Haagse notaris zonder verantwoordelijkheidsgevoel Apris voorkwam uitmoording van Nederlanders te Mamasa Zendelingen en missionarissen uit West-Toradja thans te Makassar WEERBERICHT Finland worstelt zich omhoog 59ste Jaargang WOENSDAG 31 MEI 1950 No 27010 LESDSCH DAGBLAD BKtear: J. W. Benny Hcofdredactle: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro oo. 67055 \lle zendelingen, missionarissen en iendingsonderwijzers uit West-To- radjaland zijn dezer dagen met hun ^zinsleden te Makassar aangekomen. >3 door ongeregelde benden in het jebied van Mamasa gevangen te zijn (toornen, is de gro?p bestaande uit on?eveer ?5 Nederlanders door de .pris bevrijd en naar Makassar af- jfToerd. De onderafdeling Mamasa Is een cen tum van grote guerilla-activiteit en tóe van de guerilla's zijn afkomstig ua Borneo. In Mamasa eisten de benden enige tri jelecen de wapens van de politie ;p, waarbij een schietpartij ontstond u enkele gewonden vielen. Voorts riten zij de overdracht van het be suur De genoemde zendelingen en missionarissen werden 10 Mei gevan- f<n genomen en zogenaamd tegen de Polking In bescherming genomen. Ook ii gezinnen van deze personen moesten tan lot delen. De gehele groep werd naar het hoofd kwartier van de guerilla's overgebracht, waar zij eerst in een leeg staand huis werden ondergebracht. De volgende dag werden zij naar de pastorie overge bracht en onder bewaking gesteld. Na rier hachelijke dagen te hebben door gebracht werden zij per truck via Pole- wall naar Tinamboeng getransporteerd. Geen der gevangenen werd geslagen en zij konden het voedsel van de gueril la's delen. Op 21 Mei werd de guerilla- TEr'oüjfplaats te Tinamboeng aange raden en de bende vluchtte met achter lating van de gevangenen. Het bleek, dat de troepen die Tinamboeng aan vielen tot de Apris behoorden; de ge vangenen werden bevrijd en naar Pare- fare gebracht Over de behandeling bij de Apris spraken zij met lof. Door het De Belgische textielstaking Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: D? Belgische minister-president Eys- hns Is persoonlijk tussen beiden geko- utn om de gisteren begonnen staking t2 de Vlaamse textielindustrie spoedig tf beëindigen. Naar wij op het kabinet van de pre ttier vernamen, zal een scheidsrechter worden aangewezen, een onafhankelijke tutiel-prsoonlijkheid, wiens beslissing patroons- en arbeiders vertegenwoordi gers zouden dienen te aanvaarden. De katholieke en socialistische vak- bnden publiceerden moties, waarin zij I c? textielarbeiders de steun toezegden nn ce gehele vakbeweging. Men vindt het in de kringen der vak beweging overigens normaal, dat de textielindustriëlen, die veel geld ver benen met de export naar Nederland West-Duitsland in Maart en Apnl jl. leverde België telkens voor rreer dan 60 millioen gulden textiel naar Nederland de minlmum-inspan- I Ding doen om de te lage basisionen te rerhogen met 8%. Aziatische conferentie te Manilla geëindigd Aan het eind van de Aziatische con ferentie te Manilla heeft generaal Car- is Romulo, minister van buitenlandse üken der Philippijnen, verklaard, dat landen uit het Aziatisch gebied, die «conferentie bijwoonden (Phillppfjnen, Australië, India Pakistan. Ceylon. Indo nesië en Thailand) beloofd hebben sa- ®fn te werken om hun gemeenschap- olijke belangen te waarborgen en te be rderen. °e aanbevelingen van de conferentie un de deelnemende regeringen die Ro- tBul° niet nader aangaf, noemde hjj •Tjn groot belang voor de vrede en de labiliteit, niet alleen van dit gebied, van de gehele wereld". Dr Subardjo. de leider van de Indo- be&lsche delegatie verklaarde op de slot ting: .De onzichtbare banden, die ons tolden. zyn veel sterker dan ieder ver- van bondgenootschap of unie. dat CP papier gesteld is". -Wij zullen spoedig ons doel: duur- hme vrede in dit deel van de wereld, reiken". COMMUNISTISCH CHINA BENOEMT VERTEGENWOORDIGER IN TRUSTSCHAPSRAAD DER V.N. Tsjou en-lal, de Chinese communistl- '£be minister van Buitenlandse Zaken, «wt Trygve Lie telegrafisch medede- J;aS Sebaan van de benoeming van een negenwoordiger in de trustschaps- raad der Verenigde Naties. In het tele- pm verzoekt Tsjou en-lal Lie nog te willen mededelen, wanneer de door de Chinese communisti- t'tae regering bij de Verenigde Naties «noemde vertegenwoordigers, aan het *trk der organisaties zullen kunnen «dnemën. OVERWEGEND ZONNIG. Bilt verwacht tot morgenavond: uroog en overwegend zonnig weer Jr1 tets hogere temperaturen dan van- .T1?- Matige tot vry krachtige wind Oosteiijke richtingen. ,üPSemaakt te 10 uur). 1 JUNI. Zon op: 4.26 uur; onder: 20 49 uur Maan op: 23.01 uur; onder: 4.22 uur «oogwater te Katwijk te 3 24 en 15.54 Springtij). ^il "ummer bestaat uit zes pagina's. KNIL. onder toezicht van de Apris, werden de ex-gevangenen later naar Makassar gebracht, waar zij by parti culieren onderdak vonden. In Mamasa vielen de guerilla's even eens Indonesiërs aan. Deze werden wel geslagen en mishandeld. Een gees telijke w?rd door de guerilla's dood geschoten. Uit het verhoor van gevangen geno men guerilla's bleek, dat zjj plannen hadden de Nederlanders te vermoor den. hetgeen door de Apris werd voorkomen. EGYPTE EN DE VERKLARING DER WESTELIJKE DRIE. Tijdens een in de Egyptische Kamer van Afgevaardigden gevoerd debat over de buitenlandse politiek heeft de Egypti sche minister van buitenlandse zaken, Salah el Din bey de verklaring der ..Westerse grote drie" over het Midden- Oosten als „zeer gevaarlijk" beschreven. Omtrent het vraagstuk der betrekkin gen tussen Groot-Brittannië en Egypte verklaarde hij dat de huidige Wafd- regering elk voorstel, d-at beoogt een ge zamenlijke Brits-Egyptische verdedi- gingsraad in te stellen, zal verwerpen. De mimster verklaarde dat de Ara bische landen, die op de hoogte zijn van het Egyptisch standpunt, bezig zijn een gemeenschappelijke politiek te formu leren. Ten slotte verklaarde de minister nog dat er geen waarheid school in berich ten volgens welke in de laatste tijd bui tenlandse druk op Egypte zou zijn uit geoefend. Dit was volgens hem echter wel het geval met Syrië. Deze automobilist werd in het bos von Vincennes, oan de rand van Parijs, verrast door een hevig onweer, met slagregens gepaard gaand. Het water kwam zo hoog te staan, dat de motor weigerde. Er zat voor de automobilist niets anders op dan kousen en schoe nen uitte trekken, en staande in het water, de motor op gang te brengen. Eerst na talrijke pogingen gelukte dit. Aan plan Schuman wordt gewerkt De Franse regering heeft de Britse ambassadeur te Parfjs een memoran dum deen overhandigen, waarin nadere bijzonderheden over het plan-Schuman worden gegeven. Er werden geen bijzon derheden over de inhoud der nota me degedeeld. doch het verluidt in gewoon lijk welingelichte kringen, dat zij be oogt de verschillende Franse en Britse Inzichten over de wijze, waarop het plan-Schuman het best ten uitvoer kan worden gelegd, met elkander in over eenstemming te brengen. Vernomen wordt, dat de Franse rege ring als haar mening te kennen heeft gegeven, dat deze verschillen niet van fundamentele aard zyn. Uitdrukking werd gegeven aan de hoop. dat het mogelijk zal zijn het verschil van in zicht te overbruggen, waarna Groot- Brittannië in staat zou zijn om. teza men met België, Nederland, Italië en West-Duitsland, onderhandelingen te openen met Frankrijk over het onder een gemeenschappelijk beheer brengen van de steenkool- en staalbedrijven de zer landen. De Italiaanse minister van Nijver heid. Togni, heeft uiteengezet onder welke voorwaarden Italië bereid is deel te nemen aan het plan-Schuman. Naar hij mededeelde, verlangt Italië volko men gelijkheid met de andere deelne mende landen, dezelfde mogelijkheden voor de aanschaffing van grondstoffen, opheffing van het stelsel der dubbele prijzen, geen wijziging in het Ijzer- en staalprogramma der O E E.S. en een gegarandeerde binnenlandse en inter nationale markt. TSJECHO-SLOWAKIJE EN HONGARIJE VERLATEN CONFERENTIE VAN DE UNESCO. Om China. De gedelegeerden van Hongarije en Tsjecho-Slowakije hebben voor de tweede maal in acht dagen de vijfde algemene conferentie van de opvoed kundige. wetenschappelijke en culturele raad van de Verenigde Naties, de Unesco, verlaten. Dit maal definitief. Zij verlieten de zaal. nadat hun voor stel tot uitsluiting van de Chinese na tionalistische gedelegeerde met 30 tegen 4 stemmen en 14 onthoudingen was ver worpen. Zij verklaarden, dat hun regeringen HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllHu Onze haringprijsvraag Welke Katwijkse logger brengt de g eerste Hollandse Nieuwe? Wij herinneren er aan dat morgenochtend om elf uur het uiterste |f tijdstip is, waarop inzendingen op onze horingprijsvroog bezorgd moeten zijn aan onze Bureaux Witte Singel 1 te Leiden of Wilhelmina- E H straat 15 te Katwijk aon Zee. Er De vraag luidt: .Welke Katwijkse logger voert de eerste Hollandse E Nieuwe aan te IJmuiden, op welke dag en hoe laat precies?" Voor de oplossingen, welke het werkelijke tijdstip van aankomst het §j dichtst benaderen, stellen wij f. 200,aan geldprijzen beschikbaar, E n.l. een prijs van f. 50,f. 40,30,f. 20,en zes prijzen van E H f. 10,De deelneming staat, als steeds, uitsluitend open voor abonnè's. i E Vlak voor het ter perse gaan van ons Blad vernemen wij dat als =s jagers zijn aangewezen: E voor de groep Sitoh: de KW 16; E Deka: de KW 78: E a a a Parlevliet: de KW 15; s Viking: de KW 227. §j Van de groep Adeco was zulks nog niet bekend Inzendingen moeten ondertekend zijn met naam en volledig adres E en het opschrift dragen ..Haringrace 1950". |j SMUTS HEEFT LONGONTSTEKING. De tachtigjarige generaal Jan Smuts lijdt aan longontsteking. Smuts was reeds verscheidene dagen bedlegerig als gevolg van aanvallen van heupjicht. Zijn toestand is bevredigend. NAAR EEN FINSE REGERINGS COALITIE MET DE SOCIALISTEN? De rechtse Finse regering is bereid een coalitie aan te gaan met de sociaal democraten de op een na grootste par ty in het parlement, zo is door de mi nister van onderwijs. Hel jas, verklaard. Eis wegens valsheid in geschrifte en verduistering 3 jaar Drie jaar gevangenisstraf wegens ambtsmisdrijf, valsheid in geschrifte en verduistering van ongeveer f C0.0C0 werd voor de Haagse rechtbank ge ëist tegen een Haagse notaris, die, blijkens een tegen hem ingesteld on derzoek en zijn eigen bekentenis ter zitting van de rechtbank, gelden van zijn cliënten voor zichzelf gebruikt. Zijn voornaamste slachtoffers waren een oude dame, een krankzinnige waarover hii curator was. de boenel ener nalatenschap en een charita tieve instelling. Bij een officieel onderzoek bleek, dat ongeveer f. 100 000 niet verant woord was. Posten waren eenvoudig niet geboekt andere fictief. Volgens de notaris bedraagt het tekort omstreeks f. 60.000 Hii erkende reeds voor het einde van de oorlog valse handteke- Romantiek in een oude Hanzestad Snelle exploitatie van natuurlijke mogelijkheden (Van een speciale verslaggever). Toen een kleine Nederlandse koop vaarder een jaar geleden de Finse haven Turku binnenviel was daarmee het lot van matroos Jan Boomsma beslecht. Rondslenterend door die oude hanze- stad. keek hij diep in een paar blauwe meisjesogen en toen stond in een om mezien zijn besluit vast: hier ging hij zijn anker uitwerpen Een baan was niet moeilijk te vinden, het adres van de Nederlandse consul Gunnar Hylund evenmin en geen drie weken later werd in het stadhuis een Nederlands-Fins huwelijk voltrokken. Zoals Jan Boomsma zijn er meer: vreemdelingen, die zich zonder veel piekeren thuisvoelen in dit Noordse land. Soms is het de romantiek van een vrouwenhart, vaker de nuchtere wens een eerlijk stuk brood te verdienen, die de buitenlander naar de Oostzee trekt. Reeds in overoude tijden haalden de Nederlanders daar hout cn zout en nu weer zijn het onze kunstvaartuigen, die geregeld de ijsvrije haven van Turku of Abo zoals de Zweedse naam luidt binnenlopen en er gaarne geziene gas ten zijn. met wie consul Hylund nooit enige moeite heeft „Drie weken dacht ik in Helsinki te blijven, vertelt een Zwitser in de trein naar Tampere, land inwaarts gelegen, maar ik doe hier nu al een jaar lang zaken. Niet gemakke lijk. want de koopkracht van de Finnen is niet groot, maar het zijn prettige lui. En het landschap ligt me wel. het don- ker-groene naaldhout, de pril-groenc berken en het verrassend uitzicht over de glanzende meren". Wat de gemiddelde Nederlander van Finland weet is eigenlijk niet zo heel veel dat ze. uiterst correct, na de eerste wereldoorlog tot de laatste cent hun schuld aan Amerika afbetaalden en zo doende een reusachtige ..goodwill" ver wierven aan de overzijde van de Atlan tische Oceaan en overal elders, waar karakter nog meetelt, dat ze zich kranig verdedigden tegen de Russen in de oorlog van 19391940, maar vervolgens Duitse hulp aanvaardden, toen het de rest van de wereld juist om de onder gang van het derde rijk begonnen was. Dat Finland rijk is aan ..groen goud" en b.v. 80 procent van de Nederlandse ga renklosjes van Fins berkenhout wordt vervaardigd en tenslotte, dat de Finnen in hun sauna's evenveel water gebrui ken om hun lichamen te reinigen als de Nederlanders om de stoep schoon te houden Zo gezien is het een goede gedachte van de Finse regering en de journalis- tcnorganisatic daar te lande geweest een achttal Nederlandse persmensen uit te nodigen voor een informatieve reis door .het land van de duizend meren". Duizend meren. het zijn er in wer kelijkheid de kleintjes meegeteld zestig duizend. Ook Finland is een wa terland. maar het verschil met Neder land is. dat een deel van dit water. nl. dat van de vele rivieren, exploitabel is. Evenals in Zwitserland worden vele fa brieken gedreven door electrische stroom cn er zijn in dit actieve land nog tal van waterwerken in aan bouw. Is het zodoende te verwonderen, dat de fabrieksstad Tampera het „witte" Manchester van Finland kon worden? Zwartgerookte steden als in Engeland, Duitsland en België zijn in Finland on denkbaar, ofschoon de industrie in dit snel omhoogkomende gebied een steeds grotere plaats gaat innemen. Want de Finnen, die pas dertig jaar geleden een onafhankelijke staat konden vormen, beseffen terdege dat zij hun kracht moeten zoeken in snelle exploitatie van de mogelijkheden waarmede hun land van nature gezegend is: hout en meta len. Zoals iedere natie, die (betrekke lijk) laat met industrialisatie begint, hebben ook zij het voordeel, dat zij kun nen profiteren van de ervaring van anderen. Als nu dc ..Ikkara Napusi" hen maar met rust wil laten... Met deze uitdrukking schijnen de Finnen hun grote buurstaat aan te duiden. „De ver velende buurman".het is niet moei- lijk te raden, wie daarmede bedoeld wordt. Overigens heeft geen Fin het verstandig geacht deze kwalificatie aan Nederlandse journalisten te onthullen. Het was een buitenlander, die ze ons verklapte Met een Fin kan men overal zeer genoeglijk over spreken, maar praat niet over de sovjet-unie. want dan schijnt hij een acute aanval van doofheid te hebben gekregen. Overi gens bewijst deze uitdrukking wel, dat de Finnen een uiterst vriendelijk volk zijn als zij onder elkaar geen „vinniger" uitdrukking gebruiken dan „Ikkara Napusi". ningen te hebben gezet om privégeld uit te kunnen geven en toch een klop pende boekhouding te hebben. Ter zitting zeide de notaris door ziin afwezigs administratie geen overzicht over zijn zaken te hebben gehad In de hongerwinter heeft hii veel geld uitge geven meer dan redelijkerwijs gespro ken zijn inkomsten zouden bedragen Er waren valse girostrookjes ontdekt en nadien is de zaak aan het rollen gegaan. Het speet de Officier van Justitie, dat deze zaak zo laat te zijner ken- nis is gebracht. Een overheidsbesluit wil, dat voor de groep notarissen in onze samenleving eerst een ambte lijk onderzoek wordt ingesteld, voor dat de Justitie in dc zaak gemengd wordt. Met het oog op een gelijke rechtsbedeling acht de Officier van Justitie deze gang van zaken on juist. Op grond van verdachtes bekentenis en de resultaten van het onderzoek achtte hii het wettig en overtuigend bewijs van gepleegd ambtsmisdrijf, ver duistering en valsheid in geschrifte ge leverd. weshalve hii 3 jaar gevangenis straf met aftrek van voorarrest eiste. Met nadruk zeide de Officier, dat de notaris geen clementie toekomt. Hij is gedurende het ambtelijke onderzoek in de gelegenheid geweest de tekorten met hulp van derden aan te zuiveren, doch zweee steeds over feiten, die nog niet aan het licht waren gekomen. De reeks feiten en daden is steeds groter geworden, ondanks het verzwij gen van niet ontdekte gaten. In ziin pleidooi zeide mr E van Haersma Buma. dat de kern van de ellende in deze zaak celegen is in het totale gebrek aan zin voor verant- woordelijkheid bii ziin cliënt. Vroegere onaangenaamheden in diens leven hebben er niet toe bijgedragen, om enig gevoel van verantwoordelijkheid te stimuleren. D? notaris is reeds sinds 1928, zes jaar voor zijn benoeming tot notaris, onder behandeling van een psychiater. Deze is van oordeel dat verdachte ten enen male ongeschikt is voor het no tarisambt: ziin psychische eesteldheid lei^t tot deze conclusie. Hoewel mr Van Haersma Buma niet om een psychiatrisch onderzoek vroeg, zeide hii zulks wel gewenst te achten De president van de Rechtbank be paalde de uitspraak op 13 Juni. thans zullen besluiten, of zij zich geheel uit de Unesco zollen terugtrekken. Na het vertrek van de beide gedele geerden verwierp de conferentie een Joegoslavische resolutie, waarin werd voorgesteld het nationalistische China van de huidige zitting uit te sluiten. In een derde stemming besloot de commissie met 30 tegen 3 stemmen en 13 onthoudingen om de Chinese natio nalistische delegatie aan haar werk te laten deelnemen. Behalve de Oost-Europese landen stemden Birma en India tegen het na tionalistische China. Nederland. Enge land, Denemarken, Zweden, Noorwe gen en Zwitserland waren onder de lan den. die zich van stemming onthielden. GEVLUCHTE OOST-DUITSERS. Door de West-Beriynse politie werd medegedeeld, dat 60 leden van de ..Freie Deutsche Jugend" en 38 leden van de Oost-Duitse volkspolitie sinds het begin van de Pinksterdemonstratie naar West- Beriyn zyn gevlucht. Honderden blauwhemden, die trans port naar huis afwachtten, namen gis teren de kans waar om alleen, of in groepen een bezoek aan West-Beriyn te brengen Vooral de internationale autotentoonstelling in de Britse sector trok hun aandacht. Vier leden van de Oost-Duitse volks politie zyn weer naar de Sovjet-zone teruggezonden. De Russische militaire politie heeft een Amerikaans-Brits-Fianse politie patrouille op de Autobahn naar Beriyn gearresteerd. De mannen werden vrijgelaten na uren lang te zün verhoord Door ooggetuigen is medegedeeld, dat leden van de Oost-Duits „volkspolitie", aan de grens tussen de Britse en Sov- jetrussische sectoren van Berlijn, op vier Poolse officieren hebben gescho ten. De ooggetuigen verklaarden, dat de volkspolitie een auto aanhield, waaruit plotseling vier in Poolse officiersunifor men geklede personen sprongen, die de mannen der „Volkspolitie" beschoten. Het vuur werd onmiddeliyk door laatst genoemden beantwoord, waardoor een l der Poolse officieren werd gewond, de I andere drie gearresteerd. GARDEREGIMENT .PRINSES IRENE" NAAR ASSEN EN ZUID-LAREN. Het garnizoen te Assen zal met in gang van 4 Juni belangrijk worden uitgebreid door de komst van het gar deregiment „Prinses Irene", dat zich ook gedeeltelijk in Zuid-Laren zal vestigen. Behalve het Garderegiment zullen ook het le, 9e en 10c Regiment Infanterie in het Asser garnizoen wor den ondergebracht. Deze drie regimen ten worden samengevoegd. Familie-tragedie te Oudenbosch SCHOONVADER DOOR PUTHAAK DODELIJK GETROFFEN. In de late avond van de Tweede Pink sterdag heeft zich in de Klinkerstr te Oudenbosch een familiedrama afge speeld dat het leven kostte aan de 50- jarige A. Luiten. Deze kwam dronken thuis, waar hy spoedig onenigheid kreeg met zijn vrouw en kinderen. Toen het tot handtastelijkheden kwam, ging moeder L. de hulp inroepen van een na bijwonende schoonzoon, de 34-jarige C. H. Deze trachtte aanvankeiyk de man tot rust te brengen, maar raakte teD slotte met zyn schoonvader slaags Al vechtend liepen de mannen naar bulten, waar de schoonzoon plotseling een z g puthaak greep, die gebruikt wordt om emmers uit de waterput te halen. Hij heeft zyn schoonvader daar mede op het hoofd geslagen. De slag kwam zo ongelukkig aan. dat L. enkele ogenblikken later overleed. Vanavond aan schot! ALLE HAVENS VERTEGEN WOORDIGD IN KOPGROEP DER HARINGVLOOT. Ter hoogte van Den Helder kre gen gisteren de op verschillende tijden uit IJmuiden, Vlauraingen en Scheveningen uitgevaren ha ringvloten contact met elkaar, zo dat een massale vloot van circa 120 schepen naar de haringgron- den in Noordwestelyke richting koerste. De sterke schepen heb ben de zwakkere broeders op sleeptouw genomen, zodz.t de vloot zo compact mogelijk biyft. Niet temin was er vanochtend om 8 uur, teen de vleten gemiddeld i60 myi hadden ai^c e;- stand van 40 myi tussen kopgroep en laaste schepen. In de kopgroep bevonden zich schepen van alle haringhavens. Hedenmiddag om 12 uur zou op zee woiden öeslist. of de snelle schepen hun sleepjes zouden losgooien en met volle kracht de hoofdploeg vooruit zou den stomen of niet. tn de loop van de avond gaan echter alle schepen aan schot ln de omgeving van 57 gr. N.B. 3 gr. OL. Inmiddels is de KW 56 Henk voor de race al uitgevallen, aangezien warmlopen van de motor werd geconstateerd, waarop besloten werd naar IJmuiden terug te ke ren. Daar is de motor weer ge repareerd, en de logger zou van middag weer uitval en. Het weer op zee Ls heel goed, zo- aat de bemanningen eigenlijk tot dusverre een pleziertochtje ma ken, al Ls het dan dat het tempo daarvoor wat hoog ligt en de spanning te groot is. De KW 175 Onderneming had de pech. een zieke aan boord te kry- gen, welke werd overgenomen door de KW 127 Borneo, die deze man naar IJmuiden terugbrengt. De British European Airways opent morgen de eerste passagiersdienst met hefschroefvliegtuigen ter wereld. Da dienst zal worden onderhouden tussen Liverpool en Cardiff, welke afstand in een uur en drie kwartier afgelegd zal worden. De dienst zal worden onder houden met Sikorsky-hefschroefvlleg- tulg'en, die drie passagiers tegelijk kunnen vervoeren. Een retourtje kost vijf en een half pond sterling. Opname van een Sikorsky-hefschroef- vliegtuig, dat van een proefvlucht naar Cardiff op het Speke vliegveld bij Liverpool terugkeert. Gouden jubileum Bond voor Staatspensionnering PHILANTHROPIE: WORMSTEKIGE VRUCHT DER CHR. CULTUUR". Het congres van de Bond voor Staats pensionnering in Arnhem ls geopend met een herdenkingsbyeenkomst ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan van deze bond. De landelyke voorzitter, de heer L. Steenhuis, begroette de staats secretaris van Sociale Zaken, mr dr A. A. van Rhijn, en de burzemeester van Arnhem. Mr dr Van Rhijn sprak na mens de rezering zijn erkentelijkheid uit voor de activieit van de bond en de wijze waarop hij de eerbied voor ouden van dagen uitdraagt. In principe zul len regering en bond elkaar kunnen vinden. De vraag is wat na 1 October moet gebeüren, wanneer de noodvoor ziening Drees voor ouden van dagen afloopt. Vooropgesteld zij dat men een blijvende regeling zal treffen. In dit verband zei spr. o.m., dat de ouden van dagen vroeger vrijwel uit sluitend op philanthropic waren aan gewezen. die spreker „een wormsteki ge vrucht van de Christelijke cul tuur'' noemde. Wettelijke voorzienin gen in deze materie waren dus nood- zakeiyk. Ds J. J T. Spaargaren gaf 's avonds een historisch overzicht van de werk zaamheden van de Bond voor staats pensionnering. MEVROUW ROOSEVELT 19 JUNI BIJ HM. DE KONINGIN Tydens haar bezoek aan ons land zal mevrouw Roosevelt, Maandag 19 Juni a.s., door H.M de Koningin wor den ontvangen en ten palelze Soestdyi dineren.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1