Viering van de Koninginnedag Aan Oranje-tochten namen 200 wandelaars deel Ook in de Meerburgerpolder worden huizen gebouwd Wethouder Jongeleen legt eerste stéén voor bouw van 188 woningen MAANDAG 1 MEI. (Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet) Was de viering van de Koninginne dag Zaterdagochtend met stralend weer ingezet, in de late middaguren trad de regen als spelbreker op. het geen echter toeli niet heeft kunnen verhinderen, dat de Oranje-wandel tochten en de internationale sport middag in de Leidse Hout vele deel nemers. resp. honderden bezoekers trokken, terwyl ook de Reizende Beiaard, zy het dat dit radende klokkenspel door motorpech zich niet aan de vastgestelde uren kon houden, zijn carillonconcerten heeft kunnen afwerken. ORANJE-WANDELTOCHTEN. Ook de wandeltochten, georganiseerd door de Ver. Koninginnedag, hadden een vlot verloop. Er waren wandeltochten over 15 en 25 km en ondanks het slechte weer wa ren de ongeveer 200 tippelaars te ruim zeven uur weer behouden thuis. Noemen wij als bijzonderheid bij de 15 km het deelnemen van Leldens oudste wandelaar, de heer Broeksema, 79 jaar, die hiermede zijn 101e wandel tocht in 2\:< uur volbracht. Bij afwezigheid van de voorzitter der Ver. Koninginnedag, sprak allereerst de heer C. A de Bruyn enkele waarderende woorden tot de deelnemers en noemde deze tochten wel een van de zwaarste, tot nu toe gelopen. Vervolgens reikte de heer K. Cebol namens het bestuur de prijzen uit, waarbij spr. hulde bracht aan Zr. Kra mer van .Endegeest" die het dit jaar presteerde met een groep „verpleegden" aan deze tocht deel te nemen. Voor deze daad kon hij niet anders dan een eerste prijs toekennen. Zoals verwacht werd. kwam de groep van de Meelfabriek definitief in het be zit van de wisselbeker. Tot slot kregen alle deelnemers een diploma en zij die voor de derde maal meeliepen een fraaie medaille. Voor de internationale sportmiddag in de Leidse Hout, waaraan ook Belgische ploegen deelnamen, venvjjzen wij" naar elders in dit nummer. FEESTAVOND STADS GEHOORZAAL. 's Avonds presenteerde Louis Noirets Theaterbureau in de Stadsgehoorzaal een programma van kleinkunst, dat o.a. werd bijgewoond door de burgemeester, Jhr mr F. H. van Kinschot, en de wet houders Van Sohaik en Menken, de rector-magnificus, prof. dr B. A. van Enthousiast zongen de schoolkinderen Zaterdagochtend hun lied bij de aubade, welke aan het gemeentebe stuur ter gelegenheid van de verjaar dag van Koningin Juliana- werd ge bracht. Kraai bakte wethouder lelijke poets De brandweer heeft Zaterdagmiddag schoorsteenbrandje geblust ten nuize van wethouder van der Kwaak aan de Zoeterwoudse Singel. De oor zaak bleek te zijn gelegen in een nest, flat een kraai had gebouwd in 'een schoorsteen, welke sedert enkele weken ouiten gebruik was gesteld. Toen de Kachel werd aangemaakt, ontstond een zo hevige rookontwikkeling, dat ook in ne' aangrenzende jeugdhuis dichte rookwolken binnendrongen. Eerst na verloop va i een uur waren de oor zaak verwijderd en de gevolgen ver dreven. Raadsagenda voor Maandag a.s. Voor de benoeming van leraar in ^ederlands en geschiedenis aan de «BS (vacature B. M. Noach) bevelen en W. aan de heer P. W. Focken, te Den Haag. en W. stellen voor een geldlening aan te gaan groot f. 500.000. aan te gaan oo eenvoudige schuldbekentenis a pari jegen een rente van pet-en af te tossen in 10 jaar. uit 35.56 en f.246 trokken B. en W. ninitf verK°eding in de kosten van ex ploitatie en beloning van vakonderwii- *,5 der scholen voor BJb.O. Aan de Leidse speeltuinverenigingen W o artier en Westerkwartier wil- 1511 W leningen verschaffen resp. wp!? 12000 en f. 7000 voor het bou- \an clubhuizen, stol? slotte doen B. en W. een voor- «ï>t vervroegd in gebruik geven van ond aan stationsweg De heer L. bei ^'an der Steen wil daar een dub- ^'lnkelPand met bovenwoningen err?i ,wen- Voor het gebruik van de ppvr? kleine vergoeding worden Giiino Ook de N V- Wijnhoff en Van toegewezen Larsen zal grond worden Jcito-»Gisteren werd in de Haagse Kunst en lrWj uitgevoerd van Hans Fran- directeur van de Muziek- MewjJS Leidse Mü voor Toonkunst. RnciJu,, 3 verleenden: Ida Simons- W*AiU,mer' Theo van der Pas een Is" Groningen, enkele leden van het Colle gium van het LSC en het bestuur van J de VVSL en afgevaardigden van de 3 Octobervereniging en de Leidse Chr. Oranje-vereniging. Later op de avond verschenen ook de Belgische deelnemers aan de sportfeesten en de leden van het Comité Sportweek. Na een hartelijk woord van welkom van de voorzitter van de Ver. Konin ginnedag, dr ir P. C. Lindenbergh, werd het volgende telegram aan H.M. Ko ningin Juliana gezonden: Majesteit, Bij gelegenheid van de viering van Uw verjaardag bieden bestuur en leden van de Vereniging Koninginnedag Lei den Uwe Majesteit eerbiedig hun ge lukwensen aan. Moge Uwe Majesteit en Haar gezin nog lang voor vaderland en volk gespaard blijven. w.g. P. C. LINDENBERGH, voorz. J. C. J. LABERMONT, secr. Burgemeester Van Kinschot, die hier op een korte toespraak hield, dankte al lereerst de Ver. Koninginnedag voor de voorbereiding en uitvoering der Leidse feestelijkheden, om dan te herinneren aan het verblijf van Prinses Juliana in Canada, in welke periode ZU. dank zij Haar voortreffelijk werk en voorbeeld, de naam van Nederland heeft hoogge houden. Vervolgens wees spreker op de verknochtheid van het Nederlandse volk aan het. Oranjehuis en de plaats, welke Koningin Juliana temidden van dat volk en Haar gezin inneemt. Nadat het Nederlandse volkslied en ac Braban?onne waren gespeeld, blies het Leids Politie Muziekgezelschap een pittige mars. waarna Louis Noiret in samenwerking met Mela Soesman, Willy van Hemert en Henk Bood. de vele aan wezigen een' aantrekkelijk programma voorzette, waarvan too;-' de korte schetsjes „Kabinetswisseling" en „Eski mo- perikelen" veel succes oogstten I Aan het einde van de avond sp.ak dr ir Lindenbergh een kort slotwoord, i waarna hü de verdere feestviering, een bal o.l.v de heer J. Alphenaar. over droeg aan het Comité Sportweek, waar van de voorzitter, de heer J. C Coers. nog een woord van verontschuldiging sprak voor het niet tijdig aanwezig zijn van de Belgische gasten, die na de^ Ver. voor Voorbereidend Onderwijs GROTE BELANGSTELLING UIT BINNEN- EN BUITENLAND. Dezer dagen vond de Jaarvergadering plaats van de Vereniging voor Voorbe reidend Onderwijs hier ter stede. Na de begroeting door de voorzitter, prof dr C. de Boer en goedkeuring der notulen van de vorige algemene verga dering, bracht de secretaris het Jaar verslag over 1949 uit. Wij ontlenen hier aan het volgende: Het ledental der vereniging bedroeg aan het einde des jaars 252. Van de overledenen in het afgelopen jaar wordt in het bijzonder herdacht wijlen de heer A. L. Boot, die gedurende tal van jaren onschatbare diensten aan vereni ging en Kweekschool bewees. Het be stuur werd uitgebreid tót 8 leden door de verkiezing van mevr. HaaksmaVan Tuinen te Oegstgeast. De werkzaamhe den van het bestuur met vertegenwoor digers van de grote gemeenten, om te geraken tot een gemeenschappelijke re geling van de examens en tot éénwor ding der examenprogramma,s werden stopgezet, zodra bekend werd dat een voorontwerp van Wet op het V. O. het licht had gezien. De Haanstra-school (Kleuterschool aan de Leliestraat) werd na een besluit van de Leidse Gemeenteraad uit haar noodtoestand verlost; zij mag thans meedelen in het gemeentelijk subsidie, nog wel mét terugwerkende kracht tot 1 Jan. 1948. In verband hiermede kon de Stichting voor de Haanstra-school worden opgeheven. Provinciale Staten van Zuid-Holland kenden wederom een subsidie van f 4000 toe, terwijl de rijkssubsidie op het oude bedrag bleef gehandhaafd. Bij het begin van de nieuwe cursus op 1 September waren 79 kwekelingen ingeschreven nl. 50 externe en 29 in terne. Op zijn verzoek werd aan de direc teur, de heer T. L. Groenendijk met in gang van 1 Januari 1950 eervol ontslag verleend en ook aan mej. Gunning, j hoofd der school aan de Leliestraat. De j mutaties onder het personeel van de belde kleuterscholen waren vrij lngrlj- I zware regenval van die middag eerst Wrat op verhaal moesten komen. Het Leidse Muziekgezelschap „Sylvia" zorg de voor de dansmuziek Ook diverse buurtverenigingen had den deze dag in haar wijken voor de jeugd verschillende feestelijkheden ge organiseerd, terwijl veelal 's avonds ook de ouderen nog een gelegenheid tot ver maak werd gegeven. HERDENKING IN DE KERKEN. Terwijl in de R.K. Kerken gisteroch tend een plechtig Te Deum werd gezon gen en ook in de Prot. Kerken in pre diking erf gebed werd stilgestaan bij de verjaardag van Koningin Juliana, vond in de Hooglandse Kerk de officiële her denkingsdienst- plaats. Deze'dienst, waarin ds M. W. J. Geur- sen voorging, werd o.a. bijgewoond door de burgemeester, jhr mr F. H. v. Kin schot. afgevaardigden van de Konin ginnedagvereniging, Leidse Christelijke Oranjevereniging en Drie-Octobervere- niging, en de rector-magnificus der Leidse Universiteit prof. dr B. A. van Groningen. Het evangelie van deze morgen was Johannes 16:16-24, waaruit ds Geursen ook zijn tekst had gekozen, nl. vers 22: „Uw hart zal zich verblijden". Er is deze Zondag tweeërlei vreugde: de vreugde die ontstaat uit Nederlandse omstan digheden, dus de blijdschap over de ver jaardag van onze Koningin en de vreugde, die veel meer omvattend is: de vreugde van het Koninkrijk Gods. Deze vreugde is de vreugde van de Zon dag Jubilatae. Het spreken over de blijdschap.over de verjaardag van de Koningin is in de kerk ook volkomen op zijn plaats, wordt daar juist in de rechte verhouding gezet. Wij zijn onzaglijk dankbaar, dat boven de partijen als symbool van onze eenheid ons Vorstenhuis staat. Koningin Ju liana is de droom en het ideaal van onze eenheid. Deze menselijke vreugde heeft alles te maken met het koning schap van de verrezen Heer. Jezus is heengegaan, uit het bereik van deze we reld, tot de Majesteit van de ongeziene God, die komen zal. Er is slechts een dunne wand tussen Zijn Rijk en ons. Onze droefheid grenst aan de opperste vreugde. Hij staat aan de deur en klopt; een dunne wand dus. Dat bete kent, dat deze wereld niet in zichzelf rust. maar in Hem. Christus is onze Kening en wij zijn in Hem geborgen. Hij is onze laatste hulp. In zijn Ko ninkrijk rust ook het koningschap van Koningin Juliana. Zij regeert bij Zijn gratie. De overheid most de vrijheid scheppen voor de prediking van het koningschap van Christus, want hierin klopt het geweten van het Nederlandss volk. Wat mogen wij dankbaar zijn, dat wij democratisch worden geregeerd door ons Oranjehuis, en dat wij die vrijheid hebben. Zondag Jubilatae: jubelt en verblijdt u! De dienst werd besloten met het zin gen van het zesde en vijftiende couplet van het Wilhelmus. (Foto L.D./Van Vliet) Ook de politie blies bij deze aubade dapper mee. pend. De belangstelling voor de werkwijze op Kweekschool en Kleuterscholen in binnen- en buitenland was dit jaar bij zonder groot. De talrijkste groep, die een bezoek aan de scholen bracht, vorm de de Kopenhaagss Kweekschool voor V. O. met directrice en leraressen en een vijftigtal leerlingen. Deze groep werd ook door het Gemeentebestuur of ficieel ontvangen. De kleuterschool aan het Rapenburg telde' gemiddeld 202 leerlingen, die aan de Leliestraat 120. Het klassikaal on derwijs op dez-e scholen wordt tot het allernoodzakelijkste beperkt; zoveel mo gelijk wordt de individuele werkwijze toegepast. Het sohoolgeld voor de Rapenburg- school werd geleidelijk verhoogd tot f.50's-jaars met 1 Januari 1950: de hoge exploitatiekosten maakten dit noodzakelijk. De gezondheidstoestand van personeel, leerlingen en kleuters liet weinig te wensen over. De kleuters werden allen aan een grondig geneeskundig onder zoek onderworpen en bijna allen wer den tegen diphbherie ingeënt Bij de eindexamens van de Kweek school slaagden 18 leerlingen, twee zou den na een half jaar herexamen afleg gen, een candidaat werd algewezen. Voor diploma A werden alle vier can- didaten toegelaten. Hierna werd de rekening over 1949 voorgelegd, welke aan inkomsten ver meldde een bedrag van f. 91.252.55 en aan uitgaven de som van f 91.058.01, al Lagere Landbouwschool te Leiden Bevorderd van klasse n naar klasse III: C. T. van Bohemen, Leidschendam; A. C. Hooymans, Voorschoten v.w.; C. H. Hooymans, Voorschoten; C. Kamer, Nieuw Vennep; P. v. d. Marei, Wasse naar; W. J. M. Mooyman, Zoetenvoude; W. J. v. d. Post, Zoeterwoude v.w.; P. Rijnsburger, Zoeterwoude; J. J .v. San ten, Voorschoten; J. W. Schipper, Zoe terwoude; W. J. Schipper, Zoeterwoude en C. F. Westgeest, Leidschendam. Van klasse I naar klasse II: F. M. v. d. Ark, 's Gravenhage; G. Droogh, Zoe terwoude: P. v. Elderen, Rijk (Haarl.- meer)Joh. Hoogmoed, Rijk (Haarl.- meer)M. Kamer, Hoofddorp v.w.; P. Kamer, Hoofddorp: H. Kool, Wassenaar; C. A. P. Koot, Leidschendam; J. A. v. d. Marei, Wassenaar; J. M. C. Nieuwen- huis, Hoofddorp; A. P, Voets, Hazers- woude v.w.; C D Wassenaar, Noord- wijk Binnen; J. Wassenaar, NoordwJj- kerhout; K. Wassenaar, Voorschoten. Niet bevorderd 7 leerlingen. Na toelatingsexamen werden toegela ten tot de le klas: G. Alkemade, Wasse naar; C. Borreman, Leiderdorp; K. P. Both, Voorschoten; D. Dijkema, War mond; A. Dijkman, Voorschoten; W. Dijkman, Voorschoten; H. H. v. Egmond, Rijnsburg, G. J. Kennedie, Wassenaar; C. Kwakernaak, Leiderdorp; G. de Mooy. Rijnsburg; H. J. J. de Niet, Lei den; W. Roodenburg, Voorschoten; N. H. Ruygrok, Sassenheim; G. Terpstra, Leiden; K. Wassenaar, Noordwijker- hout; F. Warmerdam, Voorschoten. Christ. Hist. Jongerengroep spreekt over P. v. d. A. WAARDE VAN HET GEZAG IS HET GROTE SCHEIDSPUNT. Nauwelijks is de verkiezingscampagne achter de rug, of de Christ. Hist. Jon geren zijn al weer in actie. Op de bijeenkomst, die Vrijdag j.l. ge houden werd, sprak mr J. H. Valent- goed uit Oegstgeest over het onderwerp: „Wat scheidt ons van de P. v. d. A.?" Spr. stelde voorop dat we alleen het recht hebben om ons gescheiden te or ganiseren. als daartoe werkelijk een ge gronde reden bestaat. In wezen verwerpt de CHU de antithese-gedaohte, ze wil doorbreken naar de volksmassa en deze brengen onder het beslag van het Woord, ook in het staatkundige leven. De P. v. d. A. staat vóór de verwezen lijking van het socialisme, dat als maat schappelijk stelsel ten doel heeft de productie-middelen aan de gemeenschap te-brengen. 10 a 15 jaar geleden stond de socialistische beweging hier te lande nog op de grondslag van het hlstorisch-ma- terlalisme; thans erkent zij de heer schappij van de geest boven de stof. Dpor heel het program van de P. v. d. A, heen loopt echter de draad van het menselijk kunnen: de méns zal een rechtvaardiger ordening kunnen opbou wen. De grote vraag, die we aan de P. v. d. A. te richten hebben is deze: Welke waarborgen hebt gij dat uw stel sel niet op tyrannie uitloopt? Het draait hier om de quaestie van het gezag. De P. v. d. A. gaat uit van de eigen waarde van het gezag. De CHU daarentegen (en hier komt het belangrijkste scheids- I punt) belijdt dat het gezag zijn oor sprong heeft in God, de Schepper. Art 1 van het CH "beginselprogram zegt: „De I regel waarnaar het gezag in de staat most worden uitgeoefend is de in de I Heilige Schrift geopenbaarde ordening Gods", Zonder aanvaarding van dit uit- j gangspunt is het begrip democratie vol- j gens spr. variabel en ijdel. De P v. d. A. wsnst de staat niet aan I een kerkelijke belijdenis te binden, of- I schoon ze haar nog wel aan zedelijke normen gebonden acht. De CHU wenst ons land bestuurt te zien als een Chris- telijke staat in Protestantse zin. Hoewel de P. v. d. A. open staat voor personen met zeer versohillende levens overtuiging. vraagt za ondertussen tcch instemming met haar beginselprogram. Zolang dit program niet onomwonden naar het Woord grijpt, zal de Prot. Chr. I Werkgemeenschap in een keurslijf ge houden worden. Het accent in de P .v. d. A. ligt te zeer j op de sociale paragraaf. Wy dienen ech- I ter alle terreinen des levens te bezien i uit de totaliteit van het Christendom. Tussen de P. v. d. A. en ons staat een non-possumus; de scheiding is niet I kunstmatig. We zijn verplioht het volk terug te brengen naar de Bron. Na de pauze bracht de voorzitter, de heer J. Schinkel verslag uit van de Al gemene Vergadering der Chr. Hist. Unie te Amsterdam, Mej. Veerman vertelde het een en ander van de toogdag te Schiedam. Als bestuurlid werd in de plaats van Mej. Muller gekozen Mej. Tr. de Mey. NED. HANDELSREIZIGERS- VERENIGING. Onder presidium van de heer J. van den Berg kwam de afdeling Leiden in vergadering bijeen. De voorzitter opende met een harte lijk woord van welkom en sprak zijn vreugde uit over de grote opkomst. Na voorlezing der notulen werd de mededeling gedaan, dat de heren G. W. Schelke en C. Swaan, resp. als 2e voor zitter en 2e secretaris zijn aangewezen. Voor de algemene jaar vergadering te Amsterdam werd de heer C. Swaan als afgevaardigde benoemd, waarbij nog enkele voorstellen in bespreking werden gebracht. Vervolgens werd een kort overzicht gegeven van het jaarverslag en de be groting der NHRV.' waaruit geconclu deerd'kon worden, dat de NHRV in 1949 een zeer grote ledenaanwas heeft ge boekt, terwijl deze handelsreizigersver eniging bovendien een financieel sterke positie innam. Daarna ontvouwde de feestcommissie haar plannen voor de e.v. feestavond, waarmede de vergadering zich accoord verklaarde. Bij de rondvraag werden nog verschil lende punten naar voren gebracht, welke vlot konden worden afgehandeld, waar na de voorzitter besloot met een harte lijk woord van dank voor de prettige sfeer. Ds J. v. d. WIEL BEROEPEN EN EEN DRIETAL GEFORMEERD. Terwijl meerdere bouwplannen dit jaar „van stapel lopen" en er in Lci- den-Noord en Morswegkwarticr druk wordt gebouwd, werd Zaterdagmid dag de eerste steen gelegd voor het uitbreidingsplan Meerburgcrpolder aan de Hoge Rijndijk. De wethouder van Openbare Werken, de heer A. J. Jongeleen. verrichtte ook ditmaal deze plechtigheid, welke o.a. werd bijgewoond door wethouder D v. d. Kwaak, de besturen van de woning bouwvereniging „Eensgezindheid" en „Ons Doel", die de hier te bouwen 188 woningen, welke onderdak zullen ge ven aan 219 gezinnen, in exploitatie zullen nemen, de directeur van Ge meente-werken, ir D. Boogerd, de leden van de Commissie van Openbare Wer ken. vertegenwoordigers van de afd. Zuid-Holland van de Nat. Woningraad, de chef van het Gem. Huisvestingsbu reau. de heer G. J Philipsen, mevr. Landman, wier echtgenote als architect van dit bouwplan optreedt, afgevaar digden van diverse bouwverenigingen en tal van ambtenaren, die met ae uit voering van dit plan zijn belast. De voorzitter van de Bouwcommissie, die uit beide deelnemende woning bouwverenigingen is gevormd, de heer M. H Noteboom, gaf een overzicht van de voorbereidende besprekingen, welke geleid hebben tot deze bouw en die op 9 Januari 1948 een aanvang namen. Na dat enkele malen het bouwplan moest worden gewijzigd kon uiteindelijk in Ootober 1949 de opdracht aan het bouw bureau van de heer W. Mulder te Oegstgeest worden verstrekt. Op 23 Ja nuari van dit jaar ging de eerste paal voor het eerste blok woningen van 25 huizen in de grond. Hiervoor bedroeg de aannemingssom f. 186.692. Inmiddels zijn de werkzaamheden zover gevor derd. dat men deze middag de eerste steen kon leggen boven de eerste bint- laag. De heer Noteboom, die er zijn vreugde over uitsprak, dat nog dit jaar de woningen van het eerste blok in ge bruik kunnen worden genomen, hoopte dat ook spoedig met ae bouw van de overige 3 blokken een aanvang kon worden gemaakt. Ten slotte dankte hij allen, die aan de verwezenlijking van dit plan hun beste krachten hebben gegevan. Alvorens wethouder Jongeleen er toe overging om de eerste steen in te metselen, gaf hy een overzicht van de Leidse woningbouwplannen, welke reeds ten dele worden uitgevoerd cn hieraan de verheugende mededeling te verbinden, dat liet in het voorne men van het College van B. en W. ligt om nog dit jaar met de bouw van het tweede blok huizen in de Meerburgerpolder te beginnen. Bo vendien kan het bestuur van de Wo- ningbouwfederatie zeer binnenkort een uitnodiging verwachten om deel te nemen aan een bespreking, waar in overleg zal worden gepleegd aan welke Woningbouwvereniging de ex ploitatie zal worden opgedragen van de in deze gemeente te bouwen 100 montage-woningen. Dank bracht spreker aan de staf van ir Boogerd en de heer Hartigh, die zich met zoveel enthousiasme zetten aan de verwezenlijking van de Leidse bouw plannen. waaraan ook het College van B. en W. bijzondere aandacht besteedt. Hierop metselde wethouder Jongeleen de eerste steen in. in aansluiting waar op voorzitter Noteboom een kort slot woord sprak. Aangezien, zoals beker,!, het aantal I vacante predikantsplaatsen in de Ned. dus sluitende met een voordelig saldo t^erv- Gemeente alhier, zeer groot is, van f. 194.54. De rekening was in orde i nebben de kiesverenigingen het beroe- beyonden door een accountantsbureau; I pihéswerk des te krachtiger ter hand ge- op grond van het uitgebrachte rappor: nomen. Zo werd Zondagmiddag ln de werd de penningmeester gedechargeerd Éi en de voorzitter bracht dank aan Mevr. Verhey van Wijk voor het beheer over het afgelopen jaar. De begroting voor 1950 werd eveneens goedgekeurd. De stemming ter benoeming van een bestuurslid had tot resultaat, dat de heer L. van Nouhuys te 's-Gravenhage werd herkozen. De heer Tsj. G. de Vries te Leeu worden is op voordracht van curatoren vergadering van het kiescollege in de vacature ds J. Swijnen burg beroepen ds J. v. d. Wiel, te IJmuiden. Ter vervulling van de vacature ds J. C. v. Apeldoorn ls het volgende drietal opgemaakt: ds J. T. Doornebal (Oene bij Epe Geld.), ds B. Eyslnga (Barne- veld) en ds H. Roelofsen (Bodegraven). Over 14 dagen zal een van deze predi kanten beroepen worden. Vandaag herdenken de heer en mevrouw L. A. J. den Holder het feit, der Leidse Universiteit benoemd tot dat zij gedurende 4o"jaarde*conciërge wetenschappelijk medewerker aan het j van het wijkgebouw Levendaal zijn go- Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie weest. Dit feit wordt morgenavond in hier ter stede. J het wijkgebouw feestelijk herdacht. Ned. Chr. Werkmeestersbond GEZELLIGHEID EN CONTACT. Teneinde het onderling contact in de afdeling Leiden van de organisatie voor leidinggevend, toezichthoudend en con trolerend personeel, de N.OW.B., een onderafdeling van het C.N.V., te ver stevigen was Zaterdagmiddag een gro te vergadering belegd in „Oud-Hortus- zicht". Om tevens in nauwer contact te treden met andere plaatselijke afdelin gen, waren ock de besturen van Am sterdam, Haarlem, Zwijndrecht, Wad- dinxveen, Gouda en Dordrecht uitge nodigd, welke afdelingen elk een ver tegenwoordiger zonden. De vergadering werd geopend door de voorzitter, de heer C. M. Middelkoop, die in een toe spraak, getiteld „Het zal gaan" er al lereerst op wees, dat het Woord Gods het richtsnoer is voor al het handelen. God is de hoogste eigenaar van het leven en als Hij dat richtsnoer als ge nade gift geeft, mag de mens dat niet zomaar aan de kant zetten. Ons leven, aldus spr., moet aan Hem zijn toegewijd, geheel, en niet alleen op Zondag. De christelijke sociale actie, die door het C.NV. wordt gevoerd, is gegrond op de liefde, zoals die door Jezus wordt gepredikt. Onze strijd gaat dus niet in de eerste plaats om onze eigen positie al is die ook belangrijk bv. in de vertegenwoordiging in de Sociaal Eco nomische Raad, waar het C.N.V. slechts drie zetels heeft maar ter verheug- 1 ij king van de verrezen Heer. Als wij zo onze strijd zien en wij leven uit lief de tot Hem en de naaste, dan zal het zeker gaan. De Bondssecretaris. de heer G. J. v. Riet, sprak vervolgens een propagan distisch woord. Dat het C.N V. slechts drie vertegenwoordigers heeft in de Soc. Ec. Raad, tegen het N.V.V. 7 en de K.A.B. 5. is onze eigen schuld, aldus spr. Velen die Christelijk georiënteerd zijn, zijn nog niet aangesloten bij de christelijke organisatie. Wij moeten ech ter het vakverbond zo sterk mogelijk maken om des te krachtiger het begin sel te kunnen uitdragen. Slechts het christendom kan dat houvast bieden, dat onze maatschap pij zo zeer behoeft. Het is de enige weg om tot oplossing van het sociale vraag stuk te komen. Daaraan kan düs alleen een christelijke organisatie medewer ken. aldus spr. Na de pauze verzorgde Herman Stenz, met medewerking van Tilly Stenz Leening, Truus Massaarvan Drlel en Plet Massaar een gezellig muziekuurtje. Vrolijke liedjes en ernstige liedjes wer den afgewisseld door samenzang en pianospel door Tilly Stenz. Vooral het slotnummer „Reizende Muzikanten" sloeg geweldig in. De bondsvoorzitter, de heer F. Hok ken, sprak het slotwoord. Spr, wees er op. dat er altUd wel rangen en standen zullen blijven bestaan, ook in de fabrie ken. Een klassenloze maatschappij is een onmogelijkheid. Deze rangen en standen mogen ech ter niet tegenover elkaar staan; de mensen moeten als broeders samem werken en elkaar dienen. Met het zingen van ret Bondslied van de N.C.W.B. en gebed werd de vergade ring gesloten. Overdekte zweminrichting enkele dagen gesloten Tengevolge van het instorten van een gedeelte van de overkapping van de Overdekte zweminrichting In de Haarlemmerstraat is dit ge bouw door de bouwpolitie tiideliik ongeschikt verklaard en blijft de inrichting enkele dagen eesloten. Tengevolge hiervan zijn ook de zwemwedstrijden tegen een Gentse ploeg afgelast. (Foto Leidsch Dagblad/Van Vliet) Wethouder A. J. Jongeleen legt de eerste steen. NED. CHR. HANDELS- REIZIGERSVERENIGING. De afd. Lelden der N.C.H.V. kwam in het gebouw voor Chr. Sociale Belan gen in vergadering bijeen. Na afdoening der huishoudelijke zaken, kwam de agenda van de op 6 Mei te houden lan delijke vergadering ter sprake. Vooral het binnenkort te houden referendum over de vakgroep handelsreizigers in de afdeling der Chr. Kantoor- en handels bedienden en de N.C.H.V. bracht de tongen los. Verschillende leden gaven hun visie op dit punt. Nadat de pro's en contra's door de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Graafland uit Apeldoorn waren toegelicht, werd be sloten de afgevaardigden naar de Al gemene vergadering voor te laten stem men. het hoofdbestuur ziet dit referen dum met vertrouwen tegemoet. Na de rondvraag ging de heer Graafland voor in dankgebed. OEGSTGEEST DE ORANJEFEESTEN. Vrijdagavond zijn de Oranjefeesten ingezet met de opening van het fees telijk marktterrein in het Wilhelmina- park. Zowel deze avond als Zaterdag Ls het nog vrij rustig geweest, de weersgesteld heid had hierop een grote invloed. Zaterdagmiddag werd de traditionele voetbalwedstrijd UDO 1SCO 1 weer in ere hersteld. Zij werd gehouden op het ASC-terrein. Hoewel bevredigend, was de drukte ook hier niet overweldigend. In de eerste helft werd een heel goed spel te zien gegeven. Beide partyen wo gen vrijwel tegen elkander op, doch geen hunner wist het doel te vinden, zodat de rust met blanke stand inging. In de tweede helft speelde de lust om te winnen sterker mede en werd de spanning groter. De beide achterhoedes waren heel goed en wisten tot het ein de stand te houden. Het einde kwam met blanke stand. De voorzitter van de O V.. de heer N. v. Weizen, boor SCO de plaquette aan. Tijdens de rust en na het einde van deze wedstrijd werden enige demonstra ties gegeven met een 4-tal bestuurbare modelvliegtuigen. Deze demonstratie, die in alle opzichten uitstekend slaagde, ging uit van de Leidsche Luchtvaart club van de Kon. Ned. Ver. voor Lucht vaart. In aansluiting daarop ging de be langstelling uit naar de Internationale wedloop over 25 km. In samenwerking met de organisato ren van deze belangrijke wedstrijd was besloten deze geheel in Oegstgeest te laten verlopen. Ondanks de regen werd de wedstrijd aandachtig gevolgd, ALGEM. LEDENVERGADERING WIJKVERPLEGING. In „Het Witte Huis" werd de jaarver gadering gehouden van de Ver. Wijk verpleging voor alle gezindten, afdeling van „Het Groene Kruis". De vergadering stond o.l. van mevr. v. d. Bos-Buurman. Na opening werd door de secretaresse het jaarverslag uitgebracht. Penning meester J. de Visser bracht het finan cieel verslag uit. Ondanks de grote aderlating door de verbouwing van het Wijkgebouw ln 1949 is er nog slechts een schuld van f.3000. zodat kan worden verwacht, dat ook dit bedrag (resultaat van de geldlening) spoedig zal worden afgelost. De aftre dende bestuursleden mevr. Lorentsen en mevr. Brouwer werden by acclamatie bKkozen.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 3