PANDA EN DE MEESTER.-EDELMAN „The big lift": Ode aan de mannen van de luchtbrug Nederlandse Drakenzeilers naar Denemarken DE MAN die zijn geheugen verloor RECHTZAKEN Radio-programma 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 23 Juni 1950 Tweede Blad No. 27030 Duitsers niet als vijanden zien Ka het uitzonderlijk lange „Gone with the wind" (Gejaagd door de wind) werd gisteravond in het Kurhaus te Scheve- uingen de tweede Holland Festival film vertoond, te weten „The Big Lift". (De Luchtbrug) Op de titel afgaande zou men geneigd zjjn te menen, dat deze creatie van regisseur George Seaton de fameuse luo'ntbrug Het WestenBerlijn tot hoofdmotief heeft. Dit is niet het ge- tsI: de luchtbrug is de achtergrond overigens een zeer levendigevoor een menselijke geschiedenis over twee Ame rikaanse soldaten. De een is radar-spe cialist en werkt op Tempelhof, de an der vliegt keer op keer naar de oedreig- de veste. Mag men de laatste een ge voelig en gemakkelijk te beïnvloeden Jonze man noemen een sympathieke rol van Montgomery Clïft de eerste dost zioh voor ais een ware bullebak, ce Duitsers behandelend als oud vuil en absoluut minderwaardige wezens. Hieraan is overigens het feit van een opsluiting .gedurende geruime tijd in een Duits kamp niet vreemd. Wreed werd hij daar behandeld. Kowalsky toch is deels Pool. De jonge piloot komt in kennis met een Duitse vrouw, die hij wenk te trou wen. Even voordat het huwelijk geslo ten zal worden komt hij tot de voor hem ontgoochelende ontdekking, dat zij een fervente Nazi is geweest en slechts naar Amerika wil trekken om dch te herenigen met haar man, een SS-er, die daar ondergedoken leeft. De oudere man ontmoet de beul, die hem het kampleven ondragelijk heeft ge maakt. Op een doodse plek in de steen woestijn Berlijn neemt hij wraak: de man wordt half dood geslagen. Einige tijd later betreurt hij zijn laffe daad. Zij was niet te rijmen met het begin- sel democratie, dat hij maar niet, on danks hardnekkige pogingen, aan zijn Duits vriendinnetje duidelijk kon ma ken. Beiden komen tot inkeer. De bulle bak gaat de Duitsers beter begrijpen en probeert werkelijk vrienden met hen te worden, de bedrogen piloot leert, dat een té snel aanvaarden van een droe vige geschiedenis in de geest van „Ik ben nooit Nazi geweest, men dwong mij dat en dat te doen", niet verstan dig is. Als achtergrond dan van deze tot nadenken stemmende geschiedenis dient de luchtbrug. Het Is een saluut aan de mannen, die toonden gevaar niet te schuwen toen Berlijn bedreigd werd in haar bestaan, daar de Rus sische blokkade dodend was voor deze millioenen-stad. De zwaarste mist werd getrotseerd om voedsel en voor al kolen over te brengen. De radar specialist en de piloot concentreren in zich de honderden, die vielen bij de uitoefening van hun taak. Men mag hen in de gedachten houden als hel den! Dit wat de inhoud betreft. Het twee uur durende werk verveelt geen seconde, Seaton liet „de vaart" geen ogenblik afzakken. En dan is er nog iets: de humor! Wel is zij soms wrang, maar meestentijds verrassend en typisch Amerikaans. Vooral de Rus sische spion een van de 15.000 brengt een komische noot, doch men heeft licht de indruk, dat deze man eerder geschapen werd ten dienste van de geschiedenis, dan uitbeeldend de werkelijkheid. Dankbaar mag men zijn, dat Metro Goliwyn Mayer niet voor de hoofdrol len film-types als Clark Gable of Ty- ronne Power heeft uitgekozen. Mont gomery Clift en Daw Douglas zijn na tuurlijke en doodgewone mensen. „The Big Lift" is geen cinematogra fisch hoogtepunt, maar wel een zeer te waarderen werk. dat de goede preten tie heeft de mannen van de luchtbrug te eren. Tevens wil Seaton ons inpren ten, dat wij een begrijpende en toe- r.aderende houding ten opziohte van de Duitsers dienen aan te nemen. Binnenkort zal ..The Big Lift" in roulatie worden gebracht. WIELRENNEN Nederlandse ploeg voor Ronde van Frankrijk De Nederlandse ploeg voor de Ronde van Frankrijk is thans definitief als volgt samengesteld: Jefke Janssen (Elsloo), Henk de Hoog (Borgerhout), Wim de Ruiter (Rotterdam), Gerrit Voorting (Haarlem), Frans Vos (Den Bosch), Wout Wagtmans (Breda) Als reserves zijn aangewezen Gerrit v. Beek O os tz aanHenk Faanhof Am sterdam) en J. Schoenmakers (Eind hoven). Internationaal tintje aan Alphense rijwiel vierdaagse BURGEMEESTER WITSCHEY ERE-VOORZITTER. In een' dezer dagen gehouden ver gadering van het LAURA-comité Is de burgemeester van Alphen, de heer Ed. C. Witschey geïnstalleerd als ere-voor- zitter. Naar het zich laat aanzien, zal het aantal deelnemers aan deze derde Rij- wielvierdaagse, welke van 3 tot 7 Juli zal worden gehouden, niet veel af wijken van dat van het vorig jaar. Verheugend is het, dat ditmaal de LAURA een internationaal karakter zal dragen, er rijden ja.1. vertegenwoordigers van niet minder dan vier landen mee. n.l. een Frans tandempaar drie Engel sen en een Belg. Ook de politiegroepen uit Rotterdam Den Haag en Zaandam zijn weer van de partij. VOETBAL. VAN DER MEER LEIDT ENG EL AND—CHILI. De Zondag voor de wereldbeker te Rio de Janeiro te spelen wedstrijd En gelandChili zal geleld worden door de Nederlandse scheidsrechter Karei van der Meer. GOLF De Vicenzo in Europa aangekomen (Van onze golfmedewerker) Klokslag negen uur gistermorgen, precies volgens de dienstregeling, streek de „Prinses Irene" voor het stationsgebouw van Schiphol neer, na een reis van ca. 36 uur van Buenos Aires, en even later maakten wij ken nis met de Argentijnse professional kampioen Roberto de Vicenzo, die samen met John Cruickshank, een Schots professional, die al 17 jaar in Argentinië woont en werkt, de reis naar Europa maakt. De Vicenzo won verleden jaar het Ar gentijnse prof kampioenschap en daar mee tevens de door de KLM uitgeloofde trip. Slechts enkele uren hadden zij tijd, want nog dezelfde middag werd ds reis voortgezet naar Schotland, waar de beide spelers zullen deelnemen aan het Britse Open kampioenschap en waar Cruickshank. die als tolk zijn jongere collega die slechts enkele woorden Engels kent vergezelt, tevens zijn moeder in Aberdeen, die nu 80 jaar oud is en die hy in 17 jaar niet heeft ge zien, gaat opzoeken. Zo spoedig mogelijk na afloop van het Britse Open op 7 Juli, komen beide spe lers naar ons land terug. Zij zullen deelnemen aan het Open kampioenschap op de Eindhovense G.C. op 16 en 17 Juli. Vooral De Vicenzo zal een zware concurrent zijn voor onze professionals en voor de Britse titelhouder James Adams- De Vicenzo werd reeds twee maal derde in het Britse Open en in zijn eigen land heeft hij tweemaal het Open kampioenschap en vijfmaal het professional kampioenschap op zijn naam staan. Cruickshank is de enige golfer in Argentinië, die daar zowel het Amateurkampioenschap in '23. '25 en '26 als het Prof. kampioenschap In *34 en het Open kampioenschap in '35 en '36 heeft gewonnen. Internationaal Dames kampioenschap NEDERLANDSE SUCCESSEN NIET GROOT. (Van onze golfmedewerker) Het succes van de Nederlandse speelsters in het Internationaal Da mes kampioenschap, dat op de U.G.C. „De Pan" wordt gehouden, is tot dus ver niet groot geweest. Vjjf dames bereikten dc kwart eindstrijden. Daar uit kwam alleen mevr. Burn als win nares te voorschijn, die dus als enige Nederlandse de eer van ons land zal moeten hoog houden in de halve eind strijden, waarin zij tegen de Belgische kampioene en houdster van de titel, mevr. Abbeloos, zal uitkomen. In de eerste ronde werd mevr. Van Heel uitgeschakeld door mej. Van Gif fen, in de tweede ronde verloor mej. Mees van mile Pleis en in de kwart eindstrijden moesten mevr. Stahl, mej. Veltman die in de afgelopen jaren tweemaal de eindstand bereikte en mej. Brouwer het veld ruimen. De uitslagen luiden: 1ste ronde: mej. Veltman wint van men. Van Aalst met 7 en 5; mej. Van Giffen wint van mevr. Dudok van Heel met 2 en 1; mevr. Mol- kenboer wint van mevr. Salberg met 2 en 1mevr. Abbeloos wint van mrs Mur doch met 6 en 5; mej. Brouwer wint van mile Neyrinck met 4 en 3. 2ds ronde: mme Prion wint van mevr. Tiedemann met 2 up; mile Pleis wint van mej Mees met 6 en 5: mej. Velt man wint met 3 en 1 van mej. Van Giffen: mevr. Abbeloos wint van mevr. Molkenboer met 7 en 5; mej. Brouwer wint van mrs Taunton met 6 en 5. Kwart-eindstrijd: mme Prion wint van mevr. Stahl met 3 en 1; rnlle Pleis wint van mej. Veltman met 2 en 1; mme Ab beloos wint van mej. Brouwer met 6 en 5; mevr. Buma wint van mevr. Laman Trip met 4 en 3. Dertigste Kaagweek draagt feestelijk karakter (Van onze sportredacteur) Naar wij vernemen zullen de Neder landse Drakenzeilers Van Duyl, Bliek- man cn Van Dijk deelnemen aan de internationale wedstrijden om de Gold Cup, welke van 15 tot 19 Juli te Vejle door de Koninklijke Deense Jachtclub Denemarken is bekerhouder en daardoor gerechtigd de wedstrijden dit jaar uit te schrijven zullen worden georganiseerd. De Nederlandss jachten zullen door de KNSM kosteloos naar Aarhuus wor den vervoerd, terwijl de zeilers de reis naar Vejle per auto zullen maken. Di rect na afloop van de wedstrijden om de Gold Cup begint voor Van Wijk een nieuwe race ditmaal per auto tegen het horloge. Onze Olympische zeiler wil na melijk op tijd terug zijn voor de Kaag- week, od welke wedstrijden hy het door hem- vorig jaar veroverde zilveren Draakjacht moet verdedigen. Daar de Kaagweek op 21 Juli aan vangt zal Van Wijk dag en nacht moe- jten doorrijden om op tijd aanwezig te zijn. In verband met het feit, dat de Koninklijke Zeil-, Roei- en Motor sportverenging „De Kaag" dit jaar haar veertigste verjaardag viert en de Kaagweek voor de dertigste maal wordt gehouden, zal dit grote Neder landse zeilfestyn een extra feestelijk karakter dragen, o.a. door het afste ken van een vuurwerk, het houden van een gondelvaart, een fotowedstrijd cn een winkelweek te Warmond, terwijl alle deelnemers een herinnerings plaquette zullen ontvangen. Het eigenlijks zeilprogramma is ech ter in grote trekken gelijk aan dat van andere jaren. Als van ouds worcit het hoogtepunt gevormd door de befaamde wedstrijd tussen de Hollandse en Friese Regenboogzeilers. Ingelast zijn wedstrijden in de Jeugd- klasse en Tornado-klasse, welke laat ste, zoals bekend, officieel op het pro gramma prijkt van de Olympische zeil wedstrijden, welke in 1952 te Helsinki worden gehouden. Z.K.H. Prins Bemhard heeft een zilveren beker uitgeloofd als hoofd prijs voor de Regenboogklassc. FEUILLETON door PATRICIA WENT WORTH Vertaald uit het Engels 49) Toen de deur openging, liep ze hem tegemoet. Hy nam haar in zyn armen en hield haar vast zonder een woord te zeggen. Het was een van die mo menten, waarin geen woorden nodig zijn. Toen hy tenslotte zijn hoofd ophief en sprak, leek het alsof hy droomde. Het heden scheen van hen af te vallen en het was alsof ze zich aansloten by de herinneringen, waarvan dit huis zo vol was. Hy sprak haar naam uit en zei: „Dit is de plaats, waarnaar ik ver langd heb. Dit heeft me altyd het ge voel gegeven van eindelyk thuis te ko men." Met zyn armen nog om haar heen, keek hij over haar schouder naar het knappende haardvuur, waar de flammen in de op elkaar gestapelde houtblokken speelden. Ze hoorde hem opeens lachen en zeggen: „Dat vuur eet er heeriyk uit. Maar denk je eens in. wat een klimaat! Geen mens zou denken, dat het Juli was." Juli. En ze hadden zo juist samen door de winterse mist gereden! Het was 6 uur en bulten was het een donkere Januari-avond. Katherine trok zich een weinig van hem terug, opdat hy niet zou merken, dat ze huiverde. Ze wachtte met inge houden adem op wat hy vervolgens zou zeggen. Met grote opgewektheid riep h'.j uit: „Alle mensen, wat heb ik een honger. Ik hoop, dat Perky iets gceds voor ons heeft. Het is toch nog niet te laat?" Hy keek op zyn polshorloge en zei: „Hoe laat is het. Dit ding is stil blijven staan. Het meet al wel een uur cl tien zyn." „Waarom." .AVel, het is pikdonker buiten. We moeten erg langzaam gereden hebben." Zijn blonde wenkbrauwen waren ge fronst, maar even later ontspande zyn Sfrzich zich. „Het komt er ook niet op 23n, nu we eenmaal goed en wel hier ziin Ga eens kyken, wat Perky heeft Üaar gemaakt, wil je lieveling. Ik ga de koffers naar boven brengen en me wat opfrissen." Katherine ging naar de keuken en trof juffrouw Perkins aan, bezig een tatel te vullen, terwyi de tranen haar over de wangen biggelden. „Lieve Per- fcy. je moet niet huilen." ..O juffrouw Kathy. dat komt omdat zo biy voor u ben." Ze zette de ketel neer en stak haar handen uit Katherine nam deze in de hare en hield ze met grote innigheid vast. „Luister eens, Perky, ik heb je ver- teld, dat hij zich niets herinnerde van Vóór 1942. Op dit moment herinnert hy zich echter juist wèl die tyd. maar zijn het de laatste paar 'jaren, die uit zyn herinnering verdwenen zijn. Tenminste dat lijkt me zo, al weet ik t niet. hele maal zeker. Hij denkt dat het Juli is en dat we zo juist getrouwd zyn. Hy denkt, dat we hier zyn gekomen voor onze wittebroodsweken en hy meent dat het tien uur moet zün. omdat het buiten al donker is. Perky, je moét me hel pen!" Juffrouw Perkins keek haar aan. „Wat kan ik doen, liefje?" Katherine's stem trilde, terwijl ze glimlachte. „Hy zegt dat hy honger heeft en hy wil weten, wat je ons te eten kunt geven." Het rose gezicht helderde op. „Dan lijkt 't me het beste, dat ik voortmaak. De soep is klaar, die kan.zo opgewarmd worden, en dan is er een heeriyk^ ha zenpeper, die ik, als hy dat lekker vindt, zo in de oven kan zetten." „Zullen we 't hem vragen?" „En verder heb ik een ohocoladepud- ding toe, u weet wel, waar u altyd zo veel van hield, juffrouw Kathy." „Heeriyk." Op dat moment kwam William de keuken binnen. Hy kuste juffrouw Per kins, precies zo als Katherine dat ge daan had en hy ging op een punt van de keukentafel zitten, waarvoor hij sinds Katherine zich herinneren kon altijd standjes had gehad. Hij lachte en zei: „Wat heb je 'een vreselijk weer voor ons besteld, Perky. Ik kon geen hand voor ogen zien onderweg en Ka therine kon niet eens haar trouwring bekyken. Heeft ze die jou al laten z'en? Ze is er geweldig trots op nu een me vrouwtje te zyn." Hy pakte Katherine's hand en hief deze op. ,,'n Mooie ring, vind je ni«t? I En het klinkt ook goed: mevrouw Wil- liam Eversley. Perky, liefje, het is wei- nig romantisch, maar we komen een voudig om van de honger. Ik begryp niet, hoe we er zo lang over deden om i hier te komen, maar als je me niet heel gauw wat te eten °eeft, dan kom j ik onder een grafsteen te liggen met het opschrift: „De hongerdood gestor ven op zyn trouwdag." Juffrouw Perkins ging vol opgewekt heid op zijn grapje in, „Als u dan maar zorgt, dat u hier uit m'n keuken komt. meneer William en van die tafel af, anders krygt u nies." Het werd een wonderiyke, vreemde avond. Ze gingen terug naar de zitka mer en William omhelsde haar zoals hy haar omhelsd had, toen hy de jon ge William van zeven jaar geleden was geweest en het leven fleurig en zonder zorgen. Dan opeens, midden in deze dierbare intimiteit, verviel hy in stil zwijgen, keek vragend om zich heen en liep van haar weg naar de zachtgroene gordynen, die voor de openslaandedeu- ren. die op de tuin uitkwamen, hin gen. Hy schoof de gerdynen van elkaar keek naar buiten. Buiten was het' pik zwarte nacht. Het was onmogelijk, dat hy iets zou kunnen~~zien, tenzy het beeld uit zyn herinnering van dit uit zicht nu voor z'n ogen kwam. Kathe rine ging achter hem staan en zag dit vertrouwde beeld ock een stenen ter- ras met grote bloemenb3kken, die in Juli vol bloelende planten stonden, iets verderop een haag van lavendel- planten. twee struiken met blauwe bes sen en dan 't prachtige, gladgeschoren gazen met. aan "t achtereinde de grote oude cederboom. Toen ze hem even i aanraakte, keerde hy zioh abrupt om ten vroeg: „De ceder staat er toch neg, nietwaar, die werd niet in de oorlcg vernield?" Ze was even zó onthutst, dat ze nau welijks kon antwoorden, maar onmid- dellyk herstelde ze zich. „Nee," zei ze op kalme toon. „Die is helemaal intact. Morgen zul je 't wel zien." Hy keek haar vragend aan. „Wat zien?" „De cederboom, Je vrceg, of die in tact was gebleven." „Vroeg ik dat? Wat zou er mee ge beurd kunnen zijn?" Hy liep op een van de porcelelnkasten toe en bleef er voor stilstaan. „Herinner je je, hce Grootmoeder ons het glazuur en de kleuren van het antieke porcelein leer de bewonderen? Ze gaf ons nooit iets in handen, zonder dat ze er zelf by was. Het is wonderiyk te" bedenken, hoeveel mensen die dingey in handen gehad hebben vóór ons en dat alles nu van ons is." Teen juffrouw Perkins hen kwam roepen, omdat het eten op tafel stond, leek alles nóg vreemder. Grootmoeder Eversley keek cp hen neer vanuit haar schilderij boven de schoorsteenmantel, lil der y Sportsplinters De landen-voetbalwedstryd Dene markenNoorwegen is door de gasthe ren met *—0 gewonnen. De ruststand was 20. Vernomen wordt dat Kees de Ruy- ter. Europees kampioen libre n 47/2. zich medio Juli te Amsterdam zal vestigen. Hywordt gerant van café-rest-arant Dubois aan de Ceintuurbaan, by alle biljarters welbekend. WATERPOLO. Sleutelstad organiseert weer nationaal tournooi om Leidsch Dagblad-beker Op Zaterdag 8 Juli a.s. organiseert de LZ. en P.C. „De Sleutelstad" haar jaarlijkse nationale waterpolotournooi. In de eerste afdeling, waarin de stryd gaat om de Leidsch Dagblad-wisselbe ker. nemen deel HVGB (Haarlem), dat reeds tweemaal de beker won, HPC (Heemstede) en De Robben (Hilver sum). In de tweede afdeling zullen beker houdster LZC (Lelden), De Zyl (Lei den) en Brandenburg (Bilthoven) de strijd aanbinden, tsrwyl dit in dé derde afdeling doen het Haagse Zwip (beker houdster). Zios (Den Haag) en de or ganiserende vereniging. De wedstryd en worden gespeeld in de zweminrichting De Zyl. Zondag 9 Juli zal in het zwembad van het Zuiderpark te Den Haag een nationaal waterpolo-tournooi worden gehouden, waa-aan zal worden deelge nomen door de hoofdklassers heren: Zian, Haarlem. GZC en de Robben en verder bonds- en kring-zeventallen, o m. uit Leiden, Delft, Rotterdam en Amsterdam. LZC SLOEG ZWIP IN ENTHOUSIASTE WEDSTRIJD. Voor de zomercompetitie van de KNZB speelde LZC gisteravond in de zweminrichting „Pcelmeer" een enthou siaste wedstryd tegen het Haagse Zwip. welke met een kleine overwin ning (43) voor onze stadgenoten ein digde. LZC. dat met een Invaller voor Tegelaar uitkwam, was vooral in het begin veel gevaariyker dan de Hage naars. dcch miste het veroand om tct doelpunten te komen. LateT ging het iets beter en toen ook de aanvallen serieuzer werden afgewerkt, slaagden Lut en Visser er in de Leidenaars een 20 voorsprong te bezorgen. Teen ech ter een LZC-speler uit het water werd gestuurd, profiteerde Zwip daarvan docr tegen te scoren. Ook in de tweede helft kwam het initatief steeds van LZC-zyde, doch jammer genoeg brachten vele overtre dingen steeds spelers buiten de lijnen. N. v. d. Reyden braoht de stand op 3—1, doch toen weer een Leidse speler uit het water werd gestuurd, verklein de Zwip de achterstand. Door J. Visser werd het 42 en na het buiten de lynen zenden van een LZC-er 43. Met deze stand kwam het einde. ATHLETIEK WEDSTRIJDEN VAN S.M.D, Zoals wij in ons Blad van gisteren reeds meldden werd het sporttournooi voor de by de Sociaal Medische Dienst gelegerde militairen voortgezet met ath- letiekwedstryden op de slntelbaan in de Leidse Hout. De uitslagen van deze wed stryden luiden: Hoogspringen: 1. W. Lagerdyk 1.47»/2 m; 2. A. J. M. Grasveld 1.37}'2 m. 100 meter: 1. A. J. M Grasveld 12.1 sec. (in de serie ging het harder), 2. W. Sonnemans 12.2. Kogelstoten: 1. W. Lagerdyk 8.87 m; 2. A. v. Leersum 8.59 m. jvèrspringen: 1. W. Lagerdyk 5.21 m; 2, W. Krabbe 5.15 m. Uitslag singelloop over 350Ó meter: 1. A. J. M. Grasveld 11 min. 46.3; 2. W. Sonnemans 11 min. 55.1; 3. J. H. v. Die- Jen; 4. W. J. van Wyk. Uitslag vyfkamp: A. J M. Grasveld 105 pnt.; 2. W. Lagerdyk 95 pnt.; 3. W. Sonnemans 60 pnt. By hierna gehouden scherm wedstry den plaatste P. Heynen zich met vier gewonnen partyen eerste vóór E. Hoo- gendyk, die drie partyen won. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Negen of tien Tydens een wedstryd tussen de Zuid-Slavische club Metallac en een Kopenhaagse ploeg werd één van de Zuid-Slaven van het veld gestuurd omdat hy zich verzette tegen het nemen van een vrye schop door de Denen. Een andere Zuidslaaf, die prompt op de scheids rechter was toegelopen, diens han den had gevat en diepe buigingen had gemaakt, wat deze official niet „nam", werd wegens belediging eveneens naar de kleedkamer ver wezen. De wedstryd werd voortgezet met negen Zuid-Slaven. Dat dacht ten minste de scheidsrechter, tot dat hy een minuut voor het einde meende een bekend gezicht te zien. tellen ging entot tien kwam. Een van de zondaars was tersluiks het veld weer opgekomen en had braaf en zo onopvallend mogeiyk zyn partij verder meegeblazen. Ten slotte wonnen de Zuid-Sla vische gasten met 43. ïlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Leidse successen bij Ned. studenten kampioenschappen GREEP VERBETERT TWEE RECORDS Te Rotterdam vonden gisteren de Nederlandse studenten athletlekkam- pioenschappcn plaats, waarby het do Leidse studenten gelukte beslag te leggen op de eerste plaatsen, zowel bij de dames als by de heren. Greep liep de 100 meter In 10,9 en de 200 meter in 22,2 sec., met welke prestaties hy op beide afstanden het nationale studentenrecord verbeterde. Voorts leverde Jansen een uitstekende verrichting door het winnen van de 3000 meter In 9.41.6 Den Tonkelaar werd tweede, evenals op de 1500 meter en het hoogspringen. De einduitslag luidt: Dames: 1. Leiden 80 pnt2. Utrecht 39 pnt. Heren: 1. Leiden 115 pnt.: 2. Utrecht 75'2 pnt.; 3. Wageningen 55 pnt; 4. Delft 49*2 pnt.; 5. Rotterdam 11 pnt.; 6. Amsterdam (V.U.) 3 pnt. SCHAKEN. Zuid-Slavië leidt tegen Nederland met 62 Te Utrecht is de wedstryd begonnen tussen een Nederlands tiental en dat van Zuid-Slavië. De uitslagen luiden: dr Euwe (zwart)Gligoric (wit) ',2'2; Prins (wit)—Pirc (zwart) afgebroken: Cortlever (zwart)—Trifunovic (wit) Scheltinga (wit)— Rabar (zwart) 0^—1: Kramer (zwart)—Fiomar Jr. (wit) afgebroken; Muhring (wit)— Puc (zwart) uDonner (zwart)Milic (wit) 0^—1; Henneberke (wit)Matanovlc (zwart) 0—1; Van den Berg (zwart) Ivkov (wit) 0—1; ir Van Steenis (wit) Nedelkovic (zwart) V2—V2. Na de eerste ronde is de stand 6—2 H- 2 afgebroken partyen) voor Zuid- Slavië. De Nederlandse spelers werden hat eerst genoemd. De afgebroken par tyen worden vandaag beëindigd. JOURNALIST LUNSHOF VOOR HAARLEMSE RECHTANK. In hoger beroep stond gisteren vxtor ds Haarlemss rechtbank terecht de journalist H. A. Lunshof, die door de Haarlemse kantonrechter was veroor deeld tot een hechtenisstraf van 4 we ken en ontzegging van de bevoegdheid gedurende een jaav om motorry tuigen te besturen. Hy werd er van verdacht op 29 Maart jl. een auto te hebben be stuurd onder zodanige invloed van het gebruik van alcoholische drank, dat hU daartoe niet naar behoren in staat moet worden gsacht. De Officier van Justitie elsts bevesti ging van het vonnis waarna de verde diger mr W. K. S. van Haastert, vry- spraak pleitte. Volgens deze heeft L. geen wartaal gesproken, heeft hy wei nig gedronken en zeer goed gereden, toen de agent hem aangehouden heeft. De rechtbank zal op 6 Juli uitspraak doen. 12 JAAR GEËIST TEGEN KOLLUMSE ARTS. Gisteren heeft de procureur-generaal van het Gerechtshof te Leeuwarden in hoger beroep 12 jaar gevangenisstraf geëist tegen een dokter in Kollura, we gens doodslag op de verpleegster R. Veenstra. Het schildery was een meesterstuk van een bekend schilder: het stelde groot moeder op negentig-Jarige leeftydvoor, met een kanten sjaalje over haar witte krulhaar, waarop ze zo trots was ge weest en een grote kanten sjaal over haar blauwe japon; haar gezicht had neg een levendige uitdrukking en haar ogen waren helderblauw. Ze zat in een grote steel en het leek alsof ze naar het jonge paar keek. (Wordt vervolgd) 15). Graaf Isen Grim trok zich nog eventjes terug, nu om zyn reiskledy aan te trekken en toen hy weer te voor- schyn kwam leek hy helemaal niet meer op een huisknecht! Hy was verschrik- kelyk deftig geworden, en zyn gezicht stond, als dat mogelyk was, nóg on vriendelijker dan anders. „Ziezo", zei hy. „Kom, chauffeurlaat me nu eens je vergunning zien! Dan kan ik bekijken of je eigenlyk wel met een taxi még ryden!" Daar had Panda na- tuuriyk niets op tegen, en hy reikte de Graaf zonder aarzelen het waardevolle papiertje toe maar dat had hy niet moeten doen! Want Graaf Isen Grim keek er nauweiyks naar. maar stak het met een valse lach in zyn binnenzak! „Ziezo!" riep hij. „Dat zal ik zolang wel bewaren! Dan kun jy intussen niet weg lopen! Hahahaha! Dat had je niet ge dacht, hè? Ik ben geiend myn voor zorgen te nemen. Ik weet hoe dat per soneel tegenwoordig is loopt maar weg op allerlei ongelegen momenten! Dat zal my niet gebeuren!" „Ja.... maar stotterde Panda. .Geen maren!" donderde de Graaf. „Je hebt te doen wat ik zeg! Ik houd niet van personeel en helemaal niet van chauffeurs, en nu vertrekken we! En denk er om maak me niet kwaad!" Panda schrok er werkeiyk van, zó'n yselyke indruk maakte Graaf Isen Grim nu.... VOOR ZATERDAG 24 JUNI. Hilversum I (402 M.) KRO 7.00 nieuws; 7.15: gewijde muziek: 7.45: mor gengebed en llturlgsche kalender; 8.00: nieuws en weerberichten; 8.15: gram.- muzlek; 9 00: voor de vrouw; 9.30: water standen; 9.35: gram.muzlek; 10.00: voorde kinderen. 10.15: gram.muzlek; 11.00: voor de zieken: 1145: kamerkoor; 12.00: ange lus; 12.03: gram.muzlek: 12.30: mededelin gen; 12.33; gram.muzlek; 12.55: zonne wijzer; 13.00: nieuws en katholiek nieuws. 13.20: gram.muzlek; 14.00: koorzang; 14.20: gram.muzlek; 14.40: fanfare orkest; 15 15: kroniek van letteren en kunsten; 15.50: gram.muzlek; 16.30: „de schoonheid van het Gregoriaans"; 17.00: voor de Jeugd; 18.30: Journalistiek weekoverzicht: 18.40: fdanospel; 19.00: nieuws; 19.15: actualltei- en; 19.25 parlementair overzicht; 19.35: lichte muziek; 20.00: nieuws; 20.05: de gewone man zegt er "t z(jne van. 20.12: gram.muzlek; 2Ö15: „lichtbaken"; 20.40: gram muziek; 20.43: gevarieerd program ma; 21.00: omroeporkest en koor; 21.45: voetbalreportage; 21.55: amusementsmu ziek: 22.35: reportage; 22.45: avondgebed en liturgische kalender; 23.00: nieuws; 23.1524.00- phllharmonlsch orkest. Hilversum II (298 M.) VARA 7 00: nieuws en weerberichten: 7.15: ochtend gymnastiek; 7.30: gram.muzlek; 8,00: nieuws en weerberichten; 8.18- orgelspel; 8.50: grammuzlek; VPRO 10.00: „tljdeiyk uitgeschakeld", causerie: 10.05: morgen wijding; VARA 10.20: voor de arbeiders ln de continubedryven; 11.30; cello en plano; 12.00:-gram.muzlek: 12.30: mededelingen; 12,33' Hawallanmuzlck; 13.00: nieuws; 13.15: gram muzlek: 14.00: zang; 14.20: dansmuziek: 14.50: streekultzendlng; 15.15: gram.muzlek: 15.45: reportage; 16.00: „van de wieg tot het graf" causerie; 16.15- amateuruitzending; 16.45sportpraatje; 17.00- lichte muziek: 17.30 voor de Jeugd; 18.00 nieuws; 18.15: trio: 18.30: voor de strijdkrachten: 19.00: artistieke staalkaart; VPRO 19.30: ..lezen In de by bel; 19 45: ..passepartout", causerie; VARA 20.00: nieuws; 20.05: actualiteiten: 20.12: VARA- varla: 20.15: Weense muziek: 2,0.45: geva rieerd nrogramma; 21.45: socialistisch com mentaar: 22.00 amusementsmuziek: 22 40: „de commissaris vertelt", hoorspel: 23.00: nieuws: 23.1524 00: gram.muzlek uyn 3 distributienet 7.05: gram 7.30: kron.; 7.40: gymn.; 7.50: gram.; 8.05: concert; 9.10: verz.pr.; 10.00 orgel 10.30: ork. van Dam: 11.00' BBC Welsh Orch.: 12 00: kinderkoren: 12.32: ..Melody en Rhythm". 13.15: gevar. muz.; 14.00: verz. pr.; 15.00. zang; 16.00; verz.pr.; 17.15. acc.; 17.30: discussie; 18 00: acc. (verv.); 18.15: planosoll; 18.30 v. d. soldaten; 19 30: zang: 19.50: feuilleton; 20.00: gevar. muz.; 21.00 act.. 21.15: verz.pr.; 23.05: Jazz muziek; 23.30: gram. Lijn 4 distributienet 7.15: gram.; 7.50: ..Lift up your hearts"; 8.10: concert; 9.05: concert: 10.00: muziek; 10.10: gram.; 10.50: luchtvaartkroniek; 11.00: zang, gitaar, klavier en acc.; 11.30: Bachherden- klng; 11.50: Entr'acte uit Rosamunde; 12.30: „Carnaval ln Rio"; 13.10: ork.: 13.40: gram.; 14.00: concert; 14.50: Don Kozak- kenkoor; 15.00. De weck ln Limburg: 15.15: gram.; 15 30: orgel: 16.15: Ethnlsche muz.; 17.05- Interview; 17.10: ens. Alex andre: 18.00: v. d. soldaten: 18.25: „Those were the days"; 19.15: journaal: 19.25: sport; 19.30: Terry, de Ierse minstreel; 20.00: opera orkest: 21.00: verz.pr.; 21.45: boekbespreking; 22.15: sportberichten; 22.25: lichte muziek. AGENDA ZATERDAG. A 1 p h e n-a a n-d e n-R y n (Aviraunaj: Openluchtconcert Dolf v. d. Linden en zijn orkest. 9 uur nam Gouda: (St. Janskerk)Ned. Bacbvcr. „Johannes Passion". 3 uut nam. ZONDAG. Gerecht l0: Eredienst Soefl-beweglng. 11 uur voorm. BIOSCOPEN. Trianon „Prima Ballerina" (elke leeft.) Zond. 2.15. 4.30, 7 en 9,15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Rex „Bob Hope ln de Knoop" (elke leeft.) Zond. 2.15. 4.15. 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Lldo „Huwelijk ls geen handelszaak" (elke leeft Zond. 2.15. 4.45. 7 en 9 15 uur; overige dagen 2,30. 7 en 9.15 uur. Luxor „Captain Joy" (elk leeft.) Zond. 2 30, 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Casino „Het Spookhuis" (14 Jaar) Zond. 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 17 Juni 13 uur tot Zaterdag 24 Juni 8 uur waargenomen door Apotheek Van Drlesum, Mare 110. tel 20406 en de Zuider-Apotheek Lammenschansweg 4. tel 23553. Te Oegstgeest door: de Oegstgeester Apotheek, WJlhelmlnapark 8, tel. 26374,

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5