Ons Bridge-Probleem Het Tbr midi je van deze tijd RECHTZAKEN ixJifaton tandpasta, Zéér goeft! yele valstrikken in de „letters en punten" ZATERDAG 8 APRIL Spiegeltjespiegeltje aan de wand Vele wegen voeren naar het geluk, vele toiletten naar het altaar. Weer is het Pasen. Weer is de lente daar, even mooi, even betoverend als ieder jaax. En volgens een ongeschre ven, maar onaantastbare wet worden juist nu gewichtige stappen gedaan: voor velen zijn de bruidsdagen aange broken, die dagen, waarin de blijheid van de natuur culmineert in eigen innig geluk. Vele wegen voeren naar het geluk, vele toiletten naar het altaar Voor elke bruid, hoe simpel of hoe vorstelijk de huwelijksceremonie ook zij, is er een gewaad, dat, kort of lang, eenvoudig of luxueus, haar van geluk roezige gevoe lens extra betovering geeft. Al tijgen sommigen nonchalant mo dern in een regenjasje dat lezen en schrijven kan naar de burgerlijke stand, de meesten willen op de dag der dagen toch wat meer van het sprookje bele ven, wat minder realistisch, wat min der agocentrisch nuchter zijn. Het bruidje, dat maar enigszins de middelen heeft, draagt op haar huwe lijksdag iets nieuws, symbool van het nieuwe dat ze tegemoet gaat, afscheid van het leven, dat ze vaarwel zegt. Gaat de plechtigheid in alle eenvoud voorbij, dan is het mantelpak (dat speciaal voor de niet meer zo jonge bruid het meest geschikte alternatief is) een buitenge woon practische dracht. Een feestelijke variatie op dit klassieke thema is het pakje, waarvoor witte of pastelkleurige faille werd gekozen en dat wordt ge completeerd met een grote, zwarte hoed (wanneer de draagster niet meer piep jong is) of een jeugdig, klein bolletje (als zij de jaren des onderscheids slechts onlangs heeft bereikt). Een dergelijk costuum zal, evenals trouwens de ge klede japon, een zeer nuttig en nog vaak dienstig onderdeel zijn van de uitzet der bruid. Waar het witte statie- gewaad een kostbare eendagsvlind-er is, daar blijft het wollen of zijden man telpak nog lange tijd in actieve dienst, terwijl het reeds tijdens de huwelijks reis zal tonen eeji onontbeerlijk bezit te zijn. Trouwt het bruidje ,.in het kort", dan zijn eventuele bruidsmeisjes vanzelf sprekend niet langgerokt. Vlotte, iet wat, romantische japonnen van een luchtige, lichte stof zijn in dat geval vaak een geslaagde oplossing van het kledingprobleem. Nooit of te nimmer echter mogen de japonnen d<er „de moiselles d'honneur" een luxueusere of meer opvallende indruk maken dan het toilet der bruid, zij dienen in alle op zichten in stijl te zijn met het bruids toilet, zij zijn de aanvulling, de bekoor lijke achtergrond, en zoals het orkest zich richt naar de solist, zijn spel luister bijzet zonder zelf te domineren, zo mo gen de begeleidende bruidsmeisjes het hoofdmotief het bruidje niet in de schaduw te stellen. Kleine kapjes of grote hoeden deze laatste bij voor keur van luchtig materiaal kunnen zowel korte als lange bruidsmeisjesjur ken completeren, al zullen de grote hoofddeksels doorgaans het meest tot hun recht komen een lang toilet Zodra het bruidje in een lang ge waad en gesluierd de toekomst aan vaardt, zijn haar assistentjes voor deze dag eveneens lang aangedaan en al naar gelang eigen voorkeur met een kleine sluier of voile toegerust. Het traditionele, smetteloze wit staat we signaleren hoe langer hoe meer uitzonderingen die een aloucte regel willen bevestigen zijn plaats meer malen af aan wat men gebroken wit heet (een soort vuil wit) en tinten, die naar crème zwemen. Zelfs wit-grijs en uiterst zacht bleu worden aan de di verse schakeringen toegevoegd en soms wordt een zeer fraai effect van „ge kleurd wit" verkregen door zuiver witte tulle over een pastelkleurig fond.' te leggen. „Douce", het bekoorlijke bruids toilet uit de collectie van Heim Jeunes Pilles, een der Franse modehuizen, liet een dergelijk effect zien en was alles zins opmerkelijk door het rookachtig iele van de toch uitbundige sluier, uit een laag blauwe en een laag witte tule gecomponeerd. Het toilet zelf bestond zoals overigens veel moderne bruids toiletten uit twee delen, een niet nieuwe maar practische vinding, die het mogelijk maakt de bruidskledy onmid dellijk in een avondgewaad om te -tove ren. Immers, nu nauwsluitende en tot de taille reikende bolero's mode zijn, is het al heel gemakkelijk een zo ex clusieve gedegenheidscreatie als het bruidskleed van den beginne voor een tweedelig doel dienstbaar te maken. Hoe gedecolleteerd ook de japon, het streng getailleerde jasje verheelt op In getogen wijze alle blotlgheid en vormt ogenschijnlijk met de rok van hetzelfde materiaal één geheel. Een flatteuze pellerine soms uit een hoeveelheid gladde stroken opgebouwd bewijst eveneens uitstekende diensten ter ver bloeming van een voor de huwelijks plechtigheid te gewaagd decolleté. Ook in de kleding voor de bruids meisjes wordt dit twee-delen-stelsel met succes toegepast, terwijl haar in het kader der moderniteiten bovendien nog een andere practische mogelijkheid wordt geboden: het in de hand te dra gen biedermaier bouquetje wordt meer dan eens vervangen door een corsage op de japon, in de taille aangebracht. Wanneer althans stof en makelij zich daartoe lenen, bespaart dat de bruids helpstertjes veel lastig gemanoeuvreer met een ruiker, een omstandigheid die zij zullen waarderen..,, mits zij niet tot degenen behoren, die met lege han den geen raad weten. J. V. Hoe het Franse huis Jeunes Filles de bruid van deze lente ziet: haar witte japon van zware ottoman, gegarneerd met een rand guipure, bestaat uit twee delen. Het streng getailleerde jasje ver bergt het schouderdecolleté van het blauw zijden lijfje, dat rijkelijk met wit te kant is versierd) De sluier, over een kapje van bloemen gelegd, is als een luchte, rookblauwe wolk, teer en broos ondanks de onderlaag van blauwe tule. Biedt het moderne bruidstoilet de meest uiteenlopende smaken een vol komen bevredigende en modieuze mo gelijkheid, het bruidsmeisje ziet zich voor een nog veel uitgebreider keuze- gebied gesteld. Temidden van zeer ge varieerde modellen is daar een creatie van Dior, simpel en romantisch in zijn witgecuite doorzichtigheid, practisch door zijn vaste ruiker en oneindig flat teus met zijn middelmatig g-ote hoed van hetzelfde subtiele materiaal. .V'V. Tijdschriftuitgevers contra leesportefeuilles. SCHENDING VAN AUTEURSRECHT? Er zijn thans twee processen aanhan gig van tijdschrift-uitgevers tegen lees portefeuille-exploitanten, een in Am sterdam en een in Den Haag. De uit gevers willen bereiken dat een gerech telijke uitspraak wordt gedaan over de vraag of een blad zonder toestemming van de uitgever in een leesportefeuille ka:i worden opgenomen, en het is te verwachten dat zy deze kwestie tot in de hoogste instantie zullen doorvoeren om een principiële uitspraak te ver krijgen Juridisch is hun eis gestoeld op schending van de auteurswet subsidiair wanprestatie. Hangende de processen worden de bla den van de betrokken uitgevers, on danks de in hun bladen opgenomen waarschuwing zoals hierboven vermeld, nog geregeld in leesportefeuilles opge nomen. Daar er verschillende uitgevers zyn die het opnemen van hun blad in portefeuilles ten zeerste toejuichen, kan in dit geval niet gesproken worden van een aanval der eisende uitgevers op de bestaansmogelijkheid van leesporte feuille-exploitanten, zo werd ons van uitgeverszijde verder medegedeeld. Zij willen echter in hoogste instantie een bindende uitspraak- uitlokken die vast stelt in hoeverre zij gerechtigd zijn een commercieel voor hen ongewenste ver spreiding van hun blad te beletten, J. DUSOSWA KRIJGT 12 JAAR. De Bij-z. Strafkamer van de Utrechtse Rechtbank heeft de vm. N.S.B.-er, de Leidenaar J. Dusoswa, tegen wie 15 jaar was geëist, veroordeeld tot 12 Jaar met aftrek. Hem werden voorts de bur gerrechten voor het leven ontnomen. Hij was een wergenen, die in de vroege ochtend van 10 Mtei 1940 de Duitsers als handlanger of gids diende bij de overval cp Nederland. H. J. BARENDSEN TEKENT BEROEP AAN. De 23-jarige H. J. Barendsen, van be roep zanger, uit Hilversum, die zowel door de Haagse Reohbbank als het Haagse Gerechtshof werd schuldig be vonden aan de moord op de Rotterdam se taxi-chauffeur A. G. Clobus en des wege tot levenslange gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft beroep in cas satie aangetekend. Houd Uw wol als nieuw I A Wit wordt hagelwit, yu Kleur krijgt nieuwe fleur j/j Was Uw wol veilig in T:j ALKALIVRIJ VOOHOHTKftJMWN tNMA«>WOU>|H De zaak der generaals. REVERS EN MAST KOMEN VOOR EEN KRIJGSRAAD. De Franse generaals Revers en Mast, die er van worden verdacht besrokken te zijn bij de verdwijning van een ge heim Indochinees rapport, zullen voor een krijgsraad van hoge officieren moe ten verschijnen. De staatsraad, het hoogst juridische lichaam van Frank rijk, heeft namelijk besloten, dat offi cieren boven de rang van kolonel voor een krijgsraad gedaagd kunnen worden. ARABIË EN JERUZALEM. De politieke commissie van de Arabi sche liga heeft het plan der Verenigde Naties tot internationalisatie van Je ruzalem goedgekeurd op voorwaarde, dat de veiligheid en de bewegingsvrij heid van ds Arabische vluchtelingen en inwoners wordt gegarandeerd en dat de verhouding tussen Arabieren en Joden in Jeruzalem zal blijven als zij voor 1947 was. De Jordaanse gedelegeerde nam niet aan de besprekingen van deze kwestie deel, omdat Jordanië, evenals Israël, tegen de internationalisatie van Jeru zalem is gekant. HOTELBRAND TE LONDEN. Gisternacht is brand uitgebroken in een hotel in het centrum van Londen. Er zijn drie doden en aoht gewonden. Een 34-jarige vrouw sprong van de 3de verdieping naar beneden en vond de dood. Er bevonden zich 13 mensen in het hotel. De brandweer was het vuur na een uur meester. Eén brandweerman liep verwondingen op. M.G. sprong ontstellend met 's lands gelden om. VERANTWOORDELIJKE PERSONEN NOG OP HOGE POSTEN. Verschenen is het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot vaststelling van de niet ten laste van de Rijksbegroting ge brachte uitgaven en de ontvangsten van het Militair Gezag. Hieraan Is het volgende ontleend: Algemeen was men van oordeel, dat blijkens het verslag van de Algemene Rekenkamer op vaak ontstellende wyze door het M.G. met 's lands gel den ls omgesprongen. Intussen is herstel der gemaakte fou ten practisch onmogelijk. Men venvonderdgjer zich over. dat de regering in Londen bij de instelling van het M G. blijkbaar geen of althans zeer onvoldoende richtlijnen heeft gegeven voor het uitgeven van gelden, waardoor de in het rapport van de Rekenkamer geschetste excessen konden ontstaan. Zal in het algemeen in daarvoor ge- eigende gevallen tot verhaal wordpn overgegaan9 Men zou een overzicht van wat aan verhaalde gelden wederom ter beschikking van de schatkist is gekomen bijzonder op prijs stellen. Verschillende voor de ontstane jan boel verantwoordelijke personen be kleden intussen nog hoge ambtelijke posten. Wordt tegen hen ook opge treden? ADVERTENTIE Onze opgave van vorige week, een vermenigvuldiging en deling in letters en punten, heeft vele ijverige puzze laars doen struikelen, hoewel toch het grootste deel van de ongebruikelijk vele inzendingen juist bleek te zijn. Het bleek, dat velen niet gelet hebben op het gegeven, dat alle letters B ge geven waren, waardoor men al spoe dig op een verkeerd spoor kwam. Ver der waren er nog een paar oplossingen, die goed geweest zouden zijn, indien er hier en daar een puntje bij had gestaan. Maar ja, dat was nu eenmaal niet het geval, dus die oplossingen waren fout. Ziehier de beredenering van de enige goede oplossing, waarbij alle andere mogelijkheden worden geëlimineerd. Zoals U zylt zien. schreven wij niet voor niets, dat deze opgave geduld vergde I Uit het aanhalen van de cijfers bij de deling blijkt, dat het tweede cijfer van het quotient een 0 is Dus B is 0. Alle gedeeltelijke producten ln de ver. menigvuldiging bestaan uit 6 cijfers, zo dat dit alle veelvouden van ABODE zijn. Een van de tien verschillende let ters moet de 1 voorstellen, doch dit kan dus niet zijn F. H K L of M. Derhalve moet 1 zitten in ABODE. Uit de deling blijkt, dat slechts C en E maal FHKLM een getal van 5 cijfers geven, zodat een van beide de 1 moet zijn. E kan dit niet zijn, want E maal FHKLM is een getal, dat op een B eindigt. Dus: C is 1. Drie verschillende veelvouden van FHKLM blijken op een te eindigen, aldus blijkt uit de deling Dat kan al leen als M gelijk aan 0 of gelijk aan 5 is. B is al 0, dus: M Ls 5. A. D en E maal FHKLM geven een getal, dat op een 0 eindigt, dus A. D en E zijn even. Eis, zoals de deling laat zien, kleiner dan A en D; die hoogstens 6 en 8 kunnen zijn, zodat dus E 4 of 2 is. D is even en groter dan E, dus 4, 6 of 8. D maal FHKLM eindigt op 00. hetgeen betekent dat D maal LM (dat is D maal L5) "00- is Indien D 4 ls, dan is 4 maal L5 *00. dus 4 maal L plus 2 gelijk aan "0. dus 4 maai L L *8. Dat kan alleen als L is 2 of 7 Indien D is 8. dan komen wi.i met dezelfde redenering tot de conc'urie. dat L wederom 2 of 7 is Indien D gelijk aan 6 zou zyn, zou. weer volgens dezelfde redenering, 6 maal L gelijk aan *7 moeten zijn, hetgeen on mogelijk is. Wy weten dus nu, dat D is 4 of 8 en L is 2 of 7. Het stond reeds vast, dat E 's 2 of 4. Laat ons een ogenblik veronderstellen dat E is 4. Uit de deling blijkt, dat E maal FHKLM een getal van vijf cyfers wordt. Dat kan alleen (indien E geiyk aan 4 is), wanneer F kleiner is dan 3, dus 2 of 1 C is echter al 1, dus zou F dan 2 moeten zijn. doch H moet dan ook minder dan 5 zyn (immers anders 4 maal FHKLM nog een getal van 6 cijfers). Beneden 5 is alleen cie 3 nog vrij. Wij stelden reeds vast, dat D is 4 of 8. maar nu wij veronderste'len dat E gelyk aan 4 is. moet D dus 8 zyn. Voor L hadden wij de keuze tussen 2 en 7, maar. uitgaande van E is 4 vonden wy reeds dat F gelyk aan 2 moest zyn, dus dan zou L 7 moeten zijn. A moest groter zyn dan E, dus 6 of 8. Eohter is D reeds 8. dus A zou 6 zyn. Laten wy even recapituleren. Vast staat, dat B ls 0, M is 5 en C ls 1. Daar na vonden wy dat.E is 2 of 4. De ver onderstelling dat E is 4 leidde tot de consequentie dat A is 6, D is 8. F is 2, L is 7. Laat ons eens zien of dat inder daad het geval kan zijn. Volgens de vermenigvuldiging is L maal ABCDE gelijk aan **B of, na invulling van de cijfers, 7 maal 60184 is hetgeen onjuist is, immers 7 maal 60184 is 421288. De oorzaak van die tegenstrijdigheid kan alleen maar zijn onze foutieve ver onderstelling dat E is 4. Wy stelden reeds vast dat E is 4 of 2. en nj 4 blijkt tot tegenstrijdigheden te leiden, kunnen Wh met. zekerheid vastste-len dat E is 2. Wat weten wij nu met zekerheid? B is 0. M is 5. C is 1. E is 2, D is 4 of 8 L is 7 (was immers 2 of 7, maar E bliikt nu 2 te zyn). Uit de deling bliikt. dat A maal LM is **0, of A maal 75 is **0. wy stelden reeds vast dat A even ls en aangezien de 2 reeds is weggegeven aan de E is A dus 4. 6 of 8. Indien A 4 of 8 zou zlin. zou A maal LM steeds od 00 ein digen. doch gocreven is. dat alle cijfers B eecovpri zijn. bliikt dat A m"l T M nint. or> on maar on *0 ein dig Bluft ais enige mogeiykheid over dat is fi. E maal FHKLM of 2 maal FHKLM bhikt een eetal van 5 cyfers te zijn. dus F is 1. 2. 3 of 4 (anders product steeds 6 cyfors. De 1 en 2 zyn echter al bezet, dus F is 3 of 4. Uit de vermenigvuldiging biykt dat K maal E is "A of K maal 2 is *6, dus K is 3 of 8. Wy zagen reeds dat D is 4 of 8, F is 3 of 4. Blijft de 9 nog over voor de H, dus H is 9. Uit de vermenigvuldiging blykt. dat H maal A is *D (immers B is 0) dus 9 maal 6 (is 54) is «D, dus D is 4. F was 3 of 4, maar nu de 4 bezet is, is zeker dat F is 3. K was 3 of 8, maar nu de 3 bezet is, is zeker dat K is 8. A Va armee alle cyfers gevonden zyn. ABCDE is 60142 en FHKLM is 39875. Een andere oplossing is onmoge- lyk. Alle mogclykhcden werden gepro beerd, doch slechts deze oplossing bleek mogelijk zonder tot tegenstry- digheden te geraken. De eerste prijs van f. 5.viel ten deel aan mej. D. Liesveld, Roest van Limburgstraat 10 te Katwijk aan Zee, de prijzen van f. 2.50 werden gewonnen door de heer H. J. Broekscma, Lust hoflaan 1 te Leiden en de heer R, J. Teenstra, Houtstraat 1 te Leiden. De pry7,cn worden de gelukkigen toege zonden. Opgave nr XII. Sch. Ha Ru KI 7 7 K K 6 6 B 7 3 5 2 5 O Sch B 109 8 5 Ha V 9 8 Ru A 8 3 KI. 9 2 Sch. A 4 Ha A K 4 Ru V 10 9 5 4 Sch K V Ha B 10 3 2 Ru 7 6 KI B 10 6 4 3 KI A V Zuid speelt 3 in Sans-Atout. Hoe moeten W—O spelen om dit con tract 1 down te doen gaan? Oplossingen onder het opschrift „Bridge" moeten uiteriyk Woensdag morgen 9 uur in het bezit zyn van onze Radactie. Horizontaal: tl. betaalde arbeidskrach ten 8. wijze van onderling contact 16. prikkelend 17. aanduiding van vreem de munt 19, verontschuldiging 20. Ryksbureau 22. geluid van heldere slag 23. kleurling 25. bevangenheid 26. meisjesnaam 27. huishoudelyk artikel 29. legeronderdeel 30. lunapark 32. negatief voorvoegsel 33. onpersoonlyk voor naamwoord 34. meisjesnaam 36. gelykluidend oordeel 39. kledingstuk 40. ruim 2'/2 millioen se conden 42. prijsvoorstel 43. schryfartikel 44. bekend klassiek helden dicht 45. plaatsje in Noord Oost Polder 46. muzieknoot 48. vloerbedekking 51. voegwoord 52. laagte tussen bergen 53. vervoersorganisatie 54. gewicht 55. kleur 57. insect 59. bergplaats 60. hoofdproduct van bak kerij 62. getal in romeinse cyfers 63. navigatie-instrument 65. kader 66. steenklomp 68. kerel 69. overal 71. zeedier 72. dik 73. handeling 74. benedenwaarts 76. boeg 78. Griekse letter 79. plaatsje ln Zuid Holland 82. getyde 84. teken 85. Vooraziaat 87 tocht 88. familielid 89. cylinder 91. aanhef van onpersooniyke brief 92. schenking 94. voorzetsel 95. afgstompt 96. vuurzee 98. onverstandig 99. deel van het geraamte 101. glibberige substantie 103 regelmaat 104. aanbevelingsactie 103. instelling voor financieel verkeer 109. ontkenning 110. niei anders 111. gezicht 112. kerkelijke richting 114. huishoudelyk artikel 115. inhoudsmaat 116. samenzang 118. vertraging van ontsteking 119. lid van vroeger ras 121. troefloos 122. te eten geven 124. boom 125 deurvlak 127 getal 128. kerkelyk hoogwaardigheidsbekleder Verticaal: 1. materiaal waar geschreven 2. antwoord betaald vroeger op werd 3. teleurgesteld 4. kleur 5. samenstel van land en volk 6. plaatsje in de Noord Oost Polder 7. Frans voegwoord 9. voorzetsel 10. dwaas 11. zonder vocht 12. Engels staatsman 13. ongebonden 14. voorzetsel 15. basis 17. versterking 18. centrum van vele bedevaarten 21. evenwicht 23. bekend Nederlands schilder 24. oneffenheid 26. uitwateringsinstallatie 28. eiland in Indonesië 30. nog niet ontloken bloem 31. vlek 33. werkster 35. voegwoord 37. getyde 38. voorzetsel 39. inhoudsmaat 41. fantasie 44. energieverbruik 47. slot 49. tocht 50. steen 51. riviertje 54. veel woorden, weinig diepgang 55. missen 57. onnatuuriyke gebeurtenis 58. groot bouwwerk 60. nors 61. middaguur 63. vooruitspringende rots 64. bepaald gebakje 65. kerkeiyke richting 67. bekende motorraces 68. familielid 70. titel 73. meisjesnaam 75. aaneengesloten 77. dier 78. deel van het lichaam 80. samenzang tydens toneelspel 81. behorend tot het volk 83. genotsmiddel 85, religieus bouwwerk 86. gewicht 88. drassig land 90. bergplaats. 92. bijtende stof 93. kleurnuancerlng 95, metaal 97. Franse ontkenning 98. titel 100. niet meer actief dienend 102. landbouwwerktuig 104. grootse ingang 105. plant 106. vogel 107. vogel 110. kus 113 grondsoort 116 dier 117. samenzang tijdens toneelspel 119. voertuig 120. voorzetsel 122. vergeiyk 123. Franse ontkenning 125. familielid 126. bergplaats Inzendingen onder het motto „kruis woordraadsels" moeten uiteriyk Woensdagmorgen a.s. te 9 uur in het bezit zijn van onze redactie. In en- veloppes onder dit motto geen andere bescheiden insluiten dan de oplossing met uw adres. De deelneming staat alleen open voor abonné's. Onder de goede oplossingen stellen wij een eer ste prys van f. 5.- en twee prijzen van f.2.50 beschikbaar.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 10