Regeringsverklaring in het Belgische parlement Legpenning K. van K. voor Biiurmans Bloemenbedrijf Voortzetting Ned. onderwijs in Indonesië verzekerd Met een enkel woord Lezers schrijven DONDERDAG 29 JUNI Heden begint het debat Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Met de voorlezing voor de beide Kamers van de 27 pagina's tellende regeringsverklaring is in België de laatste fase ingezet van de konings kwestie. Zoals verwacht, bevatte de verklaring van het homogene katho lieke kabinet geen andere oplossing dan de onvoorwaardelijke terugkeer van Leopold III, nl. de afschaffing van de wet, welke automatisch het regentschap doet eindigen. In de verklaring wordt hulde gebracht aan de „tweede zoon van koning Albert" die als het ware door de Goddelijke voorziening tot regent van het ko- gramma van de regering kan worden gezegd dat het een voortzetting is van de vrije economie. Belangrijk is. dat de kolenmijnen en de havens met de tegenwaarde van de Marshall-hulp zullen worden gemoder niseerd en dat de landbouw in het ka der van Benelux zal worden beschermd. Wat de schoolkwestie betreft is de re- gerings-verklaring categoriek: gelijk heid voor het privé- en officieel onder wijs. waarop de heer Spaak vinnig rea geerde met ..dit is een oorlogsverkla ring". Voor het eerst werd in een Bel gische regeringsverklaring een praktisch plan aangekondigd om het evenwicht tussen Franse en Vlaamse ambtena ren in de Brusselse centrale besturen te herstellen. Over de verwezenlijking van Benelux zegt de regeringsverkla ring het volgende: Wij blijven meer ninkrijk kon worden benoemd op het ogenblik dat de koning zich in vijan- d voor<;tanrier<i van do Bonplux- delijke handen bevond. Men ver- aan ooit \ooistanaeis \an de Benelu.^- gedachte en ae regering zal zich zeer 4 bijzonder inspannen om een oplossing te vinden voor sommige spoedeisende en nog hangende kwesties, die wij zijn er stellig van overtuigd kunnen gekondigd hulde-adres aan de prins, hem ook nog een palcis en een do- talie zal aanbieden. sociaal-economisch Over het pro- parlement werd voorgelezen een ernstig en doordacht, document is. De oppositie, die heden "aan het woord komt. zal dan ook niet het con structieve gedeelte van deze verklaring kunnen aanvallen Maar de socialisten worden opgelost overeenkomstig het ge- meenschappelijk belang. Al met al erkennen de meeste «oli- Queuille waagt de tweede maal zijn kans STamma het langste dat ooit in het Onze Parijse correspondent telefo- naarde ons hedenmorgen; Gisteren is het scherm opgetrokken voor het derde bedrijf van de Franse kabinetscrisis en zoals wel te verwach ten viel, zag men ten tweede male Queuille ten tonele. Tevergeefs had te voren de president der republiek zich tot Pleven, Mayer en Bldault gewend, Queuille worden in tweede instantie redelijke kansen op succes toegekend, en algemeen verwacht men. dat de nieuwe premier morgen, Vrijdag, zijn regeringsprogramma bij de Kamer zal kunnen indienen om mogelijk dezelfde week nog zijn kabinet te formeren. Van een sympathieke ontvangst bij de meerderheid kan hij zich in elk ge val wel verzekerd houden. Want zelfs de socialisten hebben hem gisteren hun stemmen toegezegd. Daarentegen schijnt iedere hoop op actieve deelneming aan de regering door de socialisten nu wel te kunnen worden opgegeven, zodat alle waarne mers aannemen, dat Queuille zijn oor spronkelijk plan om de derde macht opnieuw in ere te herstellen, intussen heeft moeten laten varen. Politiek bezien kan men op dit mo- ment dus een regering verwachten, die gecopieerd zal zijn op het vorige kabi net, mogelijk met een iets zwaarder be zette rechterflank en aan welks hoofd de radicaal Queuille de katholiek Bi- dault zal hebben afgelost. Luitenant Noyons slachtoffer van vliegramp VLEUGEL RAAKTE DE GROND. De gisteren, gelijk gemeld, bij Schiermonnikoog verongelukte één persoons straaljager, maakte deel uit van een patrouille van vyf, die uit Westelijke richting over het eiland kwam. Twee vliegtuigen, zo vertelden ooggetuigen, maakten zich er uit los, een daarvan dook plotseling omlaag en stortte ongeveer 300 meter uit de kust vlak bij een zandplaat neer. Er volgde een explosie en zware rook wolken stegen van de plaats van hel gebeurde op. De eersten die het wrak bereikten waren twee bewoners van het eiland. Zij waadden door het ondiepe water, maar vonden slechts de wrakstukken van de Meteor. Die wrakstukken lagen tot 50 meter In de omtrek verspreid. Van de piloot konden zij echter geen spoor ontdekken. Een Mitchell-toestel dat van Valken burg was opgestegen, moest onverrich- terzake terugkeren. De bestuurder ont dekte niets anders dan wrakstukken en olievlekken. Aangenomen moet worden, dat de piloot van het verongelukte vliegtuig, de ongehuwde reserve tweede luite- nant-vlieger G. M. G. Noyons uit l Eindhoven, omgekomen is. Nader wordt vernomen, dat de be stuurder na een oefening in het forma - tlevliegen, boven de zandplaat een ..roll" heeft gemaakt, waarbij hij zoveel hoogte verloor, dat een vleugel de grond raakte. Het toestel, dat na deze klap doorschoot zullen vinnig reageren op de passages en ln zee terechtkwam, ontplofte en is over de koningskwestie, de taalwetten, de schoolkwestie en de politieke delin quenten. waarvan de Inschakeling in de maatschappij wordt aangekondigd, d.w.z. die programmapunten waarvan de Brussels-Waalse bladen kunnen beweren, dat zii duidelijk het stempel dragen van de ..Vlaams clericale reac- tionnaire meerderheid". De vergadering droee een onrustig karakter en de voorlezing werd her haaldelijk door de socialistische volksvertegenwoordigers met uitroepen onderbroken. De interrupties waren tenslotte zo veelvuldig, dat voorzitter Van Cauwe- laert de socialistische fractieleider. Bohy. moest verzoeken zijn partijgeno ten tot de orde te roepen. toen in brand gevlogen, Nederlands gezant in Hongarije Bij K B. is de heer W. C. Posthumus Meyjes benoemd tot Hr Ms buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister bij de Hongaarse Volksrepubliek. WETSONTWERP RADIOBESTEL GEREED. In de Eerste Kamer heeft staatssecre taris mr Cals, medegedeeld, dat een wetsontwerp inzake het radiobestel op het departement van O-, K. en W ge reed is gekomen. Het wordt thans ver zonden naar de Radioraad om advies. Aardgas te Gramsbergen VOORALSNOG IN BEPERKTE HOEVEELHEID. De Nederlandse Aardolie-Maat schappij is Zaterdag j.l. te Grams- bergen, waar men reeds geruime tijd bezig was met een proefboring, be gonnen met een productieproef. Gis termiddag werd in deze boring aard gas aangetoond, vooralsnog in be perkte hoeveelheden. De juiste om vang van de productie van1 deze put zal eerst over enige tijd kunnen wor den bepaald. Het gas komt met een zware brom- i toon naar boven. Uit veiligheidsoverwe gingen is het aangestoken Aardgas is namelijk zwaar, blijft laag hangen en kan daardoor gevaar opleveren voor de omgeving. Men laat de put openstaan om de hoeveelheid gas en de druk te meten. Men weet namelijk nog niet wat „de put zal doen". De N.A.T.U. bestaat tien jaar De NATU <de Nederlandse Amateur j Toneel Unie) bestaat tien jaar Ter ge legenheid hiervan zal op 1 en 2 Juli in 1 's-Gravenhage een jubileumcongres 1950 worden gehouden, dat door de minister van Onderwijs, Kunsten en Weten- schappen officieel in de Koninklijke Schouwburg zal worden geopend. Het bestuur zal recipiëren en door de Haagse afdeling zal een voorstelling worden gegeven van het toneelstuk I „Mariken van Nieumeghen". Op de tweede dag zullen verschillen- I de sprekers waaronder prof. van Holk uit Leiden voorzitter van het Nationaal Theater Centrum. Ben van Eijsselstein en Albert Vogel een causerie houden, i 'Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet) Oost-Duitsland speelt het spel verder „VREDES"-DEMONSTRATIE, Georg Dertinger, de Oost-Duitse mi nister van buitenlandse zaken, heeft in ae Volkskamer verklaard: „Wij zijn thans sterk genoeg om elke mogelijke aanval van de Westelijke Imperialisten af te slaan". Hij herinnerde aan de woorden van J president Wilhelm Pieck: „Ingeval van I een aanval van het Westen zullen de massa's van het Duitse volk aan de zijde van de Sovjet-unie en de volksdemo- era tie strijden". Heden zullen arbeiders- en andere organisaties in Oost-Berlijn een massa demonstratie houden onder leuze:„Tru man dreigt met oorlog - versterkt de vrede". De demonstratie zal worden ge houden in de „Lustgarten", waar ook de Vrije Duitse Jeugd met Pinksteren heeft gedemonstreerd. Socialisten toch naar Straatsburg De West-Duitse sociaal-democraten hebben met een overweldigende meer derheid besloten deel te nemen aan de West-Duitse delegatie naar de consul tatieve vergadering van de Raad van Europa. In een bijzondere bijeenkomst van de parlementsfractie der partij stemden 131 leden voor deelneming, 12 tegen en 4 onthielden zich van stem ming. De sociaal-democraten stemden ln het parlement unaniem tegen toetreding van West-Duitsland tot de Raad van Europa. West-Duitsland, dat als toegevoegd lid alleen in de consultatieve vergade ring zitting zal hebben en niet in het comité van ministers, zal 18 zetels krij gen. Volgens parlementaire kringen zul len de christen-democraten 9 zetels krijgen, de socialisten 6 en de liberale vrije democraten 3 zetels. HET ENGELSE VAKVERBOND EN DE LOONPOLITIEK. De algemene raad van het acht mil- lioen leden tellende Britse Vakverbond heeft eenstemmig een nieuwe loonpoli tiek aanvaard, bestemd om verlichting te brengen in de reeds een jaar oude loonstop ln de industrie. Details van deze nieuwe politiek zijn nog niet be kend gemaakt. Men meent echter, dat deze politiek, hoewel niet rakend aan de algemene lijn welke de regering in dit opzicht volgt, aan laag betaalde arbeiders de kans zal geven om aan te dringen op inwilliging van „gerecht vaardigde" eisen. Figgins, de secretaris van de natio nale vereniging van spoorwegbeambten, die van het betrokken document kennis heeft genomen, verklaarde echter: „naar mijn mening ls de loonstop dood". De algemene raad van de T.U.C waar schuwt de vakverenigingen in een ver klaring, dat „het dwaas zou zijn aan te nemen, dat de economische barometer gunstig staat voor het streven naar loonsverhogingen op de grondslag van de levensstandaard, die wij ons volk zouden willen verschaffen". NU BESCHULDIGT TSJECHO- SLOWAKIJE. Colorado-kevers! Tsjecho-Slowakije heeft gisteren, even als eerder Oost-Duitsland, de Weste lijke mogendheden beschuldigd van het uitwerpen van coloradokevers uit de lucht ter vernietiging van de aardappel oogst in Tsjecho-Slowakije. In een offi ciële bekendmaking wordt verklaard, „dat in voorafgaande jaren de kever slechts sporadisch werd aangetroffen, maar dat hij dit jaar plotseling en overal in alle districten langs de Weste lijke bezettingszones van Duitsland was verschenen. Volgens de proclamatie zijn de insecten op kunstmatige wijze en met opzet in grote hoeveelheden door dp ..Wester,se imperialisten met mede- Wriking van nun agenten" in Tsjecho- Slowakije verspreid. „Ondernemersbond" grootste aandeelhouder SCHOLEN IN GROOTSTE STEDEN. (Telegrafisch van onze correspondent ■te Djakarta) Thans is ln principe een regeling tot stand gekomen van het Nederlands onderwijs in Indonesië. Er zal namelijk een Stichting worden opgericht, die de subsidiëring van scholen en instel lingen van dc staat zal overnemen en ook diverse andere noodzakelijke fi nanciële lasten voor haar rekening zal nemen. Voordat de cursussen in Aug. beginnen zal de stichting tot stand zijn gekomen. Zij verzekert een voort zetting van het Nederlands onderwijs in Indonesië, aansluitend bij het on derwijs in Nederland. In de grootste steden van Indonesië zullen een negental H.B S'en, 7 Mluo's 60 lagere scholen benevens een aantal lagere en middelbare vakscholen en in stellingen voor V.H.O. komen, waarop men het onderwijs met het Nederlands als voertaal zal kunnen voortzetten. De grootste „aandeelhouder" in de Stich ting is de .Ondernemersbond voor In donesië", die de „helft plus een" van het aantal vertegenwoordigers krijgt in het algemeen bestuur. De overige op richters krijgen elk één vertegenwoor diger. Dat zijn: de .Bond van Neutrale scholen", de ..Ver. voor Prot. Chr. On derwijs", de .Ver voor R.K. Onderwijs" en het .Indo-Europees Verbond". Het stichtingskapitaal wordt gevormd in een verhouding van 6 voor de On dernemersbond tegen één van elk der andere oprichters Het. doel van de Stichting wordt o.m. omschreven als ,het onderwijs in Indo nesië op zodanige voet te stelten en een zodanig leerplan te geven dat leerlingen, die naar Nederland vertrekken in staat zijn daar het onderwijs tc vol- Bovendien zal het onderwijs zodanig gen zonder dat zij tijdverlies boeken, moeten zijn. dat leerlingen, die niet naar Nederland gaan, toch in staat zyn Westers onderwijs te volgen. Op het ogenblik is er alleen nog maar principiële overeenstemming bereikt. Straks zal men nog de goedkeuring no dig hebben van de minister van Onder wijs in de nieuwe Eenheidsstaat doch er mag worden aangenomen dat die zijn fiat niet zal weigeren. 500 LEERKRACHTEN NOODZAKELIJK. Een groot probleem zal het verkrijgen van leerkrachten zijn. Velen, die hier contracten hadden na de souvereinitelts- overdracht, zijn krachtens de RTC- overeenkomst RIS-ambtenaren. Met de Indonesische regering dient dus te wor den overlegd op welke wijze leerkrach ten aan dit bijzonder onderwijs kunnen worden afgestaan, waarbij men in het oog moet houden, dat Indonesië zelf duizenden leerkrachten nodig heeft voor de uitvoering van haar eigen onderwijs plannen. Het wordt dus een kwestie van jjeven en nemen". Daarbij zullen er zowel voor Indo nesië als voor Nederland niet geringe financiële consequenties zijn. Immers, er zal toch stellig aan een 500 Neder landse leerkrachten een bestaan moe ten worden verzekerd, zoals zij dat in Nederland gewend zijn. Dat de Stichting inderdaad reden van bestaan zal hebben, moge blijken uit de volgende cijfers* Gedurende 1949 bezochten n.l. 26 000 Nederlandse, 9.500 Indonesische, 20.000 Chinese en 700 andere leerlingen de scholen met Nederlands als voertaal. Ontwerp-Bewindregeling Nieuw-Guinea BEVOLKIN'C.SBELANGEN PRIMAIR. Verschenen is het- ontwerp van wet ..Bewindsregeling Nieuw-Gulnea". Aan de Memorie van Toelichting ontlenen wij De voorgestelde wet strekt tot be vestiging van de reeds getroffen voor lopige maatregelen. Aangezien de Indische staatsregeling niet dan na ingrijpende wijzigingen aangepast zou kunnen worden aan het ontwikkelingspeil van Nieuw-Guinea, leek het aangewezen uit te gaan van ae Surinaamse staatsregeling. AVaar de Gouverneur behoefte heeft- aan een adviserend college, is als zodanig de raad van diensthoofden gedacht overeenkomstig de raad van departementshoofden. De ontwikkeling van de inheemse be volking is over het algemeen van dien aard, dat vooralsnog slechts een uiterst gering percentage in staat kan worden geacht op lager niveau deel te nemen aan het bestuur des lands. Door de mogelijkheid open te stellen, dat de Gouverneur zich terzijde doet staan door een of meer adviescollege's. bestaande uit volkshoofden en andere vooraanstaande inheemsen, wordt ener zijds bereikt, dat de autochthone bevol king het gevoel zal hebben mede in geschakeld te zijn in het bestuur en In verscheidene Zuid-Franse steden is gisteravond een hevige aardschok waarge nomen. Tc Beziers en te Perplgnan gingen de kerkklokken aan het lulden en te Nar bonnen. Sete. Montpelller en Carcassonne kwamen plafonds naar beneden en vielen ruiten kapot. De schade kan nog niet wor den bepaald. In welingelichte kringen te Oslo is vernomen, dat in de naaste toekomst weer een contVientle zal worden gehouden van de Britse. Noorse en Deense minister van defensie. De besnrekinsen tussen de minis ters begonnen in het begin van deze maand te Londen en werden de vorige week ln Kopenhagen voortgezet. Dr Herman Sander de Amerikaanse arts. die ln Maart ls vrijgesproken van de beschuldiging, dat hij ccn aan kanker leidende patiënt uit medelijden had ge dood. boert npnlemv het recht gekregen zijn medische praktijk uit te oefenen Ook de Amerikaanse Senaat heeft het wetsontwerp betreffende de verlenging van de dienstplicht voor een Jaar goedgekeurd. Te Boekarest ls gisteren weer eens een proces begonnen tegen zeven personen, o.w een vrouw, die beschuldigd worden van het bedrijven van „vele daden van hoogverraad". Engeland heeft de terugtrekking ver zocht van Alois Skoumal. speciaal attache Sovjetrusslsche verkeersdeskundlgci aan de Tsjechoslowaakse ambassade ln hebben de Britse autoriteiten van West- Londen. Dit als represaillemaatregel tegen Berlijn verzekerd, dat zi! geen redenen .de uitwijzing van de Britse derde ambas- aanwezlg zien voor verdere beperkingen sadesecretarls te Praag, die er van beschul- van het blnnensclicepvaartvcrkeer van dlgd was aan tegen de staat gerichte West-Berllju naar West-Duitsland. I activiteit deelgenomen te hebben. BINNENLAND Koningin-Moeder Elisabeth van België zal Zaterdagmiddag a.s. de uitvoering van Bachs" Hohc Messe ln de Grote Kerk te Kaarden door de Nederlandse Bachvercni- glng, bijwonen. De voor a.s. Zaterdag belegde demobl- llsatiedag met massa reünie te Utrecht zal niet doorgaan wegens te weinig belang stelling van dc gedemoblllseerden voor deze gebeurtenis Gistermiddag heeft minister S. L. Mansholt, vergezeld van dr E. J A. A. Quaedvlleg. hoofd van de Veeartsenykun- dlge Dienst, zich te Barneveld ten ge meentehuize door burgemeester Kuntze laten voorlichten omtrent het onheil, dat de pseudo-vogelpcst te Barneveld gesticht heeft. De Commissaris der Koningin ln de provincie tc Utrecht, de heer M. A Rei- nalda heeft gistermiddag ln het Jaarbeurs gebouw de tentoonstelling „Met Prins Bernhard op reis" geopend. Een woordvoerder van het Poolse ministerie van openbare veiligheid heeft „enkele religieuze secten en kloosters" ln het bijzonder Jehova's getuigen, beschul digd van splonnage en sabotage. BUITENLAND ZWARTE OOIEVAAR. In de buurtschap Oele nabij Hengelo werd door een vogelkenner op korte afstand de hoogst zeld zame zwarte ooievaar waargeno men. Eerste Kamer keurt begroting O. K. en W. goed TROTEST TEGEN OUBORG'S WERK. (Van onze parlementaire redacteur). De Eerste Kamer zette gisteren de behandeling voort van de begroting voor O. K en W. Minister Rutten deed me dedelingen over de onderwijsbesprekin- gen met de Indonesische autoriteiten. De anderhalf millioen gulden door Ne derland bij te dragen ln de steun aan de mmder ontwikkelde landen, zal worden gebruikt om buitenlandse stu denten hier te laten studeren. In dit verband noemde de minist^- de instel ling van cursussen in luchtkartering en statistiek. Bij de afd. Kunst deelde spr, mede, dat de kwestie van een subsidie voor het Twents Philharmonisch Orkest wordt onderzocht. De lieer Wcndelaar (WD) protes teerde bij de replieken tegen het toe kennen van de officiële Jacob Maris- prijs aan het „moderne" werk van „Vader en zoon", hetgeen hij exorbi tant achtte, van Ouborg. Spr. noemde dit een verschrikkelijk bewijs van de cadentie en hoopte, dat hiertegen iets zou worden gedaan. Over de tweede Technische Hoge school, waarover de Minister in eerste instantie had gezwegen, merkt hij op, dat hij cjit een zaak van nationaal be lang acht. Het kabinet wacht met zijn beslissing terzake intussen op het rap port der Commissie over de reorgani satie van het N.O, De begroting werd ten slotte z. h. st. goedgekeurd. BIJEENKOMST SOCIALE- ECONOMISCHE RAAD. De Sociaal-Economische Raad is giste ren voor de tweede maal in een met- openbare vergadering bijeen geweest De Raad heeft uit zijn midden het da gelijks bestuur gekozen, waarvan deel uitmaken prof. P. de Vries, voorzitter, prof. mr W. F de Gaay Fortman, prof. mr B. C. Slotemaker, prof. dr J. A. Ver- aert en ïr H. Vos, allen aangewezen door de overheid en voorts de heren mr H. Th. Asser (hoofdgroep Verzeke ring), A. C de Bruyn (Ned. Kath. Ar beidersbeweging), C. van den Heuvel (Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond) Th. S. J. Hoov (Ned. Kath. Midden standsbond). H. Oosterhuis (NVV), M. Ruppert (CNV). T J. Twijnstra (Ver bond Ned. Werkgevers). E. A. Vermeu len (NVV). De heren Twijnstra en Oos terhuis zullen de functie van onder voorzitter vervullen. De benoeming van een algemeen se cretaris werd aangehouden tot de vol gende vergadering. Tot secretaris werd benoemd dr C. H. Schouten. Het secre- Kon indertijd aan het 75-jarig be staan van Buurmans Bloemenbedrijf geen aandacht worden besteed, nu hst weer 5 jaar verder was heeft de firma gemeend, dit feit niet geheel onopge merkt te doen voorbij gaan en heef: zy in haar diverss winkelpanden te Leiden. Oegstgeest en Wassenaar een fraaie bloemenversiering aangebracht. Fami lie-omstandigheden noodzaakten ook ditmaal van een feestelijke herdenking van dit jubileum af te zien. Slechts een bescheiden huldiging in intieme kring vond gistermiddag op de kwekerij aan het Utrechtse Jaagpad plaats. De heer J. G. J. Verheij van Wijk, die hier met mr A. C. de Biccourt de gelukwensen van de Kamer V3n Koop handel kwam aanbieden, heeft in een waarderend speechje gewezen op de vooraanstaande plaats, welke de firma Buurman in de bloemenwereld in neemt. Zeer in het bijzonder prees spre ker het vakmanschap van de heer H. Buurman Sr., die nu al ruim 60 jaar „in de bloemen" zit en mede zo veel jongeren de liefde tot het vak heeft bijgebracht. Dat alle 4 de zonen het mooie vak van hun vader hebben ge kozen. noemde spreker een hoge zeld zaamheid. Namens de Kamer van Koophandel, die er deze dag maar van af had gezien om het met bloemen te zeggen, bood de heer Verheij Van Wijk de heer H. Buurman Sr. de legpenning van de Ka mer aan. De heer J. H. Riemens, die hierna het woord veerde namens het H.B. van de Kring Bloemistwinkeliers uit de greep Bloemisterij, wees op de grote ontwikkeling van het bedrijf en de uit nemende vakkennis der firmanten. Spr. achtte het van belang, dat de heer Buurman niet alleen een bloemist-win kelier was, doch ook een kweker, waar door theorie en practijk zo prachtig samengaan. Voorts herinnerde de heer Riemens aan de vele cursussen, welke de heer Buurman ln de loep der jaren heeft gegeven en waardoor zulk een Vader geeft college". Terwijl .zgn zoons belangstellend toezien wijst de heer H. Buurman Sr. hen op deze fraai veredelde gloxiniaInzet: de heer J. G. J. Verheij van Wijk biedt de heer Buurman (links) de legpenning van de Kamer van Koophandel aan. ADVERTENTIE Die knagende Rheumatisehe pijnen in al Uw leden moet ge in de oorzaak aantasten. Die oorzaak is als regel onzuiver bloed Begin daarom een Kruschen-kuur. Won derlijk die aansporende werking der zes minerale zouten, die Kruschcn bevat en die de bloedzuiverende organen dag na dag op toeren houden en daarmede hun natuurlijke krachtige werking geven. Als lever, nieren en ingewanden weer op volle toeren hun functies ver richten, kunnen onzuiverheden in het bloed zich niet meer vastzetten en daar mee is dan de oorzaak van Uw pijnen in de kiem gesmoord. Neem dèèrom Kruschcn. Regelmatig! En hoe eerder hoe beter. groot aantal Jongeren, met uitnemende vakkennis uitgerust, tot het vak is ge komen Tenslotte heeft de heer J. H. Smit, vice-voorzitter van de afdeling Leiden \an de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde, van welke maatschappij de heer H. Buurman Sr. ere-lid ls. de gelukwensen aangeboden. Spreker her innerde speciaal aan de verdiensten '.an de heer Buurman als jury-lid en het uitkomen van de firma op diverse exposities. Met een kort woord heeft de heer Buurman voor al deze vriendelijke woorden bedankt. „HET TOILET VAN DE HOND". Lezing van mej, Netta Duyvendak. Mej. Netta Duyvendak hield gister avond voor de Kynologen-vereniglng „Rijnland" in café „Liberty" een voor- dracht over „Het dagelijks toilet van elke hond". Spreekster bracht naar voren, dat de hond dagelijks geborsteld moet wor den. terwiil de kam slechts sporadisch gebruikt mag worden. Het wassen van I de viervoetige huisvriend mag niet te I dikwijls geschieden, waarbij men dan 1 in acht moet nemen, dat de huid niet geïrriteerd wordt door zeep Het aan brengen van watjes in de oren is wen selijk. terwiil men moet voorkomen dat zeepwater in de ogen komt. Na afloop van het wassen doet men het beste met de hond een flinke wandeling te gaan maken. daar het thuis drogen aanleiding kan ge ven tot ziektegevallen, aldus spreek ster. De bijeenkomst, welke onder leiding stond van dr lr P. C. Lindenbcrgh, mocht rich in een aardige opkomst verheugen. De na de lezing gehouden „Kynologische Hersengymnastiek" had een zeer geanimeerd verloop. tariaat van de SER zal tot nader aan kondiging gevestigd zijn op het adres Emmapaik 1, Den Haag. Op 21 Juli a.s, zal de SER voor het eferst in openbare vergadering bijeenkomen in het ge bouw van de Eerste Kamer der Statcn- Generaal. Minister-president dr W. Drces en een aantal hoge autoriteiten zullen worden uitgenodigd deze eerste openbare vergadering bij te wonen. rechtstreeks géhoord te worden in aangelegenheden haar belangen ra kende. terwijl anderzijds deze advies college een goede leerschool kunnen zijn voor afvaardiging naar de Nieuw- Guinea Raad De momentele bevolkingssituatie is als volgt: Papoea's naar schatting 1.000.000 zie len, waarvan nog «geen 300.000 onder bestuur gebracht; Indonesiërs rond 10.000, waarvan pl. minus 6000 bij de oliebedrijven werkzaam op tijdelijk con tract; Chinezen rond 2800; Nederlan ders rond 5000. De toewijzing van h?t grootste aantal zetels aan de inheemse bevolkings groep stelt duidelijk in het licht, dat de bcvolkingsbelangen primair wor den geacht. Het valt te verwachten, dat, vooral indien de openlegging van Nieuw- Guinea met kracht ter hand wordt ge nomen. de samenstelling der verschil lende bevolkingsgroepen niet onbelang rijk zal worden gewijzigd, evenals de economische belangrijkheid der groepen Met name valt een toestroming van Indische Nederlanders te verwachten, die geen toekomst meer zien in Indo nesië. MR GIEBEN EN MR KIST NAAR ONS LAND. Mr Gieben, eerste plaatsvervangende Hoge Commissaris van Nederland in Indonesië, is tezamen met mr Kist, hoofd van de afdeling algemene en juridische zaken van het Hoge Com missariaat, naar ons land vertrokken om besprekingen te voeren over de in terne organisatie van het H.C. en enige sociale aangelegenheden. MOTIE VAN MANTROUWEN TEGEN MINISTER LICHTVELD. Door de leden der Surinaamse Staten J. Pengel, D. Findlay en dr H. van Om meren, is gisteren een motie van wan trouwen, die door de Nationale Party Suriname i bulten de Staten) tegen de heer L. Lichtveld, minister van Onder wijs en Volksgezondheid, is aangenomen, „ter goedkeuring" aan de Surinaamse staten aangeboden. TROEPENSCHEPEN ONDERWEG. Uit Tandjong Priok zyn weer enkele troepenschepen naar ons land vertrok ken, waarop zich echter vrywel geen gesloten onderdelen bevinden Op 11 Juni vertrok de Atlantis met aan boord in hoofdzaak militairen van het K.N.IX-. Op 19 Juni begon de „Ge neral W. C. Langfitt" de reis naar ons lar.d met behalve individuele militai ren, ruim 200 man L.S.K., en de 41e zelfst. brigade verbindingsafdeling. Op 32 Juni is de ..General Muyr" uit Priok naar ons land vertrokken De „General Harry Taylor" wordt tegen het eind van deze week in Amsterdam, de „Goya" omstreeks 3 Juli eveneens te Amsterdam en de „Kota Inten" om streeks 5 Juli te Rotterdam verwacht. AANBIEDING GEDENKBOEK 7 DECEMBER-DIVISIE AAN KONINGIN. A.s. Zaterdagmorgen fcal in het Paleis Soestdyk aan H.M. de Koningin het gedenkboek der 7 December-divisle ,wy werden geroepen" worden aangeboden Het werd geschreven door Alfred van Sprang. De aanbieding geschiedt door generaal H. J. J. W. Dürst Brltt en generaal E. Engles. TECHNISCHE CLUB VOOR HET KAPPERSBEDRIJF. De „Vereniging technische Club voor het Kappersbedrijf" hield te Den Haag een zeven stedenwedstrijd (Amster dam Rotterdam, Den Haag, Leiden, Alphen. Breda en Amersfoort) waarbij Leiden als eerste voor het heren vak uit de strijd kwam. en de wisselbeker won. Het Heren-equipe bestond uit de heren De Graaf. Broeks, Mol, Swart, Hogewonlng. Het dames-equipe werd gevormd door de dames v. Hagen. Kieviet en de he ren H v. Bellen, J Barensma. Jaap Thoolen. Dit equipe ontving de tweede prijs. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraalexamen Ned recht J. Hisslnk ('s-Gravenhage). J. W. Bosch (Arnhem). Gepromoveerd tot doctor in dc rechtsgeleerdheid op proefschrift ge titeld „Administrate contra Rechter" de heer J. Drion te 's-Gravenhage. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift ..Ar beidsrecht arbeidscon ven ties en de sa- hiengestelde staatsvorm" de heer E. C. Sohns te 's-Gravenhage. De eerstvolgende vergadering van de Raad zal worden gehouden op Don derdag, 20 Juli. NEDERLANDERS PAST OP UW ZAAK! Hoe dankbaar moeten wij Nederlan ders rijn dat juist in deze tiid nu we een zo groot tekort aan buitenlandse deviezen hebben, elk jaar meer bui tenlanders naar ons land komen om van dit mooie en interessante land te genieten. Hoe treurig is het echter als men van deze buitenlanders herhaaldelijk hoort dat wanneer zii in café's of res taurants buiten de grote steden een consumptie gebruiken rii zo heel vaak afgezet wórden. Hoe zou een Leids echtpaar zich voe len als zij op weg naar Katwijk, ver lokt door een gezellig café eens even uitrusten en dan voor 2 porties thee en 2 stukjes cake f. 2.80 plus fooi zou den moeten betalen. Zij riin echter goedkoop uit. want trokken zii naar Haarlem en zouden rij vlak voor Lisse erge trek in een kopie thee krijgen, dan Hepen zii kans. dat voor 2 porties thee en 2 vlinder wafels de waard hun f. 3.50 plus fooi zou laten betalen. Ik vermoed echter dat dit ons Ne derlanders niet zou overkomen en wanneer het ons zou overkomen dan zouden wii in ongezouten Nederlandse woorden onze verontwaardiging uit spreken. Laat dit dan ook niet meer gebeuren met buitenlanders, die niet over een rappe Nederlandse tong beschikken. Wij ziin een hulpvaardig en gastvrij volk. Laten wij deze naam hooghouden en dergelijke onwaardige afzfittersprac- tiiken snel aan de kant zetten. J. L. SeretSythoff.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2