Prof. Boeke besprak moeifijkheden studenten indologie en Indonesisch recht Officiële publicaties IxMolon DE MAN en de Meester-geleerdle Radio-programma VRIJDAG 26 MEI Departement wees ontwerp gelijkschakeling met Indonesië van de hand De moeilijkheden, die gerezen zijn en eventueel nog zullen ontstaan voor de studenten in de Indologie en het Indonesisch recht werden hedenoch tend door prof. dr J. H, Boeke voor een massaal gehoor in de academie besproken. In de eerste plaats, aldus prof, Boeke, Is er het feit. dat na de overdracht van de souvereiniteit het recht van Indo le buitenlands recht voor ons is ge- vorden.' Daaraan kan op den duur geen civiel effect verbonden worden. Er zijn echter instellingen, die behoefte zullen houden aan deskundigen in het recht van Indonesië. Daarbij is het civiele ef fect van geen betekenis. Men vraagt dan alleen naar de bekwaamheid van ce betrokkenen. Plausibel is het, dat de i'iidenten hun studie niet afbreken, al hoewel de meesterstitel en het civiele effect kunnen vervallen. In de tweede plaats is er sprake van een brief die de Indonesische minister van Onderwijs aan zijn Nederlandse collega heeft geschreven. Hij betoogt daarin dat de opleiding van Indonesi sche juristen te Djakarta thuis hoort. D» re°ering van Indonesië zou niet be reid ziin, Nederlanders tot de advoca tuur in haar land toe te laten. Het is echter mogelijk, aldus prof. Boeke, dat de Indonesische regering alsnog tot an dere gedachten zal komen, omdat de ivcrHRMVING VAN LEERLINGEN VOOR «F OPENBARE SCHOLEN VOOR VOOR BEREIDEND L.O. (KLEUTERSCHOLEN Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter algemene kennis, dat aan de nnVnbare scholen voor voorbereidend l.o. StScSn, in het Ellsabettwhof, aan Atlehstraat, aan de Gortestraat, aan de Paul Km gerstraat, aan de «an de Montessorischool aan het Schut trnveld gelegenheid bestaat tot het doen Kijven van leerlingen gedurende een kwartier vóór de aanvang van elke school- ^n'p Kinderen moeten op het tijdstip van Wttlhlg dc lecttjjd van 4 Jaar hebben bereikt. inschrijving VAN LEERLINGEN VOOR I)E OPENBARE SCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter algemene kennis: 10 dat tot eb met 30 Juni 1950 gelegenheid bestaat tot Inschrijving van nieuwe leerlingen, gedurende een kwartier tóor de aanvang van elke schooltijd aan: a.de School voor u.l.o. aan de Plcters- kerkstraat; to.de Meisjesschool voor u.l.o. aan de Breestraat; c. de School voor Voortgezet gewoon l.o. (Ingang Oude Vest 35); d de Opleidingsscholen voor Gymna sium en li.B.S. aan de Aalmarkt, de kernstraat en de Lorentzkade; e. de .Montessorischool aan het Schut tersveld f. de Opleidingsscholen voor u.l.o. aan de Langcbrug, de Rljnsburgerslngel, de Mareslngel, dc Driftstraat en de I»rle Octoberstraat; g. de o.I. scholen aan de Zuidsingel B en dc Medusastraat; 2o.dat by de Inschrijving een geboorte bewijs moet worden getoond; ïo.dat de kinderen met uitzondering van die, waarvoor toelating.tot de u,l o. scholen of tot de School voor Voortgezet gewoon l.o. wordt gevraagd vóór 1 October a.s. de leeftyd van 6 Jaar moet hebben bereikt.. opleiding te Djakarta nog niet genoeg aanvult. Uit gemeenschappelijk overleg tus sen de docenten van Leiden en Utrecht is een ontwerp ontstaan, om de oplei ding van Indische juristen gelijk te maken aan die te Djakarta. Het de partement was echter niet genegen, dit onderwerp te aanvaarden. Nu is aan de regerine medee""Wlrt >*at de huidige toestand onhoudbaar is; eer ste eis is concordantie tussen de In donesische en Nederlandse opleiding. Daarom verwachtte prof. Boeke, dat de regering het ontwerp alsnog in liet staatsblad zal brengen, maar daar bestaat geen enkele zekerheid over. De verenigde faculteiten zouden graag een duidelijk standpunt van de rege ring kennen, voordat de nieuwe cur sus begint. Volgens de persoonlijke mening van prof. Boeke zal, mocht de regering van Indonesië het civiele effect aan de Ne derlandse opleiding ontnemen, deze maatregel steeds op een bepaalde da tum ineaan. Voorts leidt de studie in het Indisch recht op tot bekwame vak mensen. Daarom kan prof. Boeke zich niet voorstellen, dat onze regering de studie onmogelijk zal maken, te min der voor hen. die reeds begonnen zijn. Op desbetreffende vragen deelde prof. Boeke mede. dat gelijkstelling van Indische cn Nederlandse juristen zonder meer niet mogelijk is. Wel kun nen meesters in het Indische recht de Nederlandse opleiding gaan volgen, maar zij moeten dan van voren af aan beginnen, dus ook het candidaats- examen afleggen. Wel verwachtte prof. Boeke, dat de juridische faculteit bij latere aanvul lende examens rekening zal houden met de omstandigheden van de Indische juristen. Hij schatte, dat men na de 1 studie in het Indische recht nog een tot I anderhalf jaar nodig zou hebben, om I de Nederlandse titel te behalen. „Zomerzorg" heropend Het Café-restaurant „Zomerzorg". dat 7 November van het vorig jaar moest sluiten In verband met de spoorweg- werken en nadien is afgebroken, is gis termiddag in het pand Stationsweg 35 a heropend. Alvorens hiertoe kon worden overgegaan moest dit perceel, waarin tot December 1944 het bekende Hotel „Du Commerce" was gevestigd, aan een grondige verbouwing, welke tevens een uitbreiding inhield, worden onderwor pen. Gelijkvloers treft men. in licht groene kleur geschilderd, het café aan, dat plaats biedt aan plm. 150 perso nen. Op de eerste etage bevindt zich aan de voorzijde een keurig ingericht restaurant, dat geheel m oud rose tint is uitgevoerd. Hierop aansluitend is de Americanbar. welke door een indirecte verlichting en glas-in-loodramen een intieme sfeer schept Biedt het restau rant. waarvan het achterste gedeelte eventueel voor dansen kan worden be nut, plaats aan 120 gasten, de bar is berekend op een bezoek van ongeveer 40,personen. Tenslotte is de tweede etage ingericht voor een koude en war me keuken. Ter geleeenheid van deze heropening mocht,de directeur, de heer H. J. Ka nis vele gelukwensen en een ongekende schat van bloemen in ontvangst ne men. Onder hen, die de felicitaties kwa men aanbieden, merkten wij o.m. oo wethouder S. Menken, als vertegen woordiger van het gemeentebestuur. de commissaris van Politie, de heer R. J. Meijer, commandant en onder-comman dant van de Brandweer, mr ir J. Wes- tra en de heer H. Brienen van de dienst van Gemeentewerken, ir J. Knook en ir F. Schaly namens de directie van de Ned. Spoorwegen de lieer J. Visser, di recteur van Vreemdelingenverkeer, de heren F. C. de Hosson en J. Coster na mens de afdeling Leiden van de Ned. R.K. Middenstandsbond, talrijke col lega's en voorts vele vrienden en za kenrelaties. Vermeldenswaard is ten slotte, dat de naam „Zomerzorg" als koffiehuis en café-restaurant reeds be staat sedert 1844, slechts onderbroken door de brand op 2e Pinksterdag 1932. toen van het voormalige Zomerzorg slechts puinhopen over bleven en het bombardement van 11 December 1944, toen het opnieuw gedeeltelijk werd ver woest. Leerlingen-uitvoering Olga Jolanda GROOT SUCCES ONDANKS „HALF WERK". GERAAMTE VAN EEN VINVIS VAN 22 METER „UIT LOGEREN". Hedenochtend is het geraamte van een vinvis, dat toebehoort aan het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie in de Raamsteeg. voor enkele maanden „uit logeren" gegaan. Het cadaver van deze vis. dat in November 1914 bij Wis- sekerke is aangespoeld, woog indertijd 65 ton. Ontdaan van vet en vlees weegt het geraamte, dat een lengte I heeft van plm. 22 meter, nog altijd 10.000 kg. Uiteraard kpstte het tran sport van dit „beestje", dat in bruik leen is afgestaan voor de te Rotterdam te houden tentoonstelling Rotterdam- Ahoy". grote moeite. Teneinde, de en kele tonnen wegende schedel, welke al leen reeds een lengte heeft van 5 meter, c-p de truck te plaatsen moest zelfs de assistentie van d.e Brandweer, die hier voor haar kraanwagen beschikbaar stelde, worden ingeroepen. Naar men ons mededeelde zal met de opstelling plm. 3 weken gemoeid zijn. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal-examen Ned. recht de heer J. A. Zevenbergen (Hoensbroek)candidaatsexamen Ned. recht de dames L. M. 't Hart (Delft), W. Hoogzand (Leiden) en de heren P. J. Mols Cs-Gravenhage), A. E. Danger- mond (Beverwijk) P. Dwarshuis (Voor burg) en J. W. Hoobroeckx (Dor drecht): voor het candidaatsexamen godgeleerdheid de heer F. N. J. Ouwe hand (Leiden). ZENDINGSMIDDAG HOOGLANDSE KERK. De 15de Zuid-Hollandse Zendings middag van de Geref. Zendingsbond wordt 2de Pinksterdag 's middags om halfdrie, in de Hooglandse Kerk ge houden. Ds M. Ottevanger zal het openings woord spreken, waarna ds J. J. Tim mer van Nieuwerkerk a. d. IJsel een rede houdt over het onderwerp: ..Tot een Licht, der heidenen". Ten slotte spreekt ds P. Pras van Katwijk aan Zee over het onderwerp: „Moede, nochtans vervolgende". Houd Uw wol als nieuw I yA tWit wordl hagelwit, Y. f Kleur krijgt nieuwe (leur dji jjj/ Was Uw wol veilig in J;j Vj AL KALIVR IJ r VOOAKOHTKIUMRtMtNHAAOWOROeM fff Olga Jolanda gaf gisteravond in de Leidse Schouwburg met een stroom leer lingen van haar „School voor Bewe gingskunst" een uitvoering. Wij hebben er reeds eerder op gewe zen, dat de kunst der beweging, in casu die van de dans tot de moeilijkste be hoort wil men haar in perfectie ten uit voer brengen. Van de grond af aan moet zij bij de jeugdige leerlingen opgebouwd worden, de strengste eisen dienen gesteld en de aanwijzingen moeten tot in détail opgevolgd, wil men op later leeftijd wer kelijk de danskunst beheersen. Gebeurt dit niet consciëntieus dan ontstaat verslapping, onevenw chtigheid en rhythmische onzekerheid Nu zij het verre van ons. te verwachten, dat een groep leerlingen, die de danskunst zui ver amateuristisch beoefent aan al deze eisen zal voldoen, maar wel mogèn wij verwachten, dat hetgeen ten tonele wordt gebracht, niet getuigt van „half werk". Dit nu was gisteravon meerdere ma len het geval, waarom wij Olga Jolande de raad geven, haar uitvoeringen cons- ciëntieuser voor te bereiden "zodat er geen aanleid'ng behoeft te zijn critisch gestemd te geraken zélfs wanneer het nog elementaire zaken betreft. Wij kunnen hierop niet gedetailleerd ingaan en willen ons dus liever bepalen tot hetgeen op deze avond toch wel als ..goed" mag aangemerkt worden, t.w, een grote verscheidenheid in het als steeds wel zeer uitvoerige programma een met expressie gedanste „Valse Triste" van Sibelius door Olga Jolanda in sa menwerking met zich harmonisch aan passende ..geesten" en een Notenkraker suite van Tscbaikowsky waarin van het origineel wel niet veel meer te bespeuren was maar waarin toch bijv. de Chinese dans en de Suikerfee i Ellen Sloos) veel aantrekkelijks bood. De hierin optreden de .soliste" (Rietje Roest) bezit zeker mogelijkheden, Geopend is met het sprookje .Van een Prinses, die ntet dansen en niet lachen wilde" en ook daarin was het Rietje Roest als de prima ballerina en de Prinses <Mary de Meyere), wier pres taties beloften voor de toekomst inhiel den. Ook Nellie Goddljn en Ans Pont die het Rococo beeldje voorstelden kwa men al aardig voor de dag. Alweer va riatie in overvloed: sprokkelkinderen, vogeltjes boertjes en boerinnetjes, tuin manskinderen, matroosjes, kokjes, naai sters. ja wie niet al. huppelden dat 't een lieve lust was. maar au fond had dat alles met werkelijk .dansen" bitter wei nig te maken! Een triomfmars uit Verdi'- A'ida" was plastisch een eind gevorderd, maar erg triomfantelijk leek de uitbeelding overigens nog niet. Talrijke c ostuums leverden dikwijls een aardig gezicht op en er was voorts de degelijke en speciaal rhytmisch uit stekende pianobegeleiding van Toos Jung, die onze waardering kon oogsten. Moge Olga Jolanda echter bedenken, dat kunst een werkelijk kunnen dient in te houden en zich dus hoeden voor een te lichtvaardig heenstappen over de grote moeilijkheden die aan een uitvoe ring als deze verbonden zijn. Danskunst houdt nog iets anders in dan alleen maar zwierig of onzwierig zwaaien en hoe eerder kinderen de oefe ningen die inderdaad tot iets leiden, leren, hoe beter! Daarvan was men deze avond dikwijls nog vér verwijderd Talrijke bloemaanbiedingen en harte lijk applaus getuigden intussen van gro te dankbaarheid der talrijke toeschou wers. H. FEUILLETON die zijn geheugen verloor door PATRICIA WENTWORTH Vertaald uit het Engels 25) Toen hij haar goedennacht had ge kust en de straat inif-p, moest hij er echter opeens weci aan denken. Zijn ru? had nog een pijnlijke plek en hij hoorde de stem ven ae vreemde man opnieuw in zijn oren: „Je mag je in 't vervolg wel voor je vijanden in acht nemen!" Het. was eenvoudig té dwaas! H\j had geen enkele vijand! Of wél? Iemand had hem onlangs zó neergesla gen, dat hij er zijn bewustzijn even van verloren had. En nu had iemand hem oen stoot in de rug gegeven, waardoor hij, als niet de stevige arm van een vreemde man hem beet had gepakt, vlak voor een geweldige bus op straat gevallen zou zijn en overreden. .Hij liep tot Marble Arch en wachtte daar op de bus. Opeens hoorde hij een «tem zeggen: Hallo Bill! Hoe gaat het met jou? Goed? Hij draaide zich om en zag Frank Abbott op zich toe komen, die kennelijk géén dienst had en er uitstekend uitzag in onberispelij ke avondkleding, welke zijn slanke figuur zeer goed tot zü reoht deed ko tten. Zyn hele uiterlijk was dat van een mondaine Jongeman, die een avond voor z'n plezier op stap is en niets wees °P de politieman, tot wie men vertrou welijke mededelingen kan richten. Tooh vertelde William Smith hem wat er gebeurd was. Misschien kwam het, om dat hij er eigenlijk erg mee in zat, jnisscnien ook omdat de naam Bill iets te maken had met zijn verleden In toer geval zei hij zonder omwegen: «el, met mij gaat het best, maar er is weer iets gebeurd. Wanneer? Om ongeveer halfacht vanavond. Iemand probeerde me onder een voor- ■HJrïldende bus te werken. Kreeg je een duw of zoiets? Ik kreeg een stoot met een stok 0l een dergelijk instrument in mijn his. die er nog pijn van doet. Ik stond Set een groepje mensen op een vlucht heuvel. De stoot kwam met grote kracht ?4an en als niet Iemand, die naast me c°?'d, me vast had gegrepen, was lk °haer de bus gekomen. r;, Waar geb^urae dat? William legde 't hem uit. Ik was meneer Tattlecombe weer gaan opzoe- fen. Ik liep terug via High Street en ke <^aar over om m n bus te paic" Werd je gevolgd? Niet dat ik weet. Heb je niet kunnen ontdekken, wie J« die duw gaf? Nee. de verkeerslichten verander- hen van Kleur en iedereen-haastte zich verder. Er scheen niemand bij te zijn, ue k ervoor kon aanzien. Maar de dader kan natuurlijk weggeslipt zijn misschien is hij teruggegaan, in plaats van de straat verder over te steken het duurde even, voordat ik van de schok hersteld was en omkeek. Ik was er wel enigszins van geschrokken. Frank fronste. Wil je, dat ik deze zaak rapporteer? William schudde zijn hoofd. Ik zie niet in, wat de politie zou kunnen doen. Frank haalde een notitieboekje te voorschijn en schreef er iets in. Daarna Scheurde hij het blaadje er uit en zei: Het kemt me voor. dat iemand net op jou gemunt heeft cm de een of an dere reden. Als je niet naar de politie wilt gaan, dan zo-u je misschien een relatie van mij je geval voor kunnen leggen. Ze is een vrouw op leeftijd, die vrceger gouvernante was, maar nu al lerlei nasporingen verricht. £e is op diverse manieren in allerlei grote za ken betrokken geweest, het zou me nu te veel tijd nemen je te vertellen, in welke. Scotland Yard is haar meer ver schuldigd dan deze instantie erkennen wil. Ze is een van de intelligentste fi guren, die ik ooit heb ontmoet en op en top een eerSte-klas vrouw. Als je met jouw geval erg in zit, dan zou ik je aanraden, eens met haar te gaan praten. Hier is haar naam en adres. en kijk eensdaar is ook je bus. We zien elkaar nog wel. HOOFDSTUK XIII. Frank Abbott had een bijzonder drukke week achter zioh. De vrouw van een graanhandelaar in Wapping werd vermist, nadat ze een hevige ruzie met haar man had gehad, en moest wor den opgespoord. Echtgenoten in aller lei soorten beroep, zslfs de vreedzaam ste, hadden ruziemakende echtvrien dinnen vermoord dat kwam vaak ge- I neeg voor en Wapping lag gevaar lijk dicht bij de rivier. Nadat diverse spraakzame huurlieden ondervraagd wa- 1 ren, enige duistere vermoedens te ber de waren gebracht en een vals spoor gevolgd was, dat eindigde in een lijken huisje in Gravesend, bleek het, dat de bewuste mevrouw uit logeren was ge gaan bij een vriendin in Hammer smith, met de waarschijnlijk vergeefse illusie, dat haar mans hart milder ge stemd zou worden «door haar afwezig heid. Zo had Frank Abott dus heel wat energie voor niets verknoeid en het zou vanzelfsprekend zijn geweest, als hij niet meer gedacht had aan zijn ontmoeting met William Smith. Maar door een bijzondere omstandigheid werd 1 .ïij opeens aan diens geval herinnerd. Geheel onverwacht kreeg hij een telefoontje van zijn nicht Mildred Dar- i cy, die na zeven jaar afwezigheid weer in Engeland was gearriveerd. Ze scheen 1 enthousiast te zijn over haar terugkeer en wilde onmiddellijk weten, of poli- i t-iemannen zich wel eens een ogenblik vrij kenden maken. Zo ja, dan nodigde ze hem uit om met haar en haar man George één dezer dagen in het Carlton te dineren. Het was een bekend feit, dat Frank meer nichten had dan wie ook in En geland en met allemaal even i goed kon opschieten. Zeven Jaar is een lange tijd en de meeste mensen veranderen nogal door een verblijf in de tropen, maar hy was altijd erg goede vrienden met Mildred geweest en vond het prettig haar weer te zien. Ze was destijds een luchtig, charmant vlindertje, zonder veel geestelijke kwaliteiten. Hij vroeg zich af, hoe haar bijzonder fraaie teint de tropenhitte verdragen zou hebben. George herinnerde hü zioh als een zware, ernstige jonge man, die een goed tegenwicht voor Mildred vormde. Hij nam dus de uitnodiging om sa men te dineren aan en arriveerde op het afgesproken uur ter plaatse, waar hy een George vond, die aanmerkelijk minder ernstig was dan hij zich herin nerde, en een Mildred die nóg onsa menhangender en oppervlakkiger was dan zeven jaar geleden. Haar mooie teint was verdwenen, evenals haar charme. Ze deed ouderwets aan, niet alléén tengevolge van haar kleding en coiffure, maar ze was in een opperbes te stemming en kennelijk zeer ver heugd hem weer te zien. Hoewel Frank zic-h zo onbewogen mogelük voordeed, voelde hij toch iets van ontroering by deze ontmoeting. Hij schudde George met grote hartelykheid de hand en kon niet anaers dan Mildreds enthousias me over hun weerzien beantwoorden. (Wordt vervolgd) INZAMELINGSACTIE VAN HET RODE KRUIS. Aanwijzing voor wijk voorzitters. Gisteravond kwamen de voorzitters der commissies voor de Inzamelingsactie van het Rode Kruis in café-restaurant „In den Vergulden Turk" bijeen met een aantal ingezetenen wier medewer king was verzocht voor de grootscheep se geldinzameling, welke binnenkort gehouden wordt. De algemeen voorzitter, de heer ir Y. Ykema. zette in zijn openingswoord nog eens uiteen hoe het Rode Kruis op het ogenblik pogingen in het werk stelt om gelden byten te garen voor de vele ac ties, die het ook in deze tüd uitoefent. Spr. is overtuigd van aller sympathie voor het werk van het Rode Kruis en achtte zich ontslagen gezien de vele publicaties, welke reeds in de laatste tyd in de pers waren gedaan om daarover verder uit te weiden. Het werk van het Rode Kruis kan evenwel niet zonder geld geschieden en daarom deed spr. op allen een beroep naar beste ver mogen te willen medewerken om de geldinzamelingsactie te doen slagen. Dr J. C. C. Haar, lid van het hoofd bestuur van het Ned. Rode Kruis deel de hierna het een en ander mede over de te volgen werkwijze bij de huis-aan- huis-inzameling, waarbij de stad in elf wyken is verdeeld met elke wyk een voorzitter. Deze zün: Wijk 1: D. Spoor. Johan de Wittstr. 16. Wük 2: G de Vos, Coornhertstraat 32. Wyk 3: Dr K. Reitsma, Maresingel 20. Wyk 4: H van Veen, Lindestr. 38A. wyk 5: S. Menken, wethouder van Soc. Zaken, De Laat de Kanterstraat 20. Wük 6: F. Verstegen. Tiboel Sigenbeek- straat 15. Wyk 7: E. Steenhuizen, Witte Rozenstraat 53. Wyk 8: L. Questroo, Nieuwe Rün 53. wyk 9. H. Bassie, Hugo de Vriesstraat 86 wyk 10' Notaris A, Jongsma. Rapenburg 31. Wijk 11: J. A. Riedel, Ryn- en Schiekade 44. De wijkvoorzitters kunnen waar- schynlyk nog meer krachten gebruiken by de inzameling, zodat allen, die zich geroepen gevoelen het Rode Kruis by deze byzondere actie te steunen, zich tot hen kunnen wenden. Hun aanmel ding is zeer welkom. VROUWENCLUB COÖPERATIE „ONS DOEL". De kortgeleden opgerichte vrouwen club van de Coöperatie ,,Ons Doel" mag terugzien op een leerzame avond. In haar bijeenkomst van Woensdagavond was het n.l. gelukt Mej. Mr M. J. Zee- lenberg, inspectrlce bü de Politie te Lei den bereid te vinden een en ander te vertellen uit haar ervaringen bij de jeugd te Leiden. Na opening door de presidente mevr. G. van DijkBouman, begon spreekster op te merken dat wij zoals hier te lan de te doen gebruikelyk, de politie niet moeten zien als de boeman, maar als opvoeder. Veel kwaad kan door de ouders voor komen worden door beperking van het bioscoopbezoek der kinderen en het te gengaan van vernieling. Spr. gaf een opsomming der vernielingen, welke al leen op Hemelvaartsdag is Lelden zyn aangericht. De medewerking van het publiek, op de juiste wijze verricht, kan hier veel goed werk doen. Op deze inleiding volgde een gezellige en uitgebreide bespreking. HERTEN O? HUN BASIS TERUGGEKEERD. Van de vüf uit het Hertenkamp ont snapte bewoners waren gisteren weer drie teruggekeerd Het in De Hout rondzwervende jonge dier en het rus tig temidden van koeien grazende beest in de Broekpolder zijn thans ook te- ruggevoei'd. zodat de gehele levende have van het Hertenkamp thans weer cp haar basis is teruggekeerd. LEIDSE SMALFILM LIGA Slotavond. De Leidse Smalfilm Liga hield giste ren haar laatste avond van het seizoen. De voorzitter, de heer E. Timan, open de de vergadering en bracht verslag uit van het N.O.V.A".-congres en het be zoek aan de Filmbeurs. Deze slotavond werd verzorgd door de Haagse Smal- f-im Liga. Allereerst werd de docu mentaire film „Zwitserland" gedraaid. Wat de cpname betreft was deze film i uitstekend, maar overigens boeide het geheel niet. Achtereenvolgens draaide daarna de documentaire speelfilm „Zuidwester" en een drietal speelfilms. Daarvan toonde „Eens op een avond" hoe men met zeer eenvoudige middelen en slechts enkele personen, een heel aar dige film kan maken. Zo is met deze leerzame avond het seizoen voor de Leidse Smalfilm Liga gesloten. Men kan zeker terug zrfen op een goed Jaar. LEIDERDORP SLOGH OF GROTE EN KLEINE STADSPOLDER. In de laatste vergadering van stem gerechtigde ingelanden van de Slogh of Grote en Kleine Stadspolder werd de rekening over het jaar 1949 vastgesteld in ontvangsten on f. 3795.29 en in uit gaven op f 2420.95. batig slot f 1374.34. De begroting voor het ia3r 1950 werd vastgesteld op f. 3902.77 bii een omslag van f. 18 per HA., tegen vorig jaar f.20 per H.A. De heer G. Los werd op ziin verzoek eervol ontslag verleend als penning meester van de Polder. In zain p'.aats werd benoemd de heer B. G. Corts. se cretaris van de Polder. WARMOND Spontane huldiging van de heer C. Zwetsloot GROTE BELANGSTELLING. De heer C. Zwetsloot, die jarenlang voorzitter of bestuurslid is geweest van zeer vele organisaties op kerke lijk. politiek of maatschappelijk ge bied, is ter gelegenheid van zijn heen gaan als collectant, dc enige func tie, die hij nog waarnam, op spontane wjjze gehuldigd. Niet alleen van Katholieke zyde be stond voor deze huldiging grote be langstelling, ook verschillende niet-Ka- tholieken, waaronder o.m. oud-wethou der A Oudshoorn en notaris P. H. Ro- meyn. waren op deze huldigingsavond aanwezig. Het woord werd onder meer gevoerd door de pastooi, de heer Van Elburg, voorzitter van het huldigings comité, de burgemeester, de heer De Vromen en wethouder Oudshoorn. De pastoor speldde de heer Zwetsloot de onderscheiding „Pro Ecclesia et Pontifice" op de borst, waarbij hy naar voren bracht hetgeer. de heer Zwet sloot voor de gemeensohap had gedaan. Vele harteiyke toespraken werden ge houden terwyi de muziekvereniging St Matthias een muzikale hulde bracht. De heer Zwetsloot dankte geroerd vor deze spontane huldiging en bracht dank aan allen, die deze dag voo>- hem tot m onvergetelijke hadden gemaakt Na afloop van het officiële gedeelte van de huldiging bleef men nog geruime tijd bijseen cm te luisteren naar de erva ringen van de heer Zwetsloot. VOETBAL T BV. OUDEN VAN DAGEN-TOCHT. De voetbalvereniging „Warmunda" zal morgen om halfvyf uitkomen tegen V.V.L. uit Voorsohoten. De wedstrijd wordt door muziek opgeluisterd. De opbrengst is ten bate van de autotocht van de ouden van dagen. De Postcommandant van de Po litie te Water alhier, de heer F. de Groot, slaagde te Utrecht voor het examen candidaat inspecteur van poli tie. Burgerlijke Stand van Leiden Jannetje, d. van C. T. Montanle en W. d. Tombe: Johanna Pctronella. d. van P. van Diggelen en P. van der Heijden: Hans, z. van P. van Diggelen en P van der Heyden: Elisabeth Tberesla Maria, d. van P .A. Gordijn en E. A. M. Owel; Neeltle Wllhelmina. d. von M. P. Volwater en N. W. Ouwerkerk; Gerrltje. d. van M. P. van der Endt en M. Moerman: Jan. z. van H. Spierenburg en J. van Rhhn: Sonja. d. van D. Durleux en N. Parlevllet: Jacobus Johannes, z. van C. H. van der Linden en M. P. de Graaff. OVERLEDEN: D. J. Zwecrs, man. 72 Jaar; J. Slere, wednr.. 89 Jaar; W. P. Broekhulzen, vr„ 69 Jaar. ONDERTROUWD: G. van EUgen Jm 31 Jaar en F. van der Zeeuw Jd 28 Jaar; J. Koet Jm 25 Jaar en L. de Graaf Jd 20 Jaar; J. P. Koevoets Jm 29 Jaar en C. H. van Haasteren Jd 24 Jaar; P. A. SchelllngerhQUt gesch. 34 Jaar en W. C. Stammers gesch. 37 Jaar; W. L. C. van Tongeren Jm 22 Jaar en J. de Bolster Jd 21 Jaar; H .J. van der Veer Jm 26 Jaar en A. J. Kemper Jd 27 Jaar; C W. Zopfl Jm 49 Jaar en C. van Velzen Jd 54 Jaar; J. H. Bosch Jm 35 Jaar en J. Alles jd 21 Jaar; F. W. Kooning Jm 47 Jaar en G. L. Vlle- genthart Jd 34 jaar; F. J M- Tulthof Jm 26 Jaar en J. L. Prinsen Jd 24 Jaar; J. van der Redden Jm 28 Jaar en A. J. de Groot Jd 25 Jaar; C. Montagne Jm 26 Jaar en G. Plu Jd 23 Jaar; C. van Osenbruggen ini 25 jaar en M. E. van den Berg Jd 24 "Jaar; H. van der Wel Jm 28 Jaar en A S. Kool Jd 28 Jaar; J. van Benten Jm 27 Jaar en J. van Blemen Jd 28 jaar: L. W. van der Biy Jm 24 Jaar en J. Nleboer Jd 23 Jaar; J. J. Houps Jm 24 Jaar en T. den Hoed end 23 Jaar: H Muller Jm 34 Jaar en J. van DuUn Jd 25 Jaar. 40). Wau zeiden we de vorige keer ook weer? Dat het er niet zo best uit zag voor onze vrienden Panda en pro fessor Kalker. Nu, dat was heel juist opgemerkt! De enige die daar niet veel erg in had was de professor, die opge wekt naar zün machtige machine's stond te kijken en er blykbaar van genoot dat ze nu allemaal zo schitterend werkten. „Zie je1" riep hij vrolijk uit. ..Daar be gin ik me te herinneren, dat die krukas H roteert in cylinder B-r! Juist! En daardoor ontstaat dan de electrische transfusie x-3 En nu zal het je duide- lük zyn, Pansa, dat...." Maar Panda had niet eens geluisterd en het was hem dus ook niet duidelyk wat de pro fessor hem wilde zeggen; hij had alleen maar oog voor Honnepon, die met woes te snelheid op hen af kwam schieten, Die was van plan om hen beiden te vangen, zoals zijn baas Chi Fon hem dat gelast had. „Kyk uit. professor!" riep Panda dus. dwars door de woor denstroom van de geleerde heen en hij gaf de professor meteen een ruwe ruk, zodat deze opzy struikelde. Nu greep Honnepon er natuuriyk. naast, er daardoor verloor hy zyn evenwicht er. viel op de grondmaar dit alles bracht Professor Kalker niet in het minst van de wijs. Hij sprak kalm ver der: „Nu is het je dus wel duidelijk, Panda, dat de grijper K-o inwerkt op ieder voorwerpt dat onder zyn bereik komt En ja d&t was Panda nu wel duidelyk; want nog torwyi de pro fessor sprak, greep die stalen gryper, die daar tot nu toe zo doelloos op en neer suisde, zich stevig vast in de broek van Honnepon, die er net onder ie land was zekomen en dóar vloog de boef gil- end de lucht In. „Dat is niet eerlijk!' ep hij. „Ik moet opslag! Ik staak!" Maar de stalen gryper voerde hem on- verblddeiyk meewaarheen? ZATERDAG 27 MEI. Hilversum 1 (402 M.) - KRO nieuws; 7.15: gram.muzlek; 7.45: morgengebed en liturgische kalender; 8.U0- nieuw en weerberichten; 8.15; gram.muzlek; 9.30: waterstanden; 9.35: gram.muziek; 10.00: voor de kinderen: 10.1b gram.muzlek; 11.00; voor de zieken. 1145: gram.mu zlek; 12.00: Angelus- 12 03: promenade- orkest en soliste. 12.55: zonnewijzer: 13.00 nieuws en katholiek nieuws; 13.20; amu sementsorkest en solist; 14.00: accordeon- muzlek: 14.20: gram.muzlek; 14.40: ka merorkest; 15.25. kroniek van letteren en kunsten: 16.00: reportage; 16.07- gram. muzlek; 16.30: „De schoonheid van het Gregoriaans"; 17.00: voor de jeugd; 18.00: koper kwartet: 18.15 journalistiek week overzicht: 18.25 pianospel; 18.50 repor tage; 19.00 nieuws; 19.15 reportage; 1925 parlementair overzicht; 19.35 zang en orgel; 20.00 nieuws; 20.05 de gewone man zegt er 't zijne van; 20 12 gram.muzlek: 20.15 „Lichtbaken": 20 40 g-ram muziek; 20.43 „Steek eens op. heren": 21.00 ge varieerd ptogramma; 21.45 populair con cert; 22 45 avondgebed en llturelsche ka lender: 23 00 nieuws; 23.1524.00 Maas trichts Stedelijk Orkest en solist. Hilversum II (298 M.) VARA 7.00 nieuws: 7.10 ochtendgymnastiek: 7 30 gram.muzlek; 8 Ou nieuws en weerberich ten; 8.18 orgelspel: 8 50 gram.muzlek; 10.00 medische causerie; 10 05 morgenwij ding; 10.20 voor de arbeiders ln de con tinubedrijven: 11.30 gram.muzlek; 12.00 Metropole-orkest: 12.30 mededelingen: 12.33 banjo-ensemble- 13.00 nieuws; 13.15 gram.muzlek; 13.30 „De rode tent": 13.40 gram.muzlek: 14.00 .Het Nederlandse lied": 14.20 dansmuziek: 14 50 streekuit- cendlng: 15.15 gram.muzlek; 16 00 ..Van de wieg tot het graf" causerie: 1615 amateuruitzending: 16 45 sportpraatie: 17 00 gram.muzlek- 17 30 voor de 1eugr'r 18 00 nieuws; 18 15 trio: 1830 voor de strlldkraebten: 19.00 artistieke =tanl- kaart; VPRO 19.30 .Lezen ln de Bllb®V: 19 45 ..Passepartout". causprlo: VARA 20 00 nieuws: 20 05 actualiteiten: 70.12 VARA-varla: 20.15 Weense muziek: 20 42 Hein Festijn: 20 45 gevarieerd nrogram- ma: 21 15 socialistisch® commentaar- 22 00 accordeonorkest: 22.25 „De commissaris vertelt... hoorspel: 22 45 accordeonor kest: 23 00 nieuws: 23.1524.00 gram- muziek. HJn 3 distributienet 7 05 Verz.or 7 30 Kron 7.40 Gvmn., 7 50 Gram: 9 10 Verz.pr.; 10 00 Orgel 10.30 Ork Salisbury 1100 Ork Leader, 1130 Arbork.; 17 00 Salonork.: 12 32 Ork. Jef Vereist; 13 15 Gram.. 14.00 Verz pr 14.30 Zang 15 30 Klass.verz.pr.: 16.30 F,ns. Alexandre- 1645 Gram 17.15 Ethische muz.; 18 00 Gram; 18.15 Acc.; 18.30 v d. sold.; 19.30 Acc.; 19.45 Zang; 19.50 Feuilleton; 20.00 Omr.« ork. m. zang: 21 00 Gram.; 22 15 Verzpr.; 23.05 Jazzmuz. 22.30 Orkest Geraldo: 22.15 Verz.pr.; 23.05 Jazzmuz.; 23.30 Orkest Geraldo. LIJn 4 distributienet 8.10 Concert; 9.05 Gram.; 10.00 Ménage en muslque; 1100 BBC Welsh Orch.; 12.00 Samba- orkest; 12.15 Gevar progT.; 13 20 .So mething to sing about": 13.45 Gram.; 14.00 Reportage; 14.05 Crlcketultsl 14.10 Klassieke muz.; 15 00 „Bonjour les Am's"; 16.00 Harmonlka recital; 16.15 Symoh.- conc 17 00 Voetbalrep Frankrijk-Schot land; 17.15 Jazzmuz'ek; 18 00 v d. sold.; 18.30 „Those were the davs": 19 15 Jour naal: 19.25 SDortultsl 19 30 Terrv, de Ierse minstreel 20 00 BBC Midi. Light Piano; 22.15 „Golden Slipper Club". Orch.; 21.00 „Starllnght Hour"; 21.45 AGENDA ZATERDAG. Schouwburg: Feestavond Lou Bandy c.s. t.b.v. Militaire Oorlogsslachtoffers. 81/4 uur nam. ZONDAG. Gerecht 10: Eredienst Soefi-beweging. 11 uur voorm. MAANDAG. Schouwburg: Lou Bandy en Heintje Da vids. 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN, ENZ. Rijksmuseum voor Volkenkunde- Ten toonstelling van Oostazlatlsche Kunst. Werkdagen 105 uur. 's Zondags 1—5 uur (tot 12 Juni) DE BIOSCOPEN. Trianon „Bastogne" (14 Jr) Pinkster dagen 2.15. 4.30. 7 en 9.j5 u.. overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur Rcx „Superman" (14 jaar). Pinkster dagen 2.15, 4.15, 7.15 en 9 15 uur: overige dagen 2.30. 7.15 en 9 15 uur. Luxor „Leve de Samba" (alle leeft.). Pinksterdagen 2.30 4 45. 7 on 9 15 u.; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. Casino „Bittere rijst" (18 Jr) Pinker- dagen 2,30. 4.45 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur Fllmac: werk-Ja -- r d. Li do „Het, meisje van net stille strr- i" (alle leeft.).Pinksterdag» n 2 30 4 45. 7 en 9.15 u overige dagen 2 30. 6 45 cn 9.15 uur. De avund- nacht- en Zundagsdlcnsjt der i apotheken te Lelden wordt van Zat er ag 120 Mei 13 uur tot Zaterdag 27 Mei 6 uur waargenomen door de Apotheek Her i t.g len Blanken Hogewoerd 171 tel 2050:2 fn ide Apotheek Reljst. Steenstraat 35. 'el. 20136. Te Oegstgeest door de Oe« u-e-ier I Apotheek Wllhelmlnapark 8. tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 7