Ons Bridge-Probleem Voorbereidingen voor hef nieuwe seizoen Insteken, omslaan, doorhalen Voor de Vrouiv zonder zwart „Westerling, Hamid en Aziz slachtoffers van Neer land's verraad" Amerika dwong ons Indië af te staan ZATERDAG 22 APRIL. Spiegeltjespiegeltje aan de wand zijn. Wij moeten dus de waarlijk hogere brelkunst maar aan de professionals over laten en tevreden zijn met het een voudige en minder tijdrovende insteken, omslaan en doorhalen J. V. Hogere breikunst Insteken, omslaan, doorhalende cennen klikken en uit steek op steek ontstaat een vestje, een jumper, een Breien kunnen we allemaal. Je leert het al op school als je amper een waar dig aantal turven hoog bent. Het inste ken is dan nog een kunst op zichzelf, het omslaan vergt vele minuten van het eindeloze handwerkirur en na ontélbare lessen verhaalt de eerste vierkante deci meter breiwerk een poppenpannelap van de zuchten en de moeiten die er in werden gewerkt. En toch, is de laatste lus van het picotje voltooid, dan is de compositie van krampachtig aangetrok ken steken, zwart van het metaal der pennen, en hier en daar veel te losse lussen geen tragedie maar een blijspel, een vreugdige voldoening voor het kin deroog. Na die eerste poging zingen nog vaak de pennen hun eeuwige liedje: Insteken, omslaan, doorhalenniet langer lento nu, maar accelerando, presto. Al regel matiger worden de steken, gecompli ceerder ook, al groter de stukken. Een pop wordt aangekleed, er is een baby die kleertjes nodig heèft en tenslotte komt de volwassene aan de beurt. Breien is een handwerk dat al ette lijke eeuwen, ja, waarschijnlijk zelfs al enkele milliaden oud is. Middeleeuwse schilderijen leveren het bewijs dat men reeds toen de breinaalden hanteerde. Het handwerk waarmee de wachtende Penelope haar tüd kortte, waar zij over dag naarstig aan arbeidde en dat zij 's avonds uithaalde om de volgende dag opnieuw te kunnen beginnen moet een soort breiwerk zijn geweest. Ook van de nog oudere Egyptenaren wordt veron dersteld dat zij deze kunst al verstonden. Doch de te beperkte kennis der breige- schiedenis vertelt niet waar en wanneer men eerst op de vinger, toen op één pen, een takje of een stokje de grond slag voor het tegenwoordige zo populaire breien legde. Hoe dan ook, in de loop der tijden ls het handwerk tot een ware kunst uitge groeid. Veel mogelijkheden zijn geen ge- helm meer, al worden dag aan dag nog nieuwe steken uitgedacht, in practljk gebracht en de breiende hulsvrouw ter navolging voorgelegd. Het leeuwendeel der breiwerken wordt als tijdverdrijf ge maakt, doch velen maken niettemin uit breien hun beroep, uit financiële nood zaak of om artistieke kwaliteiten uit te leven. Behalve het machinale breiwerk, in de winkels te koop, vinden we daar ook met de hand gewrochte breisels door anonymi als bijverdienste gemaakt, Waar de naaister met de schaar een I ingenieuse coupe aanbrengt, die haar werkstuk tot „haute couture" stempelt, I daar wordt in dit huis met meerderln- 1 gen en minderingen een niet minder vernuftige „coupe" verkregen, of het nu I een sportief ensemble, dan wel een exo- tisch middagtoilet of een avondjapon geldt. Plooien en plissés baren de brei- ster klaarblijkelijk geen onoverkomelijke I zorgen en vraagt de mode nauwe of wijde rokken, slippen of draperieën, zij verwezenlijkt ze in het door haar geper- fectionneerde handwerk, j Een weefgetouw heeft zij niet nodig: j met een beperkt aantal pennen komt zij I tot haar doel. Desniettemin heeft ook zij de mogelijkheid behalve een apart model originele dessins te brengen, in een of meer kleuren, egaal of met een artistieke tekening, winters dik of met luchtig kantaspect. Een zeer waardevol voordeel hebben deze gebreide modesnufjes: zij kreuken niet en voor de vrouw die vaak haar garderobe in koffers perst, zijn gebreide kledingstukken voor leder uur van de dag natuurlijk ideaal. Doch, terwijl wij een vinding van Fath of consorten ge makkelijk in een heel wat minder prij zige uitgave copiëren, is dit met de scheppingen van Anny Blatt niet zo eenvoudig te doen. Er zijn immers maar weinig dusdanig geroutineerde breisters en te priegelen op een gecompliceerd patroon, een ingewikkeld model kost zeeën van tijd, waartoe de gezamenlijke vrije uurtjes doorgaans niet toereikend Ontwerpt de couturier een model uit tere kant, dan laat hij eerst de kant stof maken om er daarna de schaar in te zetten. Anny Blatt daarentegen behoudt zich alle rechten voor en schrijft zowel het kanten materiaal als het ontwerp van de japon op haar naam. Van abrikooskleurig garen is deze eenvoudige zomerjapon met zijn tamelijk wijde plissèrok. Geen zig-zag gestreepte stof maar wit zijden garen en zilverdraad dienden voor de totstandkoming van dit avondtoilet. Het rijke leven in de wijde wereld. „Brandt Buckingham Palace plat!" LONDEN Wie kent niet, of hij nu Deen. Belg. Nederlander, Brit of zelfs Italiaan is, het meest typische kenmerk van de Engelse democratie, de zeep-kistjes redenaars? Zondagmor gen in het Hyde Park, dan praten de anarchisten, fascisten, communisten, leiders van vreemdsoortige secten en wie al meer. Bijbelteksten worden voorgelezen, de zonde gelaakt, het ge loof geprezen Zo is het iedere Zondagmorgen; men praat en slechts enkelen of vele tien tallen luisteren De donker gelokte anarchistisch ge oriënteerde spreker met zijn heerlijk accent ging echter over de streep. Het Koningshuis verscheen toch in het programma: „Ga naar Buckingham Palace en brandt het plat. Ga naar de Houses of Parliament en vernietig ze ook". De met gevoel voor humor geze gende agent vond dit te bar; hij trad dus op, alhoewel het gehele auditorium de spreker luide toejuichte en de agent in z'n eentje was. Met stentorstem brulde hij: „Allen, die Buckingham Palace willen verbranden, naar links; zij. die de Houses of Parliament willen verbranden, naar rechts". De spreker zweeg en het publiek verdween. Zo leert men kennen de machtige invloed van dé zeepkistjes-mannen in Hyde Park _èn het ontzag voor een tactische agent! REIZIGER. DE ROK-LENGTE VANAF 1914 .Neen, geen juffrouw met 19 benen. Zelfs geen duizendpoot in een vreugde jurk. doch slechts een grafisch over zicht van de grillige en (gedeeltelijk) naakte werkelijkheid. Ziet U die fraai golvende lijn? Ziet U die lange en korte kousenbenen? Slapeloze nachten heb ben een Feth en een Dior er van ge had. maar goud hebben die Feth en Dior ermee verdiend. Het is de lijn van de vrouw in haar vrouwelijks te vrouwe lijkheid. Het is de Uin van de rokken, de korte, lange, middelmatige, te korte en te lang rokken. 1914: De soldaten die naar de front- üjn trekken zien op het station slechts een preuts enkeltje. Bij hun terugkeer in '18 is er zowaar een stuk been bij gekomen en in '26 is er geen oorlog, om dat de mannen liever thuisblijven. Even wordt het rokje langer, maar met. de crisis in de portemonnaie is een korte jurk goedkoper en allengs komt er meer been te voorschijn En de soldaat van '40 ziet op het station wat meer dan z'n vader in 1918. En als ze terug komen zien ze wat minder, de New Look ls gekomen, hoewel we bij studie van de grafiek zien, dat de New Look niet bepaald origineel is. En nu schrij ven we '50 en we gaan weer omhoog. Met grote snelheid. Maar op topsnel heid gaan we weer dalen, let maar op. Feth en Dior moeten toch geld ver dienen Voorjaarsgroenten Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad meldt: De voorjaarszon doet ons niet alleen rechtstreeks goed met haar koesterende stralen, zij laat ook ons dagelijks voedsel, de groenten, met nieuwe kracht groeien en tieren. Verschillende frisse jonge voorjaarsgroenten zien wij alweer in de winkels: kisten vol spinazie, dunsel en veldsla, ruige bosjes raapstelen, sappige lichtgroene postelein naast rode ra-bar- berstelen, reeds voller wordende krop jes sla en doosjes kruidige sterrekers. Spoedig komen daar nog bloemkool, jonge worteltjes en bosjes radijs bij. Nieuwe keuze in een nieuw seizoen! Met het eerste maaltje verse spinazie bezorgt menige hulsvrouw haar gezin een prettige verrassing. Daarover kan zij dubbel voldaan zijn, want de groen ten van het voorjaarseizoen zijn niet alleen smakelijk, maar verschaffen ons ook gezondheid „met volle lepels". Deze groenten zijn rijk aan vitamines, maar ook van ijzerzouten, kalk- en andere voedingszouten kunnen zij ons voorzien. Mits... de groente vers gebruikt wordt, in weinig water of geen water wordt op gezet en in korte tijd gaar gekookt Ook het nastoven en opwarmen is heel scha delijk voor de voedingswaarde: tegen langdurig verhitten en aan de lucht blootstellen zijn immers de vitamines in de groente niet bestand. zonder dat deze nochtans de producten der particuliere huisnijverheid over schaduwen. Edoch, zoals in de naaikunst een haute couture bestaat, zo blijkt deze eeuw ook een plaats in te ruimen voor een hogere breikunst. En zoals Dior, Fath en vele anderen hun naam geven aan een Jurk of een mantel van stof, zo drukt Anny Blatt haar stempel op gebreide creaties. Naast de kunstenaars van naald en draad vinden we ook Anny Blatt op de lijst der Franse mode- vorsten vermeld, een bewijs dat zij haar Werk van het praedicaat „haut" mag voorzien. Gelijk de anderen heeft zij een majestueus huis met showrooms en mannequins, met een winkel en met Franse smaak verzorgde vitrines en al evenzeer lanceert zij parfums. Ook dit huis van breiwerken brengt mode, spor tief en gekleed en volgt de algemene tendenzen van tedere modephase. vrijwel geen model blijkt onuitvoer baar, wanneer breigaren Inplaats van een gereed weefsel het uitgangspunt ls. Opgave nr XIII. Sch Ha Ru KI 10 A 10 A 6 K 9 K 5 8 9 4 2 Sc* A V 9 7 Ha V 7 4 Ru K 2 KI V B 10 3 Sch Ha Ru KI K 9 A 6 B 6 V 5 3 5 3 4 2 c„In bovenstaand spel moet Zuid 4 öchoppen maken. West komt uit met «arten Boer. Oplossingen onder het opschrift moeten uiterlijk a.s. Woens- 9 uur he* bezit zijn van onze Redacti* Sch 8 ga B 10 8 3 2 ll7 N K? a®,7 6 5 W Z 1 2 3 5 7 8 3 10 li 12 2 3 W y 6 7 8 3 10 ii 12 Voor de variatie ditmaal eens niet een gewoon kruiswoordraadsel, maar een zonder zwarte vakjes, waarin dus de lengte van de gevraagde woorden niet bekend is. behoudens dan dat de woor den van een rij of kolom tezamen twaalf letters tellen. De omschrijvingen staan in dezelfde volgorde opgegeven, a's de woorden moeten worden inge vuld. Aangezien dit eigenlijk een betrekke lijk kleine kruiswoordpuzzlc is, heb ben wij nog voor een extra moeilijk heid gezorgd, door de omschrijving van de woorden 1 en 12 horizontaal weg te laten. In beide horizontale rijen komt, bij juiste oplossing van de verdere puzzle en aanvulling van enige leters die niet in andere woorden voorkomen, een woord van twaalf let ters te staan, dat op een belangrijke gebeurtenis in de omgeving van Lei den wijst waarover wij in de afgelo pen week herhaaldelijk in ons blad schreven. Horizontaal 2. afwatering; ingesloten gebied 3, evenzo; meisjesnaam: geheimtehrift- sleutel; medeklinker. 4. uitroep; verle vendigend. 5. titel; kostbaar gesteente; meer dan een maar niet allemaal. 6. spookbeeld; huidskleur. 7. projectiel; middaguur; drie medeklinkers. 8. op- pervlaktemaat; schoeisel; leidsels. 9. volkomen; persoonlijk; fijn weefsel. 10. voornaam van filmster die prinses werd; prul; schitterend. 11. rivier in Oost- Europa; boom. Verticaal: 1. glorieuze overwinning; tentoonstel ling; zeedier. 2. vanzelfsprekend; Ro meins cijfer; inhoudsmaat 3. het doel van een sirene; herrie; met omgeving 4. rivier in Italië; bloedgetuige; klinker, die als symbool in de wiskunde een rol speelt. 5. vlotheid; geheel en al: voor zetsel. 6. de helft van de onbekende; bewoemd uitvinder; klinker; grof ple zier; meest voorkomende letter in de Nederlandse .taal. 7 medeklinker; voor zetsel; in herinnering brengen 8 tong- va!; boom: Initiatiefnemers van 1 hori zontaal. 9. laatst gepasseerde; het Oosten: voornaam van bekend zanger 10. bergplaats; afrekeningssysteem; twee klinkers: titel 11. water in Noord Hol land; afgraven van bepaald soort grond; plaats in Zuid-Holland 12. vogel; drie medeklinkers; Parijse ondergrondse. Verschillende voedingsstoffen lossen bovendien gemakkelijk in water op; om die reden is het groentenat van evenveel waarde als de groente zelf. Men kan dit vocht bijbinden of In de jus verwerken of. nog beter, er een pittig soepje van maken om de volgende dag vooraf of bij de broodmaaltijd te geven. De goedkoopste èn de beste manier om van de jonge groenten te genieten is, ze rauw te gebruiken, als sla of In stamppot van rauwe groente. 100 125 gr. per persoon is hiervoor voldoende. Vrijwel alle bladgroenten zijn daarvoor geschikt. RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN. Rabarber koken. 1 kg. rabarber, 2,/2dl (lis kopje) wa ter, is theelepel zuiver wit krijt, suiker naar smaak (aardappelmeel). De rabarberstelen afsnijden, wassen, niet schillen en ln stukjes snijden. Het water aan de kook brengen en de rabar- berstukjes hierin gaar koken 10 mi nuten). Zo nodig het moes bijbinden met wat aangemengd aardappelmeel. Het krijt met weinig water aanmengen en door het moes roeren. Vervolgens sui ker naar smaak toevoegen. Het krijt verzacht de zure smaak, zo dat minder suiker nodig is. Krijt geeft geen bijsmaak. Raapstelen koken. 2 kg. raapstelen, melk, bloem, (ncot- muscaat), zout, desgewenst een klontje boter of margarine. De raapstelen schoonmaken (de wor teltjes afsnijden), snijden en wassen. Jonge raapstelen zonder, oude met zeer weinig kokend water en zout opzetten en vlug gaar koken. Als de raapstelen koken, de groente omleggen en in 15 k 20 minuten (afhankelijk van de ouder dom van de groente) gaar koken. De bloem aanmengen met wat melk en hiermee naar verkiezing de groente bin den. Bij het opdienen desgewenst iets nootmuskaat over de raapstelen raspen. Spinaziesoep van verse spinazie. 1 liter bouillon of water met bouillon blokjes. 250 gr. spinazie, V\ liter melk, 50 gr. (5% lepel) bloem, een klontje bo ter of margarine, wat nootmuskaat en zout. De spinazie uitzoeken, wassen en op zetten met aanhangend water. De groen te laten slinken, de bouillon toevoegen en de spinazie in 5 a 10 minuten gaar koken. De massa zeven. De bloem aan mengen met de melk en hiermee het vocht binden. Een klontje boter of mar garine toevoegen en de soep op smaak afmaken met nootmuskaat en zout. Oplossingen onder het motto „Kruis woordraadsel" dienen voor a.s. Woens dag te ft uur v.m. in het bezit te zijn van onze redactie. Mededinging naar de prijzen, staat alleen open voor abonné's. Bij Uw oplossingen geen andcie bescheiden insluiten s.vp. On der de goede oplossingen stellen wtf een eerste prijs van f. 5.en twee prijzen elk van f. 2.50 beschikbaar. Oplossing dominopuzzle. Onze opgave van vorige week heeft velen doen struikelen, terwijl er minder Inzendingen waren dan wij gewoon zijn. Toch waren er nog verschillende oplos singen mogelijk. Wij vreesden het al; vredige spelletjes als domino raken uit de gratie. Zie hier een oplossing, die aan de gestelde voorwaarden voldoet: Nieuw-Guinea moet behouden blijven De „Groter Nederland Actie", de „Nieuw Guinea Nederlandse Vrou wenbond" en „Nationaal Reveil" heb ben gisteravond in de Dierentuin te Den Haag een drukbezochte vergade ring gehouden. Namens deze organi saties sprak drs W. Veenhoven een begroetingswoord. Hy betoogde, dat door de gebeurtenissen ten aanzien van Indonesië de welvaart en onaf hankelijkheid van Nederland zijn ge knakt. Nog is er een kans aan het noodlot te ontkomen, zeide hy, Nieuw- Guinea is de enige kans om onaf hankelijk te blijven en enige welvaart te herwinnen. Nieuw-Guinea moet worden behouden om ons bevolkings overschot op te vangen en het kan ook de rol spelen, die Indië zolang ge speeld heeft. Krachtig protesteerde de heer Veen- hoven tegen de wijze, waarop kapitein Aziz is ten val gebracht. De heer C. T. Berg hield een betoog over het onderwerp: „Het laatste berofep op het moederland", wy willen trachten in Nieuw-Guinea een gelouterd Neder land te stichten met een'gelouterd rood-wit-blauw en een schone oranje wimpel, aldus spreker. De heer C. Polhaupessy sprak over „Chaos als gevolg van de souvereini- teitsoverdracht aan een chaos". Spr. herinnerde aan de strijd tegen „ver vroegde overdracht van de souvereiniteit aan een chaos". Met innig medeleven met mlllloenen, stellen wij het feit van de chaos vast, zeide hij. Mlllloenen zijn er het slachtoffer van geworden. Westerling, Hamid en Aziz noemde spr. de slachtoffers Van het verraad van Nederland. Het zijn de eersten, maar het zullen de laatsten niet zijn, voegde hij er aan toe. Het zijn verdedigers van het menselijk recht in onze ogen. rebel len in de ogen van anderen, aldus spr. De heer dr W. K. H. Feullletau de Bruyn sprak tenslotte over „De achter- j grond van de zaak Westerling". Hij betoogde, dat het vo'»k begint te begrijpen voor het lapje te zyn gehou den en dat Amerika ons land heeft opgelegd Indië af te staan. Het poli tieke beleid van Amerika ten aanzien van China en de Phillppijnen heeft gefaald, het denkt Japan te hebben gewonnen. Maar als het vredesver drag aan de orde komt zal Japan zich aansluiten by China en Rusland, al dus spr.. die voorts Cochran verant woordelijk stelde voor alles wat er ge- Gerookte en gestoomde vis Gerookte of gestoomde vis (bokking, makreel, sprot, wijting, enz.) kunnen een ware lekkernij zijn. En - denk nu niét, dat deze alleen op of by de boter ham goed zullen smaken; er zijn heel wat nog al te weinig bekende manieren om in de eerste plaats van gestoomde vis ook bij de warme maal tijd te kunnen genieten Men kan de ontgrate stukjes vis byv, mengen door een pikant rijst- of gort schoteltje, met gebakken uien en kerry of tomaat. Ook kunnen zij een sla. bijv. van rauwe groente, zoals kropsla, gesnip perd witlof of andijvie cn bietjes, ver mengd met fijngemaakte aardappelen en mayonaise of slasaus, pittiger maken. Bij verschillende groenten, zoals rode kool cn sla, smaken stukken gerookte of gestoomde vis of viskoekjes, die men daarvan byv. met behulp van wat melk en bloem, gemaakt heeit. uitstekend. Over het algemeen is deze geconser veerde vis vooral de bokking niet duur. Dat neemt niet weg. dat 150 gr. schoongemaakte en ontgrate vis (dat is pl.m. 250 gram niet-schoonge- maakte) In voedingswaarde opweegt tegen 100 gram vlees. Ook de vitami nes A cn D en de voedingszouten van de vis zijn door het roken of stomen niet geschaad Zo kunnen dus ook de gerookte en gestoomde vis het hunne bijdragen tot een goede en volledige voeding! Recepten kunt U vinden in het vouwblad „Vis" van het Voorlichtings bureau van de Voedingsraad, afd Vis, a 5 cent (bUgeplakt op de adreszijde van een briefkaart) te bestellen: In dustriestraat 23rd., IJmuiden. beurd is. ZJ. moet Amerika cr voor zorgen, dat de Unci, die het nakomen van de RTC-overeenkomst zou con troleren niets heeft gedaan en dat Amerika Nederland zo veel mogeiyk kwaad heeft gedaan. H\j verweet Ame rika dubbelhartigheid. Het hele spel, dat nu gespeeld wordt is er op gericht de milliarden te redden, maar ze zUn verspeeld, aldus de heer Feuilletau de Bruvn. Hy laakte de politiek der Nederlandse regering en verklaarde, dat de regering voor de behandeling van de souverelni- teltsoverdracht in de Kamer met aan zekerheid grenzende waarschynlijkheid ae bewilzen van het verraad van DJokja in handen moet hebben gehad. De re gering, aldus spr. heeft niet slechts de grondwet overtreden, maar uitgelokt, dat de Kamer handelde ln stryd met de grondwet. De kwestie Westerling besprekend, vroeg spr.: „ls men opstandeling wan- neem men nakomt wat in de grondwet staat?" Dat Hamid de leider van Wes terling zou zyn, noemde hy onzin. Na bezwaren tegen het optreden van dr Hirschfeld te hebben ontwikkeld, zeide spr. te hopen, dat de minderheden en de deelstaten zich zullen vry vechten en zelfstandigheid verwerven. Geen be- hooriyk Nederlander, die ons daarin niet zal willen bystaan, aldus spreker, die voorts te kennen gaf, dat een belegging van f.200 millioen ln Nieuw-Guinea hem een reëler belegging leek dan een lening aan de RIS. Hij beschuldigde mi nister Van Maarseveen er van, dat de ellende, die in Nieuw-Guinea heerst, aan hem is te wijten. De minister was een plan van transmigratie voorgelegd, dat hy heeft terzyde geschoven. Spr. zeide regering en parlement schuldig te achten. Hij hoopte, dat het onrecht on gedaan zal worden gemaakt en wekte zyn gehoor op tot politieke stryd. Nieuwe premieregeling particuliere woningbouw. Tyden een lunch van de My. vanNy- verheid en Handel te Groningen, die gistermiddag aldaar werd gehouden, heeft de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr J. In 't Veld. mede gedeeld, dat met het Ministerie van Fi nanciën volledig overeenstemming ls bereikt over een premieregeling voor de particuliere bouw. Afgestapt zal worden van de tot op nu toe gegeven Jaafiykse bydrage. Deze nieuwe premieregeling houdt in. dat de regering ineens een vast bedrag beschikbaar stelt, zodat de band tussen overheid en bouwer meteen wordt afgesneden. De volgende week zal naar alle waarschynlijkheid een defini tieve regeling bekend worden gemaakt. KIPPEN3TAPEL „CALVÊ DELFT" WORDT AFGESLACHT. De gehele klppenstapel van het hoen derpark van de Ollefabrleken „Calvé Delft" te Delft (ongeveer 1500 kippen) wordt geleidelijk afgeslacht. Men doet dit enerzyds als voorzorgs maatregel tegen eventueel optredende pseudo-vogelpest. Mocht deze ziekte uitbreken, dan vreest men daarvan een schadeiyke In vloed op de afzet van pluimveevoeder, omdat het hoenderpark vlak by de fa briek liet. Anderzyds zou het hoender park. dat als proefboerderij voor de afdeling pluimveevoeder dienst doet, binnenkort toch van zyn tegenwoordige plaats moeten verdwynen. VERKOOP „BEVRUDINGSSIGARETTEN". Ten bate van Stichting 1940—'45. 1 Mei a.s. begint de verkoop van de „bevrydingssigaretten" in pakjes van 20 stuks, ln dezelfde verpakking, zoals zy ln de besetting (op 31 Augustus 1941) zyn „gedropt". De prys van het pakje is f 0 75. waarin begrepen is een toeslag van f. 0.25 ten bate van de Stichting 1940—1945, De minister van Financiën heeft be paald, dat deze f. Q.25 vry van accyns en omzetbelasting biyven. i - eersic prijs van t 5 viel ten deel .an de heer A. F. D J. Kamphues, houtstraat 2 tc Leiden, en de twee orijzen van f. 2.50 aan de heer M. I v. d. Ende, De Sitterlaan 51 te Lel den, en de heer J. Doorcn, Beatrix- straat 26 te Sasscnhcim. De prijzen worden de winnaars toegezonden. Prijzen afhankelijk van export. Katwijk aan Zee, 21 April 1950. (Van onze deskundige medewerker). De situatie in IJmuiden vertoonde ook gedurende de afgelopen week geen symptomen van verbetering. De besom mingen van de grote trawlvloot lagen dooreengenomen te laag voor een der- geiyke dure exploitatie. Een gedeelte van de aanvoeren ging naar de vlsmeel- industrie, terwyi een ander gedeelte uit de markt genomen werd om in de vorm van filets te worden geconserveerd. Het is nog te oezlen of deze laatste methode het probleem van de afzet nader tot zyn oplossing zal brengen. In een land als Nederland met zyn geweldig pro ductie-overschot van voedingsmiddelen van allerlei aard zal het panklaar ter beschikking stellen van de vis de con sumptie wel bevorderen, maar hoogst- waarschyniyk niet in die mate, dat dit op den duur van merkbare invloed ls op de marktpositie. De positie, welke Nederland op dit gebied inneemt, is bv. geheel verschillend met die van Enge land, waar de totale bodemopbrengst ln de agrarische sector veel lager ligt. De laatste tyd hoort men ook weer minder over de noodzakeiykheld van de aanvoerspreldtng. De ervaringen te dien opzichte de laatste weken opgedaan, hebben weer eens overduideiyk aange toond. dat by het Nederlandse vissery- bedryf het begrip export met betrekking tot de prijszetting in de markt de boven toon voert. Aan de wal Is men druk bezig om de I boel voor de harlngtrawlvissery in orde te maken, welke vissery omstreeks half funi a.b zal aanvangen, dit, jaar waar- ;chyniijk nog wel vroeger. Ook op ditl gebied waagt men zich niet aan voor spellingen, gezien de vele bezwaren, waar men in het bedryf thans reeds kennis mee gemaakt heeft. De animo blijkt verder toegenomen te zyn, ook I onder de loggervloot. 1 j De resultaten van de trawlloggers la gen deze week ongeveer op hetzelfde peil als voorheen. Geleideiyk gaan er schepen uit de vaart om klaar gemaakt te worden voor de harlngvlssery. Op het Prins Hendrikkanaal heerst weer een werkzame drukte. Zoals bekend zal de eerste helft van de haringvloot op Dins dag. 30 Mei a.s. uitvaren. Algemeen is men van opinie, dat dit tydstlp gunstig gekozen is, aangezien tegen die tijd de beste maatjes gevangen worden. De Duitsers zyn vorig Jaar b.v. reeds ln April begonnen en hebben met deze vroege haring een zodanig slechte erva ring opgedaan, dat zy daarvan terug eekomen zijn. Ook in Duitsland gaat het begrip „kwaliteit" weer een rol spelen. By de harlnghandel ls men bezig maatregelen te treffen om de transac ties, welke op het programma staan, op tijd te kunnen uitvoeren. Het wachten Ir, thans op de binnenkomst van de ver- schcpingsopdrachten. Ook het binnen land laat zich niet onbetuigd; men krijgt de indruk, dat verschillende han delaars „los" zyn. GEEN PSEUDO-VOGELPEST IN ACHTERVELD. De burgemeester van Barnoveld deelt mede. dat gebleken ls. dat in Achter veld geen sprake ls van pseud o-vogel- pp*t, D5 kippen. die ''^-mop^n,Hk aan enige andere kwalen ïyden, biyven wel onder contróle. De burgemeester z<*He v-rH-iiS"! te rite dof V»1o~ T<vr> w 11 fl o - vogelpest in het geding ls, omdat een 'lrr«teMlk g<->vai in dit cent-um van oluimvcptep't- ruVnetise gevolgen zou Vnnrten hebban. "owéJ voo- de naam van Barneve'd als voor de pluimvee houders ter plaatse zelve. SNOEK VAN 40 POND! De heer K Ooms uit Groot-Schermer heeft een snoek van 40 pond gevangen.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 11