'meet Leidse Bestuurdersbond in het goud Makassar als bezette stad Wie wint: „Djokja of Djakarta?" AKKERTJES Eerst verguisd, later erkend, thans gewaardeerd" Pluimveehouderij was in 1949 rendabel Begrotingsoverschot veranderde in nadeel van 231 millioen Beschermt de reddingslijn en haak Gij sieunl daarmee een goede zaak Met een enkel woord MAANDAG 24 APRIL. De ogen gaan open (Van onze correspondent). Makassar vertoont het aspect van een bezette stad. Af en aan rijdende trucs, Chinese autobussen en perso nen-auto's hebben Vrijdag en Zater dag de Worangtroepen naar hun kam pementen in dc pas-ontruimde scho len gebracht en er klonk voortdurend Merdeka-gcroep als nieuwe auto's met soldaten arriveerden. Er werd langs de intocht-route zeer druk gevlagd, voor al door de Chinese winkeliers, die daartoe Vrijdag in de prille ochtend het sein hebben gegeven, terwijl grote groepen fietsers dc AVorang-soldaten langs de Veekop-weg tegemoet zijn gereden. Zaterdag hadden bijna alle Worang troepen vrijaf. Zij wandelden in de stad of zaten in groepjes bijeen in de buurt van hun kampementen. Patrouillerende jeeps, waaruit de lopen staken van ge weren of machine-geweren, kruisen voortdurend door de stad. Overigens moet geconstateerd worden dat de troepen van de RIS grotendeels bestaan uit zonen van dit land, die niets doen om de verstandhouding te ver- Garoeda verhoogt luchtvaarttarieven. MET 70 Volgens een bericht van Reuter hebben heden de Garoeda Indonesian Airways te Djakarta bekend gemaakt, dat met ingang van morgen alle pas- sageprüzcn, die in Indonesisch cou rant worden voldaan, worden ver hoogd met 70 V.N.-deskundigen naar Djakarta ONDERZOEK NAAR TECHNISCHE BIJSTAND. Het secretariaat der V.N. heeft mede gedeeld, dat de secretaris-generaal der V.N. in antwoord op een verzoek van de Indonesische regering om techni sche redenen heeft toegestemd, dat een kleine groep deskundigen voor het in stellen van een onderzoek zal worden samengesteld. Haar taak zal zijn: 1) in overleg met de Indonesische regering een werkprogramma voor een missie der V.N. voor technische bijstand op te stellen en gespeciali seerde agentschappen aan te wijzen; 2) in overleg met de Indonesische autoriteiten na te gaan op welk ge bied directe bijstand van deskundi gen gewenst zou zijn. Dr Ansgar Rosenberg (van Zweedse nationaliteit), die speciaal assistent bij de V.N. en assistent-secretarls-generaal voor economische aangelegenheden is, werd aangewezen als hoofd van deze groep. Deze zal vla ons land naar Bangkok reizen, waar de leden, die thans hun standplaats in ZO. Azië hebben, zich bij hem zullen voegen. De groep zal eind April in Djakarta aankomen. Haar voorbereidend onderzoek en over leg zal 2 3 weken duren. STAATSSECRETARIS FOCKEMA ANDRAEA TE DJAKARTA Staatssecretaris Fockema Andraea is vanmorgen te Djakarta aangekomen. Hij' werd welkom geheten door dr Hirschfeld. kolonel Simatoepang na mens de Sultan van Djokja en de mi litaire gouverneur van Djakarta, Daan Jahia. benevens door hoge Nederlandse militairen. PALAR-DELEGATIE OP WEG NAAR ONS LAND. Eerst een bezoek aan de Russische ambassadeur. De Indonesische delegatie naar Mos kou is Zaterdag uit Karatsji naar ons land vertrokken. Het hoofd van deze missie de heer Palar, zal alvorens de reis naai- Moskou voort te zetten, bespre kingen voeren met de Russische am bassadeur te Den Haag. Hij kon niet mededelen, hoe lang het verblijf in Moskou zou duren. Gedurende het tweedaags bezoek aan Karatsji heeft de delegatie de gouverneur-generaal van Pakistan, Khwaja Nazimmudin en de minlster-presidentv Liaquat All Khan, bezocht. Voorts bracht zij een bezoek aan het graf van Mohammed Ali Djinnah, de grondlegger en eerste gouverneur-gene raal van Pakistan, waar de heer Palar een krans heeft gelegd. Palar wordt morgen op Schiphol ver wacht en zal 29 April naar Praag rei zen. DR SOEMITRO NAAR DJAKARTA. Dr Soemltro, het hoofd van de econo mische afdeling van de Indonesische ambassade te Washington, zal 28 April met de Nieuw Amsterdam uit de Ver. Staten naar Djakarta vertrekken. Hij zal niet in diplomatieke dienst blijven, doch in Djakarta een taak op flnan- cleel-economisch gebied krijgen. ADENAUER LAAT OPNIEUW HET „DEUTSCHLANDLIED" ZINGEN. Dr Adenauer, de Duitse bondskanse lier, heeft te Bad Ems in de Franse zone na een rede tot een conferentie van zijn christendemocratische partij opnieuw de derde strophe van het lied „Deutschland ueber alles" laten zingen. Hij verklaarde, dat de Westelijke ge allieerden bij hun politiek ten aanzien van Duitsland „grote psychologische fouten" maken. Over de jongste gealli eerde veto's op de wetten betreffende de inkomstenbelasting en de civiele dienst zei Adenauer, dat de geallieerde hoge commissie zich blijkbaar niet be wust is van de „grote politieke beteke nis" van deze kwesties. Kanselier Adenauer verklaarde dat het veto van de hoge commissie ztfn ze ven maanden oude kabinet in de ergste crisis had gebracht die het tot nu toe had doorgemaakt. De hoge commissie wijst erop, dat door de belastingverlaging de Duitse be groting niet langer in evenwicht gehou den zou worden. De hoge commissie deelde aan Ade nauer mede dat zij bereid was de be lastingverlaging in te willigen wanneer er maatregelen getroffen werden om het tekort aan inkomsten dat daardoor ont stond te compenseren, wanneer de ga rantie kon worden verstrekt, dat de gelden die voor de belasting werden ge spaard toch op een of andere wijze bij slechteren. Er is buiten de patrouil les geen machtsvertoon en iedereen wordt vriendelijk behandeld. De solda ten van Aziz blijven in de kazerne en houden zich volkomen rustig. Zij staan onder toezicht van de militaire politie, maar zijn niet ontwapend. De KNIL- troepen doen normaal dienst. Het door Djakarta omgeroepen bericht dat zij ontwapend zijn, is met waar. Ontwapend zijn slechts een 400 overlopers. De veld politie bewaakt verschillende vitale be drijven, waarbij zij herhaaldelijk bloot staat, zowel in als buiten Makassar, aan overvallen van benden guerilla's of pe- muda's, die er kennelijk in de eerste plaats op uit zijn wapens te bemachti gen. De regering van Oost-Indonesië heeft het buitengewoon druk en is voortdu rend in vergadering bijeen. Zij is intus sen enigszins verrast door de persoon lijke verklaring van president Soekawati, over de toekomst van de Negara in het verband van de RIS. Die verklaring werd immers afgelegd voordat de rege ring haar houding had bepaald ten aan zien van de Vierhoeksconferentie, waar op beslist zal worden wie oppermachtig zal zijn; „Djokja of Djakarta". Vast staat inmiddels, dat de actie van Aziz en alles wat zich daarna heeft afgespeeld by velen in Oost- Indonesië de ogen geopend heeft. Men realiseert zich, beter dan te voren, hoe de stukken liggen en waar het Djokja om te doen is. Uit gesprekken met Oost-Indonesiërs is ons gebleken, dat vele, eertijds felle tegenstanders van Nederland, thans geheel zijn omge zwaaid en nu willen beijveren voor het voortbestaan van de Negara Oost- Indonesië om te voorkomen dat deze in de macht van Djokja geraakt. AFSCHEIDSRECEPTIE MR VAN KLEFFENS TE NEW YORK. In de West End Collegiate Church te New York is gisterochtend een dienst gehouden, die werd bijgewoond door een groot aantal leden Van de Nederlandse kolonie en Nederlandse functionnarissen. alsook de scheidende Nederlandse ambassadeur mr van Klef- fens en diens echtgenote. Na de dienst, werd in de consistoriekamer een af scheidsreceptie gehouden ter ere van ambassadeur van Kleffens. „DE VERGULDE KORENAAR" AFGEBRAND. Een twee eeuwen oude molen. Zaterdagmorgen is de molen „Dc Vergulde Korenaar" aan het Keern te Hoorn in brand geraakt door vonken uit de uitlaat van een Dieselmotor, die in een nabijgelegen gebouwtje stond opgesteld. De brandweer kon niets uit richten. Na een half uur stortte het brandende geraamte in elkaar. De mo len was 2 eeuwen oud en zou juist ge restaureerd worden. Veertig ton graan is tevens door deze brand vernietigd. REÜNIE VAN MILITAIREN TE UTRECHT. Voor hen, die in Indonesië waren. Op 1 Juli a.s. zal tc Utrecht een reü nie worden gehouden van militairen, die in Indonesië onder de wapenen zun geweest. O.m. zal het woord worden gevoerd door Prins Bernhard. Lieftinck wil spoedig behandeling „Benzinebelasting" In de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer omtrent het ontwerp van wet tot verhoging van het bijzonder in voerrecht op benzine en tot wijziging van de motorrijtuigbelastingwet, lezen wij: Het bevreemdt de minister van Fi nanciën dat juist de leden, die een zo sterke relatie tussen de verschillende belastingvoorstellen zien. in verband met het onderhavige wetsontwerp de vermaning tot hem richten, dat het met het leggen van belastingdruk op het Nederlandse volk zo niet kan door gaan". De aanhangige voorstellen zullen immers per saldo tot een aanzienlijke vermindering van druk leiden. Met dit vooruitzicht voor ogen moet de vooral uit een psychologisch oogpunt minder gelukkige omstandigheid, dat dit wetsontwerp, hetwelk op zich zelf een belastingverzwaring inhoudt, door bij zondere omstandigheden de Kamer eer heeft bereikt, dan andere wetsontwerpen niet te zwaar worden getild. Het Ministerie van Financiën zou een behandeling op zeer korte termijn van het onderhavige wetsontwerp door de Eerste Kamer op hoge prijs stellen, op dat de verhoging van de benzinebelas ting zo spoedig mogelijk zal kunnen wor den ingevoerd De regering is tot de conclusie geko men. dat de terugslag, welke de voorge stelde belastingverhoging zal hebben op de prijzen der eindproducten, zo onbete kenend is, dat een merkbare verminde ring van de exportmogelijkheden niet behoeft te worden gevreesd. Verjaagdat lusteloze gevoel.Neemn'AKKERTJE" om weer monter en fris t* worden misschien eer. grico Ae voorkomen. he/pen direct POSITIE INDONESIË-VLIEGTUIGEN. Uitreis: de PH-TDK (Amsterdam), gezagvoerder le Good, kwam gister avond in Bangkok aan. Het toestel is vermoedelijk inmiddels in Djakarta aangekomen. De PH-TDD (Delft), ge zagvoerder Scholtmeyer, vertrok van morgen Uit Calcutta. Thuisreis: de PH-TDE (Eindhoven), gezagvoerder Zwarthoed, vertrok van morgen uit Basra. De PH-TDN (Vlaar- dingen), gezagvoerder Krouwel. kwam gisteravond in Amsterdam aan. De PH- TDN (Aalsmeer), gezagvoerder Stein beck, werd heden te Basra verwacht. De TH-TEP (Pontlanak). gezagvoer der Brugman, is gisteravond uit Dja karta vertrokken. De PH-TDL. gezagvoerder Newborn, met emigranten naar Sydney (Austra lië) onderweg, is gisteravond uit. Dar win vertrokken. TWEEDE GROEP LEERLING- VLIEGERS NAAR AMERIKA. Binnenkort zal een tweede groep Ne derlandse leerling vliegers, naar Aemi- ka gaan om daar opgeleid te worden. De mogelijkheid tot. uitzending naai het buitenland is alleen geopend voor hen, die bereid zijn als vlieger (hetzij in de rang van officier of als onderof ficier) in beroepsdienst te gaan bij de Luchtmacht. KINDEREN SPEELDEN MET LUCIFERS Gistermiddag brak brand uit in de boerderij van H. Morrenhof te Marien- heem (gemeente Raalte). Toen de brandweer arriveerde, was de boer derij bijna geheel afgebrand. Twee hooibergen en twee schuren waren reeds geheel in vlammen opgegaan. De brand was in een hooiberg ontstaan, doordat daar kinderen speelden met lucifers. De gehele boerderij met in boedel, twee hooibergen en twee schu ren gingen verloren. Het vee kon gered worden. De boerderij was laag verze kerd, GEWELDIGE DRUKTE OP DE R.A.I. De automotfïeltentoonstelling op de R.A.I. te Amsterdam trok gisteren 17 k 18.000 bezoekers. Behalve op de offi ciële parkeerterreinen stonden honder den auto's van bezoekers in de straten in de omgeving van het R A.I.-gebouw, o.a. in de Churchillaan. Verliesgevende export naar Engeland stopgezet Zaterdag is te Utrecht de jaarverga dering gehouden van de Nederlandse Fe deratie van Verenigingen van Bedrijfs- pluimveehouders onder voorzitterschap van de heer M J. Dings uit Roermond. Deze wijdde o a. een beschouwing aan de voorlopig gestaakte export naar En geland. De pluimveeorganisaties hebben zich krachtig verzet tegen levering van grote hoeveelheden eieren aan Enge land tegen onbevredigende prijzen en tot dusver zijn zij in het gelijk gesteld, mede door de gunstige ontwikkeling van de Duitse markt. Voor te groot optimisme meende spr. echter te moeten waarschu wen. Ten aanzien van de veevoederdis- tributie blijft de Federatie overtuigd van de noodzaak tot handhaving daarvan, zij het dat verbetering in de uitvoering no dig geacht wordt. Het jaarverslag sprak over sterke gevoelens van onbehagen, die in wijde kring heersen over de blijk- Devaluatie kostte 156.9 millioen. Het batig saldo van de begroting voor 1950 van 20 millioen gulden is sinds het opstellen veranderd in een tekort van 231 millioen gulden. Dit betreft de gewone dienst, de buiten gewone dienst I en het Landbouw- Egallsatiefonds. De Buitengewone dienst II had al een nadelig saldo van 390 millioen, dat nu met 55 millioen kon worden verminderd. Aldus het eindverslag der Tweede Kamer over de wetsontwerpen tot her ziening der belastingen tot opheffing van de ondernemingsbelasting en tot verhoging van de vennootschapsbelas ting. Ten gevolge van de devaluatie is de begroting van acht ministeries belast met 156.9 millioen gulden. 30 Millioen komt ten laste van Oorlog. 73 millioen van Financiën (buitenlandse schuld), 10 millioen van Economische Zaken (kolen- toeslag) en 20 millioen van het Land- bouw-Egalisatiefonds. Verder betekent de soevereiniteitsoverdracht in haar ge volgen een nieuwe last van ruim 186 millioen. Daarvan wordt 134 millioen opgeëist door militaire uitgaven, demo bilisatie en troepentransporten. 8 mil lioen door het ministerie van Unieaan gelegenheden en Overzeese Rijksdelen en 7 5 millioen door Marine. Ten slotte moet nog ruim 97 millioen in rekening worden gebracht voor de voorlopige kin derbijslag voor zelfstandigen, de werk loosheidsverzekering. de salarisverhoging met vijf procent ten behoeve van de ambtenaren en de verhoging van pen sioenen en uitkeringen aan ziekenfond sen. Hiertegenover staat dan een hogere middenraming. De voorgenomen wettelijke wijzigingen in het belastingstelsel betekenen daarbij nog. dat de schatkist per saldo 74 mil lioen zal moeten ontberen, terwijl boven dien een opbrengst van 240 millioen komt te vervallen door de afschaffing van de ondernemingsbelasting. grootste per rol de beste! baar onbevredigende prijzen die in En geland gemaakt worden, alsmede over de omstandigheid dat de lage prijzen van het Engelse contract en de overheids maatregelen, die daarmede verband houden, niet in overleg met de georga niseerde landbouw zijn genomen. Mede verantwoordelijkheid wijst de Federatie dan ook af. De pluimveehouderij is in 1949 be hoorlijk rendabel geweest door hogere prijzen op de binnenlandse markt en belangrijke overschotten, die de export naar andere landen dan Engeland op leverde. Uit de bespreking van het Jaarver slag bleek, dat de verliesgevende ex port naar Engeland voorlopig is stop gezet. De export naar Duitsland, waar heen dit jaar reeds 315 millioen eieren zijn uitgevoerd, is tot heden zeer ren dabel. De directeur van de Oostelijke Pluim vee-coöperatie te Enschede, F. H. Robers, hield vervolgens een inleiding over de historische groei van de eierhandel in ons land en de plaats van de coöperaties in de Nederlandse pluimveehouderij. KNAAPJE OP BRUGDEK GEDOOD. "Viel van acht meter hoogte. Bij de Julianabrug over de Zaan te Zaandijk is gistermiddag een ongeluk gebeurd, dat aan de 4-jarige Otto Groesbeek uit Zaandijk het leven heeft gekost. c De brug was geopend geweest en toen de afsluitboom, die het verkeer moest tegenhouden, weer omhoog ging, klemde het knaapje zich aan het uit einde van de boom vast en ging mee omhoog. Toen de brugwachter door het gegil van de omstanders op de situatie was opmerkzaam gemaakt en de boom weer liet dalen, liet het knaapje los en viel van een hoogte van circa 8 meter op het brugdek. Het ventje was vrijwel op slag dood. BINNENLAND. Door de stamboekveefokkers, gebr. Ny- land te Blokzijl ls de rljkspremlestler Al- bert aan de Vereniging voor kunstmatige Inseminatie ln Zuid-Holland verkocht voor f. 5500, De vereniging „Slmavi" heeft f25.000 ter beschikking van het „Nationaal Nleuw-Gulnea-comlté gesteld voor de aanschaffing van medische instrumenten, medicijnen, verbandartlkelen en verster kende middelen voor de noodlijdende be volking van Nleuw-Gulnea. De heer Schaus, minister van Justi tie van het groothertogdom Luxemburg, heeft op het Luxemburgse gezantschap te 's-Gravenhage ln aanwezigheid van de heer Collart, gezant van Luxemburg, aan Wljers. minister van Justitie, hel ereteken van Grootkruis ln de Eiken kroon van Luxemburg overhandigd. De „Indrapoera" ls Zaterdagmorgen uit Rotterdam naar Indonesië vertrok ken. BUITENLAND. Een Spitfire ls bij een oefenvlucht te Banbridge (Ulster) te pletter geval len. Voorts ls bij Henle.) in de streek van Londen een Seaflre-toestei van dc ma rineluchtmacht beschadigd. De piloten werden gedood. Vijf arbeiders, die op een der wer ven van de stuw te Kaprun, ln de om trek van Salzburg werkten, zijn onder een lawine bedolven. Drie hunner zijn jiT ecu iciw111c ijeuui ven. ui ie 111111111 de regering teiecht jouden komen of gostl]tt de „nclere twee slaagden er 'ln gebruikt zouden worden voor investe- zich. hoewel gewond, uit de sneeuwmassa ringtn. te bevrijden. John Rockefeller Jr heeft een mil lioen dollar geschonken aan het „Insti tute of Technology" van Massachusetts. De oud-soldaat Alfred Forclilno wandelde in New-York, keek naar boven en zag uit de vijfde verdieping van een huls Iets naar beneden vallen. Forchlno liep er hard heen en ving de 2-Jarlge Judit.h Myers op. die uit het raam was gevallen. In een ziekenhuis bleek, dat zij slechts een paar schrammetjes had op gelopen. Te Bern is bekend gemaakt, dat de nieuwe oorlogsregels" van het Rode Kruis, welke ln 1949 te Genêve zijn op gesteld en die door 62 landen z(Jn be krachtigd (waaronder de Sovjet-unie en de Verenigde Staten) op 21 October a.s van kracht zullen worc'.m. Zaterdagochtend zijn, b(j buitenge woon hoog tij. een honderdtal walvissen aangespoeld op het strand van het eiland Stromsay, dat behoort tot de ten Noor den van Schotland gelegen Orkney- groep. De walwissen zijn vyf tot zes meter lang en alle gestorven. Een petitie, waarin de Britse rege ring verzocht wordt Schotland zelfbe stuur te verlenen, ls door 1.236.000 per sonen ondertekend. Er zullen afgevaardig den naar Londen worden gezonden om gewestelijke autonomie te vragen. Een Bulgaars volksgerechtshof ln Macedonië heeft twee Bulgaren tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld. ZIJ waren er van beschuldigd een samen zwering tc hebben beraamd om Joego slavië Bulgaars Macedonië te helpen an den veroordeeld tot gevangenisstraffen van maximaal 15 Jaar. De geallieerde hoge commissie wil voor de burgerluchtvaart ln West-Dults- land, waaraan de Duitsers volgens de de- mllltarisatlowetten geen aandeel mogen hebben, voorlopig zeven vliegvelden In schakelen. namelijk Berlin. Bremen, Dus- seldorp. Frankfort, Hamburg, Neurenberg en Stuttgart. De bekende Engelse schrijver en arts Warwick Deeping ls op 73-Jarige leef til d te Weybridge (Surrey), waar hij woonde, overleden. De onder Sovjetrusslsche contróle staande Beriynse radio heeft Arthur Rother, die na de rede van Adenauer te Berlijn „Deutschland ueber alles" diri geerde, ontslagen. Israël heeft gisteren het 2-Jarlg be staan van de staat Israël feestelijk ge vierd, Plannen voor vorming van een „Sov jet-unie van Zuld-Amerlka" zijn on langs ontdekt tussen communistische pa perassen, die door de Boliviaanse politie ln beslag werden genomen. De predikanten ln de Russische zone van Duitsland deden gisteren vanaf de kansel een aanval op dt Russische en communistische pogingen om de kerk en Jezus Christus te verwijderen uit het leven van de 18 millioen Oost-Duitsers. Deze aanval was het heftigste verzet dat tegen deze politiestaat geboden werd sedert hij verleden Jaar werd opgericht. Negentien sprekers prezen zijn werk. Met een receptie, die ruim 3 uur ln beslag nam en waarin 19 sprekers hun grote waardering hebben geuit voor het omvangrijke werk van de ruim 6000 leden tellende Leide Be stuurdersbond, is Zaterdagmiddag ln „In den Vergulden Turk" het gouden jubileum van deze Bond herdacht. Veel fraaie bloemstukken gaven aan het geheel een feestelijk karakter. De heer H. A. Wijrdeman, die als „chef de réception" de woorden vloed in goede banen moest leiden, had een zware taak, waarvan hU zich uitmuntend kweet. Als ere-gast was deze middag aan wezig de 75-jarige heer E. Bomli, die in .de beginperiode de pioniers het ABC van de vakbeweging heeft bijgebracht, terwijl er ook vele voor trekkers, w.o. de heren H. Baart, J. van Stralen, A, Sasburg, J. Veltman en H. W. Wittenaar, door hun aan wezigheid blijk gaven van hun on verflauwde belangstelling in het wel en het wee van deze Bond. De voorzitter van de Jubilerende LBB, de heer H, ten Brummelaar, die bij de aanvang van deze receptie een Inleidend woord sprak, wees daarin op de onmen selijke toestanden, waaronder de arbei derswereld vóór 53 jaar gebukt ging. In aansluiting hierop gaf spreker een be schrijving van het ontstaan van de arbeidersbeweging, ln welk verband hij hulde bracht aan het vruchtdragend initiatief der pioniers, die onder veel tegenkanting hebben weten vol te hou den en aan wier werk het mede te dan ken ls. dat de vakbeweging thans aller- wege wordt erkend. In tegenstelling met vóór 50 jaar, is de situatie thans zo, dat wanneer er ln het openbare leven be langrijke besluiten genomen moeten worden de arbeidersbeweging daarin een belangrijk woord meespreekt. Spre ker ziet de dag van vandaag als een mijlpaal in het leven der vakbeweging, welke beweging niet alleen allerwege erkenning, doch ook waardering onder vindt. De heer J Landman, penningmeester van het NVV, die de lange rij der spre kers opende, herinnerde eveneens aan de ondragelijke toestanden van vóór 50 jaar om daarna stil te staan bij de op richting van het NVV in 1906, waardoor de reeds plaatselijk bestaande acties in landelijk verband konden worden geor ganiseerd. Nadat spreker gewezen had op de vele sociale en economische ver beteringen, welke in de loop der jaren zijn ingevoerd, merkte hij op, dat ook heden ten dage moet worden voortge bouwd aan de verwezenlijking van vele •idealen, welke de vakbeweging zich stelt. In dit verband vroeg spreker aandacht voor het streven naar een geleide eco nomie. de publiek rechtelijke bedrijfs organisatie en het in het leven roepen van de Ondernemingsraden, waartoe ook de vakbeweging haar aandeel zal moeten bijdragen. Namens het NVV deed spreker de toezegging van een be drag onder couvert, waarvoor in onder ling overleg een bestemming zal moeten worden gezocht. De heer J. A. M. van Oyen, die met de heer A. de Kruiff de Kath. Arbei dersbeweging vertegenwoordigde, herin nerde aan de prettige verstandhouding, welke in de loop der jaren is gegroeid en wenste de jubilerende bond een lange periode van overvloedig succes toe. In gelijke geest voerde de heer G. Hordijk, voorzitter van de Leidse Chr. Besturen bond, waarvan ook de heer W. Veerman aanwezig was, het woord. Namens het gemeentebestuur bood wethouder S Menken de felicitaties aan, er hierbij o.a. op wijzende, dat ook het gemeentebestuur grote waardering heeft voor het werk van de LBB. Naast hetgeen door de Bond op sociaal en maatschappelijk terrein is gedaan, achtte spreker het van zeer veel waar de, dat opeenvolgende besturen steeds gestreefd hebben naar de verheffing van het culturele leven der arbeiders. De directeur van het Gewestelijk'Ar- Het bestuur van de jubilerende bond neemt de serenade van Nieuw Le ven" in ontvangst. V.l.n.r. de heren J. Maassen v. d. Brink, J. H. Schüller, C. J. Piena, H. ten Brummelaar, G. Jansen, N. Langezaal, I. Coster, A. Piket en H. van Mastrigt. ties namens de raadsfractie van de P. v d. A. aan, waarbij hij als noodzakelijk aantoonde, dat de strijdlust en de prin cipes, welke de LBB in het verleden hebben gekenmerkt, ook thans dienen te worden behouden. De volgende spre ker, de heer J. van Stralen herinnerde aan het prettige contact, dat in het verleden tussen de LBB en de Coöpera tie Vooruit heeft bestaan» en waaruit reeds in 1901 de oprichting van deze Coöperatie is voortgevloeid. In aanslui ting bood de heer A. Verlint' namens de afdeling Lelden van de VARA de ge lukwensen aan. „NIEUW LEVEN" BRENGT SERENADE. Een onverwachte huidebetoging was hierop de serenade, welke het Muziek gezelschap Nieuw Leven het bestuur kwam brengen. De receptie werd er en kele ogenblikken voor onderbroken ten einde de bestuursleden ln de gelegenheid te stellen deze muzikale hulde op de stoep van „In den Vergulden Turk" ln ontvangst te nemen. Teruggekeerd ln de receptiezalen werd het bestuur vervolgens gecomplimen teerd door de heer J. Beurse namens het bestuur van Nieuw Leven, die vooral de culturele zijde van het werk van de LBB ln het licht stelde Hierna voerden nog het woord dr S. Rozemond, direc teur van de Gem. Dienst voor Sociale Zaken, de heer J. Veltman als oud-be stuurder van de LBB, die met name de jongeren onder het oog hield, dat de strijdbijl nog niet kan worden begraven, doch dat met enthousiasme en liefde moet worden voortgebouwd op het hechte fundament, dat de ouderen heb ben gelegd: de heer H. Baart, eveneens een oud-bestuurder, de heer G Rietveld, voorzitter van Humanitas, de heer J. G. Fokkema, namens het Thuisfront van Humanitas, de heer M. I. Smit van het HB. van de Ned Ver. van Ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd, de heer H. M. Noteboom namens de Woning bouwvereniging Ons Doel en tenslotte de heer J. G. v. d, Zeeuw namens de af deling Leiden van de Ned. Ver. van ar beiders (sters) ln de Voedlngs- en Ge- notmlddelenbedrijven. Van de velen, dia. het bestuur kwamen gelukwensen, noemen wfj verder nog de wethouders, de heren A. J. Jongeleen en J. C. van Schalck, mr C. Leembrug gen namens de Leidse Vereniging van industriëlen, de heer J. A. van Zanten, directeur van de Gem. Volkscrediet- bank, de heren P. de Kruis van de Stichting Scholendlenst. J. ten Haken van „De Stem des Volks", A. C. v, d. Woerd en H. Verver van de Arbeiders- toneelvereniging D.O.S., mr D. J. Gor ter, voorzitter van de Raad van Arbeid, de raadsleden mevr. C P. Braggaar—De Does en de heren W. F. v. d. Burgh, J. M. van Stralen, H. Zunderman Jr. en J. van Weerlee, mr J. Verlooy en de heer Flamellng van het regionaal bureau van Arbeidsrecht in het district Haarlem, Leiden en Den Haag, de dames H. B. CorbaWijland, G. A. Spierenburg- Beekhuizen en J. van LlenenValk van ae afdeling Leiden van de Vrouwenbond van het NW, de heren P. v. d. Blom, H. v. d. Blom en J. v. d. Horn van de AJÖ en vele anderen. Aan het einde van deze receptie heeft voorzitter Ten Brummelaar een harte lijk dankwoord gesproken. niet behoorlek zou kunnen uitvoeren zonder de steun en de medewerking van de vakorganisaties. Voor het aandeel, dat de LBB en met name de heren G. Janssen en C. J. Piena, hierin hebben gehad, dankte spreker met een vriende lijk woord, waaraan hij een gelukwens met dit gouden jubileum paarde. De heer H. Zunderman, jr, die het bestuur namens alle onderafdelingen, de Culturele Raad en de afdeling Leiden van de P. v. d. A. hulde bracht, herin nerde eveneens aan hetgeen werd be reikt. In een gevoelvol woord herdacht spreker allen, die de arbeidersbeweging in de loop der jaren zijn ontvallen en waaronder vooral de heren D. A. van Eek en M. G. Verweij zulk een bijzon dere plaats hebben Ingenomen Of schoon dit in het verleden wel eens werd gemist, hoopte de heer Zunder man, dat de huidige generatie steeds vervuld moge zijn van het enthousiasme der voortrekkers. Namens bovengenoem de organisaties bood spreker het bestuur een fraaie bestuurstafel en voorzitters- stoel aan. Nadat de voorzitter van de afdeling Leiden van de P. v. d. A,, de heer J. J. van Weerlee MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 24 April Veemarkt. Aan* voer in totaal 825 stuks, waarvan 39^ ADVERTENTIE Rheumatische Pijnen tergen de meni tot levensmocwordens toe. Maar met Kruschen r.eerde voor milll- beidsbureau, de heer H. Hazelhoff, zag oenen de levenslust weer. in de vakbeweging één der zuilen van het maatschappelijk-sociale leven en En toch is Kruschen geen wondermid- was van oordeel, dat het GAB zijn taak del Het is alleen maar een natuurlij* middel, samengesteld uit die zes mine rale zouten, die het gestel nodig heeft om goed te kunnen functionneren. Die natuurlijke middelen mankeren veelal aan het gewone dagelijkse voedsel, dat zelfs soms wel Uw kwaal ln de hand werkt. Met de dagelijkse dosis Kruschen elke morgen na het opstaan, brengt gij het evenwicht weer in stand en ceeft ge Uw bloedzuiverende organen precies die kleine dosis opwekkende kracht, nodig voor de functies, die het lichaam er van verwacht. Waarom zoudt ge O zelf geen ander mens maken: vlot. fit, welgemoed en veerkrachtig? In plaats van door te tobben met stramheid en pijn en de lusteloosheid en humeurig heid, die daarvan het gevolg zijn. Kruschen ls verkrijgbaar bij alle Apo thekers en Drogisten. pr ftn ffpwp7pn hof] Hat rjp ette xoelen en ossen, 2 graskalveren1' arbeidersbeweging eerst verguisd, later - i.per kg.: vette koelen 1ste kw. 258275 erkend en thans gewaardeerd wordt, ct; 2de kw. 238/258 ct. 3de kw. 218/230 nexeren. Twaalf andere beklaagden wer- Jeeus Christus te verwijderen uit het I bood de heer D. J. van Dijk de felicita- ct; varkens (lev. gew.) 1.60, 1.58, 1.50.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 2