Leidse Raad aanvaardt met 34-3 stemmen het Merenplan de man PANDA EN DE MEESTER-EDELMAN Nadere verklaring van de Burgemeester DAMP0 Moeizame behandeling der Huurwet in Tweede Kamer Overeenstemming tussen Minister en Katholieken Radio-programma 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 29 Juni 1950 Tweede Blad No. 27035 Geheime zitting van 2 uren Gisteravond kwam de Leidse Raad opnieuw bijeen. Direct na de aanvang legde de voor zitter, jhr mr. F. H. van Kinschot, de volgende verklaring af: Het is mij gebleken, dat mijn mede deling inzake de voorgestelde vernieti ging van het Raadsbesluit tot demping van de Mare enige verwarring heeft ge wekt. daar de leden hierop niet waren voorbereid: daarom wil ik gaarne dui delijk de motieven uiteenzetten, die mij tot de wijze van handelen hebben ge leid. Ieder zal begrijpen, dat een dergelijk belangrijk besluit, voor de uitvoering waarvan slechts 24 uur is gelaten, van te voren dient te worden overwogen en voorbereid. Het voor en tegen van de demping was vóór de Raadsvergadering in alle opzichten gewikt en gewogen en behoudens het aanvoren van nieuwe ar gumenten in de openbare discussie welke trouwens niet te berde zijn ge bracht was mijn zienswijze voor het geval, dat de Raad tot demping zou be sluiten bepaald. Om de Raad echter gelegenheid te geven tot volkomen vrije gedachtenwis- seling, zoals in onze democratie past. heb ik opzettelijk nagelaten hem van de mogelijkheid tot vernietiging op de hoog te te stellen of daarvan te doen blijken. Ik wilde juist voorkomen, dat de leden door een dergelijke mededeling, welke als een dreigement kon worden opge vat, vóór de stemming zouden worden beïnvloed. Ook de Wethouders heb ik met opzet niet ingelicht over mijn voornemen, ten einde aan hen volledige vrijheid van spreken en handelen te laten en tevens hen in geen enkel oozicht te betrekken in de verantwoordelijkheid voor het door mij te nemen besluit. Dit was mijner zijds zeker geenszins bedoeld als e°n gebrek aan onderling vertrouwen en ik vertrouw, dat mijn standpunt in deze wordt begrepen. Door een en andei was het niet te vermijden, dat de mededeling van miin voornemen tot toepassing van art. 76 der gemeentewet een verrassing zou zijn. Uit dit oogpunt ware het wellicht aannemelijker geweest, indien ik op de dag na de Raadsvergadering mijn be sluit aan het College van Burgemeester en Wethouders had medegedeeld en aan de Raad hieiwan schriftelijk had kennis gegeven. Ik heb echter gemeend de voorkeur te moeten geven aan een on middellijke mondelinge verklaring aan de Raad. hetgeen mij eerlijker toescheen en naar buiten geen onzekerheid liet. Overigens acht ik het de plicht van de Burgemeester, om in een dergelijke aangelegenheid, waar, naar zijn me ning. in strijd met het openbaar belang wordt besloten, zelf een vernietiging aan te vragen en zich niet. later te scharen achter een mogelijk voorstel tot vernie tiging van èmdere zijde. - Naar ik hoop. zal deze uiteenzetting thans mijn handelwijze voldoende dui delijk hebben gemaakt. De heer D. J v. Dijk <P. v. d. A.» kan de motieven begrijpen, maar namens zijn fractie verklaart hij, deze houding te betreuren. I De heer Woudstra (Prot Chr.) sluit zich hierbij aan. De heer Vos (V.VD.i 1 sluit zich niet aan. Art. 76 der Gemeen tewet geeft de voorzitter volledig het recht te doen, als hij heeft gedaan. In vlot tempo aanvaardt de Raad ver- I volgens alle punten der agenda. Bij het voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van de I bouw van een gebouwtje voor de Dienst der Gemeentewerken, op het gemeente- I lijk oDslagterrein aan de Hoge Morsweg zegt de heer v. Iterson de kosten nog al i hoog t? vinden. Wethouder Jongeleen erkent dit, maar het kan niet goedkoper. De Raad gaat dan in geheime zitting, die bijkans 2 uur duurt. De zandwinning Om plm. halfelf begint de Raad dan aan het grote vraagstuk van het zg. Leidse Merenplan De heer Schüller (P. v. d A.) verwijst naar de open brief van Warmond en zou gaarne een toelichting van B. en W. daarop willen hebben. TEGENSTAND VAN DE HEER A. J. VAN DIJK. De heer A. v. Dijk (K.V.P.i stelt zich na voorlichting door deskundigen niet zuiver op Leids doch op een breder na tionaal standpunt. Gaarne brengt hij hulde aan de dienst van Gemeentewerken voor de verrichte arbeid. Als voordelen worden naar voren ge bracht: 't plan voorziet 10 jaar lang in de benodigde zandvoorziening ad 11.600.000 kub. M.; economisch heet het niet ver antwoord anders te handelen, gezien de kosten van verkrijging elders, neerko mend op een f 10 millioen voordeel voor Leiden- Rijk. provincie en agrarische commissie hebben medewerking toege zegd: wat grond betreft, gaat het om verlies van cultuurgrond van mindere kwaliteit, hetgeen wordt betreurd, doch onafwendbaar heet. Heeft Leiden echter wel die hoeveel heid zand de eerste 10 jaar nodig0 Voor al als men niet zo hoog opspuit? Spr. laat dan horen geluiden reeds in de pers tot uiting gebracht inzake de mo gelijkheden tot andere wijze van verkrij ging van zand. Zulks door de heer Vergouwen. Het gaat bovendien niet om 10 jaar. doch om veel meer Dat de prijs van zand van elders te duur zou zijn is hem niet duidelijk, gezien de cijfers. Tegenover het voordeel ad f. 10 millioen staan nadelen, speciaal ook gelet op de onzekere verhouding rijk en gemeente. De stichting van een N.V. met een ka pitaal van f 3 millioen veroordeelt hij ten sterkste, er zijn particulieren ge noeg in te schakelen. Veler medewer king is verkregen, doch niet van War mond en polderbesturen enz. Ook niet van Jonge boeren, die met duizenden het land moeten verlaten, omdat er hier geen plaats voor hen meer is. Dat de betrokken cultuurgronden van mindere kwaliteit zouden zijn, daarover oerdelen velen anders. Terwijl millioenen worden gevoteerd voor inpoldering om grond te winnen, gaat men hier grond vernietigen, ter wijl het anders kan. 800.000 liter melk gaan verloren bij j verlies van deze cultuurgrond. Aanvaarden van dit plan betekent 1 strijd tegen het platteland. Spr. kan öaarem niet meegaan, integendeel, hij j dringt op verwerping aan. OP DE WIP. I De heer v. Iterson (Prot. Chr.) heeft ook grote lof voor het rapport in deze I ingewikkelde problemen, waarbij veel tegenstand moest worden overwonnen. Spr. is echter niet geheel overtuigd, 1 hij zit als op het midden van de wip. Aan één kant inpoldering (Zuiderzee), aan de andere zijde vernietiging van j cultuurgrond. Het Rijk zou z.l. moeten ingrijpen cm alle gemeenten van zand te voorzien. Is het niet mogelijk op lager niveau te bcuwen? Dat zou veel besparen. Wat de prijs betreft, technisch is het wel licht verantwoord, doch nu de praetijk. Is het rapport van de heer Vergouwen onderzocht? Zitten daarin mogelijkhe den? Zelfs al zou dat wat kosten, DE HEER D. J. VAN DIJK WARM VOORSTANDER. De heer D. J. v. Dijk (P.v.d.A.) heeft I alle lef voor de stoutmoedigheid van dit plan, dat de eerste 10 jaren ult- j komst brengt. Men bedenke voorts, dat het voerdeel ten goede komt aan de huurders!, hetgeen toch ook een natio- naai plan mag heten. Onze bouw-poli- I tlefc -krijgt er een gezonde basis door en i dat is de kern van de zaak. Niet alleen Leiden heeft zand nodig! Het eccno- misch voordeel moet men zo zwaar mo gelijk laten wegen, zulks met het oog op de veiligheid der Leidse financiën. Het verlies van cultuurgrond zie men niet te dramatisch, het betreft slechts 64 ha; een kleinigheid bij de winst elders. En dan nog de recreatie-winst, die er tegenover staat. Wij moeten in dc eerste plaats zien naar Leidse be langen en men vergete niet hoeveel V. i; mond geniet van Leiden. Zoner aarzeling zal spr. vóór stemmen. De heer Lombert (K.V.P.) laat een aarzelend geluid horen. Het verlies aan cultuurgrond vormt een ernstig bezwaar, doch er staan andere dingen tegenover, bulten de recreatiewinst, die hij niet wil aanvaarden. Is het waar, dat Leiden aan zand kan komen zonder dit plan? 1 En dat er een klein millioen liter melk verloren gaat? En zijn de winstcijfers van het plan juist? Warmond heeft bezwaar tegen de wijze van behandeling geuit die ook'spr. niet elegant lijkt doch uit verder geen directe bezwa ren tegen het plan zelf. Spr. wil zjjn stem voorbehouden tot na het antwoord van de wethouder. DE HEER VOS TEGEN. De heer Vos (VVD) zal zijn stem niet aan dit plan kunnen geven, daar voor hem het zwaarste weegt het verlies aan cultuurgrond, al is het. klein. De winst op de prijs ls voor hem te zeer alleen van materialistisch standpunt bezien, terwijl de calculatie van het plan aan vechtbaar is te achten, vooral gelet op een vprloop van 10 jaar, waardoor de prijs niet ls te overzien. Is niet te bou wen op lagere ophoging? Huizenbouw eist al cultuurgrond en nu nog verlies voor zandwinning. Dat lijkt hem zeer ongewenst. DIVERSE MENINGEN. De heer Knol (Prot. Chr.) is ook erg bang voor verlies van cultuurgrond, te meer waar men elders nog terecht kan. De mindere kosten zijn alleen een be zwaar als men de kwestie alleen beziet van Leids standpunt. Hij oordeelt ech ter dat het algemeen belang hier moet domineren. Te meer, waar aan de winst z.i. getwijfeld mag worden. Alleen als vast zou staan, dat de grond toch ver loren zou zijn, zou hij kunnen meegaan. De heer Frohwein (VVD) betuigt zijn erkentelijkheid voor de wijze, waarop deze regeling tot stand is gebracht. Het verlies aan cultuurgrond gaat ook hem 1 ter harte, doch de voordelen gaan z.i. j in dit geval hier boven uit. Ons land i heeft een zeer groot melk-overschot. I terwijl in hoofdzaak juist alleen een ver lies aan melk zou Intreden. Bovendien zou bij intensiviteit de melkproductie nog zijn op te voeren. Zelfs al zouden de cijfers van de heer Vergouwen juist zijn, dan nog is het voordeel evident. Spr, vraagt ten slotte hoeveel schade een voortijdige publicatie in de L Crt. de stad heeft opgeleverd en dringt aan op maatregelen tegen dergelijke voor barigheid. De heer Knetsch (Chr. Prot is zeer sterk getroffen door het rapport Ver gouwen, dat z.i. zeer bruikbare gronden voor zandwinning aangeeft, terwijl er bovendien goede bollengrond zou ont staan. Verdediging door Wethouder Jongeleen De heer v. Weizen (CPN) heeft ook grote waardering voor het werk van de technische dienst, dat Leiden de zeker heid geeft van voldoende zand tegen een lage prijs. Maar ook zi. zijn er na delen, waarvan de voornaamste is het verlies aan cultuurgrond. Spr. keert zich In dit verband tegen de heer D. J. van Dijk. Ook met be langen van andere gemeenten dient re kening te worden gehouden. Het Rijk is j hier in gebreke gebleven. Dit maakt het moeilijk te beslissen en hji wil eerst gaarne de wethouder horen. De heer Questroo (Prot. Chr.) meent-, dat inzake de Meerburgerpolder en an dere gevallen niet zo geageerd ls als nu! Wethouder Jongeleen zegt, dat het ge meentebestuur juist geweest is ten aan zien van de gemeente Warmond. Het gaat niet aan over een dergelijk belang rijke kwestie in het openbaar te getuigen. De weg van dit voorstel ls lang en moeilijk geweest en ten slotte is de strijd gewonnen in het belang van de woning bouw. Telkens zijn bezwaren geuit tegen te dure grond en voor behoud van cul ts dure grond en is gepleit voor behoud van cultuurgrond in het belang van het Nedrl. volk. Reden, dat ook spr. on tijdige publicaties zeer betreurt, daar Leiden daarvan grote schade lijdt. Het college is steeds wellevend. Op verzoek van de hogere instanties is geen overleg gepleegd met Warmond, daar zij dit zelf zouden doen. Spr. vermoedt dat de voorbarige publicaties van de zijde van Warmond zijn gekomen dat niet ge passeerd is Warmond is telkens gehoord. De heer A. J. v. Dijk is tegen zonder spr. gehoord te hebben Spr. heeft waarde ring voor de activiteit van de heer Ver gouwen. maar deze is wel zeer terugge krabbeld van zijn eerste standpunt. Ze ker. er is grond in de omgeving, doch wij mogen er niet aankomen! Aan de duinenrij mag niet meer geraakt worden, gelet op de watervoorziening, die uiterst precair is. Vooral ook voor Amsterdam. In Hillegom is het zand bestemd voor de Kalkzandsteenfabriek! Zouden Ged, Staten accoord zijn ge gaan, wanneer er nog grond beschikbaar was? Alle genoemde plaatsen zijn onder zocht. Er is zand, doch er mag niet ge graven worden. Spr. wijst dan op het verschil in prijs tussen ton en m3 Dat maakt een groot Iverschll. De heer Lombert: en dan moe: het nog niet geregend hebben!) Dc prij zen van de heer Vergouwen zjjn per ton! I Wat gezegd is .over de cultuurgronden is voor een groot deel juist, maar het algemeen belang domineert in deze. Bij bouwen op lager niveau zou wel i meer grond nodig zijn afgescheiden van Ihet feit. dat er nog veel meer nadelen aan verbonden zijn. Spr. ontraadt dit dan ook ten sterkste. Bovendien zouden de kosten gelijk i blijven. I Het verlies van melk zal heel wat lager zijn dan nu genoemd is. Zandzuigen uit zee ls vrijwel onmoge lijk en zo het kan. is het schrikbarend duur. De technische dienst onderzoekt thans of met het oog op wijziging van de golfslag een haven te Katwijk wel mogelijk is zonder grote schade. Zeker, er is een algemeen belang, doch daarnevens een groot Leids belang, waarmede rekening gehouden dient te worden. Het gaat- niet alleen om de winst, maar ook om het belang van de woningbouw. Wie maakt bezwaren tegen het zuigen van zand elders van rijkswege? De heer D. J. van Dijk sloeg de spijker op de kop. toen hij wees op het voordeel der omliggende gemeenten van en op de stad, zie de bevolkingscijfers per HA. Leiden ruim 72 Inwoners per HA. el ders in de buurt hoogstens ruim 4. Lei den zit in een keurslijf. En nog altijd woningnood! Er zal gebouwd moeten worden en daarvoor is zand noodwen dig. I De heren v. Iterson en Kortmann zul- I len na de verklaring van de wethouder meegaan, als is het niet con amorc. De heer A. J. van Dijk handhaaft zijn houding. Hjj stelt voor het voorstel I terug te nemen en te zoeken naar een i nieuw plan zonder opoffering van cul- l tuurgronden. I De wethouder ontraadt dit voorstel ten sterkste. Er is nu al 3 jaar aan dit plan I gewerkt. Het voorstel A. v. Dijk wordt verwor pen met 34—3 stemmen. Voor de heren A. J. v. Dijk. Vos en Knetsch. Het voorstel van B. en W. wordt met dezelfde stemverhouding goedgekeurd. I Wethouder Jongeleen brengt dan gro- I te hulde aan de technische staf der ge meente en vooral aan ir Lem voor het in deze gepresteerde werk. (applaus). Ook de wethouder wordt gefeliciteerd met zijn succes. Spoedeisend wordt dan voorgesteld de aankoop van percelen grond in de Kra nenburgerpolder voor f. 100 000. een wo ning te Warmond en nog enige perce len'in dezelfde polde voor f. 65.000 en enige percelen in de Broek- en Simon- tjespolder voor f 37.000 en van enige percelen in de Kleine Cronestjjnse- of Knotter-polder voor f. 175.000. Z.h^t. wordt aldus besloten. Bij de rondvraag wijst de heer v. I Oyen op de vele ratten in de Mare. I Geroep: dempen. Om 11/-4 uur volgt dan sluiting (AI)VERTENTIE). Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. D.D.D.1 Geneesmiddel tegen huidaandoeningen. I Zuivert de poriën, doet de I Jeuk bedaren, verfrist en I sterkt de huldweefsels. die zijn geheugen verloor door PATRICIA WENTWORTH .Vertaald uit het Engels 54) „Maakt mevrouw Lamb het goed? Ik hoop van wel. En uw dochters. Lily's (zoontje is nu wel op een allerliefste leeftijd." De inspecteur had een zwak voor zyn dochters. Hij nam de gelegenheid te baat om uit te weiden over de begaafdheid van eijn kleinzoon Ernie. „Ze hebben hem naar nu] genoemd en ze vinden, dat hij ook op mij lijkt, de kleine schooier!" Juffrouw Silver glimlachte stralend. „Dan is hij niet slecht af. lijkt me, zei ze. „En uw tweede dochter. Violet, hoe staat het met haar verloving, zjjn er al trouwplannen?" Inspecteur Lamb schudde zijn hoofd. „Nee, de verloving werd verbroken, en als u 't mij vraagt, is dat een goed ding. Bij was een marine-officier en een heel geschikte kerel, maar hij ls twee jaar weggeweest en nu hij terug is, blijken ze het toch niet meer eens te zijn. Zy heeft een goede baan bij de Admiraliteit en tè veel vriendjes, dan dat ze zich overhaast in een huwelijk wenst te storten." „En Myrtle?" Zijn jongste dochter was des inspec teurs oogappel. „Die wil verpleegster worden, ant woordde hij. „Haar moeder vindt het echter geen prettig idee. Ze denkt, dat ze een ziekte zal oplopen, maar ik heb ihaar gezegd, dat verpleegsters dat nooit overkomt." Juffrouw Silver was het met hem eens. dat het een edel beroep voor een vrouw was. Tenslotte kwamen ze ter zake. nadat de inspecteur de vraag ge steld had: „Wel. wat kunnen we voor u doen, juffrouw Silver?" en juffrouw Silver een discreet kuchje had laten horen. Ze zat kaarsrecht in haar stoel, met haar handen in zwart gebreide hand schoenen in haar schoot; ze drceg een enigszins versleten stoffen mantel, met een bescheiden bontkraagje van geel achtig, ouderwets bont. en een hoed, die vele jaren was meegegaan, en die ze opgevrolijkt had met een bosje paarse violen. Haar vceten waren in degelijk zwarte schoenen gestoken, ter wijl iets van haar zwarte wollen kou sen zichtbaar was. „Ik bevind me in eer. moeilijk ge val," begon juffrouw Silver met grote ernst, thans al haar aand3 0ht bepa lend by het gev*} van William Smith. FEUILLETON ..Waarmee kunnen wij u van dienst Lamb was kennelijk in zijn element. Het was bij vorige gelegenheden wel eens voorgekomen, dat hij hulp van ha&r nodig had gehad, iets wat hem altijd geïrriteerd had en hun vriend schappelijke verhouding enigszins af breuk had. gedaan. Het gaf hem thans een bijzondere voldoening, dat juffrouw Silver zioh tot hem cm hulp wendde. ..Het is erg vriendelijk van u." zei juffrouw Silver, waarna ze onmiddellijk met haar relaas begon. „Ik heb alle reden om aan te nemen, dat een zekere kantoorklerk, genaamd Davies, op 7 December j.l. door moord om het leven is gekomen. Zijn dood was het gevolg van een ongeluk op straat, waarna hij naar een ziekenhuis werd gebracht en niet weer bij kennis kwam. Ik ben tot de overtuiging ge- komen, dat deze man dit ongeluk over- j kwam tengevolge van het feit, dat J iemand hem een duw gaf. Ik heb zijn i privé-adres, het kantoor, waar hij I werkte, en het hospitaal, waarheen hij I vervoerd werd, hier allemaal op een papiertje geschreven. Ik zou graag te weten willen komen of hij nog iets ge zegd heeft vóór zijn dood en zo ja, dan zou ik daarvan graag een afschrift heb ben Lam'o keek haar aan. Zijn ogen waren bruin van kleur en puilden enigszins uit z'n hoofd. Hij vroeg. „Waarom ge looft u, dat hij vermoord werd?" „Hij had zo juist iemand herkend, die sinds zeven jaar vermist werd en wiens terugkeer ernstige moeilijkheden zou opleveren voor de zaak, waar hij werk te." De inspecteur keek haar vragend aan. „Wel, het lijkt me een beetje vér-ge zocht. Er gebeuren heel wat ongelukken op straat met oudere mensen, zonder dat er sprake is van moord." Juffrouw Silver kuchte. „Dat is waar. Maar in dit geval zijn er drie aanslagen te vermelden op het leven van degene, die meneer Davies herkende, en misschien zelfs nog een vierde aanslag. Een van deze aanslagen werd door Detective Abbott zelf gade geslagen." Lamb ging wat verzitten in zijn stoel en wierp een ijskoude blik in de rich ting van de elegant uitziende jonge man, die Frank Abbott ten alle tijde was. „Zo, jij bent dus ook in deze zaak betrokken," merkte hij op scherpe toon op. „Dat had ik eigenlijk wel dadelijk kunnen bedenken." „Wel, inspecteur Juffrouw Silver kwam tussenbeide. „Als ik een opmerking mag maken, inspecteur Lamben in duidelijke woorden zette ze zo beknopt en helder mogelijk het geval van William Smith uiteen; zijn verlies van geheuj&fi en identiteit; de herkenning door meneer Davies, door Katherine, door Frank Abbott: het „ongeval" van meneer Tatt lecombe; de eerste en tweede aanslag op William en tenslotte het geknoei met het voorwiel van zijn auto. Toen ze haar verhaal beëindigd had, nam Frank 't van haar over: hij be schreef de Inspecteur evenals hij het destijds juffrouw Silver had gedaan, I het gehele voorval, waarvan hij getuige was geweest, en vertelde er bij, dat hij overtuigd was, dat een tweede slag, die zeker fataal geweest zou zijn, in de be doeling van de aanvaller had gelegen. Lamb bromde. „Het is niet veel om op te bouwen, alles bij elkaar." Juffrouw Silver kuchte en het leek op een protest. .Het is moeilijk om te geloven dat dit een serie van toevallige ongelukken is. Er overkomt meneer Davies een onge luk, vlak nadat hij William Smith heeft herkend. Er overkomt meneer Tattle- ccmbe diezelfde avond een ongeluk en de omstandigheden wijzen er op, dat de mogelijkheid bestaat, dat hU aange zien werd voor William Smith. Er wor den verder twee aanslagen gepleegd op het leven van William Smith, nadat hij meneer Tattlecombe in Seltoy Street heeft opgezocht. Dan is er neg het ge knoei met het wiel van zijn autootje. De moeilijkheid is, dat er argwaan kan besaan zowel ten opzichte van iemand, die met de firma Eversley verbonden is. als ten opzichte van iemand uit het huis in Selby Street. Het is niet ver- I klaarbaar, hoe iemand van genoemde firma er achter kon komen, dat Wil liam Smith die bezoeken zou afleggen bij meneer Tattlecombe. Hij had zelfs niet eens een afspraak daarvoor ge maakt, en hierdoor wordt het waar- schftnUjk, dat in déze gevallen Emily Salt de aanvaller is. Zij schijnt iemand te zijn, die niet helemaal norfnaal is en ontetemdheid heeft getoond over meneer Tattlec-ombe's testamentaire be schikkingen ten gunste van William Smith. (Wordt vervolgd) Regering met grote zorg vervuld (Van onze parlementaire redacteur). De behandeling van de Huurwet heeft een stroef verloop cn alles duidt er op. dat dit- stuk wetgevende arbeid slechts moeizaam tot stand komt. Gisteren werd de vergadering van de Tweede Kamer een uur geschorst voor onderling overleg ten aanzien van de Ingediende amendementen, voordat de verdere behandeling van het wetsont werp voortgang kon vinden De heer Van Vliet <Kath.) diende een motie in waarbij de regering werd ver zocht om over het vraagstuk der com pensatie tjjdig, vóór 1 Januari 1951, met de Kamer In overleg te treden. Tegen de motie-Van Vliet had Minister In "t Veld geen bezwaar al moest hij er op wijzen, dat niet In de eerste plaats hij zelf voor de compensatie verantwoorde lijk is, doch zijn ambtgenoten van Financiën en Economische Zaken. VOORLOPIG 15 Cr VERHOGING. 'De heer Romme verdedigde bij de artikelsgewijze behandeling het amen dement-Van Vliet om de huurverhoging op 20 te bepalen Hij zeide, dat de minister dit niet had afgewezen op grond van zakelijke argumenten, doch met de machtsspreuk, dat hij anders schorsing der beraadslagingen zou aan vragen Spreker nam aan. dat dit betekent, dat de regering bij aanneming van het amendement-Van Vlie>t het wetsont werp zal intrekken. Maar de huiseige naren mogen niet de dupe 'worden van de impasse, waarin de Kamer verkeert. Eigenlijk kan pas beslist worden over de vraag of de huurverhoging 15 dan wel 20 moet bedragen als de regering In het najaar met nadere gegeverr, komt. Daarom vroeg spr. de toezegging dat als thans het wetsontwerp worót aangenomen straks bij het compen satie-debat toch weer opnieuw het per centage der huurverhoging in bespre king mag worden gebracht en opnieuw onder het oog zal worden gezien. Minister In 't Veld legde er nogmaals (le nadruk op. dat er inzake de conr pensati-» geen sprake is van onwil doch van onmacht. De regering heeft niet voldoende inzicht in de beweging van lonen en prijzen en in de budge- laire positie. Het is in feite zo, dat de regering met grote zorg is vervuld over de komende ontwikkeling. Dat kan ge rust gezegd worden. Als in het na jaar een nieuwe loonronde noodzake lijk zou blijken, dan zou dc regering zulks voor ons volk een uitermate ernstige zaak achten. Een nieuwe verhoging van ons kostenpeil zou im mers de exportpositie van ons land zeer benadelen. Daar nu een huurverhoging van 20 ook weer ineer compensatie mee brengt. kan de regering de verantwoor ding daarvoor niet op zich nemen. Dit is geen „machtsspreuk". En niet de Tweede Kamer komt ln een dwangpositie, doch eerder de Eerste Kamer als de huurverhoging met 7 Januari moet ingaan Want het za! naar alle waarschijnlijkheid wel eind November, begin December worden, voor een overzicht van lonen en prijzen en de budgetaire situatie in behande ling kunnen komen. Met schorsing der beraadslagingen bedoelde spr., dat de zaak zou moeten worden aangehouden tot meer inzicht in de toestand verkregen is. Maar het doet de minister genoegen, dat de heer Romme aan een oplossing meewerkt. Spr. vindt diens Idee wel aanvaardbaar maar zegt met nadruk niet in te zien hoe in het najaar de situatie beter za* zijn dan nu. zodat dan wel 20 ver hoging mogelijk zou zijn De minister erkent, dat dit percen tage billijk zou zijn. doch 's lands toe stand is zodanig, dat de hulseigenaren voorlopig met 15 genoegen moeten nemen. De heer Romme verklaarde zich vol daan en deelde mede, dat de heer Van Vliet nu zijn amendement introk. Heden gaat de artikelsgewijze be handeling verder. 20). „Dat wordt te gek!" brieste Graaf Isen Grim, toen hij hoorde dat de Ge maskerde zelfs de wegwijzers had ge stolen. „Wat een schurk, die Gemas kerde! Wat een bandiet! Doorrijden!" Panda reed dus door, hoewel hij vreemde geluiden in de motor hoorde: en intussen zat de Graaf nog steeds boos na te denken. „Vreselijk! Wat een schurk!" mompelde hij. .Maar daaraan is één voordeel verbonden; hoe groter l'schurk hij is. hoe groter ook de belo- I ning wordt die ik kan verdienen door hem te vangen. Haha! Maarchauf- 1 I feur! Waarom stop je?" Je moet namelijk weten, dat de taxi i nu werkelijk geen druppeltje benzine 1 meer had: hij maakte nog wat ver- i moeide geluiden, en toen bleef hij he- I lemaal staan. I „Je mag niet stoppen!" schreeuwde Graaf Isen Grim woedend. ..Ik moet zo snel mogelijk naar het Koninklijk Hof! Doorrijden. Rijd door, of ik sla je tot mosterdpoeder!" „Dat zou u weinig helpen, mijnheer de Graaf", antwoordde Panda kalm, „of u zou een manier moeten weten om uit mosterdpoeder benzine te vervaar digen. We hebben geen druppel meer Daar stonden ze dus op de eenzame weg, en nu was goede raad duur.... VOOR VRIJDAG 30 JUNI. Hilversum I (402 M.) NCRV 7.00: nieuws: 7.15: gewijde muziek; 7.45: een woord voor de dag: 8.00: nieuws en weer berichten; 8 15 gram.muziek; 9.15: voor de zieken: 9.30: waterstanden; 9.35: gram.- muzlek- 10.30 morgendienst; 11.00: fluit en plano; 11.30: blaaskwlntet en piano; 11.55: gTam muziek; 12.30: mededelingen; 12.33. gram.muziek; 13.00: nieuws; 13.15: orgelconcert en soliste; 14.00: koor, orkest en solisten; 14.40: voordracht: 15 00: amu sementsmuziek; 15.40: voordracht; 1600: kamermuziek; 16,45: gram.muzlek: 17.00: wetenswaardig allerlei; 17.30: Friese cau serie; 17.45- strijkorkest; 18.15: evangelie In esperanto; 18.30: koorconcert; 18.45: causerie over de kinderbijslag; 19.00. nieuws en weerberichten. 19.15: rege ringsuitzending; 19.35: gramofoonmtizlek; 19.40: radiokrant; 20.00: nieuws; 20.0o: Utrechts stedelijk orkest; 20.55: planoduo; 21.10: causerie over kerkzegels; 21.25: ka merkoor: 21.40: kamerorkest en solist; 22 25: koor, orkest en solisten; 22.45: avondoverdenking; 23.00: nieuws; 23.15— 24.00: gram.muzlek. Hilversum II (298 M VARA 7.00: nieuws. 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muzlek; 8.00: nieuws en weerberich ten; 8.18: gram.muzlek. 8.50: voor de vrouw; 9.00: gram.muzlek; VPRO 10.00: ..thuis", causerie. 10.05 morgenwijding; VARA 10.20: gram.muzlek; 10.30: voor de vrouw; 10.45: zang en plano: 11.00: radlo- feullleton; 11.15: orgelspel en tenor; 11.45: gram.muzlek: AVRO 12.00: lichte muziek; 12 30: mededelingen; 12.33: sportpraatle: 12.45: gram.muzlek; 13.00: orgel en trio; 13.40: voor de vrouw; 14.00: gram.muzlek; 15 00: boekbespreking;; 15.20: muzikale causerie VARA 16.00: gram.muzlek; 16.30: voor d» Jeugd; 17.00: planoduo; 17.20: muzikale causerie; 18.00: nieuws; 18.15: felicitaties; 18.30: voor de strlldkrachten; 19.00: „denk om de bocht"; 19,15: orgel en zang; VPRO 19.30: .'.op bezoek bij ande ren". causerie; 19.45: reportage; 19.55: be richten: 20.00: nieuws. 20.05: boekbespre king; 20.10 fluit en clavecïmbel; 20.35: de redding der menselijkheid in de crisis der huidige cultuur", causerie; VARA 21.00: verzoekprogramma: 21.35: „Rotter dam Ahoy". klankbeeld; 22.00: buiten lands overzicht: 22.15: verzoekprogramma; VPRO 22.40: „vandaag", causerie; 22.45: avondwijding; VARA 23.00. nieuws; 23.15 24.00: gram.muzlek. Lijn 3 distributienet, 7.05 Gram.; 7.30 Krou 7.40 Gvmn.; 7.50 Gram; 8 05 Concert: 9 05 Lichte muziek. 10.00 Progr - Ovevz.10.10 Vrolijke Inzet; 10.30 Menage en Muslque; 11.00 Kwartet v. Mozart; 11.35 Vocale beroemdheden; 12.00 Gcvar. muziek; 12.32 Vrolijke muziek; 13.15 Mer- tens en Barany; 14.00 Fllmmuz.; 14.30 Zang; 15.00 Gram.; 15.30 Balletmuziek; 15.45 Trio v Brahms 16.10 Caslnoprogr.; 17 10 v. d. zieken; 18.00 v. d. soldaten; 19.30 Gram.; 19 50 Feuilleton: 20.00 Gr.: 20.15 ..Leave your name and number"; 20.45 Gevar. muziek; 21.30 „Music"; 22.15 verzoekprogr.; 23.05 Gram. Lljn 4 distributienet 7.15 ,,20th. Century Serenaders"; 7.50 ..Lift up your hearts"; 8.10 Concert: 9.10 verzoekpr 10.00 Orgel; 1030 Orkest Weir. 11.00 Me nage en Muslque; 11.30 Tonl en Orch 12 00 Gram.; 12.30 v. d. arbeiders; 13.10 Operettemuziek; 13.25 Kroniek: 13.30 Lichte muziek; 14.00 .Aleha Hawaii"; 14.30 Eng. muziek; 15 45 „Promenade Players"; 16.15 Dagboek; 16.30 Ork. Rcyn- ders; 17.00 Five o'clock; 17.30 Rep. ten nis; 17.45 Macpherson: 18.00 ..Bohemian Players"; 18.30 Geraldo; 19.00 Concert v. Bcuch. 19.30 „Die Moldau". Smetana; 20.00 Concert: 21.15 Zang: 21.30 „Much binding ln the Marsh"; 22.15 „Topic for to-night": 22.20 Orkest Lewis; 23.00 Voordracht; 23.15 Orgel. AGENDA DONDERDAG: Oegstgeest Patronaatsgebouw: Op voering kinderoperette door zangklasse van het Leids Muzleklyceum, 7.30 uur. BIOSCOPEN. Trianon „Prima Ballerina" (elke leeft.) Zond. 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Re\ „Bob Hope ln de Knoop" (elke leeft.) Zond. 2.15. 4.15. 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9,15 uur. Lldo „Huwelijk ls geen handelszaak" (elke leeft Zond. 2.15. 4.45. 7 cn 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Luvor „Capt&ln Joy" (elk leeft.) Zond. 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Cn«liin „Het Spookhuis" (14 Jaar) Zond. 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9 15 uur. Do avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Za terdag 13 uur tot Zaterdag l Juli 8 uur waargenomen door Apotheek Duvstar, Nieuwe Rijn 18 en de Doeza-Apotheek, Doezastraat 31. Te Oegstgeest door de Oegstgeeste* Apotheek, Wllhelmlnapark

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5