Ned. Marinemissie in Indonesië van 1200 man GESLAAGD ORANJEBOOM BIER! Met een enkel woord DONDERDAG 6 JULI Staatssecretaris Moorman: Op Nieuw-Guinea wordt ontzaglijk gewerkt De Staatssecretaris van Marine, Schout-by-Nacht H. C. W. Moorman, is gisteravond met de KLM-Constella- tion „Walcheren" uit Djakarta op Schiphol aangekomen. Hij werd begroet o.a. door minister W. F Schokking en zijn collega mr W. Fockema Andreae. Staatssecretaris van Oorlog. De nieuwe regeling van de samenwer king tussen de Nederlandse Marine en de Alris, de Marine van Indonesië, welke volgens de besluiten van de RTC voor het einde van dit jaar moet in gaan. heeft haar beslag gelnegen, aldus Schout-bij-Nacht Moorman. „Er is besloten, dat de samenwerking der Marines van de belde Uniepartners zal geschieden in hei verband der Ne derlandse militaire missie. Een van de eerste taken, die de Nederlandse mari nemensen in Indonesië wacht en waar aan zij al voortdurend werken, is het vegen van de mijnenvelden, die nog steels de Indonesische wateren onveilig maken. Daarna volgt dan de opleiding van Alris-personeel en een volgende taak is het opzetten en uitvoeren der hydrographie. Maar de eigenlijke taak der Marinemissie is het opbouwen der Alris. Daartoe zal o a. aan de Neder landse missie een Nederlandse marine bodem, vermoedelijk een torpedoboot- jager, ter beschikking worden gesteld. In totaal zo is afgesproken zal de Marinemissie uit 1200 man mi litair marinepersoneel en een gering aantal burgers bestaan. Op de Unie- conferentie was besloten, dat de to tale Nederlandse militaire missie uit 800 man zou bestaan. Het feit, dat zij thans reeds op 1200 man is bepaald, wijst er op, dat de missie aanzienlijk groter zal worden, dan aanvankelijk was besloten. Voor de Marinemissie zullen bij voorkeur vrijwilligers worden j gekozen. Over zijn bezoek aan Nieuw Guinea vertelde de Staatssecretaris, dat zijn voornaamste indruk was. dat er ontzag lijk hard wordt, gewerkt onder moeilijke omstandigheden en met zeer bescheiden middelen. De opbouw zal een groot ka pitaal eisen. Op het ogenblik wordt veel gedaan met de achtergebleven goederen van de Amerikanen, die met name op Biak een zeer grote vliegbasis hadden aangelegd. Deze wordt thans gebruikt als basis voor de Marineluchtvaartdienst, die behalve haar zuiver militiare taak, de beveiliging van het eiland, het trans port, de bezorging der post en nog tal rijke andere eigenlijk op het gebied der civiele verzorging liggende taken op zich hesft genomen. Het huisvestingsprobleem is oneindig veel groter dan in ons land. De wilde emigratie uit de dagen kort Indonesië over het Koreaanse conflict NOTA VAN HET DEPARTEMENT VAN BUITENL. ZAKEN. „Tussen twee tegenstanders, die een koude oorlog voeren, meent Indonesië, evenals verscheidene andere landen, een derde positie te moeten innemen, welke tot uiting komt in de pogingen van Trygve Lie en die van Pandit Nehroe om een ontmoeting tussen Tru man en Stalin tot stand te brengen", zo heet het in een nota die gisteren door het Indonesische Departement van Buit. Zaken is uitgegeven. In deze nota wordt er voorts op ge wezen, dat het feit, dat Indonesië wei gert een of andere richting uit te gaan, geenszins betekent, dat het neutraal blijft, doch dat het een oplossing zoekt voor het huidige conflict, dat de we reldvrede in het geding brengt. Er wordt op gewezen, dat de welvaart van Indonesië een noodzakelijkheid is voor de gehele wereld en Inzonderheid voor Amerika, dat rubber, tin en suiker no dig heeft. Derhalve dient Indonesië zijn herstel te bespoedigen om het ge wenste productiepeil te-bereiken, aldus de nota. De Jacer Th. Arts te Ottersum 6laagde er ln twee wilde zwijnen neer te leggen, die resp. 132 en 182 pond wo- cen. Door de wilde varkens wordt ern stige schade ln deze streek aangericht aan de te velde staande rogge. De dood van Salvatore Giuliano Het blijkt, dat Salvatore Giuliano uit eindelijk de dood heeft gevonden als ge volg van zijn zwak voor vrouwen. Toen Giuliano opnieuw aan de politie was entkomen, die een net had getrokken rondom zijn hoofdkwartier in het meer Noordelijk gelegen Montelepre-gebergte, begon kolonel Luca, de bevelhebber van de tegen Giuliano ingezette politie macht, een lijst aan te leggen van de woningen van vrouwen, waarvan bekend was, dat zij tot zijn vriendinnen be hoorden. Woensdagochtend vroeg zag een re- oheroheur in burger hoe een man uit een raam van de eerste verdieping van een dezer woningen klom. De politieman ving slechts een glimp van het gezicht van de uitbreker op, dooh dit was vol doende: Giuliano was gesignaleerd. Ogenblikkelijk werd alarm geblazen. Gewapende politie-mannen rukten on verwijld aan. Giuliano had zioh inmid dels naar een naburige woning begeven, die prompt onder vuur werd genomen. De Siciliaanse bandietenleider poogde te ontkomen, doch hij werd bij de in gang neergesohoten en dodelijk gewond. Zo kwam de man, die een politiemacht ter sterkte van een klein leger had ge trotseerd, indirect door toedoen van een vrouw om het leven. Vannacht stonden volledig bewapende „carabinieri" op wacht bij het pas ge dolven graf. Zij hadden tot opdracht iedereen neer te schieten, die het zou wagen zioh meester te maken van het lijk van de verslagen Siciliaanse ban dietenkoning. „Met de verdwijning van Giuliano heeft het Siciliaanse banditisme opge houden te bestaan", aldus verklaarde de Italiaanse minister van binnenlandse zaken, Mario Scelba, aan de journalis ten. HU voegde er aan toe: „Er bestaat geen enkele reden meer om het corps •tot beteugeling van liet banditisme, dat de erkentelijkheid van de regering en het Italiaanse volk geniet, in stand te houden". Scelba zou de ministerraad voorstel len de bevelhebber van het corps, kolo nel Luca, tot generaal te bevorderen. na de souver einiteitso ver dracht is zeker geen succes geworden. BelangrUk noemde de heer Moorman ook. hetgeen de Marine doet op het ge bied van wegenbouw en huizenbouw. De aanleg van een Marinebasis iter ver vanging van Soerabaja is nog toekomst- imiziek, ieder geval een zaak. waarover de regering zal moeten beslissen. Ten aanzien van de algemene opvatting van Indonesië met betrekking -tot de verhouding RuslandAmerika zeide de heer Moorman: Oost-Azië heeft een milliard inwo ners. die de vrede willen. Amerika en Rusland komen mogelyk in de nabUe toekomst met elkaar in oorlog. Sluit In donesië zich bij een van deze twee aan. dan zou het mogelyk ook in een oorlog betrokken worden. Daarom sluit Indo nesië zich bij geen van belde aan. Hoe worden ondernemingen teruggegeven BINNENKORT PUBLICATIE VAN VOLLEDIGE LIJST. Transportprobleem heeft voorrang. De teruggave van ondernemingen aan de vroegere eigenaren, en het in be heer nemen van deze ondernemingen, is een RI.S.-aangelegenheid, waarvan de uitvoering is opgedragen aan de deel staten, aldus het hoofd van de afd. On- dernemingslandbouiw, M. Secilono, te Djakarta, zulks naar aanleiding van de teruggave van een 20-tal ondernemin gen in het Kedirische. De voor iedere residentie ingestelde commissies hebben tot taak de moei lijkheden, welke zich kunnen voordoen, te onderzoeken, en zo mogelijk tot een oplossing te brengen. Indien een accoord tot stand komt, waarin besloten wordt tct teruggave, wordt advies uitgebracht aan de' gou verneur van het betrokken gebied, die het accoord meet bekrachtigen. Zo ls het in Kediri bereikte accoord reeds door de gouverneur van Oost-Java be krachtigd. terwijl een soortgelijk besluit van de commissie voor het Zuid-Ma- langse, in totaal circa 28 ondernemin gen omvattend, nog cp deze bekrachti ging wacht. Binnenkort zal een volledige lijst ge publiceerd worden van alle terugge geven ondernemingen, benevens van ondernemingen, waaromtrent over de teruggave nog besprekingen worden ge\oerd. Reeds is bekend, aldus de heer Sediono, dat er enkele onderne mingen zijn. die door de eigenaren als een „totaal verlies" worden beschouwd en waarvoor geen aanvrage tot te ruggave zal worden ingediend. Een volgende fase treedt in, wanneer de teruggekeerde ondernemers wensen over te gaan tot rehabilitatie van hun herkregen bezit. Deze rehabilitatie is een aangelegenheid van de- centrale re gering. Van de zijde der eigenaren der onlangs in het Solose teruggegeven on dernemingen zfjn nog geen aanvragen binnengekomen voor deviezen ten be hoeve van de rehabilitatie dezer onder nemingen. Wel zijn thans deviezenvergunningen ter beschikking gesteld ten bedrage van 13 millioen gulden voor de nooil- J zakelijke aanvulling van het wagen- park bij reeds in bedrijf zijnde on- i dernemingen en voor aanschaf van 1 transportmateriaal op de heropende ondernemingen. I DE „VAN RIEMSDIJK" GERAMPOKT. Bagage van kolonisten opengebroken. Een troep rampokkers heeft de „Van Riemsdijk" van de KJP.M. onder handen genomen. Het schip, dat te Tandjong Prlok gemeerd lag, op doorreis naar Nieuw-Guinea, had verscheidene kolo nisten voor Nieuw-Guinea aan boord. Het was speciaal de bagage van deze mensen die het ontgelden moest. Aller lei kisten waarin de kolonisten het hoog nodige hadden verpakt, werden door de rampokkers op het sohip opengebroken. De waarde van het gestolene kon men nog niet opgeven. Toen de politie op de „Van Riemsdyk" arriveerde, waren de rampokkers reeds verdwenen PARTICULIERE VREDESMISSIE NAAR AMBON. Een particuliere missie, bestaande uit Ambonnezen, zal dezer dagen uit Dja karta naar Ambon vertrekken, ten einde opnieuw te trachten, een vreedzame op lossing te bereiken. De regering der R.I.S. heeft deze poging goedgekeurd, doch de missie draagt een geheel parti culier karakter. Wellicht zal zij met een particulier vliegtuig van de B.P.M. naar Ambon vertrekken. INaar rechtsherstel personeel Ned. Arbeidsdienst ZOU GEEN DUITSE ORGANISATIE GEWEEST ZIJN. Door de heer H. A. C. van Lent te Scheveningen, voormalig arbeidsleider en ex-hoofd van de afdeling admlni- 1 slratief en civiel recht der stafadmi nistratie van de Ned. Arbeidsdienst gedurende de bezettingstijd, worden thans op verzoek van een aantal ka derleden en arbeidscontractanten van de v.m. NAD pogingen in het werk gesteld voor die oud N.A.D. leden, die het bewijs kunnen leveren van hun trouw aan de vaderlandse zaak gedu- dende de bezetting, rechtsherstel te verkrijgen op grond van de wet Rechtsherstel Overheidspersoneel 1946. De Centrale Raad van Beroep in I Ambtenarenzaken heeft by uitspraken van 15 Maart 1949 op grond van het bij die uitspraken overwogene o.m. bepaald, dat het tUdens de bezetting aan de be treffende kaderleden verleende ontslag moet worden herzien in dier voeg. dat de minister aan de betrokkenen opnieuw ontslag zal hebben te verlenen en wel met ingang van de dag waarop het grondgebied van het Rijk. ter plaatse waar zij zich toen bevonden, is bevrijd voorts dat hun rechtspositie moet wor- den geregeld en aan hen een schade loosstelling moet worden uitgekeerd. Het initiatief tot het oprichten van de N.A.D. aldus de heer Van Lent, werd genomen door de gezamenlijke secretarissen-generaal van de Depar tementen van Algemeen Bestuur, zo als de gegevens, waarover hel Rijks bureau voor Oorlogsdocumentatie be- sohikt, uitwijzen. Z.i. is niet langer vol tc houden dat de N.A.D. een door de Duitsers in het leven geroepen, orga nisatie Is geweest. Dat de Duitsers en de NSB'ers alle mogelijke moeite hebben gedaan de NAD een nationaal-socialistisch karakter te geven, is algemeen bekend, doch daarin zijn zij volgens de heer Van Lent nim mer geheel in geslaagd vooral niet om dat bij het invoeren van de Germaanse groet in October 1943 een gropt deel van het kader, ondanks bedreigingen van Du:-tse zijde weigerde dit bevel op te volgen en met ontslag ging VOGELPEST BREIDT ZICH IN TWENTE UIT. Tienduizenden dieren geslacht. Werd enige weken geleden in Goor en Markelo vogelpest geconstateerd, thans heeft deze ziekte zich verspreid in En ter en Wierden. terwijl bij Nijverdal en Vriezenveen in een tweetal bedrijven een ziekte werd geconstateerd, die veel on vogelpest gelijkt. In Goor en omge ving zijn inmiddels enkele tienduizen den kippen, haantjes, eenden als voor zorgsmaatregel vroegtijdig geslacht. De gehele pluimveestapel van de landbouwer Slaghekke te Enter werd verbrand. 'Fo'o Le!1cch Dacblad/Van Vliet) INTERVENTIE VAN H.M. DE KONINGIN INGEROEPEN. Reorganisatie K.N.I.L. niet afdoende. Dr Nikijuluw vertegenwoordiger van de Republiek Zuid-Molukken, maakt bekend, dat hy te zijner inlichting uit Djakarta een telegram heeft gekregen, 1 dat aan H. M. de Koningin verzonden is Daarin wordt gezegd, dat de reorga- j nisatie van het K.N.IJL. niet afdoende is geregeld en dat afvoer van het con- tingent Ambonnese militairen met hun gezinnen op Java en Celebes naar Am- I bon blijkbaar niet mogelijk is Aan Hare Majesteit wordt dan bemiddeling, zo nodig met medewerking van het Internationale Rode Kruis verzocht, om zo mogelijk vóór 26 Juli a.s. een oplos sing te verkrijgen, PROFESSOR WEGENS DEVIEZEN- OVERTREDING EN SMOKKEL VEROORDEELD. Landrechter Boerhanoedddn heeft te Djakarta een professor veroordeeld tot een boete van f. 10.000 subs. 2 maanden hechtenis en verbeurdverklaring van in beslag genomen vreemde munten. De professor wilde zioh ruim een maand geleden inschepen voor vertrek naar ons land zonder de douane in kennis te stellen, dat zich onder zijn goederen een verzameling muntstukken bevond, die hij voor de oorlog reeds bezat en ge durende de oorlog wist te behouden. De verzameling werd ontdekt- en tevens goederen, die niet de zijne waren. Deze goederen had de professor bij de Raad van Rechtsherstel moeten deponeren, oordeelde de Landrechter. Voor dit ver zuim kreeg beklaagde een boete van f. 100 subs. 5 dagen gevangenisstraf. Voor het eerste feit bevond de rechter hem schuldig aan deviezenovertreding. De Officier van Justitie mr Egter van Wlssekerke had tegen beklaagde acht maanden gevangenisstraf geëist. Sigaren worden niet goedkoper GROTE RECLAME-CAMPAGNE OP KOMST. Het vooruitzicht, dat de sigaren vrijgesteld zullen worden van omzet belasting, heeft by velen de ver- wachting gewekt, dat de sigaren j goedkoper zullen worden. Blijkens Ln- i formaties bij de sigarenindustrie is 1 dit echter niet het geval. /Weliswaar behoeft de winkelier als de omzetbelasting komt te verval len 3% minder te betalen, maar de ze vermindering wordt doorberekend in de korting, die hij van de leveran cier ontvangt, zodat het product voor de koper uiteindelijk duurder noch goedkoper wordt. De vrijstelling komt geheel ten goede aan de sigarenindustrie. die wegens de hoge inkoopprijzen van tabak het laatste half jaar met voortdurend verlies moest werken. In verband met het verschiinsel. dat zich in de smaak van het publiek een sterke wijziging "heeft voorgedaan ten gunste van sigaret en shag en ten nadele van sigaren, wil men het siga renroken stimuleren met een grote re clame-campagne. waarvan de kosten voor het eerste half jaar op f250.000 begroot ziin. Bouwkosten Industrialisatie jaarlijks 250 a 300 millioen De cijfers van de bouwkosten voor de komende industrialisatie zullen in de toekomst naar schatting jaarlijks 250 a 300 millioen gulden bedragen. Dit was een der conclusies waartoe men kwam cp een symposium van de sectie Utiliteitsbouw van de afd. Boliw- en Waterbouwkunde van het Kon. Instituut voer Ingenieurs, dat in Eindhoven werd gehouden, onder voor zitterschap van prof. ir B H. H. Zweers. Aanleiding tot dit symposium was het vraagstuk der industrialisatie, die meer in de richting van uitbreiding der be staande. dan in- het stichten van nieu we industrieën gaat. Kind viel van 5 meter hoogte Het 6-jarlge dochtertje van de heer Hartgerink aan de Deldensestraat te Almelo viel vijf meter hoog uit het raam van de ouderlijke woning. In vrij ernstige toestand werd het meisjes, dat enige rugwervels en een been gebroken had in het ziekenhuis opgenomen. DE 25.000 GEVALLEN! Bij de trekking van de 510e staats loterij, 4de klasse, tweede lust, viel een prijs van f.25 000— op nummer 13515. Mevr. Roem (links) en mevr. D/oem- hana die zo als wij gisteren reeds meldden een bezoek brachten aan de Zilverfabriek te Voorschoten, slaan aandachtig het fabriceren van lepels gade, omringd door de directieleden die de hoge gasten door het bedrijf rondleidden. ADVERTENTIE Reisbeurzen voor letterkundigen MANUSCRIPTEN TOEZENDEN VÓÓR 1 OCTOBER. Jubileumgeschenken gedeeltelijk belastingvrij CADEAUTJE VAN LIEFTINCK! Er bestoni t-en aanzien van de toe- passing van het besluit op de loonbelas- De minister van O.. K. en W. stelt ting 1940 tot voor kcr: een vrij peperfcte voor 1950 reisbeurzen en reistoelagen 1 tegemoetkomende regeling, waardoor beschikbaar voor letterkundigen (pro- geschenken, die werknemers bij jubilea zaschrü'vers) teneinde deze in de ge- van hun werkgevers plegen te ontvan- genheid te stellen in het buitenland gen, niet als loon werden beschouwd en indrukken op te doen, welke voor hun i dus vrij waren van loonbelasting. Voor letterkundig werk van belang kunnen bescheiden geschenken in natura was zijn. dit praktisch altijd het geval; voor een Gegadigden dienen van Nederlandse geschenk in geld was de faciliteit be- nationaliteit te zijn en op 1 Januari perkt tot een bedrag van f. 10.—. 1950 tenminste 21 jaar, doch nog geen Onlangs heeft de minister van Finan- 45 jaar oud te zyn. ciën aan deze tegemoetkomende rege- ling enige uit beiding gegeven, waar- zy dienen vóór 1 October 1950 een a00r voortaan met de volgende normen oorspronkelijks, nog niet gepubliceerde. niag worden gerekend, in het Nederlandse geschreven novelle toe te zenden aan het Dep. van O K. en W. fafd. Kunsten, bureau Toneel en Letteren. Prinsegracht 21 te 's-Gra- BINNENLAND Ongeveer 5000 landarbeiders uit alle delen van het land woonden gisteren op „de Paasheuvel" te Vierhouten, de viering van het 50 Jarig Jubileum van de Alg. Nederlandse Landarbeiders Bond bij» on der leiding van de bondsvoorzitter de heer J. Lageveen. Deze gaf een overzicht van de maatregelen die de bond heeft genomen om tot lotsverbetering van de landbou wende stand te geraken. Een openlucht spel werd opgevoerd met als titel. „50- Jarlge bruiloft van de A.N.LB.'". Het Scheidsgerecht voor de Oorlogs schade welks led'en onlangs bij K.B. z^n benoemd, ls gisteren door de Minister van Financiën op diens departement geïnstal leerd. Gistermiddag ls ln de Waldorpstraat te Den Haag de 11-Jarige wielrijder R. K B uit dc Carel Reinlerskade aangereden door een hem achterop komende zeswlelige vrachtauto met vierwielige aanhangwagen De Jongen kreeg een schedelbasisfractuur en is later in het ziekenhuis overleden. In zijn woning aan de Kometensingr te Hilversum ls ln dc ouderdom van ruim 101 Jaar de oudste Inwoner van Hilversum. ..Opa" G C. van Leeuwen overleden. Tot voor kort was hij nog kerngezond en werkte hij nog bijna dagelijks in zijn tuin. Van 13—16 Juli zal het 800 Jarig bestaan van Wedde (Gr worden gevierd Ofschoon opgravingen hebben aangetoond, dat Wedde reeds voor 2000 Jaar was be woond, komt de naam Wedde ln 1150 voor het eerst in de Rijksarchieven voor. Van die tijd af is Wedde een centrum van Westcrwoldc. De Nederlandse pianiste Marjo Tal maakt en zeer succesvolle tournee door Israël. Op meer dan twintig concerten en radlo-ultzendinsen werd o.a. het werk .Arcana Musae Dona" van Rudolf Escher uitgevoerd. BUITENLAND De Franse troonpretendent, de graaf van Parijs, ls gisteravond onder grote be langstelling per auto ln de Franse hoofd stad aangekomen Hij had 24 Jaar lang ln ballingschap ln Portugal. Noord-Afrlka en Groot-Brlttannlë doorgebracht. Een militair tribunaal te Boekarest heeft twee personen, die van spionnage schuldlgd zijn, ter dood veroordeeld en 5 anderen, onder wie een vrouw, tot dwang arbeid van 7 tot 29 jaar, verlies van bur gerrechten en verbeurdverklaring van het bezit. Talloze Belgen zijn begonnen te hamsteren als gevolg van de toegenomen internationale spanning en hebben reeds i.aarste aan verschillende artikelen ver oorzaakt zo bleek uit een door United Press ingestelde enquête. Sedert het begin van het conflict in Korea is op zeer grote schaal suiker, rijst en zeep ingeslagen. venhage», onder mededeling .Mededin ging reisbeurzen letterkundigen". Iedere inzender mag slechts één no velle inzenden, welke ten minste 10.000 en ten hoogste 20.000 woorden mag tellen. Het werk moet in machineschrift in tweevoud worden ingezonden. De inzeil- dftig moet anoniem zijn en voorzien van j een motto. Bü het ingezonden werk moet een gesloten couvert worden gevoegd, j waarop aan de buitenzijde in machine- j schrif:. het motto, de titel van de no- i veile benevens de aanduiding ..Mede- dinging reisbeurzen letterkundigen" moet worden vermeld. Het couvert moet in Een geschenk in geld ter gelegenheid van een dienstjubileum of bij het be ëindigen van een dienslbetrekking wordt niet als loon beschouwd, indien en voor zover het bedrag niet groter is dan het beloop van: 1/4 maand loon bij een diensttyd van 12jaar; - maand loon bij een diensttyd van 25 jaar: 1 maand loon by een diensttijd van 40 jaar; 2 maan den loon bü een diensttyd van 50 jaar. Bij weeklonen is dit het loon over achtereenvolgens 1 week, 2 weken. 4 weken en 8 weken. By afscheidsge schenken wordt de diensttyd naar be neden afgerond totdat de aangegeven tijdsduur is bereikt. Eveneens wordt niet als loon be houden opgave van naam. voornamen.j schouwd een geschenk in geld, dat een geboortedatum en adres van de schrij ver. De beoordeling van de manuscripten zal geschieden door een jury in te stel len door de minister van O., K. en W„ bestaande uit vijf leden. PRIJSUITREIKING COMPOSITIE WEDSTRIJD WERELDOMROEP. Aan Henk Badings en Geza Frid. Henk Badings ontving gistermiddag te Amsterdam uit handen van de pro grammaleider van de Stichting Radio Nederland Wereldomroep, G. Slulzer, in de vorm van een oorkonde, de eerste werknemer ter gelegenheid van zyn hu welijk ontvangt tot een bedrag van een V2 maand loon (weekgelders 2 weken loon Indien in de hierboven genoemde ge vallen een werkgever ln de plaats van een bedrag in geld een geschenk in na tura uitreikt gelden voortaan ook hier voor overeenkomstige normen. Wordt naast een geschenk, in natura nog een geschenk in geld gegeven, dan moet voor de toepassing van de omschreven nor men rekening worden gehouden met het totale bedrag in eld en .e geldswaarde van het geschenk in natura bena! prijs (f. 1000— I voor iijn orkestwerk: !?ra?ne:r d;* in hoofdzaak waaris ..Fantasie ever het Nerievinnricp Voiirc. bezit ais souvenir. zoals dit het ge il is Fantasie ever het Nederlandse Volks- I- lied, „Het waren twee koningskinderen" j °u e-n legpenning of by een portres van ter gelegenheid van het 75-jarie be- n"1,'lrn6mo" staan van de Kon. Ned. Toonkunste- 1 naarsvereniging. De winnaar van de tweede prijs f.500.Geza Frid. die variaties op de werknemer. Gedaald we<-I<lozencijfer in Juni een Nederlandse Volkslied (voor orkesï I tavLt-ve," en koor, Inzond, kon wezens zyn ver- I U*,"-01 bliif in het. huitprilanri niet namuprlo i eik.O„ .i an i3&7 tO blijf in het buitenland niet aanwezig j (jy 5/3 Aan de jubilerende vereniging wer den de beide bekroonde partituren aan geboden Nog dit najaar zullen de bekroonde werken worden uitgevoerd en - om door de transcriptiedienst worden verspreid. Namens de jubilerende vereniging nam de voorzitter, prof K. Ph. Bemet Kampers, «de manuscripten in ontvangst j tot I uu.o-j Dit aantal kan worden ouder- verdeeld in 42.647 geheel werklozen (vo rige maand 49.290). 17.734 DUW-atoei- ders 122171) en 262 wachtgelders (636). Het aantal aehee'. werkloze vrouwen daalde van 4048 tct 3832. De vraag naar vrouweiyk personeel steeg van 17 835 tct 18.o50. 300 PASSAGIERS ARRIVEERDEN MET DE „SIBAJAK" Aan de Lloydkade te Rotterdam is met een woord van dank en met tie be- vanochtend om 3 uur begonnen de ont- lofte deze werken ruim bekend tc ma- j scheping van de Siba'ak". die met bij ken. 1 na 1300 passagiers uit Indonesië in ons De jury was verheugd dat zuikr ,!t- J land aankwam Onder dez" oassagiers stekende werken werden Ingezon bevonden zich 170 IC.N.1.L-gezinsleden Naar haar inzicht mag ons land zich alsmede een aantal gezinnen van leden daarmede over verheugen! I der Kon. Marine en van mariniers. Gepensionneerden protesteren tegen Staat „TOT LEVENSLANGE ARMOEDE VEROORDEELD". „Hoe is de toestand van hen, die de beste jaren van hun leven hebben ge geven in dienst van de Staat? Hoe staat het met hen en hun gezinnen in de laatste jaren van hun levens avond?" Dit was de vraag, die gistermiddag gesteld werd op de demonstratieve vergadering te Amsterdam, die -dui zenden gepensionneerden van de Alg. Ned. Bond van Gepensionneerden, de Bond van gepensionneerden van Spoor- en Tramwegpersoneel en de Alg. Militaire Pensioenbond bewoon den ter bespreking ran het thans in gediende wetsontwerp betreffende verhoging van de thans geldende uit keringen aan gepensionneerde ambte naren. De drie sprekers, de heren J. H. Groen van de Algemene Bond, P. Castrioum van de Bond van Spoor- en Tramper soneel en de heer W. Kroon van de Militaire Bond, critiseerden het beleid van de regering ten aanzien van de ge pensionneerden en noemden het nieuwe wetsontwerp een vonnis, dat de gepen sionneerden veroordeelt tot levenslange armoede, een regeling, die slechts kan worden aangeduid als „aalmoes", een parodie op het hoge beginsel van soci ale rechtvaardigheid. De sprekers deden een dringend be roep op de Kamerleden, die „tot dusverre de noden der gepensionneerden beter begrepen hebben dan de regering." Een resolutie werd aangenomen, waar in wordt overvlogen, dat de toegedachte bijzondere toe-slag op de pensioenen volstrekt onvoldoende wordt geacht om 1 m redelijkheid tegemoet te komen aan I de nood ender de gepensionneerden, een nood, die tengevolge van de devaluat e 1 weer sterk is toegenomen. De drie benden, in totaal vertegenwoor digend ruim 70.000 gepensionneerden uit overheidsdienst, zullen in de komende weken dergeiyke demonstratieve verga deringen houden in verscheidene steasn des lands. Minister O., K. en W. bevordert toneelschrijven TWEE OPDRACHTEN ZULLEN WORDEN GEGEVEN. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is voornemens in 1950 twee opdrachten te verlenen tot het schreven van een toneelstuk. Om aan I deze opdrachten te kunnen meedingen, j dienen gegadigden, die van Nederlandse nationaliteit moeten zyn, vóór 1 Sep- tember 1950 aan het departement, Prin- 1 sessegracht 21 in zesvoud een inhouds opgave te zenden groot twee pagina's machineschrift van een oorspronkelijk door hem geschreven of te schruven, I nog niet gepubliceerd of opgevoerd Ne- I derlands toneelstuk. De inzending moet J anoniem zyn en voorzien van een motto. Bij het ingezonden werk moet een ge- I sloten couvert worden gevoegd, inhou dend naam, voornamen, geboortedatum en adres van de schrijver. Op de buitenkant moet in machine- schrift het motto en de titel van het toneelstuk worden vermeld, benevens de I aanduiding „Mededinging toneelop- 1 drachten". De beoordeling van de inhoudsopga- I ven zal geschieden door een commissie, I bestaande uit vyf leden, ingesteld door I de minister. Deze commissie zal in haar vóór 1 October 1950 by de minister in te dienen verslag de 15 beste inzendin- gen vermelden. Nadat ten' departemente 6e bijbehorende enveloppen zijn ge- I opend, zal de minister voor 15 October I 1950 aan de auteurs van deze 15 inzen- I dingen opdraoht kunnen verlenen tot I het opstellen van een volledig uitge- werkt schema, hetwelk de op'oouw van 1 het toneelstuk duldelyk maakt, en tot het uitwerken van één bedryf van het 1 stuk. Voor deze opdracht zal aan leder van hen een gratificatie van f.200.— j worden uitgekeerd, indien, blijkens het rapport van de commissie, aan de op- dracht naar behoren is voldaan. De in- zendingen behoren in tweevoud bij het departement te worden ingeleverd I voor 1 December 1950. De commissie zal daarna zo spoedig mogelijk aan de minister advies u:t- I orengen over de vraag welke de twee beste inzendingen zijn van deze groep an 15 Vervolgens zal de minister aan de auteurs van deze beide inzendingen opdracht geven tot het schruven van het gehele toneelstuk, waarby samen- I werking met een regisseur als wenselijk wordt aangegeven. Omtrent de persoon van de regisseur moet tevoren de goed keuring van de minister zyn verkregen. Indien blijkens het rapport van de commissie, aan deze opdrachten naar behoren is voldaan, zal de minister aan beide auteurs elk een honorarium van f 2000 uitkeren I Alle inzendingen worden teruggezon- j e'en, ook de beide toneelstukken Deze I blijven eigendom van de auteurs.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2