Bestelauto door trein gegrepen Installatie Unie-Hof van Arbitrage I VUILE HANDEN SS «MBKSSRS» «gTOemaMw i trezunde huid Bijenkorf en Kreymborg te Apeldoorn in de as Met een enkel woord ZATERDAG 20 MEI Russische schepen in het Kanaal Ongeveer 20 kleine Russische vaar teigen verschenen voor de Britse Zuid kust, waar op het ogenblik oorlogsbo dems van de Westelijke Unie worden samengetrokken voor de voorjaarsma noeuvres. Officiële Britse functionnarissen zei den te geloven, dat andere Russische vaartuigen langs de Franse kant van het Kanaal zijn gevaren, uit het zicht van de Britse kust. De Britten hebben verscheidene groe pen trawlers gevolgd op de radarscher men, die in gereedheid zijn gebracht voor de aanstaande West-Europese ma noeuvres, waaraan wordt deelgenomen door Britse, Nederlandse en Franse schepen. De marine-autoriteiten brengen in herinnering, dat twee maanden geleden Russische vaartuigen zijn opgemerkt ln de Caraïbische Zee. toen daar 80.000 manschappen bezig waren met het tes ten van geheime marinewapens. Aan een officier van een motortorpe doboot, die de schepen praaide, vertelden de opvarenden, dat zij zich van de Oost- Zee naar de Zwarte Zee begaven en dat zij gaarne vergunning wilden heb ben om een Britse haven te mogen aan doen, omdat twee schepen van het con- vooi ln ongerede waren geraakt. Naar de marine-autoriteiten echter verklaarden hebben zij geen Britse ha ven aangedaan, doch zetten zij hun tocht in bijna volmaakte formatie door het Kanaal voort. Deze autoriteiten geloven aan een normale zeereis zonder bijbedoelingen. Generaal Bradley: Europa moet beveiligd worden TEGEN SOVJET-AGRESSIE. Generaal Omar Bradley, de voorzit ter van het Amerikaanse gemeenschap pelijk opperbevel, heeft in een toe spraak bij gelegenheid van de eerste verjaardag van de vereniging der Amerikaanse gewapende machten ver klaard, dat Amerika zijn doel in wat. hij noemde „deze halve oorlog" het best kon verwezenlijken door snel het leiderschap op zich te nemen, dat de Westelijke wereld voor dit land had opengelaten. Bradley zeide, dat de Sovjet-Unie „atoom-chantage'' pleegde. Zij zou binnen enkele jaren waarschijnlijk sterk genoeg zijn om aan elk gebied, dat zy zou willen aanvallen, een „verwoestende klap" toe te dienen. „Wij moeten, tezamen met onze vrienden in het Noordatlantisch pact, ons er op voorbereiden cm Europa in redelijke mate te beveiligen tegen een snelle overrompeling, aldus Bradley. Dit zal voortzetting nodig maken van het opstellen van defensieplannen, als waaraan we thans bezig zijn." Wanneer de V.S. zich in hun optre den zouden laten leiden door de kronkelende, draaiende, in knopen gewrongen koers van de Sovjet-Unie, zou men van Europa weinig vertrou wen kunnen verwachen. ZAL FUCHS DE AMERIKANEN ANTWOORDEN? Chuter Ede, de Britse minister van Binnenlandse Zaken, heeft in het La gerhuis het volgende antwoord gege ven op een vraag van verscheidene La- bourleden, die uiting hadden gegeven aan hun ongerustheid over het besluit, de wegens atoomspionnage tot 14 jaar gevangenisstraf veroordeelde geleerde dr Karl Fuohs door Amerikanen te doen verhoren: „daar Fuchs zijn mis dadige activiteit voor een deel in de Verenigde Staten bedreef, is het in het belang van beide landen, dat zijn ge- diagingen zorgvuldig worden nage gaan." De minister heeft er aan toe gevoegd, dat dit verhoor zal geschieden in bijzijn van een officier van de Brit se veiligheidspolitie, en dat, krachtens de wet, Fuchs mag weigeren te ant woorden en zelfs mag weigeren voor de commissie van onderzoek te ver schijnen. VERKEERSCHAOS TE PARIJS. Politie al te ijverig. Parijs beleefde gisteren een van de grootste series verkeersopstoppingen, die de lichtstad ooit gekend heeft doordat duizenden politieagenten nauwgezet iedere politieverordening toepasten ten einde de aandacht van de regering te vestigen op hun eis tot herziening der lonen en pensioenen. Politiemannen stonden eindeloos hun notitieboekjes vol te schrijven met de gegevens van „overtreders". De automo bilisten hadden bijna een half uur nodig om in het centrum van de stad een halve kilometer te kunnen rijden. Op de Avenue de l'Opera en de Rue de la Paix werd de toestand nog verergerd, doordat massa's mensen gingen winke len in verband met een etalagewed strijd, waarvoor gedeelten van beide straten artistiek met rijen groene plan ten waren afgezet. Terwijl de lucht weerklonk van het getoeter van auto claxons voerden automobilisten opge wonden gesprekken met de overijverige politiemannen. AGENDA MAANDAG. Gerecht 10; Spir.Ver. „Harmonia". 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN, ENZ. Boerhaavezaal (Caeclllastraat)Padvin derstentoonstelling 13 Mei: 8uur10 uur nam.; 15 t/m. 2ü Mei: 25 en 710 uur nam. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling van Oostaziatlsche Kunst. Werkdagen 10— b uur: 's Zondags 15 uur (tot 12 Juni). DE BIOSCOPEN. Luxor „Het monument ener grote lief de" (14 Jaar). Werkdagen 2.óC. 7 en 9.15 u.; Zond. 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. Lldo „Kapitein Blood" (14 Jaar). Werk dagen 2.30, 6.45 en 9.15 u.; Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „Manon" (18 Jaar). Werkda gen 2.30, 7 en 9.15 u.; Zona. 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Hex „De koning der wildernis" (14 Jr) Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 u.; Zond. 2.15. 4.15, 7.15 en 9.15 uur. Casino „Bittere rijst" (18 Jr). Werkda gen 2.30. 7 en 9.15 U. Zond. 2.30, 4.45. 7 en 9.15 uur. De Zondagsdienst der Huisartsen te Lei den wordt van hedenmiddag 1 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Van Alphen. H. de Haan. De Jager. Sneep en Stoffers. Te Oegstgeest door dr Flu, tel. 22030. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 20 Mei 13 uur tot Zaterdag 27 Mei 8 uur waargenomen door de Apotheek Herding en Blanken. Hogewoerd 171, tel. 20502 en de Anotheek Reljst, Steenstraat 35. tel. 20136. Tr- Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek Wilhelmlnapark 8, tel. 26274, Behandeling van rechts geschillen (Van onze Haagse redacteur), „Slechts rechtsgeschillen, niet beleids- gcschillen, behoren tot de bevoegdheid van uw Hof", zo sprak gisteren in liet Vredespaleis te Den Haag mi nister van Maarseveen by de instal latie van het Uniehof van Arbitrage. „Uw Hof is een Hof van Arbitrage, geen Hof van Justitie", zo ging de minister verder, terwijl hij er voorts op wees dat de deelgenoten ln de Unie de grote meerderheid van even tuele rechtsgeschillen door onderling overleg hopen op te lossen. Dit wel niet zeggen, dat dus aan het Hof slechts onoverkomelijke geschillen zullen worden voorgelegd, Het kan zijn, dat een geschil van overwegend juridi sche aard is. en daarom voor het Hof wordt gebracht. Dit is bv. het geval met het eerste geschilpunt, dat aan het oor deel van het Hof is onderworpen (n.l. de kwestie der rehabilitatie-uitkeringen aan de Indische slachtoffers der Japan se kampen. De voormalige Ned. Indische regering had deze uitkeringen op zich genomen, en de RIS zou, als opvolgster in rechter van het Ned Indische gou vernement, die uitkeringen verder moe ten effectueren. Hetgeen zy te bezwaar lik vindt. (Red. L.p.) Minister van Maarseveen sloot met een woord van dank aan de leden van het Hof voor hun bereidheid zitting te nemen en met de beste wensen voor de komende arbeid. Hoge Commissaris Roem wees in zijn antwoordrede op de „complicaties, moeilijkheden en zorg", die zich voor deden en voordoen sinds de onafhanke lijkheid der R I.S. Maar bij de beoordeling daarvan kan men niet volstaan met te venvijzen naai de tekst der RT.C-overeenkomsten, al dus spr. Want deze waren een compro mis tussen het verlangen aan de ene zijde om zoveel mogelijk oude banden te slaken en aan de andere kant om zoveel mogelijk van de oude bindingen te bewaren. De heer Roem nu ziet de kwalen, waaraan Indonesië momenteel lijdt, slechts als een uitvloeisel van het liquideren der oude relaties. Hetgeen evenwel afgezien hiervan werd be reikt in onderlinge samenwerking, is méér dan men kón verwachten, aldus spr. Het verleden heeft de ziel van ons volk diep beroerd. De nieuwe ver houdingen zullen daarom een psycho logische aanpassing vergen, die na tuurlek tijd kost. Wy bewegen ons echter in de goeds richting. Het Uniehof van Arbitrage zal 'n instru ment zijn voor de samenwerking tus sen Nederland en Indonesië. Ook de heer Roem uitte zijn beste wensen voor de komende arbeid van het Hof. Mr dr J. Donner die als eerste Amerikaanse tournee Concertgebouworkest afgelast IMPRESSARIO ONTVING GEEN ANTWOORD. De Amerikaanse tournée van het Am sterdamse Concertgebouworkest is af gelast wegens een geschil over de voorwaarden, aldus heeft Marks Levine, voorzitter van de Nationale Concert- en Kunstenaarsbond. die als impressano optrad, te New York bekend gemaakt. De tournée is afgelast, nadat het be- HJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllH,,,^ Wooid van bezinning 1 LEER OM LEER Britse en Amerikaanse autoriteiten hebben gelijktijdig bekend gemaakt, dat zij de passen van Sovjetrussische mili taire missies in West-Duitsland hadden ingetrokken en haar bewegingsvrijheid hadden beperkt als vergelding voor een dergelijke maatregel van Russische zijde tegen geallieerde militaire missies, ge accrediteerd bij het Russische militaire hoofdkwartier te Potsdam. Van Britse zijde is verklaard, dat le den van de Sovjetrussische militaire missie in de Britse zone alleen mogen reizen van Oeynhausen naar Berlijn en omgekeerd. De leden van de Sovjetrus sische missie in de Amerikaanse zone mogen zich alleen naar hun woningen en kantoren of omgekeerd begeven. Zij kunnen evenwel met een speciale ver gunning ook reizen van Frankfort naar de Sovjet-zone of omgekeerd. Van Ame rikaanse zijde is medegedeeld, dat de Russen de bewegingsvrijheid van leden van de Amerikaanse missie te Potsdam hadden beperkt tot reizen van hun kan toren naar hun woningen en terug. Een Britse officiële woordvoerder be schouwde de kwestie als een loutere routine-aangelegenheid. Men wilde het de Russische autoriteiten duidelijk ma ken, dat al hun maatregelen met tegen maatregelen konden borden beant woord. Volgens de woordvoerder voer den de Russen aan, dat de permanente passen, waarmede de leden van; de Britse missie vrij in de Sovjet-zone konden reizen, niet verlengd waren om dat een zekere generaal Ivanov, die deze passen alleen mocht tekenen, op het ogenblik niet in Berlijn was. SOCIALISTISCHE OBSTRUCTIE TEGEN AUSTRALISCHE REGERING. De Australische socialistische parle mentaire oppositie, die gekant is tegen het wetsontwerp van de Australische regering, dat beoogt de door de afge treden socialistische regering ingevoerde nationalisatie der banken ongedaan te maken, heeft geweigerd een bijeenkomst van de Senaat bij te wonen, hetgeen nog nimmer in de Australische parle mentaire geschiedenis is voorgekomen. Reeds tijdens de behandeling in de Senaat gisternacht van het ontwerp hadden de socialistische senaatsleden op alle mogelijke wijzen obstructie ge voerd en daardoor een voortzetting der beraadslagingen noodzakelijk gemaakt. Toen door het luiden van een bel het teken werd gegeven tot voortzetting der besprekingen, verzamelden de socialis tische senatoren zich in de wandelgan gen bulten de vergaderzaal, doch zij weigerden naar binnen te gaan. Daar de socialisten in de senaat 36 zetels be zetten, tegen de regeringscoalitie van van het Hof bekleedt dankte voor de goede woorden en wensen. Misschien moest men wensen, dat de werkzaam heden van het Hof uiterst beperkt zul len blijven, aldus spr. Doch boven zijn concrete werkzaamheid uit rijst in be lang het blote feit van zijn bestaan als een voortdurend teken, hoe de Uniege noten hun verhouding naar recht wen sen te doen verlopen. De eerste taak van het Hof zal zijn, j de rechtsgang en de organisatie zijner werkzaamheden voorlopig te regelen, in afwachting van de bij een gemeen schappelijke regeling te treffen voor ziening, De president sloot met de belofte, dat het Hof het uiterste zal geven in het belang van beidf landen, in onpartij digheid en onafhankelijkheid, weten de aldus te handelen in de verheven geest van haar, in wrir naam wij rechtspreken. „God doe het ons, In zijn gunst, wel gelukken". Een schare autoriteiten woonde de installatie bij: wij zagen het interna tionaal Hof van Justitie en de Hoge Raad der Nederlanden, het Kabinet en de Raad van State, Hoge Commissariaat en Unie-Secretariaat, voorzitters en vele leden van beide Kamers der Sta- ten-Generaal, vertegenwoordigers van de Overzeese Rijksdelen, diplomaten, leden van hoge colleges enz. ADVERTENTIE vrij van allerlei onzuiverheden. Parol doet wonderen. Doos 40 ct. „eisen had gesteld, die onmogelijk inge willigd konden worden", aldus Levine. Deze eisen waren volgens Levine ge steld. nadat dr R. Mengelberg, directeur van het orkest, de voorwaarden van een eerder gesloten overeenkomst had be vestigd. Het voornaamste geschilpunt, aldus Levine, ontstond tengevolge van de eis, dat het orkest niet zou behoeven te reizen op dezelfde dagen, waarop het in New York en Chicago optreedt. Daar slechts 22 dagen aan het orkest voor deze tournée waren toegewezen, zou liet inwilligen van deze eis bete kenen, dat een gedeelte van de tour née moest vervallen. „Wy konden niet een deel van de tournée laten vervallen zonder de gehele tournée af te gelasten". Hij had het orkest telegrafisch ge vraagd. of het bij het oorspronkelijke contract wilde blijven of de tournée wilde laten vervallen. Toen hij geen antwoord ontving, stelde hij de betrok ken steden er van op de hoogte, dat de tournée niet doorging. „RINEHART" EN „BURROWS" BINNENKORT NAAR ONS LAND. De eerste twee oorlogsschepen, welke ln het kader van de bilaterale overeen komst voor defensie-samenwerking door de Ver. Staten aan ons land worden overgedragen, zullen binnenkort naar hier vertrekken. Het zijn de fregatten „Rinehart" en „Burrows", groot 1240 ton, van modern type en speciaal uit gerust voor antiduikboot- en convooi- doelelnden. De „Rinehart" en de „Burrows" zullen met enige ceremonieel aan ons land worden overgedragen. Verwoestende brand: Schade meer dan 1% millioen Een brand, welke zich met enorme snelheid uitbreidde, heeft vannacht in de Hoofdstraat te Apeldoorn drie grote winkelpanden, waarvan twee het warenhuis de Bijenkorf vormden en het andere het kledingmagazijn van de firma Kreymborg, volkomen in de as gelegd. Tegen elf uur ontdekte een passeren de militair vlammen in het achterge deelte van de winkel van Kreymborg. Hij waarschuwde onmiddellijk de brandweer doch toen deze arriveerde had het vuur zich reeds aanzienlijk uit gebreid. Het was echter pas tegen half twaalf, dat men in staat was het vuur krachtig, te bestrijden. Doordat de pompinstalla- ties door modder verstopt raakten ge lukte het niet om water te verkrijgen Intussen was het kledingmagazijn een vuurzee geworden waaruit kolkende laaiende vlammen aan alle kanten brul lend een weg zochten. Van de tegen over liggende winkels in de vrij smalle straat sprongen de étalageruiten en een ogenblik dreigde, door de enorme hitte- uitstraling en de vonkenregen de brand zelfs over te zullen slaan. Dit wist de brandweer te voorkomen, maar ondanks alle inspanning gelukte het niet aan de zijwaartse uitbreiding paal en perk te stellen. Spoedig werd ook het achter huis van het nieuwste gedeelte (het meubelmagazijn) van de Bijenkorf dooi de vlammen aangegrepen en toen was het nog slechts een kwestie van korte tijd of ook dit pand was in een vuurzee herschapen. Een stortvloed van blus water vermocht niet de vlammen zicht baar te beperken. Ook het volgende pand, het oudste gedeelte van de Bijenkorf werd te on geveer middernacht door het vuur be reikt. Intussen was, behalve het vol ledige brandweermateriaal van Apel doorn en de naaste buurdorpen ook een tweetal ladderwagens van Arnhem en "Deventer in actie gekomen. De vuur- bestrijding werd hu voornamelijk op laatstgenoemd perceel geconcentreerd en het was daaraan te danken dat hier de brand tenslotte kon worden gestuit. Te ongeveer 1 uur was het zover dat ook de Bijenkorf volledig in vlammen was opgegaan. Nog op tal van plaatsen waren op dat moment brandhaarden aanwezig, die fel en hardnekkig alle aanvallen van het water doorstonden. Pas te circa 2 uur kon men zeggen dat de brand was bedwongen en kon den de eerste wagens inrukken. De aangerichte schade is op dit moment nog niet nauwkeurig te schatten doch gaat zeer waarschijnlijk, inclusief de panden, een bedrag van VA millioen gulden te boven. Zowel de panden als de inventaris waren verzekerd. De enorme brand, welke tot in wyde omtrek zichtbaar was, deed een grote menigte in de omgeving samenstro men en de politie later geassisteerd door de Kon. Marechaussee had de handen vol met de afzetting en de re geling van het verkeer. GOODWILL-REIS VAN KARLA, DE VISVROUW. Door burgemeester d'Ailly ontvangen. Gisterochtend heeft de burgemeester van Amsterdam, een beroemde Deense visvrouw ontvangen. Kaxla Bentine Pe- trine Larsen uit Kopenhagen heeft riaax haar vaste standplaats voor het Parle mentsgebouw en is in Kopenhagen een bekende verschijning. Het Deense blad „Eketra Bladet" heeft haar uitgeno- digd een .goodwill"-tocht te maken door tussen onderzeeboten, het coastel-command schepen. West Europa en het eerste land. dat zij bezocht is Nederland, Karla, zoals zij zich noemt, maakt de tocht in een taxi uit Kopenhagen in gezelschap van de chefredacteur van Ekstra Bladet", de liberale en boerenpartijen 24. kon het heer Leif, B Hendil Zij is gekleed in noodzakelijk quorum van twintig zetels de eeuwenoude klederdracht van de vis- niet worden bereikt, omdat niet alle de vrouwen van het „GammeMrand". regering steunende senatoren aanwezig Heden vertrekt zij achtereenvolgens waren. I naar Antwerpen. Brussel en Parijs. Nederlands eskader op weg naar „Activity" DE STRIJD ZAL HARD ZIJN! Gistermiddag koos de Karei Door man te Hoek van Holland het ruime sop op weg naar de baai van Douar- nenez voor de Westeuropese vloot- oefening, die dit jaar de naam Acti vity draagt. Hr Ms „Jacob van Heems kerk" was de „Karei Doorman" ge volgd door de Waterweg; buitengaats voegden de „Johan Maurits van Nas sau" en de „Marnlx" zich bij het es kader en zodra de vier oorlogssche pen in kiellinie voeren veirschenen Tireflies van Valkenburg aan de ho rizon, om een afscheid te brengen. Dit jaar staat een harde strijd te wachten! De orders aan de diverse com mandanten zijn verzegeld en tot de eskaders van de diverse landen zloh in Douamenez verzameld hebben zullen zij geheim blijven. Er^zijn vermoedens omtrent een strijd vliegtuigen van en bovenwater- BINNENLAND De jaarlijkse algemene Vergadering der Kon. Ned. Automobiel Club zal worden gehouden op Vrijdag 2 Juni e.k. te 2 uur 's middags in Hotel Kurhaus te Scheve- ningen. De Nederlandse professoi J. B D. Derksen, het hoofd van de afdeling Sta tistieken betreffende nationale inkomens van het Bureau voor Statisthk der Ver. Naties, is op verzoek van de Braziliaanse regering door de secr.-generaal der Ver. Naties aangewezen om de Braziliaanse regering behulpzaam te zijn bij de voor bereiding van statistieken betreffende I het nationale Inkomen Prof Derksen ls reeds naar Rlo de Janeiro vertrokken en zal twee maanden ln Brazilië blijven. Binnenkort zal men aan de verzame laarsloketten der postkantoren de Suri naamse serie postzegels met toeslag ten bate van het radlo-therapeutlsch instituut (kankerbestrijding) kunnen kopen. De eerste en de laatste zegels dragen de beel tenis van madame Curie, de twee andere die van Willem Röntgen Eveneens binnenkort zal een door Indo nesië xiltgegeven herdenkingszegcl „Repu- blik Indonesia Serlkat" worden verkrijg baar gesteld. Gistermiddag heeft ln het Departe ment van Buitenl. Zaken de installatie door minister Drees plaats gehad van de Commissie betreffende de samenwerking tussen de regering en Staten-Generaal ter zake het buitenlands beleid. Van 8 Juni t/m 3 Augustus a.s. wordt ln het Nederlands Goud- en Zllvermuseum te Utrecht een tentoonstelling gehouden, gewijd aan „Het Nederlandse gouden volks- sleraad". BUITENLAND Trygve Lie Is te Parijs aangekomen waar hij Robert Schuman zal ontmoeten. Lie zal de volgende week te Londen een onderhoud hebben met Bevin. Birmese regeringstroepen hebben de plaats Prome. aat sinds Maart J.l. een oolwerk was van communistische opstan delingen. heroverd. De Belgische kabinetsraad heeft be sloten ter bescherming van de Belgische kaasindustrie tegen de buitenlandse con currentie een sxibsldle van fr 90 millioen te xerlenen aan de ondernemingen die Belgische melk verwerken tot sommige kaassoorten, volle melkpoeder en gecon denseerde melk. In de haven van Buenos Aires kon den gisteren de schepen niet geladen of gelost worden door een staking van havenarbeiders. Zeven personen kwamen om het leven ln de goudmijn van Wltwatorsrand (Zuld-Afrlka), doordat zij door een mas sa vallend gesteente werden meege sleurd. VOGELPEST IN BERKEL EN RODENRIJS. Bij de pluimveehouder Van der Burg in Berkel en Rodenrijs is vogelpest ge constateerd. De hoenderstapel van 600 stuks is afgemaakt. De Vitnamese ministerraad heeft be sloten tot voorcensuur op de plaatselijke dagbladen. Vertegenwoordigers van het hoofd kwartier en de regering van de Phlllp- ptjnen hebben een handelsverdrag tussen Japan en de Phillppljnen ondertekend. BIJ het verdrag ls een som van 50.000.000 Amerikaanse dollars betrokken. Gedurende de communistische Jeugdbfjeenkomst ln Oost-Berlljn, van 25 tot 31 Mei. ls de autoweg van Berlijn naar het Westen voor het normale ver keer gesloten, zo heeft de Oost-Duitse volkspolitie meegedeeld. Het Interzonale wegverkeer kan voortgang blijven vinden over de andere wegen, waarbij een omweg van 60 km. moet worden gemaakt. De Amerikaanse luchtmacht werkt aan een „geleld projectiel" dat ln staat is elk doel op aarde te bereiken, aldus heeft de Amerikaanse onderminister van luchtvaart. Stuart, verklaard. Gisteren ls de Belgische trawler Paulette ln de Noordzee op een mijn ge lopen en gezonken. De bemanning van vier koppen werd door het Britse s.s Dy namo opgepikt. De kapitein van de trawler werd ernstig gewond (U.P.). Engeland heeft de terugroeping geëist van Janos Nagy, attaché aan de Hongaarse legatie te Londen. In een nota aan de Hongaarse legatie zegt Engeland, dat Nagv moet vertrekken od dezelfde dag als dé drie leden van de Britse legatie te Boeda pest. wier terugroeping deze week werd geëist. Er is overal en bij iedereen een verontrusting over de toekomst van de wereld een verontrusting in het bijzonder over de "toekomst van Europa. Onze gedachten hou den zich natuurlijk in de eerste plaats met de zorgen van Neder land bezig. Deze gevoelens van on rust en bezorgdheid delen wy allen. De een wat meer bewust dan de ander, maar allen weten we ons betrokkenen. Het is evenwel een verschijnsel waarvoor we heel erg dankbaar kunnen zijn, datvelen hun bezorgdheid uitspreken over de éénling over die ene, gewone kleine man. Zo zijn er in ons land reeds een rij van opvoeringen door verschillende toneelgezelscha ppèn geweest van „Dealh of a Sales man" (Dood van een handelsreizi ger) van de hand van de Ameri kaan Arthur Miller. Het stuk te kent zo levend en bloedwarm het leven en lot van zo'n gewone kleine man. Zó levend en bloedwarm, dat je van het begin tot het einde je eigen tijd en je eigen leven er in weerspiegeld ziet. Wij signaleerden, om een tweede voorbeeld te noemen, reeds het ongelooflijk knappe boek van C. Virgill Gheorghm, „Het vijf en twintigste uur", waarin het je weer overkomt dat je al lezende binnen stapt in het leven van zo'n klein mens, die volkomen tussen de wielen raakt. Zó, dat je ontelbare malen tegen jezelf zegt; „Dit had m ij kunnen gebeuren of dit zou mij in de toekomst nog wel eens kunnen overkomen." Zo hebben we dan in de Leidse Schouwburg „Vuile handen" van J. P. Sartre gezien Eerlijk gezegd zag ik er nogal tegenop om de spitse gesprekken van Sartre té gaan beluisteren. Het is werkelijk geen opwekkende bezigheid om de „prediking" van deze Franse den ker te gaan beluisteren, deze man, die de leegte, de nood van onze tijd tot op het merg bloot legt. Maar wat is dit stuk met een warme liefde geschreven, liefde voor de enkele mens, voor de ge wone kleine man. Merkwaardig, dat drie schrijvers van wereldnaam het laatste en het beste van hun kunnen geven om een appèl te doen op ons allen in het belang van de gewone man. In het stuk van Sartre laat hy ons huiveren telkens weer als die kleine mens enkel en alleen maar waarde toegekend wordt om zijn „nuttig effect". Een van de hoofdpersonen. Hugo, heeft de opdracht volvoerd om één van de leiders van de communis tische partij, die in politiek op zicht eerlijk zijn heil meent te moe ten zoeken in een accoord met po litieke tegenstanders, uit de weg te ruimen. Men hóórt als het ware in de opmerkingen van Olga, een jonge communiste, de overleggin gen doorklinken van enkele kóp- lichamen van de partij; „Wat zul len we met Hugo als hij uit de ge vangenis komt9 Is hij bruikbaar of is hij het niet kan hij ons van nut zyn? Wat voor profijt kunnen we van hem trekken." Het lijkt ons toe, dat Sartre hier alleen de Russen, maar ook de Amerikanen, ja ons allen toeroepL „Heb de mensen lief! Di-; gewone man die ene mens is geen s;ip, geen kamwiel van een raderwerk', geen stuk economisch goed, geen ai of niet bruikbare schakel van een politiek systeem Het gaat nergens anders om dan om de ménsen. En niet om net nuttig effect." Het stuk van Sartre „Vuile han den" is zo gelader., hij wil ons zo veel zeggen, dat men het meerdere malen zou moeten zien om er alles in te ontdekker. Het belangrijkste wat hij zegt is o.i wel dit: Als het je om de enkele, gewone man te doen is. dan kun je In deze wereld niet leven zonder je handen vuil te maken Hugo, de ene hoofdrol, die merkwaardiger wyze het slacht offer van de „onmenselijkheid" is, is een bewonderaar van „het sy steem", een ijverig leerling van de dogmatiek van het communisme. Zijn tegenspeler. Hoederer, moet hem als ouder en wijzer man dui delijk maken, dat hij dit nooit zal kunnen volhouden dan ten koste van het leven van honderdduizen den. Volkomen de partijidealen na jagen, zonder accoord, zonder com promis, zonder ergens op een plek in de werkelijkheid ie gaan staan betekent de ondergang van on eindig veel kostbare mensenlevens. Het gaan staan op een plek er gens midden in de werkelijkheid d.w.z. door middel van overleg en dan een overeenkomst met poli tieke tegenstanders zal ménsen, al die duizenden kleine gewone mensen, sparen. Dal is geen ver raad aan hoge idealen, dat is liefde voor de enkeling. Hoederer zegt tot Hugo: „Jij hebt je principes lief, ik houd van de mensen". Sartre geeft Hoederer in de mond wat hy er bij ons allen in wil ha meren; Je kunt nooit leven en strij den zonder je handen vuil te ma ken. Het gaat er om tussen de be trekkelijkheden de betere keuze te doen. Er is geen keuze tussen wit en zwart. Aan elke kant zijn het donkere en het lichte, het blanke en het bezoedelde, gemengd Maar kies alstublief tga ergens be wust op een bepaalde plek staan. Met dit ene als leidstar; Houd van de mensen, van de enkele, kleine gewone man. Sartre is geen Christen. We kun nen hem niet annexeren voor de kerk. Merkwaardig - dat je som mige en vaak zo belangrijke kanten van het Evangelie vaak duidelijker hoort verkondigen buiten de kerk dan er binnen. Intussen predikt het Evangelie ons datgene, waar Sartre slechts heenwijst: Christus heeft Zijn haftden vuil gemaakt aan de mensen. En hij kiest als onze ver tegenwoordigers de meest onmoge lijke stakkers en misdadigers. Christen-zijn betekent niet een af gepast keurig omtuind leven ln een bepaald systeem, geleid door be paalde beginselen. Christen zijn is: Je handen vuil maken aan de men sen. Er ln vredesnaam maar mid denin springen en tussen de betrek kelijkheden doen wat je kunt. M. W. J. G. ^iiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH Twee doden en verschil lende gewonden Gistermiddag is op de onbewaakte overweg by Dubbeldam nabij Dor drecht een kleine bestelauto gegrepen door de trein DordrechtBreda. De aitfo werd 40 meter mee gesleurd en een man en een vrouw die in de cabine zaten werden gedood. In de laadruimte van de auto bevonden zich voorts nog enige personen, waaronder een baby van 114 jaar. Zij werden uit de auto geslingerd, doch kwamen op de zachte berm van de spoorbaan terecht. Met verwondingen werden zij naar een ziekenhuis in Dordrecht overgebracht. Zij, die op slag gedood werden zijn de bestuurder, de 'tuinder L. Bollaard uit Dordrecht en zijn schoonmoeder mevr. De Haan—Van Eek, eveneens uit Dor drecht. Zij zaten ln de cabine. De echtgenote van de chauffeur Bol laard is in ernstige toestand naar het gemeentelijk ziekenhuis te Dordrecht Rotterdam's Opbouwdag bewijs van hoon „1VIL TOT SAMENWERKING KAN ONS REDDEN!" Een niet onaanzienlijke reeks eve nementen beheerste de Opbouwdag 1950, die Rotterdam gisteren vierde. Wy noemen slechts de opening van de rederybrug de ingebruikstelling van de Leuvesluis. die weer de ver binding MaasRotte tot stand brengt, de opening van de onderverdieping van het Groothandelsgebouw en het betrekken van de 5000e woning sedert de eerste opbouwdag in 1947. Vele gasten maken de opeenvolging van gebeurtenissen mee, o.a. de Minis ter van Wederopbouw en Volkshuisves ting a.i„ mr D. G. W. Spitzen, en voorts de secretaris-generaal en de dlrectëur- generaal van volkshuisvesting, ir H. W. Mouton en dr Z. Y. van der Meer. Het college van B. en W. van Rot terdam maakte de tocht mee. Minister Spitzen zeide, dat de weder opbouw van Rotterdam thans wordt ge voeld als een nationaal, hoopgevend teken in tegenstelling tot de ramp van 1940, die als een nationale ramp werd gevoeld. Wat de bouw van het Groothan delsgebouw betreft, meende spreker, dat de poging die hier ondernomen wordt een boeiend en Interessant ex periment is. een bewys van durf en ondernemingsgeest, maar ook een be wijs van de wil tot samenwerking. „Ik geloof dat dit laatste het enige is, dat ons op het ogenblik redden kan". De minister verklaarde gaarne de, opening van deze onderverdieping tot een feit en uitte de hartgrondige wens, dat dit gebouw een voorbeeld van on- dernemingsgeest, welvaart en samen-1 werking moge wezen. I overgebracht; zij is echter thans buiten levensgevaar. Het één-jarig zoontje van het echt paar Bollaardkreeg een schedelbasis- fractuur. Zijn toestand was gisteravond bevredigend. De 75-jarige heer Vogels en het 5-jarig jongetje Erpens uit Dor drecht, werden licht gewond. De heer Bollaard was vermoedelijk op weg naar een stuk land, dat hij over de buiten dijk in de Dortse Biesbosch bezit. De treinbestuurder verklaarde, dat hy plotseling de auto voor zich op de spoor baan had gezien, nadat hy hem even te voren aan de kant van de weg had zien staan en gedacht had dat hij zou wachten tot de trein voorby was. Kerftabak-industrie in nood GENADESLAG VOOR DE DEER! (Speciale berichtgeving). De stappen, door de sigarenindustrie bij de regering ondernomen en het klaarblijkelijk zwichten voor de argu menten van de sigarenmakers, heeft by de industrie der kerftabak grote bezorgdheid gewekt. In een gisteren te Amsterdam gehou den bijeenkomst is er van deze zyde op gewezen, dat door de verdeling der accijns-heffing op de verschillen de tabaksproducten vooral de indus trie der kerftabak zwaar is getroffen. De accyns-stijging in de jaren 1939— 1950 is, aldus werd meegedeeld, voor: kerftabak 12-voudig: voor sigaren: 9-voudig; voor sigaretten: 4 en een half voudig. De onlangs gepubliceerde nota van de sigarenindustrie aan de regering rept echter niet over de toestand in de kerl- tabak-industrie of over die in de indus trie der sigaretten. Dit nu neemt men de sigarenmakers kwalijk. De kerl- tabak-industrie, die de hoogste lasten van de accijns heeft te dragen, wijst er op dat zij min of meer historische rech ten heeft. Door de onredelijk zware ac cijns is de shagtabak, waarvan vroeger de minder bedeelde zijn sigaret rolde, een even grote luxe geworden als de sigaret zelf. Door deze enorme extra belasting der kerftabak liep de omzet tot 10 a la 0 van het vroegere peil terug, terwijl de lasten dezelfde bleven. De industrie der kerftabak vreest, dat een accijnsvcrla- ging bij de sigaren helemaal de genade slag voor de kerftabak zal betekenen In dit verband wees men ons nog op het aantal arbeiders (alles bij elkaar on geveer 3700), die door deze manier van doen op de wip komen te zitten. Een kilo kerftabak kostte in 1939. t 1,84 en door de accijns thans f. 12.7o. De kerftabakkers zyn daarom van mening, dat iedere verstoring in de verhouding van accijnsverdeling voor hen de meest noodlottige gevolgen zal hebben, ln een uitvoerig schrijven hebben zy zich daarom, al hun argu menten ter tafel brei: 1. tot de mi nister gewend, er op wijzend, dat het rapport van de sigarenindustrie sub jectief is, en de verhoudingen onjuis» Weergeeft.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2