Triomfale ontvangst van Ie Maastricht Paar Noord-Wester raasde langs de kust Ondanks regenval enthousiaste ovaties Aanbieding van verschillende geschenken Truman over de bestrijding van liet communisme WEERBERICHT Nieuwe aanval van Churchill op Labour-regering 89ste Jaargang DINSDAG 25 APRIL 1950 No. 26982 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dlr en Adm.: 25041; Red 21507 Witte Singel l, Lelden Giro no. 67U55 Het Koninklijk Paar is gistermiddag in Maastricht een triomfale ontvangst bereid! Tegen halfvier arriveerde het Koninklijk Paar met gevolg onder grote belangstelling op het vliegveld b'j Beek. Dc Prins had zelf de Dakota van de K.L.M. bestuurd. Koningin Juliana stapte als eerste uit het vliegtuig. De „Harmonie" van Beek speelde ter verwelkoming het „Wilhelmus". De Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, dr F. J. M. A. Hou- ben, riep dc Koninklijke gasten een hartelijk welkom toe op Limburgs bodem. Verder waren ter begroeting aanwezig R. L. J. H. M. Graaf de Marchant d'An- sembourg, van het kasteel Neuborg, als in Limburg wonend kamerheer in bui tengewone dienst van H.M. en de bur gemeesters van Beek, Geulle en Ule- straten. Twee bruidjes boden een bou quet bloemen aan en zeiden een versje op. Tegelijkertijd gingen honderden Oranje ballonnetjes de lucht in. Bulten het vliegveld was een erehaag gevormd van landelijke ruiters. Verder was nog aanwezig de schooljeugd van Beek, Geul le en Ulestraten. Na deze begroeting vertrok het Koninklijk Paar naar Maas tricht. Het gezelschap reed In auto's naar Maastricht; aan de grens der gemeente stapte het Koninklijk Paar over in een rood gelakte met vier paarden bespan nen calèche. De leden der hofhouding namen plaats in enige volgkoetsen. Hier was de burgemeester van Maastricht, mr W. baron Michiels van Kesscnich ter begroeting aanwezig. Niettegen staande de regen al harder en harder begon te vallen werd de tocht door de stad naar het Gouvernement een opeen volging van enthousiaste huldebetuigin gen, welke van tijd tot tijd tot ovaties aangroeiden! Op verschillende punten zorgden dui zenden schoolkinderen voor een spon tane hulde, waarbij bloemgesehenken werden aangeboden. Langs de steeds dichter wordende rijen van belangstel lenden arriveerde de Koninklijke stoet om halfvyf aan het Gouvernement. Na hier de militaire erewacht geïnspecteerd te hebben betrad H.M. de Konmgm met Prins Bernhard en het gevolg tijdens het spelen van het volkslied door een militaire kapel en onder het gejuich van de duizenden, die hier waren bijeenge komen, het Gouvernementsgebouw. In de receptiezaal waren bijeengeko men de leden van Provinciale Stalen, de burgemeesters van Limburg en een aantal hoofden van provinciale en semi- provinciale takken van dienst. Onder het zingen van een strophe van het Wilhelmus werd de Koningin verwel komd. waarna de Commissaris der Ko ningin. mr dr F. Houben, een welkomst rede hield. Een treffend moment was het op zeggen van een a'leraardigst versie door de 9-jarige Flipje Houben. die de verwachting uitsprak, dat binnen kort ook de vier prinsesjes eens naar Maastricht zullen komen. De doch tertjes van de Gouverneur boden ver schillende geschenken aan. De Koningin bekeek daarna met bij zondere belangstelling een geschilderd portret van haar. dat door Harrie Kooien ls vervaardigd en een plaats zal krijgen in de Statenzaal van Limburg. Zij was over het kunstwerk zo voldaan, dat zy onmiddellijk kennis wenste te maken met de schilder, die aan haar werd voorgesteld. Hierna volgde een on gedwongen samenzijn, waarbij de Ko ningin nog gelegenheid had om ver schillende burgemeesters en enkele an dere autoriteiten van het gewest te ont vangen. Aan het slot van de receptie kwam Zijne Excellentie Hubert Ver- wilghen, Gouverneur van de Belgische provincie Limburg, zijn opwachting ma ken by Hare Majesteit. Deze bracht aan H M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard de persoonlijke hulde van de Prins-Regent van België liefde van Maastricht voor het vorsten huis onderstreept. Hij bood het eerste exemplaar van een speciaal vervaardigd album aan, dat verlucht is met bijzon dere foto's van Maastricht en poëzie bevat over de stad, gedichten sinds de middeleeuwen tot heden toe. De Koninklijke Zangvereniging „Mas- treechter Staar", waarvan H.M. de Ko ningin beschermvrouwe is, zong op in drukwekkende w\jze het „Domine sal- vam fac reglnam nostram", waarna de leden van het gemeentebestuur en een aantal geestelijke, burgerlijke en mili taire autoriteiten van Maastricht aan Hare Majesteit werden voorgesteld. De Koninklijke Zangvereniging ,,Mas- treechter Staar" bood aan haar be schermvrouwe een artistiek uitgevoerd wandbord aan, vervaardigd door de kun stenaar Edmond Bellefroid. Een bijzonder aardige gebeurtenis was de begroeting door H.M. de Ko ningin van de 76-jarige soldatenmoe der Lies, die in de eerste wereldoorlog vier jaar lang een op wachtpost lig gende compagnie soldaten geregeld van warme koffie heeft voorzien en op deze wyze de erenaam „soldaten moeder" verwierf. Het vertrek van de Koningin naar het Gouvernement gaf wederom aanleiding I tot hartelijke huldebetuigingen van het duizendkoppige publiek! Gisteravond bood het Provinciaal be stuur van Limburg de Koninklyke be zoekers een galasoireè in de Maastricht se Schouwburg aan. Er werd een pro gramma van zang, declamatie en orkest muziek afgewerkt, waarin verschillende schakeringen van het Limburgse leven waren weerspiegeld. De hoge gasten waardeerden het ge- bodene zeer. Na afloop zagen zij de fak keloptocht, die omstreeks elf uur door Maastricht trok en waaraan duizenden in groepen of met praalwagens deelna men. Wegens de stromende regen be zichtigde het Koninklijk Paar de stoet niet van het bordes van het stadhuis, maar van de Koninklijke auto uit. Vroeger op de avond was het nog droog en tienduizenden Maastrichtenaren de den mee aan de feestelijkheden op de oude wallen en pleinen der stad Tot laat in de avond duurde de feestvreugde! Een nieuw feuilleton DE MAN die zijn geheugen verloor door PATRICIA WENT WORTH uit het Engels vertaald. Wie is William Smith, die na de oorlog, uit een concentratiekamp ontslagen, en in Londen terugge komen, werkt in een speelgoedma- gazyn, waar hy eigenhandig houten speelgoedbeesten vervaardigt? Dat hij niet de eenvoudige man is die hij schynt te zijn, daarvan is hij zelf hoewel hy zich n'ets van de tijd vóór 1942 herinneren kan we gens het verlies van z'n geheugen overtuigd, terv'jl ook vreemde aa.i- slagen op zyn leven in deze ricti- ting when In een spannend vervoig-verhaal. vinden onze lezers de ontknoping van dit mysterie mint Mijnenlegger Douwe Aukes ging aan de haal De Noord-Wester storm heeft trister- avond weer langs de kusten gebeukt' In Vlissingcn en Hoek 7in Holland moesten de loodsdiensten geslaakt worden. De windkracht was op som mige plaatsen elf. Twee kustvaartuigen, de „Wester- eems" (Ned.) en de Nyroca" <Eng.) zyn gisteravond op de rede van Vlis- singen blijven liggen, sinds het staken van de loodsdienst zijn nog vier grote schepen naar zee gevaren, die zeelood- sen aan boord hebben genomen. Deze konden niet me°r op de loodsboot over stappen, zodat zy tot de volgend; ha ven mee moesten va'-en. De mynenlcggcr Douwe Auk°s is gisteravond op zün eentje in de felle noord-wester storm aan de haal ge gaan in de oude haven van Schcve- ningen. Vrijwel de gehele bemanning Een drieledig program In antwoord op de beschuldigingen, dat de Amerikaanse regering commu nisten en „meelopers" In haar departe menten duldde, heeft president Tru man te Washington een drieledig pro gram ontwikkeld voor de bestriiding van het communisme in de Verenigde Sta ten en over de gehele wereld. 1. Versterking van de Amerikaanse defensie en militaire hulp ..aan de vrije landen". 2. Verbetering van de democratie en 3. Rustig en doeltreffend optreden zonder hysterie tegen de communis tische revolutionnaire activiteit overal hier te lande. President Truman verklaarde; ..het werkelijke gevaar is, dat het communis me andere vrije landen onder de voet loopt en zich daardoor versterkt voor# een uiteindelijke aanval op ons". Wij willen echter geen kans lopen, dat het hier vaste voet kriigt en wil zullen in de Verenigde Staten een toe stand scheppen, waarin het communis me niet gediien kan. „Wij zullen ons federaal recherche bureau niet vervormen tot een gestapo- achtige geheime politie", zo z?ide Tru man. „Wij zullen de Verenigde Staten niet maken tot een rechtse totalitaire staat om zodoende af te rekenen met een linkse totalitaire bedreicing. In enkele woorden gezegd: wii zullen de demo cratie niet om hals brengen." De president schetste in bijzonderhe den maatregelen, die genomen werden om communisten uit de regeringsdienst te wei-en. Hij zeide, dat er thans een onderzoek gaande was betreffende meer dan 1.000 Amerikaanse bureers teneinde uit te maken of stappen geno men dienden te worden om hun het burgerschap te ontnemen wegens sub versieve activiteit. Tegen 138 personen was een deportagebevel uitgevaardigd op grond van hun communistische ge zindheid, aldus Truman was op dat ogenblik de gast van een Scheveningse rede. die oen gezellige avond aanbood Het v rJa'en schip dat voor anker lag. heeft zichzelf waarschijnlijk ook een bootje willen vermaken en tolde p'otseling in de haven rond. Onmiddellijk: werd groot ala-m gemaakt en met een motorsloep heeft men de mijnenlegger. die op het ogenblik als werksehip voor de mij nenvegers aan d-- kost dienst doet, wc»r te pakken gekregen Eeri schutting voor hst pand Grote Markt 12 te Den Haag. dat ve bouwd wordt is ome°vaiu>n Enige voo'bügan- gers werden getroffen en twee hunner moeien naar een ziekenhuis worden vervoerd. Als gevolg van het stormachtige weer is vannacht om kwart voor één in het Noordzeekanaal ter hoogte van de Vel eer spoo-brug een ongeveer 50 ton me- fend binnenvaartuig eezonken, dat cp weg was van Beverwyk naar Amster dam. De schippe- kon zich nog bytyds In veiligheid Hellen. TWEE SCHEPEN GEZONKEN OP DE WAAL. Vannacht zyn tengevolge van de harde Westerstorm op de Waal onder Zaltbommel twee Duitse schepen ge zonken. De belde schepen liggen dicht onder de wal achter de scheepswerf bij Zaltbommel. Wisseling Sovjet-gezanten Alexander Bogomolov, Sovjet-Rus- sjsch ambassadeur in Frankryk sedert 1945, is van zün functie ontheven en is benoemd tot plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken. Alexei Pavlov, de huidige Sovjet-Rus sische ambassadeur voor België en Luxemburg, is tot ambassadeur in Fran kruk benoemd. Ter gelegenheid van hei Koninklijk bezoek aan Limburg wordt er in de gemeentegrotten van Valkenburg een 'balletsprookje opgevoerd, vervaar digd en geregisseerd door mevrouw WHaack, dat de geschiedenis van deze grotten in vyf taferelen in beeld brengt. Deze foto toont een scène uit het laatste tafereel. De voortdurende toejuichingen van het publiek buiten voor het Gouverne ment deed Hare Majesteit tenslotte be sluiten om even, niettegenstaande de zware regenval, op het balcon te ver schijnen. Vervolgens bracht Have Ma jesteit een officieel bezoek aan het Maastrichtse stadhuis. Op de markt stonden duizenden schoolkinderen opge steld, voorts enige muziekcorpsen en vele jeugdgroepen. De „verkeersbrigadiertjes" vormden een erewacht op de trappen van het stadhuis. In de hal van het monumentale raad huis heeft de burgemeester van Maas tricht. een woord van welkom gespro ken tot Hare Majesteit en daarbij de gevoelens van grote erkentelijkheid en IETS MINDER KOUD. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele buien, vannacht tild-elyk afnemende wind en P'aatseiyk flinke nachtvorst. Morgen overdag matige tot krachtige Westelijke lets minder koud. (Opgemaakt te 10 uur). 26 APRIL. Zon op: 5 21 uur; onder: 19.55 uur. aan op: 12.08 uur; onder: 3.30 uur. Hoogwater te KatrvUk te 9.34 en 22 22 u (Doodtij) Dit nummer bestaat uit zes pagina's. De controverse met West-Duitsland De leiders van kanselier Adenauers christen-democratische party hebben er op gezinspeeld dat de Westdultss rege ring mogelijk zal aftreden, indien de Westelijke geallieerden uiteindelijk over de Duitse wet op de inkomstenbelasting hun vet zonder uitspreken. De economische en financiële gevol gen daarvan zouden van dien aard zün, dat het gehele regeringsprogram op het gebied van de economische opbouw en de sociale politiek niet uitgevoerd zou kunnen worden. Adenauer verklaarde: ,Er gaan stem men op dat men de geallieerden dient voor te stellen de regering zelf in han- dvc te-ne.n'i. Functionnarissen van de Britse hoge commissie hebben hun sterke afkeuring kenbaar gemaakt over de rede van Adenauer te Bad Ems. Zij keurden af, dat het voorlopige veto over de wet op de inkomstenbelasting aanleiding had gegeven tot bittere commentaren, voor dat geallieerde en Duitse experts deze zaak konden behandelen. Voorts betreurt men Adenauers ver klaring dat in Frankrijk en Engeland een .volkomen negatieve" houding ten opzichte van Duitsland heerste. De po- lit ek der Britse regering, zo zeiden ge noemde functionnarissen. was er juist <-p gericht. Duitsland te doen opnemen in de gemeenschap der landen. Regering zowel als volk hadden West-Duitsland actief gesteund. Kanselier Adenauer heeft dr Hans Schlange Schoeninger. een vroegere grondbezitter uit Pommeren. benoemd tot consul in Londen De Britse regering he°ft haar agrement verleend. Dr Schlange Schoeningen werd in Fe bruari tot eerste na-oorlogse consul in de V.S. benoemd. Hij vertrok echter nooit naar men meent, omdat de V.S. het consulaat-generaal in New York wensten te zien en niet in het diploma tieke centrum. Washington. GEBOUW AMERIKAANSE ATOOMCOMMISSIE AFGEBRAND Het gebouw van de Amerikaanse atoomcommissie is afgebrand. Een woordvoerder van de commissie heeft verklaard, dat de brand een scha de van ongeveer 150.000 dollar veroor zaakt heeft Er waren echter geen machinerieën verloren gegaan. Hy zeide niet van oordeel te zün. dat er sabota ge gepleegd was De brand brak uit in d? afdeling waar gegevens en niet-tech- nisch materiaal opgeborgen werd. Er hadden een aantal lichte ontploffingen plaats. Zal de regering in gevaar komen? Winston Churchill, de leider van de oppositie in het Britse Lagerhuis, heeft aangekondigd, dat zyn fractie tegen twee punten van de begroting zal stem men. Men neemt aan, dat een nederlaag van de regering op een van deze pun ten haar aftreden en nieuwe algemene verkiezingen zou meebrengen. De punten, waarover zal worden ge stemd. zijn de verhoging van de benzi nebelasting en de belasting op vracht wagens. Churchill verklaarde, dat de voorge stelde belastingen „een directe aanval op de economie en het nuttig effect van onze productie en distributie" waren. Hij beweerde, dat de regering hier door de reizigers en de Industrie wilde dwingen gebruik te maken van de ge nationaliseerde spoorwegen. Churchill maakte de opmerking, dat Engeland niet voortdurend in een ver kiezingsatmosfeer kon leven en hy voeg de eraan toe: „Daar zitten wij nu in de grootste crisis van onze geschiedenis en bespieden élkaar als kat en muis en wie kan zeggen, wie de kat en wie de muis is?" De vraag, waar het om gaat is, hoe lang kan het land zich permitteren ge agiteerd te zQn door „dit ideologische conflict". „Als wij jaar na jaar ons laten mee slepen door onze partijen- en klassen strijd, zal Engeland mogelijk nooit meer een kans hebben om tot nieuw leven en nieuwe roem te komen". „Op de een of andere wijze moeten wij weer op vaste grond komen en een re-, gering hebben, die niet bang of onmach.- tig is datgene te doen. wat het nationale belang eist" aldus Churchill. Churchill verklaarde, dat hij niet ge loofde in coalities, die slechts na partij- gemarchandeer gevormd werden. Na critiek gegeven te hebben op het financiële beleid der regering, die hy van verspilzucht beschuldigde, stelde Churchill vast, dat de concessies, die de regering in haar begroting had ge daan, het gevolg waren van de druk der oppositie of de angst der regering om stemmen te verliezen. Sir Staffo t Cripps' financiële opvoe ding. waarvoor het land zo duur be taald heeft, was „niet geheel ontbloot van enig teken van vooruitgang", aldus Churchill. „Hu is geen uitblinkende leerling, maar het zou toch nog te vroeg zyn om te zeggen, dat hy volslagen hardleers is". Aan het gelach, dat volgde, nam sir Stafford zelf hartelijk deel. Gaitskell, de minister van staat voor economische zaken, antwoordde, dat de verhoogde benzinebelasting was bedoeld om de verlaging van de loonbelasting te compenseren. Indien de oppositie tegen j de benzinebelasting zou stemmen, zou I zij in werkelijkheid tegen de verlaging van de loonbelasting stemmen. Onder grote hilariteit van de Labour- leden bracht Gaitskell in herinnering, dat de benzinebelasting het eerst door Churchill was Ingevoerd. Churchill had dit vele jaren geleden gemotiveerd door te verklaren, dat hy door deze belasting de spoorwegen wilde helpen tegen oneer lijke concurrentie. 4 Sir Stafford Cripps verwierp een vaag voorstel van Churchill tot -'et vormen van een coalitie regering. Dit zou slechts mogelijk zijn. aldus Cripps. indien ieder zijn politiek voor die van Churchill op gaf. Hisrop wierp Churchill lachend in het midden: ..Dat zou verreweg het beste zyn". Op eon gegeven ogenblik was men van mening, dat de conservatieven een stemming zouden forceren over een technische kwestie van de omzetbe lasting. Het onderhavige punt werd ech ter zonder stemming aanvaard. Sir Staf ford ontkende nog. dat het Britse volk er nu minder goed aan toe was dan in de jaren 1945 en '46. De verhoogde pro ductie had het mogelijk gemaakt, dat de werkelijke koopkracht van de arbei der „meer dan gehandhaafd" kon blij ven. Bovendien was de sociale zorg uit gebreid en was men in staat geweest de buitenlandse betalingsbalans, die een tekort vertoonde, te verbeteren Voorts waren enorme kapitaalsuitgaven ge daan zonder dat de balans uit het even wicht was gebracht. Deze feiten zyn niet te veranderen, zo zeide Cripps on der gejuich van de regeringsbanken Churchill wenste Enzelands economie in dier voege te ontwikk°len. dat de genen. die geld bezaten dit geheel vrij konden gebruiken „Wy wensen echter gelijkheid van kansen, niet afhankelijk van welstand doch van intelligentie en capaciteit van de bu-ger". Op het verzoek van Churchill om be zuinigingen in de regeringsuitgaven in te voeren antwoordde Cripps. dat veel der uitgaven gebruikt werden voor op voeding. ziekenhuizen en diensten. BEMANNING VAN DE PRIVATEER WORDT ONDERSCHEIDEN. President Truman heeft gisteravond de resolutie getekend, waarin het Ame rikaanse Congres besluit tot het toe kennen van posthume onderscheidin gen aan de tien Amerikaanse vliege niers, die door Sovjet-Russische vlieg tuigen boven Letland zouden zyn neer geschoten. De resolutie, waarin het Congres te vens zijn medeleven met de nagelaten betrekkingen der vliegeniers uitspreekt, werd met algemene stemmen door de Senaat en het Huis van Afgevaardig den aangenomen. Westerling wordt vastgehouden BRITTEN ACHTEN HEM „EEN GEVAARLIJK TYPE'. Dc Britse regering houdt Westeling vact. omdat zy hem als ..een gevaar lijk type" beschouwt. Zij wacht op mogelijke stappen van de Indonesi- sohe rcge'ing tot uitlevering, zo werd gisteren in officiële kringen te Sin gapore verklaard. Hieraan werd toe gevoegd. dat er echter een tijdslimiet voor zijn detentie bestaat op grond van de nood-ordonnanties, waarna hij gedeporteerd zou worden. Autoriteiten hebben ve-klaard, dat de Engelse ambassadeur in Djakarta de Indonesische regering heeft medege deeld dat de autoriteiten te Singapore bereid zyn de motieven voor de uitle vering van Westerling volgens het En- gels-NfdeHa.nd.se uitlêveririgstractaat te vernemen. Indonesië verklaarde, dat het voorne mens is een verzoek tot uitlevering te doen, doch tot nu toe is geen verzoek daartoe in Singapore ontvangen. „DE LOCOMOTIEF" OVER WESTERLING-ZAAK. Het Semarangse dagblad „De Loco motief' meldt te hebben vernomen, dat bij hst onderzoek naar de achtergron den van de Westerling-affaire overtui gend is komen vast te -staan, dat een aantal hoge Nederlandse officieren hier aan actieve of passieve medewerking heeft verleend. De regering van de RI.S., aldus het blad, overweegt een of ficiële stap by de Nederlandse regering. Ook is het niet uitgesloten, dat binnen kort in de Nederlandse legerleiding en kele mutaties zullen plaatsvinden aldus De Locomotief. BURGEMEESTER VAN ANTWERPEN NEEMT MAATREGELEN De burgemeester van Antwerpen heeft na de ongeregeldheden, die daar heb ber. plaatsgevonden bij de werving van havenarbeiders ordemaatregelen uitge vaardigd, die tot nader orde zullen gel den. Tegen het einde der week wordt te Antwerpen het eerste Amerikaanse schip met wapenen verwacht De bur gemeester der stad heeft samenscholin gen van meer dan vijf personen op openbare wegen in de gehele stad ver boden, aan de politie is ODdracht gege ven voor een strikte in achtneming van het verbod te waken Men hoopt de aanwerving van arbeiders, die Maandag door het optreden van communistische betogers werd afgebroken, hedenoch- :end op normale wijze te kunnen voort zetten. GRIEKSE REGERINGSMAAT REGELEN. Piastiras, de premier van de nieuwe Griekse centrum-regerii.^, heeft aan het parlement een bezuinigingsprogram voorgelegd, dat voorziet In afvloeiing van overtollige en onbruikbare ambte naren. strengere maatregelen tegen be lastingontduikers en bevordering van het herstel. Verder stelde de regering voor geen algemene amnestie te geven aan „op standelingen". omdat de communisti sche partij de wapens niet heeft neer gelegd. Wel wil de regering clemen'le betrachten voor ..opstandelingen, die op het slechte pad zyn gebracht". Tienduizenden Nederlanders en bui tenlanders hebben het afgelopen weekeinde een bezoek gebracht aan de bloeiende Betuwe. Eén der prach tige lentetafreeH/es, die de bezoekers te aanschouwen kregen. JORDAANSE PARLEMENT KEURT DE ANNEXATIE GOED. H t nieuw? Jordaanse parlement, dat giste en door koning Abdoellah geopend werd. heef annexatie van het door het Arabische legioen bezette de?l van Palestina goedgekeurd. 54 van de 60 parlementsleden stemden voor.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1