„Hij behoorde ons allen toe" „Onderzeebootwapen blijft uiterst gevaarlijk" Met een enkel woorcl Nylon Dassen VRIJDAG 26 MEI De wereld wil de Vrede ALDUS TRYGVE LIE. .Europa wil vrede. Zowel Oost-Euro- pn als West-Europa willen, vrede", zo heeft Trygye Lie. secretaris-generaal der VN gezegd tot de leden van het se cretariaat der VN, die hem bij zijn aan komst bij de ingang van het gebouw der VN te Lake Success verwelkomden. Het doel van onze organisatie moet thans de vrede zijn. Wij willen geen koude oor log meer. Dit zal veel tijd vergen, maar er zal een dag aanbreken, waarop nie mand nog zelfs over een koude vrede zal spreken", zo voegde hy er aan toe. Hij verklaarde dat hij vele brieven van moeders in alle landen had ontvangen en veel bloemen. Hij zeide verder, dat drie millioen Franse oorlogsveteranen, vele zonder armen en benen, eenstem mig een resolutie hadden aangenomen, waarin zijn doelstellingen werden ge steund. Lie zeide. dat hij spoedig een bespre king met president Truman en minister van buitenlandse zaken Acheson hoopte te hebben. Toen een verslaggever hem vroeg, hoe het vooruitzicht op vrede of oorlog was, verklaarde Lie: „Ik zie de hele toe stand erg hoopvol in". Marshallhulp aanvaard De Amerikaanse Senaat heeft tenslot te zijn goedkeuring gehecht aan het compromis-voorstel voor de hulpverle ning aan het buitenland, waaronder de Marshallhulp voor Europa en de hulp in het kader van het programma „punt vier" van president Truman vallen. Deze laatste hulp wordt verleend aan econo mische minder ontwikkelde gebieden. Het wetsontwerp werd met 47 tegen 27 stemmen aangenomen. Het wetsontwerp voor de hulpverle ning aan het buitenland in 1950/51 staat een bedrag van 3.248.450.000 dollar toe. waarvan 2.977.000.000 dollar gereserveerd zal worden voor het Europese herstel programma. Daar het voorstel reeds door het Huis van Afgevaardigden werd goedgekeurd, wordt het thans naar het Witte Huis gezonden ter ondertekening door presi dent Truman, waarna het wetskracht krijgt. Australië zal zijn troepen uit Japan terugtrekken De Australische minister-president Menzies heeft te Sydney bekend ge maakt, dat Australië heeft besloten, zijn troepen uit Japan terug te trek ken. Menzies verklaarde, dat het echter nog enige tijd zou duren, alvorens met het afvoeren van manschappen en voorra den zou worden begonnen. De gehele operatie zou over een aanzienlijke pe riode worden uitgestreken. Het terugtrekken van de troepen uit Japan zal Australië in staat stellen de defensie op te bouwen, waardoor het Hand uiteindelijk een grotere bijdrage zou kunnen leveren tot het gemeen schappelijk probleem van de vrede. West-Duitse Senaat stemt voor toetreding tot de Raad van Europa NA PINKSTEREN KOMT BONDSDAG BIJEEN. De Westdultse Bondsraad (de Senaat, waarin vertegenwoordigers der staten zitting hebben) heeft met 27 tegen 16 stemmen gestemd voor toetreden van West-Duitsland tot de Raad van Europa. Men verwacht, dat de Bondsdag (de volksvertegenwoordiging) spoedig na Pinksteren ook voor toetreding zal stemmen, zij het dan met een kleinere meerderheid. De linkse en extreem rechtse partyen hebben reeds verklaard, dat zij tegen zullen stemmen, deelsom dat zij geen genoegen willen nemen met de status van Duitsland als toege voegd lid van de Raad van Europa en wegens de toelating van het Saarge- bied als afzonderlijk lid van de Raad. De status van toegevoegd lid van de Raad geeft geen recht op vertegenwoor diging in het comité van ministers, doch alleen in de consultatieve verga dering, die slechts adviserende bevoegd heid heeft. "■Voor toetreding tot de Raad stem den Bremen, Beieren, Noordrijnland, Westfalen, Württenberg-Baden, de Rijn palts. Zuid-Baden en Württenberg-Ho- henzollern. Tegen stemden Hamburg, Sleeswijk-Holstein, Neder-Saksen en Hessen. De staten hebben elk drie tot vijl stemgerechtigde vertegenwoordigers in de Bondsraad. Israel willigt verzoek der V.N. in inzake wijlen Bernadotte Israel heeft zich bereid verklaard de drie verzoeken in te willigen, die Trygve Lie namens de VN in een brief aan de Israëlische minister van buiten landse zaken, Mosje Sjaret, stelde in verband met de moord op graaf Ber nadotte, aldus wordt te Lake Succes vernomen. De drie aan Israel gerichte verzoeken luidden als volgt: 1. Een officieel excuus van Israel aan het adres der VN over het vermoorden van graaf Bernadotte, bemiddelaar voor Palestina, op grondgebied, dat onder het beheer van Israel stond. 2. Voortzetting en intensivering der pogingen, de daders te grijpen en te berechten. 3. Betaling aan de VN van 54.628 Amerikaanse dollars „als vergoeding voor de geldelijke schade, die de VN in verband met de dood van Bernadotte hebben geleden (28.048 dollar voor de begrafenis en 26.580 dollar voor admi nistratiekosten). Lie schreef in deze brief, dat de VN zich met betrekking tot de dood van kolonel André Serot, de Franse waar nemer der VN, die bij dezelfde aanval gedood werd, alle rechten voorbehou den. In de brief verweet Lie Israel, dat aan graaf Bernadotte geen gewapend geleide ter beschikking was gesteld en dat de algemene houding in Israel ten tijde van de moord (September 1948 achterdochtig en niet vriendschappelijk jegens graaf Bernadotte en zijn perso- j neel was. Volgens het oordeel der VN moeten de Stern-groep en de Irgoen Zwai Leoenu verantwoordelijk geacht worden voor de misdaad. Lie komt. tot de conclusie, dat de regering van Israel niet alle volgens het internationale recht en de resolutie van de Veilig heidsraad vereiste maatregelen heeft genomen om de schuldigen voor het gerecht te brengen. Daar de weduwe van Bernadotte geen eis tot schadever goeding voor de dood van haar echtge noot wil indienen, kan de door de VN gevraagde som als betrekkelijk gering beschouwd worden in verhouding tot ernst van het misdrijf, aldus de brief. Tram in botsing met tankwagen VELE SLACHTOFFERS Tijdens de spitsuren is een volgeladen tram te Chicago in botsing gekomen met een tankwagen. De lijken van 25 personen zijn reeds uit de zwaar be schadigde tram te voorschijn gehaald. Ongeveer 20 personen werden gewond, van wie vele ernstig. De brandweer schat, dat het aantal doden 33 zal be dragen. Na de botsing vlogen beide voertui gen in brand. Zij brandden geheel uit. Zeven nabijgelegen huizen vatten even eens vlam en brandden af. De hitte van de brandende benzine was zo groot, dat aanplakbiljetten op 70 meter af stand geblakerd werden. GENERAAL MAC ARTHUR ALS SCHATBEWAARDER. Tijdens een getuigenis van de voor malige Amerikaanse minister van Oor log Patterson voor een sub-commissie van het Congres afgelegd, is gebleken dat generaal MacArthur, de geallieerde opperbevelhebber in Japan, een schat kist van Oosterse makelij onder zijn beheer heeft, waarin zich kostbare ju welen, goud en buitenlands geld van onschatbare waarde bevinden. De kist werd na de capitulatie van Japan in het bezit van Japanners aangetroffen. Patterson wilde geen schatting geven van de waarde der kostbaarheden. Wij tekenen hierbij aan, dat na de Japanse capitulatie ook in Indonesië dergelyke kisten met kostbaarheden in het bezit van Japanners werden aange troffen. Deze waren over het algemeen door de Japanners gestolen, of zij had den ze zich door oplichting en afpersing van de Nederlanders in hoofdzaak van de Nederlandse vrouwen ver worven. KERKELIJK HUWELIJK VAN PRINSES FATHIA VOLTROKKEN. Prinses Fathia van Egypte is gister avond laat volgens de Mohammedaanse ritus in het huwelijk getreden met Riad Ghali. Haar broer, koning Faroek, had het verleden maand gesloten burgerlijk huwelijk ongeldig verklaard en de 19- jarige prinses haar rechten ontnomen. De plechtigheid voltrok zich achter gesloten deuren, die door de politie be waakt werden, in een grote eetzaal van het hotel van Mark Topkins te San Francisco. Basjir Ahmed Minto, een Mohammedaanse missionaris uit Pa kistan, voltrok het huwelijk. NIEUWE BEDREIGING VAN BRITSE LOONSTOPPOLITIEK. Vertegenwoordigers van de vakbond der 150 000 Britse werknemers bij de Britse posterijen hebben, tegen het ad vies van hun eigen bestuur in, besloten bij de regering aan te dringen op aan zienlijke loonsverhogingen, die direct ingaand van kracht zouden moeten worden. Zij hebben met grote meerder heid besloten een loonsverhoging van tien shilling per week en een minimum weekloon van vijf pond sterling te eisen. PROCES TEGEN EEN VERKEERDE. Maar de goede meldt zich. Mevrouw Margarete Buber Neumann, een der voornaamste getuigen voor Kravchenko in het verleden jaar te Pa rijs door hem tegen een Frans commu nistisch blad gevoerd proces had een aanklacht wegens smaadschrift inge diend tegen de communistische journa- list- Ernst Eichelsdoerfer. Ter terechtzit- i ting te Frankfort verscheen een andere communistische journalist in de rechts- i zaal. die verklaarde dat hij en niet de j beklaagde het artikel in de .Informa- tionen, Wochenzeitschrift des kommu- nistlsches Deutschland und Hessen" had geschreven waardoor mevr. Neumann j zich beledigd achtte. Over circa drie maanden moet nu laatst genoemde jour- I nalist wegens smaadschrif t terecht staan. Generaal Spoor herdacht Activity Aanvallen konden niet verhinderd worden Onze s^iale verslaggever aan boord van de Karei Doorman seint onsj De Westerse vloot is verder de Golf van Biscaje ingevaren tot in het ge bied waarin onderzeeboot-aanvallen kunnen worden verwacht. Drie Neder landse en twee Engelse schepen zyn er daar, tot driemaal toe, in geslaagd aanvallen te lanceren. De voorlopige resultaten hebben dan ook aange toond dat het onderzeebootwapen uiterst gevaarlyk blijft. De „Verity-oefening" In 1949 om vatte onderzeeboot-aanvallen op kon vooien, by „Activity" geschieden de attaques op een eskader oorlogssche pen. die intensief worden beschermd, maar desondanks de aanvallen niet hebben kunnen verhinderen. Zelfs terwijl Lancasters van de vlieg velden en Fireflies en Barruc-udas van respectievelijk de Karei Doorman en de Implacable het zeegebied afzochten wis ten onderzeeboten door het jagersscherm te dringen De een schoot een vuurpijl af ten teken van aanwezigheid. Van de zijde van de bemanning der onderzee boten werd verklaard, dat men na de aanval hun leider had geseind, doch vliegers betwijfelen zulks omdat de boot vóór het seinen naar de oppervlakte had moeten komen en dan stellig door de piloten gezien zou zijn. Het was gistermiddag helder weer en de deining was sterk afgenomen. De voorwaarden waren dus gunstig voor een grote luchtaanval. Alle vliegtuigen van de Doorman en de Implacable gingen de lucht in. Van de Doorman vier met behulp van de katapult en acht met behulp van start- raketten. De toestellen gingen naar de Franse kust by de mond van de Gironde en verzamelden daar voor de gTote aan val op de vloot. Fireflies kwamen toen hoog aanzetten om de aandacht van de verdedigende Seahornets van de Impla cable af te lelden. Barracudas scheer den laag over het water. Na afloop kreeg de Doorman de Fire flies veilig aan boord. Op de Implaca ble kwam een vlieger veilig in het vang net. In de avonduren werd het Zuidelijk ste punt van de route bereikt. 100 mijl van de Spaanse kust. Daar ging het roer om in Noordwestelijke richting naar Bretagne; voor de laatste oefeningen, waaronder een aanval op het Franse fort Cicogne bij Loirent. Het reddings vliegtuig „Sea otter" van de Doorman, heeft, naar wij vernemen, Woensdag avond op dek gereed gestaan voor even tuele hulpverlening in verband met het feit dat een Lancaster over tijd was. Het vermiste vliegtuig is later echter bin nen gekomen. Een Fireflie van de Door man was in de aether eveneens zoek. maar zij kwam op de vastgestelde tijd in zicht. Men bleek moeilijkheden met de radio te hebben gehad. De heer A. H. J. Lovink ambassadeur in Canada By K.B. is de heer A. H. J. Lovink, laatstelijk Hoge vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië benoemd tot H.M.'s ambassadeur in Canada. WEDLOOP TER OPENING SCHEVENINGSE BADSEIZOEN. Troostprijs voor de heer Furneé Vanmorgen om acht uur zijn met de traditionele wedloop naar en In zee de buitenbaden van de Mij Zeebad en daarmee het Scheveningse badseizoen officieel geopend. Vele prijzen werden uitgereikt. Mij Zeebad creëerde ten slotte nog een troostprijs voor de heer J. Furnée uit Den Haag, want de directie kon het i niet over haar hart verkrijgen, dat deze enthousiaste bader nimmer meer aan de traditionele wedloop zou meedoen. Zijn vrouw had namelijk vanmorgen j aan het ontbijt met hem afgesproken, I dat hij nooit meer zou wedlopen in zee- baden, als hij niet met een prijs naar j huis kwam! Rust thans een jaar tussen zijn soldaten Gisteren was het een jaar geleden dat de Commandant van het leger in Indonesië, generaal S. H. Spoor, plot seling overleed. In het radio-program ma van de Ned. Strijdkrachten heeft de kolonel van de Gen. Staf K.N.I.L., W. J. van Gulik dit tragisch verschei den herdacht. Hy zeide o.a.: Het was onze generaal, die van ons was heengegaan. Hij behoorde ons al len toe, omdat geheel ziin leven zich bewoog om het leven van hen. die in strijd en in vrede aan zijn leiding wa ren toevertrouwd. Maar generaal Spoor was ook van Nederlanders, omdat hij de verantwoordelijkheid heeft gedragen voor het welzijn van eert honderddui zend van uw zonen, en elk van dege nen die viel of kwam te overlijden in de vervulling van zijn plicht in Indo nesië, deed hem persoonlijk delen in de smart van hen, die hier thuis treur den om hun dierbare, die niet meer zou terugkomen. Ieder militair, die onder zijn beve len heeft gediend, weet hoe generaal Spoor door persoonlijk voorbeeld, door ziin herhaalde persoonlijke aan wezigheid tijdens gevcchtsacties in de voorste posten, door zijn grote en on verwoestbare humor zelfs in de meest benarde en zorgelijke omstandighe den, ons allen is voorgegaan in het betonen van die moed en onver schrokkenheid, die ook de troepen onder ziin bezielende leiding aan de dag hebben gelegd. Thans is een jaar voorbijgegaan, dat Simon Spoor te rusten werd gelegd tus sen zijn soldaten, met wie en vóór wie hii rusteloos had gewerkt. En zo zullen ongetwijfeld dè talloze vrienden en vroegere strijdmakkers van generaal Spoor, op élke 25e Mei een ogenblik van stille bezinning kennen, wanneer zij evenals nu in ge dachten zullen staan aan het eenvou dige graf, in niets onderscheiden van dat van zijn gevallen strijdmakkers, op het ereveld Menteng Poeloeh te Djakarta, waar de tropenzon voor al tijd van opgang tot ondergang, haar licht werpt op de inscriptie van het eenvoudige witte soldatenkruis: „Generaal S H. Spoor, Comman dant van het Leger in Indonesië. Rustende temidden van zijn jongens, zal hii tot In lengte van dagen in onze herinnering zijn! OPBRENGST GEVONDEN VOORWERPEN VOOR STICHTING 1940—45? Beroep op de gemeenten. De Stichting 1940—1945 heeft de ge dachte gelanceerd om ook langs andere dan tot nu toe gevolgde wegen zich van de nodige geiden te verzekeren en zich o.m. de vraag gesteld, of het niet mo gelijk zou zijn. dat de opbrengst van ge vonden voorwerpen, die van gemeente wege worden verkocht aan haar wordt afgedragen. De Stichting meent op grond van vijf jaren ervaring te mogen aannemen dat, wanneer aan de ontvan gen gelden van verkochte gevonden voorwerpen deze bestemming zou wor den gegeven, dit de instemming van het Nederlandse volk zou hebben. Op de gemeentebesturen is een beroep ge daan. dit denkbeeld in ernstige over weging te willen nemen. Amerikaanse hulp voor Indonesië De aanbevelingen van de commissie Griffin voor de economische hulp van Amerika aan Indonesië zijn in hoofd, trekken door het Amerikaanse Ministe rie van Buitenlandse Zaken goedje keurd en vermen thans het onderwem van gedetailleerd overleg tussen beide regeringen. STUDIEBEURZEN TEN LASTE VAV INDONESIA'S REGERING. Het Indonesische Hoge Commissa riaat deelt mede, dat de regering van Indonesië haar aandacht schenkt aan hei instituut der voor haar rekenin» komende studiebeurzen, toegekend aan personen van Indonesische landaard of uit Indonesië afkomstig, voor studi» in Nederland. Een onderzoek ter zake is thans gaan- de. na beëindiging waarvan zal worden beslist welke beurzen al-dan-niet zul len worden gecontinueerd. Hangend» dit onderzoek kunnen nog geen nadere inlichtingen terzake worden verstrekt, RECORD RUBBERPRIJS TE DJAKARTA. De rubbermakelaars te Djakarta heb ben gisteren met transacties voor Rfis nr 1. f o.b. levering Mei Juni, f 4 61 per kg de hoogste rubberprijs genoteerd, die ooit bereikt werd. GRAVEN VAN AMERIKANEN- OP NIEUW GUINEA. In het Marine-kampement te Hollan- dia werden de graven gevonden van 18 Amerikaanse mariniers en een Ameri kaanse verpleegster. Midden 1949 heeft een Amerikaanse missie tevergeefs naar deze graven gezocht. De Nederlandse Kon. Marine heeft de graven, in af wachting van nadere beslissingen, ge adopteerd. Schrijven van Indologenvereniging GEEN NEDERLANDSE BESTUURSHULP? Naar wij vernemen heeft de Utrecht se Indologenvereniging zich bij schrij ven van 11 Mei tot d? Hoge Commis saris van Indonesië gewend met een verzoek tot opheldering van de be tekenis der circulair? waarbij zy als eandidaat BB. ambtenaren werden ontslagen, omdat slechts zij. die de Indonesische nationaliteit bezitten voor een benoeming in aanmerking komen. Het scrijven deelt mede, dat bij vele leden der vereniging „die de Indologi- sche studiën hebben gekozen uit liefde voor Indonesië en uit begeerte het in overheidsdienst te mogen dienen, de I neiging bestaat, om aan de voor een j benoeming gestelde voorwaarde (het aanvaarden van de Indonesische natio naliteit) te voldoen". Zij verzoekèn te mogen weten, of de Nederlandse candidaten, die deze natio naliteit. venverven, dan ook voor een benoeming in Indonesische overheids dienst in aanmerking komen Op dit schrijven werd in verband met de da tum, waarop de circulaire beantwoord moest worden, vóór 20 Mei antwoord verzocht. De Hoge Commissaris heeft zich niet verwaardigd de gevraagde inlichting te verstrekken. Hieruit blijkt, dat onlangs gerezen twijfel aan de juistheid van het officieuse commentaar, dat het voor stelde alsof de Nederlandse candidaten zich, door de Indonesische nationali teit aan te nemen de voortbetaling van hun toelage en een latere benoeming konden verzekeren, maar al te juist is geweest. Het gaat niet om de formele natio naliteit, maar tegen de Nederlanders. Men wil geen Nederlandse bestuurs- hulp. TWEEDE BENELUXCONGRES TE MAASTRICHT. Gisteravond is te Maastricht het tweede Beneluxcongres geopend; het eerste was vorig jaar in Antwerpen ge houden. De burgemeester van Maastricht, ba ron Michiels van Kessenich, heeft de Belgische. Luxemburgse en Nederland se deelnemers op het stadhuis namens het gemeentebestuur hartelijk verwel komd. In de Dominlcanenkerk' ls de ten toonstelling voor verkeer en toerisme geopend, waaraan vele officiële instan ties uit de drie landen hebben itieege- werkt. BINNENLAND. Op het Arka-congres (Alg. R.K. Amb- tenarenverenlglng) te Rotterdam werden de altredende hoofdbestuursleden mr P. J. H. Kallen uit Maastricht P. M. Sontrop uit Lelden en A. J. A. van der Donk uit 's-Hertogenbosch herkozen. Tot nieuw lid van het hoofdbestuur werd gekozen de heer S. P. Flultsma uit Amsterdam. Tijdens een te Den Haag gehouden vergadering van het uitvoerend comité van de Nederlandse Raad der Europese Beweging, werd o.m een nieuw dagelijks bestuur gekozen bestaande uit de heren mr C. van RIJ. Amsterdam (voorzitter), mr F. E. Spat, Wassenaar (vice-voorzlt- ter). mr H. R. Nord, Wassenaar (secre taris). mr E. E. Men ten. Warmond (pen ningmeester) en de heren mr E. M. J. A. Sassen. (Vught) en J. G. Suurhoff. Am sterdam (leden). Dieven hebben zich 's nachts toegang verschaft tot het gebouw van de Sociale Raad aan de Prinsestraat te Den Haag. Met een scheurijzer werd de brandkast van deze gemeentelijke instelling open gescheurd. De bult bedraagt .f. 400. De Haagse recherche stelt een onderzoek ln. De gemeente Zuilen het dorp aan de rand van Utrecht, zal van 18 Juli het 1200-Jarlg bestaan vieren. Vele festi viteiten staan op het programma. In een te Eindhoven gehouden ver gadering van Katholiek hoger personeel uit een aantal Nederlandse ondernemingen werd besloten tot oprichting van een Katholieke vereniging van hoger perso neel. Het secretariaat ls gevestigd te Eindhoven, Hertogstraat 3. De heer D J F. de Man, die op treedt als hoofd der afdeling voorlichting van het Hoge Commissariaat in Indone sië. ls benoemd tot ambtenaar van de buitenlandse dienst, ln bijzondere dienst bij het Hoge Commissariaat. I De 54-Jarlge spoorwegarbeider A. Beuker uit Purmerend, die werkzaamhe- den verrichtte aan de rails bij het viaduct aan het Noord-Hollands Kanaal té Pur- j merend, werd door een trein uit Am sterdam gegrepen en op slag gedood Cadetten van de Kon. Mil. Academie te Breda houden op het ogenblik oefe ningen ln de streek van Fauvillers en I Martelange ln België. De Zweedse luchtverdedlglngskrui- ser „Gotland" en de vier mijnenvegers i „Arholma", „Bredskar" „Bremön" en ..Kullen" worden Donderdag 8 Juni a s. te Rotterdam verwacht voor een nlet-offl- i cleel bezoek dat tot 12 Juni zal duren. Het Hollandhuls te Brussel, dat voor de oorlog een grote activiteit ontwikkelde te Brussel, ls gisteren heropend met een permanente tentoonstelling van Neder- andse producten. i pei lar Minister E. L. Mansholt bezocht gis teren Walcheren om zich op de hoogte te stellen van de stand der herverkavelings- werkzaamheden. i Hindelopen zal van 22 t m. 25 Aug. a.s. een feestweek houden ter gelegen heid van zijn 725-Jarlg bestaan. Er zullen i tal van spelen en feesten worden georga niseerd e d. Hoogtepunt zal zijn het histo rische spel „De stad onzer vaadren". I Het Ned Genootschap voor Land- bouwwetenschap organiseert ln samen werking met het Ned. Instituut voor Landbouwkundige ingenieurs van 10 t/m j 14 Juli a s. de 15de Nederlandse Land- I bouwweek te Wagenlngen. De Dultsland-afdellng van het Ne derlands Comité van „International Stu dent Service" en voor „World Student Relief" zal dit jaar wederom een aantal werkkampen ln Duitsland organiseren. In deze kampen zullen Nederlandse studen ten door middel van het werk contact kunnen leggen met Amerikaanse en Duitse studenten. Op do algemene conferentie van de Unesco te Florence ls besloten. drie nieuwe staten, Indonesië Jordanië en Zuid-Korea als lid op te nemen. BUITENLAND. Het personeel van de P.T.T. in Griekenland, dat vier dagen heeft ge staakt, ls weer aan het werk gegaan. De Roemeense regering heeft nieuwe bepalingen ln verband met de verplichte levering van landbouwproducten uitge vaardigd. In geval van sabotage kan de doodstraf worden uitgesproken. Het nlet- nakomen der verplichtingen kan gestraft worden met confiscatie van de gehele oogst zonder vergoeding, confiscatie van het bezit en dwangarbeid Met Ingang van 1 Juli wordt te Londen het taxitarief met een derde ver hoogd (in plaats van 3 pene- 1 shilling per mijl). De raad van het Finse vakvereni- glngscongres heeft met 67 tegen 41 stem men het verbreken van de betrekkingen met de onder communistische Invloed I staande wereldbond van vakverenigingen bevestigd. I The Ebonal". een klein Brits koop vaardijschip. is dicht bij de haven Swatou (China) op een mijn gelopen en gezonken. Zeven opvarenden, vermoedelijk allen Chinezen, kwamen om het leven. i De Britse commissaris voor Neder- Saksen heeft een tentoonstelling van mo dellen van zweefvliegtuigen, georgani seerd door een Duitseer. verboden. Het verbod ls gegrond op de bepalingen van de wetten van de geallieerde bestuurs- raad. waarby onderzoekingen en werk- I zaamheden van Duitsers op het gebied i van de luchtvaart zyn verboden. I De Tsjechoslowaakse autoriteiten hebben de genaturaliseerde Brit dr Ladls- lav Plnkas, een lid van de Britse am bassade te Praag gearresteerd „wegens tegen de veiligheid van de staat gerichte activiteit". ."7 Pe „Paus heeft gisteren ln Vatlcaan- l stad de heer Soekardjo Wiryopranoto. ge- i volmachtigd minister van de Indonesische republiek ontvangen, die hem zijn geloofs- i brieven heeft overhandigd. Dierenpark Wassenaar boekte zeldzame aanwinsten Het Dierenpark Wassenaar is welis waar het gehele jaar voor het publiek geopend, doch massale belangstelling wordt toch voornamelijk in voorjaar en zomer getoond. Zo is het verklaar baar. dat m het voorjaar telkenmale het park meer dan in enig ander jaar getijde verrijkt wordt met nieuwe aan winsten. Ook dit jaar zullen de bezoe kers weer enige opmerkelijke aanwin sten kunnen bewonderen. In het ge bied van de boven-Nijl leven de schoensnavel-ooievaars, die zeer moei lijk te vangen zijn en waarvan der halve slechts zelden exemplaren te be wonderen zijn in dierentuinen. Deze week heeft niettemin het Wassenaarse dierenpark vijf van deze uiterst merk waardige vogels aangekregen, zodat de bezoeker een collectie bewonderen kan, zoals hii in geen andere dierentuin ter wereld vindt. De vogels die een voor wereldlijke indruk maken met hun enorme snavels, waarvan bovenstaan de foto een goede indruk geeft moe ten nog acclimatiseren, en de oppas sers moeten hun nukken, en grillen nog leren kennen. Verder heeft de .dierentuin ook be slag weten te leggen op een secretaris vogel. die parmantie rondstapt naast de „blauwe scharrelaar", een andere belangrijke aanwinst van het Dark. De apencollectie in ieder dieren park de hoofamagneet voor het publiek werd uitgebreid met de Gueresa-aap, en de Brazza-aap. die men om zijn kleur de paradijsvogel onder de apen zou kunnen noemen. Deze aap is slechts eenmaal in een dierentuin elders te bewonderen geweest. De aldus met enkele zeldzame exem- palren uitgebreide collectie van het dierenpark niet minder dan 1634 die ren in 468 soorten omvattend biedt de bezoeker ook dit jaar weer zeer veel schoons, waarvoor de zorgen in han den zijn gelegd van niet minder dan 70 man personeel. Werkgevers wensen Liberalisering Inter- Europese handel REQUEST AAV DE REGERING. De drie centrale werkgeversverbonden in Nederland het Verbond van Ne derlandse Werkgevers, het R.K Verbond van Werkgeversvakverenigingen en het Verbond van Prot. ChristWerkgevers hebben tot de minister van Econ. Zaken een uitvoerig request gericht inzake de liberalisering van de inter-Europese handel, Het vertrouwen worclt uitgesproken, dat de Nederlandse regering niettegen staande de moeilijkheden, die zich op dit gebied oordoen. toch de pogingen, die in internationaal verband worden ondernomen, om tot. werkelijke liberali sering van het handelsverkeer te gera ken. krachtig zal blijven ondersteunen, opdat een gezonde Europese economie ten slotte bereikt zal kunnen worden. AANVULLENDE UITKERING ZIEKENGELD T B C.-PATIËNTEN. In aansluiting op de termijn, gedu rende welke wettelijke aanspraak op ziekengeld bestaat «maximum 1 jaar), zal voorlopig een vrijwillige aanvullen de uitkering van ziekengeld worden ge geven voor rekening van het Prophy- laxefonds, zulks met ingang van 1 Mei 1950. Deze regeling geldt alleen voor T.B.C.-patiënten die gehuwd zijn of als kostwinner moeten worden be- schouwd, terwijl zy' niet blijvend inva- I lide moeten worden geacht. Het betreft dus ziektegevallen, die op 1 Mei nog lo pende waren of na die datum zijn ont staan en een verlenging van de uitke- ringstermyn met hoogstens twee jaar. i zodat dus in deze gevallen in totaal j hoogstens drie jaar ziekengeld kan! worden genoten. Dodelijk ongeval door onverlichte auto LEIDINGEN VOLKOMEN VERSLETEN? In de avond van 26 September vond op de Rijksweg onder Zwam- inerdam een ongeval plaats, dat aan rnej. G. E. de Zeeuw het leven kostte. Een personenauto reed met vrij grote snelheid op een stilstaande vracht auto, waarvan geen enkel achterlicht brandde. Mej. de Zeeuw, die in de auto zat raakte zodanig bekneld dat zij ter plaatse overleed. De chauffeur van de vrachtauto. h3d zich thans voor de Haagse rechtbank te verantwoorden wegens veroorzaken van dood door schuld. Het bleek dat N. van Dam uit Wad- dinxveen ternauwernood aan een mo gelijk gelijk lot was ontsnapt, als d3t van de verongelukte auto. Hij vertelde nl. dat hij niets bijzon ders op de weg zag. toen hij met ziin auto naderde. Plotseling zag hii een zwarte schim en toen hij de grote lich ten aan deed. ontdekte hii nog tijdig ge noeg de onverlichte trailer, om te kun nen stoppen. Hii passeerde het voertuig en olm. 150 nieter verder hoorde Van Dam een hevige slag. Later, toen hij terugkeerde, zag hii een auto die vrijwel geheel in elkaar was gedrukt, tegen de achter zijde van de trailer staan. Een militaire chauffeur bloedde he rig, een jonge vrouw zat levenloos in de auto. De wachtmeester der Rijkspolitie L Dieleman had geconstateerd dat de verlichtingsinstallatie van de vracht auto zeer slecht was. Er waren leidingen doorgesleten, in het stoplicht ontbrak het lampje. Geen enkele verlichting bleek na het ongeval te branden. De eigenaar van de auto uit Oude PekeJa, verklaarde dat de auto des morgens om vier uit deze plaats was vertrokken en dat toen de achterlich ten geheel in orde waren. De president vond het evenwel vreemd, dat een volkomen slijtage van de leidingen was geconstateerd. Na het horen van enkele getuigen, vorderde de Officier f300 boete of oü dagen hechtenis, benevens voorwaar delijk twee maanden hechtenis met proeftijd van drie jaar. De raadsman pleitte vrijspraak op grond van net feit dat de verlichting voor de aanru- ding wel in orde zou zijn geweest. Uitspraak 8 Juni. Amerikaanse dessins BREESTRAAT 152, LEIDEN, TEL. 20905 AMINAH WIL GEEN VERGOEDING VOOR BERTHA. Aminah. de Maleise verzorgster van de 13-jarige Bertha Hertogh. heeft he den te Singapore met nadruk ontkena, dat zij geld of een andere veigoeding voor Bertha wenst. De berichten uit Nederland, v0'g,f welke de vader van Bertha meedeelt, dat Aminah in ruil voor het prijsgeven van Bertha 1000 straites dollars of ee;n klappertuintje „voor haar oude dag wenst, noemde Aminah „boosaardig Zij wenst alleen Bertha te houden voor wie zy „een moederlijke liefde koestert De advocaat van Ar. 'nah zeide, aat haar appèl tegen de beslissing van het Hooggerechtshof te Singapore om Bertha aan haar ouders in Nederlano terug te geven, waarschijnlijk pas over enige weken in behandeling kan komen wegens de tijd, die voor de voorberei ding nodig is.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2