Maatschappij der Nederlandse Letterkunde ie Leiden herdenkt 175-jarige officiële erkenning Enige grepen uit haar geschiedenis DE MAN PANDA EN DE MEESTER-EDELMAN Radio-programma MAANDAG 19 JUNI Reproductie H Jonker Leiden. Het binnenkort verschijnende jaar boek van de Maatschappij der Neder landse Letterkunde, dat de jaren 1948 en '49 omvat, wordt geopend met een artikel van de voorzitter der Maatschappij, mr P. J. Idenburg, waarin deze herinneringen ophaalt utt de vroegste geschiedenis dezer Maatschappij, wel ke steeds haar zetel in Leiden heeft gehad. Daaruit blijkt dat het dit jaar precies 175 jaar geleden is, dat de Staten van Holland en Zeeland aan dc Maatschappij octrooi verleenden en haar daarmede officieel erkenden als rechtspersoon. De feitelijke oprichting vond reeds 9 jaar eerder plaats, n.l. in 1766, doch in verband met de omstandig heden is in 1941 aan het eigenlijke 175-jarig bestaan geen aandacht ge schonken. Mr P. J. Idenburg: „Maatschappij" heeft ook thans nog een roeping" Met toestemming van de schrijver is 83n dit herdenkings-artikel het vol gende ontleend. DE OPRICHTINGSVERGADERING Op Vrijdag de 18de van Hooimaand 1766 werd in de Schuttersdoelen te Lei- den de eerste vergadering van de Maat- schappij der Nederlandse Letterkunde gehouden. De Voorzitter. Mr Henrik Arnold Kreet, advocaat te Leiden, bracht j aldaar verslag uit van de wordings-ge- 1 schiedenis van de Maatschappij. In 175: j waren enige te Leiden wonende heren begonnen bijeenkomsten te houden „om 1 met eikanderen hunne Tieersc-hende I zucht voor de Tael- Dicht- en Oud- heidkunde onzes Vaderlands" te vol- I doen. Twee jaren later was een geregeld I genootschap, „den opbouw der voor- noemde nuttige en aengename kundig- heden behartigende, en tot zinspreuke voerende Minima Crescunt", opgericht. De 26ste van Lentemaand 1766 werd tenslotte besloten, ..om zich tot ene j Maetschappye der Nederlandsche Let terkunde uit te breiden" De Voorzitter. Mr Kreet, opende de vergadering met een korte toespraak, die. aldus het re laas, de Heer F. van Lelyveld, bekend koopman en lakenfabrikant te Leiden. I aanleiding gaf tot het lezen van een gelegenheidsgedicht. I Ter vergadering werd besloten, „dat ieder lid eenmael 's Jaers, doch zonder enige naeuwere bepalinge van tijd, aen I de Maetschappye zal zenden ene ver- handeling, geschreven in de Nederduit- sche of Latijnsche tale, en tot de Tael- j Dicht- Oudheid- of Geschiedkunde on- DUIVENSPORT De Rtfnklievers (Leiderdorp) Wed vlucht met oude duiven vanaf Chateau- roux. afstand 228 km. Gelost om 5.20 uur met Westen wind. Aankomst eerste duif te 14 25 uur, laatste te 15.30.22 uur. Uitslag: W. J. Habraken 1; A Po'.ak 2, 13; Chr. v. d. Pluljm 3, 4, 8, 11. 12; M. Jongeleen 5; J. C. Huber 6 10; J, C. Veld 7; J. F. W. Trufjers Jr. 9. Kampioenschap Rayon VI Het kampioenschap van Rayon VI Zuid- Holland van de Nederlandse Algemene Bond van Postduivenhouders werd be haald door: kampioen Vitesse van Vil voorden tot Corbeil werd de heer H. Moenen, lid van De Blauw kras te Leiden met 837,1 punten; 2. J. v. d Niet Wz (Noordwük) 822 4 p.; 3. A. v. Weeren (Lelden) 811.7 p.. 4. R P. de Graaf (Lei den) 770.2 p.; 5, Gebr. Passchier iNoord- wijk) 762.2 p.;' 6. P. Gijsman (Leiden 760 5 p.; 7. A de Wit Lisse 750.7 p; 8. P. v. Griensven (Lelden) 732.1 p., 9. N. v. d. Linden (Lelden) 721.5 p 10. C. v. d. Berg (Noordwijk) 706.8 p. In concours waren 3596 duiven. Mr P. J. Idenburg zes Vaderlands betrekkelijk; en dat men uit alle deze Verhandelingen in elke jaerlijksche vergadennge enige stukken zoude kiezen, om door de Leydsche Le den, op last en gezag der Maetschappye, onder den nacm van Verhandelingen van de Maetschappye der Nederlandsche Letterkunde te Leyden, uitgegeven t'e worden". SCHUTTERSDOELEN EERSTE HUISVESTING. Reeds spoedig deed De Maatschappij de nodige stappen tot officiële erken- ning. In de jaarvergadering van 1771 werd besloten zich tot de Staten van 1 Holland en Zeeland te wenden tot het verlenen van octrooi, de Prins te verzoe- I ken het beschermheerschap te aanvaar den en het stadsbestuur van de oprich ting kennis te geven en „ene veilige en geruste verblijfplaats" te vragen. Het I stadsbestuur bewilligde na korte tijd. Het stelde enige localiteiten in de ge noemde Schuttersdoelen aan de Groen- hazengracht, gratis ter beschikking, een benedenkamer voor de maandelijkse vergaderingen met aansluitend een klei ne kamer voor het bergen van boeken en papieren, en de grote Schutterszaal voor de jaarlijkse vergaderingen. Staten en Prins wilden blijkbaar vooreerst de verdere ontwikkeling aanzien. Eerst in 1775 gaven zij gevolgd aan het verzoek. Er werd van de aanvang af gewerkt, met een ernst en deugdelijkheid, die bewondering afdwingen. De vaste com- missiën „In de Taelkunde" „Over de proeven van Welsprekendheid". ..Over rie Dichtstukken en Verhandelingen over ae Dichtkunst", „In de Historiën er. Oudheidkunde" waren commissien, waar van stuwkracht uitging. Een groots plan werd spoedig aange- vat: samenstellen van een alcerr.een omschrijvend woordenboek der Neder landse taal. Bij brief van 30 Oogstmaand 1769 stelde het lid Ahazverus van den Berg het denkbeeld aan de orde. De zaak werd commissoriaal gemaakt. Een uitvoerig ..Beredeneerd plan tot het vervaardigen van een algemeen, om schrijvend woordenboek der Nederland sche Tale door de Maetsohappij der Ne derlandsche Letterkunde te Leyden" werd geredigeerd. Het zou de gehele Nederlandse taal omvatten. Met energie werd de arbeid aangevan gen. De leden werkten in belangrijke mate mede en tot 1790 staat de Maat schappij goeddeels in het teken van het woordenboek. De ongunst der tijden liet zich echter zoals bij de arbeid van de Maatschappij in het algemeen. In de negentiger jaren van de achttiende eeuw. ook hier gevoelen. De ijver ver flauwde en alras werd duidelijk, dat de hoop op voltooiing van het werk moest worden opgegeven. De verzamelde stof diende voor het door P. Welland uitge geven Nederduitsoh Taalkundig Woor denboek. dat van 1799 tot 1811, in elf delen verscheen. "Ook de samenstelling van een Neder landse spraakkunst en het spellings- vraagstuk hadden de aandacht der Maatschappij. Het einde van de achttiende en het begin van de negentiende eeuw waren hoogtepunten voor het instituut der prijsvragen. Het is dan ook geen won der, dat de Maatschappij reeds in 1773 tot het instellen van een jaarlijkse uit schrijving van prijsvragen, besloot, „uit eene van die deelen van Kunst en We- tensohap. welke tot hare Oeffeningen behooren". In 1775 werd de vraag ter beantwoor ding voorgelegd: „Welke zijn de alge- meene oogmerken, die een Dichter moet bedoelen? welke zijn derhalve de eige- naertige onderwerpen voor de Dicht kunst? en welke zijn derzelver alge- meene regelen?" Het. volgend Jaar „Wel ke zijn de vereischten van een Lofre den?" in 1777: ..Hebben de Dichtkunst en Welsprekendheid verband met de Wijsbegeerte? en welk nut brengt de zelve aan de eene en de andere toe?" Al deze prijsvragen werden bekroond. BILDERDIJK BEKROOND. De laatste bracht een moeilijkheid. In de jaarlijkse vergadering van 1780. verkregen twee inzendingen gelijk aan tal stemmen. Door het lot zou worden bepaald, wie de Gouden Penning zou krijgen. Zij kwam toe aan „den Heer Willem Bilderdtjk te Amsterdam, Mede lid van het Taal- en Dichtlievend Ge- j nootschap, Kunst wordt door Arbeid j verkregen te Leyden". In 1804 werden openbare vergaderin- I gen Ingesteld: „Op voordragt der Maan- deljjksohe Vergadering is goedgevonden, j jaarlijks, op voorgang van buitenland- I sche Akademien en Maatschappijen, bij deze Maatschappij eenige openbare zit tingen te houden, in welke door twee of drie Leden stukken in rijm of on rijm zullen worden voorgelezen, welke 1 zij, naar hun goedvinden, al of niet ter beschikking der Maatschappij zullen j kunnen stellen". ANDERE ONDERKOMENS. Niet lang bleef de Maatschappij haar vergaderingen in de Schuttersdoelen I houden. Tegen 1 Mei 1779 werd een ge- deelte van een huis aan de Oude Vest I eertijds de brouwerij De Oliphant, zo- wel voor de vergaderingen als voor de berging .van boeken en handschriften, betrokken. De bergplaats in de Schut tersdoelen was zo vochtig, dat het vol komen onmogelijk was, er kostbare of zelfs niet-kostbare papieren op welker behoud men prijs stelde, te bewaren. Van 1803—1818 had de Maatschappij haar vergaderplaats in een bovenzaal op de Lange Brug, toebehorend aan het voormalig dichtgenootschap: „Kunst wordt door Arbeid verkregen", dat later een tijd lang afdeling was van de „Ba- taafsche Maatschappij van Taal- en Dichtkunde". In 1823 werd dc boekerij overgebracht naar de" regentenkamer van het voormalige St. Catharijne-gast- huis, toebehorende aan de Waalse Ge meente. thans Stadsgehoorzaal. De jaar lijkse vergaderingen werden gehouden in het bekende restaurant De Gouden Leeuw aan de Breestraat- te Leiden. Merkwaardig is. dat toen voor geruime tijd voor de jaarlijkse vergaderingen een oord buiten Leiden werd gekozen. Van 1825 tot en met 1843 en wederom in 1846 vonden deze plaats in bet loge ment De Zwaan te Lisse, in 1844 en 1845 in het Huys Den Deyl onder Wasse naar. Na twee jaarvergaderingen in de Stadsgehoorzaal in 1847 en 1848, een tweetal, 1849 en 1850. In het lokaal De Vink, waar de Directie van de Holland se Spoorweg ten dienste der leden trei nen deed stoppen. Vanaf October 1850 tot in de dertiger Jaren van deze eeuw was de zetel voor archief en vergade ringen, in de aanvang ook van de bi- FEUILLETON clie zijn geheugen verloor door PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 45) Zijn vader was de oudste van de drie broers, die de zaak opbouwden, Hij ttas de oudste finnan t en de grootste drijfkracht en bezat 60% van de aan delen. Hij trouwde pas op zijn vijftigste Jaar, reden waarom William zoveel jon ger is dan Cyril en Brett Hij stierf in 1938. teen William 23 jaar was en al enige tijd firmant was geweest. Wil liam moest in dienst in 1930 en werd in 1942 vermist. De firma ging gedu rende de oorlog regeringsopdrachten uitvoeren en ik gelocf niet, dat ze na afloop van de oorlog met erg veel suc ces weer overgeschakeld is naar nor male zaken. Cyril is helemaal geen za kenman Hij houdt van een rustig, prettig leven met niet al te veel be slommering. Hij schildert aardig en hU verzamelt achttiende-eeuwse miniatu ren en snuifdozen. Ook vindt hij zich zelf een expert op het gebied van huis inrichting en meubilair. Zijn huis in Evendon is beeldig. Hij heeft mij altijd de indruk gegeven, dat zaken doen hem de keel uithangt. Zij hield even op en fronste. Dan vervolgde ze: Brett is heel anders, jonger, vol vitaliteit, maarze lachte ik heb altijd de indruk gehad, dat hij de zaak beschouwt als een soort bank, waaruit hij geld kon opnemen Hij vermaakt zich uitstekend, heeft veel vrienden en wordt overal gevraagd. Hij is erg knap om te zien. charmant en zijn gezelschap waard. Juffrouw Silver kuchte. U hebt een gave om mensen te beschrijven. Katherine zuchtte. Werkelijk? Ik heb hen m'n hele leven gekend. Mijn vader was ook een Eversley, maar een heel verre neef. Mijn moeder kwam cm bli een treinongeluk, toen ik non een baby was, en ik werd opgevoed bij Williams ouders. Ik ben twee jaar jonger dan hl) Juffrouw Silver stond op en ging naar haar schrijftafel, een imposant meubel met vele laden. Uit een van de linkerladen nam ze een schooLschrift met een helderblauw kaft. Ze opende dit en begon er in te schrijven. Na een Poosje keek ze op. Ik vind het altijd Seed de feiten even vast te leggen, als ze nog vers in het geheugen liggen, zei ze Wilt u me nu misschien nog iets over die juffrouw Jones vertellen? Ze schreef ln haar schrift alvast op: Juf frouw Jones, secretaresse, 15 jaar in dienst, zeer kundig. Had een onderhoud met William Smith op de 6de Decem ber. Ze las hardep voor, wat ze met be trekking tot haar opgeschreven had. Kunt u er nog iets aan toevoegen?, Vroeg ?.e. Katherine was naast d? schrijftafel temen staan en leunde hierop. Ze scheen te aarzelen. Ik weet het niet. Ik mag haar niet. Ik heb haar nooit kunnen uitstaan. Het is altijd ge makkelijk om dingen te zeggen van mensen, die je niet mag lijden. Juffrouw Silver zat stil met haar pot lood in haar hand. Gaat u toch weer zitten, mevrouw. Eversley. En toen Kaherine zat in de steel, waarin zovele harer cliënten geze ten hadden, vroeg ze: Waarcm houdt u niet van juffrouw Jones? Opeens brak er iets van humor door op Katherine's gezicht. Ze houdt ook niet van mij, en heeft dat nooit gedaan, het Ls wederzijds. Ik zal u zo eerlijk en zuiver mogelijk over haar vertellen. Ik weet niet hoe oud ze is, maar in ieder geval ziet ze er jong uit. Ze is erg knap om te zien. Ze is de secretaresse van Cyril en heeft hem volkomen on der de duim. Ik geloof niet, dat er iets in de zaak is, dat zij niet weet, en dat geeft haar natuurlijk een zekere macht. Ze is zeer bekwaam. Brett trekt zich van de zaak niet veel aan, en Cyril ls geen zakenman. Het resultaat is, dat je niet aan de indruk kunt ontkomen, dat zij het is, die eigenlijk de zaak leidt. Dat irriteert, omdat ze toch eigenlijk alleen maar een secretaresse Ls. En als Iemand je irriteert, is het niet gemak kelijk helemaal eerlijk te blijven in jc oordeel, dat begrijpt u wel. Irriteert juffrouw Jones u? Katherine knikte. Ontzettend! Ze behandelt me altijd, alsof ik een on beduidend dom schaap ben, en dat be- vordert niet bepaald vriendschappelijke gevcelens. Juffrouw Silver kuchte. Hoe is haar verhouding tot de firmanten Cyril en Brett? i Katherine hief haar hand even op en liet deze weer zakken. Ik weet het niet. Er werd een jaar j of twee geleden gepraat over haar en j Brett. Hij nam haar nogal eens mee I uit. Ik heb hen ook eens samen in een hotel aangetroffen. Vrij dom, want dat soort dingen komt altijd uit. Ik geloof niet, dat er iets in stak. Bovendien is hij ongetrouwd, het gaat dus niemand I wat aan. Cyrils vrouw is vijf jaar ge- j leden gestorven. Zijn dochter is verle den jaar getrouwd. Hij is helemaal geen man-voor-vrouwen, maar is erg afhan- 1 keiijk van juffrouw Jones. I Wat is haar voornaam? Mavis. i Juffrouw Silver schreef het op. Gaat u door. mevrouw Eversley. 1 Waarom meent u, dat de terugkeer van j meneer William Eversley de firma on- gelegen zou komen? Hij erfde 60% van de aandelen, I had dus een groter interesse in de zaak dan de anderen. Ja, Wat gebeurde hiermee, toen aangenomen werd, dat hij gestorven was? De helft van de aandelen werd I verdeeld tussen Cyril en Brett, de an- I de-re helft kwam aan mij, onder be- j I heer. Er waren ock staatspapieren bij. i Wie waren de beheerders? Cyril, Brett en Admiraal Holden, een oude vriend van de familie. En werd u regelmatig uitbetaald? Er was enige stagnatie in de af gelopen herfst. Ik kwam daardoor wat krap te zitten. Admiraal Holden ls bijna twee jaar ziek geweest niemand dacht dat hij ooit weer beter zou wor den. Maar op wonderbaarlijke wijze herstelde hij volkomen. Toen lk dit hoorde, heb ik hem over mijn zaken geschreven, en is hij hals over kop naar Londen gekomen om met de Eversleys te praten. Dat gebeurde ongeveer tien dagen geleden. Mijn rente werd opeens weer uitbetaald, de complete som, en Cyril nodigde me uit om met hem, Brett en Admiraal Holden te lunchen in zijn club. Iedereen was zeer charmant, en na afloop van de lunch gingen Bun ny dat is admiraal Holden en ik samen in een taxi weg. en hij vertelde me, dat er enige moeilijkheden in de zaak waren geweest, maar dat van nu aan alles weer in orde was. Hij had be grepen uit wat men hem vertelde, dat meneer Davies de zaken enigszins in het honderd had laten lopen hij zou de laatste tijd niet meer zo goed voor zijn werk zijn geweest, en bij zijn docd had hij een grote wanorde achterge laten. Juffrouw Silver kuchte. Was dat die oudste klerk, die meneer William Eversley tegen 't lijf liep, na zijn be zoek aan de firma cp de 6de Decem ber? (Wordt vervolgd) bliothéek, in het gebouw van „het Nut" aan de Steenschuur. j De Maatschappij kende in de jaren van 1790 tot 1803 een periode van ern- 1 stige depressie. Sedert dien groeide zij stadig in werkkracht en breedheid van arbeidsterrein. In 1847 kreeg de Maat- I schappij een nieuwe wet en daarmede de organisatie, die thans nog haar ar beid grotendeels 'bepaalt De Maatschappij heeft ook ln de ja ren van politieke strijd tussen Noorden Züid niet. opgehouden de culturele ban den te onderhouden en te versterken. LEIDENDE FIGUREN. Personen, die een belangrijke rol ln de Maatschappij tot 1848 speelden, wa ren o.a. F. van Lelyveld, van 17661774 briefschrijver en van 17771733 secreta ris van de Maatschappij en J. W. te Wa ter, hoogleraar in de godgeleerdheid en kerkelijke geschiedenis, van 1788 tot zijn dood in 1822 Voorzitter van de Maat schappij. Prof. Jean Luzac bekleedde in de Maatschappij geen andere bestuursfunc tie. dan die van „drukbezorger", van 1-7951806. Hij kwam, tezamen met het medelid A. Kluit bij de ramp van het kruitschip om. Luzac doceerde Grieks, vaderlandse geschiedenis en beschaafde letteren. Meer dan iemand anders heefl Prof. M. Siegenbeek in de tijd voor 1848 zijn stempel op de Maatsohappij gedrukt. Van 1803 tot 1823 Secretaris, van 1823 tot 1847 Voorzitter. In die lange perio de was hij de stuwende kracht. Waarom is de Maatschappij der Ne derlandse Letterkunde blijven bestaan, terwijl zo talrijke Maatschappijen en Genootschappen ten gronde gingen? De schrijver meent te mogen zeggen, om dat de Maatschappij in kritieke tijdper ken van de Nederlandse beschaving, dank zij de leiding en leden, de moed heeft gehad, op te treden, nieuwe banen in te slaan en bovenal, een openbaar getuigenis te geven van hetgeen in het belang, van het land diende te worden gezeg/L Dc Maatsohappij is bovendien zo gelukkig geweest in de leiding figu ren te hebben gehad zoals de geschetste, die ieder op hun gebied en overeen komstig de eis des tijds bezieling heb ben gegeven. MAATSCHAPPIJ HEEFT OOK THANS NOG EEN ROEPING. Aan het slot van zijn beschouwing komt de heer Idenburg tot de conclusie dat de Maatschappij in het gehele Ne derlandse taalgebied ook thans nog een j roeping heeft. Zij wil zfln en kan zijn, j een lichaam, dat de krachten tot be- 'I houd en verdieping van de Nederlandse j cultuur saambundelt, een lichaam te vens, dat in de wereld getuigt van de rijkdom en grootheid van hetgeen die cultuur biedt: de Nederlandse cultuur in alle delen van het Nederlandse taal gebied. Met grote waardering kan hier getuigd worden van het initiatief der overheid te dien aanzien, vooral in de tijd direct na de tweede wereldoorlog. Groot is ook de waardering voor de vele en menigvuldige arbeid van verenigin gen en particulieren. De Maatschappij van 1948 biedt echter, voor zover nodig en mogelijk, een gemeenschappelijke ontmoetingsplaats aan hen, die ieder op hun terrein, de Nederlandse cultuur bevorderen, om gezamenlijk aan haar verrijking en verdieping te werken in alle geledingen des volks. De tijd, waarin de Maatschappij een j De voormalige Schuttersdoelen, welke 1 van 17661779 de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde tot zete' diende. Op de achtergrond de thans nog bestaande monumentale toegangs- I poort tot het terrein der Doelen kazerne. gezellig „onder-onsje" was, ls voorbij. In de loop der geschiedenis zijn wij we derom gekomen op een van die kritieke tijdstippen, waarop daden gevraagd wor den, daden van grote allure, daden, van belang voor het geestesleven van het volk. Ieder van ons zal daarvoor op zijn of haar gebied de verantwoordelijkheid dienen te gevoelen, ook als lid van onze Maatschappij. Er ls nog te zeer in ons land een gespletenheid, die de kracht van veel actie verzwakt; zij dient te worden opgeheven, wil er sprake kun nen zijn van positief beleid ten aanzien van bevordering van de Nederlandse cultuur op een wijze, zoals voor ons volksbestaan dringende eis is. De bin dende factoren in het Nederlandse cul tuurgebied 7jjn gelukkig nog steeds krachtiger gebleken dan de verdelende. Een Instelling als onze Maatschappij heeft in haar lange bestaan voortdu rend deze bindende factoren tot richt snoer van haar arbeid gehad. Meer dan ooit moet en wil zij dat thans. De steeds groter verscheidenheid van actie der Maatschappij, wil zij haar roeping in deze tijd getrouw zijn als het ware op gelegd, wordt gedragen door de bezie ling, waarvan vele geslachten op de hoogtepunten harer geschiedenis h<j£>- ben getuigd, die bezieling die er uitgaat van de rijke veelzijdigheid van de be schaving der Nederlanden. DE SONNETTENPRIJSVRAAG. De Maatschappij der Nederlandse Letterkunde zou het op prijs stellen, in dien de Inzender W. M. Frederiks, van het sonnet „In memoriam" zo spoedig mogelijk aan de secretaris van de Maat schappij der Nederlandse Letterkunde, de heer F P. Huygens, Duinrell 1, Was senaar, zijn naam en volledig adres wil de opgeven, eventueel telefonisch. Het betreft hier de prijsvraag van de Maatschappij der Nederlandse Letter kunde, die ter gelegenheid van het 175- jarig bestaan is uitgeschreven. TWEE DODEN BIJ VERKEERS ONGELUK. Op het Teylerplein te Haarlem ls Za terdagmiddag de 62-jarlge J. F. K. uit Haarlem bij het oversteken van de rij weg door een motorrijwiel, bestuurd door de 38-jarige V. J. M.. overreden. De oude man was op slag dood. De motorrijder, die ten gevolge van de aanrijding eveneens ten val kwam, werd door een vlak achter hem rijdende auto overreden en met zware verwon dingen naar de Marthastichting te Haarlem overgebracht, waar hij des nachts aan zijn verwondingen over leden is. DE F. 25.000 ER UIT! In de 510de Staatsloterij is ln de derde klasse, eerste lijst, op nummer 20473 de f. 25.000 gevallen. VOOR DINSDAG 20 JUNI. Hilversum I (402 M.) KRO 7.00: nieuws; 7.15: gram.muziek; 7.30: septet; 7.45: morgengebed en liturgische kalender; 8.00: nieuws en weerberichten; 8.15: gram.- nvuziek; 9.30" waterstanden; 9.35: „licht baken"; 10.00: voor de kinderen; 10.15: gram.muzlek; 10.40: schoolradio; 1100: voor de vrouw: 11.30: gram.muzlek; 11.50: „als de ziele luistert", causerie; 12.00: angelus: 12.03: gram muziek; 12.30; mede delingen; 12.33: lunchconcert: 12.55: zon newijzer; 13.00: nieuws en katholiek nieuws; 13.20: amusementsmuziek; 14.00: „Ja. zo was het" klankbeeld; 15.00: school radio; 15.30: gram.muzlek; 16 00: voor de zieken; 16.30: zlekenlof; 17.00; voor de 'kinderen; 17.45: polltlekapel; 18.20: sport- raatje; 18.30: radlovolksunlversitelt; 9,00: nieuws; 19.15: reportage; 19.25: „dit ls leven", causerie; 19.40. gram.mu zlek; 19.45: „nationale koempoelan", klankbeeld; 20.00: nieuws, 20.05' Inter view; 20.15: „Oberon", opera; ln de pauze „kampvuren langs de evenaar", causerie; 22.40: godsdienstige causerie en avond gebed; 23.00: nieuws; 23.1524.00: gram.- muziek. Hilversum II (298 M.) AVRO 7.00: Omr. symphonic ork.; 16.00: zang: 16.10: verz.pr.; 18.00: v. d. soldaten. 19.30: zang; 19.50: „Spotvogels"; 20.00: Omr .ork.; 20.30: Chansons; 21.15: gram.; 21.30: omr. orkest; 21.45: act.; 22.15: ork. Bart. 22.45; gram.; 23.05. concert. HJn 4 distributienet 7.15: gram.; 7.50: „Lift up your hearts": 8.10 concert; 9.05: Casinoconcert; 10.00 orgel: 10.30: Ork May; 11.00: Dagboek; 11.15: mil. ork.; 12.00: gevar muz.; 12.30: Kurzaal orch.; 13.00: BBC North, orch.: 13.45: v. d. kin deren; 14.00: ultz. v. d. dames; 15.00: „Rendevous Players"; 15.30: Cabaret ork.; 16.00: Tanner sisters: 16.30: BBC Welsh orch.: 17.30: Macpherson; 18.00: orkest Crean; 18.30- ork. Buil: 19.00: orkest; 19.30: ..Ray's a laugh"; 20.00: ..Educating Archie" 20.30: verz.pr 21.00: BBC Revue ork.: 21.00 kamermuziek: 22.15: concert voor plano en ork. van Katchaturlan (gram.); 23 00: dansmuziek. I 11). Intussen was Panda natuurlijk wel erg nieuwsgierig geworden, waarom deze wonderlijke edelman hem had la ten ontbieden. Maar gelukkig behoefde hij niet lang in het onzekere te verke ren. „Luister goed, vrind, want ik houd er niet van om iets twee keer uit te leggen!" sprak Graaf Isen Grim. „Weet, dat ik voornemens ben mij naar het hof van Zijne Majesteit de Koning te be geven. Zijne Majesteit heeft, naar mij ter ore is gekomen, een grote beloning uitgeloofd voor een heldendaad, die ver richt moet worden. Over die heldendaad zal ik je te zijner tijd meer vertellen, wanneer ik dit nuttig oordeel. De be loning kan ik echter in ieder geval zeer goed gebruiken, en daarom begeef ik I mij nu naar het hof. Het is evenwel voor een edelman niet passend om daar te voet te verschijnen. Ik heb een auto mobiel nodig, en noodgedwongen zal ik nu genoegen nemen met jouw taxi. Be grepen, vrind?" „Jaja, dat is te zeggen, mijnheer de graaf", sprak Panda voorzichtig, „ik heb het wel begrepen, maar misschien mag ik toch nog wel even zeggen dat er I op mijn taxi een taximeter zit en.. „Ach ik begrijp het al!" viel Graaf i Isen Grim hem in de rede. „Geld! Na- J tuurlijk wil je weer van dat smerige I geld! Maak Je geen zorgen! Als ik de beloning verdien, heb ik geld genoeg om je te betalen. Als ik ze niet verdien, krijg je een kasteel van me. Ik heb er nog wel een stuk of wat die ik tóch niet gebruik". „Dat is een mooi aanbod", gaf Panda tevreden toe. „Heel juist, mannetje!" knikte de graaf. „Een mooi aanbod. Wanneer ik érg tevreden over je ben, zal lk je mis schien zelfs wel een kasteel schenken, waar jaarlijks minder dan tienduizend daalders aan belasting op te betalen is" „O. oo!" zei Panda, die het niet helemaal begreep, maar de Indruk kreeg, dat zo'n kasteel óók niet alles. is. nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muzlek; VPRO 7.50: dagopening; AVRO 8.00' nieuws en weerberichten; 8 lo 'gram.muzlek; 8.55: voor de vrouw; 9.00:, gram.muzlek, 10 00: morgenwijding; 10.15: j gram.muzlek; 10.50: voor de kinderen; 11.00: mezzo-sopraan en plano; 11.30: voor j de zieken; 12.00: semi-klassleke muziek: I 12.30: mededelingen; 12.33- voor het plat- I teland; 12.40: pianoduo; 13.00: nieuws; 13.15 financieel weekoverzicht; 13.25: amusementsmuziek; 14.00: voor de vrouw, 14.30: gram muziek. 16.30: voor de Jeugd: i 17.30: reportage; 17 45: regerlngsultzen- ding; 18.00: nieuws; 18.15: pianospel; 18.30 ivoor de strijdkrachten; 19.00: fanfare-or kest; 19.30: toneelbeschouwing; 19.45: I „Paris vous parle"; 19.50: reportage, 20.00: I nieuws: 20.05: Interview; 20.15: rhythml- sche muziek; 20.45 „tien kleine neger- tjes". hoorspel; 21.45: musette-orkest; 22.15: buitenlands overzicht: 22.30: ka mermuziek; 23.00: nieuws: 23 15: repor- Jtage; 23.4524.00: gram.muzlek. IJJn 3 distributienet 7.05: verz.pr.; '7.30: kron.; 7.40: gymn.; 7.50: gram 8 05' I concert: 9.10: verz.pr.: 10.00: mil. ork.: j 10.10: muziek tijdens het werk; 1100: l Fantasie-orgel recital; 1130' vioolrecital; 11.50: Jean Klepura; 12.00: lichte muziek: 12.32: sextet Loglst; 13-15: gevar. muziek: 14.00: gram., 15.00. Spa orkest; 15.30; AGENDA BIOSCOPEN. Trianon „Cagliostro" (18 Jaar) Zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. liev „Paljas" (18 Jaar) Zond. 2.15, 4.15, 7.15 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Lldo „Beau Geste" (18 Jaar) VrIJd.. 2.30, Zond. 2.30 en 4.45 uur en iedere avond om 7 en 9 15 uur; Zat.. Maand., Dlnsd., Woensd. en Donderdag 25 uur Cineac. Luxor „Achter elke deur" (18 Jaar) Zond. 2.30. 4,45. 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Casino ..Trein naar Liverpool" (18 Jaar) Zond. 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur; overige dagen 2.30, 7 en 9.15 uur. DINSDAG: Academisch Ziekenhuis: Ledenvergade ring Ver. Maatsch. Werk ln Ziekenhuizen, 7^ uur nam. WOENSDAG: A 1 p h e n a. d. R y n (Avifauna)Gala concert en ballet. 9 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 17 Juni 13 uur tot Zaterdag 24 Juni 8 uur waargenomen door Apotheek Van Drlesum, Mare 110. lel. 20406 en de Zuldcr-Apotheek Lammenschanswcg 4. tel. 23553. Te Oegstgecst dour: de Oegstgecster ApotbMk, Wllhclmlnapark 8. tel. 2627L

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 7