Hoffman: koude oorlog zal gewonnen worden WEERBERICH België en de Betalingsunie Gunstige regeling verkregen Alleen een duidelijke uitspraak kan de situatie redden Borstbeeld van Doras Jste Jaargang r DINSDAG 20 JUNI 1950 No. 27027, EIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny -fdredactie: B. VV. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 rlog zou geen overwinning brengen Pe leider van de E.C.A., Paul Hoff man. zeide tot een conferentie van rouverneurs van verschillende Ame rikaanse staten dat de koude oorlog de meest gigantische stryd was. die cnit door de mensheid is geleverd. Hoffman verklaarde echter, dat hij er rast van overtuigd is. dat de vrije sereld het van het Kremlin zal win nen. ffman verklaarde, dat hij zich over dingen bezorgd maakte. Ten eerste gebrek aan begrip bij de Amerika- voor de aard van de strijd, die ns door de vrije wereld tegen het •emlin wordt gevoerd. Ten tweede is 'fman bezorgd over de hand over na toenemende mening, dat een der-- wereldoorlog onvermijdelijk is. Sn ten derde toonde de E.C.A.-leider \i er bezorgd over dat zo weinig erlkanen begrijpen, dat deze stryd cor'oereiding en offers kost net zoals j een echte oorlog. Hoffman wees er op, hoe het grond- ied, dat beheerst werd door de Sov- :-Unie sinds 1941 van ruim acht mil- n tot ruim zestien millioen vierkan- mijlen was uitgebreid en dat niet 'nder dan tien landen in de macht m de Sovjet-Unie waren gevallen. Op politiek terrein tracht de Sovjet- nie alle vrije instellingen die in de émocratische landen met moeite zijn gebouwd te ondermijnen. Op econo- ^•ch gebied proberen de Russen de eductie te stagneren en de handel te 'emmeren. Op voorlichtingsgebied ne ren de Russen de manieren aan van GoebbeLs en Hitier: de grootste leugens cie echter zo vaak gezegd worden, dat «rslotte men er gedeeltelijk geloof aan pat hechten. Hoffman verklaarde, dat niemand er aan hoefde te denken de derde we reldoorlog te winnen, want dat er nooit een overwinnaar zou zijn omdat zowel de overwinnaar als de overwon nene met onoverkomenlijke moeilijk heden te kampen zou hebben. De E.C.A.-leider legde er de nadruk op, dat de oorlog alleen maar vernietï- fing betekent, hoe rechtvaardig de zaak ook moge zijn waarvoor men vecht en tij wees er op, hoe moeilijk het zou njn om de steden weer te herbouwen ?n om de Sovjet-Unie, nadat die ver dagen zou zijn, er economisch weer bovenop te helpen. Hoffman verklaarde dat hij geen mi litair was en niet over strategie durfde ipreken, maar dat een heleboel toch cok voor leken wel duidelijk was. Hij Tras het er mee eens dat de Verenigde Staten zich sterk moesten houden om een eventuele opmars van de Rode le- fers een halt toe te kunnen roepen. Hij noemde de verklaring van dè mi- nister voor het leger dat er wapens ge construeerd werden, die de tank nutte loos zouden maken, hoogst opwekkend, daar de Sovjet-Unie veel geld besteed de- aan de bouw van tanks. De mening echter, die velen toege daan schijnen, dat we ons tot de tan den moeten wapenen, moet ik bestrij den. omdat me dat niet vol te houden lijkt. Het sterkste maken we onze de fensie wranneer we ons met alle vrije volkeren der wereld verbinden, zoals we thans begonnen zijn door middel van het Atlantisch pact. Bijna een milliard dollar besteden we hier jaarlijks aan en iedere cent er van is goed besteed, zowel voor Europa als voor de Verenigde Staten. (U.P.). JONGE POTSDAMMERS VLUCHTEN NAAR WEST-DUITSLAND. Vijfentwintig jongens en meisjes, leerlingen van een middelbare school te Potsdam, zijn naar West-Berlijn ge vlucht uit vrees, dat zij door de volks- politie zouden worden gearresteerd. Zij verklaarden, dat zij vastbesloten geweigerd hadden lid van de commu nistische Preie Deutsche Jugend te worden en daarom door een leraar bij de volkspolitie waren aangeklaagd. De leraar zou hebben gedreigd met te werkstelling in de uraniummynen. Een woordvoerder van het West-Ber- lijnse gemeentebestuur verklaarde niet te weten, wat men met de kinderen moest aanvangen. Zij weigeren beslist naar hun ouders terug te keren. DE WATERSTOFBOM. Naar in Congreskringen te Washing ton verluidt zal president Truman het Congres om 300 millioen dollar verzoe ken ter bespoediging van het werk aan de waterstofbom. Een fraaie overzichtsfoto van Dom stad, het oud-Hollondse stadje dat op de Amsterdamse Dam is verrezen ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan der Kalverstraat. Men zie voor Laatste Berichten pag. 3 ran het Eerste Blad. BTJ1IG. De Bilt verwacht tot morgenavond. Half tot zwaar bewolkt met enkele regenbuien, plaatselijk met onweer. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Iets koeler, (Opgemaakt te 10 uur). 21 JUNL Zon op: 4.19 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 10.24 uur; onder: 013 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.49 en 19.13 Uur: Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Onze Brusselse correspondent telefo- i Hiervan 40 procent in goud en 60 neerde ons hedenmorgen: procent, in credieten terugbetaald. De werkelijke inspanning, welke van De bijzonderheden over de oplossing de Belgische schatkist wordt gevraagd, van het „Belgische geval" inzake de is dus 60 procent van 280 millioen dol- Eetalingsunie werden gisteren te Brus- lar, of 168 millioen dollar, sel bekend gemaakt. Zoals wij het reeds Tegenover dit bedrag staat ander- beschreven. houdt de oplossing reke- zijds het feit. dat de Belgen 80 millioen ning met de Belgische monetaire po- dollar Jnvesterings"dollars krijgen en sitie. dat hun In' Europa uitstaande credie- ten ten bedrage van 84 millioen dol- De Belgische bijdrage werd van 43^ j iar> over een periode van 2 jaar worden millioen dollar op 360 millioen dol- terugbetaald. lar gereduceerd en dit globale Belgi- Het gehele schema van de Europese sche crediet aan de Betalings-unie Betalingsunie loopt inderdaad over de wordt gedekt door tegenprestaties van laatste twee jaren van de Marshall de Amrikaansc administratie van het J hulp. nl. van 1 Juli 1950 tot 30 Juni Marshall-plan en van de Europese 1952 landen. België krijgt o.m. 80 millioen dollar voor de financiering van overheidsin vesteringen en bovendien nog een even groot bedrag aan z.g. ..conditional aid" d.z. dollar, welke België in de vorm van trekkingsrechten aan zijn debiteuren zal door geven. Als derde positieve tegenprestatie is De inspanning van de Belgische schatkist is dus gedekt door Ameri kaanse en Europese tegenprestaties. Men is van oordeel, dat deze rege ling gunstig is en dat Van Zeeland een diplomatiek succes behaalde. Men heeft te Parijs aan de Belgen gevraagd hun invoer uit de dollarzone te verminderen en over te schakelen op lwEuropese importen. O.a. zouden nylon- er" de Terugbetaling van de nog uit- kousen en afgewerkte auto's niet langer staande Belgische credieten aan in de Ver. Staten, maar in Europese Europese landen. Wat de terugbetaling van de Belgische credieten aan de Be talingsunie betreft, zullen de debiteu ren daartoe 60 procent van hun Mars hallhulp kunnen gebruiken, terwiil zij eventueel 40 procent zullen moeten vereffenen in goud. Dus resumentend komt racn tot het volgende schema Belgische bijdrage BetalinRS-unie: 360 millioen dollar 80 millioen dollar „conditional aid" (af) 280 millioen dollar landen worden besteld. Dit geldt echter niet voor Amerikaanse nylon-garens of onderdelen van Amerikaanse auto's, welke in de auto-montagefa brieken te Antwerpen worden vervaardigd. FINS PARLEMENT KEURT VIJF JARIG HANDELSVERDRAG MET DE SOVJET-UNIE GOED. Het Finse parlement heeft zijn goed keuring gehecht aan de Fins-Russische handelsovereenkomst, welke voorziet in een uitwisseling van goederen gedu rende de periode 19511955. NA DE VERKIEZINGEN IN NOORD- RIJNLAND—WESTFALEN. Kanselier Adenauer en de leiders van de C.D.U. in het Ruhrgebied noemden de uitslag van de verkiezingen in Noord-RijnlandWestfalen „een door slaggevend vertrouwensvotum" voor de Wesl-Duitse federale regering en zei den, dat de socialisten volkomen heb ben gefaald in hun aanvalstaktiek. Niettemin verluidde in politieke kringen dat de leiders van de C.D.U. bezorgd zijn voor de toekomstige positie van hun partij. Die kringen achtten het waarschijnlijk, dat het in de boezem van de C.D.U. waarschijnlijk spoedig zal komen tot een openlijk menings verschil tussen de rechter- en linker vleugel over de vorming van een nieuwe regering voor Noord-Rijnland—West- falen. Een coalitie met de vrije democraten zou een duidelijke meerderheid van 119 zetels opleveren, maar de leiders van de C.D.U. zijn huiverig voor uitvoering van Adenauer's plan, de socialisten uit de regeringscoalitie te zetten, omdat zulks zou leiden tot een vijandige hou ding van de vakverenigingen en wel licht ook tot een groeiende oppositie. (U.P) FEITENHANSL GEARRESTEERD. De rechtse partijleider Karl Feiten hansl, die verleden week Vrijdag aan kondigde, dat hij de Hitlerjugend onder een andere naam en in groene hemden in ere zou herstellen om de strijd tegen de blau.vgehemde communisten aan te kunnen binden, is te Muenchen gearres teerd. Feitenhansl, de leider van de „Vader land. Unie" zal besohuldigd worden van illegale politieke activiteit. De in hechtenis neming werd verzocht door de president van een denazifies - tie-tribunaal. waarvoor Feitenhansl slechts 8 weken geleden terecht stond. Door dit tribunaal werd hem verboden om deel te nemen aan politieke acties voor de tijd van twee jaar. ZUID-AFRIKAANSE WOONWIJKEN- WET IN DERDE LEZING AANGENOMEN. De Zuid-Afrikaanse Senaat heeft met slechts een stem meerderheid in derde lezing het wetsontwerp aangenomen op het instellen van aparte woonwijken voor de verschillende rassen. De stem verhouding was 2 voor en 19 tegen Het ontwerp moet thans nog door de gou verneur-generaal worden goedgekeurd. De Engelse aarzeling (Van onze Londense correspondent). Het zal nog wel enige tyd duren voordat de chaos in de Engelse bui- tenlandse politiek, veroorzaakt door het Engelse standpunt zal niet open baar worden gemaakt, zolang de Pa- ryse conferentie voortduurt. Olie op de golven vormde ook het tvinftiimp uunti^n, vei wi /.diint uuui i de ontactische en ontijdige publicatie communiqué van de socialistische tien- van het Labourmanifest over Euro-I'f"de,n™nfercntle^n ™eUCe Z1C" pese eenheid en nog bevorderd door j dU5h„ A. 2^®repeï1' F.rnest Bevins semi-permanent ver- Y plan Schuman uit blijf in het ziekenhuis zal hebben *Pra,k- Het enige geschilpunt was, zo- - - - - - als te verwachten, de aard van het ïn- plaats gemaakt voor een algehele op heldering van de toestand. ternationale beheerslichaam, De Britse Labourpartij wenst een in- ter-gouvemementale autoriteit, terwijl Er helpt geen lieve moeder aan, dat j qG Fransen een boven de nationalitei- de geschrokken party-groten nu ver-ten staand orgaan wollen. De Franse klaren, dat het manifest slechts bedoeld socialisten waren uit protest tegen het was voor intern gebruik, namelijk als optreden van Labour slechts door één grondslag voor een discussie in eigen enkele gedelegeerde vertegenwoordigd, kring. Waarom schreeuwde men dan De afgevaardigden van de Partij van de van de daken, dat dit het eerste party- Arbeid steunden als enigen de Franse document over de buitenlandse politiek zienswijze. Onze landgenoten wilden was, waarvoor het partijbestuur, waar-.*en politiek verantwoordelijk orgaan aan in Attlee en vijf andere ministers zit- j dg een of andere wijze verbon ten. verantwoordelijk is? Volgens be- 1 den met de Raad van Europa, met' een Gistermiddag is mevrouw Rooseveli per vliegtuig voor een tweedoags be zoek aan ons land op Schiphol aange komen. Zij wordt vergezeld van haar zoon Elliott en twee kleinkinderen. Ter begroeting waren o.a. aanwezig de Amerikaanse ambassadeur in Neder landen Selden Chapin, de echtgenote van de commissaris der koningin in Noord-Holland, baronesse de Vos van SteenwijkVan Royen en mevrouw d'AillyFritz met haar dochter Olga, die mevrouw Roosevelt bloemen aan bood. Mevrouw Roosevelt in gesprek met de Amerikaanse ambassadeur de heer Selden Chapin. trouwbare informatie hebben deze geringsl-eden het geschrift inderdaad van te voren goedgekeurd, ook Bevin, aan wie het speciaal was voorgelegd. Men kan, zoals b.v. de Times doet, ook uit het pamflet distilleren, dat de re- geringspclitiek eigenlijk onveranderd is. Bovendien kunnen ook Labours tegen standers zioh met de meeste stellingen verenigen, hoewel natuurlijk niet altijd afzonderlijk uitvoerend orgaan. De Fransen wilden een beheersorgaan verantwoordelijk maken aan een poli tiek lichaam, dat niet noodzakelijk de Raad van Europa zou behoeden te we- 2n?n. De conferentie was niet bij machte dit centrale prooleem op te lossen, vooral ook, doordat de Engelsen steun vonden by de Noren en Belgen. Desniettemin kon de Laoourdelegatie met de argumentatie. De negatieve pas- gr niet onder uit een verklaring te on- sages in de uiteenzetting hebben La- i derschrijven, waarin het plan van Schu- bour echter de das omgedaan. Vooral man enthousiast wordt begroet. In Pa in de Ver. Staten, waar de Engelsen, rijs heeft ook minister Hugh Gaitskell die altijd al te horen kregen, dat zij zich moeten neerleggen bij Tiet Europe- op het stuk van Europa-s eenwording ga betalingsplan, dat in vele opzichten meer remden dan stimuleerden, de keus lynrecht indruist tegen hetgeen in net op de kop kregen, geloven maar weini- Labourmanifest wordt betocgd. De indruk van sommige zijden ge wekt. dat de Labourpartij nu een crisis doormaakt als gevolg van het omstre den document is onjuist, omdat de par tijleiders en belangrijke figuren het in grote lijnen eens zijn met de inhoud er van. De schade werd berokkend door het samenvallen van de publicatie en Attlee s verklaring in het Lagerhuis over gen, dat het Labour ernst is met haar verzekering, dat zij Amerika zo lief heeft en dat zij de eenheid der vrije wereld nastreeft. Met algemene verklaringen als deze zal Engeland moeilijk verder komen. Indien men in politieke klingen in Londen zijn oor te luisteren legt, ont komt men vaak moeilijk aan de indruk, dat de Engelsen een nauwer samen- ^et p^an van gchuman, welke noodza- gaan alleen zouden billijken, indien de telfjkerwjjs in andere bewoordingen rest van de wereld zich bij het Britse njwt.a0 rijk dat immers als onvolprezen model manifest, voor samenwerking geldt, zou aanslui ten 1 moest geschieden dan de taal uit het Zij» 79-jarige dochter op erestoel De „blauwe zeeridders'' van Nieuwc- dlep, Texel en CalJantsoog verkeerden gisteren in een byzondere feeststem ming. omdat het borstbeeld van de vermaarde Dorus Rijkers in hun mid den is teruggekeerd. Dit borstbeeld was 13 jaar geleden dicht bil de zee dijk met Koninklijke eer onthuld, liet verdween, toen de oorlog nauwe lijks enkele dagen oud was, naar een geheimzinnige plaats. Op initiatief van het Dorus Rykers- fonds is het thans teruggekeerd temid den van de nazaten van de oude Doms. Het Dorus Riikersfonds heeft namelijk in het verdwenen oud-Den Helder, de stadswijk, waar Dorus Rijkers heeft ge woond en ook de Gorrei. de Ta-bbie en de Gul, Janus Kuipers, Kees Run- nerbrug en vele anderen een hofje laten neerzetten van tien woningen, waar nabestaanden en weduwen van de „blauwe ridders" een woonoord hebben gevonden. Aan de gevels van een dezer huizen is nu het borstbeeld van Doms opnieuw onthuld. Oud-burgemeester G. Ritmeester, hoofdbestuurder van het Fonds, heeft de plechtigheid verricht. Hij was verheugd en tegelijk trots, zo vertelde hij aan de ruige zeelui, die om hem gegroepeerd stonden, vooral I omdat de gemeente en het gehele land nu eindelijk erkend hebben, dat de verdiensten van de redders te groot waren om vergeten te kunnen worden, en dat de moeilijkheden, I waarin velen van hen verkeerden, ge dragen moesten worden door hel ge hele volk. Tussen de met hun vele onderschei dingen getooide zeehelden stond de Commandant Zeemacht Nederland, Schout-bij-Nacht I. W Reynierse*. i Doortje, de 79-jarige dochter van 1 Dorus Rijkers, had bij het beeld van j 'naar va-der op de erestoel plaats geno men. Zij legde als eerste aan de arm I van de voorzitter van „Moed. Volhar- ding en Zelfopoffering", een .krans by de beeltenis. Het gemeentebestuur van Den Helder legde eveneens bloemen. In elk geval is het een psychologische onmogelijkheid van de altyd zelfver zekerde Engelsen te eisen, dat zjj ooi; maar her geringste deel van hun sou- vereinileit zouden opgeven. Het is van j hun kant maar een zwakke verdedi ging, dat anderen daartoe evenmin bereid zouden zjjn. Of heeft Engeland zijn aanspraak om het leiderschap van West-Europa op zicki.te nemen, laten varen? Er is hier slechts een minimale meerderheid, die inoéraaad voorstandster is van een fe deraal Europa. Het principe van een confederatie, waarbij elk land zyn iden titeit behoudt, vindt meer aanhang. Juist omdat een debat over de vorm van een toekomstige samenwerking op dit tijdstip academisch en onvruchtbaar zou zijn, bieden plannen als die van Schuman de mogelijkheid om geleide lijk aan de Europese structuur te ver anderen Het plan van mr Stikker, dat in menig opzicht veelomvattender is can dat van de Franse staatsman, ging tot dusver practised onopgemerkt aan het Engelse publiek voorbij. Het werd slechts in een enkel blad onopvallend vermeld en alleen de Times, die zich er welwillend over uitliet, achtte het de moeite waard er terstond commen taar aan te wijden. Een gunstig ding is, dat de Engelse deskundigen onder voorzitterschap van de jeugdige „chief planning of ficer" sir Edwin Plowdcn, gereed zyn met hun rapport over het plan van Schuman. Het kabinet zal het rapport voor het Lagerhuisdebat over de fusie der Europese zware industrie, dat Maandag a.s. begint, bestuderen, doch Het vertrouwen in Engeland in Labour is echter geschokt. Verschillende leden van het kabinet hadden destyds reeds tegen de oprichting van de Raad van Europa geopponeerd. Daar om kan thans, na de dubbelzinnig heid van het manifest, alleen nog maar een duidelijke uitspraak voor Engeland de situatie redden. Ook de conservatieven zullen hun kaarten op tafel moeten leggen. Vol spanning wacht de wereld dan ook op het debat van de volgende week. NIEUW ZEELAND WIL ZIJN SENAAT AFSCHAFFEN. De Nieuw Zeelandse Senaat zal In de i volgende parlementszitting worden op geheven, zo heeft minister-president Sydney Holland meegedeeld, j De premier, wiens partij bij de ver- I kiezingen van vorig jaar de Labourre- gering heeft verslagen, zelde, dat de 25 1 leden van de huidige Senaat die nie: gekozen, doch benoemd zijn in meer derheid de Labourpartij steunen. De regering is van plan binnenkort voldoende nieuwe leden te benoemen om te verzekeren, dat de Senaat zien zelf opheft. JAARVERSLAG ALGEMENE NED. ZUIVELBOND. Uit het jaarverslag over 1949 van de Alg. Ned. Zuiveibond iFJ^.Z.i blijkt, dat bij deze Bond op l Januari j.l. 402 fa brieken waren aangesloten, die te za- men 3.053.296.033 kilogram melk ver werkten. De hoeveelheid verwerkte melk was circa 22% groter dan in het voor gaande jaar. De Sovjets versterken Oostzee-defensie Rusland werkt in versneld tempo aan het herstel van de door de oorlog beschadigde Oostzeehavens en versterkt al zijn marinebases langs de 1100 mijl Oostzeekust die het bezet houdt zo deelden marinedeskundigen te Londen mede. Een reeks van meer dan een dozijn krachtige bases, zich uitstrekkend van de Finse golf tot dicht bij Kiel, is naar verluidt reeds weer in bruikbare staat gebracht. Een ongeveer even groot aantal secondaire bases wordt langs de Poolse en OostDuitse kust aangelegd. Naar verluidt, houdt die activiteit nauw verband met de uitbreiding van Russische versterkingen op de Oostzee- eilanden die Rusland bezet houdt en met de heroprichting van Duitse marine- etablissementen en raketlaboratorla. Ook staat zij in verband met de verster king van de Russische Oostzeevloot, welke de aandacht van de geallieerde inlichtingendiensten heeft getrokken. Een belangrijk tegenwicht vormt Kiel, dat de doorvaart naar de Noordzee via het Kielerkanaal beheerst en door En geland is bezet. Denemarken beheerst de zeewegen tussen de Oostzee en het Skagerrak. Russische marinevliegtuigen, zo werd verder gemeld, zullen langs de gehele Oostzeekust worden gestatlonneerd om de militaire paraatheid zo hoog mogelijk op te voeren Volgens sommige bronnen zijn langs de gehele door Rusland bezette kust lijn de oorspronkelijke bewoners ge- evacueerd en wordt een kilometers bre de kuststrook in staat van verdediging gebracht. Dit zou vooral het geval zijn in de geannexeerde Baltische staten en in het door Rusland geannexeerde deel van Oost-Pruisen, maar ook in mindere mate in het Poolse kustgebied. De Russische vloot zou op het ogen blik ongeveer de volgende sterkte heb ben: een slagschip, vijf kruisers, ver scheidene torpedokruisers, 20 destroyers en 150 i 200 onderzeeërs alsmede een tiental torpedojagers en ongeveer 50 mijnenvegers. Ongeveer de helft van de onderzeeërs is met- de bekende snuiver- apparatuur uitgerust. Drie zware krui sers van ongeveer 9.000 ton zouden 'hans op stapel staan in Leningrad. Aangenomen wordt dat die schepen een snelheid hebben van 35 knopen. Ook zouden de Duitse kruisers Luetzow en Seydlitz thans door de Russen wor den gerepareerd (UP.). „U SPREEKT MET DE S.S.!" Vrijdagavond werd de bedrijfsleider van het Roxy-theater in Den Haag op gebeld met het verzoek een boodschap aan de directie over te brengen. Deze boodschap luidde: „U spreekt met de SS. U draait een anti-Duitse film. Uw stoelen worden daarom stuk gesneden". Aanvankelijk, zo vertelde ons de direc teur de hear Schaap, werd dit als een misplaatste grap opgevat, maar Zater dagochtend, toen het theater werd schoongemaakt, bleek de bekleding van een aantal stoelen inderdaad te zyn 'tuk gesneden. De politie is hiervan op de hoogte gesteld. In het Roxy-Theater draalt de film ..Yellow Canary", die onder de titel ..Sally Maitland, de spionne" In ons land wordt uitgebracht D: film be handelt. de spionnage en contra-spion- nage in de laatste wereldoorlog. VOOR DE DERDE MAAL.... Gistermiddag is het 4-Jarig dochter tje van de heer J. J. M., die een was serij heeft aan de Holthuizerveg te Apeldoorn bij het spelen op het fa brieksterrein in een waterreservoir ge vallen en verdronken. Dit is de derde maal in dit gezin, dal een meisje door verdrinking het leven verliest.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1