AVIFAUNA, gevleugeld paradijs in het hart van de Rijnstreek Tweede Kamer keurt Hoogoven-ontwerp goed De Ba9kan niet meer hef kruifvaf van Europa, doch van de wereld Recreatiecentrum van ongekende schoonheid in Alphen Minister v. cl. Brink acht plan Schuman belangrijk Explosieve brandstof ligt in grote hoeveelheden opgestapeld Kerkelijk Leven Wel en wee cler visserij 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 12 Mei 1950 Tweede Blad No. 26996 (Foto Lux-Alphen') biedt aan zeilboten en motorboten, die eigener beweging van de Brasem naar Alphen komen. In Alphen, het hart van de recreatie-arme Rijnstreek, bloeit een ontspan ningscentrum open, dat zijn weerga in de verre omgeving niet vindt: Avifauna, het vogelpark dat reeds geruime tijd de gemoederen in Alphen bezig houdt en waarover wij reeds herhaalde malen schreven. Volgende week Woensdag zal burgemeester Witschey van Alphen de poorten officieel openen, en op Hemelvoartsdag zullen de eerste bezoekers van een verwachte zeer grote stroom door de hekken het gevleugeld paradijs binnentrekken. Nu de aanleg in eerste instantie zeven van de negen beschikbare hectaren zo goed ols voltooid is, hebben wij gisteren tijdens een persconferentie kennis kunnen remsn van de weelde, die ontsloten wordt temidden van vlakke weilanden en polderwegen, langs de Hogeri/ndijk bij 's Molenaarsbrug. Voornemens werden in record-tempo verwezenlijkt. De voorgeschiedenis van het vogel park is geen lange. Toen de heer G v. d Brink, stichter-directeur van het park cn diens broer, de heer A. v. d Brink (geen onbekende in de R.K. Vakbeweging) terugkwamen van een zakenreis naar Amerika, opperden zij nu enkele jaren terug voor het eerst het idee. om een vogelkwekerij te slichten ten behoeve van de export van exotische vogels naar Amerika en En geland. waar men zeer veel belangstel ling voor vogels toont. De heer G. v. d Brink verbond al spoedig aan die voornemens het plan. om in de Rijn beek een recreatie-oord te scheppen, dat door het bijzondere karakter uniek zou worden voor ons land en zelfs ver daar buiten. EERSTE PROEF. Maanden van intense voorbereidings arbeid volgden, met als resultaat, dat vorig jaar een voorzichtige eerste proef werd gedaan. Een klein deel van het beschikbare terrein werd ingericht met volières langs vriendelijke paadjes, bij rusiieke bruggetjes en aardige vijvers. In Augustus werd dit kleine park voor bezoekers opengesteld. De proef slaagde en met de verdere aanleg van het park werd spoed be tracht. zodat volgende week een lustoord van 7 hectare mettertijd voor uitbreiding tot 16 vatbaar voor het publiek geopend kan wor den. Bergen werk moesten worden ver zet, om het zover te brengen. Niet min der dan 20.000 kubieke meter grond is verwerkt, vrijwel dagelijks waren 200 man bezig met de aanleg en opbouw, vrachtauto's, graafmachines, tractoren en andere werktuigen krioelden over het terrein, In enkele maanden tijds werd een restaurant uit de grond ge stampt met een bovenzaal, plaats bie dende aan circa 1000 personen. Tal van vonères werden opgetrokken, een vij ver werd gegraven van 60 bij 50 meter, parkeerterreinen groeiden en toegan gen werden aangelegd. „VRIJE NATUUR" IN PLAATS VAN HOKKEN. Door dit alles is een park geschapen, dat wel zeer bijzondere kwaliteiten be vat. De meest uiteenlopende soorten vogels hebben hier passende behuizing gevonden in de omgeving van vijvers en traaie rotspartijen, tussen fraai aan gelegde terrassen en prettig-onopval- icnae afscheidingen. Men krijgt ten volle de indruk, dat de vogels in de vrije natuur leven in plaats van in hokken, die veelal zulk een onnatuur lijk karakter geven aan dierentuinen en dergelijke inrichtingen. Wij zagen prachtige toekans uit Zuid-Amerika, de kuifmees uit Pakistan, de gierparel hoen uit Abessinië. mandarijneenden en struisvogels, kortom een ongekende ver scheidenheid van gevleugelde schoon heid. Meer dan 300 exotische soorten, totaal meer dan 3000 exemplaren, war- IN GOEDE HANDEN. Uiteraard dient een vogelpark als dit vooral ook omdat de eerste doelstel ling van het park van economische aaétt blijft, het exporteren van vogels, waar door een belangrijke deviezenwinst voor ons land kan ontstaan onder de hoede te staan van een goed vogelkenner, die alle kneepjes van het vak kent. De alge hele verzorging van de vogels is derhalye in handen gelegd van de bekende vogel- deskundige J, Noordzij die een staf per soneel om zich heeft verzameld, waarvan ieder lid liefde koestert voor de gevleu gelde kinderen van moeder natuur. De heer H. Oosterwaal en de heer J Broek huizen waarvan de laatste als specialist voor de kanarieteelt optreedt, zijn even eens vaste medewerkers. De heer v. d. Brink, de stichter eige naar van het park. hoopt niet alleen uit gehseT Nederland bezoekers te trek ken. doch iuist in de eerste plaats vele buitenlanders, waardoor de economische grondslag van de gehele opzet gerecht vaardigd zou worden. Zowel door het bezoek van buitenlanders als door de daaruit wellicht voortvloeiende export van gekweekte vogels wordt voor Neder land een belangrijke deviezenwinst ver kregen. Deze internationale geaardheid van het park schept tevens de mogelijkheid dat zich mettertijd .in Avifauna een wetenschappelijke centrum zou ontwik kelen voor de vogelstudie, terwijl tevens de Nederlandse jeugd belangrijke dien sten zouden kunnen worden bewezen door het aankweken van liefde voor en kennis omtrent het vogelleven. Plan nen bestaan, om een centraal advies bureau voor vogelliefhebbers "in het leven te rcepen. terwijl aan het park eveneens een vogelbibliothek verbonden zal worden. In de bovenzaal van het restaurant komt een moderne vergaderings-ac- commodatie, waardoor internationale congressen hier een goed uitgeruste De beer G. v. d. Brink, stichter-eige- «oor von het park, de verwachte toe- tomsl tegemoet lachend. xn de Paradijsachtige tuin om w bezoeker in een ononderbroken be wondering te boeien. STIMULANS VAN BEZOEK: VERBINDING MET DE BRASEM. js reeds in de tuin zoveel, wat te |™leten valt. daarnevens is ook nog jn andere recreatiemogelykheid ge spen, die mede ten doel heeft het be- •*4. aan het park te stimuleren. Het v Ij *flve moge nog zo grote schoon ers eden- dit is niet voldoenae om te i 2f0meu van bezoekers van elders ni«t ken' wanneer in de omgeving anaere ontspanningsmogelijkheden De heer v. d. Brink heeft in verband aarmee de mogelükheid geschapen, m met luxe-motorboten toertochten dc Brasemermeer te maken, het bied n°rtcentrum in het merengc- f De vele duizenden vacantiegan- JT?,en toeristen in dat merengebied n do0r deze motorbootverbinding hvens eenvoudige gelegenhoid, ?!Vlet Park park te bereiken. Momcn- bolen wordt een haven voor de motor- Scgraven, welke eveneens plaaU Gerbrandy interpelleer! over Indonesië. (Van onze parlementaire redacteur) Na een uitvoerige verdediging door minister v. d. Brink heeft de Tweede Kamer gisteren zonder hoofdelijke stemming het wetsontwerp aangeno men tot staatsdeelneming in de kapi taalsuitbreiding van de IJmuidcnse Hoogovens en in dc financiering van een nieuwe N.V. „Breedband"-walse- rü en blikfabriek. Alleen de communistische woordvoer ders hadden bezwaren uit militaire over wegingen. De minister legde uit. dat het hier gaat om een der weinigs basis industrieën, waarover Nederland be schikt en waarvan de opzet is gegrond in de goedkope aanvoer der grondstof fen. Mèt de chemische, vormt de ijzer en staalindustrie de zuilen, waarop onze industrialisatie rust- De heer v. d. Brink ziet geeh bezwaar tegen directe invloed van de staat op de Hoogovens, gelük die toch ook op het mijnbedrijf bestaat. EEN WELKOME VERRASSING! Het pas gepubliceerde plan der Fran se regering tot samenvoeging van de Europese zware industrieën laat wel is waar de bezitsvorm onveranderd maar het geeft toch een grote invloed aan een overkoepelende internationale autoriteit. Spreker kan nu nog maar een aan vankelijke indruk geven over dit plan. De Nederlandse regering heeft dit stuk met welwillende belangstelling gelezen en meent dat liet inderdaad van grote betekenis kan zijn voor de Europese samenwerking. Politiek en economie raken elkaar zeer nauw. Doch deze zeer concrete, ik zou haast zeggen: ..Staalharde" weg kan zeerwel tot dc Europese integratie leiden, al ontveinst spr. zich niet de grote politieke moeilijkheden, die kun nen rijzen. Het stuk zal de minister aan de Ka merleden verstrekken. O.a. wordt er in voorgesteld de directe afschaffing van alle invoerrechten op de producten der zware industrie, en het beginsel gehul digd van een economisch juiste inter nationale arbeidsverdeling. De heer Hoogcarspel (Comm.): „Heeft de heer Schuman vooraf overleg ge pleegd met de Nederlandss regering?" De minister: „Dit project is. evenals voor de Engelse regering voor ons een welkome verrassing geweest." REGERINGSNOTA OVER INDONESIË? Voorzitter Kortenhorst deelde mede, aan de minister van U.O.R. te heb ben laten weten, dat de Kamer zeer veel belangstelling heeft voor de gang van zaken in Indonesië en gaarne daarover zeer binnenkort een mede deling van de minister zou willen ont vangen. Hij verwacht daarop vandaag (Vrij dag) antwoord. Zou er een nota ter zake van de minister komen, dan denkt spreker dat de Kamer daar op 24 Mei a.s. over zal kunnen beraad slagen. De heer Gerbrandy (AR) deed een interpellatie-aanvrage over de staat kundige cn economische ontwikkeling in Indonesië sedert de souvereiniteits- overdrachl, in het bijzonder over het oprollen der deelstaten cn het schep pen van de unisitarische staat, dc houding van de Nederlandse regering daartegenover en de maatregelen, die zij denkt te treffen. Over deze aanvrage zal heden wor den beslist. 's Avonds verenigde de Kamer zich met het wetsontwerp „Instelling prae- ventiefonds". Dit werd verdedigd door de Staatssecretaris Muntendam, die de noodzaak betoogde van maatregelen ter voorkoming van ziekte en ter bevorde ring van de gezondheid waartoe dit fonds wordt ingesteld. Wat moeilijker had minister Joekes het met zijn Wijziging van de drank wet". Deze behelst het verhogen van de vergunnlngs- en verlofsrechten. De heer Verkerk AR) verded'gde een amendement tot handhaving van de be staande faciliteit van lager vergunnings recht voor de zaken, die voor het pu bliek gesloten zijn tussen Zaterdagavond 6 uur en Maandagochtend 8 uur. De heer Hoog 'Kath.) voegde daaraan een subamendement toe. to1: verlaging van het minimum- vergunn'ngsrecht. Over deze amendementen en over het wetsontwerp wordt heden gestemd. behuizing kunnenvinden. Zo zal een installatie worden aangebracht gelijk die in internationale politieke bespre kingen gebruikt wordt voor het be luisteren van het gesproken woord door koptelefoons, waardoor men een vertaling volgen kan. Discussies tus sen landslieden van allerlei aard wor den daar zeer door vergemakkelijkt. BELANGWEKKENDES DETAILS Tijdens de genoemde persbijeenkomst werd een fraaie film vertoond over het park, waarbij tevens de aandacht werd gevraagd voor de door de heer H. B. Poesiat geschilderde achterwanden van de volières, waardoor men de vogels bewonderen kan tegen een achtergrond, di? overeenkomt met de omgeving, waarin de vogels in de vrije natuur leven. Door de heer Noordzij werd nog het een en ander verteld over de quaran taine-afdeling. waarin nieuw aange voerde vogels eerst enige tijd verblijven, alvorens zij bij de andere vogels wor den toegelaten. Op het terrein vindt men talrijke waterpartijen. waar de helderheid wordt bevorderd door een regelmatige doorstroming. Hierdoor konden ook aardige watervalletjes in rotspartijen geschapen werden Vier grote electri- sche pompen verstuwen daartoe niet minder dan 3000. liter per uur. De beplanting, nog niet tpt volle was- dam gekomen uiteraard, is afgestemd op de beplanting, die de meeste grote farms in Amerika kenmerken, waar door de belangrijkste buitenlandse af nemers zich als het ware meer „thuis" zullen kunnen voelen. De heer v. d. Brink hoopt door dit alles bereikt te hebben, dat Avifauna over enige jaren in de oren van Amerikanen dezelfde bekende klank beeft gekregen als thans Volen- dam WOENSDAG OPENT ZICH WEL LICHT ALPHEN s TOEKOMST. B(j dc officiële opening. Woensdag a.s.. zullen vertegenwoordigers van niet minder dan 28 landen aanwezig zijn. benevens uiteraard vele Neder landse autoriteiten. Avifauna kan Alphen in de eerste plaats, maar zeker de Rijnstreek als ge heel en Uiteindelijk ook Nederland een recreatieoord gaan bieden, dat op wel zeer nuttige plaats is gelegen temid den van weilanden, welke tot in verre omtrek geen ontspanningsmogelijkheid bieden aan de tallozen, die in het dicht bevolkte Westen van ons land daaraan zulk een grote behoefte hebben. Moge lijkerwijs zal in de loop der tijden de wens van de heer v. d. Brink in ver vulling gaan, dat die betekenis als recreatieoord de roep der thans be kende toeristische oorden gaat over stemmen. waarmee aan Alphen en de Rijnstreek een belangrijke dienst zou zijn bewezen. Een van de fraaie vijvers, waarom heen een ongekende vogelweelde op~ bloeit. (Foto Lux-Alphen). Ned. Herv. Kerk Beroepen te Meer kerk C v. d. Bos. cand. te Vreeswijk; te Holwierde (toez.) J. W. Doeve. cand te 's-Gravenhage; te Beverwijk- W. A. B. Hagen te Kerk-Drlel. Bedankt voor Montfoort J van Wier te Kestercn; Voor Benschap N. Kleermaker te Genemulden. Benoemd tot hulppred. de Wijhe W. T. J Koudstaal, cand. te Amsterdam. Bedankt voor de benoeming tot gees telijk verzorger te Ermelo G. J. Koolhaas te Loplkerkapel. Geref. Kerken Beroepen te Noord- wyk-Blnnen J. Wlersema te Oudemlrdum; te Ouderkerk aan de Amstel A. C. Mooy te Warns; te Kielwlndeweer P. Bakker te Strljen; te Meerkerk P. M. Veldhuijzen te Arnemulden; te Bellen (vac. B. Boelens) W. v d. Kolk te Dronrhp. Tweetal te Dokkum (3e pred.pl.) H. Hazenberg te Siddeburen en A. Vellema, voorheen legerpred. wonende te Zevenhui zen (Gr.). Geref. Kerken art. 31 K.O. Tweetal te Enschede (a.s. vac. H. Meullnk) C. H. Lindeboom te Kampen en D. K. Zemel te Axel. Geref. Gemeenten Beroepen te Kat wijk F. Mallan te Bruinlsse. Bedankt voor RIJssen Chr. v. Dam te Werkendam. GRAFSTEEN Ds C. J. HOEKENDIJK. Naar wij vernemen zal op de laatste rustplaats van de bekende predikant ds C. J. Hoekendijk op de algemene begraaf plaats te Baarn op Zaterdagmiddag 20 Mei om 4 uur een gedenksteen worden onthuld. Deze steen wordt geplaatst dank zij de samenwerking van alle Vrije Evang. gemeenten ln ons land en vele vrienden uit andere kerken. DE DOMINEE EN ZIJN GEMEENTE. In de middagvergadering van de school dag der Theologische Hogeschool te Kam pen werd allereerst het woord gevoerd door ds P. D. Kuiper van Sassenhelm over het onderwerp: „De dominee en zyn gemeente". Wat de arbeid van de predikant betreft. Is spr. van mening, dat ln geen enkele andere werkkring een zo sterk beroep gedaan wordt op het hart. Spr. liet uit komen hoe de ambtsdrager steeds te doen heeft met mensen, die als een twee-een heid ln het leven staan en als zodanig worden. Het „natuurlijke" en het gees telijke zijn niet te schelden. Er zijn teleurstellingen ln het ambt. Deze liggen vooral hierin, dat vaak aan de meest elementaire eisen van het evan gelie niet wordt voldaan. Aan de andere kant zijn er en ziehier de vervulling van Gods belofte overal de sporen van Zijn genade en geest, bi) ouderen en bij de Jeugd, aan ziek- en sterfbedden. Wat zijn persoon betreft, heeft de predi kant zich te wapenen tegen het gevaar zijn onafhankelijkheid te verliezen ln de zucht om te worden wat men wenst, dat hij wezen zal. Christus ls zijn eerste en laatste opdrachtgever, aan wie hij verant woording schuldig is. Het slotwoord sprak ds C. M. v. d. Loo van Dordrecht over „Eigen zielszorg". Door Mr C. BIN NERTS (Lid van de Nederlandse delegatie in de Balkan-commissie der Verenigde Naties) I. ATHENE, Griekenland. Het was eind September, 1949. een zomerse dag in het Noorden van Grie kenland. Het kleine plaatsje Koula, vlak tegen de Grieks-Bulgaarse grens aan, was in feestgewaad: Voor het eerst na lange jaren van guerilla-oorlog werd er officieel weer de Griekse vlag ge hesen. Toespraken, het Griekse volks lied, zegeningen door de bisschop van het nabijgelegen Serres. Die zelfde middag zou er een samen komst zijn van Bulgaarse en Griekse militaire autoriteiten naar aanleiding van een grensincident, dat kort te voren had plaats gevonden. Er zouden verte genwoordigers van de Balkan-commis sie der Verenigde Naties bij aanwezig zijn, De Bulgaren hadden een majoor afgevaardigd die Russisch sprak. Een correcte man met een donker. Slavisch gezicht. De ontmoeting leverde, als ge woonlijk, niets op. maar op een gegeven ogenblik, toen wij samen een glas ouzo (een Griekse nationale drank, te verge lijken met de Franse Pernod) dronken, vroeg de majoor mij schertsend of ik Bulgary geen haven aan de Aegeïsche Zee kon geven. Alle problemen zouden dan zijn opgelost. Ik antwoordde op de zelfde wijze, dat dit misschien een beetje moeilijk zou zijn. Maar op dat ogenblik zag ik achter de correcte figuur van deze Bulgaarse maioor de schim van Peter de Grote oprijzen, de eerste van de Russische Czaren, die hun blik ken in de richting van de Middellandse Zee hebben geslagen, en wier ideeën sedert de Griekse vrijheidsoorlog van 1821 voornamelijk door de Slavische minderheden op het Balkan-schier eiland zijn bespeeld. Tegelijkertijd zag ik ook achter oe Bulgaarse majoor de gestalte van Jan Romein schemeren, die in zijn supple ment op „Machten van dezen tijd" de vraag heeft aangestipt, waarom van het begin der menselijke samenleving af de horden der mensheid altijd maar weer bereid gebleken zijn elkaar met de wa pens te bestrijden, xof het nu met een bijl uit het stenen tijdperk is of met een atoombom. En dat terwijl het overgrote deel van de mensheid er alleen maar naar ver langt om in rust het dagelijks brood te dienen. Romein heeft deze vraag naar de grondslagen van de macht toen niet beantwoord en ook ik zal hier geen po ging doen een verklaring te suggereren, behalve misschien de aanduiding, dat de mens in zichzelf verdeeld is. Maar hoe dan ook. van deze strijd om de macht kan men hier in de Bal kan meer dan voldoende beleven. Bul garüe wil een uitgang naar de Aegeï sche Zee en daarmede naar de Middel landse Zee hebben. De Joegoslaven heb ben hetzelfde doel en willen tegelijker tijd hun „groter Macedonië" stichten. Griekenland wil Noord Epirus en zijn duizenden ontvoerde kinderen terug. Maarschalk Tito is opgestaan tegen Sta lin en de Kominform. En door al deze nationalistische tendenzen en harts tochten in de Balkan heen loopt als een rode draad het Russische imperialisme, dat in dit deel van de wereld met meer kracht en aanzienlijk minder scrupules wordt gespeeld dan de vroegere czaren hebben gedaan. Een poging om Grie kenland en Turkije aohter het IJzeren Gordijn te slepen is op het nippertje en ook slechts voorlopig mislukt. De gemeenplaats, dat de Balkan het kruitvat van Europa is heeft in deze naoorlogse wereld met de koude oorlog op alle fronten een veel grotere bete kenis gekregen dan ooit te voren in de geschiedenis. Laat ons aannemen, dat Stalin in de nabije toekomst nog geen werkelijke oorlog wil. Ook deze kóele schaakspeler heeft echtei niet alle na tionalistische en andere hartstochten, die hij ontketend heefi of die hy be speelt. volledig in de hand. Dar geldt in het bijzonder voor het Balkan-kruitvat. 30 Mei als uitvaartdatum haringvloot gesanctionneerd Het Bedrijfschap voor Visserijpro ducten heeft zjjn sanctie verleend aan het reders besluit over het uitva ren ter haringvisserij. In een verorde ning bepaalt het bedrijfschap name lijk, dat het verboden is voor 30 Mei vissersvaartuigen ter haringvangst te doen uitvaren. Tot 1 Juli mogen de haringdrijfnet vissersvaartuigen uitva ren en vissen met ten hoogste 80 Schotse netten. Voor 14 Juni mag aan de wal geen haring gekaakt worden. Voorts is het verboden gezouten en/of gehaakte haring in Nederland aan te voeren met een vaartuig, dat voor 30 Mei met een visreis is begonnen. Over de gehele linie was het Donder dag in IJmuiden aan de markt meer dan slecht, Van de kleine schol werd alles naar de vismeelfabriek verwezen Zoals de Balkanoorlogen van 1912-1913 en de moord te Serajewo voorspel en aanleiding zijn geweest van wereldoor log Nr 1. zo kan hetzelfde zich in deze gespannen wereld van vandaag, en Juist in dit meest explosieve stuk van Europa, herhalen. Er is natuurlijk het koude-front Duitsland. Er is China, dat eigenlijk al geen front meer is. Er is vooral ook het probleem van Indo-China, dat de volgende zet van de Russen op het im perialistische schaakbord dreigt te wor den. Is Indo-China eenmaal stevig in communistische hand. dan ligt de weg open naar de rest van Zuid-Oost Azië- Birma. Thailand, Malakka, Indonesië. Maar op geen enkele van deze koude- oorlogs-terrein en is de kans zo groot dat een onverwachte vonk .in het kruit vat springt, die dit deel van de wereld in vuur en vlam kan zetten als Juist hier in de Balkan. De voornaamtse reden hiervan is, dat het Kremlin in zijn fantastische machts ontplooiing gedurende de jaren na de tweede wereldoorlog, nimmer een derge lijke bedreiging van zijn imperium heeft ondervonden als de uitdaging van maar schalk Tito van Joegoslavië. Het feit op zichzelf van Tito's ketterij sedert de zomer van 1948 is voor Mos kou nog het ergste niet. Veel groter ls het gevaar van de indirecte uitwerking van zijn zelfstandige houding op de overige landen achter het IJzeren Gor dijn en vooral op de communistische partijen, die deze landen controleren. Zolang Tito te midden van Ruslands vazalstaten nog kaarsrecht en ongedeerd overeind staat, vormt hy voor Stalins na-oorlogse imperium een dodelijke be dreiging. Reeds hebben de twee Jaren van Tito's ketterij hun invloed niet gemist op de gelederen van de Bulgaar se communistische partij. Hetzelfde geldt voor Albanië waar de Moskou- getrouwe maar zwakke Enver Hodza nog het bewind voert. Voor hoe lang nog? De bekende „zuiveringen" in alle Oost- Europese landen met beschuldigingen van hoogverraad en de daarop volgende „bekentenissen" hebben natuurlijk wel iets geholpen. Maai niet voldoende. Guerllla-activiteit en sabotage door agenten van het Kremlin zullen niet veel uitrichten tegen het regime in Joe goslavië. dat met het klappen van de Moskou-zweep tot in alle onderdelen bekend is. Men moet dus vrezen, dat de enige mogelijkheid, die Rusland is overgeble ven om Tito en het Titoïsme de wereld uit te helpen, het inzetten van het rode leger zal zijn. De Russische maar schalk Worosjilov heeft kori geleden ln een krachtige rede te Boedapest al op deze mogelijkheid gezinspeeld. en de schar was hierin solidair. Wij ting zakte van f.22— maar even op f. 10.Het merendeel der Noordzee-vis had moeite om boven de ophoud-prys te blijven. Grove schol noteerde f.20.— en voor regels stijve kabeljauw werd niet meer dan f.26.neergelegd. De stoomtrawler Haarlem IJM 9 kreeg een besomming van f. 14.000.— en bij de loggers was het de Arend KW 7, die opviel met een besomming van f 5.900.—De vangst was 300 manden ln een reis van 14 dagen. In ons bericht van gisteren lieten wy de 60 kisten rode poon aanvoeren door de Huiberdina Gysbertha KW 85. Dat moest zyn de Jan KW 84. De motorlogger Noordzee KW 47 is van IJmuiden naar Katwyk gegaan om er klaar te maken voor de haring. De Elisabeth KW 64 en de Zeezwaluw KW 83 kwamen binnen om af te snijden en zullen in IJmuiden voor de nieuwe ha ring worden klaargemaakt. De motorkotter Willem KW 94, die in IJmuiden in de Vissershaven ligt, is door de fa. Vooys verkocht aan de re- dery M. Parlevliet. De goede besomming, die dezer dagen de motortrawler Medan IJM 57 kreeg, heeft de Jacoba IJM 21 en de Klaas Wyker IJM 85 doen besluiten klaar te gaan maken voor de vissery. Of de vol gende week ook gevaren zal worden, zo als het plan was ls echter nog de vraag, want de pry zen van de laatste dagen zyn niet bepaald aanlokkeiyk. De trawler Everline ging Donderdag in IJmuiden in het dok. Er wordt reeds maanden aan het schip gewerkt, zodat de kans groot is, dat het tegen de tyd van het trawlharing-seizoen klaar is. Donderdagavond was er in IJmuiden nog niets binnen voor de Vrijdagmarkt. Behalve enkele schuitjes werd ook niets verwacht. De motor-trawler Assan Reis IJM 42 is Donderdag weer naar de IJslandse visserij vertrokken. De stoomtrawler Haarlem IJM 49 gaat vandaag weer naar de Noordzee. De IJslandvaarder Vlos L IJM 24 gaat Zaterdag naar Am sterdam om te dokken. Dit is een on derdeel van een revisie, die een 14 da gen in beslag zal nemen. Van de IJslandse vissery wordt voor Zaterdag in IJmuiden verwacht de Tzonne SCH 93 met 1.700 kisten. Of de Tzonne Zaterdag dan wel Maandag lost is nog de vraag. Volgens voorlopige be richten moet voor Maandag ook gere kend worden op de IJslandvaarder Her man SCH 92. Zaterdag komt van de Noordzee de Bloemendaal IJM 71 met 500 kisten. De Zweed Pallas wordt in IJmuiden verwacht met een lading Zweedse ma kreel. Ook de Rosella zou uit Zweden naar IJmuiden onderweg zijn. Besommingen SCHEVENINGEN. 11 Mei. Hedenmorgen kwamen aan de markt 3 trawlloggers en 10 kustvlssers. Besommingen: SCH 46 f. 1470; SCH 45 f. 4440; SCH 25 f. 1650; SCH 76 f.400; SCH 38 f.80; SCH 82 f.95; SCH 1 f. 880; SCH 17 f. 100; SCH 70 f. 560; KW 61 f. 95. Voorts 15 garnalenvissers met Lfil UB verse vl».

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5