Aïwloel Aziz geeft zicli niet over aan V. S. I. Documenten-vondst over Oost-Indonesie's liquidatie? Hatta verzoekt Aziz' actie niet te steunen WEERBERICHT België gaat moeilijke dagen tegemoet „Normale verhoudingen keren snel terug" „Goede lioop op overwinning der moeilijkheden" 89ste Jaargang DINSDAG II APRIL 1950 No. 26970 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal; 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no. 67U55 Kapitein Abdoel Aziz heeft gisteren te Makassar verklaard dat hy zich niet naar Djakarta zal begeven, om zich aan de regering van de V.S.I. over te geven. Vandaag verklaarde hij, de st?un van de Unci gevraagd te hebben. Aan 4e vertegenwoordiger van de Commissie te Makassar, schreef hij. dat hü op het hoofdkwartier van de staf van het Federals leger documenten had gevonden, welke, „m^t stelligheid bewijzen, dat de ware bedoeling van het op perbevel van 'het nationalistische leger was, de Oost-Indonesische staat syste matisch te liquideren". Dit, aldus Aziz, is „volledig in stryd met de plechtige beloften, welk? op de R T.C. te Den Haag werden gegeven". „Ik verzoek u geen steen op de andere te laten om deze voornemens en verdere schendingen van de overeenkomsten van de R T.C. te verhinderen. „Ik geef u de verzekering, dat ik en mfjn mannen onze strijd vastbesloten zullen voorzetten tot het ogenblik, waarop deze staat een vrije en beslist demo cratische staat is. gegrondveset op wettige beginselen en niet vastgesmeed aan kolonisatie van buiten". De waarnemer van de Unci, de heer Cartwright, is Zondag uit Makassar naar Djakarta vertrokken met docu menten, waarvan in welingelichte krin gen te Makassar wordt gemeend, dat deze de bewijzen kunnen leveren van 'n deloyale houding en bedoelingen van de zijde der Apris (het leger der RIS.) jegens de Negara Oost Indonesië Deze documenten werden door Abdóel Aziz in beslag genomen ten huize van over ste Mokoginta. WORANG-BATALJON VERTROKKEN. De „Walkelo" en de „Bontekoc" met aan boord het bataljon onder com mando van majoor Worang. zijn van de rede van Makassar vertrokken Beide schepen zouden zich naar Banjoewangi (Java's Oosthoek) be geven. De „Wikelo" moet eerst te Balik Papan olie innemen. Gisteren verscheen op de rede van Makassar een korvet, waarvan iden tificatie niet mogelijk was. doch waarvan werd aangenomen, dat hei de uit Djakarta gezonden „Hang Toca" was. VERSCHEUR INDONESIË NIET IN STUKKEN! De Indonesische premier, de heer Hatta, heeft Zondagavond in een radio-uitzending een beroep gedaan op de Indonesiërs in en bij Makassar om niet deel te nemen aan de acties van kapitein Abdoel Aziz, „die tot resultaat kunnen hebben, dat geheel Indonesië in stukken verscheurd wordt" „Eenheid is de basis van onze vrijheid en indien de eenheid verbro ken wordt, zal onze pas gewonnen vryheid weerom verdwijnen zo zei- de Hatta. Hatta ontkende, dat de Republiek- Djokja aansluiting van de staat Oost- Indonesië bij de Republiek wenst „Wy moeten echter niet vergeten, dat het ge hele Indonesische volk de Republiek beschouwt als een nationaal symbool" Hij zinspeelde op de mogelijkheid, dat „een derde macht de opstand van Ab doel Aziz gebruikt om onze eenheid te ondermijnen tot het bereiken van het door haar gestelde doeJ". Hij zeide echter niet, welke mogendheid hij be doelde. Naar Hatta's rede is te Makassar met grote belangstelling geluisterd en zij heeft goede weerklank gevonden MINISTER DOKO WEER IN MAKASSAR. De Oost-Indonesische Minister van Voorlichting, Doko, is met een speciaal charter-vliegtuig naar Makassar uit Djakarta teruggekeerd Hij was de lei der van de Oost-Indonesische delegatie naar de conferentie van vertegenwoor digers van Oost-Indonesië. de Federale regering en de Republiek-Djokja, die Zondag te Djakarta werd gehouden. Het toestel is gisteravond te Djakarta teruggekeerd met enige passagiers, die te Makassar gestrand waren. Onder hen bevond zich niet Abdoel Aziz, wiens laatste kans dit was om vóór het verstrijken van het ultima tum der Indonesische regering naar Djakarta te komen om verantwoor ding voor zijn daden af te leggen. RESULTAAT DRIEHOEKS CONFERENTIE. In een gisteravond uitgegeven ge meenschappelijke verklaring over het resultaat van de Zondag gehouden driehoeksconferentie wordt bekend ge maakt, dat de besprekingen werden ge voerd in een sfeer van vriendschap en openhartigheid. De drie deelnemende partijen zijn overeengekomsn dat, in het .licht van de de laatste tijd gerezen moeilijkheden, de vraagstukken besef fende de Negara Oost Indonesië zullen wo. den opgelost op de basis van een zo hscht mogelijke eenheid van de Indone sische Natie. „Het is duidelijk, dat van de zijde der Republiek Indonesië niet de bedoeling bestaat, enig gebiedsdeel binnen haar jurisdictie te brengen. In tegendeel, de wens van het volk zal be slissend zijn voor iedere verandering in de politieke structuur", aldus de ver klaring. Ten slotte wordt er In bekend ge maakt. dat van de zijde van Oost-In donesië is verklaard, dat de toekomsti ge constitutionele strucfruur van Indo nesië zal worden vastgesteld door het volk op democratische en grondwettige wijze. De verklaring was getekend door Moh. Hatta voor de regering der R.I S., door de vice-premier Abdoel Hakim voor de Republiek Indonesië en door de minister van Onderwijs Doko voor de Negara Oost Indonesië. Carmen Franco trouwt. MET MAN HARER KEUZE. Met een plechtigheid vol renaissance schittering is gisteren te El Pardo by Madrid de 23-jarige dochter van gene raal Franco gehuwd» met de 27-jarise Madrileense internist markies de Vil- laverde. De paleiskapel te El Pardo was geheel gevuld met diplomaten, leden van de Spaanse adel en regeringspersonen, toen Carmen Franco aan de arm vin haar vader door de stralende zonneschijn van het paleis naar de kerk schreed en daarop langzaam naar het met anjelie ren versierde altaar. Kardinaal Enrique 'Piay Deniel, de Spaanse primaat, zegende het huwe lijk in.' De bruid, gevolgd door een stoet van 40 bruidsmeisjes, droeg een japon van Vlaamse zijde, een cape van vier meter lengte en een chantilly-tullen sluier, ge vat in een diadeem van brillianten, een geschenk van haar ouders. Generaal Franco was gekleed in de uniform van kapitein-generaal van het Spaanse leger. De plechtigheid duurde anderhalf uur Het verluidt, dat de „Caudillo" zich eerst tegen de huwelijksplannen van zijn dochter heeft verzet, doch dat hij later voor haar aandrang is gezwicht en haar toestemming heeft verleend „de man harer keuze" te trouwen. Men zie voor Laatste Berichten pag. 3 van het Eerste Blad. KOUD WEER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele ver spreide buien. Matige tot krachtige wind uit Westellike richtingen. Hier en Jaar lichte nachtvorst, overigens weinig ver andering van temperatuur. (Opgemaakt •te 10 uur). 12 APRIL Zon op: 5.51 uur: onder: 1931 uur. Maan op. 4.44 uur; onder: 14.07 uur. (L.K.). Hoogwater te Katwijk te 12.17 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's Overeenkomst over de minderheden in India en Pakistan TE NEW DELHI GETEKEND. India cn Pakistan hebben plechtig het beginsel aanvaard van de leken staat met volledige democratische rechten voor allen met inbegrip van de religieuze minderheden. Dezp overeenkomst werd Zaterdag te New Delhi gesloten door de premiers van beide landen om een einde te maken aan de moordmrtiicn tussen Hindoes en Mohammedanen en de daar uit volgende spanning tussen beide do minions. De premiers kwamen overeen, dat alle minderheden volledige vrijheid en be scherming zullen genieten met betrek king tot godsdienst, beweging eigendom en beroeo en gelüke kansen op politiek openbaar burgerlijk en militair gebied. Gedwongen godsdienstige bekeringen zu1,or> worden erkend. De twee premiers zullen van tijd tot tijd bijeenkomen om de toestand te be zien. De overeenkomst voorziet in een ver blijf van een deputatie van twee minis ters uit elk land in de woelige gebieden van Oost- en West-Bengalen zolang dit nodig zou zijn. Voorts in de ODneming van vprtegem' -"ordigers der minderhe den in de kabinetten van de staten Oost- .en West-Bengalen en Assam Deze maatregelen zijn bedoeld om het vertrouwen te herstellen, zodat de vluchtelingen wellicht naar hun haard steden zullen terugkeren. VERDRAG TUSSEN ARABISCHE STATEN OPGESTELD. Deskundigen van de zeven Arabische staten Egypte, Irak. Saoedi-Arabië. Syrië, de Libanon, Jemen en Jordanië zijn, naar gemeld wordt, gereed ge komen met de opstelling van éen ver strekkend verdrag voor collectieve vei ligheid, dat de staten op militair, poli tiek en economisch gebied verbindt te gen een eventuele aanvaller Het ont werp zal aan de raad van de Arabische liga worden voorgelegd. Het zcu de be doeling zyn. dat tegen die leden van de liga. die het v°rdrag niet ratificeren, politieke en economische sancties wor den genomen. De raad van de liga heeft Zaterdag besloten de economische blokkade tegen Israël te versterken. De 4000 studenten, die aon de zes Westberlijnse vokbogescholen stude ren, zijn in staking gegaan, omdat zij gelijkstelling wpnsen met de studen ten aan de universiteiten. De stakers voor de ingang van één der scholen. Leiden uit de lucht Wij herinneren er aan, dat dc inschrijving op onze foto-prijs vraag „Leiden uit de lucht" mor genmiddag om 12 uur sluit. De Paasdagen leverden een oogst op van ruim 250 oplossingen, zo dat het totaal thans is gestegen tot v Wü rekenen op de 1000! Stelt" ons niet teleur!!! Illlllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Zuid-Slavische protestnota AAN BULGARIJE. Jcego-Slavlë heeft in een aan de Bulgaarse ambassade te Belgrado over handigde nota geprotesteerd tegen „vij andige da-den" van de Bulgaarse rege ring in verband met het onlangs in Sofia gevoerde proces tegen een groep Bulgaren en Joegoslaven. De nota waarschuwt de Bulgaarse re gering, dat zij uitsluitend de verant woordelijkheid voor alle gevolgen van haar politiek zal moeten dragen. Vol gens de nota vertrouwde het hof in het proces te Sofia op verzonnen bekente nissen van agenten va.n de Bulgaarse geheime dienst. Deze personen hadden niets te maken met Joego-Slavië. TEGEN DE BRITSE LOONSTOP. Afgevaardigden, die 350.000 Britse winkelbedienden en bedienden in groot- handelbedrijven vertegenwoordigen, heb ben zich op hun jaarlijkse conferentie te Bridlington uitgesproken tegen het handhaven van de loonstop. De uitvoerende raad van hun vakver eniging had in Januari j.l. op de natio nale conferentie van het verbond van vakverenigingen (T.U.C.) gestemd vóór de resolutie, waarin op handhaving van de loonstop werd aangedrongen. Zonder de steun van de uitvoerende raad van genoemde vakvereniging zou de resolu tie géén meerderheid hebben verkregen. Ruim meer dan de helft van de acht millioen leden van het T.U.C. eist thans loonsverhoging. AMERIKAANS VAKBONDSLEIDER WIL STEUN AAN HET VERZET IN OOST-EUROPA. William Green, de voorzitter van de American Federation of Labour, een der twee grote Amerikaanse vakverbonden heeft een beroep gedaan op „de Ameri kanen en de andere democratische vol ken" om steun te verlenen aan de ver zetsbeweging in de Oost-Europese lan den. „Alle georganiseerde groepen van de mocratische burgers in dit en andere landen moeten samenwerken om hulp te verschaffen aan de ondergrondse strijdkrachten, die dapper strijden voor de zaak der democratie, welke ook onze zaak is", zo zeide Green. BRITS STOOMSCHIP LIEP OP MIJN. Geringe schade. Het ruim 7000 ton metende Britse s.s. Fort Nisquaily, dat zonder lading van Hamburg op weg was naar Amsterdam om daar cokes te laden, raakte gister avond 12 mijl ten Noorden van Ter schelling op een mijn en zond onmid dellijk een SOS-sein uit. De schade was echter van beperkte omvang Drie kwar tier later seinde het schip, dat de ma chinekamer niet geraakt was en dat het zou trachten op eigen kracht Am sterdam te bereiken. Van Zeeland heden geslaagd? Tegen de verwachting in, is Ppul van Zeeland Zaterdag niet geslaagd in zijn poging in België een kabinet te vormen. Van Zeeland- deelde de persvertegen woordigers mede, dat er op het laatste ogenblik moeilijkheden waren gerezen, die het vormen van een nieuwe regering belemmerden. Het schijnt, dat speciaal de Waalse vleugel van het katholieke vakverbond bezwaar heeft gemaakt tegen het deelnemen aan de regering van enige buiten het parlement staande figuren, die een bepaalde functie in het bedrijfsleven uitoefenen en die voor de Waalse katholieke arbeiders moeilijk aanvaardbaar zouden zijn. Het schijnt verder, dat er ook in de leiding van de CVP verdeeldheid bestaat bij het zoeken naar een oplossing voor de koningskwestie. Hoewel gedurende de Paasdagen in het politieke centrum van Brussel (de Wetstraat) de grootste rust heerste wer den de besprekingen ter oplossing van de regeringscrisis zowel te Brussel als te Pregny „achter de schermen" voortge zet. Verscheidene persoonlijkheden, die rechtstreeks betrokken zijn bij de pogin gen van Paul van Zeeland een nieuwe regering te vormen .hebben van hun Paasvacantie afgezien. De kabinetsfor mateur heeft vele besprekingen gevoerd. De secretaris van de koning, Plrenne. heeft een onderhoud gehad met de ko ning te Pregny en is daarna te Brussel teruggekeerd. Aanvankelijk verluidde, dat Paul van Zeeland zich gisteren naar Zwitserland zou begeven, doch dit be richt werd inmiddels tegengesproken. Opnieuw verluidt thans, dat Van Zee land heden een kabinet aan prins- regent Karei zal voorstellen. Onze Brusselse correspondent schrijft nog: Het nieuwe regeringsteam is een ka binet waarin de liberale ministers ver vangen zijn door drie extra-parlemen taire personaliteiten, namelijk de socia listische Vlaamse hoogleraar prof. Blancquaert, de liberale financier For- thomme, en de oud vice-gouverneur van de Kongo, generaal Henen. Drie nieuwe CVP-ers, twee Luikenaars en een Vla ming, vullen de regering aan. De socialistische pers heeft een felle campagne tegen Van Zeeland ingezet en op het socialistische congres dat gisteren te Brussel plaats vond, werden revolu tionaire redevoeringen afgestoken. Des te groter was de verwondering, toen tot besluit van dit verhit debat toch een parig een vrij laconieke en gematigde motie werd aangenomen. In de gisteravond gehouden vergade ring van het nationaal comité van de CVP werd Van Zeeland de volledige steun van die partij toegezegd. Het zal thans dus inderdaad hard tegen hard gaan in België. Van Zeeland zal met een verwoede socialistische op positie moeten afrekenen, die waar schijnlijk ook zal proberen te grijpen naar het wapen van de algemene sta king en niet zal terugschrikken voor relletjes. België gaat moeilijke dagen tegemoet. Koninklijk Echtpaar naar kerkdienst in Val d' Isère H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben op Eerste Paasdag in Val d'Isère een kerkdienst bijgewoond, waarin een Franse predikant voorging. Daar in Val d'Isère geen Protestantse kerk bestaat, werd de dienst gehouden in een plaatselijk hotel. ERE-MEDAILLE VOOR HERSTELLER PRINSENHOF. Aan prof. N. Lansdorp hoogleraar in de bouwkunde aan de Technische Ho geschool te Delft. Is door curatoren de eremedaille in goud, verbonden aan het Gijsberti Hodenpljlfonds toegekend voor zijn restauratie van het Prinsenhof te Delft De uit-eiklng zal geschieden Woensdagmiddag a.s. in het hoofdge bouw der Technische Hogeschool. Ministers v. d. Brink en Götzen op Schiphol: De ministers Van den Brink en Götzen zyn op Schiphol uit Djakarta terugge keerd Minister Van den Brink verklaarde, dat het in Djakarta gesloten handels- accoord dat tot 1 October aanstaande loopt, in feite een verlenging Is van de op de R T.C. bereikte regeling, die tot 1 April van Jciacht was Over de tinexport verklaarde hy, dat de regering van de K.I S. op zich heeft genomen, dat de bestaande regeling blijft gehandhaald De smelterlj te Arn hem zal haar capaciteit met Indone sisch tin daardooi kunnen blijven hand haven en dus ook de uitvoer naar Amerika. Over de aankoop van schepen dooi de Indonesische Scheepvaai t-Maat- schappy in Nederland zei de minister, dat deze aankopen waarschijnlijk gefi nancierd zullen worden uit de 40 mil lioen gulden, die in de handelsovereen komst zijn voorzien van metaalproduc ten. Minister Van den Brink deelde voorts mede, dat hy en minister Götzen enige tochten hebben gemaakt door West- cn Oost-Java en daar vooral cultures hebben bezocht. Hun indruk is, dat op West-Java de normale ver houdingen zeer snel terugkeren. Op Oost-Java bleek de onzekerheid gro ter, doch men dient respect te hebben voor de wijze, waarop de bedrijven ook daar weer op gang zijn gebracht Wanneer er moeilijkheden ontstaan, dan komen die in het algmeen meer door invloeden van buiten, dan van de zijde der arbeiders op de ondernemin gen. Op enige tochten zijn dc ministers vergezeld geweest door dr Hirschfeld. dr Hatta en de heer Roem. Minister Götzen merkte hierover op, dat deze tochten uitermate nuttig zijn ge weest, omdat zij een daadwerkelijk samenwerken tussen dc ministers van de R.I.S. en de Nederlandse ministers tonen. Minister Götzen zeide voorts, dat op de koffie- en rubbercultures in Oost-Java onder dc planters een sterke ongerustheid heerst ten gevolge van de vele rondzwervende benden, die men niet geheel in de hand heeft. Probleem Stikker in Ministerraad (Van onze Haagse redacteur). Naar wij vernemen zal de Minister raad deze week bijeen komen om een voorziening te treffen in het probleem- Stikker. De heer Stikker schijnt er prijs op te stellen dat hij minister van Buitenlandse Zaken blijft, aangezien dit zijn gezag naar buiten ten goede komt, ook In zyn nieuwe functie Het grote bezwaar is echter dat hy het grootste gedeelte van de tijd afwezig zal zijn en zich zal moeten bezig houden met za ken. buiten zyn depaitement om. In de Minister: aad za] tevens een voorziening moeten worden getroffen inzake het beheer van Justitie en even tueel ook van Unie-aangelegenheden indien de heer Van Maarseveen naar Justitie terug zou gaan. Nieuwe Duitse heffingen op diverse producten DODELIJK VOOR ONZE EXPORT? In de Duitse Staatscourant is een verordening gepubliceerd, waarbü hef fingen boven de bestaande invoer rechten worden ingesteld. In Neder landse tuinbouwkringen heerst hier over grote opwinding. „Wjj aarzelen niet deze heffingen dodelijk voor onze export naar Duitsland te noemen," aldus een zegsman van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen. Deze heffingen, die men als vereve ningsbedragen kan beschouwen, be ogen de Duitse bedrijvigheid te be schermen. Speciaal met het oog op de aanzienlijke Nederlandse export van tuinbouwproducten naar Duits land, maakt men zich over deze nieu we maatregelen ernstige zorgen. Neemt men bij een koers van de Duitse mark op y0 cent het totaal der invoerrechten en heffingen, dan zal met ingang van 10 April 22,5 cent per kilo gram aardbeien, 13,5 cent per kg ko/n- kommers, 29 cent per kg tomaten tot 15 Juni en nadien 19 cent per kg moe ien worden betaald by invoer in Duits land. Op spinazie zal 12 cent per kg worden geheven, op sluilkool 7 cent. In tuinbouwkringen zegt men, dat deze heffingen de pryzen van Neder landse producten ver boven de koop kracht van het Duitse publiek zuilen brengen. Als gevolg hiervan verwacht men een catastrofale prysdruk over de gehele linie. Gevoelens als in de tuinbouw over deze nieuwe Duitse heffingen vindt men ook in de branches, die zaden, vis, cho colade, suikerwerken, bakxerij- en meel- producten naar Duitsland exporteren. Aan de regering is verzocht stappen te ondernemen by de Duitse regering ten einde te bevorderen, dat de uit de ver ordening voortvloeiende moeiiy kneden voor de Nederlandse bedryvigneld en export ongedaan worden gemaakt. Betoogd wordt, dat de thans gepubli ceerde lijst van heffingen, die bij de verordening behoort, een voorlopige is. Men is lang niet gerust op uitbreiding ervan, vooral ook. oindat is meedege- deeld, dat de gestelde he!fingen naar behoefte veranderd kunnen worden. Ook wordt aangevoerd, dat deze hef fingen die men als invoeröelemmenn- gen beschouwt, in flagrante stryd zijn met het har.rtelsverdraz van Novem^r 1949, waarin liberalisatie van het h"*t- delsverkeer werd overeengekomen. Ook in de Oosihoek van Java komen echter dc regeneratieve krachten hoe langer hoe meer tot ontwikkeling. Op Midden-Java is orde en rust in grote mate teruggekeerd, al doen zich ook daar nog grote moeilijkheden voor. De minister meende, dat er goede hoop bestaat op een spoedige over winning der moeilijkheden op Mid- den-Java. Wat de positie der Nederlandse amb tenaren in Indonesië betreft, merkte minister Van den Brink op. dat in In donesië de wens bestaat Nederlanders op belangryke plaatsen te doen vervan gen door Indonesiërs. „Het is een logisch streven van een souvereine staat aldus de minister vooraanstaande plaatsen niet door buitenlanders bezet te heb ben". Voor deze ambtenaren zal men in Nederland andere functies moeten vinden. HET VRAAGSTUK DER INDONESISCHE STUDENTEN. Ook de Hoge Commissaris der R.I.S. in Nederland, de heer Moh. Roem en de Nederlandse Staatssecretaris van Ma rine, schout by nacht H. C. W. Moor man, zyn per vliegtuig op Schiphol ge arriveerd. Mr Roem vertelde, dat hy de te Dja karta gehouden Unie-conferentie tevre denstellend acht. Hy heeft met de In- nonesische minister van Onderwys be sprekingen gevoerd over het vraagstuk Indonesische studenten in Nederland, die door de laatste financiële ontwik kelingen, in een moeiiyke situatie zijn geraakt Afgesproken is dat hy in in cidentele gevallen, nameiyk waar de nood het hoogst is gestegen, financiële hulp zal mogen verlenen aan enkele In donesische studenten. Over de arrestatie van Sultan Ha- mid zeide Moh. Roem, dat de positie van Nederland in Indonesië niet moei lijker is geworden. De verhouding tus sen Nederlanders cn Indonesiërs, voor al in dc hogere kringen, acht hy op dit ogenblik uitstekend. Dc arrestatie van Sultan Hamid was voor hem een verrassing. Naar zijn mening moet het de Indonesische regering zeer zwaar zijn gevallen om tot deze stap over te gaan. Van de naaste medewerkers van de Sultan, die eveneens in hechtenis zijn genomen, noemde Moh. Roem nog mr P. Keers, lid van het kabinet van dc Sultan en de adjudant van de Sultan, de lieer Barnas. Moh. Roem sprak o.a. ook nog over de aanvallen, die op ondernemingen in Oost-Java zyn gepleegd, o.a. op onder nemingen van de Handelsvereniging „Amsterdam". Volgens hem zyn deze aanvallen niet zozeer gericht tegen de ondernemingen zelf als wel tegen de ondernemingswachten, die uit Indone siërs bestaan cn die, volgens mr Roem, wel misbruik hebben gemaakt van hun bevoegdheden. Het zou hier dus veten betreffen. Schout bij nacht Moorman deelde mede, dat de op 6 April officieel aan de R I S. overgedragen korvetten Indo nesische bemanning hebben. Begin Juli zal hij naar Indonesië te rugkeren om met de Sultan van DJokja over marine-aangelegenheden te spre ken. Ook hoopt hij dan Nieuw Guinea te bezoeken. Zware brand te Zuidland VERSCHILLENDE HUIZEN ERNSTIG BESCHADIGD. In Zuidland op Oud-Beierland is gisteravond een zware brand uitge broken in een grote vlasbo?rdery van de heer C. Arkebout. De gehele boer derij is afgebrand, evenals een wo ning in de nabijheid. Enige andere woningen zijn zeer ernstig bescha digd. Vier gezinnen zyn dakloos geworden, doordat hun woning zwaar bescha digd werd, hetzij door het vuur, het- zy ten eevolge van waterschade. Voor lopig zijn deze gezinnen by familie of kennissen ondergebracht. In het begin zag het er beangstigend uit voor Zuidland. aldus de burgemees ter, daar de storm een regen van von ken over het dorp verspreidde Onmid dellijk werd echter aan zes brandweren uit de omgeving om assistentie ver zocht Later rukte ook de Rotterdamse brandweer uit met drie autospuiten, een moterspuit en een gereedschaps wagen. In totaal werd het vuur met ongeveer 35 slangen bestreden. Dank zy deze hulp heeft men het grootste gevaar kunnen bezweren, al kon men niet ve~hinderen. dat de boerderij waar het vlas was opgeslagen totaal uit brandde en een aantal hulzen in de Raadhuisstraat zware schade opliep De oorzaak van de brand is onbekend. IN HET HOL VAN DE VOS. Wat moeder en vierling alen. De heer P Boers, jachtopziener van het, landgoed „Landarbeid" te Dolder- sum (Dr en de pachter van de jacht aldaar, de heer H. Rykmans Sr., indus trieel te Steenwyk, on-dekten dezer da gen het hol var een vos, Zy groeven het uit, maar de vos kreeg geen kans 'e uitsnappen In de gang van het nest werd hy dou» een schot hagel getroften. in het verhiyf bevond zich een viertal jongen. De voorraad „leeftocht" van moeder vos met haar "lerifng, die men opgroef bestond uit een ,.aas, die reeds half was opgepeuzeld, drie konynen en een wulp.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1