Amerika zegt Frankrijk steun toe inzake Indo-Cliina WEERBERICHT Zuid-Molukkers in verzet tegen Djokja's geweld Dr Nikijoeloew: „Wij kunnen niet anders" De sovjets over vrije verkiezingen te Berlijn 89ste Jaargang DINSDAG 9 MEI 1950 No. 26993 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 67055 Acheson sprak met Schuman Gisteren hebben Acheson en Schu man te Parijs hun besprekingen ge voerd. Dit heeft geleid tot één concreet besluit: Dc Amerikaanse regering heeft het plan om binnen 24 uur officieel me dedeling te doen omtrent militaire hulp aan Indo-C'hina ter waarde van i 15 millioen dollar, zo wordt te Was hington vernomen. Deze 15 millioen zullen genomen wor den uit het reeds door het congres aan president Truman toegewezen fonds van 75 millioen „voor hulp aan Azia tische landen bij hun verzet tegen com munistische penetratie in het Oosten". Naar men verwacht, zal president Truman de beschikking krijgen over een extra som van ongeveer 100 mil lioen dollar, welke hij zal mogen ge bruiken voor steun aan het verbet tegen het communisme in Indo-China en andere Zuid-Oost-Aziatische lan den. Truman zou dc beschikking over de som ontvangen na het aannemen van dc wet op de hulp aan het bui tenland. De 100.000.000 dollar zijn over van de fondsen, v.-elke oorspronkelijk bestemd varen voor de hulp aan China. Volgens de ECA-wet, welke reeds door Huis en Senaat is goedgekeurd en thans alleen de gezamenlijke goedkeuring van beide huizen behoeft, mag het bedrag in het .groot-Chinese gebied" worden -besteed ^Amerika verplicht zich voor het eerst officieel tot hulp aan Indo-China De hulp. die hoofdzakelijk uit militaire uitrustingstukken zal bestaan, zal in het fiscale jaar niet de 75 millioen mogen overschrijden. In welingelichte kringeft verklaart men, dat de hulp ook na het beëindigen van het fiscale jaar (eind Juni) voortgezet zal worden. Acheson zegt in een communiqué, dat de regering der Verenigde Staten van mening is, dat de toestand in Indo- China het zenden van economische hulp en militaire uitrustingen aan de Ver enigde Staten van Indo-China en Frankrhk rechtvaardigt. Tussen Schu- mar, en hem was algemene overeen stemming bereikt omtrent de urgentie van de toestand en de noodzakelijkheid tot handelen. De verantwoordelijkheid voor de vei ligheid in Laos. Vietnam en Cambodja, onafhankelijke staten binnen de Franse unie, berustte echter voornamelijk bij Frankrijk en de staten zelf. De oplos sing van het Indo-Chinese vraagstuk berustte op het herstel der veiligheid zowel als op het ontwikkelen van een „waar nationalisme" De Amerikaanse hulp kon tot het bereiken van dit doel bijdragen. DeAmerikaanse regering was van oordcel. dat nationale onafhankelijk- hcld noch democratische evolutie be- slaanbaar was In een door het „sov- jet-impcralisme" overheerst cn daarom was economische en -militaire hulp gerechtvaardigd teneinde *nd°" China en Frankrijk te helpen bij het herstel der stabiliteit en de mogelijk heid te scheppen tot een vredelievende cn democratische ontwikkeling. De Franse regering heeft geen ver klaring uitgegeven doch een woordvoer der verklaarde: „Wij zijn het met Achesons verklaring volledig eens". Overigens heeft men geen besluiten genomen bij de besprekingen. Acheson heeft blijkbaar krachtig aan gedrongen op een minder „lauwe" hou ding van sommige pactlanden ten op zichte van de „koude oorlog". In het al gemeen had Acheson aangedrongen op een „opleving" van de anticommunis tische houding in Frankrijk en elders in het Westerse kamp De Amerikaanse minister had even eens gewezen op de „noodzaak om Duitsland geleidelijk aan in de Atlan tische gemeenschap te brengen" zonder echter in dit stadium aan te dringen op de vorming van een West Duits leger. Een deputatie van Franse communis tische leiders en -leiders van andere sterk linkse groeperingen heeft aan de Amerikaanse ambassade een protest -tegen Achesons bezoek aan Frankrijk, dat een bedreiging voor de vrede vormt afgegeven, Heden gaat Acheson naar Londen voor besprekingen met Bevin, waarna Donderdag de bijeenkomst der grote drie volgt. LIE VOORSPELT: 1950 BESLISSEND JAAR. Trygvc Lie, de secretaris-generaal der VN, heeft te Genèvc, bij de opening van dc derde zitting van de wereld- gezondheidsraad verklaard, dat 1950 het jaar der beslissing zou zijn voor dc wereld. De tijd was gekomen om een einde te maken aan de „koude oorlog". Toege geven moest worden, aldus Lie, dat de onmiddellijke vooruitzichten niet be llen zie voor Laatste Berichten pag. 3 van het Eerste Blad. Iets warmer. De Bilt verwacht tot morgenavond; ta de nacht en vroege echtend plaat- Jfhjk mist. Overigens bijna overal weer met enkele opklaringen, zwakke tot matige Oostelijke wind hogere middag temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur). 10 MEI. Jon op: 4.55 uur; onder: 20.18 uur. (LK?n °P: 3-04 uur; onder: 13 12 uur te KatwUk te 10.25 en 23.06 ™r (Doodtij). moedigend schenen. Niettemin moest het zoeken naar een weg uit de huidige impasse niet worden uitgesteld. Lie betoogde, dat er slechts één weg mogelijk was om de spanningen te ver minderen en de wereld zo spoedig mo gelijk op de weg naar de vrede te voe ren, n.l. een zo intensief mogelijk ge bruik van de universele apparatuur, de hulpmiddelen en de ervaringen van de gespecialiseerde organen van de VN. De regeringen hadden het in hun macht om in de loop van de volgende 20 jaar door middel van de VN en de gespecia liseerde bureaux een grondslag van economische en sociale zekerheid te ves tigen voor een duurzame vrede. Lie verklaarde verder, dat dokters, geleerden, economen en deskundigen in dienst van* de gespecialiseerde organen een sterke invloed ten goede oefenden en een nog grotere factor ten gunste van de vrede konden worden. Lie wees op de toestand van armoede, honger en onzekerheid, waarin een grote meerderheid van de werelbevolking meer dan 1600 millioen verkeerde. Deze toestand diende aanmerkelijk te worden verbeterd, wilde men, dat hier van geen nieuwe rampen het gevolg zouden worden. Het merendeel van deze mensen leefde in de z.g. onvoldoende ontwikkelde gebieden der wereld, in Azie en Afrika. Lie drong aan op stout moedige en creatieve actie om werke lijke verbeteringen in de levensomstan digheden van deze volken te brengen. Het doel van deze wereldactie zou moe ten zijn, de levensstandaard der betrok ken volke» binnen 20 jaar met 100 te verhogen. DUITSE REGERING BERAAD SLAAGT OVER TOETREDING TOT DE RAAD VAN EUROPA. Het West-Duitse kabinet zal heden de uitnodiging om toe te treden tot de Raad van Europa in een bijzondere vergadering in overweging nemen. De regering zal haar standpunt be kend maken en de kwestie ter beslis sing aan het parlement voorleggen. Adenauer achtte het nuttig, dat de drie Westelijke ministers van buiten landse zaken, wier conferentie Donder dag te Londen begint, van het stand punt der West-Duitse regering tijdig op de hoogte wórden gebracht. (De Duitse sociaaldemocraten, de grootste oppositiepartij in het West- Duitse parlement, hebben herhaaldelijk verklaard, dat zii tegen Duitslands toe treding tot de Raad van Europa zul len stemmen. De christen-democraten zijn voor). KONING LEOPOLD IN DEBAT MET F.G.T.B. Door het secretariaat van koning Leopold is een brief van het Belgische algemene vakverbond (de F.G.T.B.) ge publiceerd. waarin het bestuur van deze vakbond de koning openlijk van ..dic tatoriale neigingen" beschuldigt. De F.G.T.B, is van mening dat „de terug keer van de koning op de troon onver mijdelijk zal leiden tot de ernstigste verstoringen van de maatschappelijke orde" en dat hierdoor „een staat van permanente wanorde" zal worden ge schapen. In ziin antwoord schrijft de secreta ris van de koning, prof. Pirenne, dat „de koning erop gesteld is het volsla gen verkeerde denkbeeld, dat in de kringen van het Belgische algemene vakverbond omtrent de koning schijnt te heersen" en dat hierop neerkomt dat „de koning onverschillig zou staan te genover de arbeidersklasse", weg te ne men. „Verre van de belangen van bepaal de groepen van de Belgische bevolking te verdedigen, poogt de koning juist de nationale eenheid te herstellen door het teweeg brengen van een rechtvaar dig evenwicht tussen de verschillende interessen der diverse bevolkingsgroe pen,,. verklaart prof. Pirenne. Oproep tot wereldgeweten De K.L.M. heeft de luchthaven van Frankfort ad. Main bij haar dienst op Zuid-Amerika ingeschakeld. Ter gelegenheid hiervan heeft de stad Frankfort met de eerste K.L.M. machine op deze route een schilderij, een stadsgezicht van Frankfort voor stellende, meegestuurd voor de stad Buenos Aires. Op het vliegveld over handigde de burgemeester van Frank fort dr Walter Kolb het schilderij aan de piloot, N'. Bos. Dit nummer bestaat uit zes pagina's. Banditisme in België (Van onze Brusselse correspondent) Men vraagt zich momenteel af. of België niet een aantal bandieten zou kunnen leveren aan de beroemde Sici- liaanse bende, want de laatste tijd leeft het banditisme aanzienlijk op. Sedert een week wordt de gehele pro vincie West-Vlaanderen doorkruist door zwaar gewapende rijksveldwachters, die tot opdracht hebben, twee bandieten in te rekenen. Het gaat om de twee kerels die aan het hoofd stonden van een bende, die in de jongste weken verschei dene postkantoren heeft overvallen, welke aanslagen verschillende mlllioe- nen francs aan buit opleverden, waar over wij reeds schreven. Het afgelopen weekeinde hebben de twee voortvluchtige bandieten weer een stout stukie uitgehaald. Te Knocke, de beroemde badplaats op enkele kilome ters van de Nederlands? grens, poogden zij zilver aan een hotelier te verkopen, en wat later kochten zij bananen van een venter. Zij werden herkend en ge heel Knocke werd in een paar minuten door meer dan 200 veldwachters omsin geld. De mondaine badplaats leek in enkele ogenblikken een bezette stad. Ook de plaatselijke politie werd gemobili seerd. en twee agenten raakten zelfs in vuurgevecht gewikkeld met de bandie ten. Maar Beeckmans en Mulder zoals zij heten ontsnapten ,Het wordt niet voor mogelijk gehouden dat zij de wijk naar Nederland hebben kunnen nemen, want de grenswacht werd onmiddellijk verwittigd en hield een waakzaam oogje in het zeil. TRUMAN BEGINT VERKIEZINGSCAMPAGNE. President Truman is gisteren op zijn 66ste verjaardag zijn rondreis in een speciale trein begonnen, van waar uit hij verkiezingsredevoeringen houdt tot de inwoners van de plaatsen, die hij passeert. Truman sprak te Galesburg ln Illi nois en Lincoln in Nebraska over de .critieke buitenlandse toestand" Hij keerde zich scherp tegen de isolationis- ten die hij verantwoordelijk stelde voor de tweede wereldoorlog, en tegen de ..met modder gooiende oppositie", die naar ziin zeggen streed tegen elk nieuw plan. dat in het belang van het land werd voorgesteld. OOK SPOORWEGSTAKING IN FINLAND GEËINDIGD. Ook de spoorwegstak'ng in Finland, die zes dagen heeft geduurd en de her stelbetalingsleveranties aan de Sovjet unie ophield, is thans geëindigd. VERKIEZINGEN IN KANTON BERN. By de verkiezingen voor het parle ment van het kanton Bern, dat onge veer een vijfde deel van Zwitserland om vat. hebben de communisten hun drie zetels verloren. De socialisten behielden hun 68 zetels. De liberalen wonnen er 6. bij en be schikken thans over 32 zetels De mach tige agrarische partij heeft thans 79 ze tels (vijf minder dan voorheen). De ove rige der 194 zetels werden door minder heidsgroepen bezet. Onmogelijke voorwaarden De Sovjetrusslsche bestuurscommis sie in Duitsland zal toestemmen in verkiezingen voor geheel Berlijn op voorwaarde, dat alle bezettingstroepen worden teruggetrokken cn de verde ling van dc stad in vier sectoren wordt opgeheven. Dit werd door de plaatsvervangende Russische commandant, kolonel Jeli- sarof, in een brief aan de drie Weste lijke commandanten bekend gemaakt. Deze brief was een antwoord op een verzoek van de drie Westelijke comman danten, dat de Russen zouden instem men met een resolutie van de Westber- lijnse gemeenteraad, waarin verkiezin gen voor de gehele stad worden ge vraagd. De Sovjetrussische voorwaarden zijn: 1. Viermogendhedencontróle op de verkiezingen op grond van de verkie zingsorder van October 1949. 2. Vorming van een commissie met een gelijk aantal Oost- en Westberlijnse vertegenwoordigers. 3 Voormalige Nazi's mogen stem men. tenzij dit hun bij gerechtelijk von nis is verboden. 4. Alle toegestane politieke partijen en organisaties mogen candidaten stel len. 5. De gekozen gemeenteraad zal op basis van de constitutie van 1946 wer ken. 6. Het bezettingsstatuut, dat door de Westelijke commandanten in 1949 is afgekondigd, dient te worden afgeschaft en de democratische organisaties zul len vrij in West-Berlijn actief moeten zijn. 7. „De voorwaarden voor werkelijk vrije, democratische verkiezingen zullen worden geschapen door het terugtrek ken van alle bezettingstroepen en de opheffing van de verdeling der stad in vier sectoren". In hun brief aan de Russische com mandant hadden de Westelijke com mandanten reeds te verstaan gegeven, dat het „kleine bezettingsstatuut" voor Berlijn, dat in 1949 is afgekondigd, ge handhaafd zal moeten blijven. Een hoge Britse functionnarfs te Berlijn noemde kolonel Jelisarofs brief „een truc, die met opzet samenvalt met de minister-conferentie te Lon den". In Amerikaanse kringen wordt dit oordeel gedeeld. Westelijke waarnemers te Berlijn achtten de twee laatste Russische voor waarden volslagen onaanvaardbaar. Het terugtrekken van alle bezettingstroepen uit Berlijn zou het Russische leger aan de rand der stad laten en Berlijn isole ren op 150 km. afstand van de dichtst bijzijnde Britse post. Generaal majoor Bourne, de Britse commandant van Berlijn was „teleur gesteld", dat het antwoord gepaard ging met „bijna alle voorwaarden, die Wysjinsky vorig jaar op de conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken naar voren heeft gebracht en toen ronduit door de Westelijke ministers zijn verworpen". „Wat wü met ons verzet tpgen het Djokjase unitarisme beogen, is voor namelijk .dat er in Indonesië een cen trum wordt gevormd, waaromheen onze medestanders elders in Indonesië die zich door openlijke of bedekte in timidatie van Djokja niet kunnen uiten, zich in moreel opzicht kunnen scharen. Wy zyn er van overtuigd, dat tegen wapengeweld van de zijde van Djokja gewapend verzet zal wor den gesteld. Men denke niet. dat wij de strijd licht vaardig aangaan, men wrijve ons even min optim'sme in dit opzicht aan, maar wij künnen niet anders; tegen een over- i heersing van Djokja uit verzet zich de jAmboness volksaard nu eenmaal te i sterk. Daarnaast heeft ons verzet ten doel. de aandacht van de Ver. Naties, 'de grote mogendheden en Nederland op j ons streven te vestigen. Wij weten, dat in de hogers wereldpolitiek de 600.000 Mo- lukkers op hun eilandgebied van 50.000 vierkants kilometers in materieel op zicht een te veronachtzaam element vor men en op de loop'dier politiek geen en kele invloed kunnen uitoefenen. Maar als de woorden „zelfbeschik kingsrecht". „democratische vrijhe den". „fundamentele mensenrechten" en nog iets anders zijn dan holle klanken, zal het wereldgeweten aan onze zaak aandacht moeten schenken", aldus de vertegenwoordiger van de ..Republiek Zuid Molukkcn", dr J. P. Nikiioeloew tijdens een pereonferentie te Den Haag. Nu Djokja gehandeld heeft als het deed zich niets heeft aangetrokken van wat in de overeenkomsten der R.T.C. plechtig is overeengekomen en de RIS van haar ..S" heeft beroofd, bestaat, al dus dr Nikijoeloew. voor de Zuid-Mo lukkers de RIS en de overeenkomst van de R.T.C. niet meer. Van een poging van Nederlandse zijde om in het conflict bemiddelend op te ■treden, verwacht dr Nikijoeloew geen succes. Spr. wees in dit verband op het niet-nakomen door de RIS van de „re geling in landstrijdkrachten" en op de rol door de Nederlandse legerleiding in Indonesië gespeeld inzake de „neutra lisering" van de strijdkrachten van het KNIL. hetgeen duidelijk op instigatie van Djokja is geschied. Hierdoor heeft GROTEWOHL EN ULBRICHT LEGGEN KRANSEN. Leden van het Oost-Duitse kabinet, onder wie minister-president Grote- wohl.. en zijn plaatsvervangers Ulbricht en Kastner, hebben gisteren kran sen gelegd aan de voet van het Sovjei- Russische gedenkteken, dat na de twee de wereldoorlog te Treplof in de Sov jet-zone van Duitsland werd opgericht. Zaterdag berichtte de West-Berlijnse pers, dat Grotewohl en Ulbricht zich naar Moskou hadden begeven. de Nederlandse legerleiding het gezag over de Ambonese eenheden van het voormalige KNIL verloren. De gepen- sionneerde generaal-majoor H. Behrens heeft hierover, zo deelde hij mede, een nota gericht tot de Nederlandse rege ring. Wat Nederland betreft, hoopt de „or ganisatie der Zuid Molukkers in Neder land". die zich bereids tot de Neder landse regering en het parlement heeft gewend, dat door middel van een Inter pellatie het gebeuren op Ambon in de kamers ter sprake zal worden gebracht. Onverschillig of er al dan niet steun van buiten komt, „hier staan wij, wij kunnen niet anders" zoals een der leden van de „organisatie" zich uitdruk te wij zijn klein en ik hoop. dat wij ook dapper zullen zijn. God geve ons daartoe de kracht", aldus besloot dr Ni kijoeloew. Nieuwe verkiezingen in Engeland FN DE POSITIE DF.R BRITSE SOCIALISTISCHE REGERING De leiders der Britse socialistische partij zullen in het komende weekeinde een geheime bijeenkomst houden te Dorking 'Surrey) in de nabijheid van Londen. Vernomen wordt, dat zij op deze vergadering voorlopig het tijdstip voor de volgende algemene verkiezingen in En a eland zul'en vast1', pil en. Ter vergader:ne welke wordt bijge woond door het kabinet en de leiders der vakbonden en coöoeraMeve vereiv- gingen. zal ook in grote liinen het so cialistische verkiezingsprogramma wor den vastgesteld. Men is algemeen van mening dat de socialistische partijleiders tot de slotsom zullen komen dat het. nu de regering over een meerderheid van zes zetels in het Lagerhuis beschikt, voor haar n'et mogeliik zal blijken langer dan een half iaar aan het bewind te blijven. Het verluidt dat de linkervleugel ^er Britse socialistische partij onder Mding van de minister van Openbaar Welzijn Aneurin Bev:n aandringt op het spoe dig uitschrijven van nieuwp algemene verkiezingen, daar zij van men'ng is dat het gezag van „labour, naarmate de so cialistische regering langer aan het be wind blijft, steeds meer zal dalen". Twee Indonesische kinderen, die ieder een baby dragen, hebben aan een distributielokaal van het Internatio naal Fonds voor Hulp aan kinderen van de Verenigde Naties het dagelijks rantsoen volle melk voor babies ge haald. Deze volle melk is beschikbaar gesteld door het departement van Landbouw der Ver. Staten. Sedert Oc tober van het vorig jaar werd door het Internationaal Fonds (Unicef) vollemelkpoeder verstrekt aan 3200 kinderen in Djakarta en aan 15.000 schoolkinderen op Lombok. BRAND TE CANADA GEBLUST. De brand, die in 30 uur de gehele Westelijke helft van de stad Romouski aan de St. Laurens (Quebec) in de as heeft gelegd, is thans vrijwel geblust. Bijna 250 gebouwen zijn uitgebrand. De brand is waarschijnlijk ontstaan door dat een draad van het electrische net op een houtopslagplaats vieL Meer dan 2000 der 12.000 inwoners zijn dakloos, j De meeste openbare gebouwen zijn een l prooi der vlammen geworden. De i schade wordt op 50 millioen gulden ge schat. Het bericht, dat ook de kathe draal verloren was gegaan is onjuist gebleken. Een binnenbrand aldaar werd spoedig geblust. Tito: geen gevaar meer van de Kominform Joego-Slavie is thans de moeilijkhe den te boven gekomen, die ten gevolge van de scheur in de Kominform waren ontstaan aldus heeft maarschalk Tito aan de correspondent te Belgrado van de „Daily Mail" verklaard. Volgens Tito hebben de overeenkomsten met het Westen de door de blokkade van de Kominform aan Joego-Slavië veroor zaakte verliezen reeds vergoed. Ons land heeft niets meer te vrezen van de Kominform, aldus Tito. De regering is thans doende de controle te decen traliseren en de bureaucratie de kop in te drukken. Op de vraag, of de macht van het ministerie van binnenlandse zaken en van de politie in Joego-Sla- vic niet te groot is, antwoordde Tito, dat men in het buitenland de toestand niet begrijpt. Revolutie is niet een een voudig iets. Wanneer een revolutie eenmaal begonnen is. is het menselijker deze voort te zetten dan halverwege op te houden en burgeroorlog te heb ben". Men denkt er niet over in Joego- Slavië een politiestaat te scheppen, al dus Tito. Op een desbetreffende vraag antwoordde Tito, dat de mogelijkheden van vreemdelingenverkeer thans be perkt zijn („Onze vacantieoorden wor den grotendeels door onze arbeiders bezet'), doch dat deze zullen toenemen. Duitsland mag niet herbewapenen GROTE INDUSTRIËLE VRIJHEID. De geallieerde hoge commissie heeft een wet uitgevaardigd, die herbewape ning van Duitsland onmogelijk zal ma ken. doch met Inachtneming van dit doel de Duitsers een zo groot moge lijke industriële vrijheid laat. De uit voering van deze wet zal worden opge dragen aan de militaire veiligheidsraad, die binnenkort zijn hoofdkwartier te Koblenz zal vestigen. De wet is lang en gecompliceerd. ZU bevat artikelen, vier schema's en rege lingen. die tezamen 21 pagina's beslaan, en zij vormt de samenvatting van alle vroegere wetten van de Westelijke ge allieerden met betrekking tot de Duitse industrie.- Bij deze wet wordt het de Duitsers verboden alle soorten oorlogsmaterieel te vervaardigen. Ook is het de Duitsers verboden vliegtuigen en vliegtuiguitrus tingen te vervaardigen, zomede alle toe stellen en materieel ,die gebruikt kun nen worden voor opleiding van perso neel in de hantering van oorlogs materieel. Krachtens het tweede schema wordt het de Duitsers verboden primair mag nesium, synthetische rubber en synthe tische olie of benzine te produceren. Het derde schema noemt de Industrieën, waarvan de productiecapaciteit en de productie-installatie niet mogen worden, uitgebreid zonder toestemming van de hoge commissie. Deze industrieën zijn de scheepsbouwnijverheid en de fabrie ken van chlorine, kogel- en rubberlagers, synthetische amoniak en aluminium en ae staalindustrie. Volgens de wet mag Duitsland voorts geen vrachtschepen bouwen, die meer dan 7.200 bruto registerton meten en die een grotere snelheid hebben dan 12 knopen per uur. De te bouwen tank schepen zijn aan dezelfde beperkingen onderhevig, terwijl vissersschepen niet groter mogen zijn dan 650 brt. en niet sneller mogen lopen dan 12 knopen. Voor kustvaartuigen zijn de grenzen 2.700 brt. en 12 knopen. In de wet worden voorts talrijke types machinewerktuigen en andere metaal bewerkingsmachinerieën genoemd, die niet mogen worden geproduceerd, als mede electronische buizen, cryptogra- phische machines en radiomaterleel. TWEE AZIATISCHE STEMMEN. De premier van India. Pandit Nehroe, heeft het voorstel van Hoover, voorma lig president der V S., om de V.N. met uitsluiting van de Sovjet-unie en de volksdemocratieën te reorganiseren, ,.onv<*-standig en schadelijk" genoemd. „Het zou het afbreken betekenen van iets, dat in werkelijkheid potentieel waardevol is. zonder dat het door iets vervangen zou kunnen worden", aldus Nehroe. Pakistan's premier. Liaquat Ali Khan, heeft in een radiorede te New York verklaard, dat men in Azië het gevoel had. dat de V.S. hoofdzakelijk belang stelden in het gevaar van een oorlog met de Sovjet-unie en niet alles deden wat gedaan diende te worden om de wereldvrede te verzekeren. De minister voegde er aan toe. het als zijn plicht te beschouwen, de V.S. te vertellen hoe men in het Oosten de dingen be schouwde. Volgens hem hing de wc- reldvrede af van de stabiliteit in Azië. Het was van vitaal belang, dat de le vensstandaard van de massa in dat deel van de wereld omhoog gebracht werd. AMBONNESE ORGANISATIES VEROORDELEN PROCLAMATIE REPUBLIEK ZUID-MOLUKKEN. Naar radio-Makassar meldt, hebben vier organisaties van Ambonnezen te Makassar, nl. de .Kebaktian Rakjat Indonesia Maloekoe". de „Ikatan Pe- moeda Indonesia Maloekoe". de „Pe- moeda Patimoera" en de „Wanita Ma loekoe" in een gezamenlijke bijeen komst de proclamatie van 25 April van de „Republiek der Zuid-Molukken" af gekeurd. Het RIS-Ministerie van Voorlichting deelt mede. dat president Soekarno een telegram heeft ontvangen van de „Per- koepoelan Moeda Maloekoe". te Ban doeng. waarin wordt verklaard, dat de ze Molukse ieugd-organisatie. spreken de namens de gemeenschap van Zuid- Molukkers in Bandoeng, de actie op Ambon ten sterkste veroordeelt. De Zuid-Molukse gemeenschap te Ban doeng. aldus het telegram, blijft zich achter de Soekarno-Hatta-regering scharen. STAKING IN ATJEH. Het Medanse blad „Mestlka" meldt, dat de ondernemingsarbeiders in Atjeh sedert 26 April ln staking zijn zodat al het werk jp ie ondernemingen stllFgt. De oorzaak Ls volgens 't blad gelegen in het stopzetten van de textieluitdelingen.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1