Cetvex "stodtsr PAVILJOEN PARADIS Groeiende belangstelling voor Nieuw Guinea Kerkelijk Leven „Bloembollencultuur eu de Standsorganisaties drijven uiteen Verschillende inzichten over sanering en pensioenregelingen Bij de eerste verjaardag van hel Atlantisch pact Radio-programma 89ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 4 April 1950 Tweede Blad No. 26965 Opheffing uit primitieve staat. (Speciale berichtgeving) Ongeveer drie maanden na de op richting heeft het „Nationaal Nieuw Guinee Comité" gisteren in Den Haag de pers bijeen geroepen om zijn doel-' stellingen uiteen te zetten en bekend te maken wat er tot dusverre Is ge daan en bereikt. De voorzitter, de heer G. L. Tichel man, uit Overveen, vertelde dat hel comité er in dc eerste plaats naar streeft bij het Nederlandse volk in het algemeen en bü zijn leiders In het bijzonder interesse te wekken voor Nieuw Guinea. Het heeft daarvoor propaganda gevoerd op een groot aantal scholen (HBS, MTS, Lycea, enz.) en daarbij zeer bevredigende resultaten geboekt. De aanvragen om brochures nemen hand over hand toe, terwijl 'n enkele plaatsen al lezingen door leraren worden voorbereid. Straks zullen oók ambachtsscholen, Muio's, enz., worden bewerkt. Telkens blijkt weer, dat er onder de lengere generatie van ons volk veel be langstelling is voor Nieuw Guinea en het comité zal trachten die interesse cok onder de studenten te stimule- ren De V&eniging „Nederland in den vreemde" draagt de belangstelling voor Nieuw Guinea naar buiten uit. Het co mité heeft bovendien contact verkregen met de overheid, de Stichting van de Arbeid en vooraanstaande personen uit de politieke wereld, zowel als uit het zakenleven. En van meerdere zijden is reeds de getuigenis vernomen dat het inderdaad de moeite loont een studie te maken van de nog onbekende, maar voigens het Comité ook onbegrensde, mogelijkheden om het gebied van Nieuw Guinea tot rijke ontplooiing te brengen door investering van Neder landse mankracht en Nederlands kapi taal. Op die wijze immers zal men ae toenemende overbevolking van Neder land met beter resultaat kunnen be strijden. dan zoals tot dusverre ge schiedde door industrialisatie en door emigratie naar vreemde landen. Wel staat echter vast dat elke „wilde"emi gratie, ook naar Nieuw Guinea, uit den boze is en dat alles met grote zorg moet worden voorbereid. Dat Nieuw» Guinea uiteindelijk naar Europeanen uit Indoesië te verzach ten door het zenden van medicijnen, kleding en voedsel. Van fabrikanten, scheepvaartmaatschappijen, de K.L.M., enz., ontving het Comité daarbij grote medewerking. Er wordt verder naar gestreefd de nederzettingen op Nieuw Guinea door Nederlandse steden te doen adopteren de RIS zal raan eelooft het Comité omc*at ^Iks de onderlinge waardering 7 S33"' gel00It ne* L/Omite com^r^-prtinr, for, mp.-Ip ra.l kfvmen. en samenwerking ten goede zal komen. Aan Arnhem en Hilversum is verzocht resp. Manokwari en Hollandia te wil len adopteren. Officieel is dat verzoek neg niet ingewilligd, maar de twee be trokken burgemeesters zijn bereids vol komen met de voorstellen accoord ge- PREDIKBEURTEN VOOR WOENSDAG.^ Geref. Kerk: Katwijk aan Zee T30 uur ds P. v. d. - Chr. Bijl. Nell. Hcrv. Kerk Beroepen te Groot- Amraers H. N. van Heilsbergen te Schalk wijk: te Maasbommel H, J. Trommel, cand en hulppred te Eygelshoveü; te Gemert M J van Meeuwen, cand. te Leerdam, te Amsterdam (buitengewone pred.pl. voor de varende gemeente) dr L D Terlaak Poot, pred. In algem. dienst tc 's-Graven- hage. voor de varende gemeente. Aangenomen naar Capelle a. d. IJssel H v. d. Giessen te Trlcht. Bedankt voor Hulzen (N.H.) (vac. J. van SliedrechtJ. H. Cirkel te Ede, voor RandwUk A. J. Wijnmalen te Oldebroek; pl J- Cu- voör Papendrccht <2e pred perus tc Doornspijk; voor Sliedrecht (2e maal) A. Makkenze te Tienhoven. Geref. Kerken Beroepen te Groote- gast H. Hazenberg te Siddeburen; te Lop- persum D. J- Modderaar te Oude-Pekela. Aangenomen de benoeming tot hulppred. te Bussum V. K. Kuyvenhoven. em. pred. te Abcoude, die bedankte voor Meerkerk. Bedankt voor H.I. Ambacht T. B. van Houten te Brltsum: voor Noordbergum en voor Staphorst-Rouveen A. Vos te Wolden- dorp. Geref. Kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Hoek (Z.) H. r. d. Veen te Duurs- woude. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Urk N. de Jong te Mlddelharnls. Bapt. Gemeenten Beroepen te Apel doorn H. P. de Boer cand. te Groningen. 1 gaan. Er is verder contact verkregen met niet. Dc grote mun daar strategische bezwaren tegen hebben omdat Nieuw Guinea het laatste bastion is tegen hel naar het Zuiden voortschrijdende communiis- mc. Over Nieuw Guinea gaat boven dien de enige typhoon-vrije route voor het luchtverkeer in die streken. Mtwoordra£eo£ kanitaa"°TnSClNieuw 1 <*e. ending en de missie, terwijl de vor- Guinea te steken, antwoordde kola- ?lï,fdinin|.eeJLf"cSté^Drak'^ten- nel K Drost uit Haarlem dat de bereiding is. Het Comité sprak er ten Japanners er' reeds de Verlog ^"e vreugde over uit dat «n» rendabele vis- en knopcnindustrleën r€SeunS thans blyk geefJ*® bezaten. Bosproducten werden inder- E3tt€£ V °°t i! mÜl mSm tiiri al trpóvnorteprri en een rovaal De heer Tichelman meende te mogen opgezett^ exploUatic z'aï zfker lodend concluderen dat onze regering er met kunnen 7iin Fr is reeds epn vrii be- aan denkt dit gebied prijs te Qeven, hoor) ke klannercu 1 tuur eif he^ staat dcch integendeel van plan is het ach- hHkans voor 100ri vast dat cr m nt teriijke, nojal stiefmoederlijk bedeelde rale ertscn in dc bod^m ritte". «i» primitieve staat op te Vooral minister-president Drees zou Het comité, aldus mevrouw Van daarvan een groot voorstander zijn. t Roodt, streeft naar de oprichting Van de inheemse bevolking kunnen van plaatselijke afdelingen en van in- wij te dien aanzien ruime medewerking formatiebureaux, en beijvert zich in verwachten, al is het waar, dat propa- deze dagen bovendien om de op Nieuw j gandisten van de Republiek Indonesia Guinea blijkbaar ontstane nood door gepoogd hebben enige stammen tegen het toestromen van duizenden Indo ons op te zetten. (Van onze bijzondere medewerker) In haar gisteren te Haarlem gehouden jaarvergadering heeft de Sec tie Bloembollenkwekers van de R.K. Land- en Tuinbouwbond een voorstel van het Vakgroepsbestuur aanvaard, waarin wordt aangedrongen op afschaf fing der saneringsmaatregelen met behoud van het teeltfecht. Niet slechts hierdoor loopt het beleid der standsorgan'satle niet meer pa rallel met dat van „Bloembollencultuur", maar ook ten aanzien van de door laatstgenoemde organisatie overwogen pensioenfonds-regeling meent de LTB een eigen geluid te moeten doen horen. Zal Eisenhower geroepen worden om Europa's verdediging te stimuleren? (Van onze Parüse correspondent) In Parijse kringen is men van oordeel, dat de jongste conferenties te Den Haag en Straatsburg resp. van de „Atlanti sche" ministers van defensie en oer twaalf West-Europese ministers van bui tenlandse zaken zeker grote vorderin gen hebben'gemaakt, doch dat niettemin de beslissende stappen eerst in Londen kunnen worden gezet, wanneer daar vol gende maand de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Acheson zich bij zijn collega's Bevin en Schumann zal hebben gevoegd. Want, zo merkt men hier op. uiteindelijk houden die toch de touwtjes in handen. De eerste verjaardag van het Atlan tisch pact, dat 4 April 1949 officieel in werking trad, grijpt men hier voorts als aanleiding aan om een voorlopige ba lans der Westerse militaire samenwer king op te stellen. Die balans is, volgens de Fran sen, weliswaar niet uitgesproken defici tair, doch rechtvaardigt toch evenmin nog een onstuimige juichtoon. Van be lang acht men het hier vooral, dat aan een van Frankrijks voornaamste verzoe ken uit het verleden is voldaan en er thans in Washington eën strategisch lichaam functionneert de zogenaamde standinggroup waarin naast de Ame rikaan Bradley en de Engelsman lord Tedder ook de Franse generaal Ely zit ting heeft genomen. Men is algemeen van oordeel, dat de leden van deze equipe voortreffelijk op elkander zijn ingesteld en dat zij al vruchtbaar werk hebben afgeleverd Niettemin vraagt men zich af, of het niet wenselijk zou zijn nog andere leidende krachten van het eerste plan aan dit organisme te verbinden, en dan wordt in het bijzon der, in dat verband, de naam van gene raal Eisenhower genoemd. Deze heeft 23 Maart j 1. een geruchtmakende rede gehouden, waarin hij aandrong op een nog veel grotere militaire inspanning, op dat binnen 2 a 3 jaren Europa in een effectieve staat van verdediging zou zijn gebracht. Het moeilijke'punt in dit opzicht, de Achilleshiel der militaire voorbereiding, is natuurlijk de financiering, waarover volgens de Fransen nog te weinig op heldering is verschaft Men vraagt hier dus een grotere openhar;Igheid, doch men durft daarbij al openlijk de vrees uit te spreken, dat.de militaire inspan ning, die gevergd wordt, mettertijd de economische wederopbouw van Europa zo niet compromitteren, dan tooh zeker ernstig zou kunnen vertragen. En dat perspectief acht men een reden te meer om, ter wille van een rationele samen werking, op een gezamenlijk militair budget der belanghebbende landen aan te dringen. Met het onderstrepen van deze ur- Ruim zestien jaren gelden thans in het bloembollenvak de eenmaal als tij delijk" aanvaarde saneringsmaatregelen. Reeds aanstonds openbaarde zich daar tegen een fel verzet dat nog toenam, toen door minder gelukkige methoden de uitvoering dezer maatregelen steeds meer betrokkenen irriteerde. De .Ver eniging tot Behoud van het Bloembol- lenvak" maakte zich tot de spreekbuis der ontevredenen, en haar actie had in 1949 eindelijk succesin zoverre, dat dc Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur het besluit nam, bij de mi nister aan te dringen op algehele af schaffing der saneringsmaatregelen. Toen de minister dit besluit naast zich neerlegde en alleen de hyac'nthenteelt 'die naar zijn mening nu wel op eigen benen kon staan) vrijgaf, ging de Alg. Vereniging nog een stap verder en ver brak de organisatorische band met het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten, dat de maatregelen invoerde. De op principiële basis staande z.g. standsorganisaties, waartoe ook de LTB behoort volgden de Alg. Vereniging niet op deze weg. Steeds luider werd daar de opinie gehoord, dat het saneringsvraag- stuk, met zijn economische en sociale kant. nimmer door een vaktechnische organisatie als de Alg. Vereniging kon worden opgelost, en dat deze materie door de Standsorganisaties zelve diende te worden behandeld. Het Vakgroepbestuur van de Vakgroep gente noodzaak raakt men dan weer de vitale kwestie der intiemere politieke samenwerking, welke, zo merkt men eens te meer hier op, door Engeland nog steeds geremd wordt. Om die remmen los te werpen het punt zal zeker op nieuw te Londen ter sprake komen acht men de doelbewuste en krachtige leiding van een militaire autoriteit, die ook politiek een beslissend woord zou kunnen spreken, gewenst. En in dat ver band wordt dan weer van verschillende zijden onder meer door de befaamde politieke publicist Pertlnax de naam van Eisenhower genoemd Zal Elsen hower dus ten tweede male geroepen worden om een dreigend gevaar van Europa af te wenden? Want dat dit ge vaar van een te trage bewustwording van de waarden, die op het spel staan, inderdaad dreigend kan worden ge noemd, daarvan is men zich hier in st'eéds bredere kringen terdege bewust. 45 ct per F/a con FEUILLETON Oorspronkelijke Nederlandse Roman door J. L. LODEW1JKS 20) Dolf Parlevliet zou er om denken, zei hij. hij had nog iets waar hij graag rond voor uit zou willen komen, en dat was, dat de jongens waarmee hij in het tehuis samen woonde, hem altijd pest ten. Hij hoefde daar niet naar te vra gen. Het ventje zün linkerhandje hing slap en klein langs zijn lijf, zijn armpje was wat korter. Zij noemen jou zeker lamme, zei Bart van Dijk, ja, dat had hij wel begrepen. Hij wist nog wel Iets van de wreedheid der kinderen, die had hij vroeger op school ook wel aangezien. Komt eens mee naar binnen, ik zal jou een klein cadeautje maken voor uw ouders, dat kunt ge dan mee nemen naar Rotterdam; Bart had hem in de achterkamer van het hotel met zijn gezicht in het licht van de ramen gezet. Ge moet even stil zitten en niet naar mij kijken, ik moet een schets ma ken van uw gezicht, het is in een paar minuten gebeurd en Bart had op een stuk oapier het scherpe, magere profiel van aat kindergezicht getekend Ik zal het thuis uitwerken, daai maak ik een schoon schilderij van, en ik kom het. u brengen in het tehuis zo gauw het klaar is. Ik zal zorgen dat ge het op tijd hebt. Dolf Parlevliet met zijn lam handje had een felle kleur gekregen van pure vreugde, een cadeau voor thuis, een schilderij, waar hij zelf op zou staan, kijk. dat was iets waar ze in Rotterdam van zouden opzien. En het kwam zo goed uit dat hij zelf ook zo goed teke nen kon, hij was van plan om later kunstschilder te worden. Ik weet niet of dat niet meer een noodlot dan een plan is, zei Bart van Dijk nadenkend, maar Ik hoop je later •beroemd te zien worden, ja dat hoop ik. ik wens je het allerbeste daarmee. De kleine Dolf begreep dat niet alle maal, hij lachte maar eens en zei dat hij mijnheer nog eens hartelijk bedan ken moest. Bart van Dijk werkte met plezier en ijver aan het kleine stuk werk. dat een portret van Dolf Parlevliet worden moest. Toen het klaar was. zette hij het in een schone lijst en wandelde naar het tehuis, met het portret onder zijn arm. Het was een eenvoudig por tretje in conté en waterverf, maar het leek goed. er lag iets ln van het ern stige en droevige, dat dit magere witte gezicht een beetje ouwelijk getekend had. Hier is uw portret, zegt Bart te gen de jongen, ge moet er zuinig op zijn dat het nog heel is als ge naar Rotterdam gaat. want er zit glas voor. Dolf Parlevliet ontdoet het schilde rijtje van de verpakking, hy kijkt er naar als naar een spiegel. Het is mooi, zegt hü trots, ze zullen thuis <iirect zien dat ik dat ben. Dat is het beste compliment dat ge me geven kunt, jongen, want als ze dat niet zouden kunnen zien, was ik een schilder van niks. Bart vindt het een zielig manneke, wie weet wat er van dat ventje terecht komt daar -in Rotterdam. Hij zal een kantoorbaantje krijgen, hij zal een hal ve blijven met zijn gebrek. Dat zijn van die tragedies waar ge gewoonlijk niet bij stilstaat, zo'n kind beseft ook zijn eigen ongeluk nog niet helemaal, al ju dassen ze hem met zijn lamme handje. Hij weet nog niet dat het leven zelf hem ook zal judassen. Van de directrice hoort hij enkele bijzonderheden over Dolf. Dat maakt het geval nog bedenkelijker. In Rotter- dam woont hij in een nette buurt, zijn vader heeft een sigarenzaakje. Zij zijn stille armen, zy lijden gebrek dat ze scheel zien, maar ze willen het niet weten. Er is nog wat over te doen ge weest of hij wel naar het tehuis zou komen, want zijn moeder schaamde zich er over dat de kleine Dolf alleen maar bovenkleertjes had. Zij had de uiterlijke schijn bewaard, hij zag er van buiten netjes uit, maar hij had geen ondergoed en zijn moeder wilde dat niet bekend laten worden. De di rectrice had er zich persoonlijk mee bemoeid, het medisch rapport was zo i dringend geweest in dit geval; Dolf had een zwakke gezondheid, hü moest er nocdzakelük eens uit. Nu droeg Dolf het ondergoed van het tehuis, daar waren er meer die dat droegen, maai er waren moeders die hun spruiten met opzet zonder hemdje aan hun batsnaar het tehuis stuurden; ze geven je wel wat aan daar, dan verslijten je s-pullen niet terwül je daar bent, zo redeneer den die moeders. Ja, zo zijn er moeders van allerlei slag. daar kon Bart de directrice dade- lük gelü'k in geven, de ene denkt zo en de andere zo, en de kinderen mceten het maar slikken gelük het hun voor de mond gezet wordt. Ge zult hier wat meemaken met uw bende, zegt Bart bü het afscheid. Thuis in zün villaatje is al bezoek als hij aankomt. In het achtertuintje wacht Niel Verhagen, hij zit daar met zün lange benen uitgestrekt op de tuin bank en zijn hoed in de ogen gescho ven een beetje te soezen. Niel Verhagen is een dagbladschrü- ver, hij levert kunstcritieken als hü niet slaapt, maar hü slaapt meer dan hij levert. Ik ben zat van het leven, zegt hü, daarom slaap ik zo dikwüls; als men slaapt, leeft men het gemak - kelükst, dan zün er geen herinneringen die komen zaniken aan iemands gewe ten. Dat zün "zo van die geheimzinnige woorden. Bart van Dük heeft daar niet veel mee op, hij heeft zo zün g-edachte dat de geheimzinnigheid van Niel Ver hagen iets is om te verbergen dat eT verder niets is. Hü komt de laatste tüd nogal eens aanlopen. Hü is verder wel een gezel lige prater. Bart van Dük z^n huis staat voor iedereen open die zin heeft om er binnen te zün. Niel Verhagen heeft al eens wat over z(jn schllderüen geschreven, het schünt dat hü toch wel wat in de melk te brokken heeft bij zijn collega's; die krantenmensen heb ben zo van die eigenaardigheden, men meet ze nemen zoals ze zün. Van Dük, je hebt toch zeker wel eens die ontzaglijke wüsheid gehoord, dat iedere journalist tol moet betalen aan de duivel? Ja, dat heeft Bart wel eens ergens gelezen, hü meent dat Fon taine dat geschreven heeft, maar hü heeft dat nooit erg au sérieux geno men. Je moet dat wel au sérieux ne men. Van Dük. zegt Niel Verhagen, want het is dodelijke ernst, en nu Is de zaak deze, dat ik te veel tol aan de duivel heb betaald, en ik zie geen kans om het terug te krügen, begrüp je? (Wordt vervolgd) Kwekers, sectie Bloembollenkwekers van de LTB heeft ln de Jaarvergadering van Maandag jl. thans een definitief stand punt t.a.v. deze kwestie ingenomen. Op een in December gehouden vergadering drong de afdeling Hillegom aan op al gehele afschaffing der saneringsmaat regelen. Dit voorstel werd teruggetrok ken om od de eerstvolgende vergadering, die van vorige week. opnieuw te worden behandeld Maar voor het zover was, nam Hillegom het voorstel geheel terug. Dit geschiedde mede naar aanleiding van het voorstel van het Vakgrocps- bestuur. om dc maatregelen af te schaffen, met name het Surolusfonds. maar dc teeltregeling te behouden. Hierdoor zou worden bereikt, aldus het Vakgroepbestuur, dat er toch min of meer een „bodem in de markt" bleef, dat het verantwoordelijkheidsgevoel bü de kwekers zelve zou toenemen wan neer er nief langer geteeld zou worden met de zekerheid, dat het Surplus- fonds een eventueel overschot wel zou opnemen „ten laste van 't algemeen". Het Vakgroepbestuur grondde zijn houding op het feit, dat momenteel door de toegenomen export, vraag en aan bod vrüwel ln evenwicht zün. en de kwekers thans een poging moesten wa- een om zonder inmenging der Regering deze toestand te bestendigen en te to nen dat het Vak op eigen benen kan staan. Door het behoud van de teeltregeling wenste men een ongewenst? ultbre'dlng van de teelt en een mogeliike verschui ving naar de landbouwbedrijven te voor komen. DE STEMMING GEPEILD. De Vergadering van de Sectie Bloem bollenkwekers heeft geleid tot een zeer geslaagd experiment. De voorzitter, bur gemeester Elders van Bovenkarspel, slaagde er n.l. in drie stemmingen te doen houden. Éénmaal werd er gestemd over het standpunt: alle maatregelen weg, dus dat van de extreme anti-saneerders. Dit voorstel kelderde met overweldi gende meerderheid. Toen werd er ge stemd over een voorstel om het Sur- plusfonds en daardoor de bodem in de markt te behouden. Dit verkreeg mécr stemmen (de verhouding was 12979 cn 19 blanco). Toen ten slotte over het voorstel van het Hoofdbestuur werd gestemd, werd dit met 15672 stem men aangenomen. Hoewel de stem ming soms wat verward was en vele afgevaardigden voor dit onverwachte experiment niet op hun mandaat kon den afgaan, bleek hier wel duidelijk hoe de stemming onder de kwekers- LTB-léden was: dc grote meerderheid, het discussiëren moe. zag in het voor stel van het Vakgroepbestuur de weg om eindelijk uit het moeras te gera ken. in de hoop dat de Regering dit gematigd voorstel eveneens zou over nemen. Geschiedt dit niet, dan zal de stemming waarschijnlijk gemakkelijk omslaan naar de kant der anti-sa neerders. Want in het conjunctuur gevoelige bloembollenvak drjjft men dikwijls op stemmingen, waardoor me nige stemming beïnvloed werd! Hiermede heeft de standsorganisatie der LTB zich gedistancieerd van het standpunt der Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur en gaat haar eigen weg. HET PENSIOENFONDS. Ook in ander opzicht zal dit blüken. De Algemene Vereniging heeft n.l. op de agenda voor de algemene vergadering dd. 17 April a.s. een voorstel geplaatst I Grote Zweedse opdracht aan „Schelde". BOUW VAN EEN PASSAGIERSSCHIP De „Svenska-Amerika Linlen" te Go thenburg heeft bij de N.V. Kon. Maat- schappü „De Schelde'' te Vliisineen een nieuw passagiersscivp besteld. Het zal vermcedelük ln de herfst van 1952 ge reed zün. Het krü'gt een accomodalie voor 750 reizigers en zal de dienst on derhouden op het traject Gothenburg New York. Het schip zal een snelheid van 19 knopen kunnen ontwikkelen. Deze opdracht is de grootste van een Zweedse reaerü voor een enkel schip. Het schip zal ongeveer 18.803 ton meten. Vrüwel alle belangrijke scheepswer ven ter wereld hebben naar deze order medegedongen. De plannen houden ten volle rekening met een aantal bijzon dere wensen, o.a. met twee reizigers klassen: een eerste klasse en een toe ristenklasse. AANKOMST TROEPENSCHIP „FAIRSEA". Het troepenschip „Fairsea" wordt morgen vroeg In de Rotterdamse haven verwacht. De ontscheping van de op varenden zal om 9.00 uur beginnen. „ONZE VLOOT" GAST OP DE „KAREL DOORMAN". Dezer dagen waren de leden van de Kon. Ver. „Onze Vloot" afd. Curagao, ae gasten van de marine op dc „Karei Doorman". Met een aantal andere Cu- ra?aose Ingezetenen waren zü tot een vaartocht uitgenodigd door de com mandant van het smaldeel, Schout-bij- Nacht J. J L. Willinge. De ongeveer 70 bezoekers kondeD daarbü net schip bezichtigen en het starten en deklan- den van enkele Fircfly-vliegtuigen van de Marine-Luchtvaartdienst gadeslaan. Daarna hebben de leden van de Staten een vaartocht met de „Karei Door man" gemaakt. INBRAAK IN ST. SERVAASKERK TE MAASTRICHT. Offerblokken leeggehaald. Gisternacht ls in de Sint Servaaskerk ln Maastricht ingebroken. Men heeft zich toegang verschaft door verbreking van een der ruiten van een gebrand schilderd raam, (50 bü 60 cm. groot) dat zich bevindt aan de zuidzüde van het kerksohip. Verschillende offerblokken zün opengebroken en leeggehaald. In de „Kapel van het Heilig aanschün" wer den twee grote offerblokken omverge gooid waarbij een beeld van het Heilig Hart in stukken gevallen ls. De recher che stelt een onderzoek ln. BONDSVERGADERING VAN CIIR. FABRIEKS- EN TRANSPORT ARBEIDERS. Geschenk van de afd. Katwijk aan Zee. De bondsvergadering van de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transport arbeiders werd in „Ons Centrum" te Driebergen gehouden. De bondsvoorzit ter. de heer C. van Baren Jr. gaf een overzicht van de werkzaamheden van de bond in het afgelopen jaar. Het le dental dat op 1 Januari 1949 15.605 be droeg, was op 1 Maart j.l. de 17.000 ge passeerd. Het voornaamste punt der agenda was de behandeling van de ontwerp statuten en huishoudelük reglement. Mede in verband met de komende P. B.O. is voorgesteld, de bond op te bou wen uit de diverse bedrijfsgroepen, on derverdeeld in bedrüfstakken met eigen nationale bedrüfst-akbesturen. De heer Biesbroek uit Dordrecht bood namens de afdelingen een orgel en een radiotoestel aan het hoofdbestuur aan. ten gebrulke ln het vacantie- en con ferentiecentrum van de bond „Ons Centrum". De afd. Katwük aan Zee gaf als achtergrond van het amphitheater een mast van een vissersvaartuig met tuigage. om te komen tot een onderlinge pen sioenverzekering. De LTB stelt zich op het standpunt, dat ook dit een aangelegenheid met so ciale en economische aspecten is, die door een vaktechnische organisatie als de Algemene Vereniging dient te wor den behandeld. Waar vele leden der LTB ook leden zün van „Bloembollencultuur" zal dit geluid ongetwijfeld ln de discussies op 17 April worden vernomen. De verhouding tussen de Alg. Ver eniging en dc standsorganisaties be vindt zich in een critiek stadium, en opklaring zal eerst worden verkregen indien het terrein van elk dezer orea- nisatics duidelijk wordt afgebakend'. 71). „Maar münheer de maestro Fie- deldum!" riep Panda. „Kük nu toch eens! Hier is uw viool! Uw mooie, ech te Stradivarius! Die goede, u weet wel!" Maar ja zoals we de vorige keer al zelden: Maestro Fiedeldum had het te druk om aandacht aan hem te schen ken. Misschien was het succes hem naar het hoofd gestegen, of misschien moe ten we aannemen dat hij een mondhar monica tenslotte t-och prettiger vond dan zo'n viool. Hü weerde tenminste Panda af en zei: „Dring je even niet op, leerling! Ik spreek met deze heer, münheer Bulk, die me duizend daalders per week biedt om voor hem te spelen. j Tjatjaik vind het wat weinig, münheer Bulk! Maak er vüftienhonderd Toen werd hij alwéér in de rede ge vallen en deze keer door niemand min der dan de Heer Kraaksma, die eer zame muziekinstrumentenhandelaar, die eens ernstig was gaan denken en aller lei was gaan begrijpen. Die kwam er snel aan rennen en riep: „Mijn viool! Mü'n viool! Mün Stradivarius!" „Ach wéér iemand!" riep Maestro Fiedeldum boos. „Hier „en met een snelle handbeweging nam hü Panda de viool uit de handen en reikte hem de verwarde Kraaksma toe. „Hier neem uw viool en wees er gelukkig mee! Dit instrument boeit mü niet langer, en jullie zijn allemaal hinderlijk en op dringerig, terwül ik over mün contract spreek! Vüftienhonderd daalders per week, vroeg ik, mijnheer Bulk!" „Dat is best!" riep münheer Bulk. „Vijftienhonderd daalders is geen daal der te veel voor zó'n mondharmonica- virtuoos!" En zo schudden zü elkaar de hand. terwül de heer Kraaksma zielsgelukkig met de viool de stoep af- waggelde. Panda begreep er, eerlük gezegd, niet veel meer van. Wel zag hü ln. dat de Maestro nu een beroemd en vermogend Kunstenaar was geworden, en dat vond hü ln ieder geval prettig. Want hü gun de zijn leermeester veel goeds „Eh... ahum!" zei hü. want hü vond dat hü niet helemaal vergeten hoefde te worden.... VOOK WOENSDAG 5 APUIL. Hilversum I (402 M.) NCRV 7.00: nieuws; 7.15: gewyde muziek; 7.45: een woord voor de dag; 8.00: nieuws en weer berichten; 8.15: gram.muzlek; 9 30: water standen; 935: gram.muzlek: 10.30; mor gendienst; 11.00: pianorecital; 11.20; "Jlmmy vindt zijn vader", hoorspel: 12 00: populair concert: 12.30: me dedelingen; 12.33: trio; 13.00: nieuws; 13.15: koorzang; 13.20' mandollnemuzlek; 13.50: gram.muzlek; 14.00. kamerkwartet; 14.30: blaaskwlntet cn plano: 15.00: om roeporkest en solist; 16.00: gram.muzlek: 16.15: voor de Jeugd; 17.30: gram.muzlek; 17.45: regeringsuitzending; 18 00: Leger des Hells-orjcest; 18.30: radio volksuniversiteit: 19.00: nieuws; 19.15: boekbespreking; 19.30: sportcommentaar en gram.muzlek; 19.40: radiokrant: 20.00: nieuws; 20.05: com mentaar famlllecompetltle; 20.15: om roeporkest. groot omroepkoor en solisten; 20.40: lUdensoverdenklng: 21.10: radio phllharmonlsch orkest en orgel; 22.45: avondoverdenking: 23.00: nieuws; 23.15: twee plano's; 23.3524.00: gram.muzlek. Hilversum II (298 M.) VARA 7.00: nieuws; 7.15: ochtendgymnastiek; 7.30: gram.muzlek; 8.00: nieuws en weerbe richten; 8.18; orgelspel; 8.50 voor de vrouw; 9.00: gram.muzlek; VPRO 10.00: „kinderen en mensen", causerie; 10.05 morgenwijding; VARA 10.20: voor de vrouw; 11.00: gram.muzlek: 12.00: orgel spel; 12.30: mededelingen; 12.33; voor net platteland; 12.38: planoduo; 12.55: ka lender; 13.00: nieuws; 13.15: dansorkest; 13.50: gram.muzlek; 14.00: gesproken portret: 14.15: harprecltal; 15.00": kinder koor; 15.20: ..Willem Roda". hoorspel: 15.50: cello en plano; 16.00: vragenbe- antwoordlng; 16.30: voor de zieken; 17 00: voor de jeugd; 17.30: kwartet: 17.50: gram.muzlek; 18.00: nieuws; 18.15: VARA- varia: 18.20: gram.muzlek; 18.30. voor de strydkrachten: 19.00: parlementair overzicht; 19.15: gram.muzlek; VPRO 19.30 voor de Jeugd; VARA 20.00- nieuws: 20.05' Hein Festijn; 20.15: socialistisch nieuws: 20 20: „Idomeneo". opera: 21.45: hpt kunstvoorwerp, hoorspel; 22 05' amuse mentsmuziek; 22.45: populalr-wetenschap- pelljke causerie: 23.00: nieuws; 23.15— 24.00: gram muziek. MJn 3 distributienet 7.05: gram: 7.30: kron.; 7.40: gymn 7.50: operette muziek; 8.05: concert: 9.05: gram.: 10.10 verz.pr.; 10.55: ..There Is a green hlli" Re? Dlxon; 11 -30 Regent Orch 12.00: filmmuziek; 12 32: „Melodie en rhythme"; 13.15: Conserv. ork14.00: zang: 14.15: amus.muz.; 15.00: BBC Schots ork.; 16.00: dansork. d'Amato; 16.30' v. d. soldaten; 16.45: mil. ork.. 17.15: gram.; 18.00; v. d. soldaten; 19.30: gram.: IO.oO: Passie verhaal; 20.00: Symph. ork. en koren met sol 21.30: gram 22.15: gram.; 22.47: gram.; 23.05: verz.pr. Llln 4 distributienet 7.15: „Bonjour le Monde"; 7.25: ..On prend le café au lalt au lit!"; 7.30: arb.ork.; 8.10: concert; 9.00: kookpraatje: 9.10' gram.: 10.00: Ménage en Muslque; 11.30: ork. Leader: 12 00: Mrs. Dale's Diary; 12.15: BBC var. orkest; 13.00: Paradise ork.; 13.25: gevar. progr.; 14 00: BBC Midland Light Orch.; 14.45: v. d. kin deren; 15.00: Kalles ork.; 16 00: planoduo: 16.25: filmmuziek; 16.50: Hamann kwartet; 17.30: Victor Silvester: 18 00: BBC North Orch.: 19 00: zang: 19 15: Apache ork: 19.45: hoorspel. 20 00' Hall's Guest Night; 20.30: BBC var ork.; 21.00' BBC Symnh. ork.: olv Sir Adr Boult; 22.15: verv. Sym- phor.le orkest: 22.45: amiisem. muziek; 23.J 5; causerie. 23.20: ens. Heath. AGENDA Rapenburg 50: Lezing L F. C. Mees voor Alg. Anthroposophtsche Ver.. 8.15 uur nam. WOENSDAG: Gerecht 10: Theosofische Ver. Spr. dr ir A. M Haas. 8 uur nam. VrMe Evang. Gem.: Spr. ds J. Vasscur van Kampen. 8 uur narrn DE BIOSCOPEN. Casino „All Baba en de 40 rovers" (alle leeft.) Zon 2 30. 4.46, 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. I.ldo „Bestemming Tokio" (14 Jaar) Zon 2 30 4 45. 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur. l.uxnr „Mlckey" (alle leeft) Zon 2 30. 4.45. 7 en 9 15 uur overige dagen 2.30, 7 en 9,15 uur. Trianon „Vreemde lading" (14 laar) Zon 2 15, 4.30. 7 en 9 15 uur; overige dagen 2.30. 7 en 9.15 uur, "V.f ."P,e ?®wel£leiikiir" (18 )aar) Zon 2.15. 4.15, 7.15 en 9,15 uur; overige dagen 2.30. 7.15 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der Rpotheken te Lelden wordt van Zaterdag 1 April 13 uur tot Zaterdag 8 April 8 uur waargenomen door Apotheek van Drlesum. Nlare 110. tel. 20406 en de Zuld^r-Apotheek F.ammenpnhansweg 4. tel. 23553. a ?w Oewtwest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 5