders gister middag het werk neergelegd om te pro testeren tegen de terugkeer van koning Leopold naar België. Jubileum T.T. Wimbledonkampioenschappen Nederlanders in Italiaanse fabrieksploeg De Grote Prijs van Nederland der K.N.M.V., de 20ste van de jubilerende 25 jaar oude stichting „Het Circuit van Drente", kampt met een te grote inschrijving, die het record-aantal van 142 heeft bereikt. Zowel in de 500- als de 350 ce-klasse hebben bijna 60 renners ingeschreven, maar een zo groot aantal motoren zou tot een le vensgevaarlijke massastart leiden. Daarom moest er worden geschift en dus heeft de sportcommissie bepaald, dat iedere renner in de 350 cc- klasse, die tijdens de verplichte drie trainingsronden onder een snelheid van 127 km per uur blijft, zal moeten afvallen. Voor de halve liter klasse is deze mi nimum snelheid 133,5 km. Er zyn drie trainingsdagen, vandaag de laatste, zo dat eerst hedenavond bekend zal zijn, welke renners mogen deelnemen. Ver wacht wordt, dat in beide klassen on geveer 40 renners aan de start zullen kunnen verschijnen. Meer acht men niet verantwoord. De eerste trainings dag viel in het water. Gisteren was het weer beter en kreeg Assen de TT-sfeer te pakken. Op de twee Spanjaarden Bul to en Llobet Arteman na, die in de 125 cc-klasse op Montesa's zouden star ten, zijn alle deelnemers thans in Drente aangekomen. Juist zoals verleden jaar laat Spanje dus op het laatste moment verstek gaan. Daar de Spaanse' Monte sa's niet in staat waren geacht het te gen de krachtige Italiaanse machientjes op te nemen, maakt het uitvallen van de twee Spanjaarden voor het wedstrijd verloop waarschijnlijk weinig verschil. Ieder is het er over eens, dat de 125 cc- klasss een uitsluitend Italiaanse alfaire zal worden tussen de Mondials en M.V.'s. Zo raasden dan weer de motorreu zen der halve liter klasse over het ruim 16 km. lange parcours om het terrein te verkennen. Pagani op zyn gillende Gilera, die na Man en Fran- corchamps derde staat voor het we reldkampioenschap. noteerde evenals de zo verrassend snelle, jeugdige Brit Duke. de nieuwe ontdekking van de Nortonfabriek, en Leslie Graham op zijn A.J.S., op deze trainiygsdag de snelste ronde: 6 min. 41 sec., d.w.z. gemiddeld 148,4 km. per uur, een prachtige tyd, indien men bedenkt, dat het verleden jaar Pagani was, die in het heetst van de stryd reed met gemiddeld 150,86 km. per uur. Duke, die na de eerste twee races om het wereldkampioenschap met 8 punten de leiding heeft in deze klasse, wacht morgen een zware taak, nu zijn Norton- compagnon Arie Bell door zijn val niet rijden kan. En uiteraard zfjn de Itali aanse Gilerarijders er op gebrand nog maals een zege te behalen, maar dan ook, indien de Britten eens minder pech mochten hebben dan zy in België ondervonden, waar Duke's motor de geest gaf, terwyl hy leidde. DE T.T. RACE HEER EN MEESTER. Juist zoals de 125 cc. zal worden uit gevochten tussen Italianen onderling, zullen de Britten elkaar bestryden in de 350 cc., waarin zy heer en meester zyn. Gisteren tydens de training was het weer eens een Nortonjager. die de snelste ronde maakte en alweer wgs het de jonge Duke. die in Assen ^ijn debuut maakt. Dat deed hy goed. Hy reed een even snelle ronde als verleden jaar de A.J.S.-ryder Frend: 7 minuten precies, 1141.74 km. per uur. Lomas op Velocette maakte echter precies dezelfde tyd, der de was weer een pupil van Joe Craig: Lockett (7 miniuten 11 sec is 137 km.). In de kleinste klasse noteerde op deze trainingsdag de Italiaan Bertoni (M.V.) de snelste tijd, maar met negen minuten 21 seconden (106.11 km.) bleef hij ver beneden de snelste ronde van verleden jaar (Pagani 113,22 km.). Naar het schijnt zal niet alleen Wim van Zylaard als Nederlander meerij den in de Italiaanse fabrieksploeg van M.V. Er zyn nog twee 125 cc-motoren van deze fabriek vacant, zodat de raogelykheid bestaat, dat morgen de namen van nog een of twee Nederlan ders zullen verschijnen in de Italiaan se ploeg. Bovendien mag morgen Drikus Veer proefrijden op een zware M.V., waar voor de Italianen evenmin een rijder hebben. Set van 3129 in herendubbel Louise Brough en Margaret Dupont Osborne, de twee Amerikaanse tennis- prinsessen, zullen elkaar in de finale van het dames enkelspel ontmoeten, evenals dat verleden jaar het geval Is geweest. Louise Brough. winnares in 1948 en 1949, heeft nu een mooie kans om de titel drie maal achter elkaar te winnen, een prestatie die het laatst verricht is door Helen RoarkeWills in 1927-1928-1929. De beide halve finales werden ge speeld voor propvolle tribunes en Ko- j ningin Mary en de Hertogin van Kent waren er bij aanwezig. Louise Brough begon ietwat onzeker, maar spoedig had ze haar zenuwen in bedwang alhoewel haar tegenspeelster Doris Hart, voor zeer velen favoriet na haar successen in de Franse en de Londense kampioen schappen, in de eerste set van 43 bijna tot 53 was uitgelopen. In de tweede set was de meerderheid van de titel- houdster veel duidelijker en dwong ze Doris Hart met een stroom van harde drives naar de hoeken en scherpe vol leys soms minutenlang aan de baseline te blijven Het fijn-gepolijste spel van Margaret Dupont en Pat Todd in de andere halve finale vormde wel een contrast met deze partij. Er was weinig krachtsverschil, en men zag geen imposante overhead sla gen. Toch was er spanning genoeg want er werd zuiver en scherp naar dc hoe ken geplaatst en beide speelsters waren uiterst brilliant in de returns, terwijl de geraffineerde manier waarop ze alle twee manoeuvreerden om openingen te verkrijgen het publiek van kenners in verrukking bracht. Beiden vonden de hoeken met een bijkans griezelige feil loosheid. Pat Todd had misschien een tikje pech door te verliezen, want in de eerste set was ze op setpoint gekomen. In de derde set moest het spel bij 55 tien minuten onderbroken worden wegens regen. Na de hervatting was Margaret Dupont houdster van de titel in 1947 het eerst op dreef en dit bracht haar de zege: 8—6, 46, 86. De langste set, ooit te Wimbledon ge speeld, viel in de party tussen het Amerikaanse paar PattyTrabcrt en dc Australiërs SedgmanMc Gregor, door dc Amerikanen met 64, 3129, S 79. 62 gewonnen. De set duurde I 2',2 uur, en er werd grimmig gevoch- FEUILLETON die zijn geheugen verloor door PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 61) Het is aan jullie, hoè dat gedaan zal worden. Er zyn verschillende dingen, die geregeld moeten worden en opge helderd. We kunnen er een familie aangelegenheid van maken en die din gen op vriendschappelyke wijze als gcede neven onderling regelen, óf Jullie haalt er een advocaat bij en ik haal er de myne by, en een en ander zal vol komen zakelyk uitgezocht worden. Brett eal party mceten kiezen voor een van ons, er zullen verschillende dingen uit gevochten moeten worden, en alles by elkaar zal het de zaak geen gced doen. Als je het zó wilt, Cyril, wel, dan kun je het zó krygen. Het Is beter, dat je nu dadeiyk goed begrijpt, dat slechts één van die twee manieren mogeiyk is. Je zult een besluit moeten nemen. Je kunt niet eerst met me beginnen te vechten om daarna toch te besluiten het liever op vriendschappelyke wijze te regelen! Werkelyk, je kunt veel beter nu dadelijk een en ander rustig met me doorpraten." Mavis gaf hem een woedende blik en antwoordde voor Cyril: „Er is geen sprake van, dat hy met u praat, me neer Smith, denkt u dat vooral niet!" William keek haar aan en zei dood bedaard: „Weest u toch niet zo dwaas! Hij weet heel gced, wie ik ben, evenals u dat doet. Vooruit Cyril, zeg zelf je mening eensherken je me of niet?" In de blik, die Cyril thans op hem richtte, was iets smekend en verslagens tegelykertyd. Hy stak een trillende hand uit naar William en zei: „Stuur haar de kamer uit....!" HOOFDSTUK XXXIII ,Als ze me ter plaatse had kunnen vermoorden, dan had ze het gedaan," merkte William vroiyk op teen ze te rugreden naar Cedar House. Het was vroeg m de middag, het weer was zacht en alles in de natuur leek vredig en kalm. „Waar denk je dat ze heen is ge gaan?" vroeg Katherlne. „Terug naar de stad om Brett op de hoogte te stellen, vermoed ik. Ze ver dween in een kostbare nieuwe bont mantel en een even kostbare nieuwe auto. Ik neem aan. dat ze ln de stad ergens kamers heeft?" „Ze heeft een flat, en een mooie flat ook. geloof ik. Ik denk, dat Cyril de huur betaalt." Ze lachte even. „Dat ïyn natuurlijk roddelpraatjes „Wie zei dat?" Brett William keek recht voor zich uit en Iroaste het voorhoofd. „Hoe is haar verhouding met Brett tegenwoordig?" „Ik weet 't niet." „Geloof je niet, dat ze hem verteld heeft, dat ze me gezien had? Ik zelf geloof het niet, maarwel, ik weet 't ook niet „O nee. werkelyk. dat kan ze niet ge daan hebben," zei Katherine snel. „Waarom niet?" „Omdat hy alsmaar door bleef gaan met mij ten huwelijk te vragen." Ze lachte even. „Kyk niet zo bezorgd, lie veling, hy houdt helemaal niet van me, en heeft dat nooit gedaan. Hy vindt me alleen wel een gced soort vrouw om eindelijk eens een getrouwd leven mee ts gaan leiden." „Je zei, dat hy dóór bleef gaan je te vragen: bedeel je, nadat Mavis my had gezien?" „Ja, hy schreef me vlak daarna en hy belde me neg eens op ook. Dat was zelfs precies de avond, voordat we gin gen trouwen. Ik weet nóg niet, hoe hy achter myn adres is gekomen Je be- grypt dus wel, dat Mavis hem niet ver teld had, dat ze jou had gezien." William verviel gedurende enige tyd in stilzwygen. Hierna merkte hij op: „Ik geloof, dat de zaak er lelyk voor staat. Cyril had kennelijk z'n instruc ties gekregen en Mavis was abnormaal bang, dat hij z'n mond voorby zou pra ten. Ik heb niet aangedrongen op in lichtingen, ik vond het beter om eerst rustig als neven samen te spreken over allerlei. Hij was echter volkomen over zn toe ren en liet enkele wonderlyke dingen los." „Wat?" „Wel, ik heb begrepen, dat er iets gaande is geweest met jouw geld, om dat hy beweerde, dat Brett met jou wil de trouwen, en dat daardoor alles in orde zou zijn gekomen, waaraan hy toevoegde, dat Mavis dat ook gezegd had. Het was een verward verhaal, want de arme kerel was over z'n zenu wen, maar ik heb wel de indruk ge kregen, dat Mavis erg graag gezien had, dat Brett de financiële moeilijk heden oploste door een huwelyk met jou." Er kwam een diepe blos op Katherl ne's gezichtje. „Dat is erg aardig, zowel van haar als van hem. alleen jammer dat ix alsmaar nee bleef zeggen." William ginz hierop niet in. Hy ver volgde: „Een belangrijk ding is, dat ik de indruk heb gekregen, dat Mavis nog stééds, ook op dit moment, een derge- ïyke regeling graag zou zien. Cyril bracht dit punt zelfs naar voren om aan te tonen, dat ze my niet herkend kon hebben, toen ik met haar sprak begin December, aangezien ze naar hij zei Brett toch niet aangemoe- i digd zou hebben om van Katherine werk te maken, als ze me wèl herkend had.'' 1 Katherine zei in boos protest: „Wil liam. ik ga gillen, als je doorgaat met over mij te praten, alsof ik een artikel in een warenhuis ben, dat er op ligt te wachten om gekocht te worden." Hij grinnikte, legde zyn hand even over de hare en keek dan weer ernstig. „Ze heeft my wel degelyk herkend, maar ze moet beseft hebben, dat ik haar niet herkende. Ze wist myn adres. Ze heefü natuurlijk inlichtingen ingewon nen en alles gehoord over William Smith, die z'n geheugen had verloren. Ik vraag me af, of zy misschien op die avond van ae 7de December toevallig langs is gekomen en meneer Tattlecom- be onder die auto heeft trachten te du wen. niet als meneer Tattlecombe na- tuurlyk, maar in de waan verkerend, dat ze my te pakken had. Begrijp je, ze kende hem niet en wist ook niets van hem af. Ze kwam misschien toe vallig langs om in die buurt eens pools hoogte te nemen, of misschien zon ze op een middel om mij naar bulten te lokken. En wat gebeurde er toen op eens: een deur ging open en er kwam iemand naar buiten, die wat lengte, lichaamsbouw en haar by die belich ting ïykt blond haar cp grijs precies cp mij geleek." Hij hield even op en voegde er vroiyk aan toe: „Ik ben be nieuwd, hoe lang het duurde, voor ze te weten kwam, dat ik 't niet geweest was Katherine zei niets. William vervolg de: „Het is natuuriyk allemaal alleen maar theorie, maar het zou best moge lijk zyn, dat het zich zo heeft toege dragen. Ik ben er byna zeker van, dat er met de boeken geknoeid is. Myn te rugkomst- betekent, dat een en ander verklaard zal moeten worden. Het meet een geweldige schok voor haar geweest zyn, toen ik binnenwandelde op het uur, dat ze met William Smith had afgesproken. Ik moet tot haar eer zeg gen, dat ze niets, werkelijk niéts, liet merken. Maar de situatie zou door myn terugkeer verre van aangenaam worden. (Wordt vervolgd) BEVOLKING IN BUNSCHOTEN- SPAKENBURG WORDT ANTHROFOLOGISCH ONDERZOCHT In de komende twee vacantlemaan- den zuilen docenten van de Amster damse Universiteit in Bunschoten- Spakenburg een anthropologisch onder zoek instellen, pe bedoeling hiervan ls de bevolking beter te leren kennen en de isolatie en bevolkingsbeweging te be studeren. Men heeft het oog laten vallen op deze gemeente, omdat zy een betrekke- lyk getrouw beeld zal geven van de oorspronkeiyke Nederlandse bevolking, die nog niet door vreemde invloeden ls verwaterd, zoals dit in de steden is ge schied. Op de bevolking heeft men een beroep gedaan om aan het onderzoek zoveel mcgelyk mede te werken. ten in alle games, die byna steeds tot deuce gingen. De Australiërs kregen niet minder dan 8 setpoints en de Amerikanen 4. Het spel steeg tot een hoog peil. en bij tij den bestookten de partijen elkaar aan het nel van korte afstand met zulke volleys dat het haast onmogelyk leek de bal in het spel te houden. Bliksem snelle reacties werden gevergd, maar zowel de Amerikanen als de Austra liërs bleken er toe in staat Deze set, alhoewel de langste van Wimbledon sinds mensenheugenis, be tekent echter geen duur-record. Want in Mei 1949 hebben Schroeder en Fal- kenburg te Los Angeles 70 games nodig gehad om een set tegen Gonzales en Stewart te winnen. Toen was de score 36—34. Verdere uitslagen lulden: Heren dubbelspel, kwart finales: Drobnv (Egypte) en Sturgess (Z. Afrika) 61. Brlchant en Washer (B.) 62. 62. 64: Budge Patty en Trabert (V.S.) sl. Sedgman en Mc Gregor (Austr.) 64, 3129. 79. 62. Dames dubbelspel, kwart finales: Shirley Fry en Doris Hart (V.S.) sl Rita Anderson (V.S.) en Joan Curry (G.B.) 61. 64; Midge Buck en Nancy Chaffee (V.Sj sl. mevr Harrison en Kay Tuckey (G.B.) 6—3, 6—3. Gemengd dubbelspel, kwart finales: Warthlngton en Thelma Long (Austr.) sl. Qulst (Austr.) en Gussle Moran (V.S.) 86. 61; Brown (Austr.) en Pat Todd (V.S.) sl. Bromwich (Austr.) en mevr. Harrison (G.B 6—3. 64; Sturgess (ZA.) en Louise Brough (V.S.) sl. Morea (Arg.) en Barbara Schofleld (V.S.) 63, 1311. HET MOOISTE TIN IN DELFT. Tentoonstelling in „Het Prinsenhof". De tintentoonstelling, die van 15 Juli tot en met 30 September a.s. in het stedelyk museum Het Prinsenhof" te Delft wordt gehouden zal een collectie van het mooiste tin, dat zich in ons land bevindt bevatten. Eensdeels zyn de voorwerpen verkregen door opgravin gen en anderdeels afkomstig uit oud stadsbezit. Van vrywel alles echter is de herkomst bekend, terwyl het boven dien met zeer grote nauwkeurigheid ls gedateerd. Naar de directeur van het museum mr L. J. F. Wijsenbeek ons mededeelde, hoopt men door middel van deze expo sitie, die vyf zalen in het museum zal beslaan, het publiek meer kennis by te brengen van gebruiken en leefwyzen van onze voorouders. Daartoe zullen ook enige tafels worden gedekt met tin en glas, oud aardewerk en porcelein, enz., op de wyze, waarop dit in vroeger eeu wen geschiedde. Bovendien zal een aan tal schilderyen worden geëxposeerd, waarop gedekte tafels zyn afgebeeld, o a, van Willem Claesz Heda, Pieter Claesz., Torentius, enz. Als by zonderheid kan nog worden ge meld dat voor de tentoonstelling in bruikleen zyn afgestaan de stadskannen van negen Nederlandse gemeenten. Deze kannen welke dateren uit de 15e en 16e eeuw werden gebruikt om er belangryke gasten hun geschenk in wyn in aan te bieden. GENERAAL KRULS DRAAIDE HET RAD VAN AVONTUUR! Gisteravond is in Pulchri Studio te Den Haag een driedaagse fancy-falr ge opend ten bate van de nazorg van ge demobiliseerde soldaten uit Indonesië. De Staatssecretaris van Oorlog, mr Fockema Andreae, wist met een geestig speechje het geld uit de zakken van de aanwezigen te kloppen. Daarna hielp hy generaal Kruis op het podium om het rad van avontuur te doen draaien en overhandigde zelf de prys, een grote rooks tan daard, aan de winnaar. GEZAMENLIJKE UITVERKOOP VAN MANUFACTURERS. De Aaltense manufacturiers zyn voor nemens, by wyze van proefneming, dit jaar niet afzonderiyk, dooh gezamenlijk een opruiming te houden, zy zullen dit doen op 19, 20 en 21 Juli in het gebouw „De Sociëteit", waar de manu facturiers hun goederen byeen zullen brengen. Dit is de eerste keer dat in ons land op een dergelyke wijze een opruiming wordt gehouden. 27). Terwijl de beide edellieden hun moeilykheden bespraken, was Panda zo goed en zo kwaad als het ging aan het koken gegaan. Hy had een vuurtje ge maakt van oud papier en hout, en daar had hy de pan met de aardappelen en de ui boven gehangen. „Ziezo", zei hy, „dat gaat goed! Dat wordt toch nog wel een lekker hapje! Maar ik ga nog eens even zoeken naar wat meer brand stof!"' En rins begon hy weer in de sta pels afval te rommelen, die Hertog Bruno gemakshalve in de hoeken van de hal liet liggen. Er zater, verschillen de oude rekeningen tussen, die flink wilden branden en die dus hielpen om de maaltijd gaar te krygen maar ter wyl Panda daar zo aan het snorren was. kreeg hy ineens een ónder papier in handen, en dat vond hy een erg by- zonder papier! Dat was namelyk een soort aanplakbiljet, en daar stond met grote letters op gedrukt: ..GROTE BE LONING UITGELOOFD VOOR HET OPSPOREN VAN EEN BANDIET. DIE 3EKEND STAAT ALS „DE GEMAS KERDE!!!" En verder stond er dan op te lezen, dat de koning een groot bedrag zou uit keren aan wie die geheimzinnige ge maskerde gevangen wist te nemen. En ook was er het portret van de gemas kerde bij. Panda stond er een poosje geheel verbluft naar te staren, en riep toen: „Heel Dat is interessant!" VOOR ZATERDAG 8 JULI. Hilversum I (402 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.18: gram.muzlek; 8.00: nieuws en weerberichten; 8.18: orgelspel; 8 45: gram.muzlek; VPRO 10.00: medische cau serie; 10.05: morgenwydlng, VARA 10.20: voor de arbeiders ln de continubedrijven; 11.35: cello en plano; 12.00 gram.muzlek; 12.30: mededelingen; 12.33: Hawallan- muzlek; 13.00: nieuws; 13.15: gram.mu zlek; 14.00: „het Nederlandse lied"; 14.20: banjo-ensemble; 14.50: gram.muzlek; 15.00: boekbespreking; 15.15: Concertge bouworkest; 16.05: „van de wieg tot het graf", causerie; 16.20: amateursuitzendlng; 16.45: sportpraatje; 17.00: gram.muzlek; 17.30: voor de Jeugd; 18.00: nieuws; 18.15. zangkoor; 18.35planoduo; 19.00: artistieke staalkaart: VPRO 19.30: bijbellezing; 19.45 „passepartout", causerie; VARA 20.00: nieuws; 20.05: actualiteiten; 20.12: VARA- varla; 20.15: Weense muziek; 20.45: ge varieerd programma; 21.45: socialistisch commentaar: 22.00: Promenade-orkest; 22.25: „de commissaris vertelt....", hoor spel; 22.45: accordeonmuzlek: 23.00: nieuws; 23.1524.00: gram.muzlek. Hilversum II (298 M.) KRO 7 00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gewijde muziek; 7.45: morgengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws en weer berichten; 8.15: gram.muzlek; 10.00: voor de kinderen; 10.15. Promenade-orkest; 10.55: reportage; 11.10: voor de zieken; 12.00: angelus; 12.03: gram.muzlek; (12.30 12.33: mededelingen); 12.50: reportage: 13.00: nieuws en katholiek nieuws; 13.20: reportage: 13.30: Metropole-orkest; 14 10- reportage: 14.20: kamerorkest en solisten; 15.10: reportage: 15.35: Hawaiian muziek: 15.55 mannenkoor: 16 15 ..de schoonheid van het Gregoriaans": 16.45- voor de Jeugd: 17.15- reportage: 17.30: voor de jeugd- 18.00: reportage- 18.10: lichte mu ziek: 18.20: Journalistiek weekoverzicht: 18.30: voor de strijdkrachten: 19 00 nieuws: 19.15- actualiteiten: 19.25: parle mentair overzicht; 19.35: gram.muzlek 20.00- nieuws: 20 05- de gewone man zegt er 't zijne van: 20 12 gram.muzlpk: 20 15 „lichtbaken": 20.40- gram.muzlek: 20 43" steek eens od heren"- 21 00 gram muziek. 21.45: Duzzle: 2155 populair concert; 22.35- West-Indisch commentaar: 22 45 avondgebed en liturgische kalender: 23 00 nlpuws- 23.15: nieuws In het Esperanlo: 23 2024 00' orkestwerken. Lijn 3 distributienet 7 05: gram: 7.30' kron 7 40 gvmn 7 50 gram 8 05 concert: 9 10: verz.pr.; 10.00: orgel; 10.30: salonorkest; 11.00: dansorkest; 1130: arb. orkest; 12 00: lichte muziek; 12.32: licht orkest 13.15: Rhythm, muziek; 14.00: verz.pr.: 15.00: Belcanto; 16.00 verz.pr.; 17.10: accordeon; 17.25: gram.; 17.30: acc. (verv.); 17.45 Charles Trenet; 18.00: lichte muziek; 18.30: v. d. soldaten; 19.30- zang; 19.50: feuilleton: 20.00: omr. orkest en sopraan; 21.00: act.; 21.15: ork. de Winter; 21.50: Blzet; 22.15: verz.pr.; 23.05: Jazz muziek; 23.30: stemmige muziek. Lijn 4 distributienet 7.15: gram.; 7-50": „Lift up your hearts": 8.10: concert; 9.05: svmph. muziek; 10.00: muz.; 10.10: muziek tijdens het werk; 11.00: acc.; 11.25: gram.; 12.00: muz. by het middagmaal: 12.30: ork.; 13.25: kroniek; 13.30: gevar. muziek; 14.00; causerie; 14.10: symph. muz.; 15.00: samba ork.: 15 30: orgel; 16.15: het „New Casino Orch."; 17.00: ber.; 17 10: dansmuziek; 18.00: v. d. soldaten; 18.25: „Those were the days": 19.15: Journaal; 1925: sport: 19,30: orgel: 20.00: pop. mu ziek: 21 00: amusementsmuziek; 22.15; dansmuziek. AGENDA VRIJDAG: Chr. H.B.S.: Ledenvergadering Ver. voor Chr. Middelbaar Onderwys. 7J uur nam. ZONDAG: Bloemendaal: Landdag Bellamy. Openluchttheater. BIOSCOPEN. Trianon „Fatale Hartstocht" (18 Jaar) Zondag 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Rex „Jungle Regiment" (14 Jaar) Zon dag 2.15, 4.15, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. Lldo „Kinderen van de straat" (alle leeft.) Zondag 2.15, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „Het huis der vergelding" (18 Jaar) Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. nslno ..Gentleman inbreker" (18 Jaar) Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 1 Juli 13 uur tot Zaterdag 8 Juli 8 uur waargenomen door Apotheek Kok, Rapenburg 9. tel. 24807 en de Apotheek Tot Hulp der Menschheld" Hooigracht »8 vioflo Te Oegstgeest door de Oegstgeestet Apotheek, Wllhelmlnalaan 8.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5