Xoord-AHantisdie Raad vormt nieuw orgaan voor Westelijke defensie Trygve Lie niet ontevreden Een historische gebeurtenis Vredesprijs der stad Aken uitgereikt WEERBERICHT Minister Stikker betrekkelijk optimistisch „Doch internationale situatie is zorge lijk 89ste Jaargang VRIJDAG 19 MEI 1950 No. 2700T] LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 In het slotcommuniqué, dat gister- w-jdag aan het einde der vergaderin- nn van de Noordatlantische Raad is ^gegeven, wordt gezegd, dat de mi nisters van Buitenlandse Zaken bereid blijven elke gelegenheid aan te grijpen om een ware en duurzame regeling van ce internationale problemen te bewerk- relligen. De ministers van Buitenland- <t aken geloven, dat de handhaving Tan de vrede en de verdediging van de TTijheid de organisatie van voldoende militaire maatregelen vereisen. „Daarom." zo wordt in het commu niqué gezegd, „hebben besloten een systeem van verdediging op te bouwen, waarbij over moderne wa pens kan worden beschikt en waar door aan elk gevaar van buiten af, dat voor een of meer van de aange sloten landen dreigt, het hoofd kan worden geboden.'' De ministers bevelen aan, dat elke partij ten volle zal bijdragen tot de beveiliging van het Noordatlantische gebied door wederzijdse bijstand in alle uitvoerbare vormen. De ministers maken bekend, dat zij Noordatlantische Raad voor. de èoeaanscheepvaart hebben opgericht, te bij de organisatie van de defence nauw met andere defensieorganen zal samenwerken in alle aangelegenheden, die ce handelsscheepvaart betreffen. Om bet de Raad mogelijk te maken zijn verantwoordelijke taak doeltref fend en doorlopend te kunnen vol brengen zal elke regering aan haar vertegenwoordiger in de Raad een plaatsvervanger toevoegen. Elke plaatsvervanger zal aan die op dracht al de nodige tijd kunnen be steden om na te gaan, of de verant woordelijke taak van de Raad naar behoren wordt volbracht. Om de Raad in de uitoefening van zijn functie bij te staan zullen de plaatsvervangers, handelend namens hun regeringen, uit hun midden een vaste voorzitter kiezen. „Op advies van de voorzitter zullen d» plaatsvervangers een geschikt vast orgaan tot stand brengen, dat zal be staan uit bevoegde persoonlijkheden, benoemd door de regeringen van de stitenleden. Naast zijn taak als voor zitter van de vergaderingen der plaats vervangers zal de voorzitter moeten In staan voor de leiding der werkzaamhe den van dit college. ..De regeringen van de staten-leden rullen zo spoedig mogelijk de plaats vervangers benoemen ten einde de ver kiezing van een voorzitter en de_ in stelling van de organisatie mogelijk te maken en zo spoedig mogelijk een op lossing te vinden voor de problemen, waarvoor de Raad gesteld is. Bijge- ïl3an door de voorzitter en de op te richten organisatie zullen de plaats vervangers in een zeer nabije toekomst in functie treden, zodat tastbare resul taten zullen kunnen bereikt worden voor de aanstaande bijeenkomst van d" ministers waarop zal worden nage gaan. wat reeds bereikt is. Deze bijeen komst zal in September in Amerika plaats hebben. Ook de Grote Drie to rnen dan bijeen. De plaatsvervangers ziullen te Len to vergaderen. De slotzitting het Westen vooral zün kalmte diende te bewaren. Minister Stikkers zonnige persoon lijkheid werkte aanstekelijk in dit mi lieu van vele sombere mannen. Met al die schijnwerpers, draden, lampen en ruisende filmapparaten en radiospreekcellen, kan msn eigenlijk moeilijk van een plechtigheid spreken. Toch besefte iedereen de ernst van hst ogenblik. De bijeenkomst was voor al les een demorstratie. Men wilde de we reld duidelijk maken, dat het om Bevins woorden te gebruiken een legende is. dat alleen de totalitaire sta- De conferentie te Londen was daar om een historische gebeurtenis of al thans een keerpunt, zoals minister Stik ker haar in zijn slotwoord karakteri seerde. De collectieve organisatie van de de fensie is zeer beslist iets geheel nieuws. Het betekent het opgeven van een be langrijk deel van ieders souvereiniteit. Men meet echter niet denken, dat nu Noord-Perzië exploreert", uitsluitend alles m een handemdraain kan wor- 1 x- - - Perzië willigt Russische eis in De Perzische regering heeft de Sov jet-Unie meegedeeld, dat het „om de Sovjet-Russische ongerustheid weg te nemen" het maken van luchtfoto's van Perzisch gebied aan de Russische grens zal verbieden. Er zijn nog geen de: gelijke foto's gemaakt. De Sovjet-Unie had Dinsdag in een nota aan de Perzische regering gepro testeerd tegen de „activiteit van Ame rikaanse technici in Perzië" en in het bijzonder „tegen het maken van lucht foto's door hen in Noord-Pe:zië", dat aan de Sovjet-Unie grenst. In haar nota verzekert de Perzische regering de Sovjet-Unie verder, dat de Perzische oliemaatschappij, die Graaf Coudenhove- Calergi eerste winnaar ten sterk kunnen zijn en de demecra- bespeuren. Da atmosfeer t n .1 ^nln I. I etirr i i r f a t mflv. XI m eigendom van de Perzische regering is den bereikt. Men zal moeizaam moe- en dat siechts Zwitserse deskundigen ten voortploeteren. dag in, da0 uit, zo de exploratie behulpzaam zijn. zeide Bevm het ongeveer. j In de redevoeringen, waarbij bleek, hoe moeilijk het Engels is voor de Por tugezen, zowel als voer de IJslander:, was van enige luchthartigheid niets te was zeer ern- tieën alleen maar zwak. Voor het eerst is men thans bezig een wereldwijde samenwerking der vrije vclken daadwerkelijk te organiseren Het is meer dan een louter militaire alliantie, een alles omvattend interna tionaal organisme is op gang gebracht. stig, juist cmdat men ditmaal nu een-s geen genoegen nam met algemeenhe den en de problemen niet omzeilde.... Was het een speling van het lot, dat de reportage van de slotzitting werd uitgezonden ever het lichte programma der B.B.C.? In het stadhuis van Aken is voor het eerst dé zgn. „Karlspreiö der Stadt Aachen" uitgereikt Dit is een vredes prijs, die is ingesteld op initiatief van een aantal vooraanstaande vertegen woordigers dezer stad. die van mening zijn, dat Aken. de vroegere residentie van Karei de Grote, het aan haar tra ditie verplicht is om zoveel mogelijk mee te werken aan de eenwording van Europa. Ook door haar positie als grensplaats is deze stad volgens hen daartoe bijzonder geschikt. De prijs zal elk jaar worden uitgereikt aan een persoon, die een belangrijke bijdrage heeft geleverd tot de eenheid van Europa. De prijs van dit jaar werd toegekend aan dr R. Coudenhove-Calergi, die een 30 tal jaren geleden de Pan-Europa- Een Amerikaanse superfort, op weg beweging stichtte, van de Bernuda naar Engeland, is op I Graaf Coudenhove Calergi hield een de Azoren neergestort. Elf leden der 1 toespraak, waarin hij pleitte voor een bemanning en vijf passagiers kwamen samengaan van Frankrijk. Italië, de om het leven De passagiers waren mili- Beneluxlanden en Duitsland in één sta Een Amerikaanse superfort neergestort 16 SLACHTOFFERS. tairen. i tenbond, waaraan hij de naam „Union Charlemagne" wil geven, daar deze lan den vroeger hebben behoord tot het rijk van Karei de Grote. Het begin van deze bond zou volgens hem moeten be staan uit een samengaan van Frankrijk en Duitsland. Deze bond zou, aldus graaf Couden- hoven-Calergi, een vernieuwing op de mocratische en federalistische grondslag moeten worden van het Karolingische rijk. Hij achtte het gewenst, dat straks tussen Frankrijk en Duitsland niet een vredesverdrag, maar een „Bundesver- fassen" tot stand zou komen, opdat de verhouding tussen beide volkeren in de toekomst in plaats van op verdragen, op wetten zal berusten Tijdens de plechtigheid werd nog be kend gemaakt, dat het comité voor de „Karlspreis" voor 1951 een internatio nale prijsvraag heeft uitgeschreven voor een Europees geschiedenisboek van 300 500 pagina's, waarin op weten schappelijk verantwoorde maar ook sprekende wijze de eenheid van Europa in economisch, politiek en cultureel op zicht beschreven wordt Het moet gereed zijn vóór 1 Maart 1951. De prijs bestaat uit een oorkonde, een plaquette en 5000 Duitse marken. Onze Londense correspondent telefo neerde ons heden: De slotscène van de conferentie van de Atlantische Raad werd opgevoerd ten aanschouwe van niet minder dan 330 binnen- en buitenlandse journalis ten, die zich gistermiddag om 5 uur ïerzafield hadden in de crèmekleurige niet goud gebiesde muziekzaal van het deftige Lancaster House, dat uit het toin van de 19de eeuw dateert, teen dit kleine paleis, naast prinses Eliza- kt'ns woning, toebehoorde aan de toen malige hertog van Ycrk. In 1947 kwamen de Grote Vier hier too- het laatst bijeen.... Het geheel maakte thans meer de indruk van een filmstudio dan van een conferentiever- kek. Het duurde een hele tijd voor de neen en weer rennende fotografen met nun taak gereed waren. Er was dan ook voor de aanwezigen ïolop gelegenheid om de ministers-in dose-up waar te nemen, die er in wer kelijkheid toch anders uitzien dan men to van plaatjes kent. Berin is zwaar vermoeid en oud, dcch to stoerheid verlaat hem niet. Een oud man is ook de aristocratische graaf Slorza. Ac'neson met zijn guitig snorretje en le^at verwonderde blik en die grijzer j» can men zich hem voorstelde, maak- ean enigszins nerveuze en bezorgde indruk. Schumans geestige kop is reeds zo al to caricatuur Ook hij leek wat mat. De altijd kalme en gelijkmatige Van beland zeide in zijn speech, dat ook IETS ZACHTER. Bilt verwacht tot morgenavond: zwakke tot matige wind draaiend jmar Zuidelijke richtingen. Vannacht •nke opklaringen., morgen overdag 7„Remende bewolking met later in het rnden van het land plaatselijk enige j>en- Iets zachter dan vandaag. (Op gemaakt te 10 uur). 20 MEI. Zon op; 4.40 uur: onder: 20.34 uur, "jaan op: 6.14 uur <n.m.). «oogwater te Katwijk te 5.10 en ''-to uur Over besprekingen te Moskou De secretaris-generaal der Verenigd* Natdes, Trygve Lie, heeft te Moskou ve.klaard geen reden te hebben om on tevreden te zijn over de besprekingen, welke door hem mot generalissimus Stalin en met andere Sovjet-Russische .eiders zijn gevoerd. „Een definitief oordeel kan eerst over twee of drie maanden, of mo gelijk nog later, worden geveld". Volgens Lie, die Maandag een on derhoud van 90 minuten met Stalin heeft gehad, zijn de geruchten over de gezondheidstoestand van Stalin „vuile leugens". Stalin zat even dicht bij mij als ik nu bij u". deelde hij verslaggevers mee. „Hij leek mij even gezond en levenslustig als toen ik hem in 1946 ontmoette. Gisteren had Lie nog een onderhoud met Wysjinski. Heden keert hij via Praag terug. Trygve Lie verklaarde verder: „Ik ben op de meest vriendschappelijke wijze ontvangen, er is op positieve wijze van gedachten gewisseld. Ik heb generalis simus Stalin, vice-premier Molotof. mi nister van buitenlandse zaken Wysjins ki, diens plaatsvervanger Gromyko en Sobolef, voormalig assistent-secretaris generaal der Verenigde Naties, gespro ken. Wij hebben gesproken over de alge mene internationale situatie, de ver tegenwoordiging van China in de Ver enigde Naties en de z.g. „koude oorlog". Ook is gesproken over de periodieke (speciale) bijeenkomsten van de Vei ligheidsraad en de contröle van de atoomenergie. Ik kan u hier verder niets meer over mededelen Uitwisselingen van meningen tussen leiders van staten en mijzelf moeten een vertrouwelijk ka rakter dragen om tot resultaten te kun nen leiden bij de pogingen een oplos sing te vinden voor de bestaande p.o- blemen en moeilijkheden" In antwoord op de vraag, of hij te vreden was met de resultaten van zijn besprekingen met de regeringsleiders in de vier door hem bezochte Europese hoofdsteden, verklaarde Trygve Lie: „Ik zou er in dit verband op willen wijzen, dat de secretaris-generaal der Verenig de Naties niet tevreden kan zijn, voor dat de machinerie der Verenigde Na ties normaal werkt, de koude oorlog is beëindigd en vriendschappelijke betrek kingen tussen de «taten-leden der or ganisatie te' stand zijn gebracht". Trygve Lie verklaarde te hopen op nieuw met president Truman, premier Attlee en minister-president Bidault te zullen beraadslagen. In antwoord op de vraag of dergelijke gesprekken het ge volg zouden zijn van zijn besprekingen met maarschalk Stalin en de andere Sovjet-Russische leiders. verklaarde Lie: „neen. Ik was dit al van plan, voor ik naar Moskou kwam". - Lie verklaarde verder nog dat de moeilijkheden der Verenigde Naties op gelost moeten zijn voor de volgende bij eenkomst van de algemene vergadering, in September a.s. In antwoord op de vraag, of hij voor nemens is spoedig weer naar Moskou te reizen, ve.klaarde Lie: „Moskou was I het meest Oostelijk gelegen station van mijn reis en ik ben voorlopig niet van plan er weer heen te gaan". 'Hij was van mening, dat „alle fat- toenlijke mensen in hun hart een eind wensen te zien aan de koude oorlog". Dit zou eohter tijd vergen. Desgevraagd verklaarde Lie. dat vre de „de ondertoon is geweest van alle gesprekken, die ik met wie dan ook in Moskou heb gehad". Op zijn reis naar de vier hoofdsteden had hij overal dezelfde stemming aangetrof fen. Iedereen sprak over vrede. Op de vraag van een journalist over de te verwachten aanvragen van negen Europese en vijf niet-Europese landen voor het lidmaatschap der VN, ant woordde Lie, dat hij de toelating van al deze landen had aanbevolen. Frankrijk en Engeland willen de V.S. en Canada in de O.E.E.S. CANADA BEREID. Frankrijk en Engeland hebben de or ganisatie voor Europese economische samenwerking verzocht de Verenigde Staten en Canada uit te nodigen zich zo spoedig mogelijk met haar werk te associëren, zo is officieel bekend gemaakt. Dit is een der belangrijkste concrete besluiten, die voortgekomen zijn uit de huidige serie conferenties van de minis ters van buitenlandse zaken te Londen. Het besluit wordt in verband gebracht met een of andere vorm van voort zetting der financiële en economische hulp aan Europa na 1952, wanneer de Marshallhulp eindigt. Tijdens de besprekingen zou de Ame- kaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, er op gewezen hebben, dat hoewel het Europese herstelpro gramma in 1952 eindigt, de „Ameri kaanse belangstelling voor Europa na die datum zeker zal blijven bestaan". De Canadese minister van buitenlandse zaken, Lester Pearson, heeft - namens zijn regering een verklaring van soort gelijke strekking afgelegd. Canada zal een niet-officièle samen werking in het kader van de organisa tie voor Europese economische samen- werking gaarne aanvaarden, aldus heeft de Canadese premier, St Laurent I Onder grote belangstelling van Lon- denaars en talrijke buitenlanders, hielden de grenadiers een parade langs het monument van veldmaar schalk burggraaf Wolseley te Londen. Het plan Schuman Aan het begin van zijn wekelijkse persconferentie heeft president Truman het plan van de Franse minister van buitenlandse zaken Robert Schuman voor een samensmelting van de Franse en Duitse zware industrie een daad van opbouwend staatsmanschap" ge- Truman zei nog, dat dit voorstel de Volgens de Egyptische dagbladen heeft basis legt voor de vestiging van een ge- i koning Faroek zijn moeder, koningin WEER EEN INCIDENT IN ITALIË. Te Porto Mantovano in de provincie Mantua kwam het tijdens een staking van landarbeiders in deze streek tot in cidenten, waarbij één persoon gedood en verscheidene gewond werden. Een groep met stokken gewapende personen trachtte te beletten, dat enige dagloners aan het werk zouden gaan, waarop een van deze laatsten gebruik maakte van een revolver, om de eersten te verdrij ven, en een hunner dodelijk verwondde. Natuurlijk was het antwoord prompt: algemene staking. Leve de vrijheid DE TWIST IN EGYPTE'S KONINGSHUIS. in het Lagerhuis te Ottawa verklaard. DR JACHYM TOCH TOT BISSCHOP GEWIJD. Dr Franz Jachym, die zich de vorige maand te Wenen op het laatste ogen blik van de bisschopswijding terugtrok, ir heden door kardinaal Innitzer, aarts bisschop van Wenen, te Rome tot bis schop gewijd. Dit Dinsdag werden in het bijzijn van minister president Drees en tal van Franse en Nederlandse burgerlijke en militaire autoriteiten het Franse kerk hof en oorlogsmonument te Kapelle ingewijd. Na de ontheulling van het van H.M. de Koningin, vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen de versier selen behorende bij de Bronzen Leeuw gehecht aan het vaandel van het tweede en derde regiment Chasseurs Parachutlstes. Op de achtergrond het heel nieuwe verhouding tussen Frank rijk en Duitsland en voor Europa nieuwe perspectieven opent. Truman gaf uiting aan zijn dankbaar heid, dat in het voorstel de nadruk wordt gelegd op een gelijke toegang tot de steenkool- en staalproducten voor alle landen van West-Europa en op de noodzaak van een verlaging der kosten, en dat voor de industrie de mogelijk heid open blijft de vruchten te plukken van het nieuwe stelsel, wanneer dit in werking is getreden. Volgens een woordvoerder van het West-Duitse vakverbond zullen West- Duitse vakbondsleiders 26 Mei met de Franse hoge commissaris. Poncet, be sprekingen voeren over het plan Schu man. Het plan zal ook worden besproken op een internationale vakverenigings conferentie over de Ruhr, die 22 en 23 Mei te Dusseldorf bijeenkomt. Veiligheidsraad 24 Mei bijeen De Veiligheidsraad van de V. N. komt 1 24 Mei bijeen om de mogelijkheid te be- spreken van l/Regging van politieke schillen, voordat zij op de openbare ver- I gadering van de raad beihandeld wor- i J den. De algemene vergadering heeft de raad verzocht de mogelijkheid te bestu deren van benoeming van een zijner leden tot bemiddelaar tussen partijen, die zijn betrokken bij aan de raad voor gelegde geschillen. Volgens dit plan zou geit*-acht me~>n worden door infor mele besprekingen een compromis te bereiken. COMPLOT TEGEN EX-KONING SIMEON VAN BULGARIJE ONTDEKT Het Arabischs blad „Al Zaman" meldt, dat d? politie van Alexandrlë een po ging heeft verijdeld om ex-koning Si meon van Bulgarije van het leven te beroven. De aanslag zou worden ge pleegd doör vier Bulgaarse „commu nistische rebellen". i Ex-koning Simeon, de 13-jarige zoon van koning Boris III van Bulgarije, heefr drie iaa; geregeerd en ging daar na in ballingschap, teen zijn land in 1946 een „volksrepubliek" werd. Hij ging met zijn moeder, koningin Joanna, naar Egypte. Koning Boris werd onder mysterieuze omstandigheden gedood in Augustus 1943. na een bezoek aan Hitler, zoge naamd om de verdediging van de Bal kan tegen mogelijke geallieerde lan- dingen te bespreken Nazli, de eis gesteld, dat zij zich binnen twee maanden tüds in Egypte voor de Egyptische kroonraad zal verantwoor den, Inzake haar goedkeuring van het door haar dochter, prinses Fadia, met de Egyptische burger Rlab Ghali geslo ten huwelijk. Indien de koningin-moeder weigert aan deze opdracht van haar zoon ge hoor te geven, zal het de Egyptische kroonraad vrij staan naar belleven over haar eigendommen in Egypte te be schikken. Volgens een Egyptisch blad bedraagt de waarde der bezittingen van prinses Fadia in Egypte vijfhonderd duizend Egyptische ponden. De Amerikaanse regering wil zich niet ln deze huiselijke strijd mengen. De heer J. van de Kieft Ridder Legioen van Eer „VERDEDIGER VAN DE PERSVRIJHEID". Tijdens een plechtigheid in de Franse ambassade te Rome, waarvoor de Fran se en buitenlandse deelnemers aan het Ccngres van de Internationale Federa tie van dagbladuitgevers waren uitge nodigd, heeft de voorzitter van de Franse persfederatie, Albert Payet, ln tegenwoordigheid van de Franse am bassadeur in Italië, Jacqus Fouques Duparc, de enderscheidingstekenen ran het Legioen van Eer overhandigd aan de heer J. van de Kieft, voorzitter van het congres, dat thans in Rome wcrdt gehouden. De heer Bayet verklaarde, dat de Franse regering door het verlenen van deze onderscheiding niet alleen een vriend van Frankrijk, maar ook en bovenal, in de persoon van de voorzit ter van het congres, een verdediger van de persvrijheid wilde eren. Op het congres Ls men overeengeko men bij de verschillende regeringen een reeks verzoeken in te dienen ter verla ging van de communicatiekosten en het verkrijgen van een aantal faciliteiten. Op deze wijze wil men trachten de faciliteiten van de internationale unie van telecommunicaties te verkrijgen. TWEE MARINIERS GEARRESTEERD Schuldig aan moord? Op last van de advocaat-fiscaal bij de Zee- en Landmacht in Nederland zijn twee sergeants van het korps ma- rinieis gearresteerd. Zij worden er van beschuldigd, dat zij in November 1942 in Suriname twee aldaar geïnterneerde N.S B.'ers, ir. L. K. A. Raedt van Ol- denbarnevelt en L. A. J van Poelje, op last van hun meerderen zonder vorm van proces hebben neergeschoten Naar men ons van bevoegde zijde mededeelde ls er nog geep beslissing over een even tuele strafvervolging genomen aange zien het onderzoek nog niet voltooid is. De advocaat-fiscaal van het Hoog Mi litair Gerechtshof, die een eventuele strafvervolging zou moeten lelden tegen de twee hoofdofficieren die de gearres teerde mariniers het bevel tot het neer schieten van de NB.B.'-ers zouden heb ben gegeven, wordt in zijn onderzoek gehandicapt, doordat één van deze of ficieren niet meer in ons land woont, I doch zich in de Ver. Staten heeft ge- vestigd. 2Vi MILLIOEN CENTEN VOOR GREBBEBERG-MONUMENT D» inzameling van koperen centen voor een monument op de Grebbeberg heeft thans 2ri millioen koperen cen ten opgebracht. Er zijn echter nog en kele millioenen centen nodig, vooidat het benodigde bedrag voltekend is. Onze correspondent te Londen telefo-1 haar standpunt in detail te formuleren. Wel kon de heer Stikker zeggen, dat de meeste landen gunstig tegenover het plan 9taan. neerde ons heden: Minister Stikker verklaarde ons na afloop der conferentie van de Atlan tische Raad. dat hü met een zeker op timisme Londen verliet. Men is thans inderdaad bezig con- 1 structieve dingen te doen, aldus de mi- nister. ..De besprekingen hebben de oplos sing van het vraagstuk van een Euro pese bctaüngs-regeling meer dan ooit naderbij gebracht." Klaarblijkelijk zinspeelde de minister oo de bereidheid van Engeland om in jdit oDZicht een concessie te doen zodat i het nauwer dan tot dusver bü he' Euro- Desa handelsverkeer zal worden betrok- I ken hetgeen een belangrijke stap voor- waarts betekent voor de Europese sa-1 menwerk'ng. De Raad van OE.FS moet deze zaak aldus de minister, echter nog ln behan deling nemen Grote voldoening bestaat er eveneens over de in uitzicht gestelde samenwer king tussen de OEES en de Verenigde zicht aanvullen. Staten en Canada, die zich met eerstge-1 De atmosfeer De minister achtte het van belang, dat men ingezien heeft, dat het ver keerd ls alleen maar heil te verwach ten van een verscherping van dc koude oorlog. Indien alle mogelijkheid van contact met de Russen zou wor den afgesneden, zou een catastrofe op de duur onvermijdelijk worden. Minis ter Stikkpr gaf echter toe. dat er op dit tijdstip heel wein'e kans tot on derhandelen met de Sovlct-Unle be staat. Dp internationale situatie noem de h'i inderdaad zoTrliik. Naar mate het Wesfen erhtpr sterker wordt komt or misschien een moment, zo hoopte hii dat het gesprek hervat zou kun nen worden. Minister Stikker zeide een overtuigd voorstander te zijn van het door de con ferentie aanvaarde orinciDe van de op bouw van een collectieve strijdmacht, waarbij de landen elkaar in militair op- van de conferentie De Gestapo heeft de jonge koning noemd lichaam zullen associëren hoewel noemde de minister uitermate gunstig. nummer bestaat uit 12 pagina's. monument heeft de vertegenwoordiger i pas onthulde monument. Simeon een Jaar gevangen gehouden Toen Hitler hem in een kasteel in Dui's'and wilde „opvoeden", vluchtte zijn moed-r met hem naar Syrië, waar zij de verdere duur van de oorlog ble ven. zii formeel bulten zullen blijven. Zonder her Atlantisch Pact zou het niet mogelijk zlin geweest zovele problemen. I 'e behandelen. VV,. het Schuman-plan ver- i .Ik kan dan ook zeggen", besloot mi- klaarde de minister, dat de Nederlandse j nister Stikker. ..dat iedereen uitermate regering geen gelegenheid heeft gehad I tevreden ls over deze week".

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1