Pro Patria" bereidt 4e eskadron pantserwagens een hartelijk weerzien Avondtekenschool Ned. R. K. Volksbond Ook in Leiden bloeit de padvinderij Huzaren van Boreel voelen zich één met Sleutelstad Officiële publicatie ZATERDAG 1 APRIL De Studcntcnweerbaarheidsverenl- ging „Pro Patria", die in December 1946 het 4e eskadron pantserwagens van de huzaren van Boreel adop teerde en sindsdien op velerlei wyze een prettig contact heeft onderhou den, heeft dit kranige korps gister middag een hartelijk weerzien in de Sleutelstad bereid. Vóór 3 jaar uit Nederland via Enge land naar Indonesië met 150 man ver trokken, keerden onlangs 85 „Huzaren van Boreel" met het troepentransport schip Atlantis in het vaderland terug. Behalve de 50 militairen, die vooralsnog in Indonesië achterbleven kwamen 15 leden van het eskadron niet terug, die in de afgelopen 3 jaar de dood vonden, •waarvan 13 in de strijd en 2 door onge vallen. Van deze 85 gerepatrieerden hadden gisteren ruim 70, waarvan enkelen reeds in het burgerleven waren opgenomen, aan de uitnodiging van Pro. Patria ge hoor gegeven om nog eenmaal in groepsverband in Leiden te vertoeven. Onder hen bevonden zich o.a. onze stad genoten wachtmeester Hartman, korpo raal M. C. de Bruijn en huzaar le klasse Vos. le luit. B. ten Haken uit Oegst- geest en onze oud-stadgenoot le luit. J. Kronenberg. Nd gistermiddag aan het Station te zijn verwelkomd, trok men allereerst naar het tijdelijk monument aan de Steenstraat, om aldaar een eerbiedige hulde te brengen aan de 15 gesneuvelde kameraden in Indonesië. Terwijl het verkeer op dit moment enkele ogenblik ken was stilgelegd, hield de comman dant van het vierde eskadron pantser wagens, majoor jhr mr M. W. C. de Jonge, een dodenappèl, in aansluiting waarop hij In enkele sympathieke woor den het versoheiden van deze 15 kame raden herdaoht. Tijdens het brengen van het saluut legde majoor de Jonge een krans aan de voet van het gedenk teken, welk voorbeeld door de praeses Collegii, de heer M. S. H. G. Heerma van Voss. en de praeses van Pro Patria, de heer H. J. S. Kaijser, werd gevolgd. ONTVANGST OP HET STADHUIS. Vooraf gegaan door het Leidse Politie- Muziekgezelschap marcheerde men ver volgens naar het Stadhuis, alwaar in de Burgerzaal de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, een korte rede hield. Spreker, die allereerst herinnerde aan de adoptie-plechtigheid van enkele ja ren geleden, wees er vervolgens op, dat in die tijd niet alleen een band is gelegd met Pro Patria, doch met geheel de burgerij, hetgeen ook naar voren komt in het embleem van het pantserkorps: de twee Leidse sleutels. Onder dit em bleem hebt gij, aldus spreker, op uitne mende wijze uw verantwoordelijke taak verstaan en zijt gij in Indonesië uitge gaan als brengers van orde en rust. Om standigheden, vooral door buitenlandse mogendheden veroorzaakt, hebben U verhinderd uw plicht te vervullen, het geen niet wegneemt, dat door U zware offers zijn gebracht. Daarvoor brengen wij U op dit ogenblik hulde en dank. Vanuit de verte heeft ons land en onze stad met U medegeleefd en het is met voldoening, dat ik, aldus spreker, op deze plaats mag vaststellen, dat uw ba taljon de naam en roem van Leiden, waaraan deze stad in het verleden zo rijk is, hebt voortgezet. Moge ook deze dag, waarop gij de dank der gehele burgerij ontvangt, nog lang in uw her innering voortleven. Cmdt De Jonge, die door deze harte lijke ontvangst zeer was getroffen, merkte nog op, dat het sleutelembleem, dat in Indonesië met trots door het es kadron is gevoerd, herinneringen aan droeve en blijde dagen opwekt, terwijl het daarnaast aan vriend en vijand ont zag heeft ingeboezemd. Behalve met Pro Patria voelen de „huzaren van Boreel" zich één met de Sleutelstad, aldus spre ker in zijn kort, doch enthousiast dank woord. BLOEMENREGEN DAALDE NEDER Na deze officiële ontvangst vertrok men naar het Rapenburg, waar voor het gebouw van de V.V.S.L. werd front ge maakt. Hier was het wederom cmdt De Jonge, die namens officieren en man schappen dank bracht voor de indertijd door de V V.S.L. aan het eskadron aan geboden vlag, welke fier en vrij boven en over de kampementen in de tropen heeft gewapperd. De bekentenis „dat het eskadron vele malen aan de meisjes had gedacht", ontketende een golf van enthousiasme en deed een bloemenregen op de huza ren van Boreel nederdalen. Een even •averwachte als aardige attentie Als bewijs van vriendsohap en dank werden enkele foto's in lijst aangeboden, waarvoor de presidente van de V.V.S.L., mej. R. 't Hart, hartelijk dankte. STUK GESCHUT WORDT IN STELLING GEBRACHT. Nadat uit de meisjesmonden het „Lang zullen zij leven" had weerklonken, werd inderhaast door enkele leden van Pro Patria een in de stoet meegevoerd stuk geschut in stelling gebraoht, waarvan de vuurmond was gericht op het zich op de stoep van het gebouw bevindende i V.V.S.L.-bestuur en het Collegium. En op het commando: „Geef vuur", sisten en kronkelden „gillende keukenmeiden" in het rond.. De praese-Collegii, op dit moment zich zijn waardigheid be wust, overzag „het strijdtoneel" en bood met een hoffelijk gebaar de dames zijn bescherming aan Na dit „krijgsvertoon" werd naar het clubhuis van Njord gemarcheerd, waar officieren en manschappen in de Zwa- nenzaal een ontvangst was bereid. Tij dens dit ongedwongen samenzijn, werden enkele-porlogsgewonden'aaii de inspec teur der cavallerie. kolonel B. de Veer, voorgesteld, die met zeer veel belangstel ling vroeg naar hun gezondheid en de omstandigheden, waaronder zij gewond waren geraakt. HUZAREN WINNEN SLOEPEN WEDSTRIJD. Een kort commando: „In de boten", deed huzaren en leden van Pro Patria i naar de waterkant rennen en in enkele sloepen van de marine plaats nemen, waarmede zij naar de startplaats roei den. Nadat het startsein had weerklon ken ontstond een spannende race, welke met één bootlengte door de huzaren werd gewonnen. Onder heftig protest van P. P., wier leden „dit geen varen (Foto „L.D.'VVan Vliet) Tijdens de ontvangst in de Collegéums- kamer. Vln.r. burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot, de heren M, S. H. G. Heerma van Voss, praeses collegï, J Vermeer. Quaestor ,Pro Patria" H. J. S. Kayser, Praeses „Pro Patria", J. van Nispen tot Sevenaer, commissaris PP lt-kol C. de Ceuvel, Reg. cdt. en majoor De Jonge, Cdt 4e eskadron pantserwa gens. vonden" en luidkeels om revanche vroe gen werd de „heat of the rlver" overge roeid. Ook nu moest P. P. in de huzaren haar meerdere erkennen Nadat de gezelligheid zioh hier nog enige tijd had voortgezet, begaf men zich tegen half zes naar de Sociëteit Mi nerva, waar de regimentscommandant, luit. kol. C. Ceuvel, de adjudant van dc Inspecteur der Cavallerie, de cmdt van het vierde eskadron pantserwagens, een vertegenwoordiger van de gedecoreerden en de gewonden en voorts een vertegen woordiger van iedere rang van het vier de eskadron door het Collegium van het L S.C. werden ontvangen. Tijdens deze receptie versoheen verder nog de burge meester, jhr mr F. H. van Kinsohot, en de praeses van de Commissie van Orde en Vertegenwoordiging der Sociëteit. Na afloop van deze receptie volgde een genoeglijk samenzijn, waar nog vele hartelijke woorden, o.a. door de praeses van Pro Patria, de heer H. J. S. Kaijser, de oud-praeses, de heer Klewit de Jonge en de cmdt van het vierde eskadron, majoor De Jonge, zijn gesproken. Een diner besloot deze in de geschiedenis van het vierde eskadron pantserwagens zo heuglijke dag, waarop het de „Huza ren van Boreel" duidelijk moet zijn ge worden, dat Pro Patria en Lelden hen niet hebben vergeten en dat de adoptie van 1946 is uitgegroeid tot een waarach tige vriendschapsband, welke ook spreekt van dank en waardering, hulde en trouw. AFSCHEIDSAVOND OPENBARE JONGENSAVONDSCHOOL VOOR VERVOLGONDERWIJS. Het was voor bovengenoemde school aan de Oude Vest 35 gisteravond de laatste avond van deze wintercursus, die duurt van 1 October tot 1 April en bestaat uit een afdeling: Wiskunde en een afdeling: Algemene ontwikkeling, klasse I en II. Zoals gebruikelijk werd deze avond niet in de diverse lesloka len doorgebracht, doch waren alle jon gens bijeen in het gymnastieklokaal. Nadat het hoofd der school, de heer Meyer, de leerlingen hartelijk welkom 1 had geheten, werd de avond feestelijk ihgezet met een vrolijke mars. gespeeld door twee jongens op hun accordeons. Drie andere jongens hadden hun j mondorgels meegenomen, zodat het aan j muziek niet ontbrak. Onder leiding van de heer Kukler, de gymnastiekleraar, 1 werden er leuke wedstrijden gehouden, waaraan bijna allen deelnamen. Er werd veel pret gemaakt, vooral tijdens de ..tunnelrace", doch men spande zich ook flink in om de prijzen te bemach tigen. Hierop volgde uitreiking van de schooldiploma's aan de sch eidende leer lingen. terwijl de heer Kükler die ver gezeld liet gaan van een sDortdiploma j voor hun lichamelijke prestaties. In ztln afscheidswoord wekte de heer Meyer de „eerstejaars" op ook het tweede jaar de lessen trouw te blijven volgen en wenste de „tweedejaars" een i succesvolle toekomst toe. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het doctoraal-examen Ned. recht de heer A. Cronheim (Am sterdam). prop. examen Godgeleerd heid de heren G. v. d. Feijst (Delft) en E. J. Kuiper (Leiden); candidaats- examen Godgeleerdheid de heer C. H. Scholten (Santpoort); doctoraal exa men Indologie (Econ.) de heren A. v. Vliet (Ermelo) en A. Gudde (Hilver sum); candidaatsexamen Ned. Ind. recht de heren D. Kuijper (Eindhoven), H. K. Heimplatter «Rotterdam), A. J. I Jungslager (Leiden). W. L. H. v. d. Graaff ('s-Gravenhage). Th. G. Stem- foort ('s-Gravenhage). H. L. C. Schul- tevaer ('s-Gravenhage) en N. v. Velzen I (Voorburg); doctoraal-examen Ned. Ind. recht de heer A. L. J. Buurman Ivan Vreeden 's-Gravenhagedocto- raad-examen Geneeskunde de heren F. G. Doornbos ('s-Gravenhage). A. H. Lelv Cs-Gravenhage), A. Popelier ('s-GravenhageA. G. Stam (Mcppel) en T. v. Strien (Alkmaar). Arts-examen le ged. Mej. A. E- v. d. Ven Dongen) en dc heer E. L. Ellis. Arts-examen 2e ged Mevr. LiemTan G. K. N. (Lei den). Liem K. S (Leiden) en P. A. Li Qui Liang (Paramaribo). Hélène Ludolph (sopraan) en Richard Boer (piano), beiden hoofdle- raar(es) aan de Muziekschool c):r Mij. voor Toonkunst alhier, zullen a.s. Vrij dagmorgen om 11 uur een concert geven voor de NCRV-microfoon. Het program ma bevat liederen van Schubert, Fauré, Roger, Van Rennes, van Bracken Fcck en de pianosonate van Voormolen. R. A. Verhagen, Stompwijk; P. A. Vink, C. J. Zaal. Roelofarendsveen; G. Veldt, H. F. van Oosten; M. van Beek. Haar lemmermeer; H. C J. Straver, Hazers- woude; J. J. van Giezen, J Kuyl, J. C. Uitreiking van diplcma's Gisteravond besloot de Avondteken school van de R.K. Volksbond de cursus 1949—1950 met de uitreiking van rap- Jatters, *J. m!"de ^Water' W* J.'C. van porten en diplomas aan de daarvoor in n tr.ni- a t aanmerking komende leerlingen. Deze j X j' V™L O wcKjrd^heid^an^het bestuur,' leraren eii J- BruJchc' J- Crama' L' leerlingen 6n hun ouders. Alvorens daartoe over te gaan, wees de voorzitter op het grote belang van goed nijverheidsonderwijs en dankte hij directeur en leraren voor de door hen in de afgelopen winter verrichte werk zaamheden. De directeur, de heer P. J. J. van Weerlee.wenste alle leerlingen die be vorderd werden of een diploma ontvin- Dompeling. Leiderdorp; H. J. Flander- hijn. W. C. Ravensbergen. Oegstgeest: J. Teske. G. van Tol; P. Vis. Th C. van Wetten, Zoeterwoude; T. van Sprang, Boskoop Van de 3e naar de 4e klas: J. J. M. Buschman, Roelofarendsveen; C. van Helden. H. J. Koree, G. Lagerman: Th. P. v. d Meer. Roelofarendsveen; L. Th. van Mil, Hazerswoude; M. M Moer- gen, hiermede van harte geluk. Hij kens, A. J. Molenkamp. Zoeterwoude: sprak de hoop uit, dat ze op de ingesla- W- Poeliejoe. W. Verhoef. H. van Wijk, gen weg voort zouden gaan en zich ver- Hazerswoude; J, Zuurmond; G. Zwa der zouden bekwamen om zodoende vol ledig geschoolde vaklieden te worden, waaraan, mede in verband met de in dustrialisatie van ons land, steeds be hoefte zal blijven bestaan. De vervolg- klassen, aan de school verbonden, geven ruimschoots gelegenheid uitgebreide nenburg, Zoeterwoude; W. J. Zwartjes, Voorhout: A. J. v. d. Berg, Voorhout; T W. Guyt, Katwijk; C. van Beek, Haarlemmermeer; I J. Gijzenij, W. van Haasteren. A. Hanno, C. M. A. van Hees; H. Metselaar. C. Oudshoorn. Rijp- wetering; T. Ravensbergen, J Bultenaar, .akkennis op te doen, Hij dankte zowel F- Hartevelt, H. C. M Roodbertren, het bestuur als de leraren en concierge Rijnsburg: J. Langhout. Alkemade: J. J. voor de goede samenwerking in de afge*1 Schakenbos. Warmond: P. van Leeu- lopen winter. wen. H Cornelissen. A. I. Juffermans, Eén der oudste leerlingen, de heer H. A- H- slewe- w. v- d Wilk, H. C. Mon- tanus, C. D. J den Edel Een getuigschrift volgens art 29 der N.O-wet verkregen: F C. N. Breede- veld; P. C. v. d Drift, Zostrwoude; J. v. d. Greft Oude Wetering: P. C de Haan, M. J. v. d. Meer. Roelofarends veen: W. de Mooij, Rijnsburg; H. P. Noordermeer. Lisse: C. W. Roos, Oud- Ade; B Zwaan. Warmond; Th. van Reumerman, dankte namens allen voor de uitstekende lessen, die zij mochten ontvangen. Hij deed vooral uitkomen, dat de aangename sfeer in de school, allen had geïnspireerd hun uiterste best te doen. Bevorderd werden: Van de le naar de 2e klas: C. J. Ak kerboom, Hillegcm; M. J. Aniba; J. Ar- noldus; N. de Haas; L. J. Kerkvliet, Seggelen. Warmond; M. van Beek, Warmond; A. A. Koppers, Warmond; P. Haarlemmermeer. P C Breedeveld. F. Landesbergen; A. v. d. Ploeg, Hazers- J. Hippo. J Paddist. H. H. Reumer man. Leimulden; A F. van Tiem. De Kaag: W. A. van Tongeren. C. Zeven hoven. Wannond; J W, A. van Hees, P. W F. Sierat. J. J. v. d. Berg. Waar ceen plaatsnaam is vermeld, is deze Leiden. woude; W. A. Schmidt; J. Sohreuder; A. P. Slewe; W. A. Wallaart; F. IJzerman; P. A. v. d. Klugt; G. Hundersmarck; M. J. J. Griffioen; J. H. Jansen; J. H. van Oijên; C. J. van Rijt, Zoeterwoude; A. Smits; J. T. Tims; A. v. d. Broek; P. W. Egmond, Vcorhout; J. P. M. de Groot, Zevenhoven; A. A. v. d, Hulst, Zoeter woude. M. P. J. Kallenberg; A. v. d. i Meer, Zevenhoven; G. J. van Rijn, Al phen aan den Rijn; W. J. Vis, Zoeter- I woude; C. H. Vis, Zoeterwoude; J. M. Olivo; H. Moenen; A J M. Koppers; F. L. Cave; J. G. Veenswijk, Zoeterwoude; C. N. Turk; C. van Leeuwen, Zoeter woude; C. de Mooij, Katwijk; E. Scho- neveld, Katwijk; W. H. T. Vink, Zoeter woude;: L. C. J. A. Volkers; J. J. Veil- brief; D. Houwer; H. M. Jorna, Sassen- helm; J. C. v. d. Hulst, Sassenheim; W. Dat de werken van de zeer lounstzin- H. M. Bloem, Voorburg, D. J. Brusse; J. nige (en typische) Charles Chaplin nog P J. Hlllenaar, Voorburg; A. van Hou- steeds geregeld grote scharen van be- v/elingen, Sassenheim; L. H. Janssen; langstellenden weten te trekken, moge P. W. Jansen: A. Rietkerk; C. Robbers, bewezen worden uit het feit. dat de Uit de grabbelton van het wereldnieuws CHAPLIN-FILMS WEER IN ROULATIE. AFSLUITING VERKEER. Burgemeester en Wethouders der ge meente Lelden brengen ter algemene ken nis. dat wegens werkzaamheden aan de afrit en aan het wegdek van de Mare- puortsbrug. deze brug van Maandag 3 April a.s. af voor de duur van het werk voor alle verkeer zal zijn afgesloten. Leidse Politie- Amusementsvereniging. VIERING VAN HET EERSTE LUSTRUM. Ter gelegenheid van het eerste lus trum van de Leidse Politie-amuse- mentsvereniging, onderafdeling van de afdeling Leiden van de Ned. Politie bond. werd gisteravond in „Den Burcht" een feestelijk samenzijn ge houden, dat o.a. werd bijgewoond door de Commissaris van Politie, de heer R. J. Meijer, de inspectrice, mej. mr M. J. Zeelenberg en de inspecteurs, de heren K. W. Wijk. J. C. Hofstede. D. J. Ver zijden en G. A. N. Cornelisse. De voorzitter, de heer J. Barends, heette allen hartelijk welkom, waarna hij er op wees, dat avonden als deze bedoeld zijn om de saamhorigheid en de kameraadschap in de afdeling uit te breiden. De Bond heeft het in deze tijd niet gemakkelijk, omdat de poli tie zeer gedupeerd is door de rege ringsvoorschriften t.a.v. de pensionne ring op 55-jarige leeftijd. Slechts wan neer er één grote politie-organisatie is. waarvan al het politiepersoneel lid is. zal het volgens spreker mogelijk zijn om de regering te overtuigen, dat niet alle lasten op de schouders van de politie mogen worden afgeschoven. Tenslotte dankte de heer Barends de commissaris van politie, die steeds de verzoeken van het personeel steunt en zo mogelijk inwilligt. Terwijl „The travelling brothers" vrolijke muziek speelden, werden de laatste voorbereidingen getroffen voor de opvoering van het toneelstuk „Het begon in een gracht" van W. Dumont. Het werd een geslaagde opvoering. D.c heer P. Eveleens als Frederik Katoen was buiten twijfel de beste speler, ter wijl Mevr. v. d. Sluis en de heer M. van Dijk zich eveneens kranig van hun rol kweten. Ook de heer D. Megchelse willen we even noemen, hoewel hij slechts een bijrolletje speelde. De zeer geslaagde avond werd beslo ten met een gezellig samenzijn o. L v. de heer P. Fontein met muzikale me dewerking van de „Travelling Bro thers". Instituut Kern besta?' 25 jaar. SOBERE HERDENKING. A.s. Dinsdagavond zal in het Oosters Instituut aan het Rapenburg 61 op so bere wijze het 25-jarig bestaan van het Instituut Kern worden herdacht. De voorzitter van het Instituut Kern, Prof Dr F. D. W. K. Bosch, zal de lot gevallen van het Instituut in de af gelopen kwarteeuw in het kort memo reren, waarna hij een met lichtbeelden verduidelijkt overzicht zal geven van de arbeid, welke in de afgelopen 25 jaar op het gebied van de Indische archaeologie in de meest ruime zin ge nomen, is verricht. Bij dezelfde gele genheid zal tevens de aanbieding plaats hebben van het XVde deel van de Annual Bibliography of Indian Ar chaeology 19401947, hetwelk op dat tijdstip juist van de pers zal zijn ge komen. Op dezelfde datum zal in de lees zaal van het Instituut Kern, le Binnen vestgracht 33 (achterzijde van het Rijksmuseum voor Volkenkunde), een kleine expositie te bezichtigen zijn van de belangrijkste publicaties op het ge bied der Indische archaeologie. welke in de afgelopen 25 jaren zijn versche nen. Deze expositie is geopend van 2 tot 5 uur. A.S. WEEK COLLECTE VOOR „MOEDER EN KIND". Men schrijft ons: Een beroep op de steun van de Leidse burgerij geeft menigmaal een verblij dend resultaat. Dergelijke collecten op straat of huis- aan-huis worden alleen toegestaan aan die instellingen, die werken ten bate van de geestelijke of lichamelijke volks gezondheid. Een instelling met derge lijke lofwaardige bedoeling is „Chn Jeugdhulp", het tehuis voor ongehuwde moeders en haar kind, Zosterw. Sin gel 99, dat voor kort zijn vijf en twintig jarig bestaan herdacht en in brede kring sympathie verwierf. Het bestuur kreeg toestemming om a.s. week een huis-aan-huis collecte te houden. We wekken de burgerij gaarne op de collectanten met de bus te verblijden met een gave ten bate van dit zo nodige werk van protestants hulpbetoon. JAARVERGADERING E H.B O - DIENST. Gisteravond hield de vereniging E.H. B.O. Dienst Leiden in de Jacobazaal van „Den Burcht" haar Jaarlijkse alge mene vergadering. Na de gebruikelijke Jaarverslagen, waaruit wij ojn. kennis namen van een grote bloei, kwam de bestuursverkiezing, waarbij alle aftre denden bij acclamatie werden herkozen, waarna het bestuur als volgt werd sa mengesteld: L Piek. le voo zitter, A F. Kriek, 2e voorzitter, J de Koning le penningmeester, F. G. Doesbur— Lannoy, 2e penningmeester, J. Rietber gen. le secr. J. de Vos, 2e secr. en mej. T. Goddijn materiaal-commissa-esse. Na de gebruikelijke rondvraag volgde een gezellig samenzijn waarbij de heer H^?ken=; van de Lich(fob""'pl'"" ^nke1- films vertoonde over het E.H.B.O.-werk aan het front. Oegstgeest; Th. Warmerdam, Hillegom; S "Draaisma, Sassenheim, C. FeUen, Voorburg, Van de 2e naar de 3e klas: P. l'Ami, Alkemade; N. Boon, C. A. van Dam, Warmond; J. G. van Gent, Sassen heim; A. v. d. Groep, Leiderdorp; J. J. Hofman, H. A. Hoogenboom, Roe lofarendsveen; A Jonkman, O. Wete- jring; P. Klink, Alkemade; H. Koek- koek; J. de Lange, A. A. Mark, F. Mulder, H. J Siebert, J. Verkuijlen, J. de Vink. J. Zoetemeld, Warmond; W. Kikkert. D.'van Houten, A. Honders. J. I Th. Hakvoort, J. v. d. Burg; J. Klul- Ivers; J. J. Laman, C. J. Maurits, Lisse; Bent U van plan linksaf te slaan? Geeft dan op tijd de richting aan' VEILIG VERKEER Zoals wij een vorige week hebben uiteen gezet maakte Nederland vóór 40 jaar kennis met de padvinderij, een kennismaking, welke er toe heeft ge leid, dat reeds in het begin van 1911 ook hier ter stede pogingen in het werk werden gesteld om dit spel van ver kennen te introduceren. Reeds op 30 September konden de verkenners, in die tijd nog wonderlijk uitgedost in de meest uiteenlopende uniformen, in „Den Burcht" worden geïnstalleerd. De eerste twee troepleiders waren de he ren H. H. A. Kits van Heyningcn en W, Verkoren. Een maand later 4 No- vember volgde in het gymnastiek- lokaal aan de Pieterskerkgracht de in- i stallatie van de Jonge Verkennersclub. I Sindsdien is het aantal groepen gaan- i deweg uitgebreid en heeft de padvin- j derij zich over de gehele stad ver- spreid. In 1935 deden de zeeverkenners I hun intrede in Leiden. Gezien het feit. dat de aanschaffing van boten en liet onderhoud hiervan grote kosten met zich medebracht, nam deze tak van 1 j padvinderij aanvankelijk niet zulk een j I grote vlucht. Het enthousiasme der Blakend van levenslust. jongeren voor de zeeverkennerij was echter zo groot, dat ook deze afdeling een sterke uitbreiding onderging. Ter gelegenheid der landelijke vie ring zal hier ter stede een tentoonstel ling op het terrein der verkennerij worden georganiseerd, waar de bezoe kers een indruk zullen krijgen wat de jongens wordt geleerd en wat door hen wordt gepresteerd. Uiteraard zal op deze tentoonstelling het belangrijkste element in de training niet tot uiting kunnen komen: de karaktervorming. Terwijl de landverkenners en alle groe pen. die hiermede nauw samenwerken, een défilé voor de autoriteiten zullen houden, komen de zeeverkenners met een vlootschouw. Voorts wordt door het District Rijnland een grote pad vindersavond voorbereid en wordt voor de oud-padvinders een reünie georga niseerd De Leidse deelneming aan de landelijke feestviering zal eveneens van flinke omvang zijn. .United Artists Corporation" besloten heeft de oude Chaplin-films opnieuw In roulatie te brengen. Zeer binnenkort zal op Broadway te New York met de voorstellingen begon nen worden. Op het programma staat „City Lights". Gerust mag men aannemen, dat deze hervertoningen voortspruiten uit het feit, dat vele van de huidige (Ameri kaanse) films zo bijzonder „leeg" zijn, en dat Chaplins films naast een spe ciale vormgeving Ieder voor zich een probleem behandelen, dat zowel Jaren geleden als nu nog actueel te noemen is. Slechts te hopen, dat ook ln ons land de werken vertoond zullen worden. IN GRID ZOU MACHTIGE INVLOED TEN KWADE HEBBEN. Washington De senator Edwin C. Johnson heeft zich onlangs zeer boos gemaakt, en tendele op goede grond. HIJ stelde voor een wet in het leven te roepent waarbij actrices, acteurs en pro ducers vergunning moeten hebben om hun werk uit te oefenen. Na een felle aanval op Ingrid Bergman en de Itali aan Roberto Rosselllni volgde dit voor stel. R.K.O.'s campagne voor Ingrid Bergman's nieuwste film waarover in ons Blad enige weken geleden een ar tikeltje verscheen van onze Amerikaan se correspondent noemde de senator ..walgelijk". Hij verweet RKO van „com mercieel opportunisme" en „schaamte loze exploitatie". Uiteraard protesteerde direct de „Mo tion Picture Association" tegen de voor stellen, Zulk een wet werd door haar genoemd als thuisbehorende in een po litiestaat! Johnson ten slotte noemde Ingrid Bergman en Rita Hayworth „de aposte len der ontaarding van het hedendaag se Hollywood"! Al het zwart is nog geen zwart en al het wit nog geen wit.. Zo ook met deze uitlatingen. Mag Johnson gedeeltelijk gelijk hebben, R K.O. cn de Association slaan tevens de plank niet ver mis. Hollywood blijft ten slotte een der merkwaardigste centra van vele won derbaarlijke mensen,, die vaak vreemde opvattingen hebben over het een en ander. Neen, geef ons dan maar de Fransen, zy zijn natuurlijk en weten met gevoel kwesties als deze minzaam op te lossen! VERKIEZING DER PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. Lijsten-nummerlng. In de hedenmorgen ten stadhuize van 's-Gravenhage gehouden vergadering van het centraal stembureau voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten van Zuid-Holland is de numme ring der voor de a.s. Statenverkiezin gen ingeleverde candidatcniysten ge schied. De volgorde werd aldus: I. Par ty van de Arbeid; 2. Katholieke Volks party; 3. Anti-Revolutionaire Party; 4. Communistische Party Nederland; 5. Christciyk-Historischc Unie; 6. Volks partij voor Vrijheid en Democratie; 7. Staatkundig Gereformeerde Party; 8. Revolutionair-communistische party; 9. Middenstandsparty; 10. Katholieke Na tionale Party; 11. Gereformeerd poli tiek Verbond. VISSERIJBERICHTEN IJMUIDEN 1 April. - Besommingen van hedenmorgen waren by het ter perse gaan van ons Blad nog niet be kend.

Leidsch Dagblad | 1950 | | pagina 3