Regering wil sociale verzekering op publiekrechtelijke basis plaatsen IWEERBERICHT Nog steeds belangstelling voor Labour-manifest over plan Schuman Nieuw gebouw voor Kees Boeke's Kiudergemeeuschap Welscnlwerp tol herziening uitvoeringsorganisalje sociale verzekering ingediend kte Jaargang ZATERDAG 17 JUNI 1950 No. 27025 leidsch I Directeur: J. W. Henny ofdredactle: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal; 35 cents per week dagblad Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Dubbele waakzaamheid geboden I c-elijk niet anders te verwachten was, Liêsrst het plan-Schuman en alles, Lr daarmede annex Is, volkomen de •Qïtie in het wereldgebeuren. Van de leest diverse zijden krijgt de Britse Rbour-partij te horen, dat men het haar manifest ten enenmale on- j is en dat men de toon al bijzon- r ongelukkig vindt. De Engelse rege- zit er dan ook danig mede in de en heeft totdusver niet de weg ponden om zich te redden uit de 'temde toestand, waarin de party |üir heeft gebracht. Misschien zal er iSier een modus vivendi gevonden lïinnen worden, wanneer de besprekm- I;« te Parijs volgende week een aan lag nemen, waarvan Londen immers I?:'ledig cp de hoogte zal worden ge- Ij/cieri. Mogelijk zal de Labour-rege- Jeg, wanneer het gaat om het theore- li-fiie plan in pr3ctisohe werkelijkheid ■si te zetten, de kans zien om zich Ifth nog daadwerkelijk in de discussie l? mengen. Attlee's uitlating, dat En gland geen tegenvoorstel wilde doen op moment, teneinde Frankrijk het Iraüe pond te geven, wijst wellicht in ldrse richting. Ook de voorstellen van onze minister Buitenlandse Zaken en tevens lei- lier van de OJEJE.S., vmden over het likmeen een platonische waardering, Iróral van Franse en Amerikaanse zijde. I&zeland houdt zich op de vlakte; al- I'rtü in België toont men zich weinig Ignomen met de idee van de Bene is-partner, hetgeen verband houdt Istt de voorgestelde regeling inzake de 1 Europese betalingsunie, die Brussel on- |i-:i geen voorwaarde wil aanvaarden. (Doch ook in dit opzicht is het laatste voord nog niet gesproken. Zodat alles Izwelijk blijft! 1 \Vest-Duitsland heeft na lang aarze len eindelijk gekozen voor deelneming Jun de Raad van Europa, ook al hand- Ilaafden de socialisten onder leiding (rm Schumacher hun verzet. Voor het 1 eerst zal dientengevolge na het drama Iran de tweede wereldoorlog weer een I Duitse delegatie deelnemen aan Euro- I pese besprekingen, zij het nog niet als Igelijkwaardig lid, maar als adviserend I deelgenoot: Niettemin is het een ge lichte vooruitgang en het zou weinig Sainder dan een dwaasheid zyn ge- |»eest, wanneer de regering van Bonn I deze kans had laten schieten. Te meer, Ivaar immers van herstel der Duitse I «nbeid vooreerst geen sprake zal kun- I ten ziin. Hoe sterker West-Duitsland I rijn positie weet op te bouwen, des te I krachtiger zal het het hoofd kunnen I bieden aan de drang van de Sovjets in 10:>t-DuIts!and, die daar steeds riuide- I ajker hetzelfde spel spelen als zij deden I h zovele landen en vooral Tsjecho- I P'.cwakyc. Nog laten de Sovjets enkele |:i:tijen bestaan, maar dit is slechts I :chijn en stap voor sta,p dringen zij I c'«e dwerg-partijen terug. Tot de tijd Irijp zal worden geoordeeld om ze te 1 fSmlneren. Misschien zal na de z.g. I terklezingen in October dat moment va! aanbreken! Eigenaardig is ongetwijfeld, dat het Juist zowel in Engeland als in Duits land de socialisten zijn, die in de con- I Iramine zijn. Het is daarom van groot I belang om te vernemen, hoe de bijeen- I bmst van de Comisco, de Europese I socialistische partijen, zal verlopen. On- I getwijfeld zullen daar harde noten wor- I ten gekraakt, ock al zit de wil voor om I bet in geen geval tot een breuk te laten bmen. In Ieder geval mag geconstateerd I rorden, dat "de wereld en met name I Europa, zeer belangrijke beslissingen I ifgemoet gaan. En het is te hopen, dat I ccze beslissingen nuttig mogen' blijken, I vooral ook met het oog op Amerika, I ffsar een mislukking van het bereiken van een Westeurcpese eenheid koren op I -? molen der thans teruggedrongen, I tnaar nog lang niet uitgestorven isola- I 'Anisten zou betekenen. De eerste I reacties op de houding der Britse socia- I kten bannen iedere aarzeling in dit I cpzicht volledig uit, Reeds lieten de I bekende geluiden zich horen, dat Ame- I jika moet ophouden de gelden der be- I kstingbetalers te verdoen aan een Europa, dat toont de toesand niet te begrijpen en de eenheid torpedeert. On- 10% te zeggen, hoezeer een terugval van Amerika naar het isolationisme voor ons werelddeel weinig aangename ssoecten zou openen I Eteeene. die gnuift in de gang van ^ken. is ontegenzeggelijk Moskou. Het I Kremlin hoept natuurlijk op een mis- I inking, waardoor zijn eigen positie "ncemelijk aan kracht zou winnen. Men mag gerust aannemen, dat Mcs- bu met Argus-blik de verdere ontwik keling volgt en niet zal aarzelen om, tuier voortzetting van zijn valse vre- -scampagne onbegrijpelijk, dat nog zovele n iet-communisten zich laten ver fden daaraan mede te doen te sta- ien, wat het kan. Zijn vijfde colonnes ®°?en dan overal zijn geslonken, zij testaan nog en zijn juist door het ge zien verlies a!s het ware aangezet tot I Vfdubbeling van inspanning. I Er is reden te over voor dubbele Waakzaamheid in dit opzicht! IETS WARMER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Tamelijk veel overdrijvende wolken- je;den. met slechts op enkele plaatsen üier enige lichte regen Zwakke tot ma- L?e. later aan de kust vry krachtige Jlnd tussen Zuid-West en Zuid. Iets (ir?ere temperaturen, vooral des nachts. I '°Pgemaakt te 10 uur). 18 JUNI. Jon op: 4.19 uur; onder: 2-1.03 uur. ■•'aan op: 6.22 uur; onder: 23.39 uut water te Katwijk te 4 57 en 17.22 uur (19/6 te 5.33 en 17.58 uur). Wisselend oordeel Paul Hoffman, de Amerikaanse admi nistrateur van het plan Marshall, heeft zijn critische uitsprak van Donderdag over de verklaring van het bestuur der Britse labourpartij inzake de Europese eenheid enigszins gewijzigd. Donderdag bestempelde hij deze ver klaring als „betreurensw aardig isola tionisme". Gisteren zei hij op een niet officiële persconferentie op het Witte Huis. dat hij, toen hij voor een congres commissie sprak, alleen maar kranten berichten over de Labourverklaring had gelezen. Nu had hij kennis genomen van het gehele verslag. Hij zei: „Het is een perfecte diplomatieke Verklaring. Ik zou aan de hand van een willekeurig aantal zinnen uit de verklaring kunnen bewijzen, dat er betreurenswaardig iso lationisme in het spel is, maar aan de hand van een aantal zinnen zou ik ook kunnen aantonen, dat de Labourpartij volledig voorstandster is van Europese eenheid en bereid is morgen deel te nemen aan de Europese betalingsunie en het plan Schuman". De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Acheson, heeft op zijn wekelijkse persconferentie gezegd de verklaring van de Britse labour-partij over de eenheid van Europa als een „partij-pamflet" te beschouwen. Hij wenste daarom geen commentaar te le veren. Attlee had in het Lagerhuis dui delijk gemaakt, dat het niet een ver klaring omtrent de Britse regerlngspoli- tiek was. Acheson zeide in Londen geen ophel dering te hebben gevraagd en zulks ook niet van plan te zijn. Gevraagd naar zijn mening over het plan-Stikker anbwoorddde hij. dat het State Department geen houding had aangenomen ten opzichte van het voor en tegen van het plan, Het ministerie verheugde zich echter over het feit, dat er voorstellen werden gedaan. Het was igoed indien men over deze voorstellen beraadslaagde. De te Parijs gehouden eerste bijeen komst van de ministers der 8 Marshall- I landen, die zitting hebben in de uitvoe rende commissie van de O.E.E.S., is beëindigd, zonder dat er een beslissing is genomen. De ministers trachtten de cri sis te voorkomen, die dreigt te ontstaan door België's afwijzende houding tegen over het plan voor een Europese beta lingsunie. De bijeenkomst zal vanoch tend worden voortgezet In goed-ingelichte kringen te Parijs is men van oordeel, dat het probleem nog zou kunnen worden opgelost in onder handelingen tussen België en de EC.A. en niet door besprekingen in de organi satie voor Europese economische samen werking. Nieuwe functie voor Harriman VERTROUWEN VAN TRUMAN. Averell Harriman, de reizende am bassadeur van het plan-Marshall, is benoemd tot bijzondere assistent van president Truman. In zijn nieuwe functie zal hij de pre sident bijstaan in de uitoefeuing van wijde interne tionale verantwoordelijk heid der Verenigde Staten. Als bijzondere Amerikaanse afgevaar digde voor de EC-A. in Europa zal Harriman worden opgevolgd door zijn assistent Milton Katz, die eveneens de rang van ambassadeur zal hebben. In een verklaring van het Witte Huis werd gezegd: „de tenuitvoerlegging van de besluiten der recente besprekingen te Londen en de integratie van de ver schillende belangen der departementen en bureaux, die zijn betrokken bij de ontwikkeling van het regeringsbeleid inzake onze internationale verantwoor delijkheden, maken een grote mate van overweging en beslissing van de zjjde van de president noodzakelijk". Dean Acheson, de minister van Bui tenlandse Zaken, zeide op zijn perscon ferentie de benoeming van Harriman toe te juichen. Paul Hoffman, de ad ministrateur voor het plan-Marshall, zeide in een verklaring, dat Harriman een belangrijk aandeel had in het wel slagen van het plan-Marshall. Hij had van regeringen als zodanig zowel als van personen het vertrouwen gewon nen en de genegenheid van hen. die on der hem werkten. HU had zich „een dapper strijder betoond in de strijd van de Europese volken tegen het oprukken van het communisme uit het Oosten". Ik weet, dat hij in zijn nieuwe functie dezelfde grote resultaten zal bereiken als In zijn vorige". Milton Katz had blijk gegeven van zijn capaciteiten en zijn begrip van de Europese behoeften. „Wij weten, dat wij op hem kunnen rekenen, waar het de voortzetting van het grote werk van Harriman betreft". Het besluit van president Truman dient aan ae Senaat voorgelegd te wor den, alvorens van kracht te worden. OVERWINNING VAN DE FINSE REGERING. De Finse premier, Kekkonen, heeft in het parlement met 98 tegen 61 stemmen een motie van vertrouwen gewonnen. Dit betekent teohnisch 'n bekrachtiging van het regeringsbesluit cm de wedden van de ambtenaren te verhogen. Kekkonen heeft een telegram aan maarschalk Stalin gezonden, waarin hij zegt de Russische regering door bemid deling van Staiin te danken voor „de vriendschap, die gij tegenover ons land getoond hebt. Voor de eerste keer heeft het reus achtige Engelse vliegtuig, de 130 ton metende Brabazon I, een landing ge maakt op een ander vliegveld dan op de speciaal voor deze machine gecon strueerde landingsbaan te Filton, Bristol. Onder grote belangstelling landde de Brabazon op het Londense vliegveld, waar gedurende twee dagen demon straties zullen worden gegeven. zierig om een groot deel van de dag in door te brengen. En enkele honderden meters verder liggen reeds de grondvesten voor nog een ander gebouw, dat speciaal de kleuterafdeling van Boeke's onderwijs instelling zal bevaten. In het grote gebouw echter, dat nu reeds bijna afgebouwd is, komt ook de ruimte waarin slechtziende kinde ren speciaal onderwijs zullen ontvan gen. Zoals wtf reeds schreven zal dit on derwijs op Amerikaanse wijze worden gegeven. Kort geleden heeft de heer Boeke en daarna ook mevrouw K. C. Lambert-Anema, een zijner mede werksters, een studiereis naar de Ver enigde Staten gemaakt. Op de vraag of ook Prinses Marijke haar oude re zusjes zijn reeds op deze school het onderwijs op deze afdeling zal gaan volgen, antwoordde de heer Boeke dat hem hierover nog niets be kend was. Wel vertelde de heer Boeke ons nog dat in het vervolg het onder wijs aan zijn „Kindergemeenschap" voortaan tot aan het eindexamen zal worden voortgezet. Tot nog toe wer den sleohts lessen gegeven tot een stadium, dat gelijk is aan de vierde klasse lagere school. In de toekomst echter zullen de leerlingen ineens van de „Werktplaas'' en „De Magneet" de vermoedelijke naam van het nieu we gebouw naar de Universiteiten en de Hogescholen kunnen gaan. Al zal het dan nog wel even duren voor in Bilthoven een gymnasiaal eind examen zal kunnen worden afgenomen. Ongetwijfeld ls de kindergemeenschap met het nieuwe gebouw en de nieuwe afdeling van de school weer een stap verder in de richting, waar de heer Bceke nu bijna 25 jaar voor heeft ge werkt. Onderwijs mogelijk tot eindexamen (Speciale berichtgeving) Niet ver van het Bilthovensc station verrijst op het ogenblik een groot ge bouw, in de vorm van een U. Dat is het gebouw, dat in September een aantal leerlingen van Kees Boeke's „Werkplaats'* zal ontvangen. Want de belangstelling voor deze min of meer rerolutionnaire vorm van onderwys is sinds het moeilijke begin in 1926 aan merkelijk toegenomen. Reeds meer dan 309 kinderen krijgen nu onderwijs in „De Werkplaats" en de diverse villa's in Bilthoven, die daar bij horen. Va.n September af zullen nu de villa's niet meer worden gebruikt. Het nieuwe gebouw is waarschijnlijk mooier en beter geoutilleerd dan enig ander schoolgebouw in Nederland. Te midden van een fraaie omgeving en met uit vele ramen een uitzicht op grote apert- en speelvelden ligt daar een fraai gebouw op de plaats waar in de ooTlog de ^Duitsers een opleidings centrum voor radio-tele gr af 1st en had den gemaakt. Dit Duitse gebouw was echter ns de oorlog een ruïne. Direct als men dit nieuwe product van architect Staal binnen komt, staat msn tegenover de deur van een ge meenschapsruimte. die zijn weerga in de Nederlandse schoolaula's niet vindt. Een grote zaal met balcon voor zes- of zevenhi-noerd mensen, een flink toneel met kleedkamers en orkestbak maken deze zaai tot één. waar de leerlingen van Kets Boeke zeker met plezier zul len verblijven. En véél zullen verblijven, legde de leider van de school uit. want deze gemeenschapsruimte neemt een be langrijke plaats in het leven van de „Werkplaats kindergemeenschap" in. En zo is overal in het nieuwe gebouw reke ning gehouden met wat de kinderen prettig zullen vinden. De lokalen,' die speciaal zijn Ingericht voor het onder wijs in de technische, natuurweten schappelijke, huishoudelijke en kunst zinnige vakken, zijn licht en ruim en ongetwijfeld als ze klaar zijn ple- nummer bestaat uit tien pagina's. De waarnemende fractieleider der Verenigde Partij, de Zuid-Afrikaanse oppositiepartij, J. G. N. Strauss is veldmaarschalk Jan Smuts als fractie leider opgevolgd. Veldmaarschalk Smuts zag zich wegens langdurige ziekte genoodzaakt zijn functie over te dragen. Opnieuw arrestaties in de zaak Gold Een voormalige onderofficier in het Amerikaanse leger, de 28-jarige David Greenglass uit New York, is door de Amerikaanse federale recherche gear resteerd op gTond van de beschuldiging, dat hij atoomgeheimen aan Harry Gold heeft verstrekt, die deze op zijn beurt aan de Russen zou hebben gegeven. Deze arrestatie valt binnen 24 uur op die van Alfred Slack, die eveneens van medeplichtigheid aan Golds, activiteit wordt beschuldigd. Gold werd op 23 Mei gearresteerd, enkele uren, nadat ambtenaren van de Amerikaanse recherche in de gevange nis dr Klaus Fuchs verhoord hadden. Een tweede arrestatie, die door de federale recherche bekend werd ge maakt. is die van de 52-jarige geleerde dr Sidney Weinbaum van het Califor- nische technische instituut Hij zou voor een officiële instantie onder ede hebben verklaard, dat hij nooit lid van de communistische partij was geweest, terwijl hij in feite lid zou zUn onder de naam Sidney Empson. De springstof RDX. waarvan de door de federale veiligheidsdienst aangehou den scheikundige Alfred Slack gedu rende de oorlog een monster aan de Russische autoriteiten zou hebben af gestaan is in 1899 in Duitsiand uitge vonden, zo wordt op het ministerie van landsverdediging verklaard. Dit product, waarvan de springkracht 50 maal ster ker Is dan die van dynamiet, was reeds voor de eerste wereldoorlog door de Duitsers vervaardigd, doch de fabrlca- pekosten waren te hoog om er gebruik van te maken. Na 1918 vonden de En- gelsen een goedkoper fabricage-procedé en vervolgens slaagden de Verenigde j Staten er ln de kostprijs van dit pro- i duet nog te verlagen, Op het ministerie van landsverdediging is men van oor- I deel, dat slechts de Amerikaanse pro- I ductieformule van deze springstof ge- i helm is. I Diplomaten moeten Tsjecho-SIowakije verlaten De Tsjechoslowaakse regering heeft terugroeping binnen veertien dagen ge- eist van kolonel Robert Mauroy. de Bel gische militaire attaché te Praag De eis is gebaseerd op verklaringen, die zijn afgelegd by het kort geleden gehouden proces tegen dertien Tsjechen, die ver oordeeld werden wegens hoogverraad en spionnage. Voorts is om dezelfde redenen in een nota aan Engeland de terugroeping binnen veertien dagen van een Britse diplomaat geëist. Het is Adrian Leigh Mc Laughlin, vice-consul en derde secre taris op de ambassade RUSSISCHE BESCHULDIGING INZAKE TRIEST AFGEWEZEN. De Westelijke grote drie hebben de Russisohe beschuldiging verworpen, dat de Westelijke mogendheden het vredesverdrag met Italië hebben ge schonden door het handhaven van troe pen en marinebases in Triëst. Voor zover het niet mogelijk is ge weest het vredesverdrag met Italië uit te voeren zo zegt de nota, ls dit de schuld van de Sovjet-unie. „Het feit. dat Engeland en de Verenigde Staten nog militairen in Triëst hebben om het be stuur te vergemakkelijken, is in over eenstemming met de verplich'ingen, die deze landen op zich hebben genomen. Engeland en de V S hebben nooit ma rinebases of marine-installaties in Triëst gehad. JAPANSE COMMUNISTEN KUNNEN GEEN BEROEP AANTEKENEN. De Japanse minister van justitie heeft bekend gemaakt, dat het gerechts hof te Tokio het beroep van de Japanse communistische partij tegen de recente .zuiveing" van 41 vooraanstaande communistische leiders niet in behan deling kan nemen omdat de Japanse regering heeft gehandeld op direct be vel van de geallieerde bevelhebber, ge neraal McArthui. De hulp aan de onontwikkelde gebieden SUPPLETOIRE BEGROTING TE WACHTEN. (Van onze Haagse redacteur) Toen het plan rees. dat de Verenigde Naties technische hulp zouden gaan ver lenen aan de onontwikkelds gebieden, werd van Nederlandse zijde meegedeeld, dat wy wegens onze benarde financiën van geldelijke bedragen zouden moeten afzien. Daarentegen zouden wij gaarne met deskundige hulp klaar staan waar toe wij temeer in staat waren nu onze bekwaamste krachten uit Indonesië be schikbaar kwamen. Deze week werd even wel uit Lake Success gemeld, dat onder de 50 landen die aan 't plan deelnemen, Nederland met 400.000 dollar geen slecht figuur slaat. Naar wij vernemen is dezer dagen de indiening te wachten van een sup- plotoire begroting ad IA milliocn gul den, als tegenwaarde voor de toege zegde Nederlandse bijdrage. Het is te hopen, dat ^ulks niet be tekent, dat is afgezien van het aanbie den van onze deskundige hulp, die veel meer waard is dan dollars. ROGER PEYRE IN PARAGUAY. Roger Peyre, de ontbrekende getuige in de Franse „zaak der generaals", die onlangs van Rio de Janeiro was ge vlucht, is volgens het Franse persbu reau A.F.P. cp 5 Juni te Concepcion.de hoofdstad van Paraguay, aangekomen. Hij was In gezelschap van zijn vrouw en zijn twee kinderen. De Franse politie heeft een bevel tot Inhechtenisneming tegen Peyre uitge vaardigd. VLIEGTUIG VAN R.A.F. NEERGESTORT. Een vliegtuig van de meteorologische dienst van de R.A.F. is op een berg op het eiland Achll ten Westen van het graafschap Mayo "Eire), neergestort. Vier leden van de R A F. zijn om het leven gekomen, vier anderen worden nog vermist. Het opsporingswerk wordt bemoeilijkt aangezien de 900 meter ho ge berg bijna ontoegankelijk is. IIET FRANS: „DE TAAL DER BESCHAVING". In het Dogenpaleis in Venetië is een vereniging in het leven geroepen, die de naam draagt van „Societé Europeen- ne de culture". Het doel dezer vereniging is de sa- menwerking tussen alle intellectuele en I culturele arbeid verrichtende Europea nen om met gezamenlijke inspanning van krachten de onafhankelijkheid van i de cultuur te redden, i Bij de openingsbijeenkomst was men I het dadelyk eenparig eens over het eer ste punt: „Daar onze debatten betrek-, king hebben op de „culture", zo ver klaarde de voorzitter, de heer Ba.be 1, kunnen zy niet anders dan in het Frans gehouden worden, de taal der bescha ving bij uitnemendheid." RUSSEN TEGEMOETKOMEND IN HANDELSAANGELEGENHEDEN. In de gisteren gehouden slotzitting van de vijfde bijeenkomst van de economi sche commissie der Verenigde Naties voor Europa heeft de Sovjetrussische afgevaardigde, Aroetioenian. opnieuw een pleidooi gehouden voor „goede wil en samenwerking" om te komen tot her leving van de handel tussen Oost- en West-Europa. Het is bewezen, zo zeide hij, dat samenwerking zeer goed moge lijk is ondanks de verschillen, die ons schelden. Indien wij er ln slagen elkanders uit eenlopende meningen te eerbiedigen en- trachten aanvaardbare formules te vin den dan zullen wij weer een stap voor waarts hebben gedaan in de internatio nale verhoudingen. Een souvercine staat kan het zich zeer goed veroorloven zijn standpunten te verzoenen met die van een andere staat. Hij verklaarde nog maals, dat zijn regering welwillend staat tegenover de voorgestelde sluiting van een Europees graanverdrag en zeide. dat het initiatief, dat de Zweedse secretaris der commissie. Gunner Myrdal, hiertoe had genomen, een voorbeeld was van construotief en realistisch werk. De Amerikaanse afgevaardigde, Asher. zeide, dat hij zich geheel kon verenigen, met de opmerkingen van de Russische- vertegenwoordiger. Bij de Tweede Kamer ls ingediend he* wetsontwerp tot herziening van de uitvoeringsorganisatie der sociale verzekering. De memorie van toelichting, die bceint met een overzicht van de geschiedenis der sociale verzekering en daarna een beeld geeft van de huidige situatie, zet vervolgens uiteen, dat de uitvoering van de sociale verzekering 'n handen zal worden gelegd van per bedrijfstak werkende organen. Voor de thans bestaande algemene be drijfsverenigingen zal in de nieuwe or ganisatie geen plaats meer zijn. De ouderdomsverzekering komt te ressorteren onder de bedrijfsverenigingen. Een wetsontwerp tot herziening van de ouderdomsverzekering verkeert in een vergevorderd stadium van voorbereiding. Spoedig herziening ouderdomsverzekering De bedrijfsverenigingen zullen, naast de overkoepelende Sociale Verzekerings raad. de uitsluitende dragers der ver zekering worden. Dit betekent, dat zij het vrijwillige en particuliere karakter, dat zij by de huidige ziekteverzekering bezitten, niet langer zullen behouden, doch meer het karakter krijgen van publiekrechtelijke organen, welke krach tens de wet gezag hebben ten aanzien van personen, die van rechtswege bij haar zijn aangesloten of verzekerd. Slechts voor één algemene bedrijfs vereniging zal, zolang niet alle werkge vers en verzekerden in een bepaalde vakbedrijfsorganisatie kunnen worden ondergebracht, een plaats worden open gehouden. In de uitvoeringsapparatuur, zoals deze in het wetsontwerp wordt voorge steld, is geen plaats in?e uimd voor de federatie van bedrijfsverenigingen. Naast de sociale verzekeringsraad waarin het bedrijfsleven de voornaam ste stem heeft, bestaat aan een orgaan als de federatie van bedrijfsverenigin gen als wettelijk toporgaan der be- drijfsverenieineen zeen behoefte. Het ontwerp voorziet voorts in ce instel ling van een centrale administratie. Voorrang zal worden verleen 1 aan de ouderdomsvoorziening. Het desbe treffende wetsontwerp verkeert. !n een gevorderd stadium van voorbe reiding. De grondslag voor de herziening van de uitvoeringsapparatuur der sociale verzekering is gelegd bij de werkloos heidswet. Deze wet heeft de bedrijfs verenigingen met verplicht lidmaat schap welke in het onderhavige wets ontwerp als de uitvoeringsorganen van de toekon.st worden voorgesteld, in de sociale verzekering geïntroduceerd. De volgende stap zal moeten zijn. dat deze organen belast worden m°t de uitvoe ring van de ziekte- en de kinderbijslag- ve-zekering. De omvorming van de be- drijfsve-enizinzen Ingevolge de ziekte wet en de kinderbijslagwet !n die van de v'-rkloncheldswet is daarom noodzake lijk. omdat h°t naast elkaar werken van deze twee coorten bedrijfsvereni gingen tot schier eindeloze moeilijkhe den aanleiding zou geven. In afzonderlijke wetsontwerpen wordt dan ook voorgesteld de ziekte- en de klnd-^rbijslagverzekering te leggen in handen van de nieuwe bedrijfsvere nigingen. Vervolgens zal de uitvoe- rin? van de ni-uwe ouderdomsverze kering reeds aanstonds aan de nieu we organen dienen te worden toever trouwd. Vooral zal de uitvoering van de overige takken van d- sociale ver zekering gel ideliik aan de nieuwe organen moeten worden opgedragen. Bij het vormen van nieuwe organen en nieuwe administraties zullen hieraan valt niet te ontkomen de oude organen moeten verdwijnen. Gelijktijdig met het ontwerp organi satiewet Sociale verzekering zijn bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwer pen tot wijziging van de ziektewet en de kinderbijslagwet. Hei doel dezer wij zigingen Ls de uitvoeringsorganisatie dezer wetten aan te passen aan de uit voeringsorganisatie. zoals dia Is be lichaamd m het wetsontwerp-organist* tiewet sociale verzekering.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1