Hoe een Bretons herderinnetje een dér rijkste vrouwen van Europa werd Iii België krijgt C.V.P. nog 1 stem meer in de Kamer WEER BERICHT Labiele rust en orde in Oost Java verbetert zienderogen Veiligheid van persoon verzekerd, van gced neg niet 59ste Jaargang DINSDAG 6 JUNI 1950 No 27015 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny goofdredactJe: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; tied 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro oo. 67055 Vraag: Wat nu, nog niet opgelost Op het ministerie van binnenlandse eïen wordt verklaard, dat er een ver- pang is geslopen in de berekeningen pellende de uitslagen voor de Kamer de provindie Henegouwen. Bit de controle is gebleken, dat de tmei thans als volgt zal zijn samen hield: C.VP. 108 zetels, socialisten 77 tfels, liberalen 20. communisten 7. De C.V.P. meerderheid bedraagt dus inplaats van 1 stem. D» verschillende partijen hebben In "gehele land de volgende stemmen- lifltallen behaald voor de Kamer: Socialisten Communisten VP Jberalen ïirtel 1950 1949 1.704.360 1.529.710 234.325 376.765 2.354.965 2.190.898 557019 767.180 87.181 In 1949 hadden andere partijen nog 159504 stemmen op zich verenigd. Yoor de Senaat zijn de cijfers: Socialisten Communisten CVP. liberalen Kartel 1950 1.690.915 239.876 2.343.426 548.103 86.900 1949 1.477.678 377.209 2.208.553 762.530 In 1949 hadden andere partijen nog 154533 stemmen behaald. De percentages zijn Voer de Kamer: Socialisten 34.51% tegen 29.75Tc in 1949 tawnunister. 4.75';- tegen 7 49% in 1949 C.VP47.69% tegen 43.55% in 1949 Liberalen 11.28% tegen 15.25% in 1949 Kartel 1.77% Voor de Senaat: Socialisten 34.44% tegen 29.67% in 1949 Communisten 4 89% tegen 7.57% in 1949 CVP47.30% tegen 44.34% in 1949 liberalen 11.16% tegen 15.32% in 1949 Kartel 1.78% De grote vraag: wat nu, kan neg niet teantwoord worden. De verklaring, toegeschreven aan mi nister De Vleeschauwer, dat de koning I Juli weer terug zou zijn. werd door te? minister tegengesproken. Het nationaal comité van de C.V.P. is t:j«ng#komen onder voorzitterschap ran baron Van der Straten-Waillet. Na ■loop van deze vergadering werd aan ii pers het volgende communiqué ver strekt: .Het nationale comité van de C.V.P. drukt zijn grote vreugde uit over de be haalde zege. die "een ware nationale ge- hiurtenis is. Niettegenstaande het libe raal-socialistische kartel in 2 provincies beeft het kiezerscorps aan de C.V.P. op frond van haar christelijk-sociaal pro gram een parlementaire meerderheid be- sorgd Sedert 1914 heeft geen enkele par tij een dergelijke meerderheid be taald. De CVP. dankt de millioenen houwen en mannen, die haar een steeds toenemend vertrouwen betuigen. Daal de C.V.P van het kiezerscorps opdracht krijgt te regeren, zal zij zioh aansluiten aan de zuivere democratische traditie, tolgens welke de meerderheid regeert en de oppositie de haar toebehorende taak van controle vervult. Gebonden dra: haar program voor het algemeen welzijn, waaraan de Christelijke Volks- Party haar zege te danken heeft, zal bet nationaal comité waken voor de systematische en volledige verwezenlij- I daarvan gedurende de normale wet- fercnde periode van 4 jaar. Het comité •erzoekt de nieuwe C V.P -regering tot ce grondwettelijke toest-and terug te ke ien en onmiddellijk over te gaan tot de toepassing van de wet van 19 Juli Ï945. zodra de Senaat is samengesteld", fee wet draagt het parlement op een te nemen over het hervatten zijn prerogatieven door koning Leopold Het bureau van de liberale partij is eeneens bijeengekomen Er is echter f«n enkel communiqué aan de pers rerstrekt. Het bureau van de socialistische partij beeft onder voorzitterschap van Max Buset vergaderd. i afloop der vergadering werd een mededeling uitgegeven, waarin wordt ïezegd. dat het bureau acte neemt van "d feit, dat „de socialistische partij Nieuwe wapens De Amerikaanse minister voor het Frank Pace, heeft in een toe maak tot afgestudeerden van de mili- oir? academie te West Point de hoop ^gesproken, dat de revolutionnaire euwe wapens, die „in een niet al te r-r verwijderde toekomst" gereed zullen p, de Verenigde Staten cn de geal- %rden in staat zullen stellen te voor rijen, dat vijandelijke grondstrijd- ri-chten West-Europa onder de voet •:Pen. De oorlogvoering met tanks zou °^ch:en spoedig verouderd zijn. Aanhoudend warm Bilt verwacht tot morgenavond: °ver het algemeen vrij zonnig weer Morgenmiddag een kleine kans op ^eer. Zwakke tot matige Oostelijke .•ai Ongeveer dezelfde temperaturen vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 7 JUNI op: 4.22 uur: onder: 20.56 uur. - cp: 1.22 uur; onder: 12.14 uur. (L.K.). water te Katwijk te 8.37 en 21.08 uur. overal is vooruitgegaan en dat zij, niet tegenstaande de coalitie van alle rechtse elementen, in het gehele land bijna 1/4 millioen stemmer heeft gewonnen. Voorts wordt er de nadruk op gelegd, dat de C.V.P. haar vunst van twee zetels in de Kamer hoofdzakelijk te danken heeft „aan haar bondgenootschap met de Vlaamse concentratie, de partij van het incivisme". De ..partij zal de in haar program vervatte verbintenissen nakomen, zy zal met alle kracht alle punten van haar verkiezingsprogram verdedigen, zo wel ten opzichte van de middenstand als van de arbeidersklassee. De party uit de wens. dat de kwesties van louter politieke aard spoedig worden afgewik keld, zodat het parlement zich eindelijk zal kunnen bezighouden met de recht matige belangen van de Belgen, die van hun arbeid leven. CONFLICT MET SCHOTSE MIJNWERKERS. De afdeling-Schotland van de Britse mijnwerkersbond heeft de betrekkingen met de raad, die de genationaliseerde steenkoolindustrie beheert, verbroken. Het geschil ontstond toen een mijn werker werd ontslagen omdat hij de mijnvoorschriften had overtreden Vijf tig collega's legden daarna als protest het werk neer, maar hervatten het werk op advies van de vakvereniging. Later gingen zy weer in staking en deze keer beschouwde de vakvereniging de actie als een officiële staking. Afgevaardigden van de 60.000 Schotse mijnwerkers zullen Maandag a.s. uit maken, hoe verder zal worden gehan deld. TOESTAND VAN GENERAAL SMUTS VERBETERT. De toestand van generaal Smuts blijft voortdurend vooruitgaan, doch in het belang van zijn herstel moet hy nog steeds absolute rust nemen. anse communistische leiders buiten de wet gesteld Generaal MacArthur heeft de Japan se regering opgedragen alle leden van het centrale comité der Japanse com munistische partij buiten de wet te stellen. In een brief aan premier Josjida ver klaart de generaal, dat de Japanse communistische party „de gestelde machten heeft getrotseerd, minachting heeft getoond voor recht en orde en door onware, opruiende verklaringen en andere revolutionnaire activiteit sociale onrust en openbare verwarring heeft geschapen ter voorbereiding van een gewelddadige omverwerping van de grondwettelijke Japanse regering. De maatregel is gericht tegen 24 per sonen. Op andere communisten, ook al bekleden zij een functie als b v. parle mentslid. is zij niet van toepassing. De communistische partij als zodanig behoeft niet te worden ontbonden. De communisten hebben opgeroepen tot een algemene staking Het politieke bureau van de partij heeft verklaard, dat het elke poging van de regering om de partij buiten de wet te stellen tot het uiterste zal be strijden. De stand der partijen na de verkie zingen in Japan is, met vijftien onbe sliste zetels: Liberalen 46; sociaal-democraten 35, onafhankelijken 15. ryokoefoekai 9, de mocraten 8, communisten 1, andere partijen 3. Natuurlijk trekt de stand met hei ..echte" Nederlandse boerinnetje de meeste aandacht van de Nederlandse inzendingen op de Internationale Han delstentoonstelling' m de Canadese stad Toronto. HOGE TEMPERATUREN. Het kwik ln Londen steeg gisteren tot 27.8 graden Celsius. De maximum temperaturen in Frankrijk waren 32 graden Celsius te Abbeville en 30 gra den in Parijs. Aan de Rivièra steeg het kwik niet hoger dan 25 graden. In West-Duitsland werd een maximum temperatuur van 33 graden gere gistreerd. In Stockholm was het maxi mum 27 graden, in Oslo 24 4 graden. De gemiddelde temperatuur in Zwitser land was 26 graden. Radio-Moskou meldde een maximum temperatuur in de Russische hoofdstad van 23 graden De hitte in Engeland steeg in de loop van de dag zo hoog, dat een cho coladefabriek bij Birmingham een der grootste van het land het werk moest staken, omdat de chocolade niet wilde stollen. Een trein van Newcastle naar York liep uit de rails, die waarschyniyk door de hitte waren uitgezet Tien passagiers liepen verwondingen rp. Voor de kust van Devonshire ver scheen in het warme water een school haaien. De politie moest de badenden waarschuwen. BRITS VRACHTSCHIP DOOR CHINESE NATIONALISTEN BESCHOTEN. Het Britse vrachtschip Tsjeoeng hing is de haven van Hongkong binnenge lopen, nadat het even buiten de Chinese territoriale wateren door een oorlogs schip van de nationalisten was bescho ten en ernstig beschadigd Aan boord bevonden zich acht dode Chinese passa giers. Acht andere Chinese passagiers en twee Chinese leden van de beman ning waren gewond. Na tien minuten hadden de nationa listen de beschieting gestaakt, toen zy blijkbaar uit draadloze berichten verno men hadden, dat het Britse fregat „Whitesand bay" te hulp kwam Koningin Juliana ontving haar Koninginne haring De Koriinglnneharing is aangeboden! In twee Oranjevaatjes verpakt arriveer de ze gistermiddag der traditie getrouw, ln het. Paleis Soe.-.tdijk vergezeld door de burgemeester van Vlaardingen. mr J. Heusden-s. de opperrijkskeurmeerter de heer W. Don. schipper J. Rog van de VI. 61 en de reder, de heer Toor Het was voor de eerste maal in het 70-jarig bestaan van de rederij C. Toor Hzn. dat zy de Koninginneharing kon aanbieden. Na de aanbieding van de haring ont ving de Koningin uit de eerste hand tal aan bijzonderheden over de haring vangst. De haring werd voorlopig nog onaangeroerd gelaten en frisse dronken kwamen op tafel. Onder het genot hier van wErd'nog menig .haringsvangstver- haal" opgedist. - Toen vertrok hei gezelschap, in twee versierde auto's in de richting van 't Loo om hot derde en laatste vaatje aan Prinses Wilhelmina te overhandigen. Een modem sprookje (Van een speciale correspondent). Wie de situatie in Soerabaja als ma atgevend neemt voor geheel Oost-Java is beslist fout. In Oost-Java gaat het op het ogenblik nog niet zo slecht. Er zijn inderdaad nog verschillende streken waar nog heel wat te verbeteren valt en werkelijk ideaal is de toestand nog nergens, doch aan de andere kant is er het verheugende verschijnsel van vooruitgang, dat bijna over het gehele gebied te constateren valt. De veiligheid van persoon is thans vrijwel overal verzekerd. Met de veiligheid van goed is het hier cn daar helaas nog niet zo goed gesteld en dit zal wel niet veranderen zolang de Indonesische militairen geen normale salariëring krijgen, hetgeen niettegenstaande allerlei plannen, die daartoe zijn opgesteld nog steeds voor velen niet het geval is. (Vam onze Paryse correspondent) Er was eens Inderdaad, lezer, ditmaal willen wU u een sprookje vertellen, maar een sprookje, dat heel echt en waar is ge beurd. Er was dan eens, zo omstreeks de ja ren 1880. in een klein dorpje in het Franse Bretagns, een herder die vele kinderen had. wel tien Een er van, een meisje, heette Marie cn ze was niet ge lijk de anderen Wanneer ze, aan de zoom van de weg. de koeien en de scha pen hoedde en dan de prachtige rijtui gen zag passeren met al die rijke da mes en heren, die bij de prins van Fau- cigny op bezoek waren geweest, dan zei ze tot haar broertje, dat naast haar in het gras lag: als ik groot ben, dan wil ik even ryk en gelukkig zyn als zy En die wens althans wat de wel vaart betreft zou volledig in vervul ling gaan. Want Marie, trie onlangs ge- storven is, heeft bezittingen nagelaten, zo kostbaar, dat alle antiquairs, juwe- lie.s. schilderijenverkopers en verzame laars van Frankrijk en er buiten zich binnenkort naar Bretagne zullen bege ven om bij de publieke verkoping van Marie's nalatenschap tegenwoordig te zijn. Het wordt een historische dag in de annalen van de Franse kunstveiling, en er worden de schoonste Oosterse en andere tapijten ten verkoop aangebo den. de prachtigste 17e en 18e eeuwse meubels verscheidene schilderyen. waaronder een authentieke Rubens, die de museumdirecteuren uit de gehele wereld elkaar bestrijden zullen, en ver der massa's zilverwerk, oud porcelein, gobelins en wat dies meer zy. Dat alles uit het bezit van het voormalige herde rinnetje Marie Manach. Zoals de hoofdfiguur van elk sprook je was natuurlyk ook Marie vroeger een verblindend mooi meisje. En er kwam een p ins Maar de verlossing uit de eenzaamheid van het Bretonse dorpje, waar de mensen haar niet „begrepen dankte Marie toch aan haar r'_Qn ini tiatief. Teen ze ongeveer twintig lentes telde, was Marie naar de grote stad Pary.s getrokken om daar mannequin in een vermaard modehuis te worden. Hier leerde ze een vermogend Engels man kennen, mr Simons, en dat was dan de prins. De eerste.... als mrs Simons trok Marie, met haar man. naar Londen, waar ze door de adellyke krin gen ge\'ierd werd wegens haar schoon- hPid, haar esprit en originaliteit. Toen haar man al gauw daarna gestorven was. trok Marie als jonge en nog steeds beeldschone weduwe terug naar Parijs. Waar ze, als vrolijk weeuwtje, een dar tel leven leidde. Ze ging veel uit, dronk een goed glas wijn en soms ook wel mcr dan een gedroeg zich niet altyd gelijk een dame van haar (nieuwver- worven) stand eigenlijk wel betaamde, maar amuseerde zich overigens best. Ze werd een bekende figuur in het Paryse uitgaande leven. En ze deed alles om haar gloriete verrijken. Eens ging ze een weddenschap aan In een uiteraard zeer luchtig badcostirum zou ze langs de Parijse boulevards gaan wandelen. Ze won. En behalve de inzet van de wed denschap ook de sympathie van prins nr 2. die haar had gadegeslagen en misschien nog machtiger was dan mr Simons, welke Marie op een vorige etappe van haar levensweg had verge zeld De nieuwe echtgenoot heette lord Mond. nikkelmagnaat van professie, en hij was zo ryk, dat hij de omvang van zijn fortuin zelf maar bij benadering kende Marie beloofde de lord, nooit meer een weddenschap aan te gaan en steekt dan met h*m opnieuw het Ka naal over. Voo' lady Manach openen zich in Londen nu nog meer deuren dan eerst voor mrs Simons, met inbe- nummer bestaat uit zes pagina's. Nieuw Panda-verhaal Vandaag beëindigt Panda zijn avonturen met de hooggeleerde, maar zéér verstrooide professor Kalker. Van morgen af zal Panda weer een belangrijke rol spelen in een ontmoeting met een Meester- Edelman, die.... Maar dat moet U morgen zelf maar lezen! De negers in de V. St. TOCH DISCRIMINATIE. Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft het weren van negers uit restau ratiewagens van de spoorwegen onwet tig verklaard. Het Hof verklaarde met 8 stemmen tegen nul. dat een dergelijke handelswijze in stryd was met de wet. die ..enige ongerechtvaardigde of on redelijke benadeling" van enig persoon die geb-uikt maakt van de spoorwegen verbiedt Het Hof gaf deze uitspraak naar aanleiding van een beroep van een neger uit Washington, die in een restauratie wagen van de Southern Railroad Company geen maaltijd ge- serveevri kon krijgen. Het Hof verbood verder de afzonde ring van neger-studenten op de uni versiteit van Oklahoma en besliste, dat een negerstudent moest worden toege laten tot de academie voor rechtsweten schappen te Austin (Texas); waar al leen blanken mogen studeren. Het Hof was van mening, dat de nieuwe rnchts- ac-ademie voor negers te Houston (even eens in Texas), niet kon worden verge leken met de academie te Austin In een volgende zaak bevestigde het Hof echter een besluit van de rechtbank dat negers kunnen worden geweerd als huurders van woningen in een bouw project van de gemeente New York. Gouverneur Talmadge van de staat Georgia heeft naar aanleiding van de uitspraak van het Hof verklaard: „zo lang ik gouverneu- ben. zullen geen ne gers op srholen voor blanken worden toegelaten". Op ae ondernemingen wij spreken hier zeer in het algemeen en er zijn natuurlijk uitzonderingen is het wer ken de laatste tijd weer wat gemakke- lyker geworden. Hoe labiel de toestand overigens is bleek ons teen wy in Si- toebondo waren Van alle kanten kregen wij daar te horen, dat het daar best ging- geen rampok, diefstal of andere zaken, die in Soerabaja aan de orde van de dag zijn. We waren er echt verheugd over dit te horen na al het sombere nieuws, dat we nu al maanden lang elke dag te verwerken krijgen. Eindelijk weer eens iets opbouwends. Toen ws echter de volgende dag in Soe rabaja de krant opsloegen, lazen we, dat kort na ons vertrek in Sitoebondo een overval was gepleegd op het postkan toor. De buit bedroeg bijna een half millioen. Als troost voor ons meldde het bericht, dat de rampokkers verdAvenen met een auto, die voorzien Avas van een Soerabaja's registratienummer. Derge lijke gebeurtenissen zullen vooiTopig in dit land, waar zovelen geAvapend zijn en zo lange tijd van roof en diefstal heb ben moeten leven nog wel tot de regel matig weerkerende dingen behoren. Het is vrij logisch -en ook niet zo heel be langrijk. Wat véél belangrijker is. is dat men in Oost-Java. waarby wij Soerabaja buiten beschouwing laten, thans vrijwel overal tegen de bedryvers van al dit kwaad gaat optreden. AAN ..WILD-WEST" MOET EIN DE KOMEN. Plaatselijke bsstuursautoriteiten en militaire commandanten, die wy spra ken, bleken er volkomen van doordron gen te zijn, dat aan al dit Wild-West- gedoe een einde moest komen, wil er van de opbouw iets terecht kunnen ko men. Op de ondernemingen, die wij be- zochten, was de stemming over he", al- gemeen niet slecht. Men heeft er vrij algemeen de blik nog steeds op de verre toekomst gericht en zaet de toestand, zo- I als die zich na de oA'erdracht van de souvereiniteit heeft ontwikkeld, als een tijdelijke Da', blykt ook wei uit de plannen, die reeds in uitvoering zijn of binnenkort uitgevoerd zullen worden Daarmee zyn voIp millioenen gemoeid Wat in en na 'i- norlcg vernield werd wordt geleide- ui'- weer opgebouwd. Het aantal suiker-ondernemingen, om I maar by de belangrijkste cultuurbedrij- ven in Oost-Java te blijven dat in be drijf is, neemt elk seizoen sterk toe. In de residentie Kediri bijv waar de on dernemers eerst na de tweede politio nele actie konden terugkeren, zullen dit jaar alweer drie fabrieken gaan draai en. Het volgend jaar zullen het er vier zijn. In de residentie, waar alle be drijven zeer zwaai beschadigd werden, zullen dit jaar neg geen suikerfabrie ken kunnen draaien. Het volgend jaar hoopt men er echter weer vier van de in totaal zes te hebben hersteld. Er zal dan in beide residenties suikerriet van ongeveer 10.000 H.A. kunnen worden geoogst togen een opbrengst van 1000 H.A. dit jaar. TEKORT AAN EMPLOYE'S. Een grote moeilijkheid voor de gehele suikerindustrie in Indonesië vormt op het ogenblik de personeelskwestie. Bijna alle bedrijven werken thans met een te kort van stafemployé's. Jonge geschool de krachten zijn niet te krijgen. Indo nesië heeft ze niet en in Nederland is de belangstelling om begrijpelijke rede nen tot ^onder het nulpunt gedaald. Hiervóór^ zal, willen de bedrijven door kunnen blijven werken, op korte ter mijn een oplossing moeten worden ge vonden De enige mogelijkheid lykt ons voorlopig in dit land van zeer hege prijzen en met zijn onmogelijkheid om geld uit te A'oeren, het betalen van zeer hoge salarissen en het treffen van gunstige sociale voorzieningen in Ne derland. Op de lange duur zal de rege ring van dit land voor dit laatste wel verschillende faciliteiten gaan bieden, doch voorlopig zal daar stellig niet op gerekend mogen worden. Gaat het met de suikerriet-bedrijven dus de goede kant op. dit kan helaas niet gezegd worden van de zogenaamde bergcultures. die gelegen zyn in de ge bieden. die tijdens de tweede politionele actie door Nederlandse troepen werden bezet. De schade, die aan deze onder nemingen is toegebracht, is enorm, De emplacementen van deze bedrijven zijn practisch allemaal totaal vernield en in vele gevallen is de plaats, waar zij gestaan hebben, nog slechts met moeite terug te vinden. Dit is echter niet het ergste daar de opbouw van een empla cement van een bergcultuur-onrlerne- mlng niet zo'n kostbare zaak is en niet Bloemkool in grote hoeveelheden doorgedraaid NAALDWIJK WERD ER MEE OVERSTELPT. Op de veilingen in het Westland zyn gisteren grote hoeveelheden bloemkool doorgedraaid. Door het warme weer was de aan voer extra groot. In Naaldwijk bijv. 170.000 stuks; daar werden 6000 kisten (ieder ongeveer 10 bloemkolen bevat tend) doorgedraaid. Ook op andere veilingen wcroen enige duizenden kis ten doorgedraaid. Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen is in contact getreden met conservenfabrikanten. De eerste kwali teit onverkochte bloemkool dat Is het grootste gedeelte zal worden ingezou ten.. De exportmarkt ligt op het ogen blik niet zo gunstig omdat door het warme weer ook in Duitsland grote hoe veelheden kool aan de markt zijn. In België is het aanbod van eigen kool ook zeer aanzienlijk. Tsjecho-Slowawije is als afnemer van bloemkool geheel weg gevallen. De grote aanvoer in het Westland is mede het gevolg van de accumulatie van het produot gedurende het weekeinde. grip van die van het Engelse hof. Des ondanks begint opnieuw de lokstem van het Fianse vaderland te spreken Marie was in haar hart maar een een voudig herderinnetje gebleven en dan wordt er maar weer. nu tezamen met lord Mond. voor Le Havre ingescheept. Het echtpaar vestigt, zich ln een vol gens eigen ontwerp gebouwd kasteel, dat even buiten de 1mm van Maries geboorteplaats gelegen is. Een hele hof houding staat de lady en de lord ter zijde, maar erkend dient te worden, dat de Mond's ook vele anderen van hun rijkdommen lieten meeprofiteren. Ge leerden en kunstenaa-s worden ge steund, hospitalen gebomvd en hun woonplaats wordt met een gemeente huis begiftigd, dat vele flinke provin ciesteden het benijden kunnen Als te genprestatie wordt een van Marie's broers door de bevolk-ng tot burgemees ter gekozen. Maar opnieuw wordt Marie door het noodlot geslagen: ook haar tweede prins verwisselt het tydelyke met het eeuwige En in 1948 lijdt de familie nog een verlies: Marie's zwager. Herbert Georges Blackley, generaal bij de R A F. overlijdt en het droevig nieuws zal het voormalig herderinnetje door niemand minder dan de Engelse Luchtvaartmi- nister persoonlijk werden meegedeeld. Een goed jaar later zou Marie Manach hen allen zelf volgen. Kinderen had ze niet en onder haar vele familieleden allen simpele handslieden of boerenarbeiders was er niet één die Marie's kasteel wilde betrekken. Derhalve besloot men de zaak maar van de hand te doen. En dat besluit zal dan nu leiden tot een der grootste publieke verkopingen die sedert jaren in Frankrijk hebben plaats ge had. KIPKUIKENS IN KRAAIENNEST De heer H. Vos te Obdam plaat ste in een leeggehaald kraaiennest een 2-tal kip-eieren. Dit bleek een succes, want dezer dagen zagen 2 kuikens hoog in de boomkruin het levenslicht. Deze „hooggebo ren" kuikens werden in hun eigen milieu gebracht en worden nu met doelmatig voedsel groot gebracht. vergeleken kan worden met bv. de bouwkosten van een suikerfabriek. i BEVOLKING NAM GRONDEN IN GEBRUIK. De grootste moeilijkheid is gelegen in het feit, dat in de naoorlogse ja ren de gronden van de ondernemin gen door de bevolking in gebruik zyn genomen Deze bevolking voelt er niets voor de landerijen weer aan de onder nemingen terug te geven. Bovendien hebben zij b.v. op de koffic-ontlernc- mingen de koffirplanten laten staan cn er elk jaar de oogst van geplukt. Men is nu onlangs via het civiel be stuur met de/p mensen gaan praten. De omstandigheden zijn echter wei nig gunstig, daar de te velde staande koffie dit bar ren zeer rijkr oogst be looft te zullen geven, terwijl de kof fieprijzen op de wereldmarkt onge kend hoog zyn. De prijs van de koffie VOOR „NIET HUISHOUDELIJK GEBRUIK" AANMERKELIJK DUURDER. Gelijk bekend is na 1 Juni aanmer kelijk duurdere koffie in distributie ge- komen. Daar de verkoopprijs van de koffie, bestemd voor huishoudelijk ge bruik, niet zal stijgen. wordt zy gesub sidieerd. De regering ziet evenwel geen reden een dergeiyke subsidie ook te verstrekken voor koffie, welke niet voor huishoudelijk verbruik wordt verstrekt. Daarom zal de prys van gebrande koffie, welke niet voor het gerantsoe neerde gezinsverbruik Is bestemd, in overeenstemming worden gebracht met de wercldmarktprys. Het invoeren van een tweepryzenstel- sel, stuit op practische bezwaren, zodat de subsidie op de koffie, welke niet in de gezinnen wordt geconsumeerd, (café's, restaurants, hotels, enz.) door middel van een heffing wordt terugge nomen. Een ieder, die koffietoewyzingen van het bedrijfschap ontvangt, is verplicht een heffing van 50 cent voor iedere 125 gram koffie ten behoeve van het Landbouw Egalisatiefonds te betalen. De heffing moet zijn voldaan voor het in ontvangst nemen van de toe- wyzingen. „Show de Paris" te Scheveningen „HARMONIE IN HET UITERLIJK DER VROUW". (Speciale correspondentie). Wat er al niet groeien kan uit een kapdemonstratie, want dit is tcch de oorsprong van de „Show de Paris", die Zaterdagavond in het Kurhaus te Sche veningen werd gehouden! Drie onder nemende jonge Haagse kappers hebben bet voorbeeld van Parys gevolgd en de nieuwe haarmode gedemonstreerd cp ae achtergrond van haute couture, schoeisel, hoeden, maquillage, bont en juwelen, alle onderdelen, die tezamen een harmonie moeten vormen om de verschijning van elke vrouw tot haar recht te doen komen. De harmonie zit in de samenwerking van alle onderde len, doch ér werd een harmonie ge bracht, aangepast aan élke persoonlijk heid. Het publiek werd in de donker ge maakte zaal verrast door een tableau verlicht met het nic-uwe fluorescents licht, een samenwerking van speciale verf en belichting, die een fantastisch effect maakte. De artistieke leider, de heer Tom Westen, hield een inleiding waarbij hij de nadruk legde op het teken, waarin deze show staat: ae harmonie. De kern van de show was, nadat tal van modellen getoond waren, de kan ten coiffure. De drie initiatiefnemers van de show togen aan het werk en in minder dan drie minuten waren er drie onberis pelijke coiffures gewrocht, ieder met een eigen stijl en een eigen liin, spe ciaal aangepst aan ieder model. I Na de pauze kwamen de avond-coif- fures, allen met kort haar en als posti- ches haar en niets anders. In eenvou dige en meer grillige lynen gebot-i.-eei d, daarna gelakt, verzilverd, zodat nie- j mand cp het eerste gezicht kon ge- I loven, dat het haar was! Geen drukke I bloemen en veren meer, maar sobere, originele versieringen, ri.e het K3p-el tot een avondkaptol maakten zonder er i eéri ..verjaarstaart" van te maken! Hrt was een show rijk aan afwissc- i togl

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1