Oneervol stilzwijgen Kolen en staal van West Europa in één liand 16 MEI CONFERENTIE OVER EENHEIDSSTAAT Amerikaanse hulp aan Zuid-Oost-Aziatische landen WEERBERICHT 89ste Jaargang WOENSDAG 10 MEI 1950 No. 26994 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny Hooldredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal: 35 cents per week DAGBLAD Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no. 67U55 ONDANKS het bestaan van een eigen, officiële voorlichtingsdienst heeft' ae Nederlandse regering I zich nooit veel gelegen laten liggen aan de zaak der publieke informatie. Zeer in het bijzonder geldt deze uitspraak t>n aanzien van het tijdvak 1945—'50 met betrekking tot wat wij de Indone sische kwestie plegen te ncemen. Hoe «ak is het in de afgelopen jaren ge beurd, dat belangrijke ontwikkelingen in de' verhouding Nederland—Indonesië 1 cns volk eerder ter ore kwamen via buitenlandse persbureaux dan middels het eigen voorlichtingsapparaat, dat t*ch dag en nacht klaar staat om snel cn goed te functionneren? Natuurlijk, wij staan te zeer temid den van de zaken der publiciteit dan 1 dat wij ons niet volledig bewust zou den zijn van ae grote gevaren van on juiste of ontijdige berichtgeving, juist in een dergelijke gevoelige atmosfeer. Maar deze overweging verdoezelt niet het feit dat het streven van de Neder landse regering er van het begin af aan cp gericht is geweest de moeilijk heden steeds zoveel mogelijk binnens kamers op te lossen en dat zij. nooit het immense belang heeft onderkend van eerlijke, openbare voorlichting op na tionaal' en vooral ook interna tionaal niveau. Deze houding verklaart voor een zeer belangrijk deel het cnder Invloed der actieve Djokjase propagan da uitermate verwrongen beeld, dat het (helaas) gezaghebbende buiten land zich heeft gevormd van de wer kelijke Indonesische verhoudingen. De uitnodiging tot een aantal vooraan staande Amerikaanse journalisten om ach door persoonlijke aanschouwing oaman een voorstelling te maken, was e»n- goedbedoelde poging om onder de toenmalige omstandigheden er nog V3n te maken wat er van te maken viel. occh ae ramp van de ..Praneker" deed deze poging grotendeels mislukken. SINDSDIEN Is onze regering in de ouce fout vervallen. Iedere Excel lentie. die naar Indonesië vliegt en er gaan er zo enkele! overtreft zijn voorganger in optimisme, doch de praktijk leert anders. Een vertegenwoor diger van het N.V.V., die onlangs ter plaatse een studie van de vakbeweging maakte, keerde gedesillusionneerö te rug: de vakorganisatie ligt nog in de luiers, verklaarde hij. Herinnert U ych de Urn-tam, waarmede slechts een jaar geleden de resoluties van de In donesische vakbeweging, de Sobsi in de pers der regeringspartijen werden ge publiceerd? ZONDAG j.l. keerde de voorzitter van de pw.d.a.-fractie in de Eer ste Kamer mr J. van der Kieft. eveneens van een reis naar Indonesië terug. Hij zeide o.m.: ..De situatie is helemaal niet zo plezierig als ik van officiële personen hoorde.het land wordt geteisterd door een vloed van stakingen. Soms zijn er eisen, soms niet. maar begint men al vast met te staken.... er is geen behoorlijk ge- acsapparaat.'' En onze collega van de R.K. Leid se Courant schreef in een recent hoofd artikel eerlijk en onomwonden: ..De Nederlands regeringspolitiek ten aan zien van Indonesië heeft volkomen ge faald." Wij menen in alle bescheidenheid te mogen opmerken reeds eerder tot dat inzicht te zyn gekomen.... De schrij ver weet dat falen overigens net geheel ten onrechte ten dele aan de buitenlandse inmenging. Het was ook deze e-kenning. geveegd bij de den democraat passende berus ting in de uitspraken onzer volksver tegenwoordiging welke ons de resulta ten der Haagse R T.C.-overeenkomst hebben doen aanvaarden. Zulks in weerwil van op (wellicht primitief) rechtsgevoel gegrond, innerlijk verzet. En in de hoop doch zonder vertrou wen! dat daardoor gered zou kun nen worden wat er nog te redden viel. Met name bezwaarde ons o.a. het lot der minderheden om van de uiteinde lijke inhoud van de Unie dan neg maar niet te spreken HET is helemaal niet leuk om te mogen c.q. mceten constateren, dat de jongste ontwikkeling ons toenmalig pessimisme heeft gerecht vaardigd. De deelstaat Oost-Indonesië k sindsdien onder de Djokjase druk geliquideerd; Oost-Sumatra, het hope loze van de strijd inziende, heeft vrij willig het hoofd in de schoot gelegd en zich bereid verklaard tot medewerking zap de totstandkoming van de een heidsstaat Indonesia (lees; Djokja). Alleen de inmiddels geproclameerde ..Republiek Zuid-Molukken" biedt nog Terzet. Men kèn zeggen: dit alles is een zaak Tan de Indonesische volkeren zelf, en zelfs Nederland, dat er eeuwenlang de heerschappij veerde, heeft er niets mee Uitstaande cf deze ontwikkeling al dan met door intimidatie of terreur tot stand kwam Maar men kan óók zeg- l»n, dat ae R.TC.-overeenkomst werd gesloten met een staat, waarvan de federale structuur in ae voorlopige con- «.tutie was gewaarborgd en het valt •'len zie voor Laatste Berichten pag. 3 van het Eerste Blad. niet te ontkennen, dat deze garanties in het wel zeer korte tijdsverloop van amper vier maanden volkomen zijn weggevaagd. HET past geheel en al in het kader der officiële Nederlandse stilzwij gendheid, dat wij tot dusverre niets hebben vernomen van enig Ne derlands protest tegen deze gang van zaken cp internationaal niveau, in casu bij de Verenigde Naties, waar de heer Palar (evenals in Moskou) zulk een willig oor vindt. Erger nog: het Nederlandse volk moet wederom via een publicatie van het ministerie van Defensie der R.I.S. kennis nemen van de omstandigheid wij schrijven, door de ervaring geleerd, welbewust niet: Het feit dat het voormalige K.N.I.L. op Ambon c.a.door de Nederlandse legerleiding is gesteld voor het alternatief: öf terug naar de kampementen óf te worden uitgestoten met verlies van alle rechten. De vraag dringt zich op welke rech ten deze troepen nog aan het Neder landse „gezag" kunnen ontlenen. Be paald teleurstellend, om niet te zeggen bedroevend, is het commentaar, dat^ het ministerie van Defensie der R.I.S.. alias de Sultan van Djokja, daarop laat volgen: „Hiermede wil de Neder landse regering aan de R.I.S. duidelijk tonen, dat zij zich geheel distancieert van de gebeurtenissen op Ambon." In dit verband krijgen de gisteren gepubliceerde opmerkingen van de ver tegenwoordiger der Republiek Zuid- Molukken omtrent de door Nederland onderschreven beginselen van zelfbe schikkingsrecht, democratische vrijhe den en fundamentele mensenrechten een beschamende betekenis. Onze vaderlandse historie, waarop wij ons zo gaarne beroemen en die in ternationale waardering vond, omdat zy zich de eeuwen door baseerde op het Recht, gedoogt geen dergelijk oneervol transigeren. Of eindigt deze reputatie anno 1945? Een Israëlische torpedobootjager on der commando van admiraal Simon Mordechai brengt een kort bezoek aan de Italiaanse stad Napels. FURTWANGLER BOOS OP WENEN! I De beroemde dirigent Furtwangler heeft aan een vriend in Wenen geschre ven, dat hij nooit meer in deze stad wil dirigeren. De reden hiervan is, dat men Furt- wangier niet gevraagd heeft het Weense Philharmonisch Orkest te leiden bij de uitvoering van Bachs „Mattheus Pas sion" in dit Bachjaar. Dit feit is een van de oorzaken van een ruzie tussen Furtwangler en de diri gent van het Weens Philharmonisch Orkest. Herbert von Karajan. GEEN VERBOD VAN COMMUNISME IN CANADA. Het Canadese Lagerhuis heeft met 147 tegen 22 stemmen een motie van de progressief-conservatieven om de acti viteit van communistische organisaties te verbieden, verworpen. DE ZUID-AFRIKAANSE „APARTHEIDSPOLITIEK. Na een ononderbroken zitting van 22 uur van het Zuid-Afrikaanse parlement is bij de behandeling in commissie het wetsontwerp op de bevolkingsregistratie goedgekeurd. Het regeringsvoorstel ver kreeg 60—55 stemmen. SOVJET-UNIE VERLAAT WEER EEN SUBCOMMISSIE DER V.N. De afgevaardigde van de sovjet-unie heeft de vergadering van een subcom missie. der commissie voor Azië en het Verre Oosten der VN (Ecafe) verlaten, I toen een voorstel tot toelating van de communistische regering van China in i plaats van de nationalistische werd ver- I worpen. I Dertien der aanwezige afgevaardigden I verklaarden de commissie niet bevoegd om uitzetting of toelating van een land 1 j te bespreken. Alleen China en India I stemden voor bespreking van het sov- jetrussische voorstel. De sovjet-unie heeft thans 23 organen der VN verlaten waaronder alle belang- i rijke, uitgezonderd de algemene verga dering. TRUMAN CONTRA CHINESE COMMUNISTEN. President Truman heeft de Chinese communisten er van beschuldigd, dat zy China uithongeren, om Rusland te hel pen voeden. Het lot van het Chinese volk is tragisch, zo zegi de president in een rede voorbereid voor een gehoor van de universiteit van Wyoming op zijn verkiezingstournee Deze uitlating wordt uitgelegd als een aanwijzing, dat de V. S. het communis tische China voorlopig niet zullen er kennen. D= president liet echter duide lijk uitkomen, dat de Amerikaanse rege ring door bemiddeling van particuliere instellingen al het mogelijke zal doen om het hongerende volk in China te voeden, onverschillig onder welke rege ring het leeft. Truman zei. dat het nier gemakkelijk zou zijn de „verschrikkelijke tyrannle" van Rusland teniet te doen. Onverwacht voorstel van Schuman Kort na het vertrek van minister A'eheson naar Londen, waar hy met zyn collega Bevin besprekingen voert, heeft Robert Schuman, de Franse minister van buitenlandse zaken, bekend gemaakt, dat Frankrijk voorstelt de gehele steenkoolproductie en staalindustrie van Frankrijk en West- Duitsland te stellen onder cén organisatie, waarvan alle Westerse landen lid kunnen zijn. De wereldvrede kan niet gewaarborgd worden zonder creatieve pogingen die in reikwijdte even ver gaan als de gevaren, welke de vrede bedreigen", zei Schuman. Schuman verwacht van een Frans- Duitse of Europese steenkool- en staal- pool een hogere productie en lagere pry- zen. in tegenstelling tot de huidige ten dens der kartelprijzen. die worden vast gesteld met het doel. een zo groot mo gelijke winst ,e maken. De verhoogde productie van Europa, aldus Schuman. zal ten goede komen aan de levensstandaard van de gehele wereld zonder uitzonderingen. Europa zal verder in staat zijn een van zijn voornaamste taken uit te voeren, na melijk de ontwikkeling van het Afri kaanse continent. Staat van oorlog op Celebes. KWESTIE AMBON OVERGELATEN AAN MINISTERIE VAN DEFENSIE. 16 Mei zal een conferentie tussen de R.I.S. en de Rcpublik Indonesia (Djokja) over de vorming van de eenheidsstaat worden gehouden, aldus werd op de vergadering van het ka binet der RIS besloten. De Indone sische minister-president, de heer Hatta, zal voorzitter van deze confe- tentie zijn. Op 13 Mei zal de regering der RIS een informele bespreking voeren met vertegenwoordigers van Oost-ïndoncsië en Oost-Sumatra. Hierbij zullen ook twee waarnemers van West-Borneo tegenwoordig zijn. De ministerraad heeft in zijn verga dering. die werd bijgewoond door pre sident Sockarno. een ontwerp-besluit van de president aangenomen inzake de afkondiging van de staat van oorlog en beleg op geheel Celebes, met inbegrip van dc Sangir- en Taloed- cilandcn. De kabinetsleden hebben ten aanzien van dc kwestie-Ambon medegedeeld, dat deze aangelegenheid aan het Mi nisterie van Defensie zal worden over gelaten. 18 Mei a.s. zal in Alphen het inter- j nationale vogelpark Avifauna" wor den geopend. De liefhebbers zullen er honderden soorten vogels in volières en bij vijvers kunnen bewonderen. Links op de foto èên der mooie hoekjes in het vogelpark, rechts een nabootsing van de Hoornse Poort te midden van het vogelparadijs. Als eerste stap heeft de Franse re- rering aangeboden, onmiddellijk voor dc productie van Lotharingen en het Saarbekken een belangengemeenschap te sluiten met die van het Duitse Ruhrgebied. „Het samengaan van dc Europee landen vereist, dat de eeuwenoude tegenstelling tussen Frankrijk cn Duitsland uit de weg wordt geruimd", zei Schuman. Een belangen gemeen scha!) bij de productie van steenkool en staal zal de bestemming verande ren van deze gebieden, welke zolang gebruikt zijn voor de vervaardiging van oorlogstuig, waarvan zijzelf zo vaak het slachtoffer zijn geworden. Het Franse besluit, dat op een kabi netszitting is genomen, volgt op de be sprekingen van Schuman met Acheson over mogelijke stappen van de Weste- ïyke wereld in de koude oorlog tegen het communisme Schuman zei. dat andere Westeuro- pese landen met name België. Ne derland, Luxemburg. Italië en Groot- Brittannlc uitgenodigd zouden wor den om toe te treden tot de „gemeen schappelijke hoge instantie" en hun steenkoolmijnen en staalindustrieën onder haar toezicht te stellen. Weinig bewolking. °e Bilt verwacht tot morgenavond: m£c?°3 weer met weinig bewolking en rw mati§e Noordoostelijke wind. TandaagCer dezel:fde temperaturen als (0Pgemaakt te 10 uur). 11 MEI. v2L°P: 4 53 uur: onder. 20.20 uur. (L.K°P: 3-15 uur» onder: 1427 uur Hoogwater te Katwijk te 11.39 uur/ Bit nummer bestaat uit zes pagina's. Ook aan Indonesië. Er zyn geen politieke voorwaarden ve.bonden aan de Amerikaanse hulp voor de strijd in Indo-China, zo heeft de Franse minister van voorlichting. Teitgen verklaard Acheson had ten duideiykste te verstaan gegeven, dat Amerika de noodzakelijkheid van de hulp inzag. Van welingelichte ambtelijke zijde werd gisteren te Washington verno men dat de Amerikaanse regering bezig is met hat uitwerken van een program voor het verlenen van eco nomische hulp aan vijf Zuid Oost- Aziatische landen, waarmede een be drag van 4 millioen dollar zal zyn gemoeid. Met de uitvoering van deze plannen zal worden begonnen, zodra het Con gres zijn goedkeuring heeft gehecht aan het voor dit doel aanwenden van E.C.A gelden. Het leeuwendeel van de te verle nen hulp is bestemd voor Indo-China. De Amerikaanse regering wil aldus hel pen bij het uitvoeren van de door mi nister Acheson te Parijs gedane toe zegging voor spoedige Amerikaanse economische en militaire hulp aan de plaatseiyke Indochinese en Franse auto riteiten, in hun strijd tegen de com munistische revolutie. Het voorstel voor het verlenen van Amerikaanse economische hulp aan deze vijf Zuid Oost-Aziatische landen staat afzonderlijk van de militaire hulp, die aan Indo-China en enkele van zijn buurlanden zal worden verleend en die zal worden bekostigd uit een speciaal fonds van 75 millioen dollar, waarover president Truman kan beschikken. Uit dezelfde welingelichte ambtelijke bron wordt nog vernomen, dat het nieuwe economische hulpverlenings- progrgm in algemene trekken reeds 's goedgekeurd door minister Acheson en door het hoofd van de E.C.A. Paul Hoffman. Vernomen wordt, dat de toe wijzingen als volgt zullen geschieden: Indo-China zal ongeveer 23 millioen dollar ontvangen Deze hulp is be stemd voor de wederopbouw van in de strijd tegen de rebellen van Hjo tsji- minh verwoeste dorpen, het verbete ren van het gezondheidspeil der be volking en het weer op peil brengen van de rijstproductie. Indonesië, Thailand. Malakka en Bir ma zullen elk circa elf millioen dol lar krijgen. Deze hulp zal moeten worden gebruikt voor het bevorderen van de landbouw, dc volksgezondheid en algemeen economisch herstel. Ma lakka onlvangt minder. De Amerikaanse regering zal, op ver zoek van de regering der betrokken landen, raadgevende technische com missies naar Indonesië en Birma zen den. De hieraan verbonden kosten zijn voor Amerikaans; rekening. In de opgestelde plannen Is voorzien in economische hulp aan de vijf ge noemde Zuid Oost-Aziatische landen voor de tijd van 15 maanden. De „raadgevende technische commissies" zullen gedurende twee jaar ter beschik king van de Indonesische en Birmese regeringen zyn. ONDERHANDELINGSBASIS De volgende onderhandelingsbasis gaf minister Schuman aan: 1. modernise ring van het productie-apparaat en op voering van de kwaliteit; 2. distributie in de aangesloten landen op volstrekt gelijke voorwaarden; 3. de ontwikkeling van een gemeenschappelijke export naar andere landen; 4 nivellering van de levensomstandigheden der arbeiders in de betrokken industrie. Morgen begint de conferentie van de Grote Drie (Amerika, Engeland Frankrijk) te Londen, waarvoor Ache son eerst besprekingen heeft gevoerd met Schuma.i en Bevin. Vertegenwoordigei's van Nederland. België en Luxemburg hebben gisteroch tend deelgenomen aan de besprekingen over Duitsland van de werkcommissie van de drie ministers van buitenlandse zaken. De vertegenwoordigers hebben een ontmoeting gehad met de afgevaardig den van Duitsland. Zy ontvingen een raDDort van de werkcommissie over het Duitse vraagstuk. Naar verluidt is daar in een voorstel opgenomen om een laatste beroep te doen op de Russische regering om verkiezingen in geheel Duitsland toe te staan op een vrije en democratische basis. Adenauer wil mee doen aan Europese Raad. De Wcstduitse kanselier Adenauer heeft op een Dersconferentie meege deeld dat het Westduitse- kabinet de uitnodiging '»ni toe te treden tot de Raad van Europa, heeft aanvaard. De persconferentie werd bijgewoond door het gehele kabinet. In verband hiermede zei Adenauer: „Uit de aanwe zigheid van het gehele kabinet moge blijken, welk o;.ane voor Duitsland en voor de gehele wereld wij hechten aan dit besluit dat genomen is na een diep gaande bespreking van alle implicaties voor West-Duitsland Berlijn, de Rus sische zone en ook voor de rest van de wereld." De verklaring van Schuman was niet van invloed sewees' op het aanvaarden van de uitnodiging. De Raad van Euro pa. moest éen derde macht vormen tus sen de V.S. en de Sovjet-Unie. Geen enkele staat in Europa was sterk ge noeg om alleen tussen deze twee groe pen te staan. Het voorstel-Schuman tot internatio nalisatie der Duitse en Franse zware in- Lie naar Moskou vertrokken. Trygre Lie, secretaris-generaal der V.N.." is vanmorgen per vliegtuig naar Meskou vertrokken. Lie was vergezeld door zijn Sovjetrussische medewerker, Ccnstantin Zintsjenko. LEIDER VAN PORTUGESE COMMUNISTEN VEROORDEELD. Alvaro Cunhal is te Lissabon tot vier en een half jaar gevangenisstraf ver oordeeld, nadat hy schuldig was bevon den aan het leiden van een geheime organisatie (de communistische party in Portugal. Hy verliest zijn politieke rechten voor de tijd van vijftien jaar. Cunhal kan ook verbanning kiezen. In dit geval moet hy zes jaar en negen maanden in het buitenland vertoeven. dustrieën zyi na bespreking door het kabinet zo spoedig mogelijk aan de Bondsdag worden voorgelegd, evenals de uitnodiging om toe te treden tot de Raad van Europa. Adenauer noemde Schumans worstel „van de grootste betekenis, niet alleen voor FrankrjjK ex-1 Duitsland, maar voor de gehele wereld". Het was een „groot moedig gebaar jegens Duitsland". Adenauer legde er de nadruk op dat het Franse voorstel gedaan is op basis van geiyke rechten voor de beide lan den. Dat betekende een aanzienlyke ver betering van de Frans-Duitse betrek kingen. Nadat hij een Duitse vertaling van Schumans rede had voorgelezen, ver klaarde de bondskanselier, dat de pro ductie van het Saargebied in het Franse voorstel is begrepen en dat daardoor het geschil tussen Frankrijk en Duitsland over Saarland uit dc weg is geruimd. Van groot belang achtte hij voort wat Schuman zei over Afrika. Duitsland en Frankrijk zoudei daar nieuwe markten kunnen veroveren zonder elkaar con- cu.rentie aan '.e doen. Doch ook nu tekent zich reeds de mogelykheid van een nieuwe scherpe tegenstelling tussen regering en opposi tie af. De eerste voorlopige opmerkin gen van de socialistische leider dr Schu macher waren ingegeven door het wan trouwen. dat de socialistische partijlei ding sedert de regeling der Saarkwestie ten opzichte van de Franse bedoelingen koestert. Schumacher heeft in zijn voor liefde voor kernachtige formuleringen de vrees uitgesproken, dat dit verbond een ..Europese naamloze vennootschap" zou worden. Deze vrees ls ingegeven door de bij de socialisten heersende overtui ging. dat. Frankrijk zich positief verzet tegen de door hen geëiste socialisering van de zware industrie. Zolang over de eigendom der Duitse industrie nog geen beslissing is geno men. blijven de socialisten in elke vorm van verbinding dezer industrie met die in het buitenland gevaren voor een bui tenlandse overheersing der Duitse eco nomie zien Daar deze vrees ook over heerst in de leiding van de Westduitse vakbond, is het te verwachten, dat de houding van deze organisatie van 5 mil lioen Duitse arbe'ders ten opzichte van de Franse voorstellen ook gereserveerd zal blijven. Anderzijds kan echter wor den opgemerkt dat belangrijke figuren uit de vakbondwereld, zoals de minister- nresident van Noordrijn-Westfalen dr Karl Arnold, herhaaldelijk gepleit heb ben voor een Europesp organisatie van de zware Industrie. Ook ln het officiële standpunt van de vakbond is een plei dooi voor zulk een Europese organisatie opgenomen. ONTSLAG VAN JOLIOT-CURIE BEVESTIGD. De Franse Nationale Vergadering heeft met 399 tegen 179 stemmen het besluit van de Franse regering, om de communistische geleerde Joliot-Curie als hoge commissaris voor de atoomenergie te ontslaan goedgekeurd. „WESTERN UNION EXAMINING SQUADRON". 1 Juni in werking. Naar wij vernemen is geformeerd het „Western Union Examining Squadron", dat per 1 Juni in werking zal treden. De taak van het squadron zal zyn de supervisie over de vliegertraining bij alle bij de Westerse Unie aangesloten landen, eenheid in de doctrine te bren gen en het algehele peil op te voeren. Het squadron wordt gevormd door twee Engelse, twee Franse, twee Belgische en twee Nederlandse luchtmacht officieren, die daartoe speciaal opgeleid zyn bij de „Raf-Examining Wlng". Enkele malen per jaar zal dit squadron ook de Neder landse vliegscholen bezoeken. GEMEENTERAADSVERKIEZINGEN IN ENGELAND. De eerste uitslagen van de gemeente raadsverkiezingen, die deze week in ge heel Engeland worden gehouden, tonen niet veel verschil met de algemene strekking van de algemene verkiezingen in Februari. De Labourpartij verloor de meerderheid in twee gemeenteraden en behaalde de meerderheid in een andere. Vier communisten verloren hun zetels evenals een liberaal lid. Morgen wordt gestemd in de grote plattelandsgemeen ten. Het gaat om de verkiezing van 3310 leden van de proviciale gemeenteraden en 2520 leden voor de stadsgemeenteen. De stadsdistricten van Londen nemen aan de verkiezingen geen deel. omdat deze reeds in 1949 gehouden zijn. Arnhemse Rijnbrug officieel geopend De Directeur-Generaal van de RUks- waterstaat, dr ir W. J. H. Harmsen, heeft gistermorgen de Arnhemse Rijn brug officieel geopend. Onder de genodigden bevonden zich de Commissaris der Koningin ln Gel derland, jhr dr C. G. C. Quarles van Ufford, het college van B. en W. van Arnhem en ambtenaren van de Rijks- en Provinciale Waterstaat. De burgemeester van Arnhem, de heer Matser, herinnerde aan de 10e Mei 1940, toen de nog niet zo lang bestaande verkeersbrufj in de lucht vloog. Een week voor de evacuatie in 1944 ging de pas herstelde brug wederom door oor logsgeweld verloren en thans staan wij dus voor de derde maal voor de opening van de nieuwe oeververbinding. Vervolgens ging de Directeur-Gene raal tot de Ingebruikstelling over. Nadat het Arnhems politiemuziek- corps het Wilhelmus had gespeeld en over de brug was gemarcheerd volgden de autoriteiten en genodigden. ONDERHOUD STIKKER—SCHUMAN Mr D. U. Stikker, de Nederlandse mi nister van Buitenlandse Zaken en poli tiek bemiddelaar van de OEES, heeft gistermiddag een onderhoud gehad met Robert Schuman, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, die hem de tekst heeft overhandigd van het Franse voorstel betreffende oprichting van een gemeenschappelijk gezagsorgaan voor de Franse en Duitse kolen- en staal industrie. BURGEMEESTER SCHOKKING IN PARIJS. Krans voor graf van „onbekende soldaat". Onze Pariise ccrresponpent telefo neerde ons hedenmorgen Na gistermorgen in twee auto's uit Den Haag te zijn vertrokken, kwamen 's avonds de Haagse burgemeester, mr Schokking. en de wethouders van Lut- tervelt. Van Aartsen. en de gemeente secretaris Wt.jthoff in Parijs aan. Spoedig voeede zich de wethouder van Sociale Zaken, de heer Van den Oever, die al enige tijd met vacantie in Frankrijk was. bii het gezelschap om de deputatie te completeren. Vanmorgen legde burgemeester Schok king een krans van Nederlandse tulpen, die gisteren Der vliegtuig was gearri veerd. od het graf van de onbekende soldaat, waarna Pierre de Gaulle. d« Pariise burgemeester, de Hagenaars en de Amsterdammers zoals men weet vei toeft er momenteel ook een offi ciële delegatie uit de hoofdstad in Pa rijs in aanwezigheid van gezant Van Eo^teelaer op het gemeentehuis ont- fing.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1