Dinsdag in België vertrouwenskwestie van regering-Van Zeeland 89ste Jaargang VREDE MET DUITSLAND EIS WEERBERICHT Abdoel Aziz moet zich binnen 4 dagen verantwoorden Bataljon Worang nog steeds op rede van Makassar Humid thans gelijk gesteld met Westerling „Arabier zou het beter doen dan Turk"' Afschaffing verbanniiigswet komt tussen 16 en 22 April aan de orde Interview met maarschalk Tito ZATERDAG 8 APRIL 1950 No. 26969 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f4.50 per kwartaal: 35 cents per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Witte Singel 1, Lelden Giro no. 57055 Steeds nijpender wordt het vraagstuk rondom West-Duitslanö. Maar tenge volge van de fouten, die allerwege wer den en worden gemaakt, is de oplossing verder af dan ooit. Bijkans vijf jaren zijn vervlogen, sinds de uiteindelijke capitulatie van Duitsland, doch van een vredesverdrag is nog altijd geen sprake. Zelfs niet van besprekingen daaromtrent. De koude oorlog tussen Oost en West is natuurlijk de daadwerkelijke reden voor deze lacune. De oorzaak is ge makkelijk te bepalen! Dcch daarmede is het gebrek aan voortvarendheid niet minder en is de noodzaak om tot een beslissing te geraken niet afgewend. Hoe meer tijd er verstrijkt, des te meer zal de noodzakelijkheid van een werkelijke, vrede in plaats van de schijn-vrede van het moment naar voren treden. Want het wereldgebeuren staat nu eenmaal niet stil, al is er dan geen vrede! De ontwikkeling in het Westen heeft vrijwel het moment bereikt, dat de op neming van Duitsland in het Westelijk iblck een kwestie va.n directe beslissin gen is gaan uitmaken. Edoch, de ont- Ibreking van een vredesverdrag doet tel kens leeg ten onpstaan, die tot het erg ste kunnen leiden. De landen van het Atlantisch pact hebben pas vergaderd over het vraag stuk van de beveiliging van het Wes ten tegen een mogelijke agressie van de Sovjets. Veel woorden zijn natuur lijk daarover ten beste gegeven, maar in wezen is de wereld weinig wijzer ge worden omtrent het resultaat. En dat is logisch, want wie gaat de tegenpar tij van te voren inlichten omtrent zijn militaire plannen? Niettemin mag wor den vastgelegd, dat de vraag omtrent een opnemen van West-Duitsland in dit pact ongetwijfeld een zeer belang rijk punt vdn overweging zal hebben ■uitgemaakt. De situatie is nu eenmaal zo, dat West-Duitsland in geval van oorlog trots het voortduren van de koude oorlog, lijkt het gelukkig nog niet er op, dat spoedig de wapenen zullen spreken onafwendbaar het eerste slagveld zal worden en alleen al om die reden feitelijk het recht heeft, om te worden gekend. Churchill slaat de plank dan ook niet mis, wanneer hij daarop wijst en, zonder nu direct te spreken over een herbewapening van Duitsland, toch suggesties doet in die richting. In dit opzioht gaan de be langen van West-Europa en West- Duitsland volkomen parallel. Goed be- sohouwd, heeft het Westen de zedelijke plicht om West-Dultslands onafhan kelijkheid te garanderen, met of zonder Duitse deelneming in de militaire ver dediging. Onnodig echter er op te wijzen, dat deelneming van Duitsland in enigerlei vorm van onmiskenbaar belang zou zijn! Doch nu stuit men op allerlei moeilijkheden. Zonder enige twijfel zou Duitsland, ware er een vredesverdrag, het ïeoht hebben verworven, om er een ber.chcijen leger op na te houden ter zelfverdediging tegen buiten- en bin nenlandse vijanden. Dat leger zou de kern zijn geweest voor een meedoen van Duitsland aan de afweer tegen de imperialistische agressie van Moskou. Eilaas, er is geen vredesverdrag en dus heeft. Duitsland geen leger en. gelet op de traditionele argwaan van Frank rijk, zal er moeilijk tot oprichting van iets in die geest sprake kunnen zijn. Afgezien van de kwestie, dat Duitsland zelf er momenteel weinig voor zou voe len, in de huidige omstandigheden over te gaan tot vorming van een leger. De Duitser zou zich voelen als militair slaohtvee in dienst van het Westen Een soort vicieuse cirkel! En toch zal het niet deelnemen van West-Duitsland als een storende fac tor blijven werken en de kracht van het Westen, zo al niet verlammen, dan toch zwaar schaden. En dan de op zich zelf in wezen niet •minder belangrijke aangelegenheid van het opnemen van West-Duitsland in oe economische belangensfeer van het Westen! De Raad van Europa heeft juist erkend, dat West-Duitsland een onmisbare factor is door de uitnodi ging om toe te treden doch als ad viserend lid, omdat bij gebrek aan een vredesverdrag formeel gelijkgerechtigd heid is uitgesloten. Men ziet, geregeld stuit men op de zelfde bezwaren! Helaas ontmeet het Westen op dit terrein van Duitse zijde, los van de vredeskwestie. andere moeilijkheden. De Saar werkt hier als boeman. Mogelijk zal de regering van Adenauer nog wil len heenstappen over het feit, dat ook de Saar verzocht is toe te treden tot de Raad van Europa, maar de socialis ten blijken in dit opzicht meer natio nalistisch dan wie ook. Zij zullen zich met hand en tand verzetten tegen de Duitse toetreding, ook al dreigt de Duit se positie daardoor te worden verzwakt. Scherper dan ooit blijft klemmen de eis van een vrede. OVERDAG KOUDER. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen, later op de meeste piaatsen opklaringen. Vrij krachtige tot krachtige en langs de Vv adaenkus: wellicht tijdelijk harde Zuidwestelijke wind. Overdag kouder. 'Opgemaakt te 10 uur). 9 April. Zon op: 5.58 uur; onder: 19.26 uur. Maan op: 3.29 uur; onder: 10.04 uur (L. K.) Hoogwater te Katwijk te 8.01 en 20.42 uur. (10/4 te 9.18 en 22.09 uur, doodtij, 11/4 te 10.56 en 23.45 uur). Dit nummer besta-11 uit 12 pagina's. Djakarta eist: Zonder voedsel en water. Het regeringsvliegtuig, dat speciaal naar Makassar was gezonden, is zon der kapitein Abdoel Aziz teruggekeerd. Wel bevonden zich aan boord de ter ritoriale commandant van de Apris, overste Mokoginta, de minister van voorlichting. Ratoelangi en diens se cretaris. De premier van Oosl-Diapara bevond zich niet aan boord. De minis ter van voorlichting verklaarde, dat alles rustig was in Makassar. De regering der RIS heeft bekend ge maakt, dal aan kapitein Abdoel Azlz vier maal 24 uur tijd wordt gegeven om naar Djakarta te reizen, teneinde verantwoording over zyn optreden af te leggen. Voorts wordt verklaard, dat de strijd krachten van Abdoel Aziz buiten de wet zullen worden gesteld, indien zij zich niet onmiddellijk naar hun kam pementen begeven. Dr Ratoelangi, heeft namens zijn re gering aan de regering der RIS ver klaard. dat de Oost-Indonesische rege ring niets heeft uit te staan met de actie van Abdoel Aziz en dat geen der gezagsapparaten van de'Negara zich in deze kwestie gemengd hebben. Hiermede, aldus de verklaring, is het duidelijk, dat het militaire optreden te Makassar niets te maken heeft met de verdediging van de Negara.Voorts werd medegedeeld, dat tenminste 300 nlet- gereorganiseerde leden van het KNIL aan de actie deelnamen. In verband hiermede vertoeft luitenant-generaal Buurman van Vreeden te Makassar en zal hij na zijn terugkeer te Djakarta be sprekingen met de regering der RIS voeren, teneinde de kwestie van deze militairen van het KNIL. die individueel optraden, af te wikkelen, aldus besluit de verklaring van de regering der RIS. Dc Indonesische regering heeft nog verklaard, dat de motieven, die Azlz In een brief aan Hatta omtrent de op stand geeft, niet als een rechtvaardi ging voor zijn daden konden worden aanvaard. Uit Makassar bericht Reuter, dat Aziz meedeelde, dat hij de Federale troepen uit Djakarta zou laten ver hongeren, zodat zij naar Djakarta zouden moeten terugkeren. Hij zeidc, dat de schepen gebrek aan voedsel en water hebben, doch dat hij weigerde de instructie van de centrale regering in Djakarta, om hen op zee van voed sel te voorzien, op te volgen.' Gisteren zijn nog 250 vroegere gue- rillastrijders van Bali te Makassar aan gekomen. doch Aziz weigerde toestem ming tot landen te geven en zal hen terugzenden naar Java. De Oost-Indonesische minister-presi dent, Diapari. heeft gistermiddag nog een poging gedaan om voedsel en water naar de leden van het bataljon-Worang en hun gezinnen, die zich in de schepen op de rede van Makassar bevinden, te krijgen. Hij verklaarde nog, dat hij een boodschap aan kapitein Aziz had ge stuurd, waarin hij nogmaals de instruc ties van de centrale regering te Djakarta inzake het zenden van voedsel ver meldde. De militaire gebeurtenissen in Ma kassar hebben ook de politieke spannin gen tussen de Negara Indonesia Timoer en Djokja doen toenemen, aldus de spe ciale correspondent van het ANP. Te vens zijn de kansen op een vreedzame oplossing langs de weg van overleg zeer verminderd. De regering van de RIS heeft haar teleurstelling en' verstoord heid betoond wegens het feit, dat Abdoel Aziz en de eerste minister van Oost- Indonesië, Diapara, niet in het speciale vliegtuig, dat door de regering van de RIS naar Makassar was gezonden, is meegekomen. De RIS-regering is niet bereid de situatie met Ratoelangi te be spreken. De driehoeksconferentie, die vandaag zou beginnen, is afgelast. Het bataljon Worang ligt nog steeds op de rede van Makassar. In kringen van de regering der RIS wordt de actie van Abdoel Aziz reeds in verband gebracht met de actie Wester ling. Men herinnerde hierbij aan het feit. dat Abdoel Aziz onder Westerling heeft gediend op Zuid-Celebes in 1946, Geen krant met Pasen Het eerstvolgend nummer van ons Blad zal Dinsdag a.s. verschijnen. Maandag, Tweede Paasdag zullen onze bureaux de gehele dag geslo ten zyn. ..waarbij 40.000 pemudas het leven lie ten in de nationale strijd". De Nederlandse ambtenaren in Oost- Indonesië hebben een zeer dringend ad vies van de Hoge Commissaris ontvan gen. om zich bulten alle tegenstellingen te houden. HONGEREN OF NIET? Onze correspondent te Makassar sein de ons gisteren: Op deze Vrijdagavond is het inder daad stil in Makassar .afgezien dan van enkele machinegeweer-roffels uit een kampong op de bij de haven de wacht houdende troepen van Aziz. De boten buitengaats hebben nog voor twee dagen eten en drinken, hetgeen juist voldoende is om terug te varen naar Soerabaja, Het Centrale Gouver- i nement heeft men zie boven het gouvenement van Oost-Indoneslë ge-1 vraagd om aanvullend water en voedsel, I doch Aziz heeft verklaard dat hij zulks niet zal toestaan. En het gouvernement van Oost-Indonesië heeft met zijn wen sen rekening te houden. Met zün sterke bewapening heeft Ab doel Aziz immers de haven van Ma kassar geheel in handen, Hü zou dus bg machte zyn om ook de vitale aan- cn afvoerhaven naar Celebes af te sluiten en aldus zou de voedselvoor ziening van de gehele bevolking op het spel worden gezet, hetgeen het gouver nement niet riskeren mag. Aziz is nog even rustig en zelfverze kerd als altijd. In frisse kleren gestoken, een schone geruite zakdoek om de nek geknoopt om overdag de zweetdruppels In het kader van onze geregelde pu blicaties over de Leidse Spoorweg- werken ditmaal alleen eens een over zichtsplaatje: Op de voorgrond de oude goederenloods, die plaats gaat maken voor een ruim parkeerterrein. I Op de achtergrond het stationsge bouw, waarvan de rechtervleugel reeds is weggebroken. Ook het ove rige van het oude stationsgebouw wordt afgebroken en door een nieuw gebouw vervqngen. Hamid commandant van A.P.R.A.-leger. Van welingelichte zijde heeft de spe ciale correspondent van het ANP nog bijzonderheden vernomen over de be schuldigingen. die tegen Sultan Ha mid II zijn geuit. Volgens deze zegs man zijn er overtuigende bewijzen voorhanden, dat Sultan Hamid dc leiding had in de actie Westerling. Er Is een schema van het Apra-leger ge vonden, waarin Hamid als comman dant bovenaan stond. Na de actie van Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenochtend: Kabinetsformateur van Zeeland zal hedenmiddag aan prins-regent Karei een homogeen katholiek kabinet, dat ook buiten-parlementaire persoonlijk- De 37e A.A.T. heeft een grote hoe veelheid rijdend legermaterieel aan de T.N.I. overgedragen. Het mate rieel bestond uit 87 drie-tons trucks, 23 motorrijwielen en 7 vrachtauto's. De overdracht der voertuigen waarbi kolonel Soenkono spreekt tot de nieuwe bestuurders van de overgedra gen voertuigen. Geheel links adjudant 'kwartiermeester luit.-kolonel Nouwens, naast hem de Nederlandse troepen commandant gen. majoor Scheffelaar. Weer tijdens Pasen. MEEK BEWOLKING EN IETS KOLDER. Het K.N.M I. deelt mede: Het uitgestrekte gebied van hoge luchtdruk, dat van Noord-Scandina- vië tot het Middellandse Zeegebied reikt, verplaatst zich langzaam naar het Oosten. Als gevolg daarvan heeft het fraaie weer in onze omgeving in middels zijn hoogtepunt bereikt. De depressie op tie Oceaan breidt zün invloed geleidelijk verder over West- Eurnpa uit. Gedurende de Paasdagen zal er dan ook meer bewolking voorkoming en het front van de depressie zal vannacht of morgenochtend plaatselijk in ons land (voornamelijk in de Noordwes telijke helft) aanleiding geven tot enige regen. Daarna blijft het hoogst- i waarschijnlijk overwegend droog, maar j de binnendringende oceaanlucht zal het overdag wat kouder doen worden. Ernstige treinrampen. VELE SLACHTOFFERS. Brazilië rouwt om de dood van 120 mensen. Zij kwamen om het leven toen een sneltrein met vacantiegangers van een brug over de rivier de Tanguara stortte. Het ongeluk gebeurde op 160 km afstand van Rio Velen va-n de duizend passagiers in de Rio-Victoria Expres sliepen toen enkele brugpijlers, door overstromingen onder mijnd, het begaven De locomotief en vier rijtuigen kwamen in de rivier te recht en drie andere rijtuigen liepen op de oever in elkaar. Er is een 100-tal gewonden. Vier rijtuigen van de sneltrein Madrid- Oviedo zijn bij Villalana, 25 km van Oviedo verwijderd, ontspoord. I Officieel wordt gemeld, dat 20 perso- nen om het leven zijn gekomen. Tot dus- i ver zijn 65 zwaar gewonden uit de ver- nielde wagons gehaald en in de zleken- huizen te Oviedo, Gijon en Avilez opge nomen. Meer dan honderd personen lie pen kneuzingen op. HET AMERIKAANSE VAKBOND WEZEN VERENIGT ZICH. De voorzitter van de Amerikaanse mijnwerkersbond. John Lewis, heeft ge antwoord op een door Philip Murray, de voorzitter van de CIO, gedane voor stel tot vorming van een gemeenschap- pelijke commissie van de Amerikaanse vakbonden voor zaken op economisch. weggevend en politiek gebied. De ATL en een grote spoorarbeiders- bond hebben zich reeds met het voorstel I eens verklaard. heden bevat, voor de eedsaflegging voor stellen. Reeds Dinsdag zal deze rege ring aan beide Kamers het vertrouwen vragen. In de week van 16 tot 22 April zouden de Verenigde Kamers bijeenge roepen kunnen worden om de verba n- ningswet af tg sohaffen. Van Zeeland, die de medewerking van tie Vlaamse liberale parlementsleden niet kon ver krijgen, zal nochtans een regeringsver klaring afleggen, welke de goedkeuring zal wegdragen van een groot aantal liberalen. Het 724 leden tellende libe rale congres heeft gisteren te Brussel een motie goedgekeurd, waarin gezegd wordt dat „de liberalen weigeren een regering te steunen, die zal pogen ce koningskwestie op te lossen door de onvoorwaardelijke terugkeer des ko- nings, daarbij steunende op een wan kelbare meerderheid". Deze motie laat echter de deur op een kier, want giste ren werd door het secretariaat des ko- nings een mededeling van de koning bekend gemaakt, waarin de belangrijke passage voorkomt dat de koning, na dat hij in zijn prerogatieven hersteld zal zjjn, „met de verantwoordelijke re gering de maatregelen zal overwegen, welke de toestand gebiedt," en waarbij de koning slechts zal rekening houden met 's lands belang." In liberale kringen wekte deze ver klaring de indruk dat de koning ten slotte tooh zal aftreden. Van Zeeland zeide echter d$t men in deze verklaring niets anders moet zoeken dan de geest van verzoening, welke de koning be zielt. De gebeurtenissen zullen zich thans, naar het laat aanzien, in snel tempo afspelen. op te vangen, verzekerde hij ons dat hij geen bevoorrading der schepen van Ma kassar uit zal toestaan. Bovendien heeft hij zijn maatregelen getroffen om bevoorrading vla boten van elders te voorkomen. Op onze vraag wat er dan moet ge schieden, zeide Aziz: „Zij kunnen terug gaan naar Soerabaja of zij kunnen lan den. Wij zijn er op voorbereid. Zij zul len vandaag of morgen een keus moeten doen of anders hongeren. Leiden uit de lucht Sedert onze opgave in ons Blad van Dinsdag jl. is het aantal in zendingen op onze Fotoprijsvraag „Leiden uit de lucht" gestegen van ongeveer 200 tot ruim Het tijdstip van sluiting begint nu zo langzamerhand in zicht te komen: a.s. Woensdagmiddag om 12 uur wordt de stroom onherroe pelijk afgesloten. Zoals gemeld bestaan de prijzen uit fototoestellen en -albums, zo dat het doel, waarvoor deze prijs vraag werd uitgeschreven, nl. Lei den beter te leren kennen, op nieuw wordt gediend. Wilt U ook een fraaie camera winnen? Zendt ons vóór Woensdag 12 uur Uw oplossing en aan dc belang rijkste voorwaarde is Uwerzijds voldaan!! Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Bandoeng maakte Sultan Hamid Westerling een verwijt en vroeg hem: „Waar heb jij strategie geleerd? Je moet op 25 Januari in Djakarta be ginnen en wel 's-avonds om 9 uur, wanneer het kabinet zitling heeft. Neem dan het gehele kabin?t gevan gen". De aanval is echter mislukt, omdat de kabinetszitting onverwacht anderhalf uur vervroegd werd. Ook zou Sultan Hamid besprekingen hebben gevoerd over en plannen ge maakt voor een aanval op het Parle mentsgebouw op 15 Februari, (oen het parlement door president Soekarno werd geopend. Dit werd verhinderd doordat een heel bataljon van het le ger van de RIS het gebouw bewaakte, terwijl Westerling hierop niet had ge rekend en te weinig troepen had Na de mislukking van de aanval te Dja karta, zou Hamid tegen Westerling heb ben gezegd: ..Een Arabier zal het beter doen dan een Turk". De vele gesprekken van Sultan Ha mid met Westerling zijn geheel gere construeerd door de getuigenverhoren waarvan de voornaamste getuige was een Indonesische luitenant van het KNI.L. die de contactman is geweest tussen Westerling en Hamid. Verdere getuigen zjjn o.a. hoge Nederlandse of ficieren. De Sultan zou ook aan Westerling Pontianak hebben aangeboden als uit wijkplaats. Hamid was reeds enige tijd geleden door de autoriteiten benaderd over aan het licht gekomen feiten, doch hij wilde niet bekennen. Ontvluchten werd hem onmogelijk gemaakt, doordat hij voort durend geschaduwd werd Na zijn arrestatie is hij onmiddellijk verhoo-d. doch tijdens het verhoor was hij geheel uitgeput van zenuwen De zegsman zeide voorts nog: ..Hamid is voor ons thans hetzelfde als Wester ling". Uit Nederlandse kringen te Djakarta werd vernomen, dat thans de lange aanhouding van Ritman en vele Ne derlanders begrijpelijk wordt, even als de grote omzichtigheid van dc RIS om iemand tot de gevangenen toe te laten. Ook de moeilijkheid om tijdens het onderzoek mededelingen te doen is thans begrijpelijk, „re re gering van de RIS heeft grote moed en kracht geloond door niet te aar zelen tegen een eigen lid op te treden", zo werd gezegd. HAMID OVERGEBRACHT NAAR ONBEKENDE PLAATS. Naar Aneta verneemt, is Sultan Ha mid II overgebracht naar een plaats op Java, buiten Djakarta, waar zijn verhoor wordt voortgezet. Op een vraag of, indien de Kamer van Volksvertegenwoordigers waar de C.V.P. twee stemmen ontbreken aan de meerderheid zjjn vertrouwen aan de nieuwe regering zou onthouden, het parlement zou worden ontbonden, ant woordde van Zeeland: „Dat is vanzelf sprekend. Indien het parlement de re gering zijn vertrouwen met geeft, dan is het aan het land zich opnieuw in verkiezingen uit te spreken." De C.V.P. verwacht dat nieuwe ver kiezingen haar niet alleen ae absolute meerderheid in de Senaat doch ook in de Kamer zouden bezorgen. Van libe rale en socialistische zijde meent men daarentegen door onderling samengaan de C.V.P. de meerderheid in de Kamer te kunnen betwisten. Spaak heeft in een radiorede ver klaard, dat „de christen-socialisten (katholieken), strikt gesproken, het recht hebben koning Leopold op de troon terug te brengen" doch dat het toch „hun plicht" is dit te voorkomen. Restauratie van Leopold zou het ein de van België betekenen, aldus zeioe Spaak. „De Belgische socialisten zullen zich meedogenlocs verzetten tegen een regering, die de koning terug zou wil len brengen. Wij zullen burgerlijk ver zet organiseren, wanneer de arbeiders er- mede instemmen, een staking afkon digen. België staat voor een dilemma wanneer Leopold III terugkeert op de troon, zal de natie verdeeld worden, doch wanneer hij aftreedt ten gunste van zijn zoon, prins Boudewün, zal net I land rustig en voorspoedig kunnen blij- i ven," aldus Spaak. Gelooft niet aan oorlog. Maarschalk Tito heeft een speciale correspondent van de „Times" in zijn villa in een voorstad van Belgrado een interview toegestaan. Het gesprek duur de bijkans 2 uur en 3 kwartier. De koude oorlog tussen Oost en West kan neg slchts één of twee jaar duren, aldus Tito, die het waarschijnlijker achtte, dat de koude oorlog op vreedzame wijze zou eindigen dan dat hij in een werkelijke oorlog zou overgaan, „omdat vrede een goedkopere weg is." Tito dacht niet, dat het mislukken van de koude oorlog voor de Kominform een reden zou vormen om hiermee op te houden. Iedere mogelijkheid van werkelijke oor log achtte hij echter uitgesloten. Op de vraag, of de Kominform naar zijn me ning misschien op grote schaal een gue rilla zou trachten te beginnen, zoals in Griekenland antwoordde .Tito: „Dat is niet mogelijk". Hij voegde er aan toe, dat er geen sprake van was, dat er nog Kominform-gezinds elementen in de I Joegoslavische communistische partij j over waren. Ook internationaal gezien dacht Tito niet, dat er enig onmiddellijk gevaar voor oorlog is. Volgens Tito is de buitenlandse poli tieke situatie der Sovjeteunie de laatste paar jaar slechter geworden en kan zij niet veel verder meer achteruit gaan. Wijzigingen in de Sovjetrussische bui en- land.se politiek achtte hij noodzakelijk, evenals „misschien elkele wijzigingen in de binnenlandse leiding". Het binnenlands bestuur van Joego slavië is gelijk aan dat van de Sovjet- :in:e wat de econom'e betreft, ver- doch verschilt er van op het gebied van betrekkingen en verdere on wikkeling van het socialistisch stelsel m de wereld Ook de wijze, waarop beide landen niet J theoretisch, maar in de practijk tegen over dit vraagstuk staan is verschil lend, aldus Tito. „Onze instelling is soe pel naar gelang der omstandigheden. Zij is menselijker en gemakkelijker. Ook de kwestie der huicenlandse batrekkin gen benaderen wij anders. Wij achten samenwerking noodzakelijk. Wij achten het niet juist ons met de zaken van an deren te bemoeien". Vermoedelijk zal de binnenlandse toe stand in Griekenland een gunstige wen ding nemen, zodat onze betrekkingen zullen verbeteren en een samenwerking tot stand zal komen, aldus Tito. Wat Italië betreft, meende Tito, dat er uitzicht is op verbetering der betrek kingen, „hetgeen voor ons en voor de Italianen een groot voordeel zou zijn, misschien nog meer voor hen" De kwestie Triëst moet en zal opge lost worden om samenwerkinz aan brode zijden mogelijk te maken, „doch dit is op het ogenblik geen kwestie van groot belang". Op de vraag, of hij niet van oo-deel was dat de samenwerking met het Wes ten bevorderd zou worden, indien met het oog op de openbare mening het re giem in Joezo-Slavlë wat menselijker werd. wees Tito er op. dat dat ook van andere landen en van binnenlandse on- rustokend° e'ementen afhankelijk was. .In het Westen worden hepaalde maat regelen vaak onmenselijk of ruw ge acht. .U moet echter beseffen, dat wij hier niet alles kunnen doen Indien wij zien. dat de meerderheid er. tegen ge kant is." Op de vraag van de correspondent, wat er zou zebeuren. indien hij plotse ling zjjn functie niet meer zou kunnen bekleden door dood of gndere oorzaak, antwoordde TBo Niets ongewoons zou zebeuren Indien ik moe5' zaan. want (k hpb veel metevp-kers. die even veel al« ik verzetten en -t'e mijn pos'tie zouden tonnen innemen".

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 1