led. Banketbakkers in jaarvergadering bijeen RECHTZAKEN Kerkelijk Leven PREDIKBEURTEN Officiële publicaties 2 a 3000 vrije uren voor een halve woning lossing ligt onder tonnen puin Oplc Wel en wee der visserij DINSDAG 6 JUNI Vvboging Omzetbelasting afgewezen Vandaag houdt in onze stad de S'ederlandse Banketbakkersvereniging ^3r 61c algemene vergadering. Gis teravond werd in „Het Gulden Vlies" een begroetingssamenkomst gehouden. Ruim 150 leden velen vergezeld door dames, werden hier door de voor- -:or van de ontvangende afdeling, de M. Felis. hartelijk verwelkomd, Tjama de leiding van de avond werd e;;rira?en aan de heer W. F v. d. —jen die zich daarvoor de medewer- had verzekerd van „De zingenie -rervers". een vocaal en muzikaal en able dat er al spoedig de ste"mmlng ;.&chi. Tijdens deze bijeenkomst ver benen ook de Franse en Belgische gas- ■a Te hunner ere werden de volkslie den gezongen. O» vergadering van vandaag, welke m foyer der Stadsgehoorzaal werd ge- v'-jjen. begon met een herdenking der r->n. die in het afgelopen jaar de ver eng door de dood zijn ontvallen. Hierna sprak de bondsvoorzitter de vAr H J. Wijers uit Amsterdam de "öeningsrede uit. Spreker, die allereerst •n'ite voor de gastvrije ontvangst, heet- vervolgens welkom de buitenlandse n-'?r. en de vertegenwoordigers van de i?K. Banketbakkersvereniging, de on- -.akgroep Banketbakkerij en van de Tereniging tot bevordering van de vak- cieiding in het Banketbakkersbedrijf. V orts bracht spreker in herinnering de nering van het gouden jubileum van de {(delingen Dordrecht, Den Haag en Leiden. De heer Wijers drukte er zijn teleur- jjelling over uit. dat de Winkelsluitings- ve- nog steeds niet door de Staten- Generaal in behandeling is genomen. Toorts weidde spreker aandacht aan het Wonderwijs, dat in het brandpunt van ie belangstelling staat waarna hij met Tsardering gewag maakte van de grote wtiviteit der afdelingen. Het ledental beweegt zich nog steeds in opwaartse De bedriifs- en sociale lasten zijn voor onzp bedrijfstak tot ongekende hoogte tertegen. Zo zouden de sociale lasten net ingang van 1 Juli as. wederom met - naar matige schatting met 6% Treden verhoogd, zulks in verband met de instelling van het z.g.n. Werklozen fonds. De regering heeft de uitvoering ran dit besluit echter één jaar opge schort. De geleidelijke afschaffing der Ondememlngsbelasting noemde spreker gelukkig verschijnsel. Thans echter hangt als een zwaard ran Damocles een dreigende verho- yiny der Omzetbelasting boven onze hoofden. Hoewel de behandeling der voorstellen tot verhoging van deze be lasting tot het najaar is uitgesteld, hoopte de heer Wijers, dat de regering van dc-ze verhoging zal afzien. Onze branche is geen luxe en daarom drong spreker met klem aan om de thans yeldende omzetbelasting van 3Vi% te handhaven. Mogen wij, aldus spreker, onze kracht en invloed gezamenlijk aanwenden om dit grote gevaar voor de banketbakkerij te keren, alsmede om de heffing dezer belasting dermate te .wijzigen, dat de omslachtige admi nislratie voor de kleine middenstan ders komt te vervallen. Nadat de heer Wijers de beste wensen had uitgesproken voor het welslagen der wmdering zette men zich aan de be handeling der agenda. Te 12 uur werd ;e vergadering geschorst en begaven de aanwezigen zich naar het Stadhuis, I waar een ontvangst door B. en W. plaats vond. ONTVANGST DOOR B. EN W. i Burgemeester Van Kinschot herin- i nerde er aan, dat een dergelijke ont- j vangst in 1929 niet kon doorgaan, cm- 1 dat Leiden het toen zonder Stadhuis moest stellen. Vandaar dat spreker er zich over verheugde, dat nu de vereni ging wederom in Leiden haar jaarver gadering houdt, dit thans in zulk een prachtige omgeving kan geschieden. Spreker, die er cp wees, dat de ban ketbakkers een belangrijke greep in de maatschappij vormen, weidde vervol gens uit over de vakbekwaamheid en het kunstzinnige beroep van de banket bakker. De burgemeester wenste de congressisten een vruchtdragende ver gadering en een prettig verblijf in de Sleutelstad toe. Voorzitter Wijers dankte voor de har telijke ontvangst en wenste wederkerig Leiden een periode van grote bloei en groei toe. Nadat verversingen waren rondgediend, volgde een excursie door het raadhuis. AANSLAG OP AMSTERDAMSE JUWELIER BERECHT. Twee Amsterdammers, de 34-j. H. Snabel en de 29-J. F. J. Gebhardt, die h de avond van de 13e Januari jl de K-jarige juwelier Holstein uit de Pieter ce Hooghstraat te Amsterdam hadden overvallen en hem daarbij een klap met «n ijzeren staaf op het hoofd gaven, zijn veroordeeld tot resp. 2 Va jaar en 3 Jaar gevangenisstraf met aftrek. Tegen beiden was vier jaar geëist. Be halve dit vonnis hoorden beiden zich tot fén jaar gevangenisstraf veroordelen tszake diefstal. PREDIKBEURT VOOR WOENSDAG. Katwijk aan Zee Chr. Geref. Kerk: 1 uur ds P. v. d. Bijl. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Dinteloord ds J. Spelt, woonachtig te Amersfoort. Bedankt voor Beverwijk (3e pred.pl.) W. A. B. Hagen te Kerkdriel; voor Rotterdam- Vreewijk J. Godthelp te Zwljndrecht. Geref. Kerken Beroepen te Wlnsum (Ft.) M. D. Geleijsen, cand te Doetinchem; te Woubrugge H. C. Endedljk, cand. te Amstelveen; te Gorlnchem (vac. P. Visser) A. C. Mooy te Warns; te Wilnls P. Rle- fcersma te Vijfhuizen. Bedankt voor Biya A. Quak te Burum: ;»r Rotterdam-Z. C. P. T. Rijper te Meppel. Geref. Gemeenten Bedankt voor Rid derkerk en voor Nljkerk F. J. Dleleman te Borsselo. stremming verkeer. Gedurende de werkzaamheden aan het ^telnet zal de Oude Riln aan de Zuld- «1de van de Hoogstraat tot de Hoog landse Kerkgracht en aan de Noordzijde [i"n, de Don kers teeg tot de Hooglandse kerksteeg met Ingang van 7 Juni 1950 '°or alle rijverkeer zijn afgesloten. beperking opening bruggen. Burzemeester en Wethouders der ge meente Lelden brengen ter openbare fmuis, dat de Marebrug. de Grote Ha- leQuru2 en de Schriiversbrug. ten behoeve '*n het wegverkeer, behoudens in zeer mizondere gevallen, op de volgende til- 5" voor de scheepvaart gesloten zullen H r, gehouden: ïn,, 7 tot 9 uur eedurende 10 minuten 'r de hele en halve uren. "U 12.00 tot 12.40 uur gedurende 10 minuten na het hele en halve uur, min *3.20 tot 14.00 uur gedurende 10 minuten voor het hele en halve uur. sluitingsuur verguxnings- en verlofslocaliteiten ter gelegenheid van de lustrumfeesten. Ue Burgemeester van Lelden brengt ?r fanbare kennis, dat door hem ont- p'ng is verleend van het sluitingsuur jor vergunnlngs- en verlofslocaliteiten an 1 tot en met 13 Juni a.6. tot des 2 uur. Geen 50 millioen voor de Djakarta-Lloyd? Naar aanleiding van de mededelingen van de heer Darwis Djamin, directeur van de Djakarta Lloyd, op de door hem gehouden persconferentie, hebben wij te bevoegder plaatse nadere gegevens ingewonnen. Men deelde ons het vol gende mede: De heer Djamin heeft hier te lande wel besprekingen over dc finan ciering gevoerd, doch van enige toe zegging van Nederlandse zijde cn dus ook van enige toezegging door een groep Nederlandse banken van een credict van 50 millioen gulden is zeker nog geen sprake. Voorts zeide men ons, dat geruchten als zou de Nederlandse regering haar volledige steun aan de plannen der Dja karta Lloyd hebben toegezegd, of dat de financiering in Unieverband zou wor den geregeld, onjuist zijn. De Djakarta Lloyd is een geheel particuliere onder neming. VICE-PRESIDENT HOGE RAAD MET PENSIOEN. Naar wij vernemen zal mr N. C. M, A van den Dries, vice-president van de Hoge Raad, de rechterlijke dienst met 1 Juli as. verlaten wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd. WET OP DE ONDERNEMINGSRADEN In het Staatsblad van heden is op genomen de wet van 4 Mei j.l. houdende regelen omtrent ondernemingsraden. Post voor naar ons land terugke rende militairen aan boord van de troe penschepen ..Dorsetshire" en „General Mac Glay" moet uiterlijk Donderdag as. ter post bezorgd worden. Kathiemijnen bij Scheveningen Hoewel men tot nu toe aannam, dat de Nederlandse kust tussen Hoek van Holland en Wijk aan Zee is gezuiverd van z.g. .Kathiemijnen", zijn bij de nasDcringen naar de wrakken der beide voor de Scheveningse kust veronge lukte vliegtuigen van de Marinelucht vaartdienst vier van deze contactmii- nen aangetroffen en opgeruimd, zo wordt door het Ministerie van Marine meegedeeld. Van twee dezer Kathiemijnen echter bleek het ontstekingsmechanisme ver nield Klaarblijkelijk heeft men inder tijd bii het ruimen deze mijnen tot ontploffing gebracht, waarbij echter het mijniichaam onbeschadigd bleef. Gevaar leverden deze mijnen dus niet op. De beide anderen bevonden zich op ruim 6 meter diepte op een plaats bui ten de oorspronkelijke gelegde ver sperringen. Hoewel ook het gebied buiten de of ficieel bekende mijnenvelden vele ma len werd afgevist, is het niet mogelijk, met zekerheid te zeggen, dat alle mij nen ziin opgeruimd. België gaat werken aan een oplossing Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Algemeen wordt verwacht, dat de prins-regent volgens de traditie heden een katholiek formateur zal belasten met de vorming van een kabinet, dat waarschijnlijk een homogeen CVP-ka- binet zal ziin. De aarzeling voor het homogeen „avontuur" is intussen bij de katholieken geweken. Volgens het communiqué van het nationale comité van de CVP dient een homogeen kabinet gevormd te worden, dat „zodra de Senaat is samengesteld, de Verbanningswet van Juni 1945 af schaft, hetgeen automatisch het her stel van koning Leopold op de troon meebrengt. In het communiqué van de socialis ten feliciteert deze partij zichzelf en het kiezerscorps „omdat het land te genover de clericaal-Leopoldistische be dreiging een gezonde reactie had". Spaak verklaarde, dat de socialisti sche overwinning een bewijs is. dat Wallonië en Brussel zich tegen Leopold III hebben uitgesproken en een oplos sing van nationale verzoening wensen rond kroonprins Boudewijn. In liberale kringen was men uiter aard gereserveerd. De partii wil de kat uit de boom kijken en het is inderdaad zo. dat deze partij met 20 vertegen woordigers nog steeds een grote rol kan spelen. De prins-regent zal hedenmiddag 3 uur het ontslag van de regering Eys- kens ontvangen. Drie namen worden in verband met de regeringsvorming naar voren gebracht: Van Zeeland, de mi nister van buitenlandse zaken. Duvieu- sart, de minister van economische za ken en premier Eyskens zelf. ADENAUER MOET RUSTEN. De Wesbdultse kanselier dr Adenauer zal verschillende weken rust nodig heb ben om volledig te herstellen van de longontsteking, die hij 14 Mei opliep. Vliegtuig in zee gedaald De kustwacht van New-York meldt, dat een vliegtuig met 65 passagiers ver moedelijk in zee is gedaald, ter hoogte van de kust van Florida. Het toestel heeft geseind, dat één motor buiten werking was en dat het op het punt was in zee te dalen. Daarna is niets meer vernomen. Het vliegtuig, een C-46, gaf als laatste positie op 385 km. ten N.- Oosten van Nassau (de hoofdstad van de Bahama-eilanden). Het toestel, dat losse werklieden aan boord had, maakte een vlucht van San Juan (Porto Rico) naar New Jersey in een ongeregelde dienst van de te Seattle (Washington) gevestigde maatschappij West Air Transport. Een ander vlieg tuig van dezelfde maatsohappij heeft een reddingsboot en een lichtsein in dit gebied gesignaleerd. Het was te donker om te zien, of zich in de boot mensen bevonden. Vliegtuigen zijn uitgezonden om naai de C-46 te zoeken. Een van deze vliegtuigen meldde om kwart voor twaalf overlevenden te heb ben waargenomen. VOETBAL WIJZIGING IN ZWEEDS ELFTAL. In het Zweedse elftal zoals dat oor spronkelijk voor de wedstrijd tegen Ne derland op 8 Juni as, was samengesteld, is een wijziging gekomen. Op de rechts- achterplaats zal Knut Mordahl van Morrkoeping worden vervangen door Lennart Samuelsson van Elfsborg. TENNIS Spelen van Amerikaanse l.C. te Noordwijk hoogtepunt van seizoen Het bezoek, dat de Internationale Club van Amerika op Vrijdag 9 Zaterdag 10 en Zondag 11 Juni aan ons land zal brengen, vormt voor Nederland stellig het hoogtepunt van het internationale seizoen. De Nederlandse l.C. zal met enkele bekende Australische spelers wor den versterkt zoclat men ongetwijfeld spel van wereldklasse zal kunnen aan schouwen, De Amerikaanse ploeg be staat uit Larsen, Seixas, Kovaleski en de Zuid-Amerikaan Morea. In de ploeg van de Nederlandse I C zullen Van Swol. Van Meegeren en Rin kel spelen en voorts de gasten Brom- wich, Worthington en Harper. Het programma is onder voorbehoud van goedkeuring door de Amerikaanse aanvoerder, de vice-president van de Amerikaanse Bond, Russel Kingman, als volgt vastgesteld Vrijdag 15 uur: Van MeegerenMorea. Worthington-Seixas Bromwich en Wor thingtonKovaleski en Larsen. Zaterdag 14.30 uur- Van Swol—Ko valeski. Bromwich—Larsen, Harper en RinkelSeixas en Morea. Een tweede dubbelspel.zal voor deze dag nog nader worden vastgesteld. Zondag 14 uur: HarperMorea, Wor thington—^Seixas, Van Swol en Rinkel Kovaleski en Larsen, Bromwich en Wor thingtonSeixas en Morea. Reizen dooi hef Ruhrgebied Schijnwelvaart tussen de ruïnes (Van een speciale verslaggever) De kelderwoningen, de bunkers, barakken bet zijn natuurlijk De ruïnes rijen zich straten lang aan een ze staan er nog bij zoals ze na de bombardementen zijn blijven staan. Neen, uit een oogpunt van wederopbouw nog erger: ze zijn volgestort met het puin, dat de straten versperde. Dat puin is ingeklonken tot een massieve brok Maar ook zijn er weer centra. Deze steden hebben meer hart dan Rotter dam, Arnhem en Nijmegen, een hart met winkelstraten, café's en bioscopen. Maar het is een kunsthart. In de avonduren bij neonlicht en duizenden kaarsen kan men zioh in sommige ste den soms, behaaglijk flanerend, minu tenlang in een gave stad wanen mits men niet naar boven kijk.t. Want boven de schijnwelvaart van dure etalagekas ten die de gemiddelde Duitser alleen maar de mond tergen!) rijst de wanhoop van de ruïnes op, schreeuwt dé armoe de van een onttakeld land, dat nog geen enkele uitweg ziet uit deze misère. De resten van deze Duitse steden lig gen verstikt tussen het puin en worden met de dag schameler. Het geld ont- excessen. Als men echter rekent, dat soms twee, drie verdiepingen hoog. Aan i breekt voor restauratie en onderhoud; in een stad als Oberhausen 200.000 i herstel van de stad kan niet worden inwoners) 2000 gezinnen in bunkers gedacht voor het- puin geruimd is, voor en barakken zjjn ondergebracht en j de ruïnes verdwenen zijn. Maar: zelfs dat er in totaal 24.000 gezinnen ,,wo- j daar is geen geld voor. ningzoekend" zijn, d.w.z. redelijkerwijs i recht hebben op een woning, dan kan De steden in het Ruhrgebied hebben men zich de rest goed voorstellen. het puin en de ruïnes aanvaard en in Wij hebben na deze oorlog trouwens hun stadsbeeld opgenomen. In het nog niet veel fantasie nodig om ons een altijd elegante Dusseldorp (al is het een ,1 Jafli j glu. jJCI Ov Vail uc iidiiu, ifcuocjciiv. Cijfers zeggen niet veel. maar hier noteerde 4245 gld. en zogenaamde re- KATWIJK a. ZEE, 6 Juni, Vangstberlch- **- i ten van hedenmorgen: KW 14 2 k.; KW j 4 k.; KW 140 1 k.; IJM 283 1 k.; SCH 353 3 k.; KW 144 1 k.; KW 83 1 k.; KW 67 3 k.; KW 38 2 k.; KW 18 1 k.; KW 49 4 k.; KW 170 6 k.; KW 161 1 k.; KW 163 2 k.; KW 56 1 k.. KW 70 1 k.; KW 175 1 k. Geen vangst: KW 25. KW 5. KW 2. KW 54. KW 32. KW 20. KW 33. KW 123, woningprobleem voor te stellen Inwoning is in West-Duitsland geen vraag, maar zekerheid. Het gaat alleen om de mate van inwoning. Wij spraken een mijnwerkersvrouw, die met man en drie kinderen vijf jaar in een garderobe- kamertje van een „vrijgezellenhuis" had gewoond. Dat is geen uitzondering. Zij erkende, dat zij geluk had gehad: de bunker is erger. En nu had ze een wo ning van twee kamers plus een keuken kamer. Dat. is wèl een uitzondering! Een woning van drie kamers bijvoor beeld wordt, in de arbeiderswijken als regel gedeeld door minstens twee gezin nen met kinderen. Gang en trappenhuis bieden-slaapplaats voor de jongens. Een blik door de vensters van een van de schromelijk verwaarloosde arbeiderska zernes in welke stad dan ook, is vol- I doende om een indruk te krijgen van de omvang van dit woningprobleem: ieder vertrek doet aan een wat kale en trieste j verjaarsvisite denken. volge één cijfer: West-Duitsland heeft om de ergste nood te leningen vijf mil lioen woningen nodig. Maar daarbij heeft men nog niet gerekend op de vele tienduizenden vluchtelingen uit het Oosten, die de industriesteden schrikbarend doen groeien. Men begrijpe goed: het gaat hier om de woningbouw, om het huisvestings probleem. Het industrieel herstel is een hoofdstuk op zichzelf een hoofdstuk met voetangels- en klemmen, een ver haal van vallen en opstaan, maar een verhaal met climax, waarin de smids hamers en de houwelen der mijnwerkers hun woordje meespreken. Want er wordt gewerkt hier in het Ruhrgebied als wellicht nergens in Europa. Soms met vóóroorlogse resultaten! GEEN GELD.... Des te wanhopiger ligt daar het pro bleem van de herbouw der West-Duitse steden. We hebben in een vorig artikel gepoogd een indïuk te geven hoe deze steden er bij liggen. Het kan niet meer dan een vage indruk zijn men moet deze mate van vernieling gezien hebben om zich er een voorstelling van te kun nen maken. Men moet ook de verre gaande verwaarlozing van het overge blevene gezien hebben om te beseffen, dat hier iets mis is in het sociaal-eco nomisch bestel van dit land. Wat er mis is, blijkt uit ieder gesprek. De kern van dit probleem, dat men met vele andere Duitse problemen voorlopig als „onoplosbaar" kan afschrijven, is: ge brek aan orediet op lange termijn, ge brek aan kapitaal voor investering. wat armelijke, wat opgedirkte elegan tie) kan men zo maar verloren midden ln een puinveld een glazen etalagekast treffen. In het duister van de late avond staat het in de grauwe vlakte als een hei-verlicht reliquie uit een andere tijd frivool, chic, on-werkelijk: een elegant dameshoedje onder gee\ en groen, waarvoor de Duitsers de woestijn. In een pul. .^verkoop_ach l,n voorliefde hebben. Bloemrankenen ter „Achter wil zeggen, in een kelder- fjguren zijn e op geschilderd. En over hol in het pum. 6 de belasting en de „Forthilfe" (een pro centuele bijdrage van het kapitaalbezit voor steun aan hen, die alles verloren hebben) romen de inkomsten af. Bo vendien: waar zelfs het puin nog niet geruimd is. bestaat geen enkele zeker heid omtrent het toekomstbeeld van de stad. Duitsers zijn sterk in plannen op papier en de papieren stadsplannen hangen dreigend boven het nog be staande schamele hulzenbezit. In een rij van ruïnes staat ergens in de oude stad van Dusseldorp een fraai gerestaureerd huis. Een oase in de woestijn, een vlag op e=en modderschuit. De gevel is gesausd in het bleke rose, De geringe aanvoer aan de Maandag- trawler, die dan nog deze week kan markt in IJmuiden heeft zijn invloed I binnenlopen Is de Zwarte Zee IJM 94. op de prijzen niet gemist. Bepaalde Men verwacht hem Donderdag, soorten stegen tot ongekende hoogte. I Zo ging grote Noordschol voor 5055 I .Besommingen gld. per 50 kg. van de hand, kustschol noteerde 4245 gld. en zogenaamde re- geringsscholletjes brachten 1517 gld. op. Kleine schol II variëerde van 8.50 —11 gld. en wijting van 18—20 gld. Grote tongen stonden op f. 2.— tot f 2.20 de kilo en tong n bracht 9098 cent op. j KW 167. IJM 75. Gemiddelde: Vlaardlngen: De motorlogger Java KW 159 ging 3 k.; Scheveningen: 5 k.; Katwijk: 1 k. Maandag uit IJmuiden naar^ Rotter-1 IJMUIDEN, 6 Juni. Besommingen van dam, waar hem revisie wacht. In de joop van deze week wordt vanuit Wou brugge in IJmuiden terugverwacht de motorlogger Jan KW 50, die voor ver bouwing en revisie uit de vaart is. De Karei Doorman KW 227 heeft de vreugde over de Hollandse Nieuwe ver werkt en is Maandag weer naar zee gegaan. Vanavond gaat schipper Van Leeuwen weer aan schot in de hoop spoedig weer een flinke partij aan de markt te kunnen brengen. hedenmorgen: WR 67 f.4160: HD 79 f. 4100; HD 125 f. 4400. Aanvoer 375 kisten, geen haring. Aanvoer van Maandag 3160 kisten, 140 verse haring. SCHEVENINGEN, 6 Juni. Nagekomen besommingen van 5 Juni. SOH 36 f.4270; SCH 248 f.2470; SCH 45 f.2370; KW 84 f 1680; en twee kustvlssers met f. 1770 aan verse vis. SCHEVENINGEN. 6 Juni. Besommingen van hedenmorgen- KW 66 f 100; KW 215 f. 95 en 7 kustvlssers met te zamen f. 1050 aan verse vis. PRAAIRAPPORT. SCHEVENINGEN 6 Juni. Vangstberlch- ten van hedenmorgen uit zee: SCH 78 9 k.; SCH 246 4 k SCH 341 3 k.; SCH 342 15 k.; SCH 56 1 k.; SCH 229 2 k.; SCH 263 2 k.; SCH 365 5 k.; thulsstomende SCH 52 en SCH 201 geen vangst: SCH 4 12 k.; SCH 75 31 k.. nog 35 netten halen; SCH 77 f\_i_ QrT 17 k.; SCH 57 en SCH 181 geen vangst; Ook de garnalenvissers waren Maan- SCH 8 15 k SCH 40 ig k SCH 48 17 k dag weer actief. De aanvoer bestond sch 51 li k.; sch 262 6 k.; sch 15 6 k.; De Zweden maken, mede tengevolge van de geringe aanvoer, weer goede prijzen voor hun makreel. Maandag werd er in IJmuiden weer f. 6.50 tot f. 7.betaald voor kistjes van 20 kg. dit keer uit gezouten export-garnalen Voor de Dinsdagmarkt werden in IJmuiden geen boten verwacht. Woens dag komt de Haarlem IJM 9 met een totaal van 1.600 kisten, waaronder een flinke partij koolvis, en waarschijnlijk de Norma Maria IJM 6. De enige SCH 30 3 k.; SCH 35 2 k.; SCH 37 3 k.; SCH 69 geen vangst; SCH 84 5 k.; SCH 130 7 k SCH 310 2 k.; SCH 312 1 k.: SCH 223 geen vangst; SCH 79 2 k.; SCH 186 2 k.; SCH 361 2 k.; SCH 280 10 k.; SCH 81 1 k.: SCH 95 2 k.; SCH 103 3 k SCH 180 1 k.; SCH 242 1 k.; SCH 3 28 k.; SCH 14 13 k.; SCH 47 15 k.; SCH 116 15'k.; SCH 302 22 k.: SCH 325 13 k.; thuls- stomend; SCH 73 geen vangst. de volle breedte staat ln grote letters dit vers: „Gott sohütz' dies Haus vor Not und Feuer, vor Stadtplanung und vor der Steuer". Vrij vertaald: „God spaar' dit huis voor ramp en brand, voor het stads- plan en voor Lieftinck's hand". De moedige (en zeker rijke!) eigenaar die dit zeldzame juweel in het puin durfde laten schitteren, typeert de si tuatie met dit vers volkomen. Neen, binnen de steden, waar men aan puinruimen nog niet toe is, behoeft men de wederopbouw niet te zoeken. Een paar bankgebouwen, een kantoor pand een enkel hotel zijn wat opge knapt en bewoonbaar gemaakt. Een nieuw woonhuis zal men er vergeefs zoeken. Wat er aan woonhuizen ge bouwd wordt, vindt men aan de rand der steden, maarveel vindt men ook daar niet. Oorzaak: gebrek aan kapitaal. HELP JEZELF! De particulier, die bouwen wil, mag dit doen. Hij moet echter minstens 30% eigen kapitaal fourneren. Dat is bij de huidige bouwkosten nogal iets! Voor de rest moet hij dus crediet nemen. Rente: van 7,5 tot 10%. Wat schaars is, is duur! Als hij op deze basis aan het calculeren slaat, komt hij tot een nood zakelijke huurultkomst van 80 mark (men kan de mark ter vergelijking vei lig met de gulden gelijk stellen), zegge tachtig mark per maand voor een kleine arbeiderswoning. Reken het doorsnee inkomen van een arbeidersgezin oo 250 300 mark min 50 b. 60 mark belasting Let op de Drijzen van levénsonderhoud en aanschaffing, die hoog ziin (terwijl in deze plat-gebombardeerde streken heel wat aan te schaffen valt!), en u kunt zelf berekenen wat er op deze basis van het bouwen terechtkomt. Als men ergens in de kale vlakte om een stad van die saaie. lage. ge lijkvormige huizenblokken met kleine vensters ziet verrijzen, die de „stijl" van de huidige woningbouw in dit ge bied bepalen, dan heeft men prac- lisch fifty-fifty kans goed te raden als men zegt: „hier bouwen de mij nen" of „hier helpt men zichzelf". Het is een van tweeën. De mijnen bouwen voor hun arbei ders. Het is hun belang, dat de mijn werkers met hun zware dag- en nacht arbeid dioht bij de „Grube" wonen. Het is ook hun belang, dat ze een premie kunnen stellen op de arbeid in hun be drijf. Mijnarbeid is niet zo gewild, maar voor een woning doet men veel. Deze belangen van de mijnen zijn ook lands belangen De overheid geeft voor deze bouw een hypotheek van 5 k 6%de mijnen leggen er geld op toe en voor een woning van twee kamers en een keukenkamer komt men zo op een huur ultkomst van gemiddeld 40 mark per maand. Als men het geïnvesteerde ka pitaal als fonds perdu beschouwt zit hier geen verlies in Voor een woning doet men veel. Hoe veel. dat ziet men aan de eigenhulp". In alle Duitse steden ontstaan de „Ge- nossenschaften", verenigingen van enige honderden leden, die besloten hebben zichzelf uit de woningellende te helpen. Dc overheid wijst een beheerder aan en stelt wat betrekkelijk goedkoop kapitaal I ter beschikking De leden dragen hun contributie en hun arbeidskracht bij. Samen bouwen zii hun woningblokken: tot de eerste verdieping zonder deskun dige hulp. aan de hand van een bouw voorschrift, daarna als hulparbelders onder leiding van enkele bouwvakarbei ders. Een met vlaggen versierde auto ver voerde de oranje vaatjes Hollandsê nieuwe naar paleis Soestdijk, waar ze aan H.M. Koningin Juliana werden aangeboden. De delegatie Vlaardingers, v.l.n.r. H. van Toor, reder van de firma C. van Toor, G. v. d. Schee en schipper J. Rog van de VI. 61tijdens de voorstel ling aan H. M. de Koningin. BRIDGE OM HET KAMPIOENSCHAP VAN EUROPA. Het tournooi om het Europees bridge- kampioenschap, dat in de Engelse bad plaats Brighton wordt gehouden, heeft tot nog t-oe voor de Nederlandse ploeg een succesvol vérloop gehad Onze land genoten speelden tot nog toe twee wed- strijeven en wonnen beide. Van Groot- Brittannië werd met 5 en van Noor wegen met 7 matchpunten gewonnen. SPORTVLIEGTUIG BIJ NOOD LANDING ZWAAR BESCHADIGD. Inzittenden ongedeerd. Vanmiddag om kwart over twaalf heeft een sportvliegtuig, de PH-UCE van de Luchtvaartschool te Hilversum, een noodlanding gemaakt achter de kerk- hoeve bij de R.K. kerk te Veenhuizen. Het toestel ramde een electrische wei de-afrastering en kwam terecht in een ondiepe greppel. Het vliegtuig werd zwaar beschadigd. De beide inzittenden, de piloot J. Gorter en de passagier J. Peet, beiden uit Hilversum, kwamen met de schrik vrij. Zy waren op weg van Hilversum naar Eelde voor een za kenreis. De piloot kon Eelde niet vin den; hij dacht dit ergens ten Noorden van het Sneekermeer te moeten zoe ken! Daar hij benzinegebrek kreeg, was hij genoodzaakt een noodlanding te maken. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 6 Juni. Vette varkensmarkt. Aanvoer 181 stuks. Notering: zware 148 153: lichte 145148; zeugen 136—142. Handel slepend, afloop minder. LEIDEN. 6 Juni. Coöp. Groentenvelling. Per 100 kilo: Rabarber 1222; Uien 911; Peen 2933; Aardappelen 2541; Andijvie 6—15; Aardbeien 156315; Snijbonen 145 195; Peulen 6595; Postelein 412; Spinazie 6.2011.90; Tomaten 65165: Per 100 stuks: Komkommers 1443; Bloemkool 821; Sla 24.70; Perziken 629. Per 100 bos: Peterselie 2.205.70; Radijs 1.80—5; Selderij 1—5; Uien 1.80; Peen 17—31. BODEGRAVEN. 6 Junt. Kaasmarkt. Aanvoer 201 partijen. Eerste soort f. 1.93 1.98; tweede soort f. 1.871.92; zware soort tot f. 2.11. BOSKOOP. 5 Juni. Rozen. gr. bloemig per bos van 20 stuks: Butterfly 5070; Florex 50—60; Better Times 1.20—1^5; Duisburg 1201.80; Edith Helen 1.10 1.50; Rosalandla 70—1.10: Pechthold 90— 11.10; Vlerlanden 1 00; Parel van Aalsmeer ,7090; Hadley 1.001.20; Gemengde rozen 2030; Babyrozen per bos van 10 stuks: Ingar Olsson 2145; Blazc 801.20: Sweet- i heart 901.30; Orange Triumph 851 00; Ellen Poulsen 55—75; Juweeltjes 1.20 1.80; Wolfsglorle 1.101.80; Gloria Mundl I 5070; Orleans 4050; Else Poulsen 55; Dorus Rijkers 1.401.90; Rosa Mundl 56— 1.00; Polyantharozcn 1.501.90; Gemengde babyrozen 2540; Diversen per bos van 10 stuks: Clematis Mevr. lo Coultre '2.60 3.70; Idem Prins Hendrik 2.10; Deutzl* 10; Lathyrus 815; Pvrethrum 2536; Anjers 5—6; Kalmiatakken 29—40; Cam panula 23—52; Rhododendronbloemen 22; Violieren dubb. 65—1.10; idem enk. 36. KATWIJK a. d. RIJN. 5 Juni. Groenten- veiling. Bospeen 2538; Bloemkool I a 28—29; idem B 1525: Sla 24.80; Radijs 2.404.30; Selderij 2.802.90: Peterselie 5.10—5.20; Rabarber 5.50—10.30; Spitskool 615; Postelein 610; Spinazie 618; Sla- ulcn 1.401.50; Aardbeien per pond 1.01 1.08; Vroege aardappelen 3839; idem drielingen 3138; Idem kriel 2425. ROELOFARENDSVEEN. 5 Juni. Bloemen veiling. Colvlllle 1227; Duizendschoon 1622; Irissen 412; Pyrethrum 616; Bruidsanjers 25; Korenbloemen 1219; Lathyrus 39; Margrieten 410; Pioenen 3060; Papavers 812, Violieren 2429; Asters 1015. ROELOFARENDSVEEN. 5 Juni. Groen tenvelling. Aardbeien I 5472; Idem afw. 3849; Idem klein 3041 per 2 ons doos; Kropsla 2.003.00: Bloemkool 8.0017.00; Peulen I 39.0049.00; Idem II 25.00—32.00: Doperwten 51.0062.00; Capucljncrs 53.00 —100.00; Kassnljbonen 180.00—225.00; ld. stek 95.00120.00 per 100 kilo. ROTTERDAM. 6 Juni. Veemarkt. Aange voerd in totaal 4423 stuks. 800 vette koeien en ossen; 862 gebrulksvee; 287 graskalve ren; 1219 nuchtere kalveren; 146 varkens: 512 biggen; 200 paarden; 14 veulens; 64 schapen of lammeren; 267 weide/zulg- lammeren; 52 bokken of gelten. Prijzen: vette koelen le kw. 2.702.80. 2e kw. 2.50 2.70, 3e kw. 2.202.50 per stuk; gras kalveren 325. 225, 150; nuchtere kalveren 49. 46. 40; biggen 35. 30. 28 per stuk; slachtpaardcn 1.70, 1.60. 1.40 per kilo; schapen 90. 75, 55; wclde/zuiglammeren 40. 30, 25; kalf- en melkkoeien 1000, 875, 775; vare koelen 700. 600, 525; vaarzen 700. 600, 450; pinken 550, 450, 375 per stuk. TER AAR, 5 Juni. Groentenvelling. Peu len 3 105.80; Doppers 6.20 per 10 kilo. Kassnljbonen 1.552.30; Idem stek 85— 1.15; Stamprlnsessen 2.40; Andijvie 512; Rabarber 1113; Spinazie 78; Tomaten A 1.35—1.55: Idem C 1.20—1.35: Idem CO 0.901.15; Idem bonken 105; ldeiti kriel 7085; idem ongesorteerd 7585; WaspeeU stek 16; Postelein 89; Prei 4. alles per kilo. Sla 2.103.30 per 100 stuks. Bloem kool I 1129; idem II 810; Idem 3 10 per stuk. Komkommers 1437 per stuk; Bospeen 2025; Idem afw. 1516; Selderij 12 per bos, Stoofsla 15 per kist. Aard beien 5374; Idem gevlekt 32—49 per dCM»Je. Bloemen: Anjers 35.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 3