Onvoorwaardelijke overgave van Aziz" troepen Worsïigbaialjon Makassar reeds binnengetrokken WEERBERICHT Wilde staking in Londense haven Adenauer verdedigt zich 89ste Jaargang DONDERDAG 20 APRIL 1950 No. 26978 IDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 67055 In een communique van liet Ministerie van Defensie der R.I.S.. wordt me degedeeld, dat het bataljon onder commando van de majoor Worang gisteren in Zuid-Cel?bes is geland en is opge rukt in de richting van Makassar. De eenheden van Abdoel Aziz hebben zich onvoorwaardelijk overgegeven aan majoor Pieters, de vertegenwoordiger van Kolonel Kawilarang tt Makassar, zo'ang kolonel Kawilaring daar nog niet is aangekomen. De eenheden van Aziz worden thans beschouwd als gevangenen. De hoofdmacht van kolonel Kawilarang zal onmiddellijk op Zuid- Celebes landen. D* eerste eenheden van het bataljon- Worang zijn Makassar reeds binnen getrokken. Zij werden door de bevol king toegejuicht, terwijl overal rood witte vlaggen verschenen. De officiële intocht zou hedenmiddag worden ge houden. HOOP OP VRIENDSCHAPPE LIJKE OPLOSSING. In een verklaring van het Oost-In donesische ministerie van voorlichting, welke gisteren door radio-Makassar is uitgezonden, wordt gezegd, dat óe Oost- Indonesische regering er op vertrouwt, dat de aankomst van de Federale troe pen er toe bij zal dragen om de moei lijkheden op vriendschappelijke wijze op te lossen. Hot ministerie laadde de ver antwoordelijkheid voor de opstand op onverantwoordelijke elementen en ver klaarde, dat het behoud van de natio- naie eenheid van meer belang was dan het gevoel. De bevolking weid gewaar schuwd om zich niet met de aangele genheden van het leger te bemoeien en het dagelijkse werk voort te zetten. VIERHOEKSCONFERENTIE EIND APRIL. De delegatie voor de Vierhoeksconfe rentie, waarvan wij gisteren melding maakten en die eind April in Djakarta zal worden gehouden, Is reeds samen gesteld. Zij zai bestaan uit de premier. Diapari. de minister van onderwijs, Doko. het lid van het Indonesische par lement Tong Djin Leng en de inspec teur van het onderwijs Ta Teng Keng. Dc regering van Oost-Indoncsië heeft FELLE RODE AANVAL OP TURKIJE. De Rode Vloot, het orgaan van de Sovjet-marine, doet een scherpe aan val op Turkije, als beheerder van de Zwarte Zee en eist versterking van de Sovj;t-defensie aan dit water. Het blad zegt, dat de conventie van Montreux 1936die de scheepvaart in ae Dardanellen en de Bosporus re- g:lt, niet langer beantwoordt aan de behoeften der Zwarte-Zeemogendhe- cen" en beweert, dat Turkije, „dg be waker van de Dardanellen, dat tijdens de tweede wereldoorlog oorlogsbo- c ms van de „As" tot de zee heeft toe gelaten, zijn onafhankelijkheid aan de Amerikanen heeft verkocht". Amerikaanse eskaders vliegen dik wijls boven de zee van Marmora en Tu fcse vliegvelden worden als basis gebruikt door de Amerikaanse lucht macht. Dit dwingt tot grotere waak zaamheid en voortdurende verster king van de defensie van de Zwarte- Zeekust. DE OOST-DUITSE JEUGD. Het Amerikaanse hoofdkwartier in Berlijn heeft een lijst gepubliceerd van hetgeen wel en hetgeen niet is toege staan aan de Oost-Duitse jeugd, wan neer deze op Pinksteren naar Berlijn komt om daar mee te doen aan de on der communistische auspiciën staande ..vredesdemonstratie", waaraan naar verwacht wordt 500.000 mensen zullen deelnemen. Volgens een Amerikaanse woordvoer der is de lijst gepubliceerd „teneinde bezoekers van achter het IJzeren Gor dijn te kunnen laten genieten van en kele der vrijheden van de Westelijke sectoren, die hun thuis niet toegestaan zijn. De Amerikaanse verklaring waar- schuwt de bezoekers niet in foi-matie te marcheren, geen politieke vergaderin gen te houden, geen uniformen, vuur wapenen of militaire insignes te dra gen, geen vlugschriften te verspreiden, geen marsliederen te zingen, geen pro- pagandaleuzen te roepen en geen privé- eigendommen te vernielen. Daarentegen is het de bezoekers wel toegestaan iedere krant te lezen, die zij maar willen, naar elke schouwburg of bioscoop te gaan waar zij zin in heb ben. met iedereen te praten zonder vrees voor represailles, alles te kopen wat zij kunnen kopen. Tenslotte, aldus de verklaring, „moogt Pij. en dit is wel het belangrijkste,, hier de vrijheid van angst, de voornaamste vrijheid, die u thuis ontzegd wordt, ge nieten. Hier is geen geheime politie en ?een staatswillekeur. die uw handelin gen binnen de perken van recht en orde, belemmeren". Men zie voor Laatete Berichten Pag. 3 van het Eerste Blad. WEINIG BEWOLKING. Dq Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met over het algemeen reinig bewolking. Vannacht op enkele plaatsen voornamelijk op droere gron- J*0 lichte nachtvorst. Overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. Matige tot zwakke wind, uit Oostelijke richtingen. 21 APRIL. Zon op: 5.32 uur; onder: 19.47 uur. Maan op: 6.46 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.30 en 17.49 uur. HU nummer bestaal uit acht pagina's. de Indonesische premier, d? heer Ilatla, en de Indonesische minister van Defensie, de Sultan van Djokja, verzocht, kolonel Kawilarang en ma joor Worang op te dragen zich in verbinding te stellen met de regering van Oost-Indoncsië, opdat deze zo volledig mogelijk medewerking kan vcrl?ncn bij de landingen en de in kwartiering van de leden van de Apris. (Federale Strijdkrachten). Sultan Hamid II heeft bekend. MINISTERS MOESTEN WORDEN NEERGESCHOTEN. Sultan Hamid II heeft bekend, dat hij aan kapitein Paul Westerling bevel heeft gegeven, de vergadering van de Ministerraad op 24 Januari te over vallen en alle aanwezige ministers ge vangen te nemen en ter plaatse neer te schieten. Daarna zou er een rege ring worden gevormd, waarin Sultan Hamid dc portefeuille van Defensie zou krijgen. Van de bekentenis van Sultan Hamid werd mededeling gedaan in een com muniqué van het Ministerie van Voor lichting der RIS, waarin wordt ver meld, dat Sultan Hamid onmiddellijk na zijn arrestatie aan een scherp verhoor werd onderworpen. Behalve de Minister van Defensie moesten neergeschoten de secretaris-generaal van het Ministerie van Defensie en dc fungerend chet-staf, de kolonel Simatoepang. Besprekingen in België worden voortgezet. HEDEN BELANGRIJKE DAG. Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Men wacht met spanning op het re sultaat van de drie partijen conferentie, welke hedenochtend onder voorzitter schap van de formateur Van Zeeland wordt gehouden. Tijdens zijn besprekingen met libe rale en socialistische delegaties, welke hij gistermoren zelf gezamenlijk ont ving. heeft Van Zeeland voorstellen ge daan om de linkse eisen tot garanties tegemoet te komen. Er bleken opnieuw kansen te bestaan voor een betere ver standhouding onder de partijen en de mogelijkheid voor een katholiek-liberale coalitie. Het verzoenend artikel van Spaak speelde hierin een grote rol. De katholieke CVP zou bereid gevon den worden een schriftelijke verbintenis aan te gaan om onmiddellijk na de terugkeer van de koning over te gaan tot het bespreken van de wet op de overdracht van de koninklijke preroga tieven aan kroonprins Boudewijn. Bo vendien zou de verzekering worden ge geven, dat de wet zou worden uitge voerd Overeenstemming werd in deze bereikt. Daarentegen werd het liberale voorstel, een soort politieke godsvrede tot stand te brengen en de konings kwestie nozmaals uit te stellen, verwor pen. Socialisten en liberalen zullen he denmorgen hun interpretatie van de boodschap in een nota vastleggen. Een struikelsteen schijnt dit gedeelte van de boodschap te zijn, waarin de koning het heeft over de hervatting van zijn prerogatieven, na het tijdelijk stadhou derschap van zijn zoon. Spaak is van oordeel, dat slechts een regering, steu nend op twee partijen met de koning zal mogen beslissen over het einde van de regering van kroonprins Boudewijn en dan met 2/3 meerderheid. DE BEMANNING VAN HET VERDWENEN AMERIK A ANSE MARINEVLIEOTUTG ONDER SCHEIDEN. De Amerikaanse Senaat heeft met al gemene stemmen een resolutie goedge keurd. strekkende tot het toekennen van onderscheidingen aan de uit tien koppen bestaande bemanning van het Amerikaanse marine-patrouillevliegtuig, waarvan wordt gezegd dat het door Russische jachtvliegtuigen boven de Oostzee omlaag is geschoten. De resolutie was ingediend door sena tor Scott Lucas, leider der democra tische senatoren, die het incident een ..meedogenloze handelwijze van bar baarse strijdkrachten" noemde. West Berlijnse gemeenteraad wenst verkiezingen De West Berlijnse gemeenterad heeft de vier geallieerde commandanten met algemene stemmen verzocht om hun goedkeuring te hechten aan het houden van vrije verkiezingen in de gehele stad onder inter-geallieerde controle op de zelfde voorwaarden van persvrijheid als in 1946. „Wij worden gedreven door de wens, de eenheid van Berlijn te herstel len en Duitsland te helpen weer een te worden", aldus de spoedmotie, die te elfder ure op de agenda werd gezet. In deze motie wordt gevraagd de ver kiezingen te houden op grond van de constitutie van 1948, die door geen der vier commandanten is goedgekeurd, doch in de pracktijk de verkiezings procedure van 1946 toe te passen, die door alle commandanten is goedge keurd. De motie werd zonder discussie aan genomen. Dit is de eerste stap. die wij bi.i de vier commandanten doen sinds de splitsing van het gemeentebestuur in 1948, deelde de voorzitter dr Otto Suhj mee In Duitse politieke kringen beschouwt men deze motie als een eerste stap van een actie om goedkeuring der Westelijke geallieerden te verkrijgen voor aanslui ting van West Berlijn bij de West Duitse republiek Men verwacht, dat de Sovjet- russische commandant het verzoek van de hand zal wijzen of voor de Weste lijke geallieerden onaanvaardbare voor waarden zal stellen. Bon 444 voor koffie Bon 444 algemeen Is aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie, geldig van 21 April tot en met 6 Mei. Het rantsoen moet weer dienen voor zes weken, aangezien de eerstvolgende iionaanwijzing op 1 Juni zal geschie den. „AMSTELDIJK" ONDERWEG MET „RIJDENDE VATENFABRIEK". De „Amsteldijk" van de Holland- Amerika Lijn is gisteravond met een lading machinerieën voor het vervaar digen van stalen tonnen en vaten naar Rotterdam vertrokken. De machinerieën vormen te zamen een „verplaatsbare fabriek naar men aanneemt de eerste ter wereld. De ma chinerieën kunnen in 30 vrachtauto's worden vervoerd, die ook woonruimte bieden voor arbeiders en hun gezinnen. De ..rijdende vatenfabriek" is besteld door ..Van Leer" in Amsterdam en zal van 1329 Mei te zien ziin op de In ternationale Jaarbeurs in Parijs. Daar na zal de „rijdende vatenfabriek" ver trekken naar gebieden die behoefte hebben aan stalen vaten, maar geen I fabrieken bezitten welke die kunnen vervaardigen. <U.P.) 103-JARIGE TE MIDWOLDA (GR.). Onder grote belangstelling heeft gis teren mevrouw de weduwe J. Wagena— Tolk te Mldwolda, haar 103e verjaardag gevierd. Mevrouw Wagena, die reeds geruime tijd ziek is .heeft het niet aan bezoek ontbroken. Tegen eigen organisatie. De Nederlandse vertegenwoor.dger, onze stadgenoot de heer C. A. de Meijere, tekent de acte van de Con ferentie der Verenigde Naties, honde lende over het dood- en vermist ver klaren van personen uit de tweede wereldoorlog. De .conventie beoogt de legale moeilijkheden op te lossen, welke zijn gerezen door het verdwij nen van millioenen personen in Euro pa, Azië en Afrika tijdens de tweede wereldoorlog. Links op de foto de voorzitter der Conferentie, dr Sture Petren (Zv/eden), rechts de heer Oscor Schachter van de Verenigde Naties. Tsjecho-Slowakije verzoekt om opheffing van de Usis De Tsjechoslo waakse regering heeft om opheffing van cie Amerikaanse voor lichtingsdienst (Usis) te Praag en Bra tislava ve. zocht en om vertrek uit het land van Joseph Kolarek, de Ameri kaanse persattaché te Praag. 13 April werden twee personeelsleden van de Usis te Praag veroordeeld tot 15 en 18 jaar dwangarbeid „wegens spionnage en tegen de staat gerichte activiteit", aldus het vonnis In dit pro ces werd Kola-ek genoemd Hij zou te gen het land gerichte daden bedreven hebben, Tsjechoslowaakse persbepalin gen overtreden hebben bij de verb ei- ding van het nieuwsbulletin der Usis en spiennage hebben bedreven „van de Ame-ikaan.se ambassade uit". Verder zou Kolarek via Tsjechoslo- waak.se employés van de Usis getracht hebben staatsgeheimen in handen te k ijzen en een Tsjechoslowdaks burger hebban helpen ontvluchten naar West- Duitsland In de nota wordt verwezen naar de uitspraak van het gerechtshof. Kolareks vertrek uit het land wordt „binnen re delijke tijd" verzocht. De bibliotheken van de Usis te Praag en Bratislava wa ren zonder toestemming der Tsjecho- slowaakse autoriteiten opgericht en misbruikt voor de verbreiding van op ruiend materiaal, aldus de nota Kolarek wordt er van beschuldigd mlsb.uik te hebben gemaakt van zijn diplomatieke positie en van de Tsjechöslowaakse gastvrijheid. DE ANTWERPSE GOUDSMOKKEL. Naar de ..Gazet van Antwerpen" be richt heeft het onderzoek inzake de goudsmokkël m Antwerpen aangetoond, dat behalve de 189 kg. goud, die verbor gen waren in de tonnetjes «euzel. welke ontladen werden uit bet schip de „Her- dis", ook nog 600 karaat industrie diamant h ontdekt Naar verder blijkt, zijn er ook op 7 en 29 Maait zendingen reuzel in dezelf de verpakking uit New York gearriveerd D. echtgenote en twee kinderen van Stephan Schein. de Amerikaanse Pool, die bij de lossing der goederen aanwe zig was en gearresteerd werd. zijn ver moedelijk naar Zwitserland vertrokken, toen zij vernam, dat haar man was aangehouden. Schein ontkent nog steeds iets met de smokkelaffaire te maken te hebben De waarde der gesmokkelde goede;en wordt op 50 millioen B.elgische francs geschat. Engelse afkeuring De Duitsers ln de Sovjet-zone ston den in de houding bij hun radio's, toen Dinsdag hst derde vers van „Deutsch- land ueber alles" gezongen werd, zo heeft kanselier Adenauer op een pers conferentie verklaard. Het was de hoog ste tijd. dat Duitsland weer een volks lied had. Het derde vers sp'eekt van recht en vrijheid. Het is eerder een te ken van progressieviteit dan van reac tie. dat wij dit vers gezongen hebben. De Nazi's hadden dit immers verbo den Alle Duitsers in de Sovjet-sector zijn er door gesterkt, zeide hij. „Toen ik ds aanwezigen verzocht dit lied te zingen meende ik. dat alle par tijen het ermede eens waren". 'Burgemeester Reuter, die naast Ade nauer zat. knikte bij de laatste woorden instemmend.' Wij wensen vrede, zo verklaarde Ade nauer. Duitsland wil geen lsger heb ben. Duitsland had reeds geno-g oor log gekend en wenste niet het slag veld tussen Amerika en Rusland te worden. Men wenste vrede, doch niet ten koste van Duitsland. Indien de Sovjet-zone onderworpen zou blijven, zoy dit betekenen, dat deze prijs be taald w>rd. De houding tegenover Berlijn van de geallieerden was sympathieker gewor den en moest niets deen. dat deze ont wikkeling in de weg zou staan Men moest zich echter altijd ervan bewust zijn. dat de geallieerden hun eensge- zindheid niet ter wille van' Duitsland ïtj gevaar zouden brengen. Van kerkelijke leiders had hij (Ade- naueri vernomen, dat er zware druk op d-* kerk in Oost-Duitsland werd uit geoefend. Bij zijn terugkeer in Bonn zou hij de middelen onderzoeken ter versterking van de kerken Berlijn zou in ieder opzicht, economisch zowrel als f'nancieel gesteund worden, zodat het een „toonbeeld" in de Sovjet-zone zou zijn De Britse regering heeft de West- Duitse bondskanselier, dr Adenauer, ge laakt wegens het laten zingen van een strote van „Deutschland ueber alles" Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken, ver klaarde, dat de regering het standpunt van generaal Bourne, dé Britse com- Wil Veiligheidsraad ingrijpen? CHINESE KWESTIE BEZWAAR. Naar vernomen wordt, heeft de voor zitter van de Veiligheidsraad, de Egyp tenaar Mahmoed Fawzl bey, met leden van de raad gesproken over de wense lijkheid van een besloten vergadering ter bespreking van maatregelen om de internationale spanning te verminderen Gemeld wordt, dat verscheidene leden van de raad van oordeel zijn, dat een dergelijke vergadering geen zin heeft zolang de kwestie van de Chinees-na tionalistische vertegenwoordiging bij de V N. niet kan worden opgelost. SOVJET-UNIE TEGEN INTERNATIONALISATIE VAN JERUZALEM. De Sovjet-Unie heeft de V.N. mee gedeeld, dat zij gekant is tegen het statuut betreffende de internationalisa tie yan Jeruzalem, dat is opgesteld door de trustschapsraad. mandant. te Berlijn, deelt, dat het zin gen van het voormalige Duitse volkslieJ in aanwezigheid van de drie Westelijke commandanten getuigde „van slechte smaak" De woordvoerder oefende voorts cri- tiek op de rede van dr Adenauer: „De opmerkingen van de kanselier schijnen een ongelukkig loslaten te zijn van het thema van wederzijds vertrouwen, dat de onderhandelingen, die leidden tot de overeenkomst van Petersberg, kenmerk ten". Kanselier Adenauer is in een vlieg tuig, dat hem door de Amerikaanse hoge commissaris, McCloy, ter beschik king was gesteld, uit Berlijn naar Bonn teruggekeerd. Dat in West Berlijn de rede van kan selier Adenauer van West Duitsland werd gevolgd door het „Deutschland. ueber alles" betekent niet dat de West Duitse republiek dat lied aanvaart als volkslied, zo deelde het bureau van de perschef van president Heuss mede. Het kiezen van een volkslied is een der prerogatieven van de president van West Duitsland en politiek gezien is de tijd nog niet rijp voor het doen van een keus. Onze Londsense correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: Esn wilde staking, welke zich elk mo ment bliksemsnel kan uitbreiden onder de 27.000 arbeiders, is in de Londense haven begonnen als protest tegen het royement van de Britse transportarbei ders bond van drie arbeiders, die vorig jaar de leiding hadden van de grote staking ter ondersteuning van de door communisten gele'de Canadese zeelie den organisatie welke in Londen in een conflict was gewikkeld. Het officieuze havenarbeiders-comi té, dat opnieuw het stakingsparool heeft gegeven, hetwelk reeds door 3000 man ls opgevolgd motiveert deze actie met het argument, dat bij opheffing van de vorige «-taking beloofd was, dat er geen slachtoffers zouden vallen. De vakbond besloot eehter, al of n:et onder aan drang van de regering, maatregelen te nemen tegen de oproerkraaiers, die tel kens weer door hun onverantwoordelijk optreden het economisch leven van het gehele land in gevaar brengen. De solidariteit onder de havenarbei ders is traditioneel zeer sterk en zij staan al-tild als één man achter dege ne die door ontslag wordt getroffen. waf daarvan ook de oorzaak mag ziin. De jaarlijks terugkerende havensta kingen ziin helaas langzamerhand gaan behoren tot een va«t programmapunt van de bezienswaardigheden van de En gelse hoofdstad. Er worden thans no- glngen gedaan om de staking niet al leen u:t te breiden tot de gehele haven maar ook tot andere plaatsen. Opnieuw ls er hier sprake van een staking, niet tegen de werkgevers, doch tegen de eieren vakorganisatie. De stakinesleidlne maakte echter g°en gewag van het besluit van het yakbonds- bestuur. dat de gerove?rd°n indien zij zich. bereid verklaarden zich voorbaan oan de reglementen te houden onnieuw als lid kunnen worden aangenomen. Het ongelukk'ze van d" toestand ls ook nu weer dat de leid'ng van de transports rbeiders-nrganisatie. welke met. anderhalf milHoen letten de groot ste ls van En^and nng steeds nauwe lijks in staat bhikt tp zijn het dagelijks contact te ondprhouden met de masca van ziin le-^" Dit Drobleem srhiin* on oplosbaar Het gevaar voor uitbreiding van sAak'n? te ook daarom zo s-<v>t. omdat er reeds lang een ander conflict broeit, n 1. over het Dlan van een «cheeo- vaartonderneming om- een aantal stu wadoors ln vaste dienst te nemen waar door de laatsten hun vrijheid te werken, waar en wanneer zij willen, bedreigd achten. De havenarbeid ln Londen is namelijk georganiseerd in een centrale .pool", waaruit de arbeiders door de maatschappijen worden gerecruteerd. De stuwadoors houden vanavond een massa-vergadering over het voorstel van de regering om het conflict aan arbi trage te onderwerpen. Van de honderd schepen die zich in de haven van Londen bevinden, waren hedenmorgen vroeg 44 direct bij de sta king betrokken Het werk ligt- thans ge- he°l of gedeeltelijk stil op 16 schepen. Reeds zijn door d°ze staking 7700 an dere arbeiders werkloos geworden! Bloesemschoonheid tussen Maas en Waal. De tachtig Belgische oorlogsinvaliden, die een tweedaags bezoek aan Neder land brengen, hebben in auto's voor H.M. Koningin Juliana gedefileerd op Paleis Soestdijk. Het défilé werd op het bordes gade geslagen door H.M. de Koningin, de zes bestuursleden van het Oeuvre des Automobiles pour Invalides de Guerre": de 81-jarige luitenant-generaal de Kempeneer (eerste rij links) en de heren B. Corthals (eerste rij rechts), Renè Baken, Jules Bonnarens, A. Provis en Moris, de particuliere secretaresse van Koningin Juliana, mevrouw SmittAvis (tweede rij tweede van links), de porticuliei secretaris von H.M., W. J. baron von Heeckeren van Molecaten, de twee leden van het Nederlandse Ontvangstcomité: generaal ma/oor b.d. J. Dwars (tweede van rechts), de heer H. J. M. van Lanschot en de- adjudant van H.M., Ritmeester WF. K. Bischoff van h'eemskerck (tweede rij links) In de Betuwe begint de kersenbloe sem thans flink uit te lopen en de ker- senbongerden zullen Zondag vermoede lijk op haar mooist zijn! Sforza en Stikker bespreken Europa's samenwerking. Graaf Sforza, de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren minister Stikker ontvangen en met hem de vraagstukken der Europese economi sche samenwerking besproken. Directeur Giesberger van Spoorwegen treedt af. Op 1 Juli zal de heer G. F. H. Gies berger directeur van de Nederlandse Spoorwegen, zijn functie neerleggen. Dat de heer Giesberger uit het directorium van de Spoorwegen treedt, is een gevolg van zijn gevorderde leeftijd. Eerste wapenhulp voor Nederland VERSCHEPING VOLGENDE WEEK. De eerste scheepslading wapenmate riaal. dat krachtens het Amerikaanse program voor militaire hulp ter beschik king van Nederland zal worden gesteld, zal ln de loop van de volgende week uit de Ver. Staten worden verscheept. Deze lading, die uit vliegtuigen en vliegtuig onderdelen zal bestaan zal uit een ha ven aan de Amerikaans Westkust ver trekken. Tegelijkertijd wordt een scheepslading ander materiaal ln een der havens aan de Atlantische kust voor verzending ln gereedheid gebracht. WINDMOLENS EN OPWEKKING VAN ELECTRICITEIT. Deskundigen, die onder leiding van de Nederlandse hoogleraa*- D Dresden op uitnodiging van de O E E S. bijeen zijn gekomen, zijn het eens gewo den over een programma van gemeenschap pelijk onderzoek tot bespoediging van de toepassing van windkracht voor goed kope opwekking van electriciteit. In ver schillende landen zijn reeds proeven ge nomen. De deskundigen hebben voor gesteld een centrum aan te wijzen, waar het gemeenschappelijk onderzoekswerk tusren de landen zal worden uitgewis seld. „CASTOR" EN „POLLUX" NAAR SUEZKANAAL. Voor het lichten van schepen. Gistermiddag ziin van de werf „Gus to" te Schiedam, twee bergingsvaartui gen de reis naar het Suezkanaal begon nen, nl. de „Castor" en de „Pollux". Ze zijn speciaal ingericht voor het lichten van schepen. Ze werken daar toe gezamenlijk, gaan aan weerszoden van het wrak liggen, laten zich door het vollopen van de tanks zo diep mo gelijk zakken halen dan kabels onder het wrak door en brengen dat. door het leegpompen van de eigen tanks waardoor de schepen weer riizen. aan de oppervlakte. De ..Castor" zal ln Port Said worden ??stsitlonnoerd. de „Pollux" te Thewflk. De bergngsvaar- tulgen K*kcn de reis op eigen kracht.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1