Laatste Berichten Nuchter optimisme kenmerkt de hyacinthenkweker Moeilijkheden van de kinderen op de lagere school Beurs van Amsterdam DONDERDAG 29 JUNI Sezien van de zijde van de psycholoog Men zal lang moeten zoeken voor er in Nederland een klas van de lagere school wordt gevonden, waar niet één kind in zit, dat de bijzondere aan dacht van de onderwijzer of onder wijzeres vraagt. Piet zit altijd te draaien, kan zjjn hoofd niet hij het werk houden en Elly is lui. zit maar wat te dromen. Met de constatering van h,et feit is men echter niet klaar, er moet wat aan gedaan worden en daarom dient men de oorzaken te kennen. Veelal is het opsporen van de oorzaken een zaak voor de psveho- loog. Mr E. A. Hof. directeur van het Lcids Psychologisch Instituut, hield gis teravond in „De Doelen" voor de Vere niging voor Paedagogiek een lezing over dit onderwerp, getiteld: „Een overzicht van de moeilijkheden .van kinderen op de lagere scholen, bezien van de zijde van de psycholoog". DE SCHOOLRIJPHEID. Allereerst besprak de heer Hof het probleem van de schoolrijpheid. Op het zesde levensjaar moet er een balans be reikt zijn tussen de zakelijke werkin- steiling, die steeds toeneemt en de fan tasie- en spelinstelling, die af moet nemen. Bij een deel van de kinderen slaat ae balans nog over naar de laatste instelling, wat betekent dat het kind nog niet rijp is voor de lagere school Hopelijk zijn de verstandelijke vermo gens wel genoeg ontwikkeld, maar is het kind nog een onvoldoende persoon lijkheid. Ook het onharmonische kind. d.w.z. het is op sommige punten rijp, op andere weer niet. is vaak nog niet schoolrijp. Een andere oorzaak van deze j onrijpheid kan zijn dat het kind on- i bewust niet mee wil groeien. Dit komt vooral voor, als er in het gezin nog een baby komt. Deze kleine con current wordt het middelpunt in het ge zin en het oudere broertje of zusje voelt zich achteruit gezet. Slechts door „weer te zijn als vroeger" meent hij de verlo ren stellingen weer te kunnen herove ren: het kind gaat weer kruipen en wordt onzinlijk. Wordt deze onbewust gewilde achteruitgang niet overwonnen wat meestal wèl gelukt, dan blijft het kind achter. LASTIGE BIJ-EFFECTEN. Zwakke verstandelijke vermogens heb ben lastige bij-effecten. Het kind geeft zijn pogingen om „bij" te blijven op. vooral als hem het natuurlijk volko men foute verwijt wordt gemaakt dat hij niet wil of lui is. Het actieve kind wordt lastig, terwijl het inactieve een voudig niet meer mee doet en dus als lui bestempeld wordt. Bij de klasgeno ten staat een domme leerling niet erg in de achting; en wat is er vervelender dan dat ze je links laten liggen? De op lossing is eenvoudig: thuis steelt de domme leerling geld, potloden of iets dergelijks en deelt dat op school uit. Het gevolg? „Jij bent mijn vriendje". Het doel is dan bereikt, want je hoort er weer bij. Ook het kind met het te grote ver stand levert een probleem op. In de klas wordt dit soort kinderen onvoldoende aangesproken. De in-actieve vindt dat wel best en gaat een beetje dommelen. De actieve moet zijn energie lozen en wordt lastig. Dit kind wordt dan slechte eigenschappen toegedacht, die het helemaal niet bezit. Als de persoon lijkheid met het verstand gelijke tred heeft gehouden is het mogelijk dat een klas wordt overgeslagen. De oorzaken van concentratiestoor nissen moeten elders in de persoonlijk heid worden gezocht Het kind kan de geluiden van buitenaf onvoldoende ka naliseren d.w.z. juist dat opnemen wat nodig is op een gegeven moment. Een tweede oorzaak kan zijn dat de leerling de slaaf is van zijn eigen bewegings- drang- hij kan niet stilzitten. Zware mo torische belasting (zware spierarbeid b.v.) is hiervoor de beste oplossing. Het SLECHTE BESTRATING. Een lezer maakt ons attent op de er barmelijk slechte toestand van het pla veisel vóór de overweg op de Morsweg (tegenover de fabriek van de firma Nieuwenhuizen)De gaten en heuvels in de bestrating maken een ongeval lang niet denkbeeldig, licht zal een niet met de situatie op de hoogte zijnde automo bilist even de macht over zijn stuur kunnen verliezen. EEN VOORSTEL INZAKE HET HUISVESTINGSPROBLEEM. De heer P. J. Andrik, Oude Varken markt 2, alhier, doet volgend voorstel: Dat hier ter stede het nijpende huis vestingsprobleem in het middelpunt van ae belangstelling staat, behoeft geen betoog. Als woningzoekende ben ik ook persoonlijk ten zeerste geïnteresseerd bij de oplossing van dit probleem. Het spreekt vaneelf, dat lijdzaam toe zien en rustig afwachten niet de wegen zijn, die naar het gestelde doel leiden. Daarom ook meen ik na gepleegd over leg met enige stadgenoten het volgende plan te berde te mogen brengen. Vele stadgenoten verkeren in dezelf de moeilijkheden als ik zelf en velen zouden hiervoor de handen uit de mouwen willen steken. Welnu, waarom de handen niet uit de mouwen gesto ken! Naar het voorbeeld van Eindho ven zou het mijns inziens mogelijk moeten zijn, om zelf met vereende krachten de woningbouw ter hand te nemen De financiële en morele steun van een aantal Leidse ondernemingen en instellingen is natuurlijk onontbeer lijk. Eveneens zal van ter zake kundige krachten gebruik moeten worden ge maakt, zij het op zo beperkt1 mogelijke wijze. Bovendien zal een zo ruim mo gelijk gebruik van pré-fabricatie moe ten worden gemaakt. De bouw zal slechts langzaam vorderen, daar de arbeid in de vrije tijd zal moeten plaats vinden. Hiertegenover staat, dat dooi de besparing van arbeidslonen een fi nancieel voordeel zou kunnen worden behaald, waardoor redelijke huurprij zen of huurkoop mogelijk zouden kun nen blijken. Gezien de resultaten in Eindhoven, kunnen vele moeilijkheden worden overwonnen en hangt het welslagen van dit plan grotendeels af van de samenwerking der Leidse burgerij en haar Vroede Vaderen. Ik ben er van overtuigd, dat vele ingezetenen en me de-lotgenoten ten volle met dit plan kunnen instemmen en vertrouw, dat ook de officiële instanties haar mede werking niet zullen onthouden. Maar voor alles moet onderling overleg kun nen worden gepleegd en contact met de sympathiserenden worden opgeno men. Medeburgers aan de slag! Betuigt Uw instemming met dit plan Nu met pot lood en papier, straks met hamer en troffel. psychopatisch karakter is aangeboren en een kind. dat dit heeft is ten ene male ongeschikt in een normaal klasse systeem mee te lopen. PARTIELE STOORNIS. Tenslotte wees spr. pog op de par tiële stoornis b.v. de aangeboren lees- en schrijfstoornis. In dit geval is het voor het kind onmogelijk het visuele beeld te combineren met wat het hoort; het schrijft dan b.v. promt i.p.v. prompt. Gewoonlijk is een dergelijke storing veroorzaakt door een lichte organische hersenbeschadiging ontstaan door een tekort aan bloed of zuurstof op een be paalde plaats in de hersenen. Na de pauze was er een levendige discussie. De avond, die zeer druk be zocht was. stond onder leiding van de heer H. A. Vriend, voorzitter van de vereniging voor paedagogiek. JONG EN OUD EEN DAGJE UIT. De bewoners van het Tehuis voor Ouden van Dagen der Herv. Diaconie aan de Kaarsenmakerstraat en die van het Kinderhuis „Voordorp" hebben een zeer gezellig uitstapje gemaakt. Met een salonboot werd naar „Avifauna" geva ren. waar enkele uren zoek gebracht werd met het bewonderen van de vogel en bloemenpracht. Vandaar ging het naar de Brasemermeer en Kagerplassen en dat er tijdens deze tocht aan boord ple zier gemaakt is behoeft eigenlijk niet vermeld te worden. Het stond op de ge zichten van de deelnemers aan het uit stapje te lezen, toen zy 's avonds weer aan land stapten. De directie en regenten van beide te huizen hadden voor tal van versnape ringen gezorgd. NED. BOND VAN CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS. In de geheel gevulde Burchtzaal hield gisteravond de afdeling Leiden van de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Trans portarbeiders haar 34ste jaarfeestviering. De voorzitter, de heer J van Es. heette allen hartelijk welkom, in het bijzonder de afgevaardigden van de Leidse Chr. Besturenbond, de heren H. van Cittert, W. Veerman en Barendse en van de zusterafdelingen te Voorschoten en Lei derdorp. Op voorstel van het bestuur werd de contributie voor de jaarfeestkas van 3 op 6 cent per week gebracht Sempre Avanti's muziekgezelschap „Jong en Jolig" (het Leidse Vrij en Blij) bracht met een potpourri van vrolijke melodietjes, waarvan vooral het „Hoort de muzikanten" een uitbundig succes had, er al spoedig een opgewekte stem ming in, die naarmate de avond ver streek haar hoogtepunt bereikte bij de opvoering van het blijspel „De Huis- tyran", gebracht door de toneelafdehng van Sempre Avanti. De ernstige noot in deze zeer geslaag de avond bracht het hoofdbestuurslid, de heer H. R. Plomp. Spreker, die hulde bracht voor de activiteit van de Leidse afdeling, wees o.a. op de ernstige tijd, waarin wij leven. Met zeer veel nadruk bepleitte spreker de doorwerking van de christelijke beginselen op het terrein van het maatschappelijke leven. Nog te weinig spreken wij over de dingen, welke ons heilig en dierbaar zijn. Door onze houding en in het. gesproken woord zul len wij getuigenis afleggen, dat wij als christenen van God een taak en op dracht hebben ontvangen. Ten slotte wekte spreker op om de propaganda krachtig ter hand te nemen en zodoende mede te werken aan de uitbouw van de christelijke organisatie. De heer J. Amsterdam, die ruim 25 jaar als overwegwachter de spoorbomen van de spoorwegovergang aan de Haag- weg heeft bediend, zal a.s. Zaterdag de dienst, met pensioen verlaten. In totaal heeft de heer Amsterdam 37 dienstjaren bij de Ned. Spoorwegen Gelijkertijd zal ook de eerste arbeider, de heer D. Arendse, de dienst met pensioen ver laten. Onze stadgenoten, de heren S Lammers en J. de Vos slaagden aan de Technische Hogeschool te Delft voor het prop.examen voor scheikundig ingenieur. Burgerlijke Stand van Leiden Sn"p,nvA P GEBOREN: Abraham Frans, z. van A. F. Hoppen- I brouwer en A. G. Koelewijn; Mattneus j Dirk Johannes, z. van F. M. van Kooy en j P. Llgtvoet; Jansje, d. van S. Honsbeck en H. M. Orerduyn; Barendina, d. van J i Bonnet en C. T. M. Scheffer, Wilhelmus Hermanus Theodorus, z. van W. J. G. de Grood en W. B. T. Laurenssen; Jeannette Louise Eveline, d. van W. Frljllng en C. L. Kooreman; Paülus Alphonsus Maria. z. van H. A. Gleske en M. P. van Klns; Allda, d. van H. Smit en P. den Os; Maria Cor nelia, d. van J J. Kloek en C. Duiven voorden; Adrianus Cornells Antonlus, z. van P. J Slingerland en J. H. Elfrink; Bertha Geertrulda. d. van J. Koedijk en A. M. van den Bogaard. Cornelia, d. van J. P. van der Knyff en H. Molenaar; Hen drik Johannes, z. van J. Hogewoning en W. Kramer. Cornells Leendert. z van A. Kraayeveld en L. C. van Randwijk, Anne- marie Agnes, d. van S. Boelec en M. C. Leeflang. Abraham z. van W. C. de la Rle en H. Beurze; Lodewyk Engelhard, z. van L. Lolkes de Beer en E. E. van Eg- mond. Wllhelmina Johanna, dr van J. W. Lan- geveld en A. W. de Keunlng; Bernardus wcu ctix x Cornells zn. van B. C Batenburg en H J. der Sltet mBn ei j,Br Keiler. Jacomina Jantje dr van A F. H j. Zeventer. wed. van Voeren 39 Jr; StrlJï, ?2 Muld": Maria Agatha, dr A van j^ond wcdn 85 jr. P H. Mont- van T w. J. Cattln en A. Welagen; Louis foon 84 p H Koolloos man Constant Frederlk. zn van F. R Boht- |47 lingk en E. L. Blankenberg: Willem, zn J van W. Noordervllet en P. Tegelaar. D C. de Wit. man. 54 Jaar; A. Lucaa, Johannes Petrus Cornells, z. van F. J. weduwe Teunlssen, 81 Jaar. Jacobus Cornells, z. an der Steen en L. J Wisse; Elisabeth Franclsca. d. van J. E. Solleveld en F. van Gijzen; Cornells, z. van M. van der Haven en H. J. van der Linden; Leo- nardus Marinus, z. van B. J. Franse en M J. HoogerdiJk; Arle, z. van P. van der Marei en J B. Schep; Remmert Hendrik, z. van E M. Cohen en A. H. Kranen; Elisabeth Wllhelmina, d. van I. van der Blom en F. E. Verzaal. GETROUWD: H. Nonkcs, Jm en A. C. van Putten Jd; C. J. A. Braat jm en B. de Vogel Jd; J. J. A. ter Haar Jm en J. Pasman Jd, C. van Osenbruggen Jm en M, E. van den Berg Jd M Scholtemeljer Jm en J. I. Heijmans Jd; W, J van der Drift en M. B. Koree Jd: G. V Candldo wedn. en A. M. L. Moroni Jd; H. va.* Egmond jm en M. H. Oterdijk Jd. H. J. Helvensteln Jm en L Kuyt Jd; P. J. Kluts jm en J. Geuke Jd; J. Kok- kedee Jm en J. P Kromhout Jd; C. H. Koome Jm en A. Brleër Jd; A. J. van der LIJke gesch. en J. de Boer Jd; G. Ramaker Jm en J. Dongelmans Jd; H, van der Wel Jm en A S. Kool Jd; J. Kooien Jm en E. Kamerling Jd. OVERLEDEN; J. do Jong. z 5 dagen; M. van Leeuwen, wed. van T. Groeneveld. 75 Jaar; L. van Levensloop van Mr A. M. M. Struycken Mr A. A M. Struycken, de nieuw be noemde Minister van Justitie men zie elders werd op 27 December 1906 te Breda geboren. Hu studeerde rech- len te Nijmegen en deed op 29 Januari 1932 zijn doctoraal examen, vestigde zich als advocaat en procureur te Bre da en werd in 1935 lid van de gemeen teraad voor de Katholieke Staatspartij In 1937 werd hij fractie-voorzitter voor deze partij in de raad. In 1938 werd de nieuwe minister te Breda benoemd tot wethouder der Bedrijven en in het zelfde jaar werd hij lid van Prov. Sta ten in Noord-Brabant In 1941 bedank te hij als zodanig als protest tegen door de bezetter genomen maatregelen. In 1941 kreeg hij de leiding van de Sociale Dienst van N.V. de Hollandse Kunst zijde Industrie te Breda, met opdracht voor deze onderneming een sociale ont wikkeling voor te bereiden, gebaseerd op ae na-oorlogse structuur. Van 4 Mqj 1942 tot December 1942 zat mr Struyc ken als gijzelaar te St. Michelsgestel. Na de bevrijding van Breda werd hij in November 1944 wethouder van Fi nanciën en Bedrijven en was daarbij speciaal belast met de zorg voor vluch telingen en evacué's. Mr Struycken bekleedt voorts de vol gende maatschappelijke functies: voor zitter Wit-Gele Kruis Breda, voorzit ter Diocesaan-Maatschappelijk Comité, voorzitter Adviescommissie Gewestelijk Arbeidsbureau, bestuurslid van het Lan delijk Centrum voor Staatkundige Vor ming, voorzitter van de Stichting „Vrienden van het Brabants Orkest", voorzitter van de St. Adelbertsvereni- ging in het Diocees Breda, secretaris van de- afdj Breda van de Alg. Kath. Werkgeversvereniging, bestuurslid van de Stichting „Hoger Nijverheidsonder wijs in het Diocees Breda". De nieuwe minister is de zoon van dr A. J. C. Struycken, lid van de Kon. Academie voor Wetenschappen en ere- docter van de Leidse Universiteit, arts te Breda. Een onklaar geraakte C 19 van de Amerikaanse luchtmacht is bij Nash ville (Tennessee) neergestort en in brand gevlogen. Drie bemanningsleden kwamen om het leven. 26 parachutisten sprongen uit het toestel, toen de motor storing optrad en bereikten ongedeerd de grond. WARMOND Zaterdag zal alhier een collecte worden gehouden ten bate van het Steunfonds der Vereniging tot beharti ging der belangen van T.B C.-patiënten in Nederland. WASSENAAR Ds H. Beker neemt beroep aan Ds H. Beker. Ned. Herv. predikant te Eerbeek, heeft het beroep van de Ned. Herv. Gemeente alhier aange nomen. FAMILIEBERICHTEN. Ontleend aan andere dagbladen. Geboren: Sweder Ernest Joan Marie, zn van Van Voorst tot VoorstDe Nerée tot Babberich, Vught; Elizabeth Carina, dr van SpitsJohansson, Overveen; Al bert Maaren, zn van Van Amersfoort Spies, Pine Hills, Australië; Elizabeth Helianbhe, dr v. Van DijkOort, Den Haag. Getrouwd: Dr N Bloembergen en D. Brink, Amsterdam: A. M. Lels en A. J. A. v. d Poel, Alblasserdam; G. Voor hoeveHolland en M. L. Liesker, To ronto, Canada. Overleden: G. de WildeFockema 82 jr., Arnhem; E Ph. Phaff 56 jr.Utrcht; Ir A. G. A. van Eelde. 88 jr., Bussum; Jonkvrouwe A. v. Gheel Roëll 91 jr. Oosterbeek; C. A. v. Gennep 76 jr, Den Haag. Verstandige prijs- en teelt- politiek noodzakelijk (Van onze deskundige medewerker) Sinds de Minister van Landbouw de saneringsmaatregelen La.v. de hya- cinthenteelt ophief, heeft deze be drijfstak getoond, dat ze inderdaad op eigen benen kan staan. Nochtans zo vermaande voorzitter Driehuizen tijdens de jaarvergadering, die giste ren te Lisse werd gehouden, zal men nuchter eu waakzaam zijn prijs- en teeltpolitick mo2ten voeren. Het jaar 1938 was een recordjaar voor de hyacinthenkwekers: 75 millioen stuks. In 1949 kwam men aan de 60 millioen en uit de cijfers blijkt, dat de gemiddelde oogst per HA groter is dan voorheen, zodat men geen aanzienlijke uitbreiding van het areaal behoeft om het record van 1938 fe bereiken. Of die uitbreiding van areaal, met het oog op de afzetmogelijkheden, gewenst is, werd in het jaarverslag der vereniging In het midden gelaten, en de vergadering deed hetzelfde. De enige maatregelen, waaraan de hyacinthenkweker thans nog onderwor pen is. zijn die voor teeltregistratie en toezicht op de buitenlandse afzet De strijd om het bestaan wordt weer ten volle door de individuele ondernemer gevoerd. Wat de gezondheidstoestand van het gewas betreft, constateerde het jaar verslag van de Keuringsdienst van de vereniging „De Hyacinth" een toename van het geelziek of zwartrand. Door scherpe vakkundige bestrijding kan men echter ook dit kwaad zodanig inper ken, dat by de schuurkeuring geen par tijen behoeven te worden gevisiteerd, zoals in 1949 gelukkig duidelijk bleek. De keuringsdienst heeft te dien aan zien grote bevoegdheden, maar llevei ziet men hier initiatief bij de kwekers zelf. Afkeuring van partijen kwam spora disch voor. Jn het algemeen werd ge zond leverbaar ter keuring aangebo den. Oudziek doet zich maar weinig voor, meer last heeft men van het huidzick, voor welke bestrijding een diepgaand onderzoek wordt aanbevo len. Ook de bestrijding van het virusziek vindt gestadig voortgang. Ook dit jaar weer zijn de kwekers verplicht een bepaald percentage van hun bollen in te leveren. Hierdoor ver- luchtdienst Amsterdam—Djakarta, dat riiiriinan m nrfatnro o ï-rli (ra on hptrhu- 30 gezinnen komen te Ede op straat Enige opschudding is te Ede veroor zaakt. doordat 30 gezinnen wonende aan ae Infanterie- en Artillerielaan, per aangetekend schrijven de mededeling ontvingen, ingevolge een order van het Dep. van Oorlog, dat zij zorgen moeten vóór 31 Juli a.s, hun woningen ont ruimd te hebben. Bij in gebreke blijven worden gerechtelijke maatregelen in uitzicht gesteld. De woningen, waarom het hier gaat. zijn n.l. militaire woningen, die voor de oorlog voor het merendeel onbewoond waren en die men toen gaarne aan bur gergezinnen verhuurde. Het garnizoen Ede ondergaat echter een sterke uitbrei ding en naar raming zullen binnen zeer afzienbare tijd 300 militaire gezinnen aan woonruimte geholpen moeten wor den. Wel kreeg Ede onlangs een toewijzing voor 100 nieuwe woningen, doch van die huizen moet de eerste steen nog gelegd worden DADER VAN OVERVAL KRIJGT 6 JAAR. De Haarlemse rechtbank veroordeelde vanmorgen conform de cis de 28-jarige J. Spanje uit Haarlem, tot zes jaar ge vangenisstraf. Veroordeelde was er van beschuldigd in September van het vo rig jaar een overval te hebben gepleegd op het postagentschap te Driehuis <gem. Velsen). Hij had hierbij de kantoor houdster, mej M. C. Aris, die slecht ter been is en getracht had S. te beletten het geld ongeveer f. 338 uit het geldkistje weg te nemen, in het gezicht geslagen. S. heeft zich voorts schuldig gemaakt aan overvallen te Meppel en Hengelo. GESLAAGDE NOODLANDING VAN STRAALJAGER. Een Meteor straaljager van de C.S.K., gestationneerd op het vliegveld Leeu warden, was vanmorgen door benzlne- gebrëk gedwongen een noodlanding te maken in de gemeente Wymbrytsera- deel bij Sneek. De noodlanding slaagde uitstekend en de piloot bleef ongedeerd. Het vliegtuig werd zeer licht beschadigd. ONEERLIJKE KASSIER GEARRESTEERD. Wegens verduistering en valsheid ln geschrifte is in Den Haag aangehouden een 32-jarlge kassier bij een middel grote bank in Den Haag. Bij interne controle is gebleken dat hij door valse boekingen e.d ln betrekkelijk korte tijd f. 4800 heeft verduisterd. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. GEPENSIONNEERDEN VAN SPOOR- EN TRAMWEGEN ZIJN ONTEVREDEN. Op de te Utrecht gehouden algemene vergadering van de bond van spoor- cn tramwegen en aanverwante bedrijven werd de mening uitgesproken, dat de regering een zeer schriele houding aan neemt tegenover de gepensionneerden. Nogmaals werd met kracht en klem bij de regering aangedrongen om thans in werkelijkheid met de meeste spoed meer afdoende maatregelen te treffen, opdat verbetering in de financiële po sitie der gepensionneerden intreedt. MONTGOMERY ONTDEKT EEN GEHEIM! „Nu kan ik begrijpen, waarom de Hol landers er zo goed uitzien", zei vanmor gen veldmaarschalk Montgomery toen hij een bezoek bracht aan de Rederij en Haringhandel de Unie te Schevenin- gen en daar zag hoe een paar Scheve- ningers op vakkundige wijze een nieu we haring door het keelgat lieten glij den! De veldmaarschalk was speciaal hierheen gekomen om te zien hoe de Nederlandse vishandelaren de haring behandelen. En tevens om achter het geheim van de populariteit van dit pro duct te komen Maar hij nam zélf niet de proef op de som! Montgomery toonde zich zeer geïnte resseerd in het haringbedrijf en de bok kingrokerij. Met het postvliegtuig van de Slechte berichten over de strijd in Korea Volgens een bekendmaking van het i hoofdkwartier van Mac Arthur heeft de 20ste groep der Amerikaanse lucht macht het vliegveld Kimpo gebombar deerd en alle belangrijke doelen met goed gevolg geraakt. Alle bommenwer- pers keerden op hun basis terug. De piloot van een Amerikaans straalvlieg tuig schoot een Noord-Koreaans ge vechtsvliegtuig in een gevecht boven Soewon neer. Volgens persberichten uit Soewon zijn honderden Zuid-Koreaanse manschap pen om het leven gekomen, toen het Zuid-Koreaanse ministerie van defensie plotseling de laatst overgebleven brug ever de Han liet opblazen. De brug werd blijkbaar opgeblazen, terwijl Zuid-Ko reaanse troepen nog een groot deel van Seoel in bezit hadden, ten gevolge waar van de terugtocht voor hen is afge sneden. Volgens Burton Crane, correspondent van de „Times", wilden de Zuid-Ko reaanse autoriteiten de Han als laatste verdedigingslinie behouden om het leger hier achter te hergroeperen en vreesden zij, dat de Noord-Koreaanse tankcolon ne anders de brug over zou komen en dit verhinderen. Deze correspondent en zijn collega van „Life" werden door de explosie aan het hoofd gewond. Hun jeep, die zich slechts op 25 meter af stand bevond, werd door een grote \rachtwagen met soldaten beschermd, die allen om het leven kwamen. Een Amerikaanse lichte bommenwer per B 26, terugkerend van een gevechts opdracht boven Korea, is bij een vlieg basis in Japan in zee gestort. Twee leden der bemanning kwamen om het leven. President S.vngman Rhce heeft te Taedjon verklaard, dat er „weinig hoop'' is, tenzij de Amerikanen zware kanonnen naar het front zenden. De Noord-Koreanen zijn met tanks de1 Han overgestoken cn de Zuid-Korea- nen worden van de oever teruggesla gen, aldus S.vngman Rhee. De ge- veehtsllnie ligt thans ongeveer 12 ki lometer ten Noorden van Soewon. Ook de regering van Nieuw-Zeeland is bereid, eenheden van haar vloot be schikbaar te stellen ter ondersteuning van de actie der V. N. in het Koreaanse geschil, indien deze vorm van hulp ge wenst mocht zijn. Vier Noord-Koreaanse yaks hebben heden een zware aanval uitgevoerd op het vliegveld van Soewon, waarbij ver schillende Amerikaanse soldaten ge wond werden en een Skymaster C 54 zwaar beschadigd werd. Amerikanen, die de Zuld-Koreanen hielpen bi) het bedienen van het luchtafweergeschut, schoten een der aanvallers neer. Soewon verwacht hedenavond een aanval van de naderende Noord-Koreaanse troepen. MAC ARTHUR TERUGGEKEERD IN TOKIO. Generaal Mac Arthur is van zijn be zoek aan Korea teruggekeerd om uit de eerste hand de strategische maatrege len aan te bevelen, die noodzakelijk zijn om de opmars uit het Noorden te stuiten. MaoArthur heeft heden bevel gege ven tot het bombarderen door Super forten van alle bruggen over de rivier de Han om te voorkomen dat Noord- Koreaanse tanks hun stoot naar het Zuiden voortzetten. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 29 Juni. Coöp. Groentenvelllng. Per 100 kilo: Rode kool 12—13: Rabarber 4—8- Uien 7—11; Peen 8—16; Aardappelen 12—16; Andyvie 5—12; Aardbolon 46—84; Snijbonen 110—130; Tuinbonen 7—10; Stambonen 75—100: Doperwten 2512; Peulen 16—96; Postelein 4—21; Spinazie 17—24: Tomaten 34—93. Per 100 stuks: Komkommers 818. Bloemkool 834; Sla 2—2.50: Perziken 3—21: Kroten 1—6.40. Per 100 bos: Peterselie 1.30—2.60: Selderie 13.10: Uien 1—5.40; Peen 8—13. GOUDA. 29 Juni. Kaasmarkt. Aange voerd 268 partijen: eerste kwaliteit met Rïiksmerk f 1.982.10; tweede kwaliteit met Rllksmerk f. 1.90—1.97; extra zware kwaliteit tot f. 2.31. Handel matig. KATWIJK a. d. RIJN. 28 Juni. Groenten velllng. Aardappelen groten 1013.20; idem drielingen 9 6011.50; Idem kriel 8 60 10.60; Sla 2.204: Bospeen 10.10—14; Was- peen 11—15; Tuinbonen 8—13: Rabarber 5.70—8.70; Bloemkool A 22—35; idem B 1825; idem C 918; Aardbeien 2837; Spitskool 6; Boskroten 31.60; Erwten 2242; Komkommers 1216: Uien 58; Sjalotten 9—10 Selderie 24; Peterselie 2.703.10; Bosuien 4.804.90; Andijvie 8—11. ROELOFARENDSVEEN. 28 Juni. Bloe menveiling. Colvlllle 843; Esther Read 621; Anglaia 712; Lathyrus 617; Sca- blosa 10—42; Lelies 2080; Liatrls 4055; Hortensia 4050; Anjers 918; Gladiolen 80—90. ROELOFARENDSVEEN. 28 Juni. Groen tenvelllng Aardbeien 1328; Frambozen- aardbeien 1629 per 4 pond; Kropsla 2.00 —3.30: Bospeen 8.00—17.00; Bloemkool 8.0019.00; Bosuien 10.0016.00; Boskro ten 2.003.00 per 100; Peulen 1.606.20; Capucyncrs 1.30—2.70; Schokkers 2.80 3.80, Doperwten 1.402.55; Kassny bonen I 10.00—12.50; Idem II 7.50—8.50: idem stek 4.006.50; Dubb. Stambonen 10.0010.50 Eer 10 kilo. Augurken grof 12.25; Idem ommen 8.75; Idem stippel 6.50 per 25 kilo. TER AAR. 28 Juni. Groentonvelllng. Kassnybonen 9.3013.50; Idem B 8 00 8.90; Idem stek 2.80—5.80; Stamprlncessen 8.409.70; Stamsnybonen 5.50; Natuur- snljbonen 9 00: Peulen 2 204 80; Idem B 1.60—1.90; Doppers 1 90—270; Idem B 110 —1.70; Capdoppers 1.302.80; Blauwschok kers 2.203.30; Krombekdoppers 3.20; Tuinbonen 0.73—0.95; alles per 10 kilo. Tomaten A 0.850.95; Idem C 0.600.90; Idem CC 0,35—0.40; Idem kriel 0.15—0 35; Idem gescheurd 0 15; Andyvle 0.050.90: Waspeén 0.09—0.13; Idem stek 0.03: Prei 0.05: Rabarber 0.040.06: Nieuwe Aardap pelen 0.14—0.18; Idem kriel 0.07—0.08: Postelein 0.16; Spitskool 0.07 alles por kilo. Sla 2.002 40 per 100 stuks. Bloemkool IA 0 18—0.23; Idem I 0.12—0.16; Idem II 0 08 0.13; Idem III 0.04—0.05; Komkommers 1 0.10—0.13, Idem II 0.08—0.09; Idem III 0.020.04 alles per stuk. Bospeen 0.09 0.12; Selderij 0.01; Boskroten 0.06—0.11: Peterselie 0.Ó2; Bosuien 0.03—0.06 alles per bos; Aardbeien 0.320.38: Idem gevlakt 0.17—0.29 per doosje. Aardbeien 1.30—1.85 per slof; Framboosaardbelen 0.19 per doosje. Augurken D 1 0.45; Idem E 0.25 per kilo. dwijnen de minderwaardige en bescha digde bollen van de markt. Nochtans kon men uit de vergade ring de klacht vernemen, dat er nog le veel minderwaardig goed over bluft, dat door de Rynsburgse trek kers wordt opgekocht. Maatregelen hiertegen werden verzocht en het be stuur beloofde deze aangelegenheid nauwkeurig te zullen overwegen. Nadrukkelijk staat vast, dat geen bol len. die niet door de kueringsdienst van „De Hyacinth" of door de Plan- tenziektenkundige Dienst zijn ge keurd, mogen worden verhandeld Hierdoor bereikt men, dat zowel in binnen- als buitenland uitsluitend ge zonde bollen op de markt komen. De heren W. M. Driehuizen (voorzit ter) en A. J. Braam, de scheidende be stuursleden. werden hartelijk toegespro ken door de oud-voorzitter, de heer M Veldhuyzen van Zanten. In hun plaats werden gekozen de heren D Nieuwen- huis en Nic. Roozen Jaczn. Zaterdag a.s. vertrekt kan luchtpostcor respondentie voor Nieuw Gpinea worden meegenomen. De correspondentie moet uiterlijk morgen ter post worden be zorgd. In een fabriek voor de vervaardi ging van vuurwerk op het eiland Malta heeft een ontploffing plaats gevonden, waardoor een man werd gedood en verscheidene andere gewond Vernomen wordt, dat de voorma lige keizerin Zita van Oostenrijk, haar intrek in gen klooster in Frankrijk zal nemen, waar zij de rest van haar leven wil verblijven. Drie van haar zusters bevinden zich reeds als religieuzen in hetzelfde klooster. Honderden buitenlandse toeristen, onder wie vele Amerikanen, hebben hun hotelbespreking in Zwitserland opge zegd in verband met de oorlog in Korea Vele gasten keerden naar hun land terug. ALPHEN EINDWEDSTRIJD BRANDWEERKAMPIOENSCHAPPEN Na een serie streek- en provinciale wedstrijden zullen op Zaterdag 8 Juli te Deventer de beste brandweercorpsen van Nederland mededingen om de Ne derlandse kampioenstitel. De navolgende 19 brandweren ontmoeten elkaar: de bedrljfs-brandweer Veenhuizen-Norg. de N V. Kabelfabriek te Alblasserdam i deze was tweede in de provinciale wedstrijd van Zuid-Holland), de vrijwillige brand weren van Ede, Eist, Apeldoorn. Deven ter I. Barneveld. Hulzen, St. Anna-Pa- rochie, Zaandam 7, Anna Paulowna,Til burg, Houten, Baarn, Hengelo, Haren. Alphen aan den Ryn (deze was eerste in de provinciale wedstrijd van Zuid- Holland), Uden en Den Helder. AANBESTEDING Gisteren werd aanbesteed de wegver- breding en -verbetering van de Raad- hulsstraat bij de Firma v. Dijk. Er wa ren 16 inschrijvers. Hoogste H. Hennip- man te Leiderdorp voor f. 33.000, laag ste J. van Wieringen alhier voor f 23.560, Met de werkzaamheden zal zo spoedig mogelijk begonnen worden. BODEGRAVEN DE OUDJES OP REIS. Gisteren was het de grote dag voor de Ouden van Dagen van Bodegraven, Nieuwerbrug en Zwammerdam. 's Morgens tegen 10 uur vertrokken zij met 67 auto's en 4 busseiï, begeleid door een wagen van het Roodc Kruis, een fouragewagen en een 5-tal motorrijders. De tocht ging via Driebergen naar Rhencn, waar een bezoek werd ge bracht aan de Grebbcberg cn Ouwe hands dierenpark. 's Middags ging de tocht via Wagenin- gen naar de Hoge Veluwe cn verder over Ede naar de Pyramidc van Auster- litz, waar de thee werd gebruikt. Over Zeist ging het weer in dc richting Bo degraven. Het plaatselijke muziekcorps stond trouw opgesteld op de afgesproken plaats en het vastgestelde uur. maar dc oudjes lieten op zich wachten, zodat het kwart voor tien werd en het muziek corps. gevolgd door een grote atoet jongelui, naar het clublokal terug mar cheerde. Om tien uur pas kwam de eerste wa gen Bodegraven binnen. Zonder muziek moest men dus naar huis. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM, 29 Juni 1950. Vandaag had de Amsterdamse effec tenbeurs een uiterst stil verloop. Na een goed prijshoudende opening volgde een lichte achteruitgang, die tegen slot nog iets sterker werd geac centueerd. Per saldo waren nadelige verschillen van rond twee punten geen zeldzaamheid. Olies sloten een fractie lager. Philips en Unilever verloren resp. 3en 2 punten. Aku daarentegen kon zich eced handhaven. Op de Scheep vaartmarkt ging weer uiterst weinig cn\ en was de stemming nauwelijks prijs houdend. De cultuuraandelen waren aanvanke lijk niet ongunstig, maar konden zich niet aan de markttendens onttrekken. Een uitzondering vormde H.V.A., die prijshoudend sloot. De meestu andere soorten waren 1 2 punten lager. Dat de belangstelling voor „Ameri- kaantjes" niet uitgedrukt wordt ineen toeneming van de omzet, bleek wel uit het aantal verhandelde stuks van gis teren, n.l. 467, ondanks een open hoek in Anaconda's en Rep Steel. Eerstge noemd fonds werd ook vandaag weer in een open hoek verhandeld. De mees te advieskoersen waren een fractie la ger. Donderdag 29 Juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige slotkoers koers v. heden Ned. '48 3% 100100»2 Ned. '47 3% 3 98% 98 Dollar-Ing. '47 3 97A 97 A Investeringscert. 3 99 99 Ned. p. 1962 4 m.b. 3 99!* 99! J Indië '37 A 3 95% 95{-i Grootboek '46 3 971* 97 ACTIEVE AANDELEN Kolon. Bank 54ft 53% N. Ind. H.Bank 83 843.', Ned. HandelmU140 143'2 A.K.U169 170% Lever Br200 198% Philips 227% 224 Wilton Feyenoord 136 138% Kon. Olie 266% 265% Amst. Rubber 119% 118% Deli-Bat Rubber 54% 95% Holl. Amer. Hjn 140% 143% Kon. Ned. Stoomboot 120% 121 Ned Scheep v Unie 128% 127% H.VA121% 121% Java Cult61 61 Deli Bat. My95% 95 Dell Mij 116% 114"/& Senembah 96 97 NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov. en Gem. Leningen A'dam 1947 (3%) 3 100% 100A Den Haag 1947 I 3 102 R'dam 37 I III 3% 101 100% Industr. Obligaties Lever s Zeep My 3% 103 103A Kon. Petr. My 103% 103% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Crcdictinstellingen Amsterd. Bank 158»% Rotterd. Bank 163 Twentsche Bank 158',4 158% 163 159' Industriële Ondernemingen 594% Rott. Droogd. Mij 282% Zwanenb. Organon 170'% 180 Handelsondernemingen Born. Sum. H. Mij 95 95 160 187 Ned. Mij Walv. Vrt. 88 88 Spoorwegen Dell Spoorw. My 29»% 29 Amcrik. fondsen 31 30j» 41% 41% Fondsen .uit Leiden cn omgeving. (Aandelen) V. K. 28/6 Holl. Constructie.... 217 Int. Kunststoff. Ind. 99 101 Kon. Ned. Edelmet. 82% Pref. w.a. Idem 89 Kon. Ned. Grofsm... 116 114 Textiel Gebr v. wyk 134% 134% Leidsche Wolsptnn. 180% 180% Tieleman en Dros 98 97% Ver. Touwfabrieken 126% 126 %GB Pref Idem 127% 127% La had Datu Cult, mij 45 L

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 3