Vereniging „Het Kaasmerk" hieid mede de Ned. Kaasindustrie op peil 30-jarig bestaan bracht personeel een pensioenregeling Troepen van Abdoel Azis patrouilleren in Makassar Wordt liij „vogelvrij" verklaard? RECHTZAKEN UIT DE OMSTREKEN 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 6 April 1950 Derde Blad No 26958 Waren de oorlogsomstandigheden re den. dat het zilveren jubileum van de Vereniging ..Het Kaasmerk", wier uitgebreide gebouwencomplex aan de Roomburgenveg op 9 Juli 1927 volle dig in gebruik kon worden genomen, indertijd niet kon worden herdacht, de viering van het zesde lustrum vormde voor bestuur en directie vol doende aanleiding om dit feit gister middag tijdens een in „De Doelen" aan het Rapenburg gehouden bijeen komst feestelijk te herdenken. Dat daarbij niet alleen vele vertegen woordigers van de Nederlandse Zuivel industrie. doch ook de regering door het zenden van haar afgevaardigde, dr ir P. N Boekei, directeur van het Zuivelwe- zen. blijk van haar belangstelling gaf. moet het bestuur tot. grote voldoening hebben gestemd. Onder de aanwezigen, die de met prachtige bloemstukken ver sierde zaal van ..De Doelen" vulden, merkten wij op d? burgemeester van Leiden, jhr. mr F. H van Kinschot, de directeur van het Rijkszuivelstation. dr C. I. Kruisheer, mr J J. Wintcmans, voorzitter van de Commissie van Toe zicht, de heer Krediet als vertegen woordiger van de FN.Z ir Menrath van de V.VZ.M.. de heer Streefland van de Bond van Kaasproducenten en verder afgevaardigden van de diverse Kaas- controlestations in Nederland. Zij allen werden door de voorzitter van de Vereniging Het Kaasmerk. de heer G. Nobel, hartelijk welkom gehe ten. in aansluiting waarop deze er zijn vreugde over uitsprak, dat ook het per soneel. dat zoveel tot de groei en bloei van de vereniging heeft bijgedragen, deze middag aanwezig was. In het bij zonder richtte spreker een woord van hartelijk welkom tot de bedrijfsleider, de heer Van Alphen, die van het begin af de ontwikkeling van het bedrijf heeft medegemaakt. Terwijl hierop allen opstonden her dacht de heer Nobel het verscheiden van de heer R. G. de With, die de ver eniging tot 1948 als directeur in voor beeldige trouw en plichtsbetrachting heeft gediend Ook aan het overlijden van de administrateur, de heer Van Duin en de in 1937 overleden voorzitter der Verde heer J. G Hibma, weidde de heer Nobel een waarderend „in me- moriam". WAT AAN DE OPRICHTING VOORAF GING. In een uitvoerige rede heeft vervol gens de vice-voorzitter, ir B. C. van Balen Walter, directeur van het Friese Station, gewezen op hetgeen aan d? oprichting van de Vereniging „Het Kaasmerk" is vooraf gegaan. In een tyd. dat de kaascontróle en het kaas merk voor velen geen levend begrip waren en de onvolprezen Hollandse en Friese kaas nog uitsluitend op de boer- QFTij werd vervaardigd, kwam de Holl. Mij van Landbouw met het initiatief tot het in het leven roepen van een interprovinciale commissie, die oa. had na te gaan welke maat-egelen zouden kunnen leiden tot het tegengaan van oneerlyke concurrentie en het op peil houden van de kwaliteit. Van de aan vang af heeft de Maatschappij het op genomen voor de bo°renpröducenten waarbij vooral het particulier initiatief sterk op de voorgrond werd geschoven. Ofschoon dit initiatief de Friese kaas- bereiders aanvankelijk te ver ging, is men in later jaren, mede dank zij het oprichten van enkele kaascontrölesta- tions, toch de weg van de kaascontróle en de invoering van het kaasmerk over gegaan. Vervolgens weidde ir Van Balen Wal ter uit over de verschillende proeven, welke met diverse kaasmerken zijn ge nomen en de onderhandelingen, welke uiteindelijk hebben geleid tot de op richting van de Vereniging „Het Kaas merk". Aanvankelijk ondergebracht in de bedrijfsruimte van A. W Sijthoffs Uitg. Mijwerd de fabriek in 1927 over gebracht naar de Roomburgerweg. Nadat spreker voorts gewezen had op de vele veranderingen, welke zich in bedrijfstechni.sch opzicht hebben vol trokken, zette hij uiteen, dat de vereni ging een belangrijke bijdrage heeft ge leverd to.v. het op peil houden van de Ned kaasindustrie en de kwaliteit van dit bij uitstek Hollandse product In aansluiting op deze uiteenzetting u'ees de directeur, ir J. Driesen, erop, dat kaascontróle en kaasmerk er mede toe hebben bijgedragen, dat de Holland se kaas in het buitenland een goede re putatie geniet. De door de vereniging bereikte resultaten ziet spreker als een vrucht van het taaie doorzettingsver mogen der oud-bestuurderen, thans zit tende bestuursleden, het rijkstoezicht en het personeel. PENSIOENREGELING PERSONEEL. VOOR Onder luide instemming der aanwezi gen deelde de voorzitter, de heer Nobel, hierna mede, dat het bestuur besloten had ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan der vereniging voor alle daar voor in aanmerking komende perso neelsleden een pensioenfonds in het leven te roepen, met gelijktijdige ophef fing van het indertijd gevormde spaar fonds. Woorden van grote waardering richt te spreker vervolgens tot de heren J. de Geus C Ouwersloot, H. C. Kuijl. A. Gijzeny en J Zwaan, die allen van de cp ichting af het bedrijf in voorbeel dige trouw en ijver hebben gediend. Als 1 stemming bijeen. blievend aandenken aan deze dag bood spreker al deze jubilarissen een ge denkbord aan. Ir Van Balen Walter, die hierop we derom het woord nam. huldigde ver volgens in een enthousiast speechje de heren G. Nobel, A. van Wijnen en Ir D. C. de Waal, die deze dag allen het feit mochten herdenken, dat zij zich voor 30 jaar mede met de leiding van de vereni ging zagen belast, hetgeen hij vergezeld deed gaan met de aanbieding van enkelé boekwerken. Dr ir P. N. Boekei, die hierna de ge lukwensen van de regering en mede na mens de directie van de Landbouw over bracht, gaf als zijn mening te kennen, dat de vereniging er met grote moeite en vindingrijkheid in was geslaagd om de meest ideale oplossing te vinden voor de \ervaardiging van een alle partijen bevredigend kaasmerk, door de aanwen ding waarvan de Nedi kaasindustrie in hoge mate gediend en waardoor onze naa.n als zuivelexporterend land is ge red. Zeer in het bijzonder prees spre ker de eendrachtige samenwerking en het prettige contact, dat de vereniging met tal van lichamen weet te bewaren en waardoor het mogelijk is. dat even tueel voorkomende moeilijkheden wor den opgelost, In gelijke geest voerden nog het woord de burgemeester, de voorzitter van de Commissie van Toezicht, mr J. J. Wilitermans, en enkele vertegenwoor digers van Kaascontröle-stations. Nadat de voorzitter een woord van hartelijke dank voor de drze middag toegezwaaide lof had gesproken, bleef men nog geruime tijd in genoeglijke <F:ta L.D.'Van Vliet) Uit Makassart wordt gemeld, dat de troepen van kapitein Abdoel Aziz van daag onder diens leiding in brenn- carriers cn vrachtwagens in de stra ten van Makassar patrouilleerden. Toen Abdoel Aziz vanochtend zijn soldaten mededeelde, dat hij naar Djakarta was opgeroepen, volgde een luid: „Tida, tida" (nee, nee). Aziz zeide, dat hij de oproep schriftelijk zal beantwoorden. Intussen is vannacht niets bijzonders voorgevallen. De Javasc Bank en een munitie-opslagplaats zijn onder be waking van troepen van Aziz ge plaatst. Het kabinet van de RIS is vanmorgen te Djakarta bijeengekomen ter bespre king van de situatie in Oost-Indonesië. Indonesiërs en slechts een misverstand plaatst ons tegenover elkaar. Men stuur de een ander bataljon, dat onze plaats zou innemen. Zouden wij dan blijven?" aldus Abdoel Aziz. OORDEEL VAN DE „TIMES". De Times schrijft, dat het een goede raad voor de Federale regering der VSI zou zijn „af te zien van de twijfelach tige onderneming" om haar greep op Oost-Indonesië te versterken. De gewa pende opstand in Makassar Is, aldus het blad, een protest tegen het zenden van „Indonesische Federale troepen" uit Java. Dit zijn Javaanse troepen van het v.m. Republikeinse leger. „De Federale regering heeft formeel het recht troe- pen uaar elk deel van het Federale ge- Inmiddels^ is gisteren^ jen ^speciaal bied te zcnden, doch dit kan geen ver- ontschuldiging zijn voor de dwaasheid, zo dit niet erger is. van deze expeditie. Het zijn de oudere leden van het KNIL, die thans op Celebes wachten op In schakeling in het Federale leger, die de wapens hebben opgenomen om weer stand te bieden aan de landing van Ja vaanse troepen, omdat zij menen, dat bloed vergoten zal worden, Indien gede- barkeerd wordt. De toestand is slecht. De militaire vertegenwoordigers van de vliegtuig van de RIS naar Makassar vertrokken om de minister-president van Oost-Indonesië, Diapari, overste Mokoginta en kapitein Abdoel Azlz naar Djakarta te brengen. Een woordvoerder van de regering van de RIS heeft verklaard, dat Abdoel Aziz „vogelvrij" zal worden verklaard, indien hij geen gevolg geeft aan de or der om zioh te Djakarta te verantwoor den voor de actie. Ook zijn volgelingen zullen, indien zy niet naar de baiakken Fecjeraie regering zyn gevlucht naar de terugkeren, buiten de wet worden ge- commandant van het Nederlandse gar- steld. I nizoen dat binnenkort zal worden ge- I evacueerd. De Oost-Indonesische rege- De troepen aan boord van de „Wal- ring heeft niets te maken met de op- kelo" zyn-' ook vanochtend nog niet ont- stand. Zij heeft zelf geen troepen en scheept, Majoor Worang, de comman- moet met bezorgdheid toezien. Er kan dant van de troepen, die gisteren te Mar echter weinig twijfel bestaan, dat zy kassaf ontscheept zouden worden, heeft ontstemd Is over het zenden van Ja HAAGSE RECHTBANK Met bakfiets cr van door De koop- nian D Hartevelt te Leiden heeft zich voor de Haagse rechtbank te verant woorden gehad wegens diefstal van een bakfiets, die in de Haarlemmerstraat stond. De Officier eiste 10 mnd. gevan genisstraf m.a.; de Rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf waarvan 3 mnd. voor waardelijk met aftrek. Heling in dronkenschap Volgens de los-werkman J Kloos te Lelden was «U niet helemaal nuchter, toen hij op 5 Februari van iemand een motorrywiel kocht, dat van diefstal afkomstig was. Doch de rechtbank had de Indruk dat verd. zelf de dief was en de Officier eiste dan ook een jaar en 6 mnd. ge vangenisstraf m.a. De rechtbank heeft wegens heling deze straf opgelegd. WEGENS VERDUISTERING VEROORDEELD. De 39-jarige secretaris van de vak groep „Groothandel in gebruikte vaten" uit R'dam, die er van verdacht werd in de periode Nov. 1947 tot October 1949 een bedrag van f. 100 000 te heb ben verduisterd, werd vanmorgen dooi de Rotterdamse "rechtbank veroordeeld tot 12 maanden gevangenisstraf, waar van 6 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 Jaar. Tegen hem was een jaar en drie maanden geëist. NOTARIS DE MIRANDA VEROORDEELD De gewezen notaris Johan de Miran da te Willemstad Is door het Hof van Justitie in hocer beroep veroordeeld tot 3 1aar en zes maanden eevaneenisstraf. terwifl ziln voormalige klerk Asear Ka- ramat AH. veroordeeld werd tot een laar en zés maanden eevansen sstraf. met aftrek. Verleden laar Mei failleerde het notariaat met een tekort van meer dan een millioen gulden. Beide beklaag den bevonden zich sedert verleden iaar Mei in hechtenis. Evenwel wordt de tiid van verleden iaar October tot heden, welke de heer de Miranda in het hos pitaal heeft doorgebracht, niet afge trokken. medegedeeld, dat hy bericht van Dja karta afwacht, alvorens te beslissen of hij zal ontschepen of naar Djakarta terugkeren. Te Makassar, waar thans volkomen rust heerst, is de avondklok van 6 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens. Aan de zyde van de Polisle Militer zyn by de acties 3 doden gevallen, aan die van Ab doel Aziz viel een dode en werden 4 per sonen gewond. Doordat Aziz de nacht vóór de actie de Nederlandse commandant der infan terie, majoor van Maastricht, van zijn bed liet lichten, onttrok hij de onder diens bevel staande manschappen aan diens orders, hetgeen het wegtrekken van een aantal hunner, met rollend ma terieel, mogeiyk maakte. Dat slechts een klein aantal leden van het KNIL deel neemt aan de actie, is te danken aan Tahya, die leider was van de militaire delegatie der BFO ter RTC, en die de laatste dagen ln openbare vergaderin gen de militairen van het KNIL met klem afried een niet-disciplinalre hou ding aan te nemen. Nadat de acties in de stad waren af gelopen. ontwapende de compagnie van Aziz een groep instructeurs en recruten van de Aprls. in het 12 km van Makas sar gelegen Slngoenminasa. Naast deze op erewoord geconsigneerden, zou het aantal gevangenen 300 bedragen. Abdoel Aziz verklaarde tegenover de pers, dat hij de noodzaak van het ge beurde zeer betreurde. „Wij zijn allen Prinses Irene was sneller dan Prins Bernhard ERE-L1DMAATSCHAP VAN SKI-CLUB VOOR DE KONINGIN EN PRINSESJES. Dr Petri, de burgemeester van Val d'Isere, heeft H.M. de Koningin, de Prins en beide Prinsesjes het erelid maatschap van de plaatseiyke ski club aangeboden. De ski-techniek van de Koningin wordt met de dag beter. Rudi Matt, de Oosten- rykse berggids. heeft de grootste bewon dering voor haar. „Het is bijna niet te geloven" zegt hy „welke vorderin gen Uw Koningin in twee Jaar heeft gemaakt". Het verblijf in Val d'Isère na zijn In spannende reis doet de Prins veel goed. Rudi Matt heeft ervoor gezorgd, dat de eerste dagen niet te veel afdalingen werden gemaakt, maar nu voert hij het aantal nauwelyks merkbaar tot 5 6 per dag op. Prinses Irene begint de Prins con currentie aan te doen. want gisteren was zy haar vader steeds ver vooruit. Hield de Prins even stil om een blik te slaan op het prachtige landschap, dan zag hy een ogenblik later zijn dochter alleen nog maar als een stipje in de verte. De Prinsesjes zullen Zaterdag deel nemen aan een skiwedstrijd voor kin deren. waarby de Koningin de pryzen zal uitreiken. Iedereen Is nieuwsglerif vaanse troepen naar Celebes' Times. aldus de Rijnlands Lyceur»* verwisselde schoolbord voor voetbalveld. De leraren van het Rijnlands Lyceum te Wassenaar staken gistermiddag op het terrein van Postalia zelf de eerste spade in de grond voor hun eigen vry diepe voetbalgraf: linkshalf Jurdrin be sloot royaal te zijn met cyfers geven en opende de sccre voor de leerlingen, die tot 80 zou oplopen, door in eigen goal te schieten. Langs de lijnen van het veld, dat hier en daar niet over gebrek aan mod der te klagen had, volgden honderden leerlingen van het Lyceum gistermid dag deze „revanche-wedstrijd" van leraren tegen leerlingen, waarvan de elftallen en reserves voordien broeder lijk voor een legertje fotografen poseer den. De leraren hadden vorige maalde overwinning in de wacht weten te sle pen cn Qe leerlingen zetten a.ies cp I alles om nu eens hun leermeesters de baas te worden. Hetgeen grandioos ge- I lukte, hcewel de eerste helft maar twee i doelpunten opleverde. Tijdens die eer- ste helft was het echter al wel duide lijk. dat de tweede helft, t-oen de jeugd de wind in de rug zou krijgen, voer doelman Josselin de Jong van de lera ren benauwde ogenblikken te zien zou geven. Dank zy een goede vorm van de verdediger van het lerarendoel werd zelfs een veel grotere nederlaag voor komen! De gymnastiekleraar Lambers i als back slaagde er niet in, zyn doel- man van zyn zware taak te ontlasten. Overigens werd er vry slecht gescho- ten, zowel door leraren als dorr leer- i lingen, speciaal in de eerste helft van i de wedstryd. Jurdrin schoot als gezegd als opening van de score ln eigen doel, G. Elias verhoogde voer de rust de I stand tot 2—0 vcjor de leerlingen. I l,s i.\ eeae he.it o.-acnt meer afwis seling, hcewel de spanning over de vraag wie de overwinning zou bs halen geheel verdwenen was. O. Richelman maakte aan het restantje van onzeker heid een einde door vijfmaal de lera- rer.-keeper te passeren, en Van der Heyden bracht tot slot öe stand op 8-0. Scheidsrechter Van Arkel gebruikte blijkbaar een fluitje, dat nu en dan geen geluid gaf, en een andere keer floct zender aanleiding. Niet dat dat nu zo heel erg was, maar nu en dan bevredigde het toch niet helemaal. Enfin, het overwicht van de leerlin gen was duidelijk, er werd gezellig heen en weer getrapt, langs de lijnen heeft zcwat de gehele schoei een paar ge noeglijke uurtjes gehad, en voor d; leraren bestaat er alle aanleiding cm weer eens om een nieuwe revanche te vragen. En is dat eigeniyk niet het beste resultaat van deze ontmoeting? WEDEROM DEVIEZEN VOOR ZWITSERLAND. Voor toeristische reizen naar Zwit serland, aanvangende vóór of op 31 Mei a-s. is wederom een contingent reis- deviezen beschikbaar ges.eld. Personen, die op l Januari jl. de leeftyd van 14 jaar hebben bereikt, kunnen in aan merking komen voor toewijzing van een bdrag van ten hoogste Zw frs 400. waar van per dag over ten hoogste Zw frs 40 mag worden beschikt. De avivragen moeten uiteriyk 15 April worden Inge diend. De toewyzing zal geschieden bij loting. PROCURATIEHOUDER KRIJGT 3 JAAR. Een 37-jarige Hagenaar, procuratie houder bij de bankinstelling N.V. An- •dree Wiltens te Voorburg, werd heden morgen door de Haagse Arrondisse mentsrechtbank veroordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek. Hy zou zich in 1948 24 recepissen van aandelen hebben toegeëigend elk f. 1000 groot. Ook zouden andere effecten door hem zijn weggenomen. In totaal zou hierdoor een tekort van f. 105.000 zijn ontstaan. Het bedryfskapitaal van de bank beliep ruim f. 140.000. Het verlies ruim één ton kon niet worden opgevan gen, waardoor de bank failliet ging. WILOPO ZATERDAG NAAR MEDAN. In verband met ernstige stakings situatie. In de vergadering van het kabinet der R.I.S werd heden o.m. de zeer ernstige toestand, die ontstaan is als gevolg van de stakingen in Oost-Sumatra en die dageiyks een zeer ernstig verlies aan deviezen veroorzaakt, besproken. Beslo ten werd, dat de Indonesische Minister van Arbeid, Wilopo, Zaterdag met be slissende bevoegdheden naar Medan zal reizen. De regering hoopt en vertrouwt, dat beide zyden gevolg zullen geven, aan de beslissingen, die Wilopo zal tref fen. POSITIE INDONESIK-VLIEGTUIGEN Uitreis: de PH-TEP (Pontianak), ge zagvoerder Reljers, kwam gister in Bangkok aan en is vermoedelijk inmid dels in Djakarta gearriveerd. De Ph- TDN fVlaardingen), gezagvoerder Vlot- man, kwam vannacht in New Delhi aan. De Ph-TDO (Maastricht), gezag voerder Harries, vertrok gisteravond uit Amsterdam, het toestel kwam van morgen in Caïro aan Thuisreis: de PH-TDC Curasao) vertrok gisteravond uit Djakarta. De Ph-TDH (Holland», gezagvoe;der Brug man. arriveerde vanmorgen in Rome. De machine werd vanmiddag op Schip hol verwacht. Uit Djakarta zal in de komende nacht vertrekken de PH-TDK (Amsterdam). INDIA GAAT OORLOGSVLOOT BOUWEN. „India zal een oorlogsvloot bouwen die overeenstemt met de oppervlakte van of zy er in zullen slagen de jeugd van zyn grondgebied en met zyn macht' Val d'Isère te slaan. zo heeft president Radjendra Prasad in Het verblijf van dc Koninklijke faml- een toespraak tot marine-officieren ver- lie in Frankryk zal waarschijniyk tot klaard. Ook zou een koopvaardyvloot 14 of 15 April duren. I worden gebouwd. MOTIE VAN LIBERALE PARTIJ IN BELGIË. Het bestuur van de liberale party van het arrondissement Brussel heeft een motie goedgekeurd, waarin zy de libe rale parlementsleden uitnodigt geen medewerking te verlenen aan een rege ring. die een einde wil maken aan het regentschap. In de motie wordt de wens uitgesproken, dat alle libercle manda tarissen zich ten aanzien van de ko ningskwestie zullen opderwerpen aan een strenge partydiscipline. HERVATTING KAAS-EXPORT NAAR BELGIË. Met ingang van heden. Nederland heeft met Ingang van he den de kaasexport naar België hervat. Uitvoermachtigingen worden weer aan exporteurs afgegeven ook op Goede Vrij dag De besprekingen met België inzake de kaaskwestie hebben weliswaar nog niet tot een definitief resultaat geleid, maar daar de gestelde termijn voor de tijdelijke stopzetting van de kaasuitvoei naar België is afgelopen, zal Nederland weer kaas naar België uitvoeren. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllillllllll Narcissen in volle bloei IIYACINTHEN GAAN SPOEDIG KLEUREN. De narcissen staan thans in vol ie bloei, de crocussen zijn echter verdwenen. Hier en daar bloeien er veldjes tulipa's (een speciaal soort zeer kortstelige tulpen). Als er zonnig weer komt, zullen de hyacinthen spoedig gaan kleuren. Rondom Noordwyk staan reeds enkele veldjes vroege hyacinthen. Ook op Keukenhof, waar zij be schermd hebben gestaan tegen de koude wind van de laatste week, komen de hyacinthen al uit. Ver der bloeien ook daar dc narcissen en de tulipa's. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü Bloemen fietsrally in de Bloembollenstreek. Door de VVV te Noordwijkerhout is op 23 April een bloemenfietstocht geor ganiseerd, waarvan het traject loopt door de mooiste plekjes van de bloem bollen en duinstreek. Het rally-karak ter. van deze tocht is gelegen in het lezen van een kaart,, waarop de route is uitgestippeld en bovendien door het rijden volgens een bepaald tydschema. Start en finish aan het station te Noordwijkerhout. alwaar dé treinen ty- dens de bloembollentijd zullen stoppen Het traject is 35 KM, lang. Voor de winnaar ls een fraaie wisselbeker be schikbaar gesteld: 2de t/m 5de prijs herinneringsmedailles en vanzelfspre kend de nodige' bossen bloemen. KATWI/K AAN ZEE Ledenvergadering Chr. School op Geref. grondslag. EEN TWEEDE SCHOOL IS NOODZAKELIJK. Gisteravond kwamen de leden van de Chr. School op Geref. grondslag in jaar lijkse vergadering byeen. Voorzitter D. de Haas opende op de gebruikelijke wyze met Schriftlezing en gebed. Het jaarver slag van secretaris M C. van der Lee (die wegens ziekte niet aanwezig kon zyn) werd goedgekeurd. Na ruim30 jaar het secretariaat te hebben waargeno men, wenste thans de heer Van der Lee niet meer voor een herbenoeming ln aanmerking te komen. De voorzitter me moreerde de grote verdiensten van de heer Van der Lee en bracht hem dank voor het zeer vele, dat -hy voor de school gedaan heeft. Hy werd met algemene stemmen benoemd tot erelid. Penning meester J. Baalbergen bracht vervolgens zyn jaarverslag uit. De kascommissie had alles in perfecte orde bevonden. De bestuurs\ erkiezing had tot resul taat, dat de heer J. Baalbergen werd herkozen; inplaats van de heer* Van der Lee werd gekozen de heer C. van der Plas Azn, Wie het secretariaat zal voe ren. zal ln een bestuursvergadering on derling uitgemaakt worden. Het hoofd der school, de heer Bartel- se. gaf hierna een overzicht van de in terne gang van zaken op de school. Ge tracht wordt door middel van vrijwil lige bijdragen de positie te verbeteren. Het grote aantal leerlingen, gevoegd bij het feit. dat vele ouders tc kennen hebben gegeven hun kinderen het on- derwys aan dc school te willen laten volgen, heeft het bestuur gedoopt het gemeentebestuur te verzoeke- om een tweede nieuwe school. Na uitvoerige besprekingen werd dit goedgekeurd. Een comité van actie werd benoemd, bestaande uit de heren D. Huber, Bar- telse en ds W. van Boeyen. om te trach ten uitbreiding tc geven aan het aantal leden, want nog lang niet alle ouders van kinderen, die de school bezoeken, zijn lid van de vereniging. In de loop van de vergadering kwam het gymnastiekonderwys nog ter sprake. Het bestuur zal trachten hiervoor een weg te vinden in overleg met het ge meentebestuur. Na een uitvoerige rond vraag sloot ds Van Boeyen om ongeveer middernacht de vergadering met dank gebed. Ingebruikneming Noodkerk Chr. Geref. Gemeente. De noodkerk van de Chr. Geref. Ge meente werd gisteravond in gebruik ge nomen. Het gebouw was geheel en al bezet. Vanwege het gemeentebestuur waren aanwezig de drie wethouders H. P. Bloot, D. J. Kleen en D. C. van Leeu wen en de referendaris J. C. Tilleman. Verder waren aanwezig de directeur van gemeentewerken G. Reus, ds N. Brands- ma, Chr. Geref. predikant uit Rynsburg, en gemeenteleden uit die gemeente. De voorzang was. Ps. 65 1. Ds P. v. d. Byi koos als tekst hét 1ste gedeelte van vers 3 uit de 65ste Psalm: „Gy hoort het gebed", waarna hy voorging ln ge bed. Gezongen werd Ps. 116 1, 7, 10 en 11. Spr. verplaatste zich in gedachte bij de aartsvader Isaak en wel ln het dal van Gezar, waar de herders twistten met die van Isaak. Deze trok heen, liet een andere put graven, waar niet meer getwist werd en noemde die „Rehoboth", want nu heeft de Heere ruimte gemaakt. God deed dit in de weg van het gebed. In dit byzondere uur willen wij, aldus spr., deze woorden tot de onze maken. Hij sprak in zyn preek uitvoerig over de gunst, die de Heer bewees aan David, het oor, dat de Heer neigde tot Davld en de eer, die de Heer ontving van Da vid: waarna gezongen werd Ps. 103 1. Ds .v. d. Byi richtte het woord tot de wethouders. Het deed hem een genoegen, dat zy de plechtigheid met hun aanwe zigheid hebben willen vereren. Spr. richtte vervolgens het woord tot de di recteur van gemeentewerken. Het ver- blydt ons, dat gij in ons midden zyt. We denken aan de keren, dat wy met U onze belangen in het gemeentehuis mochten bespreken. Spr. bracht even eens dank aan het college van B. en W. voor de bemiddeling. Tot slot werden nog woorden gericht tot de bouwfonds commissie, ds Brandsma en de kerke- raad voor de aangename samenwerking. Na het dankgebed werd gezongen Ps. 30 8 en Ps. 52 7 Gesproken werd nog door de heer Jac. Jonker, die gelukwensen overbracht, en ds Brandsma, die aanstipte, dat er ln deze gemeente nog arbeldswerk te wach ten ligt, vooral onder de jeugd. Hierna sprak ds v. d. Bijl de zegen bede uit. Bij de te 'sGravenhage gehouden examens zijn geslaagd voor het examen van radio-telefonist onze plaatsgenoten: Corn. Varkevlsser Bzn schipper van de KW 5; G. van Ryn Jzn. van de KW 2; Jan v. d. Plas Azn. van de KW 127; W. Haasnoot, schipper van de KW 27, en Arie v. d. Plas van de KW 52. BEZOEK 'PREDIKANTEN. De predikanten ds P. P J. Monster uit Bussum en ds P. Moerenhout uit Maars- sen. die resp. zijn beroepen en aan wie toezegging van beroep ls gedaan by de Ned. Herv. Gemeente alhier, hebben kennis gemaakt met de kerkeraad. GEMEENTELIJKE SPAARBANK 75 JAAR. Dit jaar jubileert de Gemeente-Spaar bank Katwyk De instelling hoopt op 16 Juli haar 75-jarig bestaan te herdenken. KATWIJK AAN DEN RIJN De bussen van het Verjaringsfonds zyn weei eens geteld. De inhoud was alleszins bevredigend, nl. f. 200.17. VERGADERING INGELANDEN MOTTIG ERPOLDER. j De Ingelanden van de Mottlgerpol- der hielden hun jaarvergadering in ho tel „Het Bruine Paard". De rekening 1949 werd a'.s volgt vastgesteld: Inkom sten f. 2.004.37 en uitgaven f. 1.035.13. batig saldo f. 969.24. De begroting 1950 werd aan inkomsten en uitgaven vast- j gesteld op f. 3471.31. De post onvoorzien i werd geraamd op f. 667.65 zynde het ba- j tig saldo. De omslag werd wederom bc- groot op f. 14 per H.A, De omslagpllch- t.ige grootte van de polder is rond 90 H.A. j Het kohier sluit met een bedrag van f. 1258.03. Tot voorzitter werd na schrif- telijke stemming met algemene stem men herkozen, de heer J. C. Verdegaal. VOORSCHOTEN BURGEMEESTER AFWEZIG. Gedurende de maand April is de burgemeester afwezig. VERBETERING WEGVAK PAPELAAN. De boerenwoning en bijgebouwen aan de Papelaan nabii de watertoren ziln in handen overgegaan van een sloper Met weemoed heeft mevr. de Groot afscheid van haar huls genomen. Deze boeren woning werd in 1896 gebouwd en vorm de met zijn haag van bomen een apart landeliik stukje Voorschoten. Zoals men weet. ls men reeds enige jaren bezig de Papelaan te verbeteren voor snelverkeer en daar de baan van de nieuwe weg door dit huis loopt moest het verdwijnen. Slopen gaat vlug en het puin zal bin nen enkele dagen alleen nóe de plaats aanwijzen, waar het bekende echtpaar De Groot heeft gewoond. OEÜSTOEF.ST Afscheid van Maaslands burgemeester. Het afscheid van de heer II. L. du Boeuff als burgemeester van Maas land zal Vrijdag 14 April te 14 uur 30 plaats vinden in een buitengewone vergadering van de gemeenteraad al daar. SASSENHEIM OPENING TENNISPARK. De burgemeester zal het nieuwe ten nispark officieel a.s. Zaterdagmiddag te 2 uur 30 openen. WARMOND VERGADERING .TIET WIT-GELE KRUIS". In zyn openingswoord memoreerde voorzitter F. Slager de feiten uit het af gelopen jaar. Mededeling werd gedaan van een be sluit van de Warmondse Gemeenteraad waarby goedgunstig werd beschikt over de subsidie-aanvrage, die het Wit-Gele Kruis had ingediend. Behoudens goed keuring van Ged. Staten, zal het Wit- Gele Kruis een subsidie worden ver strekt, als volgt verdeeld: Wit-Gele Kruis f.275.-; consultatiebureau voor zuigelingen f. 150.- en consultatiebureau voor kleuters f.175.-; totaal f.600.-. Uit het financieel overzicht van de penningmeester bleek, dat de uitgaven de inkomsten had overtroffen met een bedrag van f. 172,51. De hierna volgende bestuursverkiezing leverde geen moeilijkheden op. daar de beide aftredende bestuursleden, de heer F. Slager en de heer L. J. Beugelsdijk, zich herkiesbaar stelden en er geen te- gencandidaten waren ingediend. De verkiezing van twee bestuursleden we gens vertrek van mej. P. C. Heemskerk en de heer H. J. Haverkort wafe ook een werk van enkele ogenblikken, daar de door het bestuur gestelde candidaten. de heer A. Willemsen en mej. C. van Stijn, de enige candidaten waren. Een voorstel van het bestuur om de heer H. J. Haverkort en mej. P C. Heemskerk het ere-lldmaatschap aan te bieden werd met applaus begroet. Het aanbieden van deze ere-lidmaat- schappen ging met enig ceremonieel gepaard. De voorzitter stelde in korte bewoordingen het werk, dat beide be stuursleden zoveel Jaren voor de vereni ging hadden gedaan, in het daglicht. Zij nog vermeldt, dat de hulsbezoek ster in de loop van het Jaar in totaal 2295 bezoeken aflegde en wel 1890 bij zieken, 280 bij TBC. patiënten en 125 bij zuigelingen. In het afgelopen jaar waren er 25 kraamvrouwen, die haar hulp inriepen. Op het consultatiebureau voor kleuters stonden 117 kinderen in geschreven. WASSENAAR APEN INVASIE. Op Sumatra werden ze aan boord gebracht door de oudste oppasser van Dierenpark Wassenaar, negen volwas sen apen Bij aankomst in ons land echter bleken bij ontscheping tien apen aanwezig te zijn. Eerst na medisch on derzoek van eén der apinnen was de altijd correcte douane er van overtuigd, dat het hier geen smokkelaffaire van een aap betrof, doch dat tijdens dc reis het apengezin verblijd was met de geboorte van een zoon-aap. Na aankomst in het Dierenpark werd meteen vrede gesloten met het apen- gezin Rhesus, waarvan vader eveneens juist aangifte gedaan had van gezins uitbreiding terwijl daarna de beide ge zinnen een hartelijk welkom toeriepen aan de zending Mangabee-apen en meerkatten, welke op hetzelfde mo ment uit Afrika arriveerden en die op het laatste traject samen gereisd had den met een fladderende troep kaka- I tocs uit Zuid-Amerika.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 9