Koninklijk Paar vóór de bui binnen! Spofford Amerikaans afgevaardigde voor bestuurscommissie Noord-Atlantisch Pact Zal Labour-regering over Schumanplan struikelen? WEERBERICHT Het plan Schuman in bespreking ,yl)ank zij uitnemende K.N.M.I. - voorspelli ng 89ste Jaargang VRIJDAG 23 JUNI 1950 No. 27030 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dtr en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no. 67U55 Maandag de grote krachtproef (Van onze Londense correspondent) De Labour-regering zal komende Maandag voor een dubbele krachtproef geplaatst worden. Zy zal met iets po sitiefs voor de dag moeten komen in verband met het plan van Schuman en zal, indien zij daarbij in gebreke blijft, zich uit alle macht tegen een nederlaag moeten vrijwaren. Churchill stuurt inderdaad op een schaakmat aan. Het is de eerste maal dat vooraf overeenstemming bereikt werd tussen tories en liberalen, een feit van niet te onderschatten betekenis. Churchill beschouwt het tevens als een demonstratie, dat de conservatieven al tijd klaar staan om samen met de libe ralen Labour te lijf te gaan. De libera len, die vroeger wel vaker de conserva tieven hebben gesteund, zonder zich ech ter van te voren formeel daartoe bereid te verklaren, beschouwen de aangele genheid als een kwestie van nationaal belang zodat zij partij verschillen laten vervallen. Het voorbeeld van Nederland dat be reid was aan de Parijse conferentie deel te nemen, doch zich vrijheid van han delen voorbehield, heeft, zoals reeds uit de bewoordingen van de motie blijkt, diens indruk in Engeland gemaakt De Britse regering vond echter dat zij. ge zien haar positie ten opzichte van het- Gemenebest en als bankier van het ster- lingbloc niet kon handelen zoals ons land Dit standpunt zal echter duidelij ker dienen te worden gemotiveerd. Het verluidt echter, dat de regering van plan was tijdens het debat aan te kondigen, dat zij te elfder ure toch nog een delegatie naar Parijs wilde zenden. Door Churchill's actie zou dit nu ech ter een enorm prestigeverlies met zich mee brengen. De situatie is uiterst pre cair. omdat er aan de Labourzijde niet alleen nogal wat zieken en invaliden zijn maar ook omdat een niet onbelangrijk aantal leden der regeringsfractie van mpning is dat de gevolgde handelwijze inzake het plan van Schuman volkomen onjuist was. Attlee heeft Woensdag in een spe ciale bijeenkomst Labour op het hart redrukt de regering niet in de steek te laten, aangezien haar bestaan nu meer dan ooit aan een zijden draadje hangt. Stemonthouding door socialis ten zou dc regering reeds noodlottig kunnen worden. Het gevaar wordt misschien enigszins getemperd, doordat niet weinig conser vatieven even benauwd voor het plan van Schuman zijn als de aanhangers V3n Labour, zii het op andere gronden. Maar Churchill's motie is zo geformu leerd. dat ook zij. die aarzelen zich er mee kunnen verenigen. Labour's abso lute meerderheid* in het Lagerhuis be draagt thans op papier acht stemmen. Weliswaar raakt de motie niet aan het princiDe van het plan zelf. doch betreft zij slechts de kwestie van procedure. Een be'ansriik vraagstuk van buitenlandse politiek is er evenwel bij betrokken en een regeringsnederlaag zou elders enor me weerslag teweeg brengen. De enige manier voor Labour om aan het dilemma te ontkomen, is een amendement op de motie in te dienen, zodani? geformuleerd, dat de regering no0- door de mazen van het net kan heenglippen. ook om de eigen minder heid tevreden te stellen. Het standpunt dat Engeland zich niet van tevoren aan een bepaalde vorm van het plan,wil binden, zonder dat details vast staan, zal waarschijnlijk onveran derd blijven. Labour heeft de tories rechtstreeks uitgedaagd om te verklaren, dat zü bereid zouden "feijn een Europese super-regering met de macht te bekle den om besluiten van het Britse parle ment ongedaan te maken omdat dit de kern van het huidige conflict.is. De conservatieven bepalen zich er echter voorlopig toe de regering te ka pittelen over de verkeerde manier, waar op zij op de uitnodiging van Parijs heeft gereageerd, hetgeen nog erger gemaakt is door het Labourmanlfest dat weinig twijfel liet aan de indruk, dat de hui dige regering als puntje bij paaltje komt. weinig voelt voor de Europese een heid, De conservatieven zouden voor het opstellen hunner motie contact hebben gezocht met de Fransen, die te kennen hebben gegeven dat zij Britse deelne ming op basis van de motie zouden toe juichen. Als tegenwicht tegen de Duitse invloed acht Parijs het inderdaad nood zakelijk dat de Engelsen uiteindelijk meedoen met het plan. Verwacht wordt dat. Churchill het debat zal openen, mo gelijk met een rede in grote stijl, zoals alleen hij dat kan. Attlee zal voor de regering antwoorden, terwijl sir Stafford Cripps of Herbert Morrison het debat zullen sluiten. Maandag is er voor alle Lagerhuis-leden groot alarm". Een drie maal onderstreepte partij con vocatie, welke niet genegeerd mag worden, zal hen dwingen aanwezig te zijn. Tot na de stemming zullen zij de gevangenen zijn van dè Whips, de fractie-secreta rissen, die alleen maar in naam zweep slagen uitdelen, maar voor wie toch elk Kamerlid behoort te sidderen President Truman benoemt nieuwe bevelhebber in Europa President Truman heeft luitenant- generaal Manton Sprague Eddy be noemd tot opperbevelhebber van de Amerikaanse troepen in Europa. De president heeft de senaat verzocht de benoeming van generaal Eddy goed te keuren evenals het ontslag met rang verhoging van generaal Huebner als opperbevelhebber in Europa en plaats vervangend bevelhebber in de Ameri kaanse zone van Duitsland. De 58-jarige luitenant-generaal Eddy was bevelhebber van de negende infan teriedivisie in 1943 in de campagne in Tunesie en Sicilië en de bevrijding van Frankrijk in 1944 In Augustus 1944 nam hij het bevel over van het twaalfde Amerikaanse le gercorps en leidde de operaties In Duitsland en Luxemburg. De p-esident heeft generaal-majoor Stafford Leroy Irwin benoemd tot be velhebber der Amerikaanse troepen in Oostenrijk. WURMANN KOMT NIET NAAR ENGELAND. Karl Wurmann, die bestemd was voor de post van vice-consul in Engeland, is van de lijst van sollicitanten voor de buitenlandse dienst gevoerd, zo is offi cieel te Bonn medegedeeld. Dit naar aanleiding van het protest van de Raad van Britse Joden tegen de uitlatingen van Wurmann in de .Picture Post". Wurmann. die zich nog in Duitsland be vindt, heeft toegegeven, dat de aange haalde passages inderdaad van hem af komstig waren AARDSCHOKKEN IN ECUADOR. Huizen te Latacunga en in andere Ecuadoriaanse steden in de omgeving van de hoofdstad Quito, die tijdens de aardbevingsramp in Augustus 1949 wer den beschadigd, zijn gisteren ingestort, toen zich in hetzelfde gebied opnieuw hevige aardschokken deden gevoelen.Ook in Quito werden de schokken waargeno men. Schade werd er niet door aange richt. Er is tot dusverre nog geen mel ding gemaakt van slachtoffers. ROEMEENS GEZANT TE ROME WEIGERT TERUG TE KEREN. Prof. Mihail Dragomirescu. de Roe meense gezant te Rome, heeft ontslag genomen, en weigert naar zijn land te rug te keren. Hij heeft Italië om asyl gevraagd. De culturele attaché heeft aan het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken medegedeeld, dat hij in de plaats van Dragomirescu benoemd is. Men rie voor Laatste Berichten pag. 3 van het Eerste Blad. TIJDELIJKE OPKLARINGEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met aanvankelijk en kele buien, later flinke opklaringen. Meest matige wind uit Westelijke rich tingen. Weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt te 10 uur). 24 JUNI. Zon op: 4.20 uur; onder: 2104 uur. Maan op: 14.33 uur; onder; 0.48 uur Hoogwater te Katwijk te 9.34 en 22.04 Uur (Doodtij). Dit nummer bestaat uit acht pagina',*. V.S. werken aan atoom» energie voor militaire en economische doeleinden Functionnarissen van de Amerikaan se „General Electric Company" brach- j ten in een besloten vergadering van de senaatscommissie voor de atoomenergie verslag uit van het verloop der werk zaamheden ter vervaardiging van een 1 waterstofbom. Het besprokene wordt strikt geheim gehouden. De voorzitter der commissie, senator McMahon, deelde na afloop der bijeen komst aan verslaggevers mede. dat ook nog is gesproken over de bouw van een op atoomenergie berustende machine 1 voor onderzeeboten en over het sluiten j van een nieuw regeringscontract met' „General Electric". McMahon verklaar de van mening te zijn. dat het werk. dat wordt gedaan om tot de bouw van een fabriek te komen, waarin „atoom- ene' gie-machines voor onderzeeërs worden vervaardigd, er tevens toe zal bijdragen de constructie van dergelijke machines voor koopvaardijschepen te bevorderen. Hij zeide, dat de voor on derzeeboten ontworpen „atoomenergie machine" ook gesohikt zouden kunnen worden gemaakt voor gebruik in koop vaarders. STAKINGEN IN BELGIË GEËINDIGD. Op de gistermiddag gehouden bespre king tussen de minister van Economi sche Zaken, Eyskens, en afgevaardig den van arbeiders en werkgevers in de textielindustrie is men tot een accoord gekomen. Op grond hiervan zullen de arbeiders in de textielindustrie, die vier weken geleden het werk neerlegden, aanstaande Maandag het werk hervat ten. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ens nog. Vermindering van de werktijd en al gemene loonsverhoging werd niet inge willigd. Van hun kant stemden de pa troons tce in een verhoging van de ba- sb-lonsn. Het basis-uurloon van de vol wassen ongeschoolde arbeiders wordt op 15 francs gebracht, daarna met 5% verhóezd. Vrouwen en meisjes zullen frs 10, 50 per uur verdienen. De fir ma's, die voer de stakin/g reeds hogere lonen dan de basis-lonen betaalden, zullen deze niet mogen verlagen. Ook ongeveer 4.000 arbeiders van de Belgische scheepsherstelindustrie, die meer dan een maand geleden het werk neerlegden, hebben besloten het werk te hervatten. Naar verluidt, is overeenstemming tussen werknemers en werkgevers be reikt Tot voorzitter benoemd President Truman heeft medegedeeld, dat Charles Spofford, de Amerikaanse afgevaardigde naar de bestuurscommis sie van het Noord-Atlantisch verdrag zal zijn. Naar men venvacht, zal Spofford de permanente voorzitter van de commissie zijn. tot welker oprichting de Noord- atlantische raad in Mei besloot Ds 47-jarige Charles Spofford is een jurist uit New-York. In de oorlog had hij de rang van brigade-generaal. Hij werkte mede aan de opstelling van de bezettingspolitiek in Noord-Afrika, Si cilië en Italië als assistent van de Ame rikaanse stafchef in het Middellandse- ZeegebiecL Lovett, de vroegere onder-minister van buitenlandse zaken, had de post om gezondheidsredenen geweigerd. Het bij eenkomen van de commissie werd tot nu toe opgehouden door de afwezigheid van een Amerikaanse afgevaardigde. De „bestuurscommissie" vormt een soort „politiek opperbevel" van de sta- De schutting, die het in aanbouw zijnde station te Enschede aan de nieuwsgierige blikken onttrok, is thans verwijderd. Dit nieuwe station, welke nog deze zomer zal voltooid zijn, viel juist buiten het bezuinigingsplan voor stationsbouv/. Franse premier stelt vertrouwenskwestie GEVAAR VOOR EEN CRISIS AANWEZIG. De Franse premier, Bidault, 'heeft de vertrouwenskwestie gesteld, nadat de Nationale Vergadering tegen de wil der regering in een socialistisch voor stel tot verhoging der ambtenarensa larissen goedgekeurd had. De minister van financiën. Petsche, verklaarde, dat het voorstel strijdig was met de wet van Januari, waarbij de ma- ximumcijfers der begroting van dit Jaar werden vastgesteld Over de vertrouwenskwestie zal mor genochtend gestemd worden. Volgens deskundigen zou de uitvoe ring van het socialistische voorstel de regering ongeveer drie milliard francs kasten in het lopende begrotingsjaar en in het volgende tien milliard. Bidault. die een krachtige beroep op de Kamer deed. verklaarde, dat de ver- j schillende eisen tot loonsverhoging vaak gerechtvaardigd waren. Het was echter de plicht van de regering te zeggen wat mogelijk was. De aanvaarding van het j socialistische voorstel zou betekenen, dat men een hypotheek op de volgende be groting zou nemen en hiertoe had men niet het recht. De socialisten hebben tot nu toe door gaans, met de regering, waarin zij niet vertegenwoordigd zijn. medegestemd. Er bestaat groot gevaar, dat Bi- daults regering morgen ten val wordt gebracht. Oppositie tegen het plan-Sehuman was een der factoren van de revolte te gen de regering. Enige radicale, gema tigde en rechtse afgevaardigden, dip het met de reeering eens zijn met betrek king tot de kwestie der ambtenaren salarissen. stemden tegen de regering. J omdat zij hetzij gekant ztfn tegen het j plan-Schuman, hetzij de weigering van j de revering om meer inlichtingen over I het plan te verstrekken, afkeuren. De Gaullisten hebben verklaard, dat j zij de regering morgen om politieke re- denen niet zullen steunen Indien Bi- j da uit wil winnen, moet hïi practisch i alle afgevaardigden der andere partijen, met inbegrip van de vliftig tot zestig Gaullisten, verenigen tegenover de so- j cialisten en communisten. ALABAMA WEIGERT UITSPRAAK VAN HOOGGERECHTSHOF TE AANVAARDEN. Beide huizen van het parlement van Alabama (V.St.) hebben de onlangs door het Amerikaanse Hooggerechtshof ge dane uitspraken tegen segregatie van negers van de hand gewezen als een ..bedreiging van de Zuidelijke bescha»- ving". Deze afwijzing werd vervat in twee met algemene stemmen aangeno men resoluties, waarin verklaard werd dat men zich geen vermenging van blanke en negerkinderen op de open- pare scholen wilde laten opdringen en tot voorzichtigheid werd gemaand „om oprakelen van het conflict tussen de rassen te vermijden". ANTWERPSE TAXICHAUFFEUR HAD 'T NAKIJKEN Een Antwerpse taxichauffeur had aangenomen een passagier naar Rot terdam te brengen, na zich tevoren te hebben vergewist, dat de man geld ge noeg bij zich had. Op de Westverke- noordseweg te Rotterdam verdween de passagier echter zonder betalen. De chauffeur waarschuwde een agent, die een achtervolging inzette, maar de vluchteling, die over een hek van hei spoorwegemplacement Feijenoord was geklommen, stoorde zich niet aan de waarschuwingsschoten en wist te ont komen. Hij is evenwel herkend. Het is de 28-Tarige Th G. van H. uit Rotter dam, diewal enige tijd gezocht wordt voor een inbraak. De taxichauffeur moest met een strop van f. 158.— naai de Sinjorenstad terugkeren. De conferentie over het plan-Schu man te Parijs was gisteren gewijd aan informatieve besprekingen tussen de voornaamste afgevaardigden. De afge vaardigden stelden een aantal vragen, na de uiteenzetting, die de voornaam ste Franse afgevaardigde, Jean Monnet, Woensdag heeft gehouden. Deze laatste verklaarde na afloop, dat geen der af gevaardigden een officiële verklaring heeft afgelegd. De delegatieleden wilden tegenover de pers geen verklaring afleggen. D: leden van de Nederlandse en West- Duitse delegaties dineerden samen ln Het succes van het Koninklijk bezoek aan Groningen is niet in het minst tc danken aan de Meteorologische Dienst van het vliegveld Eelde. Toen dc koninklijke stoet door Gruno's straten reed trokken over Assen donkere onweerswolken. Dat was Woensdagmiddag om kwart over zes. In Gronin gen scheen toen nog de zon en niets wees er op dat een kwartier later een hevig onweer zich boven Groningen zou ontlasten. De waarnemer van het KNMI op het vliegveld Eelde zag aan de hand van gegevens uit andere plaatsen echter het onheil naderen en wist ook. dat de open calèche, waarin het Koninklijk paar was gezeten eerst om kwart over zes bij het huis van de Commissaris der Koningin zou arriveren. Afgaande op zijn ervaring be rekende hij, dat tegen zes uur de jubelende menigte daardoor van de Gro ningse straten zou worden gespoeld. Onmiddellijk werd de Groningse politie gebeld, die via de mobilofoon contact zocht met de Koninklijke stoet. „Zwaar weer op komst binnen enkele minuten", klonk het in de auto's van de Koninklijke stoet. Het programma moest daarom worden bekort. In snel tempo werd naar het huis van de Commissaris der Koningin gereden waar men drie minuten over zes arriveerde en nauwelijks was het Koninklijk paar binnen of een enorm onweer barstte los, dat Gronïngens straten gedurende enkele ogen blikken blank deed staan. Het KNMI kreeg van de politie bericht, dat deze dubbele service zeer op prijs werd gesteld en meteen werd opgedracht gegeven om, gezien de wisselende weersgesteldheid gedurende het gehele bezoek aan Groningen regelmatig weersverwachtingen te geven Het was ook daarom, dat de Koningin en de Prins op dc avond van de eerste dag met een gerust hart in open calèche door Groningen reden. De tweede dag*werd regelmatig contact gehouden met de diensten van het KNMI en ook in Winschoten was men juist voor een grote plensbui binnen. een aparte ruimte in een Parijs restau rant. De Informatieve besprekingen worden heden voortgezet. ENGELAND EN HET PLAN SCHUMAN. Het Britse kabinet heeft besloten het debat over het plan-Sc'numan, dat Maandag begint, te verlengen tot Dins dag, daar een groot aantal parlements leden het woord willen voeren. Chur chill zal het debat als eerste spreker openen. Indien de regering zal worden ver slagen, zal zij bijna zeker moeten af treden. Het kabinet vertrouwt echter op een overwinning, verzekerd als- het is van de bijna volledige steun van de Labourfractie in het Lagerhuis. BRITS PLAN TOT „POOLING» VAN EUROPESE CHEMISCHE INDUSTRIEËN. De algemene secretaris van het Brit se vakverbond van arbeiders in de I chemisch industrie, Edwards, heeft aan- gedrongen op een plan-Schuman voor I de „pooling" van de Europese chemi sche industrieën, waarbij men als eer ste stap overeenstemming met Duits land zou moeten trachten te bereiken, j Edwards verklaarde, dat het uiter mate belangrijk is. dat Engeland het initiatief hiertoe neemt door Duitsland voorstellen te doen, want indien het de j I. G. Farben wordt toegestaan Europa de loef af te steken met haar politiek van dumping en kartelvorming, zoals zjj dit deed tussen beide oorlogen, zal de vrede van Europa niet gewaarborgd zijn en volledige werkgelegenheid voor i arbeiders in de chemische industrie tot het verleden gaan behoren. ten-leden van het' Noord-Atlantische verdrag. Spofford zal, in zijn functie van permanent voorzitter der commissie, belast zijn met de leiding van de coör dinatie van de politiek der twaalf ver dragsstaten op militair, economisch, po litiek en propaganda-gebied. Voor het grote publiek is de nieuw benoemde Amerikaanse functionaris volslagen onbekend Hij genoot slechts bekendheid bij muziekliefhebbers, daar hij, behalve advocaat, ook voorzitter was van het bestuur van de „Metropo litan Opera" te New-York. Moeilijke redding BENARDE UREN IN EEN NAUWE SCHACHT. In het kleine Noord-Zweedse stadje Ljusne is men uren bezig geweest met pogingen om een bouwarbeider te red den, die in een negen meter nauwe schacht was gevallen Onder in bevond zich klei. waarin de man wegzakte. Het duurde enige tijd voordat men zijn hulpgeroep vernam en toen men toe snelde, was hij reeds tot aan het mid del weggezakt. De ongelukkige. Larsson geheten, kon zijn armen niet gebruiken omdat de schacht niet meer dan 30 c m doorsnede had. Met koortsachtige haast begonnen brandweerlieden en andere een nieuwe schacht te graven, doch teen men nog slechts enkele voet diep had te graven was Larsson reeds tot aan zijn kin weggezakt. Hij was zeer verzwakt en had de moed al opgegeven Later lukte het een brandweerman met een touw onder zijn armen in de put af te dalen en Larsson bij zijn ha ren tot het middel uit de klei te trek ken Toen men hem echter met een vindas wilde ophalen bleek zijn voet békneld te zijn. zodat besloten werd met het graven van een andere schacht voort te gaan. Ten slotte gelukte het hem zyn voet vrij te maken en men kon hem ophalen. De geredde werd in het ziekenhuis onderzocht, doch hij bleek geen licha melijk letsel opgelopen te hebben. Wel was hij geheel van streek. SABOTAGE IN BRITSE ONDERZEEBOOT? De Britse admiraliteit heeft medege deeld, dat er vermoeden bestaat, dat er in de onderzeeboot „Tally-Ho", welke thans op de werf van Devonport wordt opgeknapt, sabotage is gepleegd. Men meent te weten, dat er zand is gevon den in een vitaal onderdeel van de onderzeeboot, die tot de reserve be hoort. Dit is het vierde geval van vermoede sabotage op een schip van de Britse marine in de afgelopen achttien maan den. Eind Juli Benelux- conferentie ALS KONINGSKWESTIE GEREGELD IS. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Het agentschap Belga en de Belgi sche radio gaven gisteren het berloht, dat de uitgestelde Benelux-ccnferentie thans zal worden gehouden van 31 Juli tot 2" Augustus, Een zegsman uit de om geving van de Belgische minister-pre sident zeide ens, dat men deze waar schijnlijk te Oostende te houden confe rentie inderdaad overweegt, maar dat alles zal afhangen van de ontwikkeling van de Belgische politieke toestand. Men zal waarschijnlijk tegen medio Juli klaar komen met de politieke pro blemen in verband met de konings kwestie. De Belgische Senaat is vroeger samengesteld dan verwacht. Hij telt: 91 C.V.P., 62 socialisten, 19 liberalen, 3 communisten. Ds C.V.P.-meerderheid bedraagt dus 7 zetels, in de Tweede Kamer 4 zetels. Intussen is de regering ook klaar ge komen met de regeringsverklaring. De gehele parlementaire procedure kan al dus worden bespoedigd, zodat het debat over de koningskwestie vroeger gehou den wordt en de koning tussen 1520 Juli in het land zal kunnen terug zijn, waardoor tegen eind Juli de Benelux- conf eren tie zal kunnen worden georga niseerd. WAALS PROTEST. Het Waalse Nationale Congres heeft een communiqué uitgegeven, waann inzake de ontwikkeling van de televisie kwestie In België wordt gezegd, dat de door de regering gedane keuze tussen het Nederlandse en Franse systeem geenszins is ingegeven door geldige technische redenen en alleen kan be rusten op de bedoeling Wallonië uitzen dingen op te dringen, die geheel vreemd zijn aan zijn geestesgesteldheid en zijn cultuur. „Het Waalse Nationale Congres ziet in deze keuze opnieuw een bewijs van het Vlaamse imperialisme". Me/uflrouw Sep Schaefer, wier beel tenis de gelukkige bezitters voji tele visietoestellen sinds Maart 1947 op hun schermpje hebben gezien, heeft in een versierde studio afscheid genomen von .al haar televisie-vrienden. Zij is namelijk onlangs in het huv/elijk getre den en goat met haar man, die men hier naast haar voor de camera ziet naar Zuid:Amerika.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1