Tien jaar geleden riep generaal de Gaulle op tof hef heilig verzet Tentoonstelling over „William and Msrf te Londen Toch debat in Engelse Lagerhuis over plan Schuman WEERBERICH en benzine als vlekkenwater Kardinaal ion Preysing: „Geen godsdienstvrijheid in Oost-Duitsland" 59ste Jaargang VRIJDAG 16 JUNI 1950 No. 27024 LEiDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Labour-manifest scherp veroordeeld Het plan-Stikker vindt allerwege in- ceauning, al wordt natuurlijk erkend, Jit ooK dit plan nauwkeurig zal moe- ten worden bestudeerd. In het Britse Lagerhuis zal toch een fcbat over het plan-Schuman plaats Tinden Dit is voorlopig vastgesteld op :5 Juni, zo heeft Morrison, de leider Tin de regeringsfractie, meegedeeld. Men gelooft, dat het Britse kernka- tr.et een onderzoek instelt naar de pijnlijke tegenstelling tussen Attlee's Ttrklaring over het plan-Schuman in in parlement en het daags te voren ■fpubliceerde manifest van de Labour- Mftij over de Europese eenheid. Volgen? gewoonlijk betrouwbare bron •^[l minister Bevin het manifest pus tèitn nadat het gepubliceerd was. in sommige diplomatieke en politieke '•:;ingen gelooft men, dat er in het ïi-nkabinet verschil van mening over te: Britse beleid in deze zaak bestaat. Attlee en Bevin zouden tegenover Dal ton staan, aie aan het hoofd stond~vari partijencommissie, welke het manifest beeft opgesteld. Een verdere complicatie is het feit, at Dalton, wiens twijfel ten aanzien Tin de Europese integratie bekend is, nn het hoofd staat van de parlemen- !üre La'oourdelegatie naar de Europese FUad te Straatsburg. HOFFMAN VEROORDEELT LABOUR. Paul Hoffman, de administrateur voor let plan-Marshall, heeft op een geza- senljjke zitting van de Senaatscommis- voor buitenlandse betrekkingen en féTapende diensten verklaard, dat de houding oer Britse Labourpartij ten op- •.chte van het plan-Schuman „een be treurenswaardig voorbeeld van isolatio nisme" betekent. Hij zeide dit, nadat republikeinse senatoren een aanval op u; Britse manifest hadden gedaan. Hij zeide, dat de houding niet te ver dedigen was, doch legde de nadruk er op. dat zij niet door premier Attlee en sndere verantwoordelijke regeringsper sonen gesteund werd. Het manifest ver- genwoordigde slechts de mening van isolationisten in de partij en was citgegeven zonder de voorkennis van Bevin en Attlee. De E.C.A. trachtte op .informele wijze" een nadere uiteenzet- tin? te verkrijgen. Toch, zo vervolgde Hoffman, doet Engeland ernstige pogingen ter bevor dering van de Europese integratie. Het besluit tot medewerking aan het Euro- betalingsplan vormde het concrete «wijs hiervoor. Hoffman zeide verder nog, dat de l.CA. „onveranderlijk" tegenstander bleef van het gebruik van tegenwaarde- fondsen in Europa voor militaire doe len, zulks in antwoord op republikeinse voorstellen, dat sommige' fondsen ge bruikt zouden worden voor de verster king der Europese defensie tegen iedere mogelijke aanval van Russische zijde. Hoffman zeide. dat zulks niet ten &oede zou komen aan de militaire en economische kracht van de deelnemen - landen. Voorts zou het voedsel ge ven aan de communistische propagan- volgens welke de E.C.A. een Euro- :e oorlog voorbereidt, BESPREKINGEN MET DE SA AR. De minister-president en de minister vin Buitenlandse Zaken van het Saar- febied zullen morgen te Parijs eenbe- tp'eking voeren met de Franse minister van Buitenlandse Zaken Robert Schu man over de komende onderhandelin- 3n over het steenkool- en staalplan. grond van het huidige verdrag ver tegenwoordigt de Franse regering het Snrgebied in alle kwesties van buiten- 'indse politiek, doch de regering wil an vorm scheppen, volgens welke de Saarautorlteiten geraadpleegd en volle- bi? op de hocgte gehouden kunnen wor- n van de onderhandelingen. TEGEN LABOUR. De ontevredenheid van de Franse so- -BÜstische partij over de verklaring tan de Britse Labourpartij Inzake een Verenigd Europa heeft er toe geleid, cat de Franse socialisten besloten heb ben slechts één afgevaardigde te zenden Daar de bijeenkomst te Londen van de Ccmisco, de bijeenkomst van s'ocialisti- DE VREDE MET OOSTENRIJK. De Westelijke regeringen hebben de wvjet-Unie meegedeeld, dat zij voor nemens zijn de militaire hoge commis sarissen in Oostenrijk te vervangen ooor burgers en voorgesteld, dat Rus- and hetzelfde doet. Voorts wordt aan de Sovjet-verzocht cog meer maatregelen te treffen tot T*rmindering van de bezettingskosten toet het oog op het ontbreken van een verdrag met Oostenrijk. •^en zie voor Laatste Berichten pag. 1 bet Eerste Blad. De waterstofbom Het Amerikaanse bureau voor de be groting heeft medegedeeld, dat de atoomcommissie voorbereidingen treft om binnen enkele weken aan het Con gres een fonds te verzoeken ten behoeve van de pogingen ter fabricage van een waterstofbom. Hoewel men strenge geheimhouding betracht omtrent de grootte van het bedrag, neemt men aan, dat het 200.000.000 bedraagt. Het verzoek van de commissie zal door het bureau van de begroting onderzocht worden en dan met aanbevelingen naar de president gezonden worden. De laatste zal het Congres dan nog voor het einde van de maand om goedkeuring verzoeken. De president gaf in Januari reeds opdracht de waterstofbom te maken, het plan-Schuman en het voorgestelde welke naar men zegt, een honderdmaal gezagsorgaan voor de kolen- en staal- I sterkere uitwerking heeft dan de industrie. De C.I.O, hechtte overigens atoombommen, die in de oorlog op zijn goedkeuring aan het plan. Japan werden gebruikt. sehe partijen in Europa..Deze afgevaar digde zal Guy Mollet zijn, de secretaris van de partij. Naar verluidt, heeft Mollet opdracht te trachten een openlijke breuk binnen de Comisco tussen de Labourpartij en de socialistisch partijen van het vaste land te voorkomen. Het Amerikaanse „Congress of Indus trial Organisations", de C.I.O., heeft op een bestuursvergadering verzocht, dat Europese vakverenigingen betrokken zouden worden by de besprekingen over WISSELEND BEWOLKT. Bilt verwacht tot moreenavond: wisselende bewolking met enkele ^spreid oDtredende buien en voorna- ^Hik in de nacht en ochtend opkla ren Zwakke tot matige wind tussen *'est en Zuid-West. Weinig verande- ,^in temperatuur. 'Opgemaakt te 10 uur). 17 Juni. Zon op: 4.19 uur; onder: 21.02 uur. Maan op: 5.10 uur: onder: 23.13 uur. "oogwater te Katwijk te 4.20 en 16.46 üur. Zondag plechtige herden king te Mont Valerien (Van onze Parijse correspondent). Op Zondag, 13 Juni, zal het tien jaar geleden zijn, dat generaal Charles de Gaulle via de BBC in Londen zijn le gendarische oproep tot de Fransen richtte om hen op te wekken tot het verzet, het heilig verzet, tegen het be wind van Vichy, dat rustte op de Duitse bajonetten. In Frankrijk zal deze dag worden herdacht op de Mont Valerien, de plaats even buiten Parijs, waar dui zenden patriotten door de Duitsers wer den gefusilleerd. Generaal de Gaulle zal daar dan een fakkel overnemen uit de handen van een oorlogsgewonde. die deze op de Etoile bij het graf van de Onbekende Soldaat heeft aangestoken. Een korte, zwijgzame plechtigheid ge durende enkele minuten stilte zullen <^n paar honderd genodigden met hun gedachten bij de ontelbare doden ver wijlen, die het slachtoffer werden van een bestiale onderdrukker Hoe men thans ook over zijn poli tieke figuur wil denken, erkend moet worden dat de naam van Charles de Gaulle voor de geschiedenis der mèns- heid tot in lengte van dagen onverbre kelijk verbonden zal blijven aan de idee van het verzet tegen de Duitse dwingelandij. Het verzet, dat hij op wekte, stimuleerde, inspireerde. Fervent patriot, bleef zijn voorbeeld nochtans niet tot Frankrijk, zijn vaderland be- perkt. Met koningin Wilhelmina was j generaal de Gaulle zeker het sterkste, het sprekendste en het schoonste sym bool van het binnenland verzet tegen de terreur van Hitier. Een onbekende officier, die slecht^ enkele weken voor de Franse debacle door de toenmalige premier Paul Rey- naud tot generaal was bevorderd. Een vage onderminister van oorlog, die vrij wel niemand kende. Een militair theo reticus, wiens boeken slechts enkele in siders gelezen hadden. Zijn denkbeelden Met liet luiden van de scheepsbel I van de „Van Gaten", de torpedo- Zestig jaar „Koninklijke" boot jager, die in de Meidagen van t 1940 in de Rotterdamse haven is Kapiteins die niet durfden varen gezonken, opende Koningin Juliana gistermorgen de tentoonstelling ..Rotterdam Ahoy". Vooraf bood het dochtertje van de hoofddirecteur van Openbare Wer ken. Inge Marijke van Bruggen H.M. een bouquet bloemen aan en hield wethouder f. van Tilburg een rededie door de Koningin werd beantwoord. Na de opening maakte Koningin Juliana in gezelschap van wethouder Van Tilburg een rondgang over de expositie. nummer bestaat uit acht pagina's STAKING BIJ DE „DAILY WORKER" Het gehele personeel van de afdeling expeditie van het Engelse communis tische blad „Daily Worker" is in sta king gegaan, omdat een zo juist be noemde opzichter communist is. De stakingsleider verklaarde, dat niemand van de expeditie noch van het magazijn communist was. Het perso neel had twee personen voorgedragen voor de functie van opzichter, doch zij werden ten behoeve van een commu nist voorbijgezien. De stakers waren van oordeel, zo zeide hij, dat bekwaam heid in het werk en niet de politieke kleur doorslaggevend was. De directie heeft een verklaring uit gegeven. waarin zij zegt. dat er geen onderzoek naar de politieke gezindheid wordt ingesteld bij het personeel van niet-redactionele aard. Men lette slechts op de bekwaamheid en zou zulks blij ven doen. Expositie geeft machtig beeld van wereld omvattend bedrijf (Van onze Haagse redacteur). Temidden van een uitermate boeien de tentoonstelling omtrent afbeid en betekenis van de jubilerende Konink lijke Shell heeft haar directeur-gene raal, de heer Van Hasselt, gisteren Jn de Haagse Dierentuinzalen de groei en het vaak moeilijk omhoogstreven dezer thans gigantische onderneming ge schetst In het afgelopen jaar werd door de Koninklijke Shell-groep in Nederland voor 50 millioen gulden aan orders ge plaatst. Zulk een succes is te danken aan de onvermoeide arbeid der zeer ve len. die hun krachten aan de maat schappij wijden, en vooral aan de wijze leiding waarmee door tijden van voor- en tegenspoed werd gekoerst. Bij een crisis in 1898 besloot het be stuur met algemene stemmen om het publiek volledig van de stand van za ken op de hoogte te brengen, wat ook het effect daarvan mocht zijn. Deze openhartige politiek is de Koninklijke Shell steeds trouw gebleven. Een tweede beginsel was om niet al les op één veld te zetten doch het risico te verdelen. En zo vindt men heden ten dage de groep overal ter wereld, waar werken voor haar mogelijk is. Een even geniale als eenvoudige ge dachte was die der samenwerking met de overige in het toenmalige Neder- lands-Indië werkende olie-maatschap pijen. waarbij wel de voornaamste fusie in 1907 was dit met de Britse shell in een verhouding 60 pet. Koninklijke en 40 pet. Shell, welke steeds zo gebleven is. Door deze combinatie kon men ge- Zeven eisen gesteld Er is geen godsdienstvrijheid in de Oost-Duit-se republiek, zo heeft kardinaal von Preysing. de RK. bisschop van Ber lijn. verklaard. „Iede:e loyale katholiek in Oost- Duitsland weet uit eigen ervaring, dat dc in de grondwet gewaarborgde vrij heid van geloof en geweten niet be staat". „De kerkelijke leiders hebben verschil lende malen stappen gedaan bij de Oost-Duitse regering om de godsdienst vrijheid gewaarborgd te krijgen. Deze stappen zijn echter door de Oost-Duit se regeringsvertegenwoordigers ver keerd uitgelegd en ten onrechte een politieke strijd genoemd", aldus de kar dinaal. „De Oost-Duitse president, heeft zelfs de kerkelijke leiders belasterd als „medestanders der oorlogsstokers" en hen ervan beschuldigd, dat zij teger. de nationale belangen van het Duitse volk strijden". Kardinaal Preysing beklaagt zich er over, dat de Katholieke Kerk in Oost- Duitsland geen officieel orgaan heeft, waarin zij zich „tegen deze lasterlijke aantijgingen kan verweren". „Ten einde deze onhoudbare toestand op te heffen, eis ik dat; 1. De Oost-Duitse republiek onmid dellijk haar pogingen om de bevolking met geweld de materialistische leer op te leggen staakt. 2. De leerlingen van de lagere scho len niet meer in deze anti-christelijke leer verplicht worden onderwezen. 3. Kinderen en jongeren niet meer gedwongen worden zich bij de onder communistische leiding staande vrye Duitse jeugdbeweging aan te sluiten. 4. Alle pogingen van de volkspolitle om het godsdienstige leven tot binnen de muren van de kerken te beperken worden gestaakt 5. Alle Christenen het recht krtigen onbeperkt godsdienstige activiteit bul ten de kerken te ontplooien. 6. De Oost-Duitse autoriteiten on middellijk ophouden met haar dwang op personen om zioh bij organisaties of massabewegingen aan te sluiten. 7 De Katholieke Kerk het recht ont vangt vrijelijk haar eigen periodieken te publiceren en de katholieken wordt toegestaan katholieke periodieken, die buiten de Oost-Duitse republiek worden uitgegeven, te lezen. Tot slot verklaarde kardinaal von Preysing, dat „al deze eisen geen pri vileges betreffen, doch zijn neergelegd in de overeenkomst van Potsdam en in de Oost-Duitse grondwet". makkelijker het hoofd bieden aan de concurrentie der Standaard Oil. Toen de groep door deze Amerikaanse reus werd aangevallen, bracht zij de strijd naar diens eigen land over en vestigde zich in 1913 in Amerika. Vandaar ging het naar Venezuela en Curasao. De tankvloot der groep omvat meer dan 250 schepen en heeft, met de ge charterde boten mee, een laadvermogen van AM millioen ton. Spr. verhaalde van de moeite om een kapitein te vinden die de eerste tanker durfde varen. Ook de angst van de Rotterdamse gemeenteraad voor de eerste vestiging op Pernis doel thans enigszins komisch aan. Het was echter de durf Iets nieuws aan te pakken, die immer weer de sleu tel tot succes bleek. Dit bracht spr. vanzelf op de nieuwe mogelijkheden van eertijds waardeloos geachte stoffen en de enorme weten schappelijke arbeid der groep. De huidige president-commissaris, zoon van de grote pionier Aug. Kess- lcr, vertelde spr. hoe eens zyn vader opgewonden thuis kwam met de ver heugende tijding dat men eindelijk een goed gebruik had gevonden voor de ellendige benzine, 't was goed vlek kenwater! Men gebruikte n.l. in de eerste jaren alleen maar de aardolie voor de ver vaardiging van lampolie. De benzine werd als lastig beschouwd en verbrand. Ook de asfalt werd verbrand, n.l. onder dc ketels. Thans, besloot de heer Van Hasselt, vormt onze groep een kerngezond be drijf, dat volle expansiekracht heeft behouden, ondanks twee wereldoorlo gen, waarin het zware schade leed, doch niet ten onder ging. De wereld heeft behoefte aan energie en smeer middelen, waaraan wij in steeds per fecter kwaliteiten voldoen. Mochten zich weer verschuivingen voordoen, dan is daar steeds onze chemische industrie, die immer nieuwe mogelijk heden vindt. Doch hoe de toekomst zij. de thans zestigjarige zal tezamen met haar Britse partner haar party behoorlijk mecblazen. Hierna bezichtigden de genodigden de rijke expositie, die met foto's, grafieken, modellen, maquettes en materialen een overweldigend beeld geeft van het be drijf, dat aan meer dan een kwart mil lioen mensen arbeid verschaft. De ma quette van Curacao b.v. geeft de in druk, of men over deze grootste raffi naderij ter wereld vliegt, met zijn wo ningen. recreatiegebouwen, sportvelden enz. Vernuftige technische vindingen gaven de deskundige rondleiders gele- generaal de Gaulle", zo sprak hij, „zeg u. dat Frankrijk een veldslag heeft ver loren doch dc oorlog winnen zal". Hij bezat het heilig vuur van een Jeanne d'Arc.... over de rol. die het tankwapen in een moderne oorlog spelen zou, waren in Frankrijk nauwelijks au serieux geno men. Daarentegen had de Duitse gene- raai Guderian zijn revolutionaire ideeën Onbruikbaar op het diplomatieke plan. geadopteerd en helaas niet zonder I Een man. die in latere iaren vele hoos- Een historische figuur. Met een moeilijk, onverdraagzaam, stuurs en on- gezeggeliik karakter. Bovendienmet ontegenzeggelijk autoritaire tendenzen. succes toegepast. Dc Gaulle was voor Frankrijk roepende in de woestijn geweest Deze miskende soldaat nu had op 18 Juni 1940, toen de Duitse legers én de tanks over de zonnige Franse lan den raasden, de moed en de kracht zich Een man. die in latere jaren vele hoog gestemde verwachtingen teleur heeft gesteld, helaas. Niettemin is het thans een plicht van simpele rechtvaardigheid op deze dag de Gaulle te eren wegens de onsterfe lijke verdiensten, die hij zich voor de geschiedenis der bevrijde mensheid ver zekerd heeft. Zijn naam zal eeuwig ge boekstaafd blijven: Charles de Gaulle: tot zijn landgenoten te richten, in een l'homme du 18 Juin: de man van de taal, die waarlijk profetisch was. „Ik, I achttiende Juni.... Prachtige collectie bijeengebracht (Van onze Londense correspondent). Van 21 Juni tot 20 Augustus zal in het bekende Victoria and Albert Mu seum te onden een tentoonstelling wor den gehouden over koning-stadhouder Willem III. onder de titel „William and Mary and their time". Deze ten toonstelling is min of meer een uittrek sel van de expositie, welke In de afge lopen weken in het rijksmuseum te Amsterdam is gehouden De tentoon stellingsruimte in Londen liet het bij eenbrengen van de in Nederland ge toonde uitgebreide verzameling niet toe. De tentoonstelling is de eerste ma nifestatie van de samenwerking tussen Engeland en Nederland op cultureel gebied, krachtens de conventie, welke vorige jaar werd gesloten. De figuur van Willem III en zijn echtgenote leven nog sterk in de her innering van het Engelse volk voort, zodat de arts Council, welke voor de organisatie aansprakelijk is, een rui me mate van belangstelling verwacht. Koning George VI heeft belangrijke bijdragen voor de tentoonstelling afge staan uit de koninklijke verzamelingen, zoals schilderijen, meubelen, zilver en wapenrustingen, alsmede de enige per soonlijke documenten van Queen Mary II, de dochter van James H, die met haar echtgenoot en neef Willem III zulk een belangrijke rol heeft gespeeld in de roemrijke revolutie van 1688, die James dè troon heeft gekost. Koningin Elizabeth heeft uit haar persoonlijke collectie een zilveren wijn beker afgestaan, welke een prachtig staal ls van Engelse ambachtskunst uit die dagen Koningin Juliana stond verscheidene schilderijen voor deze ten toonstelling af. Zeer belangrijke schil derijen en kunstvoorwerpen uit het Rijksmuseum, het Mauritshuis en het Boymans-museum zijn overgezonden Ook Nederlandse en Engelse particuliere verzamelaars hebben een belangrijk aandeel in de tentoonstelling. Lord Sackville leende o a. een fascinerend portret door Cornelius Johnson van de zevenjarige knaap, die later zulk een belang, ijke rol in de geschiedenis van Europa zou spelen De hertog van Buccleuch stond miniaturen en portret ten af van James Scott, de hertog van Monmouth, de zoon van Charles II en Lucy Walters, die een bittere tegen stander was van James II. Ook is er een portret van Churchill's grote voor vader John Churchill, de latere hertog van Marlbo-ough. Uit de verzameling van de hertog van Portland ls er een portret van Willem de derde's Intieme vriend. William Bentinck, burggraaf van Portland, door de Fransman Hyacinthe Rigaud, hetgeen tevens aan toont, dat de Franse invloeden op de kunst in Nederland en Engeland zeer belangrijk waren, hoewel Willem III gedurende het grootste deel van zijn regering de Fransen bevocht. De Bank van Engeland zond een zilveren bierpul, welke niet minder dan vier en een hal ve liter kan bevatten, een geschenk van Mary aan een Hollandse scheepskapi tein, die Willem's leven redde op een van zijn overtochten naar Nederland. Er is ook een Jan Steen, voorstellende de vièrlng van prins Willem's verjaar dag. De periode van „William and Mary" was een buitengewoon interessante tijd op politiek, sociaal en cultureel gebied. Het was de eeuw van Dryden, Purcell, John Locke en van Vanbrugh's „the provoked wife", een toneelstuk, dat en kele maanden geleden nog een dave rend succes oogsste. De „vereniging tot verspreiding van christelijke kennis" werd in die dagen opgericht. Isaac Newton leefde en de grote architect Christopher Wren, die tot op de hui dige dag zijn stempel op Londen druk te, was bezig de St. Paul's kathedraal te bouwen. Dinsdagmiddag zal de Nederlandse ambassadeur jhr mr T. J. Michiels van Verduyncn, de tentoonstelling openen. ECA STEUNT VERKOOP VAN EUROPESE GOEDEREN IN DE VERENIGDE STATEN. De Econommic Cooperation Admini stration zal de Westeuropese landen hel pen hun goederen te verkopen In de Verenigde Staten. Zy heeft medege deeld, dat zij een speciale studie zal maken van de procedures tot finan ciering van de invoer en van de uitvoer alhier en in het buitenland uit Mar shall-landen te bevorderen. August Maffry, vice-president van de Irving Trust Co of New York en oud vice-president van de export-im port bank te Washington, zal aan het hoofd staan van de studiegroep. THUISVARENDE TROEPENSCHEPEN. www-*.- c--- Een dezer dagen zijn de troepensche- eenheid om op bepaalde onderdelen de |P®n ,Kota Inten en .General Hairy aandacht te vestigen, machines te la- Taylor" met resp. 900 en 1450 repatri- ten werken enz. Hier staan ook vele der .erende militairen aan boord van Tan- origlnele leermiddelen, die worden ge bruikt voor de opleiding der olie-vak lieden. TAFELBELLEN VOOR DE PRINSESSEN. Door de directie van de klokkengiete rij ,Van Bergen" te Heiligerlee zal tij dens het bezoek van het Koninklijk Paar aan Heiligerlee op Woensdag a.s. naast een luidklok voor het Palels Soest- dijk ook nog aan elk der vier Prinsessen een tafelbel worden aangeboden. djong Priok naar Nederland vertrokken Belde schep worden begin Juli resp te Rotterdam en Amsterdam verwacht. Het troepenschip „General A. W. Greely' wordt In de nacht van Zater dag op Zondag aa. voor Hoek van Hol land verwacht De ontscheping van de Gen. Greely" zal onvoorziene om standigheden voorbehouden Zondag a.s. des morgens te 9 uur in de haver, van Rotterdam beginnen. Teri slotte '*ii ">rden medegedeeld lat in tegenstelling tot de aanvankelijke toestel' had e'venXèï'verklaard! dat' een verwachting, het troepenschip He.le- dergelijke vergissing moeilijk beide on- nic Prince" eerst omstreeks Woensdag gevallen kon ophelderen 21 Juni a.s. In -ie haven van Amsterdam De mogelijkheid van sabotage zai 'wordt Vütat. hl. ionder ogen worden gezien. Ter leniging van de woningnood is een betonfabriek in Rijssen er toe overgegaan betonwoningen te bou wen. De eerste is thans gereed ge komen. Wanneer de woning blijkt te voldoen, zal de betonjabriek soort gelijke woningen in serie gaan bouwen. De bouwtijd is 4a5 weken. Drze betonwoning bevat een woon kamer van 4 bij 4 meter, twee slaap kamertjes van 2.35 bij 2 meier, keuken, hal. kelderkast cn W.C. De buitenmuren zijn opgetrokken van beton van 4 cm dikte. De oppervlakte is 8l/z bij 6 meter en de hoogte 4 meter. De Franse vliegongevallen SABOTAGE? De directeur van de maatschappij „Air France" in het Verre Oosten heeft op een persconferentie gewezen op óe gelijkenis tussen de beide onge vallen met Franse vliegtuigen ter hoogte vair het eiland Bahrein Er kon naar zijn mening geen sprake zijn van een mechanisch defect of van een fout van de bemanning. De directeur zei. dat het vliegtuig van „Air France", dat gisteren uit Pa rijs te Saigon is aangekomen, voor zijn landing te Bahrein verkeerde inlich tingen heeft ontvangen over de wind snelheid. Een bemanningslid van dit

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1