HUNTER mm Drie voltreffers deden Britse loetbalmeesters in het zand bijt en Rijvers, Roosenburg en Lenstra verwezen nul naar historie LANG VERGETEN WEELDE Sensatie in Olympisch Stadion Meerburg voor de vierde maal kampioen ZO VERLIEP DE STRIJD 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 19 Mei 1950 Derde Blad No 27001 (Van onze sportredacteur). Nog stond linksbuiten Bailey in de 66e minuut van de wedstrijd Nederland Engeland B met zyn hand in opperste verbazing voor de mond geslagen te staren naar Piet Kraak, die een fractie van een seconde eerder een dodelijke schuiver van deze Brit van de grond had geraapt alsof het een slordig „rollcrtjc" betrof, toen de bal uit Kraak's uittrap bij Abe Lenstra belandde, die met een feilloze, de Engelse verdediging als ccn gordijn openscheurende pass, zoals alleen deze Friese hoge- jfhoolvoetballer dat kan. rechtsbuiten Roosenburg de kans van zijn leven bood. Even mikte de Sneker, die op de midvoorplaats nimmer tot doelpunten kwam, en n zijn linkervoet vloog de bal, onhoudbaar voor Middleton, in het uiterste hoekje. Twee-nul voor Nederland. Cijfers, die noch de Kcuzecommissie, noch de toeschou wers zich in hun stoutste dromen voor de geest hadden durven halen. En het zou ulfs 3—0 worden, want even na Roozenburg's succes benutte Abe een pass van Hofma op „Abe-wijze"; de Fries draaide zich ineens om en doelman Middleton ng de In de uiterste hoek van het doel snorrende bal nauwelijks. Welk een sensatie! En het was een zege, welke op regel matige wijze behaald werd. Er was hier geen" sprake van een .„vacantiestem- ming" bij deze Engelse voetbalmeesters. Integendeel, met de sombere nederlaag tegen Italië B, nog maar al te vers in het geheugen vochten zij voor een over winning en doelpunten, maar het bleef steeds by een troosteloos pogen. Wel combineerde hun aanval op voortreffe lijke wijze, was het prachtige short- passing steeds op de juiste maat, maar bet was alles te koel en te ver doorge voerd. In de Britse voorhoede ontbrak een „match-winnaar", een man die enkele ran de kansen, die de voortreffelijke buitenspelers Langton en Pavne wat sneden deze kwieke spelers soms 1 verbluffend gemakkelijk door de Neder landse defensie!, had kunnen benut ten. Zeker, het korte, onproductieve spel van de Britten was niet altijd gespeend i verrassing en het ware ovedreven te beweren dat de Nederl. defensie het deze avond gemakkelijk zou hebben ge had. Dat was geenszins het geval. Ter- louw cs. konden zich soms slechts met grote moeite staande houden, al sprong vel in het oog, dat Kraak heel wat min der gevaarlijke schoten te venverken kreeg, dan in de wedstrijden te New castle en tegen België. Ook niet toen de profs direct na de aanvang van de 2de helft, ziende dat de zaken niet naar wens gingen verlopen, vinnig ten aanval trokken. De Oranje-verdediging kraakte toen even in al haar voegen, maar de spelers vulden elkaar prachtig aan, zelfs Rijvers kwam een handje helpen. En Oranje hield stand. SUPERIORITEIT. Na de doelpunten van Roosenburg en lenstra was alle gevaar geweken. Aan Nederlandse zijde groeide het superioriteitsbesef en over het elftal kwam een waas van brilliantlield waarvan wij gedacht hadden, dat de Britten daar het alleenverto ningsrecht van bezaten. VOORZICHTIG. Toch moeten wij, de vreugde over deze fraaie overwinning ten spijt, ernstig waarschuwen tegen al te groot opti misme aan Nederlandse zijde. Het was tog lang niet alles „botertje aan de boom" en zeker moeten wij bedenken, dat, zo het Britse binnentrio een schut ter rijk was geweest, de zaak voor Oranje wel eens minder gunstig had kunnen aflopen. DE PRESTATIES. Over de Nederlandse achterhoede Biets dan goeds. Kraak toonde zich weer de betijpuwbare doelman, terwijl de backs, Potharst en in het bijzonder verwacht mocht worden, subliem. In Hofma bezit Oranje weer een prima linksbuiten. Goede wijn behoeft geen krans, het spel van Lenstra was af. Midvoor Michels zakte na een goede eerste helft, ria de pauze af. doch hy mag als excuus aanvoeren, dat hij feite lijk de enige van onze aanvallers was, die door de Engelse defensie naar beho- Vreugde in de kleedkamer HERBERTS: „TYPISCH HOLLANDS SPEL". De 0 is weg en de eerste Nederlandse overwinning op een officieuze Engelse profploeg in de geschiedenis van het Nederlandse voetbal is binnen. Dat was de juichkreet, die na afloop van 'de wedstrijd diverse malen door de Neder landse kleedkamer schalde, waar de spelers en dan speciaal de drie ma- Een kwartier voor het einde heerste kers der doelpunten. Rijvers. Roosen- er grote vreugde in het Meerburg-kamp, burg en Lenstra handen tekort kwa- toen Nic. Romijn, de kleine blonde, de Kelukwensen in ontvangst zwart-witte linksbinnen de bal op 10 afstand van het Oranje-Groen-doel Hattrick van Romijn in Q beslissingswedstrijd te nemen. Terwijl fotografen hen gedrieën nog eens op een plaatje vereeuwigen, waar voor het nodige organisatietalent ver eist is temidden van de uitgelaten en door elkaar lopende menigte van spe lers. officials en joumalisten, geven in verschillende hoeken enkele spelers hun mening weer. - - - ..In het begin wist ik niet wat ik J ste 15 minuten domineerden de Zwarte- ren werd afgedekt. Roosenburg heeft doen moest", zo luidt het commentaar padbewoners geheel en al. Dat hieruit het bezwaar tegen, zich niet intelligent van de nieuwe Nederlandse rechtsbui- slechts één doelpunt ontstond, hebben genoeg vrij te kunnen spelen. Wel viel ten Roosenburg. „Maar later gine het dezen hoofdzakelijk te wijten aan het hy op door zuivere passes over het ge- me toch beter af. Het mooiste vind ik, slechte schieten van hun voorhoede, vrij kreeg, met een laag strak schot in- vallgr-doelman Coster geen schyn van kans gaf en aldus zijn club het kam pioenschap schonk. En laten wij er da delijk aan toevoegen: verdiend. Toch begon deze wedstrijd hoopvol voor Or.-Groen, want gedurende de eer- scoorden de Leidenaars nog eenmaal te gen, maar het mocht niet meer baten. Toen scheidsrechter Van Es het einde blies, was de club van De Vrind voor de vierde maal in successie kampioen der eerste klasse L.V.B En Meerburgers laat deze middag de eerste regel van het kampioenslied Meerburg I gaat het weer proberen voor het laatst in de L.V.B. geklonken hebben. Proficiat! hele veld en scoorde hij een fraai doel- dat ze altijd ovej me geschreven heb punt, maar dé rechtsbuiten is hij toch 1 ~1~ 1 J!~ 1;~'* niet. Bij de Engelsen blonken uit, behalve de reedfi genoemde buitenspelers, stop- perspil Nicholson, die Michels het leven wel buitengewoon zuur maakte, en aan voerder-rechtsback Scott. Wat balbe handeling en lichaamsbeheersing aan gaat, waren de Briten een klasse beter dan de onzen. Weg naar Rio gaat niet over rozen ENGELSE PERSSTEMMEN. Volgens de Engelse journalisten, die ie wedstrijd hebben gevolgd, aal de nederlaag belangrijke gevolgen voor het Engelse voetbal hebben. De nederlaag heeft op de eerste plaats de hoop op «n succes in het wereldkampioenschap hi Brazilië, verzwakt, vooral indien men 'n ogenschouw neemt dat na de 50 nederlaag tegen de Italiaanse B-ploeg een tweede 30 volgde tegen de Hol landse amateurs. Clifford Webb, de verslaggever van ie Daily Herald, schrijft, dat de weg naar Rio niet bepaald over rozen g^iat. He? Engelse elftal werd door een Hol las team verslagen, dat zeker niet «flliant heeft gespeeld, maar ons de kas was op het punt van het kiezen der juiste methode en vooral ook in accuratesse. Charles Buchan, de vroegere interna tional, verslaggever voor de Londense News Chronicle zegt: Engeland werd geslagen door een ploeg, waarvan de spelers als paarden hebben gewerkt, ft heb drie kansen voor de Engelse voorhoede genoteerd, welke haast niet te missen waren en in onze verdedi- rin? zijn lelijke blunders gemaakt. Bat is -Je geschiedenis van een nieu we slag, welke ons tanend prestige op het Continent nog meer zal verzwak ken. Desmond Hackett, de verslaggever van °e Daily Express, schrijft, dat deze •'edcrlanders, die op Zondaemiddag Toor hun plezier spelen, zulk snel voetbal demonstreerden, dat hel soms tek of Engeland stil stond. Deze amafcurs hebben on® een lesje gege- De Hollanders hebben de Engel- spelers aangetoond, dat de laatsten ^ct goed genoeg waren om het peil j .^t Engelse spel in dergelijke eastrijden op de juiste wijze te ver- *<tenwoordigen. ben als een eenbenig speler, die links geen schot kon geven, nou heb ik in deze wedstrijd bijna niets anders ge daan dan links geschoten en zelfs dat doelpunt kwam van mijn linkervoet". Intussen is Abe Lenstra de eerste die weer is aaneekleed en met een keurig gekamde kuif bij de deur staat te wachten. „Ja", zegt de flegmatieke Fries. „Ik ben wel tevreden voor de eerste maal. dat ik weer heb meege speeld". want in grootse vorm was doelman Pelk allerminst, hoewel hij een betere indruk maakte dan zijn collega's Plezier en later Coster aan de andere kant. Na 13 min. spelen namen de Zwartepadbe- woners de leiding, toen midvoor Jor- dens de bal scherp voor het doel trok en linksbuiten Van Belcom fraai langs de tevergeefs uitvallende Perk kopte <1-0). Dit scheen voor Meerburg het sein te zijn om de zaken energie ker aan te gaan pakken, want van nu af aan ontstonden er legio prachtige KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. MauritsEnsch. Boys 01 PROM. EN DEGRADATIE. West I DWVZeeburgia 24 Oost. VitesseQuick 3—1 Tubantia—Rheden 8—2 Zuid II JulianaStandaard 20 De leden van de keuze- en van de i technische commissie zijn de laatste tijd vo°f -9 I spaarzaam met hun woorden. Dat was I Meerburg kon niet Seljk maken. Ten bij enkele nederlagen van de afgelopen slotte moest stopperspil Owell er aan te maanden het geval, maar deze over- t P*s ^cimen, met een tam rollertje doel winning maakte er geen uitzondering op. Toch liet de heer H. Herberts, voor zitter van de K C„ zijn oordeel in enke le zinnen horen; „Een redelijk goede wedstrijd", zo zeide hij. „het spel groeide in deze ont moeting naar mate Rijvers meer in vorm kwam. De drie doelpunten zijn ontstaan op verrassende wijze, op een ogenblik, dat niemand ze verwachtte, ik zou kunnen zeggen typisch Hollands spel". Het Nederlandse elftal ti/dens het het spelen der volksliederen. V.l.n.r.: Rijvers. Hofma, Potharst, v. d. Hoeven, v. d. Sluys, Abe Lenstra, Ter louw, Roosenburg, Michels, Kraak, Stoffelen. man Plezier te slaan (11). Vlak voor de rust moest keeper Plezier, die tijdens een botsing met enige Meerburg- voorwaartsen een rugblessure had op gelopen, zich door Coster laten ver vangen. Na rust begon Zoeterwoude met een overweldigend offensief, maar voorlopig wist de Oranje-Groen defensie, met stopperspil Bonarius aan het hoofd, het gevaar te keren. Maar een doelpunt hing in de lucht en na 10 min. moest Coster voor een schot van Romijn zwichten. Moedig hielden de Leidenaars vol, maar zwart-wit gaf niet thuis. Kort hierop scoorde Romijn zijn bo vengenoemd derde doelpunt en vier mi nuten later het laatste c 1-4 Nu zakte Or.-Groen als een kaartenhuis in elkaar en was het pleit definitief beslecht. Wel v. d. Sluys, rustig en beheerst ingrepen, al mogen we niet voorbijgaan, dat zij tè dikwijls door de snelle buitenspelers werden gepasseerd en hun wegwerken niet altijd even zuiver geschiedde. Terlouw was weer een groot struikel blok, hoewel er naar onze mening iets mats over zijn spel lag. De Rotterdam mer deed het met het oog op zijn kort geleden opgelopen enkelblesure, waarvan hij nauwelijks genezen was, kennelijk voorzichtig aan, zo misten we bijvoor beeld zijn beruchte „lijf-aan-lijf-werk" De half spelers, Stoffelen en Verhoeven, begonnen wat zwakjes, vooral hun plaatsen liet te wensen over, doch toen Nederland eenmaal met 20 voorstond, en de „geest" over onze ploeg vaardig werd pasten ook de beide Ajacieden zich aan en kwamen zij in hun goede spel. DE GROTE VERRASSING. De grote verrassing in de voorhoede was naar onze mening Kees Rijvers. De kleine man scoorde niet alleen een magnifiek doelpunt in de eerste helft, doch stak bovendien en dat was feitelijk nog belangrijker In zijn vorm van jaren her. Hij kweet zich op voorbeeldige wijze van zijn schakelen de taak, had de bal weer aan een touwtje en zijn passes waren nuttig en steeds op de juiste maat. De samenwerking tussen de linker vleugel, HofmaLenstra, was, zoals I Export-Virginia VOETBAL. BOLLENSTREEK-ELFTAL. De selectiewedstrijd, voor de vast-- steilinc van een BoLlenstreekelftal. dat in een tournooi tegen de vertegenwoor digende Dloegen uit de Rijnstreek en Leiden zal uitkomeu. werd gistermid dag op het VVSB-terrein met 43 ge wonnen door het Bollen-Zondagelftal Voor laatstgenoemd elftal scoorden Koome- (2) en De Wit (2). terwijl de makers van de doelpunten bij het Za terdagmiddagelftal waren: Damijs, Harskamp en Van Rooyen. Het tot de nok toe bezette Olympisch Stadion beleefde Woensdagavond de sensatie van een prachtige 30 overwinning door het Nederlands elf tal op Engeland-B behaald. En, hoewel de Engelsen qua techniek stuk voor stuk meer in hun mars hadden dan de Nederlandse spelers, wjj mo gen zeggen dat het een verdiende zege was. Tegenover het frisse door tastende spel van de Oranjehemden legden de Engelse profs een fyn net werk van geraffineerd shortpassing op het veld, dat de Nederlanders in het middenveld wel uiteen trok, doch dat voor het doel steeds op niets uitliep door zjjn doorzichtigheid. Meestal Tiep zo'n aanval vast op de hechte Nederlandse verdediging. Een mistrap van Stoffelen bracht de I Ajax-midyoor kon er niet bij en zon- - - nn. r, i r ïfimonn ViDf hirl der dat iemand het had aangeraakt, kwam het leder voor de voeten van Eckersley, die er toen wel raad mee wist. De verdediging, in het bijzonder Terlouw en Van der Sluys. kregen het korte Engelse spel steeds beter door en ook Stoffelen en Van der Hoeven lie ten zich niet zo gemakkelijk meer pas seren als in de eerste minuten. Revers en Lenstra kregen hierdoor op hun beurt meer gelegenheid zich aan hun taak in de aanval te wijden. Rijvers was weer overal; hjj voelde zich in dit gezelschap kennelijk best op zjjn gemak en verwonderd keek een Engelse prof hem soms na, als hij er na een kort duel doodleuk met de bal van door ging. Abe Lenstra, eindelijk op zijn eigen linksbinnenplaats, voedde zijn buiten man en clubgenoot Hofma met listige hakballetjes en „overstapjes". In het midden toonde Michels zich een door- zetter, die echter wat aan reactiesnel- kon niemand "in "deze" periode vermoe- i heid te kort kwam cm bij deze tegen - den en het leek ook niet logisch, dat standers succes te kunnen hebben. Al onze voorhoede er in zou slagen te met al stond hier een voorhoede in het scoren. Want al was er nu geen sprake I veld, die wy sedert het vertrek van meer van een Engels veldoverwlcht. het Wilkes niet meer ln een Nederlands doel van Middleton beleefde evenmin elftal hebben gezien, werkelijk angstige momenten. Met lan- ge trappen werd de bal telkens na een Engelsen reeds in de eerste minuut voor het Nederlandse doel. Midvoor Pye was met de bal helemaal naar rechts afgezwenkt en uit zijn hoge voorzet besloot Bailey met een kopbal het offensief. Fraai combinerend kwam de Engelse voorhoede steeds weer terug en een schot van Quigley. na een móóie combinatie op de linkervleugel, nood zaakte Kraak zich languit in de lin kerhoek te werpen. Vijf minuten lang bleef het Nederlandse doel in gevaar, toen kon de verdediging even uitbla zen door enkele vlotte uitvallen van de voorhoede, die via de linken leugel Hof maLenstra aan het werk werd gezet. Was het een vlaag van overmoed tegen dit uitgelezen gezelschap van Britse profs? Na het overrompelend begin van Engeland-B waren wy geneigd dit te geloven. Weldra zou blijken, dat het bij lange na geen vlaag was, doch een ernstig en overtuigd pogen van een geladen Nederlands elftal, dat nu ein delijk wel eens wat anders dan een nul op het scoringbord wilde zien. Dat dit uiteindelijk schitterend zou lukken, mislukte poging van de Engelse aan val naar voren geplaatst. Rijvers en ook Lenstra, speelden in teruggetrok ken positie en konden het leder, hoe wel vaak zeer slecht werd geplaatst, meermalen bemachtigen. Maar het af geven was dan weer zo zwak dat de goed opgestelde Engelse defensie wei nig moeite had met opruimen. Zo speelde het voetbalgevecht zich in het eerste kwartier voornamelijk op het middenveld af. De eerste werkelijk ge- vaarlijke Nederlandse aanval kwam na veertien minuten. Uit een lange trough pass naar links kreeg de rappe Hofma bij de hoekvlag de bal vrij, waarna een afgemeten voorzet volgde. Michels kwam gelijk met zijn bewaker Michol- son aanstormen, maar de debuterende STERKE DRUK. Het laatste kwartier voor rust werd Vitesse weer eerste klasser ENSCH. BOYS WINT VAN MAURITS. In een zeer matige wedstrijd, waarbij men, indien men niet beter wist. eerder in de veronderstelling zou zijn kunnen raken, dat er tweede klassers aan de gang waren inplaats van kampioenen, won Enschedese Boys met 1—0 van Maurits. De kansen van de Limburgers op een eventuele eerste plaats zijn hierdoor grondig bedorven. In de promotie-competitie stegen Zee- burgia's kansen op een behoud voor de eerste klasse door een 42 overwinning op DWV. Het Nijmeegse Quick, dat aan een ge lijk spel tegen Vitesse genoeg, zou héb ben om onbereikbaar te worden, liet zich door de Arnhemmers met 31 kloppen, waardoor laatstgenoemden het enkele jaren geleden verloren eerste klasseschap heroverden. Juliana won in Zuid 2 met 20 van Standaard en blijft daardoor een kans behouden. De standen luiden: Kampioenscompetitie Blauw Wit Llmburgia Maurits Heerenveen Ajax Ensch. Boys 16—10 15—11 14—16 15—18 11—11 7—12 en degradatie West I ingezet met een sterke druk van de Engelse voorhoede op ons doel. Het ach ter-trio met Terlouw als grootste struikelblok hield echter uitnemend stand en werden onze verdedigers ge passeerd, dan stond daarachter nog al tijd een Kraak, die weer een prima wedstrijd speelde. Nauwelijks was het offensief der gas ten wat geluwd of Nederland nam de leiding. In de 34e minuut van de wedstrijd werd het eerste echte Oran je-doelpunt sedert Helsinki (verleden jaar Juni) geboren. Een mooie com- i binatie tussen Lenstra en Hofma bracht de bal voor de voeten van de toestormende Ryvers, die ineens hard en onhoudbaar van zeker een meter of zestien in de rechterbovenhoek schoot. Aangemoedigd door dit tcch wel on verwachte succes- bleven -de Nederlan ders aanvallen. Ook Roosenburg kwam er nu beter in op de voor hem vreem de rechtsbuitenplaats. De laatste mi nuut voor rust bracht bijna een tweede Nederlands doelpunt. Een goede voor zet van Hofma werd even fraai door Michels ingekopt, maar met uiterste krachtsinspanning kon Middleton de bal onder de lat vandaan grabbelen. GEEN PANIEK. De eerste periode na de hervatting was voor de Engelsen. Het Nederlandse doel beleefde een paar benauwde mo menten zonder dat echter ook maar een moment sprake was van paniekvoetbal in de Nederlandse gelederen. Er werd weer even zeer slecht geplaatst en zelfs Abe was korte tijd de juiste maat van zijn passes kwijt, doch langzamerhand herstelden de onzen zich. Een goedgeplaatste uittrap van Kraak bracht Hofma in volle ren, hij kwam tot vlak voor doelman Middleton maar werd toen van de bal gezet door de gerouti neerde Scott. Zeeburgia DWV osv Vitesse Quick Tubantia Rheden Chèvremont Juliana Standaard Zuid 2 12—8 12—7 14—11 7—19 5—2 3—3 1—4 Rijvers scoort het eerste doelpunt Middleton grijpt tevergeefs, noor di bol, die hoog in de hoek verdwijnt. Op de achtergrond, derde van links. Hofma, vierde van links: Michels. Het spel der Engelsen bleef doorzich tig De ware kenners konden soms ge nieten van fraaie staaltjes individuele techniek, van mooi laag langs de grond gehouden combinaties, maar het was al les te peuterig en te zeer clichéwerk om succes te kunnen hebben bij onze hard werkende verdedigers. Even bleef de druk op het Nederland se doel aanhouden. Aanval op aanval werd door de Engelse voorhoede, die vast van plan was zich te revancheren op de 5—0 nederlaag te Milaan, opge zet en angstig vroeg men zich op de tribune af of het Oranjeteam dit tem po wel zou kunnen volhouden. De 23e minuut gaf een voorlopig ant woord op deze vraag. Een pass van Lenstra was precies op maat gesne den voor rechtsbuiten Roosenburg, die de bal ineens mee nam ln volle ren naar het doel. Op het moment dat Roosenburg zou schieten werd hU in zijn vaart gestuit door Eckersley doch de Sneek-speler legde de bal bliksemsnel voor zijn linkervoet en schoot' toen hard cn onhoudbaar in de linkerhoek. Nu moest het toch lukken. En het lukte. Nog was men op de tribunes niet uitgepraat over deze voorsprong van twee doelpunten toen, nog voor een half uur was verstreken, Abe Lenstra de stand op 30 bracht. Het was ook wel een ongekende weel de om tegen een ploeg met zulke klin kende namen als het Engelse elftal met 3—voor te staan. Misschien was het ook wel geflatteerd, deze voorsprong, maar het waren drie doelpunten, ge maakt door een homogene ploeg, die voor elke duim grond vocht. Het elftal der Engelsen miste deze eenheid en deze onblusbare geestdrift en dit ge brek bleek zelfs met een grote meerder heid in techniek niet goed te maken. De Engelsen waren er even beduusd van. Maar niet lang, want er was nog een kwartier te spelen en in vijftien minuten kan er heel wat gebeuren, dat was al zo vaak gebleken. Inderdaad moest Kraak nog verschillende malen zijn handen uit de mouwen steken, maar tot scoren kwamen de gasten niet Met het Nederlands elftal in de aan val kwam ten slotte in de vallende schemering het einde van deze aantrek kelijke wedstrijd, een 3—0 ove. winning, die des te verdienstelijker is. Indien j men bedenkt, dat deze Engelse ploeg I hier niet kwam om een vacantlewed- I strijd te spc'.en. maar wel degelijk om te laten zien of er nog materiaal ln school voor de Engelse A-ploeg, die in Juni aan het eind-tournool om de Jules Rimetbeker te Rio de Janeiro zal deel nemen.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 7