Eerste treffen tussen Noord-Koreanen en Amerikanen Verloop voor de Amerikanen niet gunstig Engelse Lagerhuis keurt Korea-poliüek goed WEERBERICHT Besproeiïngsvliegtuig in N.O. polder brandend neergestort 89ste Jaargang DONDERDAG 6 JULI 1950 No. 2704T, LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 5705# Amerikanen vechten tegen de tijd Het hoofdkwartier van Mac Arthur maakt bekend, dat Noord-Koreaanse strijdkrachten een frontaanval heb ben uitgevoerd op de Soewon-Iinie, terwijl andere legergroepen hun om trekkende beweging in de driehoek Yongdongpo-Intsjon-Soewon voortzet ten. Be Noordelijken hebben de Zuide lijken naar een hoger gelegen ge deelte ten Noorden van Osan gedre ven, 18 kilometer ten Zuid-Oosten van Soewon op de hoofdweg. De Noorde lijken zetten hun druk uit het Noor den voort en breiden hun colonnes om de Oostflank uit. Reuters correspondent meldt van het front, dat in de Sovjetunie gebouwde tanks en Amerikaans antitankgeschut „ergens ten Zuiden van Soewon" een verbeten strijd zijn begonnen, „die mis schien over het lot van Korea zal be slissen". Jagers van Engelse en Amerikaanse vliegdekschepen hebben in de buurt van Pyongyang grote schade aangericht. De Amerikaanse troepen hebben hun frontlinie in Zuid-Korea in Zuidelijke richting verplaatst waarbij zij hun gewonden moesten achter laten. Dit was het gevolg van de aanvallen der Noord-Koreaanse gevechtswagens. Roy MacCartney, correspondent van Reuter, meldt van het front: „Veertig Noord-Koreaanse tanks wisten 40 kilo meter ten Zuiden van Seoel, bij Osan door de Amerikaanse stellingen te bre ken De Amerikanen moesten terug trekken. waarbij zij hun gewonden en uitrusting achter moesten laten. De Amerikaanse troepen vochten door. totdat al hun ammunitie was verscho ten De Noord-Koreaanse tanks werden ge volgd door infanterie, die in getalsterkte het dubbele was van de Amerikaanse verdedigers. Vijf van de veertig aanstormende Noord-Koreaanse gevechtswagens wer den door de Amerikaanse artillerie buiten gevecht gesteld. De infanterie wist er ook nog twee onschadelijk tc maken, doch de overige tanks braken door. De Noord-Koreaanse infanterie rukte in vrachtauto's achter de door gebroken gevechtswagens op. Men meent, dat de Amerikaanse verdedi gers 15 a 20 procent van hun man schappen hebben verloren. Het eerste nieuws over het verloop van deze verwoede worsteling tussen Nonrd-Koreanen en Amerikanen bereik te het Amerikaanse hoofdkwartier, toen daar overlevenden van de strijd aan kwamen. Ook op meer Zuidelijk gele gen Amerikaanse posten kwamen over levenden aan. De Amerikaanse verde digers hebben wanhopige vertragende gevechten geleverd. Zij vochten om tijd te winnen, opdat de voor Korea bestem de Amerikaanse versterkingen nog in tijds hun bestemmingen kunnen be reiken. De aanval der Noord-Koreaanse gevechtswagens is thans tot stilstand gekomen. Men neemt aan, dat de tanks opnieuw worden gegroepeerd voor de volgende aanval op de Ame rikaanse stellingen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse leger te Tokio verklaarde heden dat de toestand in Korea „blijkbaar wat beter is" doch hij voegde hieraan toe, dat het onderhouden van de verbin dingen nog steeds moeilijk is, terwijl nieuws bij stukjes en beetjes binnen komt, ACTIE IN DE LUCHT. Het hoofdkwartier van generaal Mac Arthur meldt voorts, dat Amerikaanse vliegtuigen hun aanvallen op wegen, bruggen, treinen en vrachtauto's ten Noorden en Zuiden van de 38ste breed tegraad voortzetten. Zes piloten werden bij acties vermist en vier gewond. Er zou een klein bruggehoofd zijn gevormd aan de Oostkust, ten Zuiden van Samtsjok, ongeveer 60 km. ten Zuiden van de 38ste breedtegraad, aldus hei communiqué. Te Tokio is verder bekend gemaakt, dat Amerikaanse superforten gisteren d' ie belangrijke Noord-Koreaanse spoor wegbruggen hebben gebombardeerd, waarbij aanzienlijke schade werd aange richt Ondanks slecht weer werden gisteren 74 aanvalsvluchten ondernomen. Amerikanen bouwen verdediging op langs de rivier Koem Onze correspondent te Londen seint ons: Politieke kringen in Londen zijn geneigd het sleehte nieuws van het front in Korea niet al te tragisch op (e vatten. Een plotselinge invasie als deze gesteund door een wijd achter land, om niet te spreken van Sovjet hulp. technisch of anderszins, is nu BEWOLKT WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen. Zwakke tot ma tige wind, aanvankelijk uit Zuidelijke, later uit uiteenlopende richtingen. On geveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt te 10 uur). 7 JULI. Zon op: 4.28 uur; onder: 21.00 uur. Maan onder: 13.36 uur (L.K.). Hoogwater te Katwijk te 8.39 en SI .05 uur. Dit nummer bestaat nit zes pagina's. eenmaal niet in een handomdraaien te stuiten, zeker niet nu de defensie afhankelijk is van overzeese aanvoer, zo redeneert men. Bovendien is dit opk een soort bur geroorlog, waarin de verdedigers tegen over eigen landgenoten staan, hetgeen hun moraal dreigt te verzwakken. Ver der zijn de Zuid-Koreanen voorlopig de minderen van de invallers, die over alle moderne hulpmiddelen beschikken en die bovendien voortreffelijk geoefend zijn en over oorlogservaring beschikken. Momenteel acht men het in Londen nog te vroeg voor de conclusie, dat de Amerikanen te laat kwamen om het front te stabiliseren De vuurkracht van een Amerikaanse divisie overtreft im mers verre die van een overeenkomstige Koreaanse formatie. Militaire waarnemers in Londen reke nen er op, dat de moeilijkheden van het invasieleger groter zullen worden naar mate hun verbindingslijnen langer wor den. Bovendien worden er steeds meer Amerikaanse troepen aan land gebracht, speciaal van de 24ste divisie, welker be wegingen geheim zijn. Waarschijnlijk is het grootste deel van die divisie thans aan land en bezig een nieuwe verdedi gingslinie te vormen tussen Koewon en Teajon aan de rivier Koem Tot nu toe blijken slechts een gering aantal Amerikaanse anti-tankaldelin- gen aan het. front ten Zuiden van Soe won in actie te zijn geweest. Vandaar dan ook, dat kleine Amerikaanse de tachementen zijn afgesneden. Dat is nu eenmaal het onvermijdelijke risico in een bewegingsoorlog met slechte ver bindingen. De legerleiding moet dat nemen om de communistische pantser- omstandigheden niet te slecht zijn, door kleine vrachtvliegtuigen kunnen wor den gebruikt. De Amerikaanse luchtmacht heeft weer andere moeilijkheden. De straal- gevechtsvliegtulgen, die hun bases heb ben in Japan, kunnen, als gevolg van hun hoge brandstofgebruik, slechts ge durende tien of vijftien minuten boven de hun aangewezen doelen opereren. Volgens functionnarissen te Washing ton zijn de langzamer vliegende, doch beter manoeuvreerbare jagerstypen ge schikter om de Noordkoreaanse „Jak"- gevechtsvllegtuigen te bestrijden. Sommige waarnemers te Washington zijn van mening dat men in de strijd boven Korea meer gebruik zal gaan maken van marinevliegtuigen. Deze toestellen hebben hun bases op vlieg dekschepen, die vijf escadrilles vliegtui gen. jagers en toestellen voor algemeen gebruik, kunnen meevoeren De mari nevliegtuigen zouden, dicht in de buurt van de Koreaanse kust. van de vlieg dekschepen kunnen opstijgen. Het Amerikaanse ministerie van landsverdediging heeft zeven burger- luchtvaartmaatschappijen ingeschakeld bij het vervoer van manschappen en uitrusting der Amerikaanse strijdkrach ten naar het Verre Oosten. Daarnevens blijft de militaire luchtvervoerdienst haar eigen vluchten op dit gebied uit voeren. MORGEN VERGADERING VAN VEILIGHEIDSRAAD. De Veiligheidsraad zal morgen weer bijeenkomen, om te overwegen welke nieuwe stappen inzake de Koreaanse oorlog moeten worden gedaan. Men verwacht, dat de Veiligheidsraad de volgende punten zal bespreken: het benoemen van, een opperbevelhebber voor de strijdkrachten der Verenigde Naties ln Korea, het gebruik van de vlag der Verenigde Naties te velde en het samenstellen van de een of andere „commissie voor de coördinatie van de oorlogsvoering". Laatstgenoemde com missie wil men samenstellen uit verte genwoordigers van staten-leden van de Raad. colonnes later tegen te kunnen houden. Aangenomen wordt, dat de Ameri kanen spoedig het luchtruim zodanig zullen beheersen, dat hun actie een vernietigend effect op de vijandelijke troeppn zal hebben. In samenwerking met de Amerikaanse mariniers zullen bovendien gecombineerde operaties mogelijk zijn tegen de communistische aanvoer. Dc Amerikanen vechten op het ogenblik legen de tijd! Washington rekent op lange duur In Washington begint men duide lijk rekening te houden met de moge lijkheid van een langdurige veldtocht in Zuid-Korea. Mede aanleiding hiertoe was de me ning. dat een van de dringendste vraag stukken. waarvoor generaal MacArthur zich ziet gesteld, het probleem van de bevoorrading van zijn strijdkrachten in Korea is. Poesan, in Zuid-Korea. heeft een haven, waarin voldoende hoeveelheden scheepsgoederen kunnen worden ver werkt, doch het ligt in de Zuidoostelijke punt van Korea. 300 kilometer ten Zuid- Oosten van Seoel, hetgeen maakt dat het ernstige nadelen heeft, om van deze haven de stapelplaats te maken van de voorraden voor de Amerikaanse strijdkrachten. Ook zal het niet meevallen de zware uitrustingsstukken door het bergachtige terrein naar de frontlinie op te voeren Piloot Hamming gedood Gistermiddag te ongeveer kwart over twee is in de Noord-Oostpolder by de Zuider Ringweg even ten Zuiden van Espcl een Auster-vllegtuig neerge stort, dat gebruikt werd by de on- kruidbestryding uit de lucht. De piloot, de heer A. W. Hamming uit Den Haag. kwam hierbij om het leven. Hij bereikte de leeftyd van 35 jaar, was gehuwd en vader van twee kinderen. Het toestel Is neergestort toen het bezig was een kavel te besproeien. Op de kavel stond koolzaad, dat door eên schimmelziekte was aangetast. Het vliegtuig, eigendom van de N.V. Lucht- reclame te Naarden, vloog onmiddellijk AMERIKAAN SE MISSIE VAN DIPLO- MATEN EN MILITAIREN NAAR ZUID-OOST-AZIË. Het Amerikaanse ministerie van Lands verdediging heeft medegedeeld dat een Amerikaanse missie, hoofdzakelijk sa mengesteld uit militairen en function narissen van het ministerie voor Bui tenlandse Zaken, morgen per vliegtuig naar Zuid-Oost-Azië zal vertrekken, om een onderzoek in te stellen naar de mi litaire behoeften der in dit gebied door het communisme bedreigde landen. De missie zal met Amerikaanse en buiten landse functionnarissen in Indo-China, Indonesië, Malakka, Birma, Thailand en de Philippjjnen beraadslagen. Acheson verzekerde, dat de Koreaan se crisis niet tot gevolg zou hebben, dat de Amerikaanse hulp bij de herbe wapening van de Westeurcpese mo gendheden vertraagd zou worden. in brand. Naar de oorzaak van het on geval wrordt een onderzoek ingesteld. De heer Hamming was in dienst van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en werkte voor ae Stichting Hefsohroefvliegtuigen by het onderzoek naar de gebruiksmoge- ïykheld van vliegtuigen ter bestryding van ziekten en plagen in land- en tuin bouw. Zoals bekend wordt dit onderzoek geleid door het Instituut voor planten- ziektenkundlg onderzoek te Wageningen. De heer Hamming trad 1 Juni 1947 in dienst van het Ministerie. Een tragisohe bijzonderheid is, dat gisteravond juist de moeder van het slachtoffer met de Kota Inten als repa triërende uit Indonesië in ons land is aangekomen. Ook oppositie volkomen accoord Tijdens het debat in het Lagerhuis over Korea heeft de conservatieve lei-, der Winston Churchill dringend ver zocht om een geheime zitting van het parlement ter bespreking van de alge mene militaire positie van Engeland. Churchill verklaarde er zeker van te I „wanhopig ernstig" voor Engeland en J sprak de verwachting uit, dat Korea „een hardnekkige en langdurige kwes tie" zou worden. In zijn antwoord op het debat ver klaarde Herbert Morrison, dat het amendement van Davies neerkwam op een voorstel, dat Engeland zich uit de V. N. terugtrekt en elk aanvallend land precies laat doen, wat dit wil Morrison verklaarde zich eens met Eden. dat het zijn, dat hij in een geheim debat veel I een hardnekkige en langdurige aange kon vertellen, wat het Lagerhuis in dachtig moet zijn en wat de regering kan aanvullen. Verder verzocht Churchill om nieuwe besprekingen met de Russen om een Zweeds-Israelische controverse beëindigd SPOEDIGE ERKENNING VAN ISRAËL DE JURE. Te Stockholm is de inhoud van een nota van de Zweedse aan de Israëlische regering gepubliceerd. Het Zweedse mi nisterie van Buitenlandse Zaken ver klaarde de in nota's vastgestelde uit wisseling van gezichtspunten thans als ..gesloten" te beschouwen. Men verwacht, dat Israël nu spoedig door Zweden de jure zal worden erkend. In de bovengenoemde, laatste nota van Zweedse zijde, verklaart Unden, de Zweedse minister van Buitenlandse Za ken: 1. De Zweedse regering heeft met vol doening geconstateerd dat de Israëli sche regering onomwonden heeft toe gegeven dat het van Zweedse zyde ge poneerde. nameiyk, dat de Israëlische politie tekort is geschoten bü haar on derzoek naar de moord, juist ls, 2. De Zweedse regering wenst er de aandacht op te vestigen, dat zy speciaal bolang hecht aan cle verklaring van Israëlische zijde, dat het Israëlische le ger nog bezig is met een onderzoek naar de omstandigheden, waaronder de moord werd gepleegd, terwyi zij vooral waar de hecht aan de mededeling van de Israëlisohe regering, dat deze het on- De omvangrijke en belangrijke werk zaamheden aan de haven en industrie terreinen aan de Zuidzijde van Deven ter vorderen gestadig. Deze van de lucht uit gemaakte foto geeft een dui delijk beeld van de situatie. Rechts de in aanbouw zijnde sluis, die een lengte zal krijgen van 105 meter en 12 meter breed zal worden. Door deze sluis zal de nieuwe haven van de IJsel uit toegankelijk worden vaar schepen van 2000 ton. Luchtopname AN P-foto) derzoek nog niet als voltooid beschouwt. 3. De Zweedse regering spreekt de verwachting uit, dat, nu de toestanden in Israël gestabiliseerd zijn, het voort gezette onderzoek ertoe zal leiden dat op zekere dag volledige klaarheid zal zijn bereikt in deze moordzaak. Guy Mollet geen kans RADICALEN NEMEN REVANCHE. De Franse socialistische leider Guy Mollet, die een informatieve opdracht van president Auriol heeft aanvaard na het afstemmen van de nieuw gevormde regering-Queuiile had voor heden een „verzoenings"-bijeenkomst uitgeschreven van socialisten, radicaal-socialisiten, volksrepublikeinen 'de MRP onder Bi- dault) en gematigden. De radicalen heb ben echter geweigerd deze byeenkomst bij te wonen, hetgeen hun eerste „revan che" is voor het door de socialisten ten val brengen van de regeringen-Bidault en Queuille. Hierdoor is de hoop van Mollet verijdeld, die had willen probe ren de voormalige regeringspartijen samen te brengen en haar instemming te verwerven voor een maatschappelijk en economisch programma van een nieuwe regering, waar ook de socialis ten deel van hadden willen uitmaken. Niettemin zette Mollet zijn besprekin gen met leiders van vakverenigingen en politieke partijen voort. Heden zal hy overleg plegen met financiële deskun digen. Parlementaire waarnemers zijn van mening dat Mollet vanavond president Auriol er van in kennis zal stellen er niet in te zijn geslaagd een regering te vormen. Men verwacht dat de presi dent dan de gematigd-radicale René Pleven, minister van landsverdediging in het demissionaire kabinet, zal ver zoeken een regering te vormen. legenheid zou kunnen worden, doch hij voegde er aan toe: „Ik hoop, dat het dit I niet zal worden, wij allen wensen, dat het kort zal duren en resultaat heeft". Morrison wees Churchills voorstel tot oplossing te zoeken, voordat deze over j houden van een geheime zitting van I de hand. Over Davies voorstel werd de „verwoestende macht" van atoom wapens beschikken. Churchill noemde „de Amerikaanse superioriteit op het gebied van atoomoorlog op het ogen blik een doelmatig afschrikwekkend feit voor een algemene communis tische aanval". Tevoren had minister-president Attlee verklaard, dat de Engelse en Amcri- niet gestemd. VLIEGTUIG VAN DE R.A.F. BIJ HONGKONG BESCHOTEN. Luchtdoelgeschut van de Chinese communisten heeft gevuurd toen een vliegtuig van de R.A.F.de grens van Ook al lopen van Joesan uit twee spoor wegverbindingen «i: J ting, waarin zich talrijke bruggen en tunnels bevinden, voor guerilla's een makkelijke prooi. Gedurende de natte moesson zullen de primitieve wegen van het land zelf, als gevolg van de zware slagregens, van weinig nut zijn. Generaal MacArthur zal voor de bevoorrading van zyn en de Zuid- korcaanse strijdkrachten in hoofdzaak dan ook afhankelijk zün van een „luchtbrug", doch het gebrek aan ge schikte vliegvelden in het Noordelijk ste gedeelte van het nog in handen zynde gebied zal ook dit niet gemak- kelijk maken. De twee enige vliegvelden in Zuid- Korea met moderne startbanen zijn die van Kimpo en Poesan. Kimpo is thans in Noordkoreaanse handen. Er bevin den zich echter overal in Korea klei nere vliegvelden, die, wanneer de weers- schiep voor het handhaven van de we reldvrede. Churchill sloot zich bij deze verklaring aan. Onder applaus zei Attlee, dal de wereld „de Amerikaanse regering dank verschuldigd is" voor haar snel optreden ter verdediging van Korea tegen „onverhulde agressie". Ter NoordelTikerich- verdedieing van Engelands snelle hulp rJooraenjKe ricn- H v q Attw rint rin aan de V. S. zei Attlee. dat uitstel de aanvaller misschien welslagen gebracht en de V. N. voor een voldongen feit ge steld zou hebben. Het algemeen begin sel is dat alle staten in gevaar kunnen komen, indien de aanvaller gelegenheid krijgt ergens ter wereld de vruchten van de aanval te plukken", aldus Attlee. Zonder stemming gaf het Lagerhuis zyn goedkeuring aan de hulpverle ning van Engeland aan Zuid-Korea. Nadat in de loop van het debat ver schillende Labour-leden hadden ver klaard de regering te steunen en de actie van de V. S. hadden geprezen, diende het Labour-lid Stephen Davies een motie in, waarin hij de regering verzocht alle Engelse vlootstrijdkrach- ten uit het betrokken gebied terug te trekken. Anthony Eden, die als laatste voor dc oppositie sprak, noemde de toestand gen vuurde de batterij twee granaten af. De batterij bevond zich te Sjoem- tsjoen, ongeveer 1 km. van de grens, zo werd verklaard. Een woordvoerder van de R.A.F. verklaarde, dat het vliegtuig een Spitfire ruimschoots boven het ge bied van Hongkong vloog toen gescho ten werd. De granaten kwamen niet in de buurt van het vliegtuig. Hii ver moedde. dat zij als waarschuwing wa ren afgeschoten. KLAUS FUCHS WEER IN TE SCHAKELEN? Dr Hans Bethe. een vooraanstaande atoomphvsicus. die destijds het weten schappelijk werk aan de atoombom te Les Alamos coördineerde, verklaarde te Seattle, dat het „heel goed mogelijk" was. dat Klaus Fuchs de Britse Langfitt". dat te een het midden van schiinaonvol op Southsea nabli Port* atoomgeleerde, die tot 14 ïaar gevan- de volgende week te Amsterdam wordt genisstraf werd veroordeeld wegens verwacht, repatrieert o.m de 41e zelf- het mededelen van atoomgeheimen aan standiee brigade verbindings-afdeling. de sovjet-unie. in de toekomst zou kun- Het troepenschip Nelly", met 1593 nen deelnemen aan atoomonderzcekin- passagiers, is 3 Juli van Tandjong gen voor de Westerse democratieën. Priok naar ons land vertrokken. Aan Volgens dr Bethe zou er geen gevaar boord bevinden zich geen gesloten on- meer zijn. daar Fuchs volkomen be- derdelen. maar militairen van K.NJX. rouwvol scheen. en K.L., velen met hun gezin. „GENERAL LANGFITT" EN „NELLY" OP WEG NAAR ONS LAND Met het troepenschip „General i Onder leiding van de Britse Marine werden uitgebreide oefeningen gehou den, waaraan door de zee- en land' strijdkrachten werd deelgenomen. Een mouth maakte deel uit van de ma noeuvres. Een met ..dorsvleugels" uitgerust tank, die per landingsboot is aanga- vaerd, .dorst" het strand om land- mijnen onschadelijk tc maken.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1