[uropese betalingsunie tot stand gekomen Weer 16 millioen voor gepensionneerden J De eerste reactie te Brussel is dan Icok een grote opluchting. Men benoeit Igeen nieuwe credieten te verlenen en l-.et de 100 millioen dollar directe hulp |:;i men de modernisering van de 1 spoorwegen en de kolenmijnen kunnen Innpakken. WEERBERICHT Pandit Nehroe's bezoek aan Indonesië zegenrijk? fete Jaargang MAANDAG 19 JUNI 1950 No. 27026 E1DSCH DAGBLAD d," ~1 Directeur: J. W. Henny B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 57055 Schuman verder bekeken J pe zeven ministers van het uitvoerend II comité van het O.E.E.S., zjjn het, na j (wee dagen besprekingen, eens gewor- ij den over de voornaamste punten van het ontwerp voor de Europese beta- II lingsunie. Het „Belgische geval", dat hrotc moeilijkheden heeft doen rijzen, is opgelost. Na de vergadering van het uitvoerend nite. die Zaterdag te 11 uur begon die duurde tot Zondag te 1 uur laachts verkiaarde Marjolin, secretaris- pieraal. het volgende: [.Met de in het comité bereikte ac- rden is het bijna zeker dat op de ge kste tijd een Europese betalingsunie ■j bestaan". De commissie was het een- "üig eens geworden over alle agenda- 3nten. waarop de vier grote moeilijk- oden voorkwamen waarop men bij de übverking van het ontwerp der beta- Sgsunie stuitte. Het bedrag van de credieten en percentage der betalingen in goud n vastgesteld. In het kader van dit obleem kon het „Belgische geval op- slost worden. 2) De duur van de betalingsunie is stgesteld. 3) Het probleem van de delging der estaande schulden is opgelost. Ten slotte heeft de commissie over stemming bereikt over de te volgen :edure, wanneer een lid van de unie :,n quota zal hebben uitgeput. I Voorts heeft het comité de grote lij- hn vastgelegd voor de organisatie, die fe betalingsunie zal beheren en het heft de mogelijkheid voorzien om te hip te komen aan de debiteuren-lan- lvn ie aan bijzondere moeilijkheden hoofd moeten bieden. Marjolin wei dde evenwel bijzonderheden te ver- hekken over de bereikte accoorden_ Onze Brusselse correspondent telefo- heerde ons hedenmorgen nog; Het tot stand gekomen accoord bevat ie volgende punten: I 1 België zal geen nieuwe credictcn aan dc betalingsunie verlenen. I 1 De huidige Belgische credieten aan Europese landen zullen over een pe riode van 2 jaar en met ingang van l Juli as. geleidelijk worden terug betaald. Het bedrag van deze uit staande credieten, dat op 120 millioen J dollar wordt geschat, zal beschouwd worden als Belgische bijdrage tot oe Europese betalingsunie. 3. België verkrijgt een directe dollar- hulp van ca. 100 millioen dollar. I Dc Benei ux-solidanteit was dit keer Itecn ij del woord. Minister Stikker v^i'" liledjgde het Belgische standpunt en de I debatten waren daarom soms heftig, I omdat tegenover de Engelse en Scandi- luvische landen zich een blok vormde '.an liberale naties: Benelux, Italië, IFrankrijk en Zwitserland. SCHUMAN OVER ZIJN PLAN. De Franse minister van buitenlandse zaken, Robert Schuman. heeft ver- I klaard, dat de voorgestelde samen smelting van de Europese steenkool- en staalindustrieën beperkt zou zijn lot de productie. -Alles wat verband houdt met de I handel en het gebruik van de produc- 1 ten zal buiten de bevoegdheid van het e gezagsorgaan vallen", aldus zei hij I tp een bijeenkomst te Parijs van de I rationale' raad van de volksrepublikei- Ir.tn (katholieken), waarvan hij een I vooraanstaand lid is. I Schuman verklaarde, dat de deelne- I nende landen de kostprijzen en produc- I tiekosten zoveel mogelijk moeten nivel- I kren om te komen „van concurrentie I tot vrije discipline". I .Alle bestaande controlemaatregelen I in Duitsland, zoals die met betrekking tot staal, zuilen worden gehandhaafd, iet hoge gezagsorgaan moet niet de be voegdheid hebben deze te veranderen zo zei hij. Vijftig' Duitse en evenveel Franse parlementsleden zullen, op uitnodiging van graaf Coudenhove-Kalerghi. de :reretaris-generaal van de Europese parlementaire unie, gedurende twee da- pon in het Zwitserse grensplaatsje Kheinfelden over het plan-Schuman beraadslagen. SOCIALISTEN ZIJN HET NIET EENS. Socialistische leiders uit tien West- Europesc landen (België, Denemar ken, Duitsland, Engeland. Frankrijk, Italië, Nederland, Noorwegen, Oos tenrijk en Zweden) hebben te Lon den Zaterdagavond een verklaring uitgegeven, waarin het plan-Schu man tot samensmelting van de kolen- en staalindustrie een moedig voor beeld van Europees initiatief wordt genoemd. De conferentie bereikte evenwel geen overeenstemming over Men zie voor Laatste Berichten pag. 3 'in het Eerste Blad. WARMER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Af en toe overdrijvende bewolking "iet later In de Zuidelijke helft van het !lad kans op enkele verspreide onweers buien. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Warmer. (Opgemaakt te 10 uur). 20 JUNI. Zon op: 4.19 uur; onder. 21.03 uur. Maan op: 9.02 uur; ondei Hoogwater te Katwijk te 6.11 en 18.34 Uur. uiimmer bestaat uit acht pagina's. het standpunt ten aanzien van het machtige boven-nationalc orgaan, dat de samengesmolten bedrijven zou moeten beheren. Voor waarnemers is het duidelijk, dat er op de conferentie een verschil van mening aan de dag Is getreden tussen degenen, die bereid zijn een deel der nationale souvereiniteit aan een super- nationaal orgaan af te staan en dege nen. die menen dat de kwestie met we derzijds goedvinden der regeringen moet worden geregeld. Naar vernomen wordt, waren de Ne derlanders voorstanders van het eer ste, terwijl de oppositie tegen het ge zagsorgaan door de Engelsen werd ge leid. Morgan Phillips, de secretaris van de Britse Labourpartii. deelde na de con ferentie aan journalisten het volgende mede: ..De verklaring, waarover men het eens is geworden, laat de deur wijd open voor hen. die het nodig achten te ijveren voor een suoernationaal ge zagsorgaan. De deur staat ook wijd open voor ons om ons standpunt te propaeeren". De Franse delegatie zowel als de Ne derlandse hebben zich vooral aan het begin der conferentie gewend tegen het Britse „isolationisme" en inderdaad hebben de Britse gedelegeerden inge zien enigszins te ver te ziin gegaan. Men kan concluderen, dat het „bij- I draaien" der Britse Labour partij in niet geringe mate te danken is aan het optreden der Nederlandse en Franse delegaties. De leider der Franse socialisten. Guy Mollet. diende gisteren nog een com promisplan in teneinde aan het besluit om het plan Schuman te steunen meer realiteit te geven. Hij stelde een or gaan voor. dat contróle zou uitoefenen op de basisindustrieën. Normaal zouden de deelnemende landen zich aan de beslissingen van dit orgaan moeten onderwerpen, doch in bepaalde gevallen zou een beroep op het internationale gerechtshof mogelijk ziin. aldus verluidt te Londen. In andere gevallen weer zou het een of andere lichaam als scheidsrechter op kunnen treden. Het onderwerp zal op internationaal peil te Straatsburg behandeld worden op de volgende bij eenkomst van de Comisco in Septem ber tenzij tot een eerdere bespreking besloten wordt. Mollet werd gesteund door de Belgi sche. Nederlandse. Italiaanse en Oos tenrijkse delegaties. Een uitzondering vormden de Scandinavische afgevaar digden en de vertegenwoordigers van de Duitse sociaal-democratische partij, die geen mening in dit opzicht huldig den. maar die daarentegen heftig ge protesteerd hebben tegen het interna tionale orgaan voor het Ruhrgebied. De Engelsen verzetten zich echter fel tegen dit compromis, dat hier is afge handeld. ARRESTATIE VAN NEDERLANDER TE PARIJS. De Nederlandse handelaar in groen ten en fruit, M. Prins, wonende te Pa rijs, is Zaterdag gearresteerd. Hij wordt verdacht van het uitschrijven van een cheque, waarvoor geen dekking aanwe zig was. P. had bij een Parijse hande laar 550 kisten sinaasappelen besteld voor 1.200.000 francs, die hij met een chèque had betaald. Enkele dagen la ter ontving de Parijzenaar, aan wie P. beloofd had, dat hij hem Nederlandse tulpenbollen zou zenden, een kist die mispels bevatte. De zaak werd voor de Parijse handelaar duidelijk toen hij de chèque wilde gaan innen, waarvoor geen dekking aanwezig bleek. P. werd gearresteerd toen hij voorbe reidingen trof er van door te gaan, appelen in acht gelegenheden had op- appelen in achtg elegenheden had op gemaakt. MOH HATTA „Niet in Amerika's of Rusland'» kielzog" GEEN NATIONALISATIE VAN ONDERNEMINGEN. „Onze nationale politiek in inter nationale zaken is gebaseerd op deel neming als subject en niet als object, hetgeen betekent, dat wij een eigen rol spelen en niet in het kielzog van Rusland of Amerika varen. Of zulks mogelijk is, zal de toekomst leren", al dus sprak de minister-president der R.I.S., Moh Hatta, vanmorgen in het parlement der R.I.S. in antwoord op vragen over dc buitenlandse politiek. Tegen de communistische partij zeide Hatta: „Uw slogans kennen wij en wjj kunnen niet ontkennen dat er consequentie in zit. De regering der R.I.S. is echter niet van plan, deze tc volgen". 'Met betrekking tot gestelde vragen j over de nationalisatie zeide Moh Matta: „Nationalisatie van ondernemingen kunnen wy niet betalen en wij zijn niet van plan om zonder meer te onteigenen. Bovendien is nationalisatie van land- I bouwondernemingen niet verantwoord, aangezien op de wereldmarkt de cul tuurproducten Al te conjunctuurgevoe lig, zqn. De regering zou daarvoor een onverantwoord groot risico voor haar rekening nemen. Ook kunnen wij de buitenlandse leiding in de ondernemin gen niet missen. Wij hebben er geen krachten voor, zodat wij de buitenlan ders moeten handhaven. Intussen kun nen wij Indonesische krachten oplei den", INDONESISCHE LEDEN IRIAN- COMMISSIE NAAR ONS LAND. De Indonesische leden van de ge mengde commissie voor Nieuw Guinea Caturharhary, Papare en Makaliwy ver trekken morgen naar ons land. Moh j Yamin volgt op 24 Juni. Verkiezingen in Noord- Rijnland-W estf alen Gisteren zijn in Noord-Rijnland- Westfalen verkiezingen gehouden voor het parlement van deze deelstaat. Er waren ongeveer acht millioen kiesge rechtigden. Het nieuwe parlement komt er als volgt uit te zien (de oude zetels tussen haakjes) Christen-demccraten 93 (96) Scciaal-democraten 68 <64) Vrije democraten (liberalen) 26 (12) Communisten 12 (28) Katholieke Centrumpartij 16 <16) Het nieuwe parlement telt 215 leden. Dit is één lid minder dan het oude, dat in het voorjaar van 1947 werd gekozen. Op de verschillende partijen weroen in totaal de volgende aantalien stem men uitgebracht (tussen haakjes de stemmen, die bij de algemene West- duitse verkiezingen van Augustus 1949 werden behaald) Chris ten -aemoar. 2.286.496 (2.481.354) Sociaal-democraten 2.006.087 t2.107.898) Vrije d?m. (liberalen) 748.499 580.2(c) Kath. Centrumpartij 436.499 601.278) Communisten 338.926 512.489) Duitse partij gema tigd naticnalistisoh) 109.462 Duitse Rijkspartij (uiterst rechts) 114.039 118.005) Radicale Sociale Vrij heidspartij (rechts) 119.127 142.507) De stemming is vrijwel overal rustig verlopen. Te Wanne-Eickel, in het cen trum van het Ruhrgebied, is echter ge vechten tussen communisten en aan- hangers van de uiterst-rechtse „sc-cia- 1 listische rijkspartij", die onder leiding staat van de voormalige generaal Otto - Remer, de .bedwingervan de samen- j zwerting tegen Hitler in 1944. Vijf per- scnen werden gewond tijdens het ge vecht-, waaraan door een honderd man j v/erd deelgenomen. Te Waternscheid werd een communist gearresteerd, omdat hij propagand3- biljetten aanplakte met een revolver in Zjjn 23 k. Noord Rijnland-Westfalen Is tot dus verre bestuurd door een coalitie-rege ring van christen-democraten en socia listen, onder leiding van premier Karl Arnold, die uit de kringen der vakver enigingen is voortgekomen. Hij behoort tct de linkervleugel van de christen democratische unie. De grondwet van de staat, een twist appel tussen de twee coalitiepartijen, (sociaal-democraten en christen-demo craten) vanwege de bepalingen over het godsdienstonderwijs, is bij deze verkie zingen bekrachtigd met 3.672.808 tegen. 2.237.720 stemmen. Naar schatting heeft 72% gestemd. Het Socialistisch verzet tegen koning Leopold De algemene raad der Belgische so cialistische partij heeft met algemene summen een resolutie van Spaak aan genomen, waarin alle Belgische socia listen opgewekt worden „meedogenloos en onweerstaanbaar tegenstand te bie den aan de terugkeer van koning Leo pold op de troon". „Wij beschouwen Leopold III niet langer als de koning der Belgen, doch als de leider van een politieks meerderheid, die, Indien hij door deze meerderheid op de troon wordt teruggebracht, moet verdwijnen wanneer deze meerderheid ophoudt te bestaan", aldus de resolutie. „Onder geen omstandigheden zal de Belgische socialistische partij er in toestemmen met Leopold III samen te werken. Van heaen af zal de partij alle noodzakelijke maatregelen nemen voor het ontketenen van een actie, die de koning tot afstand zal dwingen". Deze resolutie wordt Zaterdag aan het nationaal congres te Brussel voor gelegd. Op haar reis door Europa komt me vrouw Roosevelt vandaag in ons land. Zij zal door H.M. Koningin Juliana in paleis Soestdijk worden ontvangen. Arabisch veiligheidspact getekend Egypte. Saoedi-Aribië Syrië Yibanon en Yemen hebben Zaterdag te Alexan- drië een collectief Arabisch veiligheids pact getekend. Irak tekende niet „om technische redenen", terwijl Jordanië, het zevende lid van de liga, niet op de zitting van de politieke commissie dezer liga waar de ondertekening plaats had, tegenwoordig was. Het pact verbindt naar het voorbeeld van het Atlantisch paot de sta ten- ondertekenaren in een militaire poli tieke en economische alliantie. .Gewa pende aanval" tegen een dezer landen zal beschouwd wordt als een agressie tegen allen". Individueel of collectief zullen de andere mogendheden, die het verdrag ondertekend hebben, .alle mili taire en andere hulp" verlenen, voor zover dit strookt met de bestaande ver plichtingen, die deze landen in de Ara bische liga en het Handvest der V N. op zich hebben genomen. De zes landen van de Arabische liga hebben overigens het zevende lid (Jor danië) dat 24 April Oost-Palestina bin nen zijn grenzen trok, meegedeeld, dat Jordanië dit gebied als „beheergebied" moet beschouwen, totdat Palestina „uit eindelijk bevrijd" is. KAMPIOEN VASTEN. De Duitser Willi Schmitz, een voor malig bokser, heeft na een recordtijd van 53 dagen zijn ononderbroken vasten beëindigd en zijn verzegelde glazen kooi te Frankfort verlaten. Schmitz die ongeveer 60 pond is af gevallen en thans 87 pond weegt, is on middellijk naar een ziekenhuis overge bracht waar hij met een spec aal dieet weer op krachten moet komen. Hij dronk tijdens zijn vasten alleen soda-water en hij rookte meer dan 2.600 sigaretten. Schmitz is van plan. ter wille van het medische onderzoek", opnieuw te gaan vasten, nadat hij hersteld Is. Schmitz's impressario verklaarde op een persconferentie dat de zaak finan cieel een fiasco was. De toegangsgelden konden nauwelijks de kosten vergoeden zo zei hij. VOGELER BINNENKORT OP VRIJE VOETEN Te Wenen wordt van gewoonlijk wel ingelichte zijde vernomen, dat de Ame rikaanse zakenman Robert Vogeler, die op 21 Februari j.l. door het volksge rechtshof te Boedapest wegens „spion- nage en economische sabotage" tot vijf tien jaar dwangarbeid werd veroordeeld, binnenkort op vrije voeten zal worden gesteld. Amerikaanse autoriteiten on derhandelen reeds gedurende enige tijd met Hongaarse functionnarissen over een vrijlating van Vogeler. Het is nog niet bekend of de Brit Edgar Sanders, die in hetzelfde proces en op gelijke gronden tot dertien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, even eens vrij zal komen. Ook de Britse rege ring poogt haar onderdaan uit zijn ge vangenschap te doen ontslaan. Aziatische landen moeten voor verzoeningspolitiek samenwerken De Indiase premier. Pandit Nehroe. is Zaterdagmorgen met een speciaal vliegtuig van de Indian Airforce van Kemajoran vertrokken naar Singa pore, uitgeleide gedaan door Soekarno en vele ministers der RIS. ..NEDERLANDERS MOETEN NIEUW GUINEA VERLATEN" Op een persconferentie in Singapore heeft Pandit Nehroe. o.m medegedeeld, dat, .indien de Nederlanders in Weste lijk Nieuw Guinea blijven, dit e?n voort durende wrevel" voor de Indonesiërs zal zijn onafhankelijk van de factor hoé goed de Nederlanders ook zjjn. Zij moe ten gaan vanwege hun .vroegere kolo niale overheersing", aldus Nehroe. Inzake Oostelijk Nieuw Guinea zeide hij: ..Australië ligt in het gebied van Zuid-Oos>t-Az:ë en bevindt zich niet in dezelfde positie als de Nederlanders. De beslissende toetssteen is: „Wat is goed voor Nieuw Guinea wat wenst het volk van Nieuw Guinea?" De politieke invloed van hèt bezoek van Pandit Nehroe aan Indonesië kan groot zijn. aldus de speciale correspon dent van het ANP. die 7 dagen in ge zelschap van president Soekarno en Nehroe de reis door Indonesië mes- maakte. Nehroe heeft grote bewondering ver wekt in de kringen der Indonesische in- telligentia door de wijsheid de rust en de eenvoud die uit zijn houding, om gang en woorden zijn gebleken. Ziin tal loze toespraken hadden tot refrein" De politieke vrijheid op zichzelf is slechts een middel tot verheffing van de wel vaart. der bevolking. De politieke vrij heid is niet volledig' voordat de econo mische vrijheid is bereikt. Hiervoor Is het weer nodig, dat wij veel van de Westerse landen leren en buitenlands kanitaal trachten aan tc trekken. De t\jd van de slogans is voorbij, de oude anti-koloniale slogans hebben hun inhoud verloren, aange zien het kolonialisme zo goed als dood is. De politieke vriiheid brengt een grote verantwoordelijkheid met zich, die wij niet kunnen overdragen aan andere naties maar die wij alleen door harde en gestage arbeid tot bloei van het land kunnen leiden." Inzake de internationale politiek tracht te Nehroe duidelijk te maken dat de AziatiscHe landen ten koste van alles moeten trachten een oorlog te vermij den. aangezien zij door een oorlog ver achterop zouden komen. Nehroe trekt hieruit de conclusie dat Azië geen derde macht moet vormen, aangezien Azië voorlopig geen macht" noch economische noch militaire bezit, doch een politiek dient te volgen van verzoening en van overbrugging der tegenstellingen tussen Rusland en Amerika, waar er maar ge legenheid voor is. In deze verzoenings politiek kunnen de Aziatische landen samenwerken. Soekarno wist de ietwat philosopisch gekleurde betogen van India's minister president in voor de volksmenigte be grijpelijke bewoordingen te transpone ren. zodat, naar de mening van poli tieke waarnemers beider toespraken el kander aanvulden. Als men de betekenis van dit be zoek van Nehroe aan Indonesië wil samenvatten, dan heerst in politieke kringen de indruk, dat dit bezoek In dit stadium, zegenrijk voor Indonesië zal blijken te zijn geweest. Tevens wordt aldus verkregen, dat de onderlinge verhouding tussen de pen sioenen niet wordt verstoord. t Tegelijkertijd is een wetsvoorstel In- Bij dc Tweede Kamer wordt dezer' gediend tot invoering van een kinder- Toeslagen van resp. f 90.- en f 50.- dagen ingediend een tweetal wetsont werpen betreffende verhoging van de thans geldende uitkeringen aan gc- pensionneerde ambtenaren (burger lijke ambtenaren, militaire ambtena ren en spoorwegambtenaren). In de Memorie van Toelichting deelt de regering mede, dat na aanvaarding van deze beide wetsontwerpen door de Staten-Generaal een totaal bedrog van f. 16 millioen per jaar aan de ge pensionneerden ten goede zal komen. Aan alle gepensionneerden. vallende onder de Toeslagwet 1948, wordt een toeslag verleend van f. 90 per jaar, te rekenen van 1 Januari 1950 af. Zij, die niet vallen onder de Toeslagwet 1948, ontvangen uitsluitend de bijzondere toe slag van f.50. Met opzet ls deze regeling gehouden in de eenvoudige vorm van een alge mene gelijke toeslag op alle pensioenen, omdat alleen op deze wijze de uitkering, zonder technisch-administratieve be zwaren en zonder zeer hoge uitvoerings kosten, spoedig na eventuele aanneming van het wetsontwerp kan geschieden. POST VOOR TROEPENSCUEPEN. Post bestemd voor naar Nederland terugkerende militairen aan boord van de troepenschepen .Kotalnten" en „Si- bajak" welke in een der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet ulterlqk op 19 Juni in Nederland ter nost worden be zorgd Behalve de gebruikelijke gegevens dient het adres de naam te bevatten van het troepenschip onder toevoeging: „Op thuisreis naar Nederland". De naam van de vermoedelijke tussenhaven mag niet worden vermeld. Is er een betere reclame denkbaar voor de bloemententoonstelling in de Engelse plaats Chelsea dan dit meis/e met haar armen vol lathyrus TRUMAN TEKENT WET VOOR DE STRIJDKRACHTEN. EMIGRATIE NAAR AUSTRALIË PER K.L.M. Nadat reeds drie Skymasters van de K.L.M. Nederlandse emigranten naar Australië hebben vervoerd zullen er in de toekomst nog minstens 10 vluchten voor de overbrenging van emigranten worden gemaakt Reeds zijn er drie vluchten vastgeCe'-J President Truman heeft een wet ge tekend waarbij machtglng wordt ver leend meer dan een half milliard dollar op 18 Juli. 3 en 21 Augustus. Met elke te besteden voor de opbouw van de vlucht worden er ongeveer 59 emigran- strijdkrachten ln de komende twee jaar. j ten vervoerd. Naar wij vernemen be- Op de lijst staan millioenen dollars voor staan er plannen aan het vervoe*- van hoogst geheime projecten die zelfs aan Nederlandse emigranten per K.L.M het Congres nog niet bekend zijn. i Skymaster uitbreiding te geven. toeslag voor gepenslonneerde ambtena ren, en wel voor de eerste drie kinde ren f 132 per kind per jaar, en van het vierde kind af f. 162 per kind en per jaar. De kindertoelage wordt verleend voor kinderen tot zij de 16-jarige leef tijd hebben bereikt. Het totaal bedrag aan uensioencn van oud-ambtenaren der overheid incl. de pensioenen voor oud-militairen en het spoorwegpersoneel dat voor de Toeslagwet 1948 rond f. 180 millioen beliep, en na inwerkingtreding dezer wet tot circa f. 220 millioen is geste gen, zal bij aanneming der thans in gediende wetsontwerpen f. 236 mil lioen bedragen. Het totaal aantal ge pensionneerden, dat onder de eerst genoemde bijzondere toeslagregeling valt, beloopt rond 147.000. Holland-Festival is geopend DE „OED VIC" BRENGT GAL A-PREMIERE IN DEN HAAG. (Speciale berichtgeving). In het kader van het Holland Festival speelde Zaterdagavond in de Konink lijke Schouwburg te Den Haag in een gala-première het beroemde Engelse toneelgezelschap de „Old Vic Company" het humoristische blijspel uit de 18de eeuw van Oliver Goldsmith ?he stoops to conquer", welk stuk ondanks het feit, dat het uit een lang vervlogen tijd stamt, het nog uitstekend doet. Het is een bijzonder onderhoudend, geestig spel van vergissingen, die tot zeer ko mische situaties leiden, met voortreffe lijk getypeerde figuren. Het Engelse gezelschap heeft van dit amusante stuk een bijzonder briljante uitvoering gegeven, waarin in de eerste plaats schitterde Michael Redgrave, de ook uit de film bekende acteur, die de rol van de schuchtere jongeman vervult, die door een komische samenloop van omstandigheden zijn aanstaande schoon vader voor een herbergier aanziet, en het voor hem bestemde jonge meisje welke rol door Diana Churchill met grote charme gespeeld werd alleen maar met de gewenste vlotheid durft te benaderen, wanneer ze zich aan hem als barmeisje voordoet. Ook alle andere rollen waren even voortreffelijk bezet, terwijl de regie van Michael B jthall de lichte spranke lende sfeer van dit stuk uitstekend tot zijn recht deed komen. Het publiek bracht een enthousiast applaus, waarop Michael Redgrave met een geestig woord antwoordde: het deed hem goed dat dit „typisch Engelse stuk, geschreven door een Ier" zo bij het Ne derlandse publiek was ingeslagen. Naast deze luchtige vrolijkheid brengt de „Old Vic" ook ernst. Gisteravond ging te Amsterdam de eerste voorstel ling van Hamlet, terwijl Woensdag en Donderdag a.s. Hamlet in Den Haag komt. Gisteravond zagen wij in het Kurhaus te Schever.ingen het Spaanse danspaar Rosario en Antonio in een aantal voor treffelijke dansniimmers. Prachtig waren de costuums en uit stekend de muzikale begeleiding twee vleugels, afgewisseld door een guitaar. DE „GENERAL A. W. GREELY" BRACHT 1500 MAN TERUG. In de nacht van Zaterdag op Zondag ls het troepentransportschip „General A. W. Greeley" in Rotterdam binnen gelopen. Dit was het 150ste troepentransport schip. dat militairen uit Indonesië naar ons land heeft vervoerd. Het bracht de eerate onderdelen van de F-brigade aan. in totaal 1483 man. SUCCES VOOR MEVROUW BOESMAN Gisteren werd ln Charleroi een bal- lonrace gehouden waaraan werd deel genomen door Frankrijk. België en Ne derland De eerste prijs werd gewonnen door onze landgenote mevrouw Nlnl Boesman, de enige vrouw, die aan dez« wedstrijd deelnam. Het was de eerste solovlucht, die inr ouw Boesman ia het buitenland maakte.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1